lig Dr Veth op ,de Knie’ De geheime boycot van oranje-team promoveerde z Lij TOPSPORTERS NEMEN TE KORT RUST NA OPERATIE s s uis door Bouke Nielsen Suggestie p K r ’1 «fc - a Die meniscus moet er zo Jaap Bos •J ;es. Wat is in uw ogen onaanvaardbaar? H). aek. ügemef uhogeri ratie tv >rm na korte lur STOPPER ft S j rangen adrni- irden iliuis- kunt V zaken arlem aleging aiding i ianbe* ig e bij an de se Eén van uw stellingen luidt: „Het is onjuist, dat men bij het begrip voetbal- knie vaak slechts aan één aandoening denkt”. Dr. Veth: „Het is uit mijn onderzoek gebleken, dat de beschadiging van een meniscus vaak samengaat met een andere spieren. Bewijs. „Hier, geen centje vocht meer”. Hij voelt nog iets. Maar dat ziet geen mens. De dokter, hij ruikt het aan de sfeer, weet genoeg: deze speler is fit! Hij wil het namelijk zelf en vanaf dat moment speelt de arts toneel. Hij kent de diagno se, wanneer hij met Hovenkamp het aparte kamertje („Hier heeft niemand iets mee te maken”) ingaat. Een minu tieus onderzoek volgt op die reeds vast gestelde diagnose en de dokter komt weer buiten met de zelfbevestiging dat hij de speler gewetensvol en nauwkeurig heeft bekeken. Hovenkamp, weer onder de jongens, voelt het kloppen in z’n knie, terwijl hij bij de diepe kniebuigingen toch niet tot de diepste gebogenheid was gegaan. „Ik voel niks”, had hij net dus gezegd. Kessel brengt het positieve rap port uit aan Happel en wederom is een illustratie afgeleverd van de handel en wandel van de sportarts: hij gaat voor namelijk op de leugens van de sportman af, speelt het spel mee (ook uit machte loosheid, want je kunt er niet „inkij ken”) en is aanstaande maandag zielsge lukkig”. Johan Neeskens zoals hij werd uit geteld door een meniscus-be- schadiging „Of in de sport een meniscus sneller wordt verwijderd? Ik krijg de indruk van wel. Vooral in de topsport spelen namelijk heel andere belangen mee, zoals geld bij voorbeeld. Een topvoetballer zal daarom sneller worden geopereerd. Kijk maar eens naar Neeskens. Die is vrij snel geope reerd en ook in korte tijd gerevalideerd. Volgens mij in tè korte tijd, want eigenlijk De Veth: „Die fout, de zogenaamde sug gestie van de patiënt, is in ieder onderzoek verwerkt. Dit soort zaken blijft altijd be staan en is op geen enkele manier te onder vangen”. Ik dacht nog, toen ik dat zaterdag las: zou Frits Kessel het gelezen hebben? jan Mulder zelf nam aan van niet: „Die voet ballers lezen allemaal alleen maar De Telegraaf”, zei hij, toen ik hem diezelfde zaterdag sprak. „En de artsen?”, vroeg ik, Kessel nog een herkansing gunnend. „Artsen helemaal”, zei Jan Mulder. Toch kan het bijna niet anders of ie mand moet Kessel er minstens even op geattenteerd hebben, en hoe was het hem toen temoede toen hij twee dagen later de knie van Hugo Hovenkamp inspec teerde? Moest hij bewijzen dat Jan Mul der ongelijk had door Hugo’s knie rück sichtslos af te keuren? Maar dan moest er toch wel echt iets aan mankeren, einders keurde hij niet Hugo’s knie af, maar Jans column via Hugo’s knie, en dat kon hij natuurlijk niet maken. Hoop te hij dat Hovenkamps knie zo kaduuk, zo krakkemikkig zou zijn dat zelfs een leek als Hugo Hovenkamp kon voelen dat daar niet mee te voetballen viel? Maar zo mis was het niet met die knie. Lang niet zo mis als met Jan Mulders knie indertijd. Hij zag er eigenlijk heel behoorlijk uit, die knie. En Hugo zelf zei trouwens ook... O nee, dat gold natuur lijk niet, dat had Jan Mulder al voor speld. Helemaal 100 procent was