Uit antwoord aan Tweede Kamer blijkt: AFSCHEID en dan VAN MR. dit noq MULDER If n Deze zomer VNG voor af schaffen drie weken van beroep op Kroon vakantietop Parlementaire S! to MAVO-EXAMEN OVER DADEN STALIN delegatie naar Antillen Volgende week debat over defensiebudget 01 O m Max van den Berg mogelijk kandidaat- voorzitter PvdA I is 13 13 13 12 13 15 11 14 14 10 0 17 10 14 13 14 12 10 10 '7 11 11 11 10 14 13 T I W( 19 7 8 2 M E I BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 3 1 Kai Bezwaren Voorkeur o o Oproep Maretak Rok Bezoek Gezond Rekord Cafés Soekarno JE inst; lem ere se a (Van onze parlementsredactie) (Va WI PAl ring uitl< die logs i com tiek. com ting DEN HAAG (ANP). De regering brengt geen wijzigingen aan in het wetsontwerp inzake de integratie van de kinderbijslag en de kinderaftrek bij de berekening van loon- en inkomstenbelasting. Dit blijkt uit het schriftelijke antwoord, dat de ministers Albeda van Sociale Zaken en Andriessen van Financiën en hun staatssecretarissen gisteren aan de Tweede Kamer gezonden hebben. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal woensdag 7 juni een debat wijden aan het besluit van de regering om de defensie-uitgaven in de komende jaren met drie procent reëel te laten stijgen. De PvdA- Tweede-Kamerfractle had daar gisteren bij monde van oppositielei der Den Uyl om gevraagd. 5 83 C CÖ i F .5 c Regering zal wetsontwerp u kinderbijslag niet wijzigen het \x/eer LEERRAPPORTEN (door Bert Determeijer) 1 Volgens de regeringsplannen dient de integratie van kinderbijslag en kinderaf trek zich in drie fasen te voltrekken. De eerste fase, die op 1 oktober aanstaande moet ingaan, bestaat uit samenvoeging van bijslag en aftrek. Bij de tweede fase wordt het recht op twee- of drievoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jarige stude rende kinderen afgeschaft. De derde fase, ingaande 1980, bestaat uit het geheel laten vervallen van opslagen op kinderbijslag en het aanpassen van de indexering. Vanuit de Tweede Kamer waren bezwa ren gemaakt tegen de tweede fase. Ver- 32 24 25 25 24 21 22 23 20 22 28 26 26 24 25 20 23 21 22 22 12 0 0 0 0 0 0.2 0 22 0 0 0 0.1 o o o o De grootste groep was duidelijk niet aan haar trekken gekomen, ofschoon dat eenvoudig had gekund. Voor een nuancering was nu geen ruimte. Een van de leerlingen die pro-Stalin had geschreven, had die ruimte wel gezien: „Ik ben er gewoon vanuit gegaan dat de goede bedoelingen van Stalin toch geen kans van slagen hadden door de tegenstand die hij voortdurend ontmoette". De vraag blijft dan echter hoe de politiek uit de verf is gekomen waarmee Stalin zijn bedoelingen desondanks probeerde door te zetten. Eigenaardig is trouwens dat de leerlingen gevraagd werd vanuit een persoonlijk oordeel de politiek van Stalin te beschrijven. Bij geschiedenis is het toch niet de bedoe ling dat er ook nog eens oordelen worden geveld? Nu was het overigens niet zo dat de leerlingen bij hun verhaal geheel op eigen kracht moesten werken. Tot hun beschikking stonden tien begrippen en termen, zoals „man van staal”, industrialisering, werkkampen, zuive ringen en oorlogsleider. Opvallend was dat de boycot die de Sovjet-Unie in de jaren ’20 en ’30 van de kant van de Westerse mogenheden onderging, hetgeen de opbouw van dat land knap bemoeilijkte, niet in dat lijstje was opge nomen. Geef een beschrijving van de persoon en de daden van Stalin. Ga er daarbij vanuit dat je het niet eens bent met de bedoelingen van Stalin en met de manier waarop hij deze trachtte te verwezenlijken, óf ga er vanuit dat je het wel eens bent met die bedoelingen en de manier waarop ze nagestreefd werden. Kiest u maar. De leerlingen van de mavo die examen geschiedenis deden, zaten er maar mee. Sommigen hadden een verhaal geschreven waarbij ze het eens waren met Stalin en zijn politiek. Maar toen na het examen aan een klas gevraagd werd wie een verhaal had willen schrijven waarbij men het eens was met de bedoelingen van Satlin maar oneens met de manier waarop die werden nagestreefd, ging het merendeel van de vingers omhoog. scheidene