Miguel Littin maakt historisch machtsmechanisme weer-actueel Ontregeld toneel bij Werkteater leidt tot hoogtepunten van humor Amsterdam als toevallig lijdend voorwerp op expositie Cartografie weerspiegelt tijdgeest komende exposities i 1» Danstheater geeft wereldpremière van Sinfonietta in VS um p e >n door Pieter van Lierop en Ir 8 JUNI WERELDPREMIÈRE IN 17 NEDERLANDSE STEDEN 1 Westerkerk ie e nt t Paleis voor Volksvlijt Cultuurpessismisme Concertgebouworkest in VS en Frankrijk geprezen en bejubeld André Kaart 15 jaar bij Collegium MUSICUM (van onze kunstredactie) Gabbers” in een circustent Martin Haak Kwartet op Jazz Inn Arnhem itakt „Een zwoele zomeravond” 10 11 KUNST 19 7 8 M E I 2 7 1 ZATERDAG even ingezakt. ll I ij n LIJKE )EREN W RYAN O’NEAL BRUCE DERN ISABELLE ADJANI 1 AMSTERDAM. De Gemeentelijke Archiefdienst in Amsterdam heeft een tentoonstelling samengesteld van oude platte gronden van de stad Amsterdam. De opening ervan viel samen met het uitkomen van het eerste deel van een serie verzamelingen van historische stadsplatte gronden. 1' ouweiijh golo”, waarbij 200 fotografen el- vanmet - - -• is (gratis voet liepen, om gigolo-ster David resVprJ Bowie te kunnen vereeuwigen, i door a Maar het festivalprogramma was CANNES. Het filmfestival van Cannes heeft een paar dagen in stil water rondgedobberd. Dat wil zeggen: er is op het nippertje een bomaanslag voorkomen en er werd een feestje gegeven ter gele genheid van de door David Hem mings als regisseur in het vooruit- 19J .zicht gestelde film „Tm just a gi- ollib. wx-xl/'»’’ Tircmrl-ni 900 f kaar, plus Nick Nolte onder de iw i zoeker Ingezakt festival ziet matige films res: Prin oudjes minder uitgeblust zijn dan hij zelf. (ADVERTENTIE) 55, Blo V MAARTEN KLOOS ff Van 27 mei tot 23 juni zijn in de Wete ring Galerie schilderijen en tekeningen te bezichtigen van de Engelsman John Loker en bij Galerij Asselijn werken van de Zwitser Franz Eggenschwiler. Beide gale ries zijn in Amsterdam gevestigd. In het expositiehuis van het Cultureel centrum ’t Hoogt in Utrecht is de tentoon stelling „kunstenaars en internationale so lidariteit” geopend. Het gaat om werk dat solidariteit en betrokkenheid betuigt met de strijd tegen onderdrukking en geweld in Latijns-Amerikaanse landen. De op brengst van verkochte werken wordt voor een deel ter beschikking gesteld van het Steunfonds Chileense kunstenaars in het verzet. is na di >eskaps 4 oord, tl i, Nieuw k, Kuifji jr., zoel leer t. 5 en KEN j wat va en. Br.n In het linker bouwhuis van kasteel Het Nijenhuis bij Heino in Overijssel wordt van 3 juni tot 17 juli een expositie gehou den van 76 schilderijen en tekeningen, alsmede 9 beeldhouwwerken, een keuze uit de verzameling Groeneveld. De werken zijn van Abrahams, Arntzenius, Breitner, Gomes, Haspers, Hellegers, Van leperen, Israëls, Jongkind, Maris, Meiners, Monti- celli, Oepts, Van Pallandt, Robertson, Schröder, Sluijters, Tholen, Vaes, Veld hoen, De Zwart en Zijl. