FNV-VOORZITTER OP CONGRES INDUSTRIEBOND: EG-boetes voor een vijftal staalbedrijven at ai Arbeidsbureau Is een filter. 't Blijft een Camel tussen de bedrijven door^ NV V-jongeren tegen actie Albeda VAM SCHOOF AF EN NU7- f* Ploegenarbeid nam toe „NU ARBEIDSPLAATSEN IN ONDERWIJS CREËREN” 99 Brug de lucht in fbatikSlij F O Als je vroeg komt, kom je verder. I o i ?au ■M WOENSDAG s en £7 te nin- Vannacht: héél vroeg uit de veren. Op weg naar je stek. Ons autootje brengt ons wel. Voor dag en dauw. 1 de van eer- i op Groothandelsprijzen Noorse betalingsbalans Overschot 3 Scheepswerf Deense lening ijr ECONOMIE vertrouwensbasis gelegd (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Arbeidsplaatsen in chemische industrie verder beperkt en I hele erse men, sn je i Maar volgens hem blijkt het kabinet- Van Agt dat niet te willen. „Met zeer grote bedrevenheid hanteert men oude etiketten VAD, WIR, WOR voor wetsontwer pen die inhoudelijk geen schim meer zijn van wat ze waren.” Hij zei, dat het wantrouwen van de FNV bij de komst van het kabinet op essentiële onderdelen van het beleid is omgezet in fundamenteel verzet. Volgens hem wijzen de voortekenen erop, dat dat na de bezui- nigingsnota van half juni „alleen nog maar slechter wordt". Hij waarschuwde, dat dit van invloed zal zijn als de FNV het ko mend najaar bepaalt, welk arbeidsvoor waardenbeleid ze in 1979 gaat voeren. Datgene wat tot nu toe naar buiten is gekomen over de bezuinigingsoperatie geeft Kok ook weinig reden tot optimisme. Volgens hem ziet het er naar uit dat het kabinet mikt op een operatie die lucht geeft aan het particuliere bedrijfsleven „dat daar dan voor ons allemaal wel het Uit uitspraken van premier Van Agt leidt Kok af, dat de minister-president heeft gekozen voor ontkoppeling van het voeren van een om offers vragend sociaal- economisch beleid en het verwezenlijken van een eerlijker verdeling van inkomens, vermogen, kennis en macht. „Het een gaat door, het ander wordt afgeremd.” Kok verwacht, dat arbeidstijdverkorting in de komende jaren een belangrijk ele ment in het FNV-beleid zal gaan vormen. Voorwaarde daar bij is, dat de aangesloten bonden bereid blijven tot onderlinge soli dariteit en coördinatie. De voorzitter van de Industriebond, Arie Groenevelt, opende het congres met het uitspreken van de verwachting dat niet alleen zijn bond, „maar de hele vakbewe ging de grootste moeilijkheden met de regering-Van Agt gaat krijgen.” „Die moeilijkheden kunnen we alleen maar aan als de krachten binnen de vakbeweging worden gebundeld,” zo zei hij. beste van zal maken.” Maar daar is de FNV nu juist niet van overtuigd. Groenevelt herinnerde er in zijn ope ningsrede aan dat dit beleid vijf doelstel lingen bevat: volledige en volwaardige werkgelegenheid, selectief investeringsbe leid, verbetering collectieve voorzienin gen, rechtvaardiger inkomensverdeling en inkomensgroei. Een commissiewoordvoerder heeft gis teren bekendgemaakt, dat er voor een to taal van ongeveer 525.000 gulden aan boe tes is opgelegd aan vijf Europese staalbe drijven. Die boetes moeten door de desbetreffen de bedrijven gestort worden in de kas van de Europese Gemeenschap voor kolen en BRUSSEL (ANF). Voor de eerste maal sinds ze minimumprijzen invoerden voor de Europese staalindustrie, heeft de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EG, boetes opgelegd aan staalbedrijven, die zich niet aan de voor schriften gehouden hebben. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De komende jaren zal het aantal arbeidsplaatsen in de chemische industrie eerder lager zijn dan hoger. Ook het investeringspeil, dat met 2,3 miljard in 1977 een rekord vertoonde, zal dalen: waar schijnlijk naar 1,9 miljard in 1978. Toch heeft deze industrie nog steeds een tekort aan bepaalde specialis tisch opgeleide werknemers als procesoperators en che mische technologen. Tanende interesse van jongeren ligt aan dit verschijnsel ten grondslag. Bij de presentatie van het verslag over 1977 toonde het bestuur van de overkoepelende Vereniging Nederlandse Chemische Industrie zich niet pessimistisch over de toe komst. Voorzitter ir. E. W. ter Horst zei dat de stijgende wereldbevolking, het verhogen van de levensstandaard in de ontwikkelingslanden en het wel nooit verdwijnende streven naar meer comfort en naar meer gezondheid in de westerse wereld het noodzakelijk maken meer syntheti sche produkten te maken omdat vele natuurprodukten schaars zijn. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het NVV-Jongeren Contact zegt, dat minister Albeda van Sociale Zaken, die onlangs een adver tentiecampagne begon om schoolver laters „sneller aan een baan te helpen”, hierdoor de schoolverlaters een duvel in een doosje heeft gegeven. staal. Zelfs als de bedrijven met de opge legde boetes niet akkoord gaan en er be roep tegen willen aantekenen, moeten ze toch eerst betalen, aldus de woordvoerder in Brussel. De chemische industrie kon in 1977 haar omzet met veel moeite handhaven. Wat de cijfers betreft bleef zij met 20,7 miljard na de voedings- en genotmiddelenindustrie de tweede industriesector van ons land. Vorig jaar hep de omzet iets terug, omdat vooral de loon-, energie- en milieukosten harder stegen dan in het buitenland. Van de omzet wordt 86 procent uitgevoerd, waarmee in 1977 een deviezenopbrengst van 17,9 miljard werd verkregen, een zesde van de totale export. Behalve de kosten baart met name de overcapaciteit aan zware chemische produkten zorgen. Dit overschot is ontstaan door het gereedkomen van nieuwe fabrieken nadat de conjuctuur was omgeslagen. De groei lijkt zich op 3,5 procent te handhaven, tegen meer dan 10 procent in vroeger jaren, zodat deze industrie slechts langzaam in de „te ruim aangemeten jas kan groeien”, aldus de VNCI- voorzitter. Ook daarom kan niet lang van tevoren het investeringspeil worden voorspeld. Slechts een geleidelijke groei wordt voorzien, mede omdat de verplaatsing van produktieactiviteiten uit Euro pa hierbij een rol speelt Andere factoren die de toekomst DEN BOSCH (ANP). Nu kunnen arbeidsplaatsen in het onderwijs worden gecreëerd door een aantal onderwijskundige verlangens eerder door te voeren. De Europese commissie heeft nog een aantal dossiers in onderzoek. Dat wil zeg gen dat de kans bestaat dat er nog meer Europese staalbedrijven boetes opgelegd krijgen. Hierover zal zeer binnenkort be slist worden, aldus de woordvoerder. De bedrijven die boetes opgelegd gekre gen hebben zijn het Franse bedrijf Usinor en vier Italiaanse bedrijven, namelijk Ru mi Spa en Bergamo, en drie bedrijven in de streek van Brescia, te weten Valsabbia, Ala en Alfer. De minimumprijzen die door de Europese commissie, met instemming van de Europese ministerraad werden in gesteld, dienen om de door de staalcrisis ontstane buitensporige concurrentie in te dammen. niet bepaald helder maken zijn de importen uit Oostblo klanden tegen lage prijzen, waardoor de prijzen in Neder land onder extra druk komen te staan, de eveneens goedkopere importen uit de VS en het verschijnsel dat de olielanden in het Midden-Oosten bezig zijn zelf produkten te maken. Het indexcijfer van de groothandelsprij zen in Frankrijk (1962 is 100) is in april met 0,7 procent gestegen tot 221,2 vergeleken met een stijging van 0,4 procent in maart. Het indexcijfer voor de prijzen van de kleinhandel steeg in april met 1,1 procent tot 195,5 (1970 is 100) tegen een stijging met 0,9 procent in maart. De president-directeur van