Expositie in Bloemendaals Openluchttheater mist omschreven thema J t f Ld I SHERRY van het wereldberoemde huis MANUEL DE LA CALLE SHERRY Klompenboom was juiste keus MS Groningen -Wat’n stad, wat’n land! Interwand scheidingswanden Ongehoord! Schandaal in Italiaanse operawereld I L, De Grill Medium van Nova 'I lift w Nüd’rheen’ I ^4 ';U- PINKELTJE IN CANNES UITSTEKEND VERKOCHT door Pieter van Lierop Zonder concessies Sunset Boulevard 1 Natuurlijke selectie r van lan ink 50.- b jaj WOENSDAG >and, 38.75 75.75 N 9.95 11.95 ing, it 5,-. De HÉÉRLIJKSTE en GOEDKOOPSTE HET CULINAIRE HART VAN HAARLEM len. Alléén bij Wijnkoperij nu weer onbeperkt in SHERRY-SILO’s U kunt keuze maken uit: 5 LITER SILO 10 LITER SILO WEKELIJKSE GULDENS-GOEDKOPER PRIJZEN BOEUF STROGANOFF COQ AU VIN VARKENSHAASJE interwand BLOEMENDAAL. Wie regel matig de exposities in het gemeen tehuis van Bloemendaal ziet, kan weten dat daar een consequent beleid wordt nagestreefd, waarbij enerzijds de figuratieve traditie wordt gehandhaafd, maar waar bij ook heel voorzichtig grensver leggende kunst wordt geïntrodu ceerd. Belangrijk in dit beleid is de zogenaamde factor van de drempelverlagende kunst, met andere woorden er wordt werk getoond dat de potentie bezit om een groot publiek te kweken dat zich voor kunst gaat interesseren zonder dat er sprake is van het opgeven van kwaliteit. - i Wie dat allemaal nooit gezien heeft kent de rijke geschiedenis van Nederland niet. In Groningen vindt u alles bij elkaar. Historie en schitterende natuur. En een stad die bruist als geen ander in t land! Speciale hotelarrangementen in eerste klas hotels vanaf f49,- p.p.p.n. (op basis van demi-pension en 2 pers, kamers). KUNST F i - 1/* I A Uitneembare grill-platen met anti-kleefcoating. Een regelbare thermostaat. Kan in drie grill standen geplaatst worden, met vast snoer en controlelamp. :s Natuur drukt stempel op beelden n (ADVERTENTIES) 7 Naam: Adres: I o Er is op deze openluchtexpositie, die zich behalve over het terrein van het theater ook uitstrekt over het 36 hectare grote omliggende landgoed Caprera, een route uitgezet die loopt Icings 78 beelden. De figuratieve traditie is er ruimschoots ver tegenwoordigd, onder meer met werk van Nelleke Allersma, Greet Last, Yvon de Jonge Melly, Toni Gerlach en Marijcke Visser. Daarnaast zijn er ook beeldhou wers te vinden die zich richten op het werken in concrete of abstracte stijl (Erik van Spronsen, Pearl Perlemuter). Daar tussendoor plaatst zich een groep, die wel figuratieve banden heeft en ook herkenba re vormen maakt, maar die toch vanuit Wie vanaf zaterdag naar het Bloemen- daalse Openluchttheater gaat om daar naar „Beelden buiten” te kijken, zal die opvatting over het voeren van exposities nog in versterkte mate terug zien. Daar aan ten grondslag ligt natuurlijk het feit dat het Comité Tentoonstellingen Bloe mendaal, verantwoordelijk voor het be leid in het souterrain van het gemeente huis, ook zitting heeft genomen in de organiserende werkgroep. Anderzijds is juist in Bloemendaal gebleken dat het uitgangspunt van het comité heel vrucht baar kan werken en dus navolging ver dient. Het ontbreken van een thema, een duide lijk uitgesproken visie bij de selectie heeft als belangrijk gevolg dat juist hier de natuur gaat selecteren. Het gaat nu im mers niet om een neutraal-grijze of steriel- witte achtergrond, om een ruimte waar het licht volkomen in de hand kan worden gehouden, maar om een zeer levendig de cor dat sterk afhankelijk van het weer is. Iedere plek in dit bos wordt bepaald door de flora en fauna, de lichtval die sterk onder invloed staat van het gebladerte. Het is kortom de entourage van een (uniek) duingebied, dat onverbiddelijk zijn stem pel zet op deze culturele inbreng. Het ge volg van dit alles is een soort natuurlijke selectie: beelden die het