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Matig geslaagd bleek ook Miguel Littins verfilming van „El recurso del metodo*, een boek waarin Alejo Carpentier op gro teske wijze illustreerde hoe de dictator van een bananenrepubliek aan het begin van deze eeuw het tegenovergestelde practi- seert van wat Descartes beschreven heeft in zijn fameuze „Discours de la méthode”. De van-huis-uit Chileense Littin (tegen woordig werkt hij op Cuba) heeft bij ons bekendheid gekregen met vooral „Het Be loofde Land” en hij was twee jaar geleden in Cannes present met „Actas de Maru sia”. Net als in die twee films gaat het hem er ook in „El recurso” om, te laten zien hoe En daaruit put hij de moed om het leven opnieuw onder ogen te zien. Een slecht overtuigende film, zeer traag bovendien en stellig de zwakste competitiefilm tpt dusver. de machtsmechanismen werken in het Zuid-Amerika van het begin dezer eeuw, niet verwezenlijk verschillen van wat er nog steeds gebeurt. De dictator is een potsierlijke pierewaai er met kapitaal op een Zwitserse bank en een riant onderkomen in Parijs, waar hij graag mag delibereren met D’Annunzio of donderjagen in de bordelen. Naar zijn vaderland gaat hij slechts en met grote tegenzin terug indien iemand dreigt de macht over te nemen, hetgeen nogal eens voorkomt. De hoofdpersoon is een operet- tefiguur (een soort Latijns-Amerikaans Ubu Roi) om wie heel wat valt af te lachen, maar ondertussen zet de film barre en brute beelden voor van massale slachtin gen onder de socialistische oppositie. De mixage van bittere ernst en wrange luim werkt bij vlagen heel fascinerend, maar Voor minder cartografisch geïnteres seerden kan het bestuderen van kaarten een middel zijn om in de geschiedenis te duiken. Kaarten kunnen wat dat betreft zeer informatief zijn, maar zijn te gelijker tijd wel van een koelheid, waardoor zij voor de werkelijk betrokkene eigenlijk louter een leidraad zijn. In alle gevallen zijn kaarten een neerslag van gebeurtenissen en ideeën en daarmee van een mentaliteit, die het tijdperk waar in zij ontstaan kenmerkt. Zo is typerend voor de 17e eeuw, dat de rijke bourgeoisie haar grachtengordels kreeg en dat daar buiten een volksbuurt als de Jordaan ont stond. En zo verwijzen namen als het Re- volutie-plein (de Dam) en het Burgerplein (het Konings Pleyn) naar het politieke kli- voor het eerst in de plattegronden vooruit gelopen werd op plannen. Een mooi voor beeld is de kaart van Balthasar Florisz. Hij tekende de nog niet bestaande Westerkerk volgens het ontwerp van Hendrik de Key ser, niet wetende, dat de toren later in een gewijzigde vorm afgebouwd zou worden. In de 18e eeuw verdween geleidelijk het perspectief uit de kaarten. De grote stads uitbreidingen hadden aan alle kanten be halve aan de noordkant plaats. Het stand punt boven het IJ verloor dus zijn waarde. Bovendien werden de kaarten van steeds groter utilitair belang. Pieter Mol was in 1770 de eerste, die een moderne kaart tekende. Het is een platte projectie, zonder de franje van het havenbedrijf en met het noorden naar boven. Daarna werden de kaarten in feite alleen nog maar exacter totdat dankzij de luchtfotografie de bijna griezelig volmaakte hedendaagse perfectie bereikt werd. Litti heeft het veel te breedsprakig op het doek willen zetten en hij heeft (heel anders dan we van hem gewend zijn) overdreven intensief getracht alles er zo monumentaal en artistiek mogelijk uit te laten zien. Daardoor is de film meer „kunst” dan „pamflet” geworden en de lange zit van drie uur keert zich tegen de film. Een derde, niet geheel bevredigende in zending bleek „Spiraal”, gemaakt door de Pool Zanussi, van wie zo juist het veel betere „Camouflage” in Nederlandse rou latie werd gebracht. Jan Nowicki (vaak ook te zien in films van de Hongaarse cineaste Meszaros) duikt op in een bergho- tel als een querulant die kans ziet iedereen tegen zich in te nemen met provocatief