in de vishal Mevrouw Wüste was met de bewaarschool voor kleuters haar tijd ver vooruit IHlk hciven- berichten 4 l w m| Bewoners Velseroord vragen vrijstelling huurverhoging V Schrijven aan gevangenen DOMINO t o. S BW r 4 fe il 1^ petri interieur WALTER KNOLL VELSENSE KRITIEK OP TEKST GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING HL 1 1 ’-I rJI it i r- r 1 6 7 IJMOND 2 6 VRIJDAG M E I NA KLACHTEN OVER RENOVATIE lij V (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door twee niet corresponderende tekstgedeelten in de gemeenschappelijke regeling voor de regiobrandweer Kennemerland kan Haarlem in het algemeen bestuur van dit samenwerkingsorgaan op een vertegenwoordiging van vier raadsleden, een wethouder en de burgemeester recht doen gelden. Haarlem claimt in het algemeen bestuur de voorzittersfunctie waarvoor volgens de gemeenschappelij ke regeling de burgemeester de aangewezen man is. De negen andere deelnemende gemeenten hebben naast het aantal raadsleden waarop hun inwonertal recht geeft de keus tussen een wethouder óf de burgemeester in het algemeen bestuur A I VI - i Absurd” 1 Ir De nieuwsgierigheid van wijk agent B. W. Wellink in Santpoort heeft Velsens gemeentearchiva ris Siebe Rolle de mooiste dingen opgeleverd. Wijkagent Wellink, voor wie momenteel in het ge bouw van het voormalig badhuis en de bibliotheek aan de Wüste- laan een kantoortje wordt ge maakt, heeft in een stoffige kast op de droogzolder van het bad huis allerlei foto’s en andere be scheiden gevonden van de Spaarnberg Bewaarschool die vroeger in dit gebouwtje geves tigd is geweest. Unieke foto’s, stamboeken en complete vacci- natielijsten geven gedetailleerd aan wie eind vorige eeuw en be gin deze eeuw de school bevolk ten en wie er les gaven. Foto’s uit die jaren laten niet alleeen zien hoe de klasjes waren, de kinde ren gekleed gingen, maar ook is er een foto van het feestelijke moment in 1890 waarop de toen malige burgemeester J. C. En schedé de gedenksteen metselde voor de nieuwbouw aan de Bloe- mendaalsestraatweg, die pas in 1921 werd omgedoopt tot Wüste- laan. Cm?* van het spel van 25 verschillende bouwstenen/ele- menten (1-zits, 2-zits, 3-zits, gebogen en rechte hoekelementen), waardoor een volledige aanpas sing aan iedere ruimte mogelijk is; in exclusieve leder- en stofsoorten ■=-, (ADVERTENTIE) J itsoen. en zat. sneert ag 18- atieve iejaar- foto- len of opend dweer 21.30 P. F. J. Reichenfeld Film- L leater n 35) T. 11) 3rgel- Dpen- leilig- Jazz- 2) zat. i. Have- ir De kleuterbewaarschool eind vorige eeuw. mor- twaalf uur en van half twee tot vier. lag al- dweer egas”, versi- Con- ioutse •,/Nw. Hans ag en i Noël in de >rkest ncon- 1) zat. i met aan 6, voor tg en g met tg en met rij dag en 10- nelux- eeftij- De bezwaren tegen de huurverhoging zijn gebaseerd op klachten over de kwali teit van de betrokken woningen. Na een, volgens het bestuur slecht uitgevoerde, renovatie kwamen gebreken aan het licht aan doucheruimten, vloeren en plafonds. Het bewaarschooltje werd in 1886 opgericht door mevrouw Olga Wüste-von Gosch. Zij woonde met haar echtgenoot op Spaarnberg, dat toen nog een groot buiten was. In het chalet, dat een bijge bouw van het buiten was, werd met de bewaarschool begonnen. Enige jaren la de bewoners de afgelopen jaren veel onge rief opgeleverd. De betrokken woningen zijn eigendom van de Woningstichting Vel- sen. Voorzitter Kiewiet van het wijkcomité noemde een huurverhoging juist voor de eerste 120 woningen van het renovatiepro ject absurd. Zij maakten deel uit van de eerste drie fasen van het project, waarvan de uitvoering in handen was van een naar zijn zeggen niet onderlegde bouwfirma. Het wijkcomité begon de renovatie wat kritischer te volgen toen het project al een eindweegs gevorderd was. Van de reste rende 63 woningen zou de kwaliteit vol gens de voorzitter minder te wensen over laten. Het wijkcomité Velseroord verga derde donderdagavond in buurthuis De Spil aan de Rembrandtlaan in IJmuiden. Andere klachten die hier geuit werden