de centrale bank van Noorwegen, Knut Getz, ver wacht dat het tekort op de Noorse beta lingsbalans dit jaar zal uitkomen op onge veer negentien miljard kroon vergeleken met een tekort van 26 miljard kroon in 1977. In de jaren tachtig zal de Noorse betalingsbalans uit de rode cijfers zijn. Getz zei te hopen dat de Europese monetai re samenwerking in de „slang” zal kunnen worden uitgebreid met het toetreden van Frankrijk. Het NW-Jongeren Contact meent dat jongeren recht hebben op een baan, die aansluit bij hun opleiding. Zij vin den het verlakkerij van Albeda als hij in zijn brief aan de schoolverlaters schrijft ieder aangeboden baantje aan te nemen om later vanzelf in de goede baan terecht te komen. „De praktijk heeft bewezen dat als je eenmaal een ander baantje hebt geac cepteerd dan waar je opleiding je recht op geeft, je nooit meer aan een dergelij- ke baan komt”, zegt het NW-JC, dat de advertentie- en brievencampagne van de minister verwerpt. Het dringt aan op een snelle invoering van de verplichte vacaturemelding door de bedrijven bij de arbeidsbureaus. Het overschot op de Westduitse handels- balans heeft in april 3,25 miljard mark bedragen tegen 4,18 miljard mark in maart en 3,94 miljard in april vorig jaar. De export had in de jongste verslagmaand een waarde van 23,93 miljard mark verge leken met 24,60 miljard mark in maart. De invoer kostte de Bondsrepubliek in deze maanden respectievelijk 20,67 en 20,42 mil jard mark. De lopende rekening van de betalingsbalans laat over april een batig saldo zien van 1,7 miljard mark tegen een surplus van 2,9 miljard in maart en een overschot van één miljard mark in april 1977. bij alle Tevreden toonde Kok zich over de aan zet die dit jaar is gegeven voor het tot stand komen van arbeidsplaatsenovereen komsten. Verreweg de meeste cao’s zijn nu ondanks het verzet van de onderne mers afgesloten met werkgelegenheids paragrafen. Op korte termijn dienen gerechtvaardigde, al jaren bestaande wensen te worden ingevuld. Pas dan willen de katholieke leerkrachten op de langere termijn denken aan maatregelen die ingrijpen in hun rechten en plichten als onderwijsgevende, c.q. ambtenaar. De Japanse scheepswerf Sasebo heeft van een consortium van banken een lening gekregen van ongeveer 500 miljoen yen. Hiermee kan aan de verplichtingen van deze maand worden voldaan. Het bedrijf heeft moeilijkheden met het afbetalen van kortlopende schulden. De totale schulden last van Sasebo wordt geraamd op onge veer 120 miljard yen. Volgende maand wacht het bedrijf opnieuw een crisis als twee miljard yen dient te worden afbe taald. Het vandaag begonnen congres zal ver anderingen in de statuten bespreken die uit de brochure „Fijn is anders” voort vloeien. Deze brochure werd op het vorige congres in juni 1975 behandeld, met de daarbij behorende uitgangspunten voor het te voeren beleid. AMSTERDAM (ANP). „Het kabinet-Van Agt heeft in de eerste zes maanden van zijn bestaan geen enkele bijdrage geleverd tot een zekere vertrouwensbasis met de FNV.” De voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakverenigingen, Wim Kok, consta teerde dit vandaag in Amsterdam op het congres van de Industriebond NW. Mevrouw Joke Roovers, voorzitster van de sectie basisonderwijs van de Katholieke Onderwijsvereni- ging (KOV) heeft dit vandaag in het Casino in Den Bosch de afgevaardigden naar de jaarvergadering voorgehouden. Zij was in haar jaarrede uitgegaan van de stelling dat de identiteit van de vereniging in het algemeen meer vakbonds- en minder onderwijs kundig gericht is, waardoor een zwaardere last wordt gelegd op het functioneren van de secties. Denemarken heeft op de Euro- kredietmarkt een lening van 400 miljoen mark verstrekt gekregen van een