gedrag. Een lastpost die bij slecht weer een berg gaat beklimmen en op het nippertje gered kan worden. Achteraf blijkt de man In Ferreri’s voorlaatste film (La derniëre femme) zagen we hoe de mensheid zijn eigen lot bezegelde, door middel van zelf- castratie; in „Ciao Mascio” (wederom met Gerard Depardieu in de hoofdrol) wordt het voortbestaan van de beschaving een feit doordat de laatste man kiest voor een chimpanseebaby, in plaats van voor de baby die zijn vriendin gaat baren. Boven dien komt zowel de aap als de man jam merlijk om in een brandend wassenbeel denmuseum, tegen een decor van Romes ondergang. „Ciao Mascio” is een zeer ei genzinnige en fascinerende film, al gaat het binnen Ferreri’s oeuvre dan om een zoveelste variatie op het vaste thema. Maar ronduit fantastisch is het gebruik dat de Italiaanse regisseur gemaakt heeft van de locatie van een uitgestorven wijk aan de rand van New York. Direct gelegen tegen de absurd-futuristische skyline van de metropool aan, geeft een uitgestrekte zandvlakte waarop de ontzielde resten van de gesneuvelde King Kong een sinister decor van deze apocalyps, waarin naast Depardieu ook gaaf geacteerd wordt door Marcello Mastroianni, James Coco en de chimpansee Bella, die op Ferreri’s pers conferentie onderhoudender bleek dan de Italiaanse onheilsprofeet zelf. Amsterdam is het min of meer toevallige lijdend voorwerp. De tentoonstelling „Plattegronden van Amsterdam 1544-1977” is te zien in het gebouw van de Gemeentelijke Archief dienst, Amsteldijk 67, Amsterdam, ma. t/m vr. 9-17 uur, za. 9-12 uur, t/m 31 mei a.s.) el-, tegi u aann service! 1-34473 3035 KERSBf r tijd va rnieuwe garanti -265895 De 17e eeuw was voor Amsterdam de tijd van de grote stadsuitbreidingen, dat tot gevolg had, dat kaarten sneller dan daarvoor verouderden. We zien dan ook, wat de produktie groter werd en dat er ook BijVOO sweg 4 ten tegi 9 appar (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Nederlands Danstheater geeft op 9 juni In het Gaillard Municipal Audi torium in Charleston (VS) de wereldpremière van „Sinfonietta” van Jiri Kylian op muziek van Leos Janacek. De voorstelling vindt plaats in het kader van het Spoleto Charleston Festi val 1978. In hetzelfde theater worden nog drie balletten van Kylian opgevoerd: Stoolgame, Symfonie in D en Verklaerte Nacht. Met „Sinfonietta” wordt tevens opgetreden -op 12 en 13 juni in het Wooltrap Theatre in Washington. Dit is de vijfde tournee van het Nederlands Danstheater naai* de Verenigde Staten. De Europese première van „Sinfonietta” vindt plaats op 16 juni in het Circustheater in Scheve- ningen in het kader van het Holland Festival. Op 20 juni gaat de uitvoering in Utrecht. De Israëlische pers heeft enthousiast gerea geerd op het optreden van het Danstheater in mei in Tel Aviv, Jeruzalem, Haifa, Yagur en Ein Hashofet. De voorstellingen waren steeds geheel uitverkocht. In totaal hebben de 14 voorstellin gen 13.000 mensen getrokken. In 1980 gaat het Danstheater weer naar Israel. raat 15. leeft u p :ky Lud w Eersl T.. maat in 1795. Dit element van de platte grond komt eigenlijk helemaal niet ter sprake op de tentoonstelling, wat heel jam mer is. Wie de verschillende fasen van de groei van Amsterdam op hun waarde wil kunnen schatten kan niet zonder een gron diger toelichting dan op de tentoonstelling gegeven wordt. Om een paar voorbeelden te noemen: de huidige sloop van de bebouwing aan het Waterlooplein ten