misschien nog binnen aardig kunnen doen, blijken buiten opeens enorm te falen in hun expressie. Andere plastieken daarentegen, ontstaan in de beschutting van een atelier, slagen er toch in om feilloos met de natuur de accor deren. Een goed voorbeeld daarvan zijn de twee plastieken van Erik van Spronsen uit Haarlem. Van Spronsen werkt in corten- staal, staal dus waarvan het roestproces is stopgezet. Het uiteindelijke resultaat van dit proces is een prachtig diepbruin be- schermingslaagje dat een heel „natuurlij ke” kleur heeft, die hier in Bloemendaal wonderwel tot haar recht komt. Boven dien werkt Erik van Spronsen in perfecte vormen, hij schept een diepgaande harmo nie die, hoe simpel ook uitgebeeld, goed aansluit bij de sfeer van dit bos. Er zijn meer beeldhouwers wier werk hier heel goed geslaagd overkomt, zoals bijvoorbeeld Hema Veken uit Hoofddorp die in uiteenlopende materialen (alumini um, vaurion steen, hout) werkt, maar toch steeds bezig is met vormen die een bepaal de organische verwijzing in zich dragen. De publieksopkomst zal mede bepalend zijn voor het slagen van deze expositie en de organisatoren hopelijk een aanleiding geven om hun initiatief voort te zetten. Bloemendaal kan in deze unieke omgeving een even unieke expositie bijeenbrengen, maar het zal zich wel moeten laten leiden door een vast omschreven thema. Gezien tegen de achtergrond van het expositiebe- leid in het gemeentehuis zou het niet on aardig zijn eens te onderzoeken in hoever re bijvoorbeeld de mogelijkheid bestaat een overzicht te geven van de ontwikkeling die de figuratieve beeldhouwkunst sedert de Tweede Wereldoorlog in ons land heeft doorgemaakt. Het hoeft natuurlijk niet allemaal realis me te zijn: ook bij de concreet en abstract werkende kunstenaars is veel kwaliteit voor handen. Bovendien zou kunnen wor den nagegaan nu de land-art her en der vorderingen maakt in hoeverre kunste naars hier met de omgeving kunnen spelen en haar in hun werk kunnen integreren. Maar vooral heeft deze tentoonstelling een scherpere en kritische selectie nodig. Nu is er nog helaas nog veel kaf onder het koren, dat het gemiddelde kwaliteitspeil te zeer drukt. (De expositie „Beelden buiten” in het Openluchttheater wordt zaterdagmorgen oih 11 uur geopend door burgemeester Weekhout en blijft dan tot en met 6 augus tus dagelijks van 10-18 uur open. Op de avond van de voorstellingen is de tentoon stelling eveneens toegankelijk. Men be taalt dan echter wel een aparte entree). De actrice-prijs moest gedeeld worden door Isabelle Juppert en Jill Clayburgh. De acteursprijs ging naar Jon Voight. Die keuze is ongelukkig, Bogarde had voor zijn rol in Fassbinders „Despair” meer recht op deze onderscheiding. De jury liet nog een speciale prijs delen door „Ciao Mascio” (van Ferreri) en „The Shout” (van Skolimowski). Oshima werd bekroond met een prijs voor de beste regie voor „I’Empire des Passions”. In de categorie korte films werd zowaar een gedeelde spe ciale prijs toegekend aan „Oh my Dar ling”, van de Deense Nederlander Borge Ring. De Gouden Palm kwam hier terecht bij de Franse inzending „La Traversée de l’Atlantique”, van Jean-Francois Lagui- onie. De officiële Nederlandse stand heeft „Oh my Darling” door de hele wereld heen verkocht. De alternatieve Nederlandse stand Movie Sales (bemand door Pieter Goedings en Willem Thijssen) deed goede zaken met nog steeds „Het Debuut” en „Soleil des Hyènes”, die vorige week in Persoonlijk vond ik „Fedora” minder grandioos dan de meeste van de over Hol lywood geschreven verhalen door Thomas Tryon onder de titel „Crowned Heads”. Met een knipoog naar de Garbo-mythe, Vakbekwame voorlichting en beleefde optimale service Gedempte Oude Gracht 102 Tel. 326739 Ook gevestigd in: Amsterdam, Bussum en Hilversum. Deze originele sherry is geïmporteerd met het officiële