Hervormde Kerk van Heemskerk trotseerde de eeuwen Driehonderdvijftig jaar Dorpskerk Boekendag Cassianusschool snelheids overtredingen Drs. P. bezoekt harmonieconcert Rijverbod Ruim honderd Jong Hercules Nieuvvbestuur Rimboejacht Scouting Kennemerland „Labyrinth” wordt gevierd met tentoonstelling i :Rs Programma beiaard- en Hl x I S’ Damuitslagen EN W! Duits dixieland- orkest treedt op in Adrichem Hoeve Grondtransactie Regionaal Instituut wekt wrevel op „CARLSBERG” POLITIEK IN DONKEY SHOT llf ,4 I I I b.v. Geschiedenis ’W |M>m Kleine gemeente Sloop en bliksem t BEVERWIJK-HEEMSKERK len waarin 100 woningwetwonin gen zijn opgenomen. HEEMSKERK. Uit het jaartal 1628, gebeiteld op een kleine ge velsteen boven de niet meer ge bruikte noorderingang, valt op te maken dat de Nederlandse Hervormde Kerk in Heemskerk driehonderdvijftig jaar geleden is gesticht. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De 1700 Be verwijkse woningzoekenden krij gen weer jets om naar uit te kij ken. De woningbouwstichting „St. Willibrordus is er in geslaagd voor het terrein aan de Neckarstraat- /IJsselstraat een sociaal woning bouwproject van de grond te til- In april in Beverwijk - (Van een onzer verslaggeefsters) ük.4 - HHH i-4 - M.IST Honderd woningen aan N eckarstraat/I J sselstraat sorte- n rus landen in- en ran di- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De politie Beverwijk heeften april 107 bekeuringen uitgedeeld aan bestuurders, die harder reden dan in de gemeente is toegestaan. De hoogst ge meten snelheid bedroeg ruim honderd ki lometer per uur. Met die vaart scheurde een automobilist over de Plesmanweg. Over de huurprijzen zijn de overheid te Den Haag en de gemeente Beverwijk/St. Willibrordus nog aan het kibbelen: Den Haag sommeert huurprijzen van 563 voor de grootste woningen en 323 voor de vijf bejaardenwoningen, terwijl de ge- meente/St. Willibrordus met een gemid delde huurprijs van 389 genoegen wil len nemen. Een huurprijs die ook voor architect Bouwsema uit Groningen aan vaardbaar is. Maandag gaat een deputatie van de gemeente en de woningbouwvere niging naar Den Haag om de huurzaken nog eens goed met de overheid door te nemen. Maar erg veel hoop op een gunsti ger huurprijs heeft voorzitter N. Th. Smit van de woningbouwvereniging niet. „Het ministerie hanteert een andere huurbere- keningsformule dan waarop het bouw plan door de provincie is goedgekeurd”. De 100 woningen worden gebouwd door het Volendamse aannemingsbedrijf Hein Schilder die met de bouwprijs twee Be- verwijkse bouwbedrijven ver achter zich liet. De N.H.-kerk van Heemskerk bestaat 350 jaar. Daarvoor stond er op dezelfde plek een andere kerk. Om dit feit te herdenken, wordt van 1 juli tot 20 augustus in de kerk aan het Burgemeester Nielenplein de tentoon stelling „350 jaar dorpskerk” gehouden. In het kader van de Toer-In activiteiten zullen kerk én expositie dan te bezich- tingen zijn op vrijdag- en zaterdagmid dag van 14 tot 18 uur. Ter gelegenheid van het 350-jarig kerkbestaan verschijnt op 1 juli tevens een geïllustreerd boekwerkje, waarin de historie van het bedehuis staat beschre ven. Het boekje is samengesteld door de kerkvoogdij en zal op verschillende ver- BEVERWIJK. De uitslag van de on derlinge competitie van de Beverwijkse Dam Club luidt: Th. Diemeer-N. Adelaar 2-0, S. Toxopeus-L. J. v. d. Heuvel 0-2, H. J. Winter-J. Diemeer 1-1, N. J. Leemberg-H. A. Staal 2-0, S. Lippes-J. Graanstra 0-2, R. Adelaar-C. Nijman 1-1, A. Roemeling-D. v. As 0-2, B. Beentjes-J. P. G. v. d. Does 2-0, Th. Zoon-A. J. Diemeer 0-2. „Er is inderdaad veel belangstelling van de zijde Van de huurders. Maar erjs nog niet beslist wie voor een huis in aanmerking komt”, aldus de heer Smit. „De bouwtijd is op anderhalf jaar gesteld, dus we hebben nog even de tijd om de gezinnen die het meest voor een huis in aanmerking komen, op de huurderslijst te plaatsen”. kooppunten in Heemskerk en tijdens de tentoonstellingsuren in de kerk ver krijgbaar zijn. Heemskerk vormde in de beginjaren van