Industriebonden hekelen ontkenning minister Van Aardenne: Luchtverontreiniging MEKOG na verstopping apparatuur Nieuwbouw” blijft verontrust KEUKENS 023-313645 orj5 terstal interieurarchitektuur I I a •saJLrd „NAVO-overleg in Parijs nazeuren over Kolwezi” De kleine politiek PPR wil invloed Rijk beperken Analyse wijst uit: geen blijvende schade Premier Van Agt in Washington: Umuider Courant nr ■MHIS het wood is aan... vandaag: s Verveling En verder het \x/eer dfrfcTI 1.1 Duiken Zonnig en warm KOOIJMAN SANITAIR B.V. SANTPOORT 023 - 37 03 50 Haverkort 1495,- agenda pagina 11 déviesenzoonbv BAROK MEUBELEN meubelhuis „De Wereld” I WOENSDAG 31 MEI 197« (ADVERTENTIE? Bisschop Bekkers: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 176 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pagina 5 2 OP VOORHAVENPLAN ij heus 7 - imde IMKB MUH Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport u zo’i i! 2,3,4 3 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk Als het echt 'n mooie diamanten ring moet zijn. Juwellerehuls Ie 10 Nergens mooier en goedkoper! (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De industriebonden NVV en NKV zijn fel gebe ten op minister Van Aardenne van Economische Zaken, die ondanks ontkenningen volgens hen toch begin maart een beleidsnotitie in het kabinet heeft gebracht over de toekomst van de scheepsbouw. Vorige week hebben de bonden in de beleidscommissie-scheepsbouw, die zich bezighoudt met herstructurering, om opheldering gevraagd. Toen werd het bestaan van de notitie ontkend. 19 17 16 .23, 25 5,7,9,11 15 voor een sympathieke verkenning van het kreatieve wonen JJ o gak. IJmuider Courant over sanering scheepsbouw In zijn inleiding schrijft Van Aardenne uitvoeren. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) rtimoplcisl spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs - vinyl De wereld is dichtgeplakt met etiketjes waarop „democratie” gedrukt is in alle talen. Tegenwoordig ziet men daarvoor in de plaats steeds meer etiketjes met „men senrechten” erop Dat komt ongeveer op hetzelfde neer. Mensenrechten is een term die verreweg de meeste mensen aan spreekt en ideëel actief maakt. Een zeer bruikbare, handige term, waarvan echter langzamerhand ook niemand meer precies de betekenis en inhoud kent. Betekent die kreet dat in een staatkundig organisme ieder individu zonder onderscheid zijn recht moet krijgen? Liefst wel, zeggen de voorzichtigen, maar dat is een utopie. Wel: zoveel mogelijk. Waarmee het hek van de dam is en iedere staat eigendunkelijk zijn eigen grens aan die rechten kan stellen. Dat doet iedere staat dan ook. President Carter heeft in een toespraak tot de NAVO-delegaties het Oostblok ver weten dat het de Amerikaanse voorsprong in de bewapening heeft ingehaald. Had Amerika recht op die voorsprong? Vol gens Washington wel, volgens Moskou niet. De Nederlandse buitenlandse politiek is afgestemd op Washington. Tenslotte moet iemand op de wereld de baas zijn. Buiten stad en regio raakt men al snel alle zicht op het doen en laten van de gekozen of tot macht geklommen bestuur ders der samenleving kwijt, de kijk op de werkelijkheid wordt totaal belemmerd door de ingewikkeldheid van het politieke handelen en de dubbele subjectiviteit van de weergave ervan. Op landelijk en zeker op internationaal niveau zijn politici en regeringen er lang zamerhand in geslaagd de ontwikkelingen en de bedoelingen van allen die met rege ren, macht uitoefenen en manipuleren be zig zijn, zodanig te versluieren dat eigen lijk geen enkel mens voor zichzelf meer kan uitmaken onder welk vaandel hij zich moet scharen om zijn eigen verantwoorde lijkheid tot gelding te brengen. Wij zijn beter uit met baas Amerika dan met