Kweek- experimenten n e a r L r I Schotland telt reuzesnoeken w i De graskarper graast wat af t door Marcel Enkelaar v., tÉ. A*a f F] V? - I 11 I 7. fi 1 Wat trekt zovelen naar de waterkant? „Een vreemd soort genoegen een dier met een grote haak uit het water te sleuren”, zeggen de tegenstanders. „De rust aan de ene kant, de sensatie van een aanbeet anderzijds”, zeggen de sportvissers. Bij meer dan anderhalf miljoen Nederlanders is het weer gaan kriebelen. Donderdag, 1 juni, mogen ze er weer op uit. Het visseizoen gaat weer open. Enkele maanden van gedwongen werkloosheid zijn voorbij. De hengelsport, verfoeid door sommigen, enthousiast beoefend door hon derdduizenden. De sportvisserij, nummer 1 op de ranglijst van de in ons land beoefende sporten. Zelfs volkssport voetbal haait niet een dergelijk grote aanhang. Wat is pijn? Waarom hapt een zwaargewonde vis tóch in een stuk aas? Een karper, geen echte roofvis, ook al heeft hij de vrij onbekende gewoonte ook kleine visjes te verorberen, kan wel vijf keer op een dag met een hengel worden gevangen! die eer. ng Al jarenlang sluiten wij ons aan bij de laatste categorie mensen. We zijn geen dierenbeul; integendeel, we preten deren zelfs een dierenliefhebber te zijn. We scheppen er geen plezier in vissen pijn te bezorgen. Over die pijn bij deze waterbewoners is overigens weinig bekend. Zeker is dat verschillende vissoorten in hun bek over gevoelloos kraakbeen beschikken. Kijken we naar de in Nederland met uitsterving bedreigde snoek dan zien we dat op de plaats van een verwijderde haak zich een bobbeltje na enkele dagen vormt dat na een poosje zelfs helemaal is verdwenen. een laag pitje. Gelukkig. Als we de organisatoren van speciale hengelsportreizen naar dit schit terende gebied mogen geloven zal er alles aan worden gedaan dat zo te houden. Onlangs brachten we een bezoek aan Schotland. Hieronder een im pressie. Op de vijvers van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij in Lelystad hebben we zeer recentelijk opnieuw kunnen constateren dat ook karpers die nog nooit een haak in hun bek hebben gevoeld van nature een schuw karakter hebben. Verschillende roofvissoorten beschikken over dermate sterke maagsappen dat sommige haken verteren en als poeder uit elkaar vallen. Mits de slokdarm niet afgesloten wordt vormen niet-verteerbare haken vaak geen enkel probleem voor de vis, ook al omdat na verloop van tijd de haak los gaat zitten en alsnog kan worden uitgespuugd. Op deze pagina meer over de sportvisserij in Nederland, het nog onontgonnen visparadijs Schotland en de experi menten met de graskarper, een Chinees lid van de karperfamilie die wordt ingezet bij de bestrijding van overmatige plantengroei. B V. ■aw w t I i R Schotland. Bekend om zijn whisky, Loch Ness, zijn zuinige bewoners en het nationale voet balteam dat in Argentinië in de zelfde groep speelt als Oranje. Schotse nationalisten zorgen ervoor dat we goed op de hoog te blijven van hun onafhankelijk heidsstreven. Bovendien kwam het land de laatste tijd in het nieuws door massale grondaan kopen van buitenlanders, onder wie veel Nederlanders. Minder bekend is Schotland als sport- vissersdorado. Ierland heeft zich op dat terrein een veel grotere naam verworven. De grote aantallen hengelaars heb ben er echter voor gezorgd dat een regelrechte aanslag op de natuur werd gepleegd: met sprongen liepen de vangsten van zalm, forel, snoek en zeevis achteruit. Overbevissing en het meenemen-op-grote-schaal van de gevangen vis vormden de voornaamste oorzaken. Het hengelsporttoerisme naar Schotland staat daarentegen op Als een ezel zich zelfs niet voor een tweede keer aan een steen zal stoten, zou een karper die door een haak pijn lijdt dan zo happig zijn als vaak is bewezen? Het argument dat een vis een dom beest is gaat niet op: karpervissers weten als geen ander hoe voorzichtig de karper het aangeboden aas benadert. Niet omdat hij „hengelschuw” is. T- - T X R - - - ag n ■XvC-W»'-'-' \:<x Z X’ ,X 5 3Êk "Z.