bate van een nieuw stad huis kent een precedent. Op de door ande ren bijgewerkte kaart van Balthasar Flo risz. uit 1658 blijken drie bouwblokken plaats te hebben gemaakt voor wat we nu als het Paleis op de Dam kermen. Er wordt geen aadacht aan geschonken. Geen woord over Sarphati, wiens plannen welis waar nooit zijn uitgevoerd, maar die wel aan de wieg stond van het Paleis voor Volksvlijt. Het paleis staat er plotseling op een kaart uit 1938. Slechts een wit vlekje verwijst naar de dramatische brand in 1929. Geen vermelding van de verschui ving van de havens naar het westen (na de aanleg van het Noordzeekanaal in 1876). Geen vingerwijzing naar het in één en dezelfde periode bouwen van een arbei derswijk als de Pijp en culturele status symbolen als het Rijksmuseum en het Concertgebouw. Weinig informatie over het verkeer, dat vanaf het eind van de vorige eeuw zo dominerend begon te wor den. In 1866 ontwierp Van Niftrik een Cen traal Station in het zuid-oosten van de stad, maar het kwam in het noorden en werd een barrière tussen het stadscentrum en het IJ. De geruchtmakende doorbraak schuld >e WAO I. of ge 55-60 j e en va vat van vent, mi 1. IJMUIDEN. Het was allemaal goed bedoeld, vrijdagavond, het publiek was gekomen voor een avondje variété van het zingende echtpaar „De Nellico’s”, een sa mensmelting van Nellie en Koos, maar het werd een omslachtig baby-sit- en kinder oppasavondje. Een krijsende monsterba by, kinderen die elkaar aftuigen, de opa van het zangduo verschijnt terwijl de toe gang tot de voorstellingen hem al lang geleden voorgoed ontzegd is, zelfs de vrouw en het kind van de gemeente ambtenaar die de hele show geregeld heeft komen storen. Kortom: Het Werkte ater speelt de nieuwe zomerproduktie „Een zwoele zomeravond”, een spel vol verwarringen, zeker voor wie het gezel schap niet eerder ontmoette. een patiënt te wezen, gevlucht uit een inrichting voor ongeneeslijk zieken. Zijn gedrag is een poging tot opstand tegen de vreselijke dood die hem te wachten staat. Teruggebracht in het hospitaal, slaagt hij er uiteindelijk toch in met zichzelf in het reine te komen en weet hij het moment van sterven zelf te kiezen. Een deprimerende film met een treurig onderwerp. Zeker niet slecht (Nowicki's rol is zelfs sterk), maar wel erg kaal en schraal qua uitvoering. Iets dergelijks kun je moeilijk zeggen van „Ciao Macio”, de film waarmee Marco Ferreri (sinds zijn schandaleus uitgepakt „Grande bouffe” van ’73) weer terug is in Cannes. Net als in al Ferreri’s films van de laatste tien jaarl is ook, Ciao Mascio” doortrokken van een totaal cultuurpessi misme. elkaar leggen van twee niet-continu verlo pende ontwikkelingen, dat een derde, bij na onzichtbaar gebrek aan continuïteit ontstaat. De vroegste kaarten van Amsterdam dateren uit de 16e eeuw, te beginnen met het vogelvlucht-perspectief van Cornells Antonisz. uit 1544. De kaart was vervol gens tot het eind van de 18e eeuw niet alleen een nuttige weergave van een stad- vorm. Er werd in die tijd ook duidelijk gestreefd naar het maken van aantrekke lijke prenten. Met uitzondering van Jacob van Deventer (1560) en Nicolaas Visscher 1700), die landkaarten maakte waarvan Amsterdam slechts een klein onderdeel is, werd in de eerste anderhalve eeuw na Cornells Antonisz. de stad getekend met het noorden onder. Het motief is duidelijk. De cartograaf, die de stad gezien vanaf een dekbeelding punt boven het IJ afbeelde, kon het open