KONSUMENTEN KONTAKT: via wet onmogelijk maken Bondsspaarbanken J Afzwakkende hausse STAND HYPOTHEEKRENTE 1? ti! 3 Onenigheid over plaats in de Ziekenfondsraad Malafide kamerbemiddeling beurs deze week z/Z 1 tussen de bedrijven door r; Einde aan LÊ, Hoger Personeel heeft nu eigen vacaturebank (Van onze redactie econo mie) discriminatie uitkeringtrekkers’ Reuzenstad” O L d FNV: TUSSEN FNV EN CNV Voedingsbonden FNV vrezen broodoorlog Mensen met uitkering kennelijk te groot risico” 15 ECONOMIE 19 7 8 2 7 M E I ZATERDAG e A >g 10041 Mislukte emissies Dollar P 1 11 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Terwijl de FNV in het blad De Vakbondskrant kritiek uitoefent op het Nederlandse bankwezen omdat het aan men sen met een sociale uitkering geen krediet geeft, hebben de Bonds spaarbanken enkele dagen geleden een einde gemaakt aan deze discriminatie. De verzekering die deze banken afsluiten om zich te dekken tegen het risico van cliënten die niet aan hun verplichtingen voldoen, strekt zich nu uit to mensen die leven van een sociale uitkering. LELIESHOW+KONSUMENTENBEURS ,27,28,29,30,31 MEI-1 JUNI IN AKERSLOOT N.H. Van Leer Hout KNSM Harde gulden Herstel V3 llllllll||||||||||||||||||||imillllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllillllllllllllIlllllllllllllllllIIIlllllllllllllIIllllllllllIlllllllIllIllllllllllllllllllllllllHUIIllllllllllHUIIIIIIHIIHIHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIHIHIHHIHIIHHIIIHHIHIIHHHIIIIII lllll (Van onze redactie economie) A hikken Enkele grote gemeenten hebben een ver- IIHHIIHHIIIIIIIIHIIHIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIlllllllllIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIlllllllllllllIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIllIIlllllllHllllllllllIIlllllllIllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllIllllllIIHIIIIHHIIIIIIIIIHHIIIIHHHI ig met vrijblij- 1978 i-mar 2DZ. (ADVERTENTIE) De NCHP is al jaren met (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 23 mei 1978. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Ennia Ned. Middenstandsbank variabel 1 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. 1 Nationale Nederlanden Ned. Credietbank allaties >tte Annuiteitenhypotheek ABN I Haar- ilssen. ie? Zo (Van een medewerker) AMSTERDAM. Deze week stond dui delijk in het teken van een afzwakkende hausse, voor zowel de Newyorkse als de Amsterdamse effectenbeurs. Wall Street begon aanvankelijk met een scherp her stel na het flauwe slot van de voorafgaan de week. Maar dit duurde niet lang. Dins dag werd een nieuwe domper op de haus se gezet die daarna werd voortgezet, zodat in een paar dagen ruim 20 punten van het koerspeil afging. Amsterdam leed hier door ook gaandeweg meer door winstne- mingen, nadat daar de week aanvankelijk op hoog niveau was ingezet. Maar naar mate er meer beursdagen volgden, nam de handel af en begon het koerspeil door verkoopdruk af te brokkelen. De aarzeling is overigens niet onbegrij pelijk. Vooral Wall Street heeft er sedert begin april een fikse koersstijging opzitten die in de meimaand vele eerdere hoogtere- cords van het jaar doorbrak. Opvallend zijn daarbij tevens de enorme omzetten geweest, zodat de kopers langzamerhand volgekocht lijken te zijn, hoewel ook deze week bij de dalingen opnieuw grote dage lijkse omzetten voorkwamen. Maar een stijging van 750 tot 85Ó is niet mis in een tijdsbestek van anderhalve maand, zodat een fase van consolidatie en aanpassing met scherp fluctuerende koersen zeer ze ker