*‘ i Bij ons bezoek aan Schotland stond de snoek centraal. We wil den nagaan of alle veelbelovende Behalve op het uitgestrekte Loch Lomond kan ook aan de kust of op zee worden gevist. Op of in de omgeving van'Gare Loch is de zeevisserij een zeer lucratieve bezigheid, zowel van het strand als vanuit de zeewaardige huurboten. Voor de hengelaars op bet binnenwater geldt nog de aantrekkelijke Loch Lomond leverde deze trotste vts- sers een rijke snoekoogst op Het bijdragebewijs (viskaart met rood zegel) geeft recht op het vissen met één gewone hengel. Kosten: 5,05. De kleine visakte (viskaart met blauw zegel) geeft recht op het vissen hetzij met één speciale, hetzij met ten hoogste twee gewone hengels, hetzij met één peur. Kos ten 11,05. De in Nieuwegein zetelende organisatie voert voor dit bedrag vele kweekexperi- menten uit, kweekt vissoorten om te kun nen uitzetten in viswater en koopt jonge vis aan om verder te „begeleiden”. Een miljoen sportvissers hebben zich tot nu toe gehouden aan de verplichting een visdocument op het postkantoor of het gemeentehuis te kopen. Door een uit breiding van de controle op „zwartvisse- rij” hoopt de Algemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw en Vis serij in de loop der jaren, de „vaste kern” van zeker 400.000 zonder de vereiste pa pieren vissende hengelaars te kunnen op sporen. De gelden uit de verkoop van deze docu menten gaan naar de „Algemene Midde len”, de OVB en de PTT (administratie kosten). De grote visakte (viskaart met geel ze gel) geeft recht op het vissen met alle geoorloofde vistuigen. Kosten 33,05. xwow-: X i -- eizo^e: teksten het Amsterdamse Hengelsport Service Centrum in derdaad de waarheid bevatten. We zijn niet teleurgesteld thuisgeko men. Integendeel, als het even kan zitten we er over niet al te lange tijd weer. Moet de Nederlandse snoekvisser het de laatste jaren echt treffen om een of meer knap pe exemplaren van zijn of haar favoriete vissoort te vangen, in Schotland zit zoveel snoek dat de bewoners Esox Lucius meer als een bedreiging voor de zalm en de forel beschouwen dan als een aan trekkelijke sportvis. W9 In Loch Lomond zijn twee cate gorieën vis te vangen: 1) „coarse fish”: snoek, baars, aal, voorn en owan, een soort zoetwaterharing die alleen in Loch Lomond en Lock Eek is gesignaleerd; 2) „game fish”: zalm, zeeforel en bruine fo rel. Beperken we ons tot de snoek dan mag zonder overdrijving wor den gesteld dat in Loch Lomond We horen de Schotse taxichauf feur glimlachend aan. Hij heeft zojuist, terwijl de zwarte auto zich een baan zoekt langs smalle weg getjes naar het minuscule dorpje Inverbeg, ongeveer een uur van Glasgow, schitterende verhalen verteld over enorme vangsten op Loch Lomond, het immense meer dat al jaren geleden de titel „Beste snoekwater van Groot-Brittanië” opgeprikt kreeg. Onwillekeurig denken we aan Loch Ness, „Nes- sie” en alle prachtige anekdotes over dat ene grote monster dat zich maar niet wil laten verschal ken. Nogal wiedes, mijmer ik, an ders zou een belangrijk gedeelte van het Schotse toerisme over de kop gaan Twee dagen na de indrukkwekkende maar weinig geloofwaardig bevonden verha len van de genoemde taxichauf feur over reusachtige afmetingen van gevangen vissen moeten we bekennen: Schotland biedt onge kende mogelijkheden voor de sportvisser die wel eens wat an ders dan de vaderlandse polder sloot wil bevissen. exemplaren rondzwemmen van veertig, vijftig pond! Enkele snoe ken van dit kaliber zijn gevonden aan de oevers van dit middenin de bergen liggende meer. Soms komt het wel eens voor dat een nietsver moedende sportvisser zo’n knaap van een vis aan de haak