havenfront benutten om de voorgrond met af en aan varende schepen te verlevendigen. Voorbeelden zijn de stadsgezichten van Antonie van den Wijn- gaerde 1550), Pieter Bast (1599-± 1617) en Balthasar Florisz. (1625). >en vod dke zo» estaurai te Am informs nd: 02G In het Van Gogh Museum in Amster dam wordt van 3 juni tot en met 3 septem ber een tentoonstelling gehouden van Ja panse prenten, verzameld door Vincent van Gogh. De kunstenaar verzamelde hoofdzakelijk tijdens zijn verblijf in Parijs (1886-1888) enige honderden Japanse kleurenhoutsneden. De expositie omvat een keuze van meer dan 100 prenten. Historische Plattegronden van Nederlandse steden, deel 1Amsterdam, inleidende tekst van W Hofman (medewerker van de Gemeentelijke Archiefdienst, Amsterdam) Alpben aan den Rijn: Uitg. Canaletto, 1978. De Spanjaard Ricardo Franco (de zoon van Jezus Francos, van wie iedere Neder landse sexbioscoop om de vier weken een niemendalletje ten beste geeft) presen teerde „Overlevenden van een schip breuk”, over een gedesillusioneerd jong mens dat besluit de rest van zijn leven te slijten als tuinman in een bejaardente- Deze „Nieuwe Kaart van de Wijdberoemde Koopstat Amsteldam”die dateert uit 1970, vormt onderdeel van de tentoonstelling van plattegronden in het gebouw van de archiefdienst in Amsterdam. Boek en tentoonstelling laten in chrono logische volgorde een aantal belangrijke stadia zien in de geschiedenis van de hoofdstad. Het boek is in dat opzicht een aanvulling op de befaamde „Catalogus van Amsterdamsche Plattegronden”, die A. E. d’Ailly voor de oorlog uitgaf. De tentoonstelling toont van de in het boek meestal iets verkleinde reprodukties de originelen. Er is een compleet overzicht te zien van het bestaande cartografisch ma- teriaal. Het merkwaardige van een dergelijke tentoonstelling is, dat hij vanuit twee zeer verschillende gezichtshoeken kan worden bekeken. Wie geïnteresseerd is in de ont wikkeling van de cartografie komt aan zijn trekken, of de geschiedenis van Am sterdam hem boeit of niet. Voor wie Am sterdam vooropstelt is kaartmateriaal een nogal beperkt illustratief hulpmiddel. De geschiedenis van de cartografie èn van de stad kenden beide een schoksgewij ze vooruitgang. Toont de cartografie regi straties waartussen niet zelden gaten van 30 a 40 jaar zitten, Amsterdam beleefde zowel periodes van onstuimige uitbreidin gen als periodes van stilstand. Deze laatste worden weliswaar grotendeels gedekt door de blanco plekken tussen de verschil lende kaarten, omdat voor het maken van een nieuwe kaart meestal pas aanleiding bestaat na belangrijke wijzigingen in het stadspatroon. Maar toch betekent het over steeds een „ook-dat-nog-effect” oproepen. Een kostelijke voorstelling met prima be geleiding door De Roomsoezen, die ik aan het slot van de toernee nog eens wil mee maken. „GABBERS” IS DE TITEL van de kin dervoorstelling die het Werkteater ook op basis van improvisatie gemaakt heeft en die vrijdagmiddag voor kinderen werd op gevoerd. Ook hier weer zoveel essentiële verrassingen, dat een summiere beschrij ving van het gebeuren al teveel zou verra den. Het Werkteater maakt er wel een kolderiek uurtje van, waarin ook nu dat verrassingselement steeds aanwezig is, zo wel in het verloop van het stuk, als in de uitmonstering van de spelers en het sprookje dat binnen de voorstelling onver wacht ontstaat. Shireen Strooker, Gerard Thoolen, Frank Groothof, Joop Admiraal en Cas