fracties spraken de vrees uit, dat er invloed zou zijn op de belangstelling voor het verdere onderwijs. De regering deelt deze vrees niet. Het is niet aan te tonen, dat in het recente verleden de dub bele of drievoudige kinderbijslag aantrek kelijk werkte, aldus de bewindslieden. Volgens hen zijn compensaties evenwel uitgesloten. Gedacht zou kunnen worden aan wijzigingen van de regelingen voor het schoolgeld (verminderingen) en van de studiekostenbijdragen (verhogingen). ten ter discussie stellen. Ex-minister Ste- merdink verwijt Scholten dat hij de laatste tijd te veel grote materieel verplichtingen is aangegaan, zonder dat er een totaalin- zicht bestaat over de ontwikkeling van de defensiefinanciering in de komende jaren. Topdrukte valt vooral te verwachten op zaterdag 15 juli. Toch zal de verkeerssitua tie dat weekeinde gunstiger zijn dan vorig jaar, toen het starttijdstip voor de genoem de groepen precies op dezelfde dag viel, meent het Nationaal Bureau voor Toeris me. Van de in Nederland te verwachten bui tenlandse toeristen komt meer dan de helft uit West-Duitsland en daarvan weer 60 procent uit het aan Nederland grenzende Nordrhein-Westfalen. De schoolvakanties beginnen daar 29 juni en duren tot 12 augustus. De Nederlanders gaan in drie perioden met vakantie. De eerste regio, de provin cies Groningen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, Gelderland, Utrecht en de zuidelijke IJsselmeerpolders gaat van 1 juli tot 13 augustus. De tweede regio, de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, gaat van 8 juli tot 20 augustus. De derde en laatste regio, Noord- en Zuid-Holland met het grootste aantal ba- sisschool-leerlingen, krijgt vakantie op 15 juli en houdt dat tot 27 augustus. Ook de leerlingen geven de voorkeur aan mondeling. „Je hebt dan nog een kans om je zelf te verbeteren”. Met een enkele vraag kun je over een dood punt worden geholpen, zo werd gesteld. Misschien is bovengenoemd voorbeeld eigen aan de experimentele status die het eindexamen geschiedenis nog steeds geniet. Duidelijk is dat de discussie over al of niet centraal schriftelijk bij dit examen nog enige tijd zal voortwoekeren. Een leraar was in ieder geval niet enthou siast. Volgens hem wordt het examen elk jaar zelf matiger. Het overgrote deel van de leerlingen had de prent over het verdrag, of zo men wil: het verraad, van München uitgekozen voor een beschrijving. Blijkbaar heeft die gebeurtenis veel indruk gemaakt. Het verdrag tussen Rusland en Duitsland van 1939 en de conferenties van Jalta en Teheran oogstten aanmerkelijk minder belang stelling, hetgeen in nog sterkere mate gold voor de na oorlogse verhouding tussen Joegoslavië en de Sovjet- Unie. De vragen die betrekking haaden op de Verenigde Staten waren volgens de leerlingen gemakkelijker te maken. „Daar wisten we veel meer van”. Een leraar had de indruk dat die vragen directer waren, waardoor ze gemakkelijker te beantwoorden waren. Het examen was over het geheel genomen niet moeilijk. Iedereen was ruim voor het eind klaar. „Je had er eigenlijk helemaal niet voor hoeven leren”, zo werd zelfs gesteld. Dezelfde leraar ’s Morgéns hadden de mavo-leerlingen zich door de wiskunde moeten worstelen. Volgens een leraar hadden de leerlingen het examen gemakkelijker opgevat dan hij verwacht had. Hij dacht dat het derde deel van de eerste opgave toch wel een stevige discussie met de nodige kritiek zou opleveren. Het was een kwestie van een ouderwetse vergelijking, waarop de leerlingen eigenlijk niet meer zo getraind zijn. Een aantal heeft half gegokt en half berekend. Het is een erg kunstmatige vraag, die 'mavo’ers later nooit meer zullen tegenkomen”. beaamde dat de boekjes die speciaal over de eindexame- nonderwerpen handelden, niet nodig waren geweest. Het handboek gebruiken en het hele jaar goed opletten was voldoende. Uiteraard keerde hij zich tegen die enkele leerlingen die verklaarden dat zij het afgelopen jaar veel meer geleerd hadden dan nodig was geweest voor het examen. Over handelskennis geen kwaad woord, zo bericht een leraar van een