tot de mogelijkheden behoort. Daarbij komt dat nieuwe zorgen over het rentebe- loop de animo flink is gaan drukken. Volgens Koopkracht vragen onbetrouw bare kamerverhuurbedrijven een hoog in schrijfgeld zonder reële woonruimte aan te bieden. Door niet bestaande adressen of reeds bewoonde kamers aan te bieden, maken ze zich voor de wet echter niet schuldig aan oplichting, aldus het blad van Konsumenten Kontakt. Vandaag is de actie „Amsterdam Reuzenstad” gestart. Op de Dam staat een grote reus ter illustratie van het gebeuren. Ook verscheidene warenhuizen zijn versiert met reuzen, zoals hier een warenhuis in de Kalverstraat. geruime tijd duidelijk over zijn laagtepunt heen. Dat was te zien aan de lome stem ming op de obligatiemarkt waar buiten landse aankopen nauwelijks meer voor kwamen alsmede aan de verlaging van de afgifteprijzen voor pandbrieven en de aarzelende stemming rond nieuwe obliga- tie-emissies. Deze week mislukten weer enkele van deze emissies die bij een rente van 7,25 procent op resp. 99,5 en 100 procent de mist ingingen en in eerste officiële note ring beneden de emissiekoers vielen. „Wie is aangewezen op een sociale uitke ring of bijstand, moet er rekening mee houden dat het bankwezen in Nederland hem geen cent krediet geeft, hoe eerlijk en zuinig hij ook is. Mensen met een sociale uitkering blijken door de sol va biliteits ver zekeringen als onaanvaardbare risico’s te worden beschouwd. Om die redën kunnen ze vaak geen hypotheek krijgen of een persoonlijke lening voor de aanschaf van duurzame artikelen”, aldus de Vakbonds krant. De FNV meent dat deze discriminatie van mensen die het in het algemeen toch al niet zo getroffen hebben, in schrille tegen stelling staat tot de uitdagende reclames van kredietbanken. „Die doen het voorko- Een merkwaardige verliezer was deze week Steving die van 130 op 120 gulden zakte. Hoop dat het textielconcern Nijver- dal-Ten Cate nu eindelijk eens uit de verliezen zal komen, bracht dit aandeel deze week omhoog van 49 op bijna 60 gulden. Arnhemse Scheepsbouw steeg van 60 op 80 gulden. vormen voor het streven de inflatie in ’78 op 4 tot 4,5 procent terug te brengen. men. Volgens Koopkracht zijn de gemeen teverordeningen overigens niet water dicht. Mede omdat bureaus die buiten de men alsof geld lenen een fluitje van een cent is”. De FNV wijst erop dat het con sumptiepatroon in ons land inmiddels van dien aard is dat zo’n vijf procent van het gezinsbudget wordt besteed aan een per soonlijke lening om duurzame artikelen te kunnen aanschaffen. „En het ziet er naar uit dat dit percentage wel zal stijgen. In Amerika ligt het al rond de vijftien pro cent”. aldus de FNV. De Bondsspaarbanken hebben een eind gemaakt aan deze discriminatie door de inspanningen van drs. P. van der Sommen, directeur van de Centrale Volksbank (op gericht door het NKV) in Utrecht. Hij is van mening dat de bankwereld niet alleen de discriminatie van groepen als uitke- ringstrekkers en gastarbeiders moet op- gemeente gevestigd zijn en kamers in de gemeente met verordening aanbieden, niet aan de eisen in de verordening hoeven te voldoen. Kamerverhuurbedrijven zouden volgens het blad een laag en aan wettelijke normen gebonden inschrijfbedrag moeten vragen. Koopkracht meent dat de oplichting dóór kamerbureaus slechts wordt tegenge- gan door een wettelijke regeling die alleen betrouwbare verhuurbedrijven toestaat. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Opmerkingen: Behoudens een enkele aanpassing blijft het niveau van de hypotheek rente laag. Woningzoekenden kunnen van de gunstige rentevoet en flauwe stemming op de woningmarkt profiteren door nü te kopen. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget heffen, maar ook dat kredietverlening aan de gewone man veel gerichter moet gebeu ren. Zo is hij van mening dat bij het afsluiten van een persoonlijke lening moet worden nagegaan hoe het best kan worden aange sloten bij het gezinsbudget. Daardoor kan worden voorkomen dat mensen verplich tingen aangaan die boven hun macht gaan. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem De Nederlandse Bankiersvereniging in Amsterdam kon gisteren nog geen com mentaar geven op het artikel in De Vak bondskrant. Rente vast gedurende: 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel De Van Leergroep (industriële verpak kingen) die ongeveer 100 vestigingen in 34 landen omvat, heeft de geconsolideerde omzet vorig jaar zien stijgen van 1108 miljoen tot 1115 miljoen. Afsluitprov. in proc.: 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: - 8,0 7,75 7,75 7,9 8,3 7,9 8,0 7,75 8,0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 8,0 7,75 7,75 7,7 8,1 7,9 8,0 7,75 8,0 7,75 8,3 7,7 7,5 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 4F l iet an- Dlad is weest 's was ootste Het beeld van de rentestijging past ech ter pok bij de optimistische geluiden die deze week over de conjunctuur werden vernomen. Volgens het dagelijkse bestuur van de Europese Gemeenschap is er een flinke opleving geweest in de industriële orderontvangst van de aangesloten landen gedurende het eerste kwartaal van 1978, terwijl het Centraal Bureau voor de Statis tiek bij ons een zelfde ontwikkeling in april heeft gesignaleerd. Vooral de export orders zouden flink zijn gestegen. Dit zou erop kunnen wijzen dat de Verenigde Sta ten, waar de economie al geruime tijd veel beter is dan in West-Europa, de EEG nu mee omhoog trekt. Maar dat kan ook bete kenen dat de trend van de versnelde prijs- inflatie vanuit de Verenigde Staten kan gaan overwaaien. En dat zou, vooral wat ons land betreft, een duidelijke bedreiging ordening echter niet verboden, zodat wan hopige naar woonruimte zoekende men sen nog steeds in de boot worden geno- ordening die aan betrouwbare kamerbu reaus vergunningen verlenen. Bureaus zonder vergunning worden door deze ver- l Pas nadat de klant naar tevredenheid aan woonruimte geholpen is, zou het verhuur bedrijf bemiddelingskosten in rekening mogen brengen. Aan deze bemiddelings kosten zouden volgens het blad eveneens wettelijke maxima gesteld moeten wor den. De structuurverandering in de Neder landse houthandel noodzaakt tot een voortdurend aanpassen van activiteiten. De vele onzekere factoren die hierbij een rol spelen, maken het doen van voorspel lingen over de verwachte resultaten niet verantwoord. Dit heeft de directie van de NV Noordeuropeesche Houthandel Mij in het jaarverslag gezet. De omzet van de maatschappij steeg vorig jaar van 57.7 miljoen tot 59.1 miljoen. Het bedrijfsresul taat daalde van 2,9 miljoen tot 1 miljoen en het uiteindelijk resultaat was negatief: min 269.00 gulden. In 1976 was er nog bijna een half miljoen winst gemaakt. Het divi dend over 1977 wordt gepasseerd. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de KNSM Groep verliesgevend gewerkt. Voor het hele jaar 1978 wordt per saldo geen belangrijke wijziging in de resultaten t.o.v. 1977 verwacht. Dit heeft de heer S. Doyer, voorzitter van de Raad van Bestuur in de jaarvergadering meegedeeld. In het lopende jaar zal de Transatlantische Divi sie positief werken en kan voor het Euro pese bedrijf een belangrijke verbetering worden verwacht, hoewel deze sector waarschijnlijk nog niet uit de rode cijfers zal komen. Dat er toch nog altijd aanzienlijke beurs- omzetten in Wall Street voorkomen moet worden toegeschreven aan buitenlandse kooplust die door het vaste beloop van de dollar wordt aangetrokken. Maar het Amerikaanse publiek zelf heeft al geruime tijd duidelijk afstand genomen. De voor- spelllingen over de prijsstijgingen en de inflatie zijn dan ook niet zonder zorg. Voor april en mei worden naar verhouding zeer forse prijsstijgingen verwacht waarvan de eerste nog deze maand bekend zal worden gemaakt. Gevreesd wordt dat hierdoor de toch al vrij hoge rentestand nóg verder zal aan trekken, wat overigens nieuwe steun zou betekenen voor de dollar en derhalve voor de buitenlandse beleggingsaankopen op de Newyorkse effectenbeurs. Niet alleen in de Verenigde Staten wordt rekening gehouden met een hogere rente- stand Ook in ons land is de rente al Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige, criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. AMSTELVEEN (ANP). Er dreigen moeilijkheden rond de opvolging van L. de Graaf die staatssecretaris van Sociale Zaken is geworden als lid van het presi dium van de Ziekenfondsraad. De Graaf bezette die plaats als bestuurder van het CNV voor de gehele werknemersgroepe- ring in de raad. Die groep moet nu een nieuwe kandidaat voordragen. FNV- bestuurder Herman Bode deelde gisteren in de raad mee dat FNV en CNV het niet eens kunnen worden. Beide vakbonden zullen nu een eigen kandidaat voordragen. Toen de drie vakorganisaties nog in een overlegorgaan samenwerkten, verdeelden ze onderling de posten in de verschillende organen van de sociale verzekering. Vol gens een woordvoerder van het CNV claimt de FNV nu iedere vrijkomende post onder het motto: wij zijn de grootste. De Ziekenfondsraad is gisteren akkoord gegaan met een aantal voorlopige richtlij nen voor extra financiële tegemoetkomin gen ijiit de AWBZ aan gezondheidscentra. Per centrum zal maximaal vijf jaar subsi die worden verleend, mits aan voorwaar den wat betreft de vorm van de gezond heidscentra wordt voldaan. In dit verband zal de thans ingetreden neiging tot rentestijging de Nederlandsche Bank zeker niet onwelgevallig zijn. Hier door blijft de gulden hard en het prijspeil van de import onder controle. Ook in Amsterdam werd de hausse dus duidelijk afgeremd. Maar beleggingsaan kopen bleven zich toch hardnekkig roeren. Amerikanen bleven grote belangstelling aan de dag leggen voor de KLM die opliep van 172 tot bijna 190 gulden, maar later weer inzakte. Volgende maand neemt het bestuur van dit bedrijf een beslissing over de dividendhervatting. Kooplust bestond er ook weer voor Hoogovens, nu het ESTEL-concern 1978 blijkt te zijn begonnen met een aanzienlijk kleiner verlies en nog dit jaar weer boven de nulliijn hoopt te komen. Bovendien heeft de Europese staalindustrie «afgelo pen voorjaar meer orders ontvangen dan vorig jaar. De koers kwam van 32 op 36 gulden. Wat het bedrijfsnieuws betreft, kwam Audet op een gunstige inzet van het nieu we jaar van 510 op 550 gulden. Océ-Van der Grinten om dezelfde reden van 143 op 150 gulden, was Bols vijf gulden hoger op een uitstekend verslag en steeg Cindu vijf gulden op verwachting van een winstge vend stadium na het verliesjaar 1(977. De sterk teruggevallen Van Ommeren boekte deze week een herstel van 127 tot 137 gulden. Beleggingsaankopen roerden zich vooral sterk