interna tionaal consortium van 36 banken onder leiding van de Luxemburgse dochtermaat schappij van de Deutsche Bank AG. De lening heeft een looptijd van acht jaar. ""'N. ir De zevenenzes- tigjarige St. Bra- dy-brug in Pitts burg moest het maandag ontgel den toen experts het stalen gevaar te met explosieven te lijf gingen. De brug spleet in tweeën, waarna het zuidelijke ge deelte neerstorte. De Noorderboog bleef echter staan als een triest mo nument van verga ne glorie. De aan de gang zijnde vernieuwing in het produktenas- sortiment (innovatie) is een kwestie van zeer lange adem. Daarbij valt voor de nabije toekomst nog weinig op brengst te verwachten, laat staan werkgelegenheid. Ook de tendens naar specialisatie, de zogenaamde fijnchemi- sche produkten, is duidelijk waarneembaar, maar zal op langere termijn pas meer vruchten afwerpen. In het verslag klaagt de VNCI overigens vanwege de sterk gestegen milieukosten. De heffingen zijn dermate toegenomen dat zij in de produktiekosten zeer zwaar zijn gaan meetellen. De eigen uitgaven voor milieubescher ming vergen ongeveer vijf procent van de investeringen, maar dit is slechts een globaal cijfer, omdat milieu- en veiligheidskosten hoe langer hoe meer in de algemene kosten zijn opgenomen. Van Agt en vele leden van zijn kabinet begrijpen volgens de FNV-voorzitter niet, dat ze de vakbeweging daardoor in een onmogeljke positie brengen. „Elk beroep op onze solidariteit is vals,” zei hij, „wan neer dat beroep niet gepaard gaat met een echte welgemeende bereidheid om de maatschappij van een aantal van haar fundamentele onrechtvaardigheden te ontdoen.” DEN HAAG (ANP) Het aantal bedrijven met ploegenarbeid lag in 1975 5,1 procent hoger dan in 1972. Het aantal werknemers met ploegendienst steeg in die periode met 0,5 procent. Dit heeft het directoraat-generaal van de arbeid opgemaakt uit een driejaarlijks onderzoek naar de mate waarin de industrie gebruik maakt van de mogelijkheden, werknemers in ploegendienst te laten werken. De voor 1975 gesignaleerde stijging doet zich voor in bijna alle takken van industrie. Een daling van 21,7 procent trad op in de textielindustrie, als gevolg van de sluiting van diverse bedrijven. Het aantal mannen van vijftig jaar en ouder dat in 1975 in ploegendienst werkte was 18.3 procent, een stijging met 1,5 procent t.o.v. 1972. Het aantal vrouwen nam toe met 15.4 procent en was in 1975 twee procent van het totaal. Van de vrouwen in tweeploegen- dienst werkte 31,3 procent in de voedings- en genotmiddelenindustrie en 31,8 procent in de textielindustrie. In 19,8 procent van de ploegendienst-bedrijven wordt op zondag gewerkt. De gemiddelde normale arbeidsduur bedroeg in 1975 voor de mannen 40,1 uur per week en voor de vrouwen 39,8 uur. Dat betekent een daling t.o.v. 1972 met respectievelijk 3,4 en 1,7 procent. Het gemiddelde aantal arbeidsuren op zondag bedroeg 7,96 uur. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. Op bijna elk arbeidsbureau is een vakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin je zelf naar een passende baan kunt zoeken. Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend. Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. Ze weten daar nu eenmaal meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. Én ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs dan jij. Maar bedenk wel: hoe eerder ,je komt, hoe beter. Want als je hün meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Direct doen dus, nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je -p toch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het ■J boekje "Werkwijzer voor I jongeren" mee. 1 „Kabinet-Van Agt heeft geen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23