RAF-leden Maandblad over Leids ziekenhuis: Of Hongerstaking CHILEENSE PROTESTEN in Chili breidt zich uit Arrestaties in Z.-Afrika actie aangehouden Overplaatsing ongedaan gemaakt Lisette Scholten terug naar Amsterdamse recherche IJmuider Courant Rekenkamer gaat boeken casino’s controleren Westberlijnse advocate na Aunor keukens Damiate Pers Mensonwaardige toestanden in zwakzinnigenafdeling Meer financiële armslag... Voor die onverwachte reparatie, bijvoorbeeld. ennia Konstant Krediet showroomkeukens re rrm Af financiering pensioenen vraagt om nadere studie 1 BEDFORD vihamifbuttmger JL WINKEL b.v. Polio breidt zich nog steeds uit as Doden bij wolkbreuk Snel geld zodra u t nodig hebt. BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 30 MEI 4 DINSDAG Dl Of welk doel dan ook. (Va Onderzoek i DE MIDDENSTAND: EEN GROTE WERKGEVER WD, Antwoordnummer 1877, 2500 WB Den Haag, tel 070-614121 Droevig Moeten we die dan niet snel uit de verdrukking halen? Ervoor zorgen dat de winkel op de hoek blijft? VVD-gemeenteraadsleden vechten voor de belangen van een gezonde middenstand. Zullen het afsluiten van wegen, stads- en dorps kernen dan ook kritisch bekijken. In het belang van de bakker, slager, kruidenier, drogist en al die andere gezellige winkels direkt bij u in de buurt. De WD, vast en zeker als u houdt van die winkel op de hoek De beste kracht in uw bedrijf. f f. IJ? man moet neme vergi van i kom; Ams loopt last, jaar meei wijzi scha; Zwo ken. milj< bagg drag den i wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele aan met hoge korting kom snel kijken Wasbeekerlaan 59 SASSENHEIM Sinds zondag vermist Jongetje nog steeds zoek I (vervolg van voorpagina) wanneer ze hebben plaatsge- (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) f (Van onze Haagse redactie) 1 (ADVERTENTIE) 0,70 f 145,- AUTOMOBIEL EN GARAGEBEDRIJF De meeste fracties in de Tweede Kamer hadden om de inschakeling van de Alge mene Rekenkamer gevraagd. De financië le handel en wandel van de stichting die de casino’s runt, zou dan beter in de gaten kunnen worden gehouden. Een aantal fracties had de indruk dat de kosten die de stichting in haar eerste jaarverslag op voerde, aan de hoge kant waren. De huidige organisatiebeschikking casi nospelen moet gewijzigd worden, alvorens de Algemene Rekenkamer aan het werk kan. Deze wijziging zal op korte termijn plaatsvinden, heeft staatssecretaris Haze- kamp mede namens zijn collega van Justi tie laten weten. De Raad voor de Casino spelen, het adviescollege van de regering, heeft geen bezwaar tegen het inschakelen van de Rekenkamer. President Pinochet heeft gisteren ge zegd dat de familieleden van de verdwe nen Chilenen er niet op hoeven te rekenen dat er een gesprek met de autoriteiten zal plaats vinden „zolang de hongerstakers niet de kerken en andere gebouwen waar zij hun actie voeren, verlaten”. Gisteren betoogde een honderdtal vrou wen voor het paleis van Justitie in Santia go. Zij hadden borden bij zich met het opschrift: „Wij eisen een antwoord. Waar zijn de verdwenen mensen?” Ongeveer duizend vrouwen onderteken den een document waarin zij hun steun aan de hongerstakers betuigen. Chilenen in andere landen, waaronder Nederland, demonstreerden voor de Chi leense ambassades om hun solidariteit met de hongerstakers uit te drukken. In Nederland betoogden ruim honderd Chi lenen voor de Chileense ambassade in Den Haag. Wlm Boogaard, secretaris bui tenland van de PvdA, kreeg de toezegging voor een gesprek met de Chileense ambas sadeur. In Parijs houden sinds afgelopen vrij dag 16 Chileense ballingen een solidari- teits-hongers taking. Klik schrijft dat het ook met de huisves ting Voergeest droevig is gesteld. Daar door is het ongelooflijk moeilijk nog goed Het personeel bestaat nu voor het groot ste deel uit mensen die niet voor de zwak zinnigenzorg zijn opgeleid. Overspanning en ziekteverzuim zijn dan ook aan de orde van de dag, volgens het blad. Een aantal groepsleiders, schrijft Klik, is inmiddels „in opstand gekomen” en heeft bij de verantwoordelijke instanties om maatregelen