baas Moskou. Maar recht en rede ontbreken bij deze redenering en het is misleidend die keus te propageren als een keus tussen recht en onrecht. Het blad WIK van de industriebond NVV heeft nu beslag kunnen leggen op deze 30 pagina’s tellende notitie. Wat de bonden ergert is, dat de minister bij voor baat de „zwarte Piet” wil toespelen aan de bonden als het met de herstructurering in de scheepsbouw fout dreigt te gaan. Tegen de MEKOG is geen proces verbaal opgemaakt. De dienst van de Mi lieuhygiëne zal bij hervatting van de pro- dat het verlies aan arbeidsplaatsen in de scheepsbouw voornamelijk in Amsterdam en Rotterdam zal plaatsvinden door de sluiting van een aantal vestigingen. „Als gevolg daarvan moeten grote maatschap pelijke spanningen worden verwacht. Be drijfsbezettingen en betogingen moeten niet worden uitgesloten. Het is van belang dat de besluiten die u neemt (dit is het kabinet) in de overtuiging geschieden dat deze ook kunnen worden doorgezet wan neer de overheid wordt geconfronteerd met dergelijke maatschappelijke spannin gen”, schrijft de minister. WASHINGTON. Premier Van Agt is in Washington weggelopen bij een pers conferentie nadat hij kritische vragen van journalisten kreeg over zijn uit spraak dat het overleg van volgende week tussen vijf NAVO-landen in Parijs over internationale samenwerking om veilig heid en stabiliteit in Afrika te verzekeren „nazeuren over Kolwezi” zou worden. De bewindsman is samen met minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken in Washington ter gelegenheid van de NA- VO-top. De regering is niet van plan het wets ontwerp kinderbijslag te wijzigen. Dit blijkt uit het antwoord dat is gegeven aan de Tweede Kamer. Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In Tsjecho-Slowakije moeten gevan genen onder barre omstandigheden le ven. Ze moeten zelfs voor dat onaange name verblijf betalen. Zie pagina 3. zouden spanningen niet zijn te voorkomen, in ieder geval de weigering bij de vakbe weging ligt en niet bij de overheid”, aldus de minister. Juist op deze passage zijn de bonden nogal gebeten, omdat bij misluk king zij bij voorbaat al de schuld van die mislukking krijgen. Zonnig en warm weer met in de middag en avond stapelwolken, mogelijk met onweer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Minima ongeveer 14 graden, maximum temperaturen van 25 tot 30 graden, maar in het Wadden gebied minder warm. De verveling heeft al na een paar dagen toegeslagen in Potrerillos, het verblijf van het Nederlands voetbalelftal in Argentinië. Wim Suurbier is het nu al spuugzat. de sportpagina) v Winkelcentrum Schalkwijk vloeren vloerbedekkingen granito turfmarkt 6 haarlem BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De minister acht het noodzakelijk dat de bij VMF beoogde personeelsafbouw op zo kort mogelijke termijn wordt uitgevoerd. duktie toezien, terwijl namens Gedepu teerde Staten een brief naar de bedrijfslei ding zal gaan. De hele kwestie van vorige week zal wel gevolgen hebben voor de afgifte van nieuwe revisievergunningen voor het bedrijf, waarvoor een aanvraag bij de provincie ligt, zo is bekend gemaakt. Inmiddels is definitief vastgesteld dat er geen gevaren bestaan voor de volksge zondheid of voor blijvende gevolgen voor het milieu. Na een regenbui, zo wordt gesteld, zal de grond schoonspoelen en de plantengroei zich herstellen. De storing in de produktie op de kunst- mestfabriek is vorige week maandag opge treden tijdens de overgang van produktie van KAS (kunstmest op basis van mergel en ammoniumnitraat) op MAS. Beide pro- dukten worden al jarenlang bij de ME KOG gemaakt. Afgelopen weekend zijn uit de IJmond zeer veel klachten binnengekomen over stank- en stofoverlast. Onderzoek