Enklaar verwonderen de kinderen en laten ze gieren van het lachen. Vanmid dag weer te zien op het Marktplein om 14.30 uur. Een zwoele zomeravond begint weer om 20.30 uur. Toegang beide voor- stellingen gratis, in verband met de zilve ren Velser Gemeenschap. KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) Aan de vooravond van zijn Amerikaan se tournee bood het Amsterdams Concert gebouworkest het Nederlands publiek eind vorige maand nog de gelegenheid om de kwaliteit van de Beethovenvertolkin gen (waar het uitsluitend om gaat) te beoordelen. RSTEEI F, 01 ans halt 'an tda -265895 Jw uitis ’/o kortir jzen 0 radio- i Oldtim loeilijkh toilet so B V 296. Het begint allemaal hoopvol en rustig voor de Nellico’s. Een welkomstwoord dat al gauw wordt overstemd door het orkest „De Roomsoezen”, een zevenmansforma- tie die ze begeleidt. Dan komen de Nelli co’s zelf, alsof ze de „sterrentrappen” van het Amsterdamse Concertgebouw af schrijden, zo lijken ze zich te voelen. Een sublieme weergave van het soort radio- artiesten dat met belegen showtjes door het land reist om bedrijfsfeestjes op te luisteren. Wat we verder gaan zien hangt allemaal samen met de verschillende manieren waarop het optreden van het zangduo tel kens opnieuw verstoord wordt. Er zijn ogen tekort om alles steeds tegelijk te volgen. Overal in de circustent gebeurt iets Frank Groothof en Gerard Thoo len in „Gabbers”, een voorstelling voor kinderen Haarlem.De Haarlemse dirigent André Kaart, onlangs nog in het nieuws vanwe ge het geslaagde jubileumconcert ter gele genheid vain het veertigjarig bestaan van het Symfonieorkest Haerlem, viert vrij dag 2 juni een nieuw, maar dan meer persoonlijk jubileum. bestaan onder meer uit een concert in de Leidse Zuiderkerk, waarbij Kaart dan be halve als dirigent ook als solist zal optre den. Dat laatste dan als zanger in de komi sche eenakter „De Kapelmeester” (de Ne derlandse vertaling door Carel Alphenaar van „II Maestro di Capella”) van Cimaro- sa. André Kaart (naar eigen zeggen: „de enige muziekschooldirecteur die zingt”) studeerde destijds solozang bij Coby Rie- mersma en gaf in de jaren zestig, begeleid door de pianiste Miep van Luin, diverse liederenrecitals. Als voorproefje van de Leidse jubileum- uitvoering zal André Kaart samen met het kamerorkest van het Collegium Musicum, aanstaande zondagmorgen te beluisteren zijn in „Für Elise”; de rechtstreekse uit zending van het wekelijkse radioprogram ma vanuit de Spiegelzaal in het Amster dams Concertgebouw. en vooral in het begin van de voorstelling, als het telkens opnieuw lijkt of de Nellico’s toch nog ongestoord met hun acts verder kunnen, is het effect van de verrassingen het grootst. Maar er volgt een escalatie in het ontregelen. Wat nu binnen een vorm van werkelijk circus-achtig toneel gebeurt is als het op commedia dell’arte-wijze voorhouden van een spiegel. Er volgt een opvoeren van vooroordelen en reactionaire meningen, zoals we die in het dagelijks leven rondom ons horen. Voeg daarbij ook nog wat op voedkundige dogma’s en er ontstaat een vrij compleet beeld van waarop de voor stelling van het Werkteater mikt. Vijf weken is er aan deze produktie gewerkt, maar sinds een week wordt er pas met publiek gespeeld. Publiek is een belangrijke factor bij dit soort improvisa- tietheater. Teksten liggen niet per woord of zin vast, waardoor weer gemakkelijk op elke situatie kan worden ingespeeld. In een speeltrant die toch