de knie nog niet, dat zag hij ook wel, maar de eerste wedstrijd was pas over anderhal ve week, zou het in die tijd niet kunnen bijtrekken? En hij wou zo graag, Hugo! Zoiets bevordert de gezezing immers al tijd? En wie leest nou de Volkskrant? In ieder geval niemand van al die mensen met wie hij nu een maand naar Argenti nië vertrok. Frits Kessel nam een kor daat besluit: „Wat mij betreft ben je goedgekeurd!??, zei hij. Hovenkamps naam werd samen met de 21 andere namen doorgeseind naar Argentinië, op de laatste dag dat dit nog mogelijk was, en dat was dat. U kent het vervolg van het verhaal. Dinsdag speelde Oranje een oefenwed strijd tegen Xerxes. Hugo Hovenkamp speelde met een bandage om de linker knie een halve helft, bondsarts Frits Kessel zag het die zelfde avond nog steeds niet somber in („De knie werkte net als de vorige keren”), en woensdaga vond konden de kranten melden dat Hu go Hovenkamp niet meeging naar Ar- gentimë. Dus ik dacht: weet je wat, ik kon je op je vingers wel natellen, dat dat verkeerd af zou lopen. Toch wil men mo menteel in het topvoetbal ook al niet zo gauw meer aan een operatie, want ook daar wordt steeds meer getwijfeld aan het gunstig effect”. Wat kunnen de gevolgen van de neven afwijkingen zijn? En wat staat een voet baller als Jaap Bos van FC Twente te wachten, bij wie drie of vier menisci zijn verwijderd? Dr. Veth: „Wat Jaap Bos staat te wach ten kan ik moeilijk zeggen. Dat hangt opnieuw van de nevenafwijking af en die ken ik niet bij hem. Ik geloof wel dat het zo is, dat men in het profvoetbal eens gauwer tegen een speler moet zeggen, dat hij beter naar ander werk kan uitzien bij een be schadiging van de meniscus. Vooral als er sprake van ernstig bandletsel is”. „Het gevolg van een nevenaf wij king is vrijwel altijd slijtage aan het kniege- wricht. Het is namelijk zo, dat bij het wegnemen van de meniscus een andere drukbelasting in de knie optreedt. Nee, dit heeft vrijwel geen invloed op de heup of enkel, het is een lokale druk. Vervolgens treedt slijtage op, soms al heel snel. Of invaliditeit mogelijk is? Ja, dat zou kunnen bij een groot combinatieletsel”. bel Jan Mulder even op om hem te felici teren met dit journalistieke succesje... U stelt, dat de nevenafwijkingen des tijds niet zijn opgemerkt, omdat men te genwoordig over beter materiaal beschikt om tot een diagnose te komen. U noemt in dit verband de arthroscopie (een soort kijker die in de knie wordt gebracht) en de dubbelcontrastarthrografie (reflecteren de vloeistof, die zich in de scheuren of breuken dringt). Dr. Veth: „Zeker. Voor een operatie moet een patiënt al verschillende oefenin gen doen om zijn vierkoppige bovenbeen- De revalidatie na een operatie is min stens zo belangrijk, is het niet? der onze beste back. Wij sturen een oran je knutsel-leeuw naar Argentinië, en de enige troost die we hebben is, dat geen zinnig mens, waar ook ter wereld, wer kelijk gelooft dat al die negen vrijwillge afzeggers dat doen omdat zij „geen zin” of „geen trek hebben, of omdat ze „gees telijk overbelast” zijn, of omdat ze „niet zo lang van huis willen zijn”, of omdat ze niet het risico willen lopen een paar keer „op de bank” te moeten zitten. Het zijn immers full-profs, vertegenwoordi gers van het befaamde Nederlandse to taalvoetbal, als typische Nederlanders tuk op geld, belust op revanche voor 1974? Daar moet iets anders achter zit ten, denken al die buitenlanders. Was Nederland niet het land dat voorop liep in die boycot-actie? Natuurlijk, dat moet