van de dienst heeft uitgewezen dat zich geen bij zondere bedrijfsomstandigheden in de IJ mond hebben voorgedaan. De overlast In totaal zullen bij alle bedrijven, VMF, RSV, IHC, Giessen-De Noord, 4000 arbeidsplaatsen moeten worden gered. Zesduizend arbeidsplaatsen zullen verlo ren gaan, waarvan 4000 door gedwongen ontslagen „in confrontatie met de vakbe weging volgens wettelijke procedures”, zegt de minister. „Hierbij zou getracht kunnen worden om de eisen en aanbiedin gen van de factor arbeid enigszins tege moet te treden met een voorstel onder stringente voorwaarden, waardoor, ook al STUNTAANBIEDING 3-zits Lodewijk bankstel met zwaar gobelin bekleed Normaal 2495,- NU IN LEDER 1995,- Het Gordijnenhuis b.v. Haarlemmerplein 1, A’dam Haarlemmerdijk 72-74, A dam Financiering mog. Donderdag koopavond Premier Van Agt, twaalf uur nadat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mededelingen over de vergadering van de vijf NAVO-landen had gedaan en nadat de minister-president verklaard had dat hij noch minister Van der Klaauw op de hoogte waren van het Parijse overleg: „Het verhaal van Parijs stelt niets voor. Wij hoefden het niet te weten. Het is wat nazeuren over Kolwezi”. Ook minister Van der Klaauw gaf te kennen de vergadering van de vijf NAVO- landen niet erg hoog aan te slaan. Hi; noemde het overleg „een soort nabeschou wing, op betrekkelijk laag niveau” van de operaties in Kolwezi, de kopermijnstad in de Zaïrese provincie Sjaba waar onlangs een inval van rebellen plaatsvond. De Nederlandse regering zal wel over de resultaten van het overleg in Parijs op de hoogte worden gehouden. Er is nog geen beslissing genomen over Nederlandse deelname aan het consortium om Zaïre economische hulp te verstrekken. Zie verder pagina 4 Over Stork-Werkspoor-Diesei Amster dam wordt opgemerkt dat het aantal per soneelsleden van 1325 moet worden terug gebracht naar 975, en bij Stork- Werkspoor-Diesel Zwolle van 660 naar 555. In Afrika zijn nagenoeg in alle landen de mensenrechten verdwenen onder de vuist van dictatoren. Maar Carter vindt iedere opstand daartegen een „communistische poging de volken van Afrika te verhinde ren hun eigen weg te kiezen”. Mooie eigen weg onder tirannen als Amin of Moboetoe! Waar blijft de strijd om de mensenrechten in Afrika? De Fran sen worden geprezen omdat zij dictator Moboetoe overeind hielpen. Wat moet men als rechtschapen burger die idealen heeft, i met zo’n vertroebeld wereldbeeld? Niet voetballen in Argentinië? Ook niet in Mos kou, in Praag, in Berlijn? In heel Zuid- Amerika en heel Afrika? Men weet dat dictatoren de sport misbruiken als propa ganda. Hitler begon daarmee, in 1936. De internationale sport afschaffen, of de dic tatoren? Dat laatste liever, maar de mach tigen der aarde die de wereldpolitiek bepa len moeten dat ook onbaatzuchtig willen, en niet hier en daar waar het voordelig voor hen is. Terug naar de stembus: in de gemeente politiek zijn de belangrijkste dingen des levens nog te onderscheiden, zo gerede neerd moet de opkomst vandaag welhaast zeker 100 procent zijn. Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De gemeenteraadsverkiezingen van van daag, ofschoon zwaar.geladen met partij politieke rivaliteit van landelijk kaliber, hebben in ieder geval het voordeel dat zij een politiek beleid betreffen dat overzich telijk en bereikbaar is voor een gewoon mens. Met enige inspanning en geïnfor meerd door goede plaatselijke en regiona le nieuwsmedia kan men een behoorlijk beeld krijgen van de vraagstukken waar het om gaat en van de recepten die de politieke partijen ervoor aandragen. Men kan tenminste nog enigszins verantwoord kiezen. IJMOND. Na analyse heeft de Dienst Milieuhygiëne van de Provinciale Water