IS Argentina '78 Journalisten liepen weg ’n Ei hoort erbij BOEK VAN DE MAAND „Wat we nu nog doen is overbodig: we zijn klaar” „DIT WIL IK NÓÓIT MEER MEEMAKEN” f. Polen willen revanche op West-Duitsland Fris I Spaans 1 I I I komt er een geïmproviseerde ploeg bin- nen de lijnen. Daarna treedt voor 90 procent mijn basisformatie aan en de opstelling voor het laatste part maak ik aan de hand van de verrichtingen in het i eerste uur”, is alles wat Happel kwijt I I ons bij de laatste acht plaatsen. Lukt dat, dan kunnen we daarna kijken hoe k het allemaal in de andere groepen van i en vervolgens beoordelen of het voor ons van erg j groot belang is of wij als eerste of als tweede in onze groep eindigen”. I I SPORT WOENSDAG M E I 3 1 19 7 8 (Van onze speciale verslaggever) 6202 Wim Schroevers Ook verkrijgbaar op de Haarlemse Boekenmarkt, 12 en 3 juni1978. an- /o. MENDOZA. Wim Suurbier is het nu al spuugzat in Argenti nië. Het luisterrijke, maar een zaam gelegen Grand Hotel Potre rillos voelt hij als een beklem ming, die hij nauwelijks meer kan verdragen. „Ik zit hier in een ge vangenis. Ik voel me als een op gesloten voetballer,” briest een woedende Suurbier, die gewoon lijk spontaan de rol van de vrolij ke flierefluiter van de Oranjese- fectie speelt. In Potrerillos heeft Suurbier dan ook een vergaande beslissing genomen: „Dit wil ik nóóit meer meemaken. Na de WK speel ik niet meer voor het Neder landse elftal.” u (an PLANTENRIJK IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 19,50. NA 1 JULI F 35,-. Wim Schroevers en .Jan den Hengst Ruim 300 wilde plantesoorten die in ons land voorkomen, kunt u vinden in het Boek van de Maand Plantenrijk. Stuk voor stuk afgebeeld op juweeltjes van kleurenfoto’s. U wilt natuurlijk meer weten dan de naam van een bepaalde plant. Een logische vraag is: „Waarom groeit juist die plant op die plaats?” Opeens kan een bijna vergeten plant op een onverwachte plek weer opduiken. Hoe is dat mogelijk? Plantenrijk geeft u het antwoord. Plantenrijk is leerzaam, zonder belerend te worden Het is overzichtelijk en de tekst is helder en plezierig leesbaar. Een uniek boek voor iedereen, die interesse heeft voor de natuur. I wil. Si ÈÉiMF Happel Suurbier is het al heeft zat in Potrerillos ploeg al rond (Van onze speciale verslaggever) eerste uur”, is alles wat Happel kwijt indsen 428,00 teerd (Van onze speciale verslaggever) ïhe aim, (ADVERTENTIE) 14- RUUD KROL; op de hoogte. staat 4 „Als eerste tegenstander is Iran waar- (ADVERTENTIE) de voorronde is gegaan jen jur, r e e e 465,00 6.42 4.30 4.00 32,50 1.35 centimeter buiten het hotel komen. De mensen die verstand hebben van politiek, zeggen dat dit nodig is, maar wat koop ik ervoor? Niets! Dit is geen kritiek, maar het is wel de werkelijkheid waar ik mee te maken heb.” Zo langzamerhand begint inderdaad al les voor Suurbier een bron van ergernis te worden, zo blijkt uit zijn woordenstroom, „vanmorgen zat ik in een vol bad, even later trok ik de stop eruit om het te laten leeglopen, maar het water bleef staan. Ik ging naar het toilet precies hetzelfde! Doortrekken was er niet bij. Daar begin ik me mateloos aan te ergeren.” Zijn verdere woordenstoom: „En dan zit ik ook nog opgescheept met zo’n goser als Rensenbrink, die je de oren van je kop kletst.” Een manier van Suurbier om aan te geven dat iedereen de