Argentina '78 Van Doorneveld nieuwe trainer van Telstar M 0 Cruijff blijft MW blijft aan kop lid Barcelona roto-lotto VUC bezorgde Hoogeveen titel zondagamateurs Bondscoach te oud om Westduits team voor te bereiden op WK I i Clubs moeten meer geld aan bond gaan afdragen pi 1 R; Flohe 4 Ondanks nederlaag tegen Wageningen I Verweerschrift I I I Verhogingen Nauwelijks serieus I I Inzet I 14 M E I 19 7 8 MAANDAG M A Ni WK VARIA J Spele valt i kenn< Het 1 wedsl buige man/] I onverdeeld achter het elftal te blijven Geëxperimenteerd heeft hij nauwelijks de ren of te zien of Harald Konopka in de iJttxi 1-xroT'rlnrticrincf ic in nnccnn In i 99 Na vier wedstrijden is de stand: 1 Zeeger- Tollenaar (Wageningen) kopt de bal weg boven de MW’er Smeets JAN BLIJBOOM Na de wedstrijd tegen Engeland, die met 4-1 werd verloren, speelden de Hon garen nog niet erg overtuigend. Bij rust was de stand 1-1 door doelpunten van Nagy en Izevic. In de laatste 20 minuten zorgden Zombori en Torocsik voor de Hongaarse winst. Er waren 7.000 toe schouwers. junta zal de openingswedstrijd voor het wereldkampioenschap op 1 juni in het River Plate-station in Buenos Aires bij wonen, zo melden goedingelichte krin gen in de Argentijnse hoofdstad. Zowel president en opperbevelhebber der land strijdkrachten, Jorge Videla, als de op perbevelhebber der zeestrijdkrachten, admiraal Emilio Eduardo Massera en de luchtmachtchef brigade-generaal Orlan do Ramon Agosti zullen acte de presence geven bij West-Duitsland-Polen. Jan Jongbloed kan er, ongeacht de verdere resultaten van de Nederlandse selectie in Argentinië, in ieder geval prat op gaan dat hij de oudste speler van het wereldkampioenschap is. De 37-jarige doelverdediger is ruim een jaar ouder dan zijn Italiaanse collega Dino Zoff, die op 28 februari 36 jaar werd. Het Hongaarse voetbalelftal heeft de laatste oefenwedstrijd voor de eindron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap gewonnen. De Franse eredi visieclub Sochaux werd met 3-1 versla gen. FC Groningen miste op dat moment eehter goalgetter Peter Houtman, die, na- (Van onze speciale verslaggever) CORDOBA. Donderdag, op de eerste dag van het toernooi om het wereldkam pioenschap, moet voor de Westduitsers de totale ommekeer komen. Tegen opponent Polen moet de titelverdediger tot min stens een aanvaardbare overwinning ko men, wil de reeds lang sluimerende kri tiek niet in alle hevigheid losbarsten. Nie mand van de 300 Westduitse journalisten, die met argusogen hun landgenoten in Argentinië volgen, gelooft evenwel in die Excelsior, dat aanvankelijk erg behou dend speelde, kwam na het doelpunt van Houtman wat meer uit de verdediging, waardoor de Rotterdammers met enkele bijzonder snel uitgevoerde counters erg gevaarlijk werden voor de bepaald niet sterk spelend en erg veel risico nemende Groninger verdediging. Uit een hiervan maakte Leen Swanenburg kort na de her vatting verdienstelijk gelijk. Daarna werd Excelsior tot een zware afweerslag ge dwongen. De technisch niet begaafde Waalderbos kreeg kort voor het einde nog een unieke kans om FC Groningen de zege te bezorgen, maar hij faalde op het kritie ke moment. dat hij voor rust zijn ploeg - hoe kan het anders - koppend op een 1-0 voorsprong had gebracht, halverwege de tweede helft geblesseerd het veld had verlaten. Gezien het stralende weer mag toch bewondering worden opgebracht voor de afgevaar digden in het algemeen en voor zitter Jo van Maqrle in het bij zonder die zich uren achtereen in volle overtuiging geconcen treerd door de moeilijke mate rie van onder andere begrotin gen, statuten, het