het zijn! En hoe meer Meuleman en Zwartkruis en Happel en de spelers het tegendeel beweren, hoe minder geloof daar aan zal worden gehecht. „Ja, jullie moeten dat natuurlijk wel ontkennen, want jullie zijn nu in de ogen van het Nederlandse volk de collaborateurs, de maffers, de stakingbrekers, en dat pak- kie-an zit jullie natuurlijk niet lekker! O.K., onken het maar niet meer, je hebt je best gedaan, maar gelóven doen we jullie toch niet. Nederland boycot Ar gentinië IN HET GEHEIM! En alle Ne derlanders hopen nu maar dat jullie met jullie tweede elftal geen wedstrijd win nen, zodat het geheim vanzelf uitlekt! Een hele slimme strategie. Ik hoop dat het jullie lukt!’’. spier, de zogenaamde quadriceps, op peil te houden. Na de meniscusverwijdeling gebeurt hetzelfde. Maar soms kan de qua driceps ook niet weer op het oude peil komen door juist die nevenafwijkingen. Wat trouwens ook belangrijk bij het her stel is, is de mentaliteit van de patiënt”. Dr. Veth: „Ik dacht van wel. Na de verwijdering van de meniscus ontstaat na melijk op dezelfde plaats een soort bind weefsel, dat vrijwel dezelfde functie heeft. Als je dat bindweefsel de gelegenheid geeft zich rustig te ontwikkelen, moet je ongeveer een jaar rusten. Dus waarom niet? Trouwens, uit verschillende onder zoeken is wel gebleken dat een voorzichti ge revalidatie de beste resultaten ople vert”. Een jaar rust voor een topsporter na een meniscusverwijdering zou dat goed zijn? Dr. Veth: „Of ze nu al veranderd zijn, dat geloof ik niet. Maar over tien jaar denk ik wel, want de slijtage zet uiteraard door”. U hebt uw onderzoek verricht bij pa tiënten die tussen 1965 en 1974 zijn geope reerd. De door u vastgestelde percentages kunnen die inmiddels al veranderd zijn? 978 VI jnvera nbestai ie 5 jaar. sering aren ktie. i het J.A. Hoe precies zijn nu uw cijfers, want een aantal van de door u onderzochte patiënten kan natuurlijk ook pijn sugge reren, wanneer die helemaal niet in ern stige mate aanwezig hoeft te zijn. De een schijnt immers altijd meer pijn te hebben dan de ander. Dr. Veth: „Er kan nu tot een veel gerich- tere diagnose worden gekomen. Alleen op dit vlak doet zich ook weer een probleem voor. Iedereen wordt namelijk wel opge leid om met dergelijke apparatuur om te gaan, maar in de praktijk wordt die vaar digheid te weinig onderhouden. Dit kan een goede diagnose belemmeren. Wat dat betreft, zou ik graag zien, dat er mensen worden opgeleid, die zich alleen met deze apparatuur bezighouden. De kansen op fouten is dan veel kleiner. Dit zou echter ook betekenenl dat er enkele centra in Nederland moeten komen, waar alleen meniscusbeschadigipgen worden behan deld”. doort >uw H.l tst. 22 nt u ric directrt Buchei 'ee, l sze >fd ;n aan l Veel van de door u onderzochte geval len komen uit de sport. Had de oorzaak van hun meniscusbeschadiging misschien ook te maken met het niveau waarop er werd gesport, want op lager niveau ont breekt dé medische begeleiding vrijwel altijd en is de scholing van de trainers gering. Dr. Veth: „De oorzaken heb ik niet on derzocht, het ging mij alleen maar om de resultaten van de meniscusverwijdering. Toch zijn enkele oorzaken wel te achterha len, want verreweg het grootste gedeelte van deze gevallen had het letsel opgelopen in een sport, waarbij lichaamscontact mo gelijk is. Daarnaast spelen het schoeisel en de terreinomstandigheden ook een belang rijke rol. Noppen onder de voetbalschoen zijn eigenlijk ongunstig. Op een drassig veld kan het onderbeen door de