staat vastgesteld dat de verontreiniging in de IJmond vorige week, als gevolg waarvan planten en bomen zijn aangetast, veroorzaakt is door verstopping van ontstoffingsap- paratuur in de kunstmestfabriek van MEKOG. De verstopping is te wijten aan een iets andere samenstelling van de delfstof dolomiet die met kieseriet en ammoniumnitraat de basis vormt van de kunstmest MAS. Tot precies is uitgezócht hoe de bedrijfsstoring is ontstaan, zal de produktie van MAS worden gestaakt. Nederland is niet voor het overleg in Parijs uitgenodigd hoewel de Amerikaan se minister Vance verklaard heeft dat deze bijeenkomst een vergadering in Brussel moet voorbereiden waarbij de economi- sche hulp aan Zaïre ter sprake komt. Ne derland zal hierbij wel zijn vertegenwoor digd. De conferentie in Parijs zal worden bij gewoond door de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankfijk, België en West- Duitsland. De Nederlandse regering is over het overleg niet geconsulteerd. Bureau Wijsmuller in IJmuiden dat zich behalve met sloopwerkzaamheden over zeeën en oceanen ook bezig houdt met klussen onder het wateroppervlak, leidt sinds kort zelf de mensen op die die klussen uitvoeren. Vakbekwame duikers! moet worden geweten, aldu§ een woord voerder van de dienst, aan een combinatie van de normale emissie en ongunstige weersomstandigheden, waardoor de lucht verontreiniging in het gebied bleef hangen. wa9enwe9 i hoek haarlem 023-312172 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMOND. De Tweede Kamerfractie van de PPR deelt de vrees van enkele actiegroepen uit de IJmond, dat de rijksoverheid en Gedeputeerde Sta ten al tot overeenstemming over een Voor havenplan proberen te komen, voordat de inspraak heeft plaatsgehad. PPR- kamerlid Leo Jansen heeft de ministers Tuijnman en Beelaerts Van Blokland (Verkeer en Waterstaat en Volkshuisves ting) daarom in schriftelijke vragen ver zocht in geen geval de visie van het Rijk over de plannen aan GS mee te delen voor een nieuwe inspraakronde heeft plaatsge vonden, een advies van de Raad van de Waterstaat is uitgebracht en door de Twee de Kamer een voorlopig regeringsstand punt is besproken. Jansen vraagt meer duidelijkheid over de te volgen procedures om de inspraak over de plannen veilig te kunnen stellen. Hij vraagt de ministers of de nu geplande inspraak nog wel zin heeft, nu intussen uit het Open Beraad zulke sterk afwijkende voorstellen (met een erts- en kolenhaven aan de noordzijde van de pier) naar voren zijn gekomen. Volgens de PPR zijn deze plannen zo wezenlijk anders dan de oor spronkelijke opzet, dat er wellicht een hele nieuwe procedure, inclusief inspraak bij de Raad van de Waterstaat in gang moet worden gezet. t V Voordat de heren Wilmink en Mathijsen Gerst (links) vanochtend namens de directie IJmuiden de ondernemingsraad van Hoogovens binnenstapten werden zij verwelkomd door een deputatie van de afdeling Nieuwbouw. Zij mochten een lijst met 230 handtekeningen en een begeleidend schrijven in ontvangst nemen. „Verontrusting over de afbouwpolitiek die volgens de verontrusten door de directie van het staalbedrijf wordt gevoerd”, was het thema van de actie. (zie verder plaatselijke pagina) Velsen wil de regionale samenwer king op het gebied van de gezondheids zorg niet beperken tot Beverwijk en Heemskerk maar ook Castricum en Uit geest laten delen in het samenwer kingsverband. Volgende week gaat de zes maanden durende reconstructie van de Velser- weg en omliggende straten beginnen. Beverwijk verwacht chaotische ver keerssituaties aan de rand van de stad. Zie de plaatselijke pagina's. Wij zondigen allen maar de kerk zondigt het ergst. „Wel geheime beleidsnotitie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1