krijgt. Tot nu toe is het materiaal van de Schotten niet opgewassen geble ken tegen het enorme geweld dat deze roofvis weet te ontwikkelen: in enkele gevallen kwam de onge lukkige „Broeder in Petrus” met een gebroken hengel thuis: de snoek in Loch Lomond spot met geldende wetten wat trekkracht van nylon lijnen betreft, buig zaamheid van hengel-topeindjes en dergelijke. Officieel bijgehouden recordlijs- ten tonen aan dat in Schotland tientallen „Loch Nessies” hebben rondgezwonnen en nog steeds in dit nog weinig beviste water. Op gezette exemplaren in musea, ho tels en bij de gelukkige hengelaars thuis bewijzen dat wat de Lo- mond-snoek betreft geen woord visserslatijn hoeft te worden gebe zigd. De reuzen-exemplaren wer den met de hengel gevangen, met netten gevonden aan de oevers en stervend midden op het meer. Heeft de rechtgeaarde Neder landse sportvisser nog de mtensie een kapitale snoek, eventueel na het nemen van een foto, in het vangwater terug te zetten, de in stelling van de Schotten gaat een heel andere kant op. Alles wat snoek heet is een bedreiging van de zalm en forel en moet op de kant worden geslingerd. I Milieuvervuiling is er ook in Neder land. Wordt het water van de eens schone Noordzee elke dag smeriger door illegale olielozingen, storting van chemicaliën, fosfaten en dergelijke, het nationale binnenwater wordt ge teisterd door fabriekslozingen, huis houdelijk afval en meer van deze kwa lijke toevoegingen aan het tweede ele ment: het water. Als gevolg van hoge temperaturen in combinatie met genoemde lozingen is de versnelde plantengroei een pro bleem is de waterhuishouding. Het komt vaak voor dat sloten compleet dichtgegroeid zijn. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, de OVB, heeft ja renlang geëxperimenteerd met de uit China afkomstige graskarper. Deze vissoort is één van de weinige soorten uit de gematigde klimaatzone die zich hoofdzakelijk met planten voeden. In de grote rivieren in China kan de graskarper wel afmetingen bereiken van anderhalve meter met een gewicht van rond de tachtig(l) pond. Gebleken is dat deze vis in warme zomers ook in ons land een snelle groei kan vertonen. Verschillende, afgesloten, wateren in ons land zijn al voorzien van een partij graskarpers. Deze vissoort kan onder gunstige weersomstandigheden enorme hoeveelheden planten veror beren. Ook mechanisch moeilijk te be strijden waterplanten als draadalgen („flab”) waterpest, kroos en dergelijke, die tot voor kort zich vaak alleen met chemische middelen lieten bestrijden, worden nu door de milieuvriendelijke gra^karper opgeruimd. Het hoeft geen betoog dat naast de sportvisserij de graskarper wordt als een echte „vechter” beschouwd ook de recreatie en graantje mee pikt van deze vorm van plantenverdel- King. f, Hoe warmer de zomer, hoe groter de vraatzucht van de graskarper. Daarom dienen beheerders van viswaters goed in het oog te houden dat niet teveel graskarpers in een bepaald water wor den uitgezet: binnen de kortste keren zou de sloot of ander water volledig kaal zijn. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) is in 1952 in het leven geroepen met het doel „de verbete ring van de binnenvisserij te bevorde ren”. Daartoe moet een ieder die in het binnenwater vist, zowel de beroeps- als recreatievisser, een bijdrage betalen. In het afgelopen boekjaar ontving de OVB uit deze bijdragen ruim 5,3 miljoen gul den. bijkomstigheid dat voor de eerder genoemde categorie „coarse fish” in tegenstelling met Nederland géén gesloten tijd geldt. Wie het land van de kilts en de doedelzakken uit hengelsport- overwegingen eenmaal heeft bezocht kan maar tot één conclu sie komen: Schotland gaat het helemaal maken. - i '-'.A dMM» MI "'«TSH --X. w i X .r - a L -y'- .- a/- - f ■-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25