woorden bij Ren senbrink uit z’n mond moet trekken. Suur bier: „Die jongen vertelt wel tegen ieder een dat ik me wil verkopen naar Amerika, maar tegen mij zegt hij niets.” Suurbier neemt geen enkel blad voor de mond. „Dit trainingskamp is klote. Na een paar dagen al begin ik me aan alles te ergeren. Steeds dezelfde smoelen. Dat was in Hiltrup in Duitsland, vier jaar geleden, heel anders. Daar Jiad je alle contacten met de buitenwereld. Hier ben je een op- Rep kunnen Spaans praten, maar die zijn na een paar dagen ook wel uitgeluid.” Zo steekt het Suurbier ook, dat hij bij Schalke min of meer overtollig is. Twee buitenlanders slechts mogen in een Duitse club spelen en bij Schalke zijn dat Larsson en Marie, waardoor Suurbier steeds op de reservebank zit. Suurbier daarover: „Die voorzitter van Schalke heeft dan ook al tegen me gezegd dat mijn transfer van Ajax naar Schalke veel te gehaast is ge daan.” Inderdaad is de Amsterdammer een du re reserve voor de Duitse club. Hij heeft een contract tot 1980 en verdient 10.000 mark per maand. Daarom wil Schalke nu al graag van Suurbier af. Uit Nederland heeft Hans Kattenburg, de zaakwaarne mer van Suurbier, hem laten weten dat de Franse club Metz nu grote belangstelling voor hem heeft. Daarop namen FIFA-officials een aan tal koptelefoons die door journalisten gebruikt werden en verdeelden die on der van vertaling verstoken afgevaar digden. De meeste journalisten gaven er toen de brui aan en liepen weg. Zij meenden dat ze het congres niet behoor lijk konden verslaan als ze niet wisten wat er werd gezegd. Een paar journalisten die verschei dene talen beheersten bleven zitten. „We hebben”, zei Gmoch, „elkaar na die loting verheugd aangekeken en gezegd: .Jongens, dat is onze kans. In dat ope- ningsduel zijn we nog fris, niet vermoeid door voorgaande prestaties. We gaan er op los”. ook de voorbereidingsresultaten zijn ge weest, op welke wijze dan ook mag onder schatten. „Ze hebben een soort instinct om precies op tijd de vorm terug te hebben, die ze maanden tevergeefs hebben ge zocht. Bovendien moet je een Westduits team in een wedstrijd minstens driemaal verslaan, wil je uiteindelijk winnen. Die mensen geven het nooit op. Die blijven dan stormen en vechten zich volledig leeg. „We zijn ermee opgehouden. We zullen zonder Deyna - als die op brute, grove wijze zou worden uitgeschakeld - een ge heel andere taktiek moeten volgen Dat plan treedt automatisch In werking ais Deyna zou moeten uitvallen. Zonder Dey na kunnen we niet het spel spelen dat we zo graag willen”. dat ook anders zal moeten spelen als Ri- vellino er niet bij is. Of Frankrijk, dat wordt. Maar één ding staat voorop bij de Polen: de revanche op West-Duitsland. „We spelen in die oefenwedstrijd drie keer dertig minuten. In het eerste deel mij en ik kan er dus verder niets over zeggen”. 116,00 55,80 110,00 1.35 166,00 36,80 7,40 91.20 27,50 55.30 116.50 51,00 59,50 52,00 67,00 42,00 59,10 130,00 108,00 110,50 37,80 118.50 71,50 140,10 BUENOS AIRES (ANP). Het grootste deel van de journalisten die bij het gisteren in Buenos Aires gehou den FIFA-congres aanwezig waren, is weggelopen omdat er problemen met de vertaling waren. Voor de 300 gedelegeerden en 150 journalisten die het congres bijwoon den, waren slechts 200 koptelefoons voor de vertaling van het gesprokene aanwezig. Voor het resultaat. Voor de winst. Want er is geen Duitser die niet wil winnen. Dat zit in hun bloed. Dat kan nooit afgeleerd worden. „Der Sieg”, die telt alleen maar en daarvoor geven ze alles. Op elk gebied. Ook bij het voetballen”. 