gevraagd. Behalve tot enkele aanzetten tot onderzoek is er op dit mo ment nog weinig gebeurd, aldus Klik. Er bestaan plannen de zwakzinnigen van Endegeest op den duur naar een nieuw te bouwen inrichting in Zoeterwou- de over te brengen, maar die oplossing zou te lang op zich laten wachten. Zowel de groepsleiding, de oudervereniging als het maatschappelijk werk voor geestelijk ge handicapten in Leiden zijn volgens het maandblad van mening dat er op zeer korte termijn iets moet worden gedaan aan de situatie op Voorgeest. De directeur van het psychiatrisch zie- Het gaat bij deze gevallen om een 11- jarig meisje uit Horst bij Harderwijk, een 9-jarige jongen uit Uddel en een 17-jarig meisje uit Vriezenveen bij Almelo. In de afgelopen weken is bij twaalf pa tiënten de diagnose polio definitief vast gesteld. geschoold personeel aan te trekken dat onder deze omstandigheden wil werken. Gevolg is een groot personeelstekort. LEIDSCHENDAM. In ons land zijn gisteren opnieuw vermoedelijke polioge- vallen gesignaleerd. Dit heeft het ministe rie van Volksgezondheid bekendgemaakt. MR. J.G. RIETKERK FRACTIEVOORZITTER kenhuis Endegeest, dr. G. Mojet, bevestigt dat de behuizing van de zwakzinnigenaf deling Voorgeest slecht is. Wel zei hij gisteravond dat van de twee paviljoens „meisjes en jongens Voorgeest” het eerste waarschijnlijk in september, oktober ge renoveerd zal worden. „Ik verwacht dat beide paviljoens in twee jaar gerenoveerd zullen zijn.” Volgens de burgemeester is uit een door hem ingesteld onderzoek gebleken dat de ze laatste niet bevoegd was de overplaat sing tegen de wil van mevrouw Scholten zelfstandig door te voeren. De burgemees ter noemt het besluit in het licht van de omstandigheden op dat moment (de acties van de RAF-leden in ons land) wel begrij pelijk en gezien vanuit het dienstbelang verdedigbaar. Uit de recente uitspraak van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State over Achterath kan de conclusie worden getrokken dat overplaatsing op grond van de door de hoofdcommissaris aangevoerde gronden niet mogelijk is. De uitspraak luidde dat de minister van Justi tie Achterath geen verblijfsvergunning Lisette Scholten en haar raadsman mr. Van Bennekom noemden het besuit bevre digend, maar betreuren dat het zeven maanden moest duren voor het kwam. Ze vinden het moeilijk aanvaardbaar dat de burgemeester zijn beslissing niet heeft ge baseerd op het argument dat een ambte naar zelf de vrijheid moet hebben uit te maken met wie hij om wil gaan. De sugges tie dat de vriend van Lisette „vooralsnog” geen gevaar voor de openbare orde ople vert laat bovendien alle ruimte voor een ander oordeel in de toekomst. In hun com- mag weigeren omdat hij een gevaar zou kunnen opleveren voor de openbare orde in ons land. peld zou worden aan functiegroep 20, zo dat een maximumpensioen wordt gega randeerd. De VHHP verzet zich fel tegen deze koppeling die zij onacceptabel en irreëel noemt. Ook met het uitstel van de regeling „passend werk” is deze vereniging erg ongelukkig. Bestuurslid mr. R. de Horn acht de gevonden oplossing niet in het belang van de werknemers. „We betreuren het dat de directie van Hoogovens is ge zwicht voor de FNV-bonden. Het is geen wijs besluit, maar we zullen ons erbij neer leggen,” aldus De Hom. Districtsbestuur- der M. P. van der Ende van de Industrie bond CNV zei in een reactie dat hij zich tenslotte wel kon verenigen met het com promis. De overeenstemming over de CAO-1978 moet nog worden bekrachtigd door de leden van de verschillende vakorganisa ties. Districtsbestuurder M. Koning van de Industriebond NW ziet die vergadering met zijn leden met gemengde gevoelens tegemoet. „Het is de vraag of de leden met het bereikte akkoord zullen instemmen. Het zal een dubbeltje op zijn kant zijn,” aldus de NW-vakbondsleiders. Houthavenkade 50 -ind.terr Prov.weg Zaandam - telefoon 075-123205 Eer zegt van z duize: daarv kubie ijksw der K SANTIAGO DE CHILE. Dertig poli tieke gevangenen in Chili hebben zich aangesloten bij de hongerstaking die ver wanten van 600 verdwenen Chilenen nu al ruim een week houden om van het bewind mededelingen over het lot van hun fami lieleden af te dwingen. De groep honger stakers omvat nu ruim 400 mensen. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Vol „IJss< wei b geleic ger d ke m heeft zo ge heel beetji veelh Met we d een c BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 TEHERAN (Reuter). Het noordoosten van Iran is door wolkbreuken getroffen. Zeker zes mensen zijn daardoor om het leven gekomen. Dit melden kranten in de Iraanse hoofdstad Teheran. De getroffen dorpen liggen om het stadje Isfarian, dat zelf ook met grote wateroverlast te kam pen heeft. Voorgeest kampt volgens het maand blad met een groot tekort aan groepslei ders. De gebouwen waar de zwakzinnigen wonen zijn oud en vervallen en er is al jaren niets meer aan gedaan. De gemeente Leiden die voor de gang van zaken in Voorgeest verantwoordelijk is heeft de zaak volgens Klik jarenlang verwaarloosd. Daardoor moeten de mensen in Endegeest leven in een situatie die binnen de zwak zinnigenzorg nauwelijks meer voorkomt, aldus het blad. Volgens Klik is er vaak maar één groeps- leidér aanwezig op een groep van 65 zwak zinnigen, terwijl binnen de zwakzinnigen zorg de begeleiding van groepen van twaalf mensen reeds als zwaar wordt be oordeeld. Het gevolg is dat gehandicapte bewoners nu zwaarder gehandicapte me debewoners moeten helpen bij het aan- en uitkleden, eten geven en zelfs bij het uitde len van medicijnen. JOHANNESBURG (AP/AFP). In Jo hannesburg heeft de politie gisteren twee niet-blanke journalisten aangehouden. Het zijn de 40-jarige mevrouw Juby Mayet, die van Indiase afkomst is, en Phil Mthim- koeloe. Waarvan de twee journalisten wor den verdacht, is niet bekend. Het afgelopen weekeinde zijn verschei dene „strijders voor de zwarte bewustwor ding” aangehouden. In Welkom zijn vier leiders van de volksbeweging Azapo aan gehouden. In Alexandra werd een maat schappelijk werker aangehoufen en in So weto werd ook een arrestatie verricht. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM.(ANP). Burgemeester Polak van Amsterdam heeft de overplaat sing van Lisette Scholten-van Twisk van de recherche naar de verkeersdienst van de gemeentepolitie ongedaan gemaakt. Ze was overgeplaatst in verband met haar relatie met de Duitser Axel Achterath, die in 1974 in Duitsland is veroordeeld wegens het lidmaatschap van een organisatie die door de Duitse justitie beschouwd wordt als verwant aan terroristische groeperingen. Zij tekende beroep aan bij het ambtenarenge recht dat van mening was dat de burgemeester eerst een beslissing moest nemen over de juistheid van de beslissing van de hoofdcommissaris. ook d teress wordi Maar op ee watei Van c iets g Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat^> .de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke I vrij stellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal mentaar stellen de twee ook dat de burge meester niet is ingegaan op het verzoek om schadevergoeding. Hoofdcommissaris Sanders zei dat hij de beslissing van de burgemeester dient te respecteren. Een actie van de Leidse werkgroep „Pet met de Z” (de Z staat voor zwakzinnigen zorg) tegen het beleid dat in ziekenhuis Endegeest wordt gevoerd is volgens direc teur Mojet mede de oorzaak van dat er een personeelstekort is ontstaan. Hij beaamde dat het tekort ook te maken heeft met de huisvesting. De actie v^n de Leidse werkgroep was voor de gemeenteraad van Leiden aanlei ding een commissie van onderzoek in te stellen. Deze commissie moet gaan bekij ken of er aanleiding is een extern onder zoek te laten instellen door een professio neel bureau. Er is nog steeds een justitioneel onder zoek gaande naar klachten die zijn geuit over een hoofdbroeder van Voorgeest. De ze zou zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van patiënteneigendommen. DEN HAAG. De Algemene Rekenka mer gaat de boeken van de Nationale Stichting Casinospelen controleren. Staatssecretaris Hazekamp van Economi sche Zaken heeft dit vanmorgen bekend gemaakt. UTRECHT. Volgens het maandblad voor de