garantiecertlficaat van JEREZ de la FRONTERA en is 100% ZUIVERE EN EDELE Parijs is gaan draaien, terwijl ook voor „Max Havelaar” en „Pastorale ’43” nogal wat belangstelling bestond. Maar geen en kele Nederlander zal zo tevreden naar huis gaan als Gerrit Visser, die voor zowel „Dr. Vlimmen” als „Pinkeltje” genoeg contrac ten binnenhaalde om zich met beide pro ducties uit de kosten te weten. Terwijl „Pinkeltje” nota bene nog in Nederland moet worden uitgebracht. Omgekeerd is er door de Nederlanders stevig ingekocht, vooral uit het hoofdpro gramma van Cannes. Bijna alle competi- tie-films zullen bij ons worden uitge bracht, maar niet die ene Joegoeslaaf „Bravo Maestro”, die maandag de compe tities afsloot en waar we het maar niet over moesten hebben. Toch is internationaal gesproken de markt weinig levendig geweest. De Fran sen raakten hun komedies aan de straat stenen niet kwijt en vooral de pomo- handel blijkt over zijn hoogtepunt heen te wezen. Nieuwe tendenzen zijn niet te sig naleren. Hooguit dat de Australiërs sterk in opkomst zijn en dat er verhoudingsge wijs veel science-fictionfilms (de Japan ners hebben er een specialiteit van ge maakt) werden aangeboden. Het festival is gisteren gesloten met Billy Wilders „Fedora”. Het was precies dertig jaar geleden dat Wilder hier lauweren oogstte met „The Lost Weekend” en ter gelegenheid daarvan is er een uitgebreide Wilder-retrospective gepresenteerd. Som migen beweren nu dat daarin de beste films van het festival zijn vertoond. Het geen wat zeggen wil, want de projectoren hebben in twee weken tijd iets van 135.000 kilometer celluloid doorgedraaid, onge veer drie maal de omstreek van de aarde. Vorig jaar werd er al moeilijk over ge daan dat „Padre Padrone” (toen met de Gouden Palm bekroond) een tv-produktie was. Maar artistiek gezien is onderscheid natuurlijk van geen wezenlijk belang. Als je ook bekijkt dat in Duitsland het Film- verlag der Autoren (de club van Fassbin der, Wenders, Handke, Herzog) gewoon drijft op de tv-garanties, dan moet je toch vaststellen dat televisie een belangrijke stimulans voor de filmindustrie is gewor den. Misschien zelfs wel de enige plaats waar filmers nog vrijwel zonder conces sies (ik heb het niet over Nederland) pro gressief aan het werk kunnen blijven. Mo gelijk komt het er ooit van dat de jaarlijkse tv-markt van Cannes de MIP en het film festival geruisloos in elkaar gaan over vloeien. BERNARDO’S CHOICE robuust en medium dry of MANZANILLA FINA verrukkelijk aromatisch droog inh. 7.1 fles 80 glazen inh. 14.3 fles =160 glazen KIES UIT 30 EXCLUSIEVE CREATIES VAN ONZE KOKS 30 HEERLIJKE 2-PERSOONS FEESTMAALTIJDEN kant en klaar - alléén opwarmen! het allerfijnste vlees met een exclu sieve kruidige sauce en 'n nipje wodka Déze week 2 persoons cup van 10.95 voor malse kipfilets bereid met rode Bourgogne, champignons en Pro- vencaalse krulden. Déze week 2 persoons cup van 9.95 voor 0.95 getrancheerd; In dragonsauce of sauce Hawaiienne. Déze week 2 persoons cup van 12.95 voor Postbus 4 7150AA Eibergen tel. 05454-2300 teles 44078 CANNES. De jury heeft gesproken en het dient te worden toegegeven dat er hier ooit wel onzaliger beslissingen zijn genomen. Vorig jaar bijvoorbeeld. Het klinkt als een botanisch onderonsje, maar „De klompenboom” kreeg de Gouden Palm. Een zaak van eenvoudige rechtvaardigheid evenwel. De beste film kreeg de hoogste eer. Ook de oecumenische jury was tot die bevinding gekomen en vergaf haar jaarlijkse prijs eveneens aan Olmi’s meesterlijke film. 8 O| een zeer expressionistische opvatting werkt. Tot die stroming kunnen bijvoor beeld Hema Veken, Wim Duller, Ab Ver meulen, Piet van Heerden en Holsbergen worden gerekend. Al die stijlopvattingen maken de ten toonstelling wel gevarieerd maar op een rondgang ontstaat allengs toch een zekere aversie tegen zoveel