50 00 20 44 00 00 40 50 00 50 00 50 50 50 90 10b 90 30 30 30 30 30 30 Ob De aanbieding is geldig t/m I juli 1978. Echter zolang de voorraad strekt. lit •uvel in. )0 10 50 50 10 jo jo )0 10 10 10 iO 10 )0f 10 o >0 10 o Ob 0 0 0 0 0a 0 0 o o o o o o o D 0 )a D 9 )e l Wim Suurbier zelf laat weten dat hij zich over zijn toekomst geen enkele zorg hoeft te maken. „Ik heb aanbiedingen van drie Franse clubs, van één Amerikaanse, van twee Nederlandse clubs en van twee Belgi sche.” Al te veel waarde moet aan zo’n opsomming vaak niet gegeven worden, want iedere profvoetballer is geneigd zich zo hoog mogelijk in de markt te prijzen. De Polen hebben via hun schitterende informaties over alle spelers die ze op internationaal gebied kunnen tegenko men, de mogelijkheden van de Westduitse voetballers opgenomen. Telkens herhaald. Ze hebben video-beelden gezien en vele wedstrijden van West-Duitsland. Van het nieuwe West-Duitsland. Van de duels, die de volgelingen van Helmut Schön speel den in het laatste half jaar tegen Engeland, Brazilië en Zweden. Ze hebben zelfs - en Gmoch wil niet vertellen hoe hij daaraan is gekomen - beelden uit het laatste trai ningskamp van Schön, in het Noordduitse Malente, Waar de Westduitsers de puntjes op de nog wat magere en zeker niet ideale „i” moesten zetten. Jacek Gmoch weet ook, dat hij nooit de kracht van het Westduitse team, hoe slecht zijn van de opstelling voor zaterdag, j „Maar dit is een zaak tussen Happel en „Ze hebben een enorm incasseringsver mogen. Ze pakken de teleurstelling en gaan er op los. Wee dan de tegenstander die denkt de teugels te kunnen vieren”. Er is nog iets dat Gmoch vreest, waar hij althans in dit toernooi ernstig rekening mee houdt. Dat is de brute uitschakeling van zijn op blessuregebied uiterst kwets bare spielmacher Deyna. Het is de grote gok van deze Poolse trainer dat, ondanks de wetenschap dat Deyna permanent met pijn op het veld staat, toch alle draden van de Poolse taktiek over hem lopen. Er is op getraind om Boniek en zelfs Kusto als spielmacher te laten fungeren in het aan vallende stramien dat Polen wil gaan spelen. Plantenrijk Suurbier: „Als ik hier voor mijn vakan- jie zou zitten, zou ik na een halve dag al tegen Maya, mijn vrouw, zeggen: inpak ken en wegwezen! We zitten hier 400 km van de Stille Oceaan. Maar wat is hier te beleven? Je loopt hier steeds weer tegen die lui van het hotel aan, die alleen maar Spaans spreken en die niets van mijn grapjes begrijpen. Alleen Neeskens en A WIM SUURBIER: „Mensen die verstand hebben van politiek, zeggen dat die beveiliging nodig is. Maar wat koop ik ervoor?” De man die 750 wedstrijden voor Ajax heeft gespeeld, die in het topvoetbal alles heeft meegemaakt, verbloemt het dan ook niet. „Ik ben eerlijk. Ik wil best weten dat ik liever bij mijn vrouw en mijn borreltje zit dan hier. Bij de persconferenties wordt ik ook steeds gek van de mensen die zeg gen dat ik bij Schalke 04 een bankzitter ben en dus geen routine meer heb.” Voor Suurbier is dat alles aanleiding genoeg te zeggen: „Ik kap na deze WK definitief met het Nederlands elftal. Ik heb het nu wel