scholengemeenschap voor beroepsonder wijs. Weliswaar was er wat meer rekenwerk dan vorig jaar, maar over het algemeen was het meegevallen. Opga ve twee was een beetje pittig. Het was afhankelijk van de gekozen methode of je eruit kwam. Een post die betrek king had op een erfenis moest oorspronkelijk geboekt worden in een bankboek. Hij verwachtte dat verschillen de leerlingen die post in het „diverse-postenboek” zou hebben opgenomen. De opgave waarbij met behulp van tabellen de verzeke ringspremies van bepaalde auto’s moesten worden uitge rekend, leek de leraar erg leuk. „Het sluit een beetje aan bij de praktijk, ook wat het privé-leven van de leerlingen betreft. We proberen dat ook in de lesstof steeds meer in te bouwen”. Het viel hem op, dat ook bij dit vak de laatste tijd iets meer op inzicht wordt getoetst. Eerder drongen ondermeer de ANWB, het Landbouwschap en de FNV er bij de Tweede Kamer op aan het Kroonberoep niet af te schaffen, uit een oogpunt van rechtsbescherming DEN HAAG (ANP). Als mevrouw Van den Heuvel zich niet herkiesbaar stelt voor het voorzitterschap van de Par tij van de Arbeid zal het bestuur van de afdeling-Groningen Max van den Berg kandidaat voor die functie stellen. In het Gelderse dorp Wilp heeft de drie jarige Maaike de Boer een oproep gekre gen om vandaag bij de gemeenteraadsver kiezingen haar stem te gaan uitbrengen. Alle persoonsgegevens op de oproepkaart zijn correct. De ouders van Maaike zijn van plan hun dochtertje vandaag naar het stembureau te brengen. Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid is bereid terug te komen op de beslissing dat de nieuwbouw van het ver pleegtehuis van de Nederlandse Vereni ging van Anthroposofische Artsen, „De Maretak" te Driebergen, uitsluitend be stemd mag zijn voor geestelijk gestoorde bejaarden. Naar aanleiding van schriftelij ke vragen van de WD-fractie zal ze na gaan of het opnamebeleid verruimd kan worden. Rond 15 juni wordt in China een kleine omwenteling in de kleding verwacht: vol gens verscheidene Chinese kringen zou heel vrouwelijk Peking zich voor de zomer opmaken om de broek voor de rok te verwisselen. De rok was sedert de culture le revolutie praktisch uit het sociale leven verdwenen. Op recepties heeft de rok al een bescheiden rentree gemaakt. De echt genote van vice-president Lo Hsien-Nien vertoonde zich er onlangs in. Prinses Beatrix was gisteren de eregast op een lunch die werd aangeboden door de Australische premier Malcolm Fraser. De prinses legde eveneens de eerste steen voor een Nederlandse vereniging in Man- son bij Canberra. Vandaag gaat zij met prins Claus naar Sydney. Het prinselijk paar zal daar een concert bijwonen van het Symfonie-orkest van Sydney, dat on der leiding staat van de Nederlandse diri gent Willem van Otterloo. Het gemeentebestuur van Stockholm heeft gisteren de inwoners van de stad aangeraden deze zomer gezond te blijven. De ziekenhuizen zullen slechts noodgeval len behandelen. Minder ernstige zaken moeten wachten tot de herfst. Van de 19.000 ziekenhuisbedden blijven er in de zomer 3300 onbezet. De oorzaak is, dat er, mede door vakanties, waarschijnlijk te weinig personeel zal zijn. Het snelheidsrekord voor tweezitters- zweefvliegtuigen is gistermiddag op de af stand van 100 kilometer verbeterd van 74 naar 85 kilometer per uur. Enkele uren later werd het nieuwe rekord opnieuw verbeterd met een snelheid van 93 kilome ter per uur. Dit alles gebeurde tijdens de nationale kampioenschappen zweefvlie gen vanuit het zweefvliegcentrum „Terlet” bij Arnhem. Het rekord kwam op naam van instructeur Henk Frowein en zijn me- devlieger Jan Jimmelink. Op verzoek van de Groninger horeca ondernemers zullen alle dag- en avondza- ken in Groningen tijdens de wereldkampi oenschappen voetbal tot drie uur ’s nachts open mogen blijven. Dit gebeurt omdat veel mensen tijdens de avonduren via de televisie de uitzendingen zullen volgen. De horeca-ondernemers verwachten dat na afloop daarvan velen nog een biertje zul len willen pakken. Een woordvoerder van het bureau van de procureur-generaal in Djakarta heeft gisteren meegedeeld dat voor het in bezit hebben van het verboden boek van wijlen president Soekarno een jaar gevangenis kan komen te staan. De regering verbood het boek vorige week omdat het volgens haar een nationale controverse zou kun nen veroorzaken. Het bevat onder andere het testament en de liefdesbrieven van de president. De allen als ei gen. het wete man diep pres kens veru en n Jit dent ook grijï wacJ socii en c pak! von func tief Mi pres nen, en e vooi pale woe gev; hou onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew onbew. 