boordevol risi co’s is - zeker in deze tent met rondom een piste publiek - laat het Werkteater een ontspannen acteren zien, een lust om te volgen. Een spel vol zulke onverwachte en vaak krankzinnige wendingen, dat ze van de Raadhuisstraat (1895), de demping van het Damrak en de bouw van de Beurs, de plannen van Berlage, de aanleg van de ringspoordijk (die nu een Schiphol-lijn om de west zo logisch maakt), de ontwikkeling van Amsterdam-Noord, de vernietiging van de jodenbuurt en de desastreuze sloop voor de metro. Voor wie niet beter weet zijn het simpele lijntjes op papier. Er is helaas geen moeite gedaan om op de ten toonstelling die momenten, c.q. keerpun ten voelbaar te maken. Het blijft daardoor slechts een tentoonstelling over de histori sche ontwikkeling van de plattegrond. Jazz Inn Arnhem brengt behalve Martin Haak, die Ferdinand Povel en Neppie Noya in zijn kwintet heeft opgenomen, verder optredens van de Jazz Skymasters (een gelegenheidsensemble van prominen te orkestmusici), Pierre Courbois, het Bel gische Waso Kwartet, de Duitse oudestij- lers The Seatown Seven Hot Jazz, Hans Dulfer en de Perikels en Chris Barber. in elt tham Zoals ook in onze krant ons nationale orkest met zijn dirigent Bernard Haitink en de pianist Vladimir Ashkenazy die de hele tournee als solist meemaakt werd bejubeld, zo ook reageerde de Franse pers op de concerten die het Concertgebouwor kest onlangs op doorreis naar Amerika in het Parijse Theatre des Champs Elyssées gaf. Dagbladen als Le Monde en Le Figaro prezen dirigent en solist op alle mogelijke manieren en roemden het Concertgebouw orkest om zijn „legendarische” warme klank en speldiscipline, waarbij de muzi kale resultaten als „buitengewoon geïnspi reerd” werden gekenschetst. Evenals in Parijs kregen Haitink en het orkest vorige week in de New Yorkse Carnegie Hall uiterst langdurige en in Washington zelfs staande ovaties; iets dat voor het concertleven in de Verenigde Sta ten als een hoogst uitzonderlijke gebeurte nis moet worden beschouwd. De recensenten van de kranten van de grote Amerikaanse steden die op deze (17 concerten omvattende) tournee werden aangedaan, deelden de mening van hun Franse collega’s inzake het internationale niveau dat door de uitvoerenden wordt geboden en rekenen het Concertgebouw orkest tot de beste symfonische ensembles ter wereld. De New York Times achtte Bernard Haitink bovendien „een van de belangrijkste hedendaagse dirigenten”. Het Concertgebouworkest zal eind deze maand in Amsterdam terugkeren. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het kwintet van de Haarlemse pianist Martin Haak verzorgt de opening van de tweede Jazz Inn Arn hem, dat van dinsdag 13 tot en met vrij dag 16 juni plaatsheeft op de Korenmarkt en verder concerten in de Arnhemse Stad huishal en Musis Sacrum omvat. jon< ide bijve m ondi 6 4 int» 10171. LECTRi Tel. 02 André Kaart drager van de Jos de Klerkpenning; een onderscheiding die hem is toegekend vanwege zijn grote ver dienste voor het amateuristisch muziekle ven herdenkt dan het feit dat hij 15 jaar dirigent is van het Collegium Musicum dat het studentënkoor en -orkest van de uni- versiteit van Leiden omvat. De festiviteiten bij dit derde lustrum elke b I. 02 stud., 3 n een rol sisgenol 1 Haarlet Capabt hms, waar hl] echter ervaart dat sommige 'oor ee oudjes minder uitgeblust zijn dan hij zelf. igde reis V*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11