de Nederlandse hervormde kerk nog maar een klein dorp met slechts 125 huizen. Het aantal hervormden was bij zonder klein: in 1734 telde Heemskerk 18 lidmaten, in 1805 waren er 48. De eerste predikant was Frans Stok, ook wel Fraciscus Stochius of Scipio genoemd. Howel hij in Castricum woonde werden hij en zijn vrouw in Heemskerk begra ven. Zijn uit 1631 daterende grafsteen bleef bewaard. Buiten de kerk, op het kerkhof, be vindt zich ook nog een grafnaald anno 1578 van Maarten van Heemskerk, een beroemd schilder uit die periode. Op de plaats waar de huidige Neder lands Hervormde Kerk in 1628 werd opgericht stond sinds 1063 een veel grote re, roomskatholieke kerk. Bij deze kerk was ook een kapel gebouwd, waarin sinds 1467 heer Willem van Assendelft onder een grote blauwe zerk begraven lag. Dit graf diende tot het einde van de 19e eeuw als begraafplaats voor de fami lies Deuts van Assendelft en Van Ren dorp van Marquette, maar wie de tegen woordige Deutzstraat, de Van Assen- delftstraat en het Rendorppark zijn ver noemd. In 1573, tijdens de 80-jarige oorlog, werden laatstgenoemde kerk en kapel BEVERWIJK. In het padvinders- duin aan de Zeestraat houdt Scouting— Kennemerland zaterdagmiddag z’n jaar lijkse rimboejacht. Tien welpengroepen nemen aan dit evenement, dat dit jaar ih het teken staat van de communicatie, deel. HEEMSKERK. De Haarlemse forma tie „Carlsberg” doet vrijdag jongerencen trum Donkey Shot aan. Rob Kruisman. Bart Terlaak, Jaap Castricum en Gerard van Doorn staan vanaf 21.30 uur borg voor een portie dampende rock-and roll. Er worden grotendeels eigen nummers ten gehore gebracht. Zaterdag wordt in het jongerencentrum aan de A. Verherentstraat de manifestatie „Samen Koers Bepalen” afgesloten met een optreden van de PvdA. De socialisten vormen de zesde en laatste partij, die aan de vooravond van de verkiezingen gele genheid krijgt politieke propaganda in Donkey Shot te bedrijven. BEVERWIJK. Het veertien man ster ke dixieland orkest „En Haufe Leit” uit het Duitse Darmstadt is vanavond in de Adri chem Hoeve aan de Adrichemlaan. De Duitsers brengen een bezoek aan Alkmaar waar leden van de Alkmaarse Blues Ses sion Groep als gastheer optreden, en von den in hun drukbezette agenda nog een gaatje om een optreden te verzorgen in de Adrichem Hoeve. Vanaf 21 uur vanavond HEEMSKERK. De gemeenteraad had het donderdagavond erg moeilijk met de aanvraag van het „Berlingh College” en „De Blinkerd” tot aankoop van gronden nabij de school. Op het terrein aan de Verlengde Plesmanweg- /Jan van Kuikweg wil het Regionaal Instituut voor Openbaar Voortgezet Onderwijs, waarbij de scholen zijn aangesloten, sportvelden aanleggen. 13, I7450 1. The Pioneer, 2. Dance Americana, 3. Preludium nr. 5, 4. Fandango, 5. Valerius- suite, 6. vier Franse volksmelodieën, 7. Paso Flamengo, 8. Ter Herdenking, 9. Olympica, 10. drie Engelse volksmelodieën en 11. Florentiner Mars. Het programma omvat zowel afzonderlijke als gezamenlij ke optredens van harmonie en beiaard. BEVERWIJK. Het voorprogramma voor het concert van beiaard en harmo nie, zoals dat zaterdagmiddag om 14 uur voor het politiebureau op de Breestraat gegeven wordt door stadsbeiaardier Dick Kuijs en de Hoogovens Harmonie onder leiding van Willem Steijn, omvat de vol gende werken: HEEMSKERK. Aan een 31-jarige au tomobilist uit Alkmaar is gisteravond door de politie Heemskerk een rijverbod opge legd. Tevens moest de man, die de Spaanse Katoonaliteit heeft, een bloedproef onder gaan. i: ijdag door, dingen en pla- gels. Open- n Kera- iels. De rimboejacht wordt rond 14 uur geo pend door de „directeur” van de PTT, waarna er een flink aantal postduiven wordt losgelaten. Na afloop van deze cere monie nemen de spelen een aanvang. De prijsuitreiking - de winnaar komt in het bezit van de districtstotem - wordt om streeks 16.30 uur verwacht. Een situatieschets van het sociale woningbouwpro ject aan de Nec- karstraat/IJssel- straat. gesloopt door soldaten, die alleen belang stelling hadden voor het aanwezige hout, dat