verschillende stijlen bijeengebracht. Je kan met recht zeggen hier door de bomen het bos niet meer te zien, iets dat vooral komt doordat de sa menstellers hebben vergeten voor deze ex positie een duidelijk thema te kiezen. Hun enige uitgangspunt was van technische aard: de kunstenaar moest uit Noord- Holland komen, een zekere erkenning ge nieten (er werd gebruik gemaakt van de cartotheek van de Culturele Raad Noord- Holland) en hij of zij moest werk maken dat zich qua materiaal leende voor een buitenexpositie. Er is daarmee een kans gemist die deze expositie naar een hoog peil had kunnen tillen. Stuur mij de speciale folder over Stad en Land van Groningen. Ik ben ook geïnteresseerd in de speciale folder over antiek I historie winkelen stappen (.aankruisen welke u wilt ont- vangen!. A Een bijna organisch geheel met het omringende lover vormt dit plastiek van Erik van Spronsen, „evenwicht” getiteld dat is uitgevoerd in corten-staal. gaat het om een poging een legendarische filmactrice - in ruste, te bewegen tot een come back. En dan doen zich een aantal min of meer verrassende verwikkelingen voor, met fatale afloop, de film doet on middellijk terugdenken aan Wilders eigen „Sunset Boulevard” (met Gloria Swanson toen), temeer daar ook nu William Holden de katalyserende mannelijke hoofdrol voor zijn rekening neemt. Marthe Keiler en Hildegard Knef delen de titelrol. Michael York, Jose Ferrer en Henry Fonda geven aardige gastoptredens weg. Aardig is trouwens voor de hele film het woord wel. Een film die bol staat van knipogen naar Hollywoods roemruchte verleden. Leuk voor insiders, maar het is na „The Last Tycoon”, „Valentino”, „Ga ble et Lombard” etc., de zoveelste navel- staarderige speelfilm die filmliefhebbers van boven de 35 mogelijk behaagt, maar op zichzelf zwak op zijn pootjes staat. Zo’n film (wel knap, zij het erg conservatief gemaakt) waar je thuis op de tv de avond nog wel genoeglijk mee doorkomt. Maar ik zou er niet voor naar een bioscoop willen. Over televisie gesproken. Die Gouden Palm voor „De Klompenboom” zal sommi gen uit de filmindustrie toch wel eens in het verkeerde keelgat kunnen schieten, omdat het feitelijk om een tv-serie gaat. Net als bij nog drie m Cannes officieel vertoonde Italiaanse inzendingen en het Franse Molière-opus. Plaats: HD 315 Pubhkaiie in samenwerking met het Opsturen aan VW Groningen, Grote Markt 23, 9712 HR Groningen Nationaal Bureau voor toerisme in Den Haag. A Loek van Meurs-Mauser gaf de naam „start” mee aan dit dynamische beeld dat is opgetrokken*uit koperplaat. lit blijft ongehoord En o ge® d scheidings- pertektisdegelujdusolatieJMer^^ prec,es op gewoon ongehoord treelzijdig. .05454-2300 telex 44078 (ADVERTENTIE) A Een „travestiet" in brons van Yvon de Jonge Melly. A Tot de verrassingen van de tentoonstel ling Beelden buiten in het Openluchtthea ter Bloemendaal behoort deze „composi tie” in aluminium die vervaardigd is door de Hoofddorpse beeldhouwster Hema Ve ken. (rechts). Tot de tien anderen behoren onder meer de artistiek adviseur van de Scala van Milaan, het belangrijkste operatheater in Italië en functionarissen van de RAI, de Italiaanse staatsradio en televisie. De arrestaties zijn het gevolg van klach ten die zijn geuit door verschillende kun stenaars die volgens hun zeggen „smeer geld” moesten betalen om te kunnen optre den. Vooral jongere artiesten van Italiaan se origine werden benadeeld ten gunste van buitenlandse sterren. (Van onze kunstredactie) ROME. De artistiek directeur van de Romeinse Opera, Lanza Tomasi en nog tien anderen uit de Italiaanse muziek- en theaterwereld zijn gisteren gearresteerd op verdenking van afpersing, corruptie en fraude, onder meer ten koste van de staat en operagezelschappen. F i f:’, -«SU .Mji £-5» 41 20

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15