gingen over de woonsituatie in de wijk, over de bloembakken op straat (slecht onderhoud), loslopende honden en het woonerf in de wijk dat niet aan de eisen voldoet. De wijkbewoners hebben over het laatste al eerder bij de gemeente aan de bel getrokken. „Een duidelijke fout die snel wegge werkt dient te worden”. B. en W. van Velsen zeggen dit in antwoord op een serie kritische kanttekeningen van het PvdA-raadslid F. F. J. Reichenfeld, bij de gemeenschappelijke regeling die voor de samenwerking van de tien regiobrandwe- ren als basis moet dienen. Veelal bleven de kinderen over, aten er hun brood en kregen er een bekertje melk, terwijl in moeilijke tijden uit de centrale keuken de kinderen van warme maaltijden werden voorzien. Met de mo- Woensdag vertrokken: Jemrix, Roches ter, IJmuiden; Dependent, Kolding, IJmui den; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Viking Bulkum, Narvik; Aurora, Londen; Eddy Stone, Londen; Tor Scandinavia, Gothenborg; Stadt Bremen, Baltic Sea; Kolasin, Antwerpen, IJmuiden; Maasborg, Delfzijl; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmui- Woensdag aangekomen: Sagacity, Erith; Lily-M. Guidry, Gr. Yarmouth; Penelope Everard, Thames; Walchand, Bale Co meau; Beacon Point, Tilbury; Henrix, Kingslynn, IJmuiden; Golden Venture, Vlissingen, IJmuiden; Westland, Santos; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Michel-S, Hull; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Bomma, Oslo; Favelet, Dordrecht. Jiri Lederer, oud 56 jaar, is aan een bekend Tsjechoslowaaks journalist, die in januari 1977 na het tekenen van het manifest Charta ’77 werd gearresteerd. In zijn manifest noemt Charta ’77 zich „een vrije, niet officiële en open vereni ging van mensen met verschillende ideo logieën, religies en beroepen, die één zijn in hun wil individueel en collectief te strijden voor het respecteren van bur gerrechten en politieke rechten in ons land en in de hele wereld, rechten die aan alle mensen gegeven zijn krachtens de twee genoemde internationale ver dragen (het Internationaal Verdrag in zake Burgerrechten en Politieke Rech ten en het Internationaal Verdrag inza ke Sociale, Economische en Culturele Rechten), krachtens het slot-akkoord van de Helsinki-overeenkomst van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens van de Ver. Naties. Tijdens de regering-Dubcek was Jiri Lederer een van de redacteuren van het radicaal politieke weekblad Reporter. Op grond van zijn afwijkende opinie werd hij ver volgens uit de Tsjechoslowaakse com munistische partij gezet en in 1970 even eens uit de vereniging van Tsjechoslo waakse journalisten. Daarna werkte hij als vertaler onder een schuilnaam en werd nog hetzelfde jaar gearresteerd, den; Ibaraki Maru, Tokio; Libra, Bremen, IJmuiden; Trident Amsterdam, Antwer pen; Ambronia, Londen; Sir John Snel, Londen; Offin River, Bremen; Smit Lloyd 46, Cont. Plat Velsen; Greif, Malmö, IJmui den. Donderdag aangekomen: Imke, Leixoes, IJmuiden; Ostwind, Noordzee, IJmuiden. nadat hij een artikel had gepubliceerd met kritiek op de Poolse autoriteiten. Men hield hem twee maanden gevangen en liet hem toen weer vrij. In januari 1972 werd hij dpnieuw gearresteerd we gens het toezenden van zijn artikelen aan het blad Kultura (gepubliceerd door Poolse emigranten in Parijs); in maart 1972 werd hij veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens „laster tegen een staat die behoort tot de socialisti sche staten in de wereld”. In december 1972 werd hij vrijgelaten, met een proef tijd van 5 jaar. Tijdens zijn tweede ge vangenisstraf in ’72 verloor zijn (Poolse) vrouw haar baan als tolk en is sinds die tijd zonder werk. Naar verluidt, is de gezondheidstoestand van Jiri Lederer sinds zijn arrestatie en gevangenschap in de Ruzyne-gevangenis van Praag ver slechterd; hij had klachten over de spijs vertering en zijn gezichtsvermogen was achteruit gegaan. Krachtens art. 98 sub 1 en 2 (a) van de strafwet werd tegen de heer Lederer in oktober 1977 3 jaar geëist wegens subversieve