zwakzinnigenzorg Klik leven in Voorgeest, de zwakzinnigenafdeling van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Leiden, 127 zwakzinnigen onder mensonwaardige omstandigheden. De Westduitse autoriteiten hebben pas gisteren melding gemaakt van de arresta ties en het verzoek om uitlevering „om het onderzoek niet in gevaar te brengen”. Over de aanhoudingen is niet eens bekend I waar en wanneer ze hebben plaatsge vonden. De woordvoerder van het Westduitse ministerie van Justitie deelde gisteren ver der mee dat de regering in Belgrado op haar beurt om uitlevering van enkele Joe- goslaven heeft gevraagd. Volgens een woordvoerder in Belgrado gaat het om „verscheidene Joegoslavische staatsbur gers die op en vanaf het grondgebied van de Bondsrepubliek terroristische daden tegen Joego-Slavië hebben begaan”. Naar wordt aangenomen gaat het hier om Kroa tische extremisten. Zowel in Bonn als in Belgrado wordt ontkend dat er een regeling is getroffen voor de uitwisselingen. Dat zou in strijd zijn met het uitleveringsverdrag dat tussen de twee landen bestaat. Dat verdrag maakt het ook niet mogelijk dat onmiddel lijke uitlevering plaatsvindt. Eerst moet er een gerechtelijk bevel op tafel liggen. Vol gens de Westduitse minister van Justitie, Vogel, kan het nog wel weken of maanden duren tot de uitlevering plaatsvindt. ALPHEN. Zo’n 250 militairen van de vliegbasis Gilze-Rijen hebben gisteren zonder succes gezocht naar de vier jaar oude Erwin Kiesling uit Tilburg. Het jon getje wordt sinds zondagavond vermist op de camping *t Zand in het Noordbra- bantse Alphen. De militairen zijn bij de zoekacties geas sisteerd door een mobiele eenheid van de rijkspolitie, de rijkspolitie te water en een helicopter van de Dienst Luchtvaart Rijks politie. In totaal zijn gisteren 600 hectare grondig uitgekamd zonder dat er een spoor van het vermiste jongetje werd ge vonden. Een groep van en kele tientallen Chile- lense vluchtelingen demonstreerde gis termiddag voor de Chileense ambassade in Den Haag tegen het verdwijnen van personen onder het regiem van Pinochet. Op drie plaatsen in ons land, in Amster dam, Rotterdam en Tilburg, zijn in totaal 46 Chilenen in hon gerstaking gegaan om hun solidariteit te to nen met een kleine 150 hongerstakers in Santiago de Chili. Ook deze Chilenen willen met hun actie kracht bij zetten aan hun eis dat de Chi leense regering op heldering verschaft over de vermissing van een groot aantal personen in Chili. De duur van de honger staking in ons land is voorlopig op 72 uur gesteld. (Vervolg van voorpagina) De affinanciering van de pensioenen het andere, resterepde knelpunt, zal on derwerp zijn van een nadere studie. De bonden, met uitzondering van de Vereni ging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHP), hadden als voorwaarde gesteld dat deze affinanciering nog dit jaar gekop- WEST-BERLIJN (AP/DPA). In West- Beriijn is gisteravond de advocate Ingrid Lohstoeter gearresteerd. De arrestatie zou ving in verband staan met de bevrijding van de ,7 j van terrorisme verdachte Till Meyer uit de Moabitgevangenis in West-Berlijn. Me- I vrouw Lohstoeter is de advocaat van Ge rald Kloepper, die ervan verdacht wordt I betrokken te zijn geweest bij de ontvoe ring van de CDU-politicus Peter Lorenz en de moord op een Westberlijnse rechter. Twee advocaten die zaterdag voor on dervraging waren aangehouden in ver band met de bevrijdingsactie, zijn gisteren vrijgelaten. Het zijn Nicolaus Becker en Detlef MuellerhoffTen tijde van de over val waren zij in bespreking met hun cliën ten; Meyer en Vogel. Beiden moeten te- rechtstaan op verdenking van moord op de rechter Von Drenkmann en de ontvoe ring van Lorenz. De vrouwen die Meyer hebben bevrijd, wilden volgens de politie ook Vogel meene men uit de gevangenis, maar een bewaker verhinderde dat. De I nen v< het pi dertig dan I zoveel schap water een s staat jaren, „geho bieke slib o; bagge de ha Var ren n bood kubie tshavi Tot n contr: zich v ƒ2,14 veel c heeft I forme van f «5 ’OM»» I wl*’* idij* 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4