rapport stu diecommissie amateurbepalin- gen, organisatiestructuur zaal- 1 1 plotselinge wederopstanding van het na tionale team, dat tijdens de gehele voor bereidingsperiode op dit WK-evenement nog geen enkele maal werkelijk heeft kunnen imponeren. wereldkampioenschap voor te bereiden. Een man als Bertie Vogts wordt door Hel- nationale zaak moeten we de komende weken naar buiten uit één hecht front vormen. Samen, voetballers en pers, moe ten we er voor zorgen dat West-Duitsland tijdens dit toernooi weer erg ver zal kun nen reiken.” In een laatste poging om de dreiging af te wenden had de voorzitter van de afdeling Den Haag, A. Weber, een indru kwekkend verweerschrift op gesteld waarin hij via een inge nieuze berekening aantoonde dat een speler via kilometer vergoedingen aan een totaalbe drag van ruim 6400 gulden per jaar kan komen zonder in strijd met de amateurbepalingen te handelen. clubs daarvoor zelf een oplos sing moesten vinden. Een minstens even voorspel bare discussie ontwikkelde zich naar aanleiding van het al lang omstreden rapport van de stu diecommissie amateurbepalin gen. Weliswaar heetten de nu ingediende voorstellen een ver beterde versie van de oorspron kelijke tekst maar die verande ringen betroffen slechts nauwe lijks belangrijke detailkwesties. van Derwall, geniet bij de spelers een duidelijke voorkeur. De Nederlandse voetbalster, die voorlo pig in de buitenwijk van Barcelona blijft wonen, is zaterdag en zondag overladen met cadeaus. Johan Cruijff, die zaterdag de wedstrijd wegens een lichte beenblessu- re vroegtijdig moest verlaten, blijft zijde lings verbonden met het Catalaanse voet bal. Cruijff, gaat zich bezighouden met zakelijke activiteiten. „De vijf jaren die ik bij Barcelona heb doorgebracht waren de beste van mijn leven. Het was een periode van grote emo ties. Dieptepunten waren voor mij de ke ren dat ik het veld werd uitgestuurd”, vertelde een vermoeide, maar zeer voldane Johan Cruijff. (Van onze sportredactie) MADRID. Met de afscheidswedstrijd zaterdagavond tegen Ajax heeft Barcelo na een super-voetballer verloren, maar een nieuw lid gewonnen. Johan Cruijff, die na de wedstrijd tegen zijn vorige ploeg best voor een praatje te vinden was, gaf zich zaterdagavond onmiddellijk bij het bestuur op als lid. Alvorens de afgevaardigden zich bij het rapport neerlegden had de onvermoeibare voorzit ter Jo van Marie nog eens bena drukt dat het rond het begrip niet-actieve amateurs ging om het groeiende kaderprobleem in de clubs enigszins te helpen op lossen en dat het wegkopen en betalen van spelers duidelijk buiten elke discussie stond aan gezien van verkapte legalisatie geen sprake is. Hóe indringend de heer We ber zijn betoog ook aan het pa pier had toevertrouwd, van de zeven daarin vervatte voorstel len tot wijziging van het rapport kreeg hij er slechts één door. Een druppeltje op een rood gloeiende plaat. van een ter de uitslag bekend van het onlangs afgelegde examen. Mocht deze uitslag negatief zijn dan zal de Velsense club alsnog op zoek moeten naar een andere oefenmeester. De con- tract-besprekingen bij Telstar verlopen moeizaam. Slechts Harrie Hegeman heeft zich akkoord verklaard met het hem vqor- gelegde contract. Naast deze uitgaven voor de Dergelijke mededelingen worden even wel door de Westduitse collega’s nauwe lijks nog serieus genomen. Helmut Schön (Van onze sportredactie) VELSEN. Hans van Doorneveld wordt de opvolger bij Telstar van de vertrekkende hoofdtrainer Mircea Petes- cu. Het afgelopen weekeinde kwam het bestuur van de Velsense vereniging tot volledige