ze nodig hadden voor de belegering van Alkmaar. Zij lieten de toren met rust. Deze overleefde echter in 1586 de blikseminslag niet, die de spits naar be neden deed storten. Er zijn weinig afbeeldingen van de Nederlands Hervormde Kerk in de be ginjaren; de oudste zijn die van Pieter Saenredam uit 1652 en die van H. de Leth een krappe eeuw later. Toen in 1628 het herstel van de kerk fors werd aangepakt bouwde men ook de getroffen toren weer op, zij het in een andere steensoort. De ruïne van het koor in de kerk is echter tot in de 18e eeuw blijven bestaan. De hoogte van de toren met spits is 44.52 meter, die van het kruis waaron der zich vroeger een koperen béd bevond 1.75 meter. De haan op het kruis is een zeldzaam kunstwerk, zelfs een juweel van koperdrijfkunst, dat in 1728 werd vervaardigd. De in de toren hangende klok werd in 1464 gemaakt. De 900 kilo wegende klok is hiermee één van de oudste luidklokken van ons land. Tijdens de Duitse bezetting is de klok ingevorderd, maar het schip waarmee de klok naar Duitsland werd vervoerd, liep bij Urk aan de grond. Na de oorlog kon de klok worden geïdentificeerd en in 1946 klonken haar tonen weer over Heemskerk. Hoog op de hitparade belandden opmer kelijke liedjes van zijn hand als „De meis jes van de suikerwerkfabriek” (op de plaat gezet door Adèle Bloemendaal), „Heen en Weer” (door hem ingesproken) en het fraaie „Troikalied”. Het optreden van drs. P. begint om 21 uur. De toegang kost 3,50. Op welke datum de Heemskerkse dorpskerk precies in gebruik is geno men, vermeldt de historie niet. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moeten de eerste diensten echter eind 1628 zijn gehouden, omdat op 23 juli van datzelfde jaar Provinciale Staten van Noord-Holland nog afwijzend beschik ten over de herbouw van de kerk. Door invloed van hogerhand werd de verlang de toestemming toch snel hierna verkre gen. Uit het eerste kerkjaar dateert nog de eikehouten preekstoel, de koperen predi- kant-lessenaar, een koperen doopbek kenhouder, en één van de koperen licht kronen. De toren is reeds in de dertiende eeuw gebouwd; het moet één van de eerste torens zijn geweest, die in die tijd in de westelijke landen aan de kerken werden toegevoegd. De perikelen met de huurprijzen komt voor de woningbouwvereniging extra hard aan. Na lang zoeken was men via een zustervereniging te Schagen er in geslaagd een architect te vinden die ruime ervaring had met sociale woningbouwprojecten. De grond aan de Neckarstraat/IJsselstraat was namelijk tamelijk duur en om de huur voor Beverwijkse begrippen aanvaard baar te houden wilde St. Willibrordus zo veel mogelijk woningen op het stuk grond bouwen. Architect Bouwsema van het ar- chitectenburo „Martini” uit Groningen formeerde er smalle, diepe woningen in een achttal types waaronder bejaardenwo ningen en (5 stuks) aangepaste woningen voor gehandicapten (4 stuks). Voorzitter Smit is trots op de gemiddelde bouwprijs, 95.000. Voor die prijs krijgen de toekom stige huurders complete woningen met o.a. een dakterras, hardhouten kozijnen, ther mopane beglazing en een warmwatervoor ziening via de centrale verwarmingsinstal- latie. „Ja, die prijzen van Den Haag zijn voor ons teleurstellend. Zijn we er in geslaagd om, ondanks de hoge grondprijs, een aan vaardbare bouwprijs te verwezenlijken, en dan trekt Den Haag de huurprijzen met zo’n vijftig a zestig gulden op”, zo vertelde de heer Smit gistermiddag in het kantoor van de woningbouwvereniging aan de Van Weerden Poelmanstraat 48 A. r* BEVERWIJK. De halfjaarlijkse le denvergadering van voetbalvereniging „Jong Hercules” was nodig om een statu tenwijziging door te voeren en enige nieu we bestuursleden te kiezen. Men wilde niet wachten tot de in augustus te houden jaarvergadering. De nieuwkomers in het bestuur hebben nu de kans zich op het nieuwe seizoen voor te bereiden. De bestuursverkiezing bracht wel wat verandering teweeg achter de groene tafel. Voorzitter J. Hoorns stelde zich niet her kiesbaar, maar blijft nog wel het een en ander voor de vereniging doen. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer F. Piët, die de functie van secretaris ver vulde. Een nieuwe secretaris is er nog niet. Penningmeester werd de heer Jos Nijman, J. Postema wedstrijdsecretaris en verder maken J. Rook, G. van der Waal en H. de Nijs deel uit van het bestuur. Van de scheidende bestuursleden gast Jong Her cules op de jaarvergadering officieel af scheid nemen. De nieuwe statuten werden zondermeer door de leden goedgekeurd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In jongerencentrum Labyrinth aan het Raamveld is vanavond drs. P. te beluisteren. Drs. H(einz) H. Pol- zer, achtenvijftig jaar geleden in het Zwitserse Thun geboren maar in Neder land grootgegracht, heeft zich na zijn Rot terdamse studententijd ontwikkeld tot een uniek cabaretier. Het RIOVO is een gemeenschappelij ke regeling, ingesteld en in stand ge houden door de gemeenten Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. Het ministerie van Onderwijs is be reid dertig gulden per m2 bij te dragen in de aankoopkosten. Het bestuur van het RIOVO besloot in maart de gron den tegen een prijs van negentig gulden per vierkante meter te kopen. Na wat optel- en aftrekwerk rekende wethou der H. Roozen de raad voor, dat de grondtransactie voor het RIOVO niet zo gezond is, want de 16.500 m2 veroor zaakt een financieringsgat van 650.000,--, en daarbij komen nog de aanlegkosten en de exploitatie van de velden. Het college van Heemskerk en de raad keken gisteravond wat moeilijk. Het tekort van het RIOVO namelijk wordt gedragen door de gemeenten die de gemeenschappelijke regeling in stand houden. Beverwijk heeft al te kennen gegeven niet mee te werken en gisteravond stond Heemskerk voor de beslissing. De gemeenteraad maakte zich boos over het ontbreken van nadere infor matie van de zijde van het RIOVO. De raad kon daardoor de financiële gevol gen van een eventueel besluit om mee te werken aan de transactie niet over zien. Mevrouw Neeter van de PvdA- fractie hield de raad voor dat de jaar lijkse lasten van het RIOVO-tekort op ongeveer 20.000 moet worden gesteld en dat Heemskerk zich voor zo’n flut bedrag niet behoeft te schamen om ja te zeggen. Wethouder Roozen bestreed die opvatting door op te merken dat het bijzonder onderwijs dan ook onmiddel lijk op de stoep van het gemeentehuis zal staan om eveneens gelden voor sportvelden te komen opeisen. Omdat het college geen heil zag in de motie van de PvdA, die het college opdroeg alles in het werk te stellen de sportvelden toch te realiseren, werd de vergadering geschorst. Raad en college gingen met elkaar in overleg en het uiteindelijke resultaat was, dat de da mes en heren de PvdA motie in stand hielden en dat het RIOVO eerst maar eens met de consequenties van de grondtransactie op de proppen moet komen alvorens Heemskerk ja tegen de aankoop van de dure grond zegt. Wèl akkoord ging men met de verkoop van gronden waarop de scholen gaan uit breiden. De aanvraag van het RIOVO om een vervolgopleiding lager beroep sonderwijs voor 16-19-jarigen in te stel len, kon de goedkeuring niet wegdra gen. De zaak wordt in de commissie nog eens goed doorgenomen. Het project van de woningbouwvereni ging kent eengezinswoningen en gestapel de bouw, echter niet meer dan twee wonin gen boven elkaar. Wie interesse in de huur huizen heeft kan zich aanmelden bij het gemeentelijk bureau huisvesting of bij de woningbouwvereniging (telefoon 31853). De Cassianusschool vierde donderdag feest. In de biblio theek en de Nieuwe Slof namen de leer lingen deel aan de festiviteiten in het kader van de boe kendag: poppen kast, voorlezende ouders, toneel en het schrijven van een boek door alle klassen. In de Nieu we Slof illustreer den de kinderen dit boekje, dat de fraaie titel van „De avon turen van Kees en Miep” meekreeg. ?den. 1 <4 1 band bestaat uit studenten, doktoren, ambtenaren en ambachtslieden die erg veel voor hun muziek over hebben.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9