noppen vaak niet die draaiing maken, die het bo venbeen verlangt, waardoor de meniscus kan knappen. Trouwens, op een drassig veld ontstaan sowieso de meeste knielet- sels”. De dokter. „Goeiemiddag mannen, dag Hugo, hoe is het jongen”. Dat is het belangrijkste moment voor de arts. Hij dient scherp in zich op te nemen hoe de patiënt reageert, en ondertussen, zeer belangrijk, te letten op de andere spe lers. „Fantastisch doe”. „Die gozer wou gewoon even een weekje vakantie, doe, en wij ons wel afpeigeren in Parijs”. Ik had nog niets kunnen zeggen of Jan zei het al: „Wat een dramatische avond hè!”. Och, dacht ik. „Dat was de eerste keer dat ik Willem heb zien huilen”, vervolgde Jan. „Van Hanegem?” vroeg ik. „Ja, heb je dat niet gezien?”. Ik ver telde dat ik net was thuisgekomen. Ik vond het eigenlijk wel voor de Kromme pleiten dat hij zo met z’n clubmakkers kon meeleven dat hij diens afkeuring op het allerlaatste nippertje zo emotioneel had afgereageerd. Maar terwijl Jan Mul der verder praatte, begon ik te begrijpen dat Hugo Hovenkamp allang passé defi- ni was, verleden tijd, een achterhaald feit, en dat de grote afvalrace nog verder was voortgezet. En inderdaad: Willem had afgehaakt. Wat een treurnis! Wat een getob! Op dat moment dat ik dit schrijf (donderdag 25 mei) staat er een advertentie van Campina in de krant met die mooie kleurige buttonspelden met Nederlandse Top-Voetballers als lo kaas, en wie staan er op die knoopspel- den? Johan Neeskens en Willem van Hanegem! „Goeie bal, van Campina”, lees ik. Het blijkt dat je ook een „Knutse- l-Leeuw” kunt bestellen. Dat is nu weer wel heel raak getypeerd! Een knutsel- leeuw! Dat is een leeuw zonder onze beste voetballer, zonder onze topscorer, zonder onze beste keeper, zonder de Spielmacher van onze kampioen en Eu- ropacuphouder, zonder onze talent rijkste middenvelder en zonder onze markantste middenvelder, en ook zon- Het zijn opmerkelijke cijfers, maar ze vormen geen doorsnede van alle in Neder land verrichte meniscusverwijderingen. Dr. Veth gebruikte voor zijn onderzoek uitsluitend mensen van de Koninklijke Marine, allen mannen. „Hierdoor heb je sowieso een selectie ingebouwd”, aldus dr. Veth, „want al deze mensen hadden riog nooit eerder knieletsel gehad. Voordat de ze patiënten namelijk in dienst konden treden van de marine, zijn ze grondig gekeurd. Daarbij wordt scherp gelet op afwijkingen aan het bewegings- en steun- apparaat. Als er dus iets aan de hand was geweest, waren ze wel afgekeurd”. Nog niet eens zo lang terug 15 geleden ongeveer verwijderde een chirurg een meniscus zonder enige terughoudendheid. „Men meende toen echt nog, dat het absoluut geen kwaad kon”, zegt dr. R. P. H. Veth, die onlangs aan de Rijksuniversiteit in Groningen met het proefschrift „Over de resultaten van de meniscectomie (meniscusverwijdering) van de knie” promoveerde tot doctor in de geneeskunde. De in Bedum woonachtige Veth bekend in de roeisport als coach van Aegir verrichtte een na-onderzoek bij 211 gevallen van meniscusverwijdering en kwam tot de conclusie, dat het resultaat helemaal niet zo gunstig is als altijd werd aangenomen. Maar liefst 40 procent van dit soort operaties heeft weinig succes opgeleverd en dr. Veth acht het resultaat „medisch gezien” dan ook onaanvaardbaar. Slechts 27 procent van de patiënten had sinds de operatie geen klachten meer. En voor de sportliefhebbers ook nog enkele cijfers: 59 procent van de gevallen had het letsel aan de sport te danken, waarvan de voetballers het