overeenstemming met Van Doorneveld. Ook de beide commissaris sen van het stichtingsbestuur van Telstar i hebben geen bezwaar tegen de aanstelling I van Hans van Doorneveld, die op dit moment nog als assistent-trainer werk zaam is bij AZ’67. Aanvankelijk had Wageningen de nodi ge moeite om de aanvallende impulsen van MW het hoofd te bieden. Vergeefs pro beerden de Maastrichtenaren echter hun larige spits Smeets in het centrum te lance ren. Arbiter Beck, die de MW’er Janssen een gele kaart gaf, deelde in dit onvriende lijke duel kwistig vrije schoppen uit. Daar uit ontstonden nog de meest gevaarlijke situaties. Zoals in de veertiende minuut tóen Van der Ley, na een overtreding van Janssen, tegen het houtwerk knalde. In de rebound werkte de mee gekomen vleugel- verdediger Braam de bal over de doellijn: 1-0. Kort voor rust waren de Wageningers een tweede treffer nabij. Van der Ley werd echter op het kritieke moment door doelman Gerards gestuit. Aan de andere kant kreeg doelman Van Geffen welkome assistentie van Braam, die een inzet van Smeets op de doellijn keerde. MW pro beerde het tenslotte nog met een alles-of- niets offensief, maar Wageningen bleef overeind. In een vrijwel ononderbroken offensief is een uiterst agressief spelend FC Gro ningen tegen Excelsior niet verder geko men dan een 1-1 gelijk spel. Vooral in de slotfase, toen het in Groningen al bekend was dat MW bij Wageningen had verlo ren, werd er meedogenloos op de Rotter damse veste gebeukt. WAGENINGEN/GRONINGEN (ANP). FC Groningen heeft gisteren niet weten te profiteren van de misstap, die het tot gisteravond in de nacompetitie ongesla gen MW tegen Wageningen heeft begaan. Tegen een stug verdedigend Excelsior kwamen de Groningers niet verder dan een 1-1 gelijkspel, zodat MW, dat in Wa geningen met 1-0 ten onderging in de nacompetitie nog steeds de leiding heeft. De voorsprong op Groningen is inmiddels echter geslonken tot 1 punt, terwijl Wage ningen zich nu eveneens op 1 punt achter stand van de lijstaanvoerder weet. MW FC Groningen Wageningen Excelsior Ratze form: Rotse werel De i zijn: VIE 3.44.9E DUI Boom 3.45.21 kervo, TW1 mans (Donk DAI SKI Ineke Comp SKI Liesb< Joriss TW1 (Kruis (Donk DUI (Donk (Visse DUI Hunze AC1 Tritor S het ter De: we op dai ree jaa ree S als tot pit die we lan Gr kei dei du He we vai Ne de (77 Nc en re 1 A equ roei Nee is a D Laa Ner Die (Lie Boe Nei III/] Ore H Hot Nei stui (Uil Tw Sch Pht Laj Ley Pht A VEEL KRITIEK OP SCHÖN Ook zaterdag niet, toen het Westduitse elftal zijn laatste oefenwedstrijd speelde tegen een plaatselijke selectie uit Cordoba. Opnieuw faalde de titelverdediger op alle fronten, zoals men ook eerder met een regelrechte afgang werd geconfronteerd tegen Zweden en Brazilië. Vooral aanval lend brachten de Westduitsers er hoege naamd niets van terecht. Omdat met name de beide vleugelspitsen van Helmut Schön, Karl-Heinz Rummenigge en Rudiger Ab- ramezik, met een levensgrote vormcrisis hebben te kampen, kon ook Klaus Fischer nauwelijks in het spel worden betrokken. bach de laatste maanden totaal uit vorm is. Schön heeft de kleine Vogts evenwel na voetbal, al dan niet terecht, kan verwijten, in ieder geval niét dat ze bij het nemen van belan- ‘5 J van de minste «weerstand kiezen. Wat automatisch inhoudt dat een zeer lange agenda ook erg veel tijd van afwikkelen vergt. Zó kon het gebeuren dat de alge mene vergadering amateur voetbal, afgelopen zaterdag in het sportcentrum gehouden, om half elf begon en pas rond zeven uur ’s avonds het moei zaam behaalde einde beleefde. West-Duitsland zal het in de openings