gezien. Ik heb 56 interlands gespeeld en dat record van Puck van Heel hoef ik écht niet te breken! Wat koop ik ervoor? Er staan trouwens genoeg opvol gers voor mij klaar.” Daarmee is de moe deloosheid van Suurbier voldoende aange geven, want in het vliegtuig op weg naar Argentinië liet hij nog weten dat hij zich nog altijd het beste als rechtervleugverde- x het diger voor Oranje voelt. Twee dagen voor de grote mogelijkheid op revanche hebben de Poolse voetballers voor de laatste maal de video-beelden ge zien van de wedstrijd Polen-West- Duitsland, nu vier- jaar geleden op het „verdronken” stadiongras van Frankfurt. Voor de laatste maal. Aanvoerder Deyna zag daar zijn uitgekiende en nauwkeurige passes smoren in het water, dat de wed strijd tot een farce maakte. Lato en Szar- mach zagen hun soli naar het Westduitse doel afgeremd door alweer die verraderlij ke plassen. Nu vier jaar later herhalen ze meer beslist dan toen na afloop: „Dat water, dat vreselijke terrein, heeft ons de das omgedaan en de Westduitsers uitein delijk de wereldtitel gebracht”. Revanche op West-Duitsland bovenaan het verlanglijstje van de Polen, die vanmiddag in Buenos Aires arriveren vanuit Rosario, waar ze verblijven. Ze hebben er naar toe geleefd. Al in West- Duitsland. Toen al zagen ze zo’n overwin ning als een bekroning van de vlijtige, noeste arbeid die ze in weken durende trainingskampen geleverd hadden. Het mocht niet zo zijn. Daarom is de openings wedstrijd van dit wereldkampioenschap van veel groter belang dan alleen maar het ontwijken van Brazilië of Argentinië in de tweede ronde-poule. Ze kunnen met opge heven hoofden naar huis komen, als er gewonnen is van West-Duitsland. Daar draait zeer veel om. Dat is elke Pool, voetballer of niet, in zijn hoofd gegrift. Winnen van West-Duitsland, zoals de Tsje chen hardop en luider juichen wanneer er op sportgebied van Rusland wordt ge wonnen. veiligheidsaspecten kan. Als we geen toestemming krijgen van de i heMsmensen dan moeten we helaas I zonder publiek spelen”. Toen het congres al enige tijd aan de gang was liep de afgevaardigde van Jamaica naar voren om te vertellen dat hij niets van het hele gebeuren be greep, omdat hij geen koptelefoon had. ROSARIO. Jacek Gmoch, de Poolse trainer, is niet meer zo spraakzaam. Het duurt hem en zijn spelers veel te lang, achtenveertig uur voor de aanvang van het openingsduel tegen West-Duitsland verzucht hij hoorbaar: „Was het maar zover. We hebben er alles aan gedaan. We zijn klaar voor de start. We willen voet ballen. We willen bovenal revanche. Alles wat we nu nog doen is overbodig. We behoeven niet meer te schaven aan onze conditie. We weten de te volgen taktiek uit ons hoofd, we kennen blindelings de goede en slechte zijden van elke Westduit se tegenstander”. i bondscoach met zijn technische en me- t dische staf, waarbij aanvoerder Ruud I Krol als enige van de spelers wordt I betrokken, heeft hij al wel zijn kaarten bloot gegeven. Krol, die gistermorgen I tijdens de training door zijn enkel was gegaan en die zich een beetje kreupel voortbewoog, geeft toe op de hoogte te «in van Ha nnstAllincr vnnr zniArriatr 5 ook volgens mij het best te realiseren”. Vreemd genoeg maakt vooral Happel i zich zorgen voor het treffen met Iran. I 61.60 49.50 38.50 56,30 57,50 41.60 41,00 612,00 50,20 70,00e 1 59.10 40.10 50,80 134,50 39,40 49,20 119,50 60,00e 58,00 3,20b 69,00 155.50 77.50 77.10 j 190,00 62,00 60,70 134,00 55,50 28,10 142.50 74,80 92,00 59,50 32,50 142,00 94,50a gesloten dier. We mogen nauwelijks een 101,001 58,00 179,00 37,10 94,00 109,30 68,00 68,00 49,00 47,40 260,00 470.00 174,00 119,00 365,00 MENDOZA. De wegen die inter!