grootste deel voor hun rekening namen met 34 procent. afwijking. Band- of kraakbeenletsel zijn de belangrijkste nevenafwijkingen. In 1974 kwamen er al berichten vanuit Ame rika, dat het resultaat van de meniscusver wijdering niet zo gunstig was. Daar heb ik op ingehaakt. Uit andere proefschriften is inmiddels ook al vast komen te staan, dat ten tijde van de meniscusverwijdering vaak andere letsels aanwezig zijn. Deze werden vroeger echt lang niet altijd onder kend, omdat de pijn van de meniscus over heerste”. „Daarom kon het dan ook gebeuren, dat beschadigingen aan de knieband steeds erger werden, want het verwijderen van de meniscus alleen al lijdt tot mindere stabiliteit in de knie. Door het onderzoek ben ik dan ook tot de conclusie gekomen, dat bij klachten over de meniscus in alle reerste instantie naar andere afwijkingen moet worden gezocht. Die meniscus moet er zo lang mogelijk in blijven. Sinds 1975 is er in de medische wereld al een ontwikke ling op gang gekomen, dat eerst naar ande re letsels wordt gezocht. Er wordt nu ook niet zo bijzonder snel meer tot operatie overgegaan”. Woensdagavond was ik de hort op. Onbezorgd, onbekommerd, zoals een normaal mens dat wel eens kan doen, 's Middags samen naar een film, ’s a- vonds eten met vrienden, om elf uur thuis. Even nog voor het slapen gaan de avondbladen doorkijken, en daar stond het! Hugo Hovenkamp valt af, knie bleek achteraf toch niet voor 100 pet in orde, vochtigheidsgraad te hoog, enzovoort. Zoals een jachtvlieger dat in de Eerste Wereldoorlog, en trouwens ook nog in de Tweede deed, tekende ik het nieuwste slachtoffer bij de reeds eerder neerge storte hoogvliegers: Van Beveren, Van der Kuylen, Cruijff, Geels, Treytel, Kist, Peters, Dusbaba en Hovenkamp. Hoe wel, Hovenkamp hoorde eigenlijk niet in dit rijtje thuis, besefte ik opeens, want hij blijft onvrijwillig thuis, terwijl de anderen neergestort waren als kamika- zevliegers, zelf moordcommando’s die als vrijwilligers de boot uit waren ge sprongen. Maar ik besloot toch Jan Mulder nog even te bellen, om hem te feliciteren met zijn journalistieke scoop. In zijn weke lijkse column in de Volkskrant had hij op de zaterdag voorafgaande aan de laatste keuring van Hovenkamps knie, met het oog van de insider en de neus van kenner, exact beschreven wat er zou gaan gebeuren. Ik citeer: l Te midden van dit vrolijke geroe zemoes ligt Hugo Hovenkamp op een der massagetafels en zegt meerdere malen tegen een der binnendruppelenden, dat hij zich 100 procent voelt. Hij strekt de lang mogelijk in blijven’ Dr. Veth: „Dat zijn alle gevallen, waar aan in ieder geval weer iets gedaan moet worden. Ik heb de operatieresultaten on derverdeeld in de volgende kwalificaties: slecht, matig, goed en uitstekend. Slecht en matig waren in mijn ogen de onaanvaard bare resultaten. Wat ik hieronder versta? Dat is wanneer iemand twee of meer van de volgende klachten heeft: door de knie zakken; noodzakelijkerwijs moeten stop pen met hobby’s of sporten; problemen bij traplopen, knielen, hurken en/of lopen op een oneffen terrein. Daarnaast kunnen de patiënten ook nog last hebben van bijvoor beeld stijfheid, zwellingen, pijn, onzeker gevoel en krachtsverschil. De kwalificatie slecht wordt gegeven wanneer, eventueel in combinatie met de zojuist opgesomde klachten, de knie duidelijke slotsympto- ahlli men zien’ dat de patiënt niet meer yillll hetzelfde werk als voor de operatie kan doen”. 'Svsj». -.d t* X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 35