wedstrijd tegen de Polen daarom dan ook van zijn inzet moeten hebben. Techniek en overzicht ontbreekt in het elftal van Hel mut Schön. Een elftal zonder Spielmacher derhalve, dat nu puur en alleen op kracht en conditie ten minste de tweede ronde zal moeten bereiken om de ophanden zijnde lawine van kritiek voorlopig nog even een halt toe te roepen. In het streng bewaakte oefenkamp Asochinga in de omgeving van Cordoba heeft bondscoach Helmut Schön nog eens een hartstochtelijk beroep ge- Voorlopig wordt evenwel alle kritiek op het Westduitse elftal nog even opgehou den. Mogelijk toch uit eerbied voor de oude Schön; misschien ook omdat Duits land verrassenderwijze toch nog wel eens een hoofdrol in dit wereldkampioenschap zou kunnen gaan spelen. Bij herhaling valt daarbij de naam van de kelner-voetballer Heinz „Flocke” Flohe, die misschien in het Duitse team een elftal dat in het verle den altijd bewezen heeft in een toernooi naar een niet voor mogelijk gehouden hoogte uit te groeien op het allerlaatste moment toch nog de rol van regisseur naar zich toe kan trekken, zoals hij dat ook in het elftal van FC Köln zo vaak voortreffe lijk doet. Helmut Schön: „Natuurlijk, ook ik besef dat er aan dit Westduitse elftal nog het nodige bijgeslepen moet worden. Voorlo pig wacht ons echter eerst de moeilijke wedstrijd in Buenos Aires tegen de Polen. Met een gelijkspel zal ik derhalve bijzon der tevreden zijn. Mexico en Tunesië mo gen ons daarna niet verrassen. In Buenos Aires moeten we ons in feite al kunnen plaatsen voor de tweede ronde. Dat geeft ons de mogelijkheid om bijvoorbeeld Klaus Fischer en Dieter Müller in het „Ook Schön vertrouwt op de oude kern centrum van de aanval nog eens te testen, AM De komst van Hans van Doorneveld is dit w overigens nog afhankelijk van twee facto- selecl ren. Zo ontbreekt nog de goedkeuring van AZ, aangezien de oefenmeester nog een contract van een jaar heeft bij de Alk- maarse club. Verwacht wordt echter dat AZ Van Doorneveld een positieverbete ring niet zal belemmeren. Bovendien is de midd< nieuwe Telstar-trainer nog niet in het bezit ging r A-licensie. Deze week wordt ech-1 acht I men tueel deze 1 er zal comb één p Het e ten, d verde pioen Ooi Bosm Bock warei nos d clubs stond ook een verzoek van het bondsbestuur op het pro gramma om de inleggelden te verhogen plus een bijdrage voor het kweken van reserves. De verenigingscontributies van de clubs zouden van ƒ2,50 naar 100,- moeten worden ver hoogd, het inleggeld van 10,- naar 50,- per elftal voor deel name aan de competities en voor het meedoen aan beker- voetbal van 15,- naar 25,-. De vergadering vond dit wat al te drastisch en slaagde er in, de heffing zó uit te smeren dat ze in twee jaarlijkse termijnen zal ge schieden. Het stond bijna vast dat ook het hoofdstuk „subsidie voor jeugdelftallen in verband met de hoge reiskosten” opnieuw zou worden opgevoerd. Met na me de afdeling Zeeland pleitte voor het stopzetten van de af bouw in deze tegemoetkoming gezien haar geografische ligging (hogere kosten dan de overige afdelingen). De vergadering kon zich daar grotendeels niet mee verenigen en vond dat de Evenals de voetbalexperts zijn ook de computers wat betreft de voorspellingen wie in Argentinië wereldkampioen wordt niet unaniem. De computer van „Svo- bödne Slovo”, het orgaan van de Tsjechi sche Socialistische partij, voorspelde, dat de titel naar Brazilië zou gaan. De Brazilianen zouden in de finale winnen van Nederland. Dezelfde opinie heeft een Italiaanse computer. In Peru echter kwam Nederland als uiteindelijke win naar uit de bus