in de sector van de uitge vers waar Elsevier, NDU, Wegener en Klu wer fikse koerswinsten boekte. Ook de aandelen in de hypotheekbanken waren flink hoger. Met Fries-Groningse voorop tot een stijging van rond 125 gul den. Meneba en Pakhoed stegen vier gul den en Bos-Kalis drie gulden. Later in de week ging hier en daar van deze winsten een klein deel af, maar bij lagere koersen kwamen de beleggingsaankopen weer op zetten. UTRECHT. De Voedingsbonden FNV vinden dat de overheid de bakkerijen via prijsvoorschriften moet dwingen via redelijke minimumprijzen brood aan de supermarkten te leveren. Als er geen „bik kelharde” prijsvoorschriften komen, staat er een „broodoorlog” tussen de bakkerijen voor de deur. Bij die concurrentieslag komt ook de broodwinning van een flink deel van de 20.000 werknemers in de bakkerijsector in gevaar, vreest bestuurder T. Simonis van de Voedingsbonden. Momenteel zijn de bakkerijen, wat de leveranties aan de supermarkten betreft, nog gebonden aan prijsafspraken die be palen dat supermarkten voor onverpakt en verpakt brood respectievelijk minstens 1,07 en 1,14 moeten neertellen. Die prijsafspraken gelden echter maar tot 1 juli aanstaande en als de overheid dan niet ingrijpt loopt het in het honderd, vrezen de V oedingsbonden •j dit plan bezig geweest, om dat zij een vacaturebank wilde voor alle hogere functionarissen. Het gaat dus niet alleen om acade misch opgeleiden, maar ook om bijvoorbeeld afge studeerden van HBO (hts’ers e.d.). Deze bank be doelt nationaal te werken, want daaraan is grote be hoefte, zo weet het blad „Sociaal-Economisch Ma nagement” te melden. Met hetzelfde doel is in dertijd ook het Bureau Ar beidsbemiddeling Acade mici (BAA) opgericht bij het ministerie van Sociale Zaken. Volgens mr. D. van der Weij, vice-voorzitter van de NCHP, heeft die va- UTRECHT. Met in gang van 1 juni bestaat er een eigen vacaturebank voor hoger personeel. Daartoe heeft de Neder landse Centrale voor Ho ger Personeel (NCHP) het initiatief genomen, samen werkend met het geweste lijk arbeidsbureau in Utrecht en de Stichting In zet. De vacaturebank is ge richt op alle hogere functi onarissen die uitzien naar (ander) werk en gevestigd in het NCHP-bureau (Hoog Catharijne, Utrecht). De vorige week geplaatste 7,25- procentlening van de Nederlandse Ont wikkelingsbank tegen 99,5 procent zakte zelfs terug tot 98 procent. Verder verlaag de de Tilburgse Hypotheekbank de afgif- teprijs van de 7,5-procent-pandbrieven met een vol procent van 100 op 99 procent. Tekenen dat het niet al te best gaat op de rentemarkt. Deels is dit een gevolg van de verbeterde stemming voor de dollar en het aantrekken van de rentestand elders. caturebank nooit volledig kunnen functioneren. Bij het nieuwe project zijn ne gen beroepsorganisaties betrokken, alsmede de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel. De Stich ting Inzet, die zich met ar beidsbemiddeling bezig houdt, heeft mankracht be schikbaar gesteld. DEN HAAG. Het Konsumenten Kon takt wil dat een eind gemaakt wordt aan de legale oplichting die veel kamerver huurbedrijven plegen. In haar blad „Koopkracht” schrijft de consumentenor ganisatie dat Nederland nog steeds geen wettelijke regeling kent die malafide praktijken van kamerbureaus uitsluit. De vacaturebank in Utrecht zal niet aan ar beidsbemiddeling doen. Zij biedt belangstellenden de gelegenheid via een kaart systeem vacatures op te zoeken. Gegadigden kun nen gegevens noteren om er zelf verder mee te wer ken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15