1. bew zw. bew onbew. 1. bew. h bew onbew. onbew. regenb onbew. h. bew. zw. bew onbew. onbew. onbew onbew onbew 1. bew. 1. bew mist onbew. onweer zw. bew. onbew. onbew onbew zw bew. h bew zw. bew onbew zw bew 1. bew 9 15 13 12 13 13 9 11 8 16 14 17 Te; in O Hij i: woon De tiecu de Braz: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Gissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Denève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Mice Dslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca ,'stanboel Las Palmas 'Jew York Tel Aviv Tunis o o o o o o o o o o zzo nw nnw o zo ozo nno windst. n w windst. w nnw windst. nno ono windst. nw windst. o nw zo n ono windst. windst. wnw windst. nno n n z wzw no Cl heef oorl ren Nijl W ma spe de' E var par se zw< ten het bel 8 12 Hij gaf echter toe, dat bij dit soort elementaire statistiek slechts erg weinig te vragen is dat niet kunstmatig aan doet. Per slot van rekening is ook de tweede opgaaf nogal kunstmatig. De overige vragen waren eigenlijk allemaal een routinekwestie, alleen soms op een iets andere manier verpakt, zo oordeelde de leraar. Opgave E, over een brief van een Russische boer aan een krant, werd „hardstikke moeilijk” gevonden. Vrijwel niemand wist wat een „kolchoz” was. Degenen die ook aardrijkskunde in hun pakket hadden zitten, bleken hier in het voordeel. Sommigen verwarden de kolchoz, de collectieve boerderij, met de sovchoz, de staatsboerderij. Misschien werd dat ook in de hand gewerkt doordat de boer in zijn brief schreef dat men zich tegen de kolchozen verzette, omdat men liever meester was dan slaaf. Den Uyl zei gisteren wel te begrijpen dat het kabinet dit standpunt wilde innemen aan de vooravond van de NAVO- topconferentie die gisteren en vandaag in Washington wordt gehouden. Hij vond het echter niet juist dat dé Tweede Kamer niet de gelegenheid heeft gehad een oordeel te geven. Dat oordeel is volgens Den Uyl noodza- kèlijk omdat het bij dit besluit gaat om een verhoging van uitgaven, terwijl gewacht wordt op de bezuinigingsoperatie van het kabinet. Hij zei dit „te gortig” te vinden. De PvdA-fractie wil volgende week in het debat bovendien het algemene finan ciële beleid van Defensie-minister Schol- Dit is tijdens een verkiezingsmanifesta- tie van de partij in Groningen meegedeeld. Van den Berg is, na acht jaar wethouder schap in Groningen, voor het partijvoorzit terschap beschikbaar. Mevrouw Van den Heuvel wilde het af gelopen weekeinde tijdens een radio interview niet ingaan op de vraag of zij zich voor de bestuursverkiezing van vol gend jaar april nog beschikbaar stelt. De vraag werd gesteld naar aanleiding van de geruchten dat een sterke stroming in de partij de PvdA-top vervangen wil zien. Zo zou er onder andere ontevredenheid zijn gerezen over het optreden van de nieuwe secretaris-buitenland Boogaard, die destijds het tegenwoordige Kamerlid Van den Bergh opvolgde. Als voornaamste kandidaat voor het voorzitterschap van de Partij van de Ar beid wordt het Tweede-Kamerlid Meijer genoemd. Meijer was staatssecretaris van CRM in het kabinet-Den Uyl. Inmiddels hebben de defensiewoord- voerders van CDA en VVD gisteren zeer positief gereageerd op het kabinetsbesluit om de defensie-uitgaven jaarlijks met drie procent reëel te laten «tijgen, waarmee tegemoet is gekomen aan de NAVO- wensen. De woordvoerders De Boer (PvdA) en Ploeg (VVD) sluiten zelfs niet uit dat er in de komende jaren nóg meer extra geld voor defensie nodig zal zijn om de plannen uit de Defensienota van 1974 