door in de finale te zegevieren over Schotland. „Weg jullie”, was alles wat de Schotse coach Ally Macleod op doorreis naar Cordoba aan de verzamelde pers in Bue nos Aires spendeerde. Een merkwaardig contrast met de vriendelijke woorden, die op het Schotse vliegtuig waren ge schilderd, constateerde de Diario Popu lar. Op het vliegtuig stond: „Argentina here we come”. De Schotten maken zich zorgen over hun centrale verdediger Gordon Mcqueen. De duurste voetballer van Groot Brittannië (hij ging voor meer dan twee miljoen gulden over van Leeds naar Manchester United) liep tien dagen gele den in de wedstrijd tegen Wales bij een poging om een doelpunt te voorkomen tegen de doelpaal op. Hij blesseerde daarbij zijn knie. De lange vliegreis naar Cordoba heeft de 25-jarige verdediger geen goed gedaan. Het staat vast dat hij de wedstrijd van zaterdag a.s. tegen Peru zal missen en het is nog maar de vraag of hij bij de tweede wedstrijd tegen Iran fit genoeg is om opgesteld te worden. De voltallige Argentijnse militaire Ook werd nog getracht via een reglementswijziging het verbod op cumulatie van func ties te ontkrachten. Het leverde veel discussiestof maar geen concreet resultaat op. voetbal en pagina’s lange regle mentswijzigingen heenworste- lende, uitsluitend met de inten tie het nationale amateurvoet bal zo hecht mogelijk te grond vesten. Een van de belangrijkste pun ten betrof allereerst de dekking van de kosten, verbonden aan het nieuwe bondsblad dat met ingang van het nieuwe seizoen gaat verschijnen. Voor de zo veelste keer werd daarover van gedachten gewisseld met als re sultaat dat clubs die in de KNVB-competitie uitkomen worden verplicht drie abonne menten af te nemen en één a- bonnement op de officiële mede delingen hetgeen deze clubs op een uitgave van 275 gulden per jaar komt te staan. Verenigin gen, spelend in afdelingscompe- tities, moeten twee abonnemen ten nemen (150 gulden), terwijl zaalvoetbalclubs één verplicht abonnement moeten accepte ren. DEN HAAG (ANP). VUC heeft giste ren in Den Haag zijn sportieve plicht ver- I vuld door de laatste wedstrijd voor het I zondagamateurkampioenschap van Ne derland tegen Geldrop met duidelijk ver schil (3-0) te winnen. De Hagenaars hielden daarmee Geldrop van de titel af, waardoor Hoogeveen de lachende derde werd. VUC sloeg in de tweede helft toe. Tien I minuten na rust zorgde Wim Alkemade (Dierd voor de openingstreffer. In de 73e minuut scoorde aanvoerder Bob Rijpstra en zeven minuten later bepaalde Jan Gerritsen, de eindstand op 3-0. De gegevens van lotto 21: De juiste getal len: 1-21-23-25-33 -36. Reservergetal: 32 Aantal deelnemers: 794.914, inleg: 3.389.251, prijzen bedrag: 1.609.894, eerste prijs: 563.463, tweede prijs: 160.989, derde prijs: 241.484, vierde en vijfde prijs: 321.979. De gegevens van de toto zijn pas aan het eind van de week bekend. De uitslag van de loterij „Spiel-77„: 2 2 9 9 4 7 7. De uitslag van de Duitse lotto: 3 5 24 26 32 48; reservegetal 6. Harald Konopka is evenwel de man die de ogen van de hele wereld in feite bela- bij de landskampioen en bekerwinnaar chelijk heeft gemaakt, door alleen maar op FC Köln gewoonlijk op de plaats van inzet te kunnen spelen”. Aldus luidt de Bertie Vogts speelt. Wat er dan toch op sporadisch geventileerde dodelijke kritiek E-- ----- - -- 5 5-4 4 6-4 7-7 2 3 2-5, -2-2-LJ1---L 2OU kunnen duiden dat de Westduitse op de Mannschaft, die bij een eventueel bondscoach al in de eerste ronde van dit falen in de eerste ronde (waarop met Po- WK-evenement enige concessies zou kun- len, Tunesië en Mexico overigens