- I m-bondscoach Ernst Happel bewan- delt mogen dan grillig en vaak zelfs I omstreden zijn, de vooral taktisch sterke trainer laat zich door niemand het uitzicht op zijn einddoel ontnemen. I Zelfs voor het onbenullige oefenduel van Oranje vandaag tegen een plaatse- lijk gelegenheidsteam wenste hij zijn J opstelling niet prijs te geven. Niet om- dat hij nog zou twijfelen. Integendeel, k Hij heeft zelfs zijn basisformatie voor bet eerste wk-duel van zaterdag met Iran al rond („Het zou treurig zijn, als dat niet het geval was”), maar het past niet in zijn planning en daarmee basta! I Tijdens het dagelijks overleg van de I Gezien de enorme enthousiaste ont- I vangst die Mendoza het Nederlands elftal zaterdag had bereid, is Happel I ervan overtuigd dat zijn ploeg de ko- J mende wedstrijden de steun van bet k Argentijnse publiek krijgt. „Je kan wel zeggen dat we hier thuiswedstrij- I den zullen spelen**, meent de bondsco- I j ach, die Oranjes goodwill nog wil trachten te vergroten door de oefen- k I wedstrijd op bei hoofdveld van het J stadion te laten spelen en daarbij het publiek gratis toe te laten. „De vraag j I is alleen nog of dit in verband met de I veilig- 1*73 Suurbier hoopt nu alleen dat hij de wedstrijden om de wereldtitel weer zal schitteren. „Als de resultaten van het' Nederlands elftal in Argentinië ook nog teleurstellend worden, wordt deze onderneming hier voor mij helemaal een afknapper die ik nauwelijks meer te boven zal komen.” Misschien wordt Suurbier in het veld straks door al zijn opgekropte ergernissen naar een opvallende prestatie gedreven. Zelfs een dubbele aflevering van de „Dik voor Mekaar-show” en een karatefilm in kleur, op video konden ’s avonds het beneden nulpunt gedaalde humeur van Suurbier nauwelijks opvijzelen. Na enig aandringen geeft Oranjes voorman nog wel wat meer informatie, zonder echter het „grote geheim” te I verraden. Eerst komt zijn eigen blessu- re ter sprake. „Die is beslist niet em- I stig. De eerste dag is zo’n enkel altijd J I wat gevoelig, maar verder is het geen probleem. Ook de medische staf is opti- k J mistisch en ik zal dus zeker wel kunnen spelen”. En vervolgens: „Ik dacht wel dat dit om te beginnen de sterkste for- i matie is. Volgens het concept moeten I we het spel zo veel mogelijk zelf bepa- I Gmoch wijst in dat verband op Brazilië, len en met de nu gekozen spelers is dat >4 «in Ir anftal*G vol mnufaTk cnolnn niet rwilr «ftlaowc rr*i4 vMaezlicscKmAvt*9 zonder Platini een volledig ander team wordt. Maar één ding staat voorop bij de -k Polen: de revanche op West-Duitsland. tegenstand€r waar. J schijnlijk gevaarlijker dan wanneer je Vier jaar lang is erop gewacht. Vier Jaar. die Dioe„ jZatste wedstriid zou I ’;orUeduI^te’tX2”^h' ”we staan ^±"“7 Joufkens wïlenkna' tuurlijk zo lang mogelijk voor hun kan- sen knokken. Voor ons is trouwens niet alleen die eerste, maar zeker ook de tweede wedstrijd tegen Peru erg be langrijk. In die twee duels moeten we - -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17