activiteiten. In januari werd deze eis bevestigd. BEVERWIJK. Het Naaimachinehuis aan de Zeestraat houdt tijdens de brade rie op zaterdag 27 mei een veiling van oude naaimachines die indertijd door di verse Beverwijkers gratis zijn afgestaan. Het overgrote deel van de 25 naaimachi nes zijn door de winkel nagezien en bruik baar gemaakt. De opbrengst van de veiling is bestemd voor de Stichting Park Zorgvlied te Hilver sum die met het bedrag de kinderen van het tehuis een vakantie aanbiedt. In de verzameling naaimachines treft men trap- naaimachines op metalen en houten on derstel aan, trapmachines in meubel en elektrische naaimachines in meubel. De machines zijn vandaag en zaterdagmor gen 27 mei te bezichtigen in het winkel pand Zeestraat 24. De veiling wordt gehou den in de Prinsesselaan, 13a) matie 20 u. 'eems- lag 21 21 u Redactie Loes De Fauwe tel. 02(j50 15389 Verdere informaties en voorbeeldbrie ven zijn verkrijgbaar bij de werkgroep Velsen van Amnesty International, B. Kruisselbrink, Zeeweg 241 in IJmuiden, tel. 02550-14314. erstr.) 122.30 21.30 30 u.: mor- Pro- ferij”. :ober- 20 u.: itfum Om op de verdieping een andere indeling te verkrijgen werd een zeer lichte vezel- plaatconstructie toegepast, wat na verloop van tijd problemen gaf bij de aansluiting met de bestaande muur. Het verhelpen van de steeds terugkerende klachten heeft bedjes ’s middags even te slapen vormde de bewaarschool ongeveer het soort crè che waarop nu bijna een eeuw later nog talloze moeders zitten te wachten. i In 1918 begon mevrouw Wüte, de Santpoortse weldoenster uit die dagen, een bibliotheekje. Deze is er nog steeds, al heet het nu Openbare Bibliotheek. Het schooltje, waarin tevens in de avonduren een naaischool voor jonge dames draaide, werd tevens gebruikt als oefenruimte voor het fanfarekorps Wil helmina en de zangvereniging Vox Hu mana. In 1931 werd het gebouw verkocht aan de gemeente, die er het badhuis vestigde. Kort daarvoor, in 1924, was de toen 76-jarige mevrouw Wüste overleden. Gemeentearchivaris Siebe Rolle is erg gelukkig met de nieuwe gegevens over het neutrale bewaarschooltje. Een en an der was wel bekend, maar het nieuwe matriaal beschouwt hij als heel belang wekkend. Wat nog wel ontbreekt, zijn beschrijvingen bij de foto’s en ieder die zich hierover iets zou kunnen herinneren is welkom op het stadhuis om de platen te bekijken. vertegenwoordigers in deze commissie we zen aansluiting bij de regiobrandweer per tinent van de hand. Bij de afwijzing speel de het kostenaspect mee (alleen over 1977 al twee ton) en het feit dat Velsen met zijn beroepsbrandweer voldoende voor bestrij ding van branden en andere calamiteiten toegerust zou zijn. Progressief Velsen nam een tussenstandpunt in. Nu „nee zeggen” met duidelijke opgaaf van redenen kan ons allicht financieel voordeel opleveren bij verder overleg over de regiobrandweer dat onder geen beding afgebroken mag worden, aldus woordvoerder D. Kuyper. De vertegenwoordigers van het CDA en de VVD beloofden hun steun aan de ge meenschappelijke regeling die na aanhou ding in de raad van 18 mei op 8 juni ter goedkeuring terugkomt op de raadsagen- da. ter liet mevrouw Wüste een nieuw school tje bouwen. Hier groeide het kindertal van veertig naar honderddertig. Het be waarschooltje, waar kleuters tot hun ze vende jaar op bleven, kostte toen vijf cent per week. De kinderen kwamen er om half negen. De lessen waren tot •vaart Jop. Bi 76) Iteen. (Paul or het riend- Het Velsense college kan het evenmin eens zijn met de samenstelling van de Commissie van Advies zoals die voor de Regionale Brandweer Kennemerland zou moeten gelden. De gemeenschappelijke re geling noemt de Haarlemse commandant als voorzitter in deze commissie. Bij diens afwezigheid zou de plaatsvervangend commandant van het Korps Haarlem (een vrijwilliger) die functie moeten waarne men. B. en W. van Velsen achten de eigen brandweercommandant J. M. de Jong als beroepskracht meer geschikt als plaats vervangend voorzitter en stellen Reichen feld ook op