weinig nen gaan doen om de kritiek een slag voor kans bestaat) ongenadig de grond in ge- te blijven. Helmut Schön: „Het trainings- boord zal worden. kamp in West-Duitsland, in Malente, Bovendien speelt op de achtergrond nog heeft van het Westduitse elftal een hechte is te oud, vinden zij, om een nationaal het gegeven mee dat Helmut Schön na het vriendengroep gemaakt. Dat hebben we elftal op een toernooi als dat van het wereldkampioenschap opgevolgd zal wor- hier in Cordoba verder uitgebouwd. Ik den door Jupp Derwall, die momenteel ben blij dat we West-Duitsland hebben nog in West-Duitsland verblijft om daar te verlaten. Elke verkeerde bal op een trai- mut Schön nog altijd gehandhaafd, hoe- herstellen van een rugoperatie. Derwall ning werd daar uitvoerig beschreven, wel de speler van Borussia Mönchenglad- wordt evenwel door niemand als opvolger Hier hebben we ons in alle rust kunnen van Schön geaccepteerd. Ook door de spe- voorbereiden. Ook bij voorgaande we- lers niet. Ernst Ribbeek, de ex-trainer van reldkampioenschappen zijn er bij de het afscheid van Franz Beckenbauer tot FC Kaiserslautern, die op het allerlaatste voorbereidingen altijd wel problemen ge- aanvoerder gebombardeerd en dat bete- moment als veldtrainer aan het Westduitse weest. Toch werden we sinds 1966 tweede, kent dat Helmut Schön het niet aandurft elftal werd toegevoegd na het wegvallen derde en wereldkampioen.’ Amateurbepalingen aangenomen (Van onze sportredactie) ZEIST. Wat men bondsaf- gevaardigden in het amateur- I grijke besluiten de weg BMlTïctrt iiTAAaadnM/1 Irlzwr Helmut Schön: veel kritiek om Vogts te passeren, hoewel er toch enige veelbelovende jongeren op een kans staan te wachten. daan op de Westduitse journalisten om ^ie in 1974 wereldkampioen is geworden. Gerd Zewe op het middenveld uit te probe- b^^gjvanjaeze ^^ë^p^ verdediging is in te passen'.?’ i. i— j_ geen Kans gegeven. Dat had evenwel tot gevolg dat het Westduitse elftal zich in De eerste wedstrijd om het kampioen schap van Nederland zaterdagvoetbal tus sen Noord wijk en ACV is zaterdag in Noordwijk in een gelijkspel van 1-1 geëin digd. De ontmoeting werd bijgewoond door 3000 toeschouwers. Bij de rust had Noordwijk door een doelpunt van Boot in de 22e minuut met 1-0 de leiding. In de 58e minuut maakte Manders gelijk. Ajax heeft zaterdagavond de afscheids- wedstrijd van Johan Cruijff tegen Barce lona met 3-1 verloren. Cruijff verliet na de- 25 minuten in de tweede helft het veld. Op dat moment was de stand 1-1. In een wedstrijd voor groep 7 van de internationale zomercompetitie heeft FC Utrecht zaterdagavond voor 1500 toeschouwers op eigen terrein met 5-1 gewonnen La Louvière (Bel.). Bij de rust stonden de Utrechters met 1-0 voor. In Rotterdam won Sparta de wedstrijd in groep vier tegen Nantes met 6-2. Bij de rust in dit door scheidsrechter Weerink geleide en door 1000 toeschouwers bekeken duel hadden de Rotterdammers al een voorsprong van 4-0. De doelpunten 1 werden gemaakt door Van Zoest (33e, 40e en 75e minuut), Van der Meer (10e en 79e) en Hensen voor Sparta en Pekoet (54e en 89e) voor de Fransen. NEC heeft in Nijmegen met 3-2 gewonnen van FC Antwerp, na een ruststand van 1-1. Voor de Nijmegenaren scoorden Surau, Hendriks en Janssen. Voor ruim 1600 toeschouwers verloor Roda JC verder met 1-3 van de Franse eredivisieclub Lens. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. Leo Degens scoorde voor Roda de enige, treffer. De tegendoelpunten kwamen op naam van Flack, Marx en Fran^oise. 4 2 4 1 2 4 2 0 2 4 4 1 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14