dit punt in het gelijk. De Haarlemse brandweer moet binnen kort zijn verouderde meldtafel vervangen en kan de kosten daarvan spreiden over de deelnemers aan de regiobrandweer. Het raadslid Reichenfeld noemt een gelijke verdeling van de lasten over de gemeenten absurd. Zeker voor Velsen, waar kort gele den vier ton in een moderne meldtafel geïnvesteerd is. B. en W. beroepen zich in hun antwoord op onder burgemeester Reehorst gemaakte afspraken berustend op de „solidariteitsgedachte”. Een nieuwe centrale in Haarlem krijgt een regionale functie. Spreiding van de kosten over de tien deelnemende gemeenten is vorig jaar bij de onderhandelingen over een regio brandweer als uitgangspunt genomen. „In dit stadium kan onmogelijk op dat stand punt worden teruggekomen”, aldus B. en W. naar aanleiding van de kritiek van PvdA-zijde waaraan donderdagmiddag een extra vergadering van de commissie algemene zaken werd gewijd. Ook hier was ernstige kritiek te beluiste ren op een gemeenschappelijke regeling die aan Velsense kant als een opgelegde zaak wordt beschouwd. Twee PvdA- t Het naaiklasje van de Spaarnberg, waar in de avonduren jonge meisjes brei en naailessen kregen. l Amnesty International verzoekt de le zers om in beleefde termen brieven met het verzoek om vrijlating van Jiri Lede rer te schrijven naar: Dr. Gustav Husak, President of the Czechoslovak Socialist Republic, Praha-Hrad, Czechoslovakia; en aan JURr. Jan Nemec, Minister of Juistice, of the CSR, Praha 2 Nove Mes- to, Vysehradska 16, Czechoslovakia. Tsjecho-Slowahije: Ambassadeur: Zijne Excellentie de heer Dr. Mikulas Galan, Parkweg 1, 2585 JG Den Haag. Brieven moet men in Duits, Russisch, Engels (in volgorde van voorkeur) schrijven. Naar de ambassade kan ook in het Nederlands worden geschreven. „Val- 24 u.: 1.30 u. VELSEN. Het wijkcomité Vel seroord wil 120 woningen in deze renova- tiewijk buiten de huurverhoging houden die met ingang van 1 juli van kracht wordt. De bewoners van deze panden, die tussen 1974 en 1977 gerenoveerd werden, werden donderdagavond tijdens een le denvergadering opgewekt de huuradvies commissie in Haarlem hierover te bena deren. Na onderzoek van de klachten kan deze instantie het verzoek naar de minis ter van Volkshuisvesting doorspelen. torale I", a.l. y”, 16 i.: „Ik 123.30 Vrees voor Haarlemse hegemonie in regiobrandweer Kennemerland IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: vanuit de Ierse zee: 14.055 kg tong; vanuit de Noordzee: 690 kg tong; 24 kisten tarbot en griet; 776 kisten kabeljauw; 1128 kisten koolvis; 59 kisten schelvis; 193 kisten wijting; 1142 kisten schol; 55 kisten schar; 78 kisten makreel en 126 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: Ierse zee tong: grote 13,01- 12,95; grootmiddel 14,58-14,29; kleinmid del tong 10,57-10,39; tong één 9,79-9,55; tong twéé 8,89-8,62; Noordzee: grote tong 13,2443,05; grootmiddel tong 15,12- 14,45; kleinmiddel tong 10,97-10,76; tong één 10,11-9,91; tong twee 8,92-8,80; tar bot 12,98-12,34. Per 40 kg: wolf één 130-122; wolf twee 104; leng 70-53; hake 200; tarbot 420-244; griet 308-136; kabeljauw één 132-90; ka beljauw twee 160-132; kabeljauw drie 132- 108; kabeljauw vier 94-80; kabeljauw vijf 84-70; koolvis één 76; koolvis twee 65-62; koolvis drie 61-52; koolvis vier 50-47; schel vis één 76; schelvis twee 68; schelvis drie en vier 80-76; schol één 108-96; schol twee 98-90; schol drie 82-76; schol vier 76-62; wijting drie 77-52; schar 72-44; makreel twee 52-45; tongschar 80; poontjes 27; steenbolk 47; rode poon één 178-168; rode poon twee en drie 87-32; bot 24. De besommingen waren: IJM 18 ƒ1.500; IJM 57 ƒ86.700; KG 9 3.300; KW 11 ƒ54.800; KW 34 ƒ60.000; KW 194 ƒ40.300; SCH 256 ƒ37.900; UK 7 ƒ7.900; De nieuwbouw van de bewaarschool in 1890 werd versierd met een gedenksteen die burgemeester J. C. Enschedé (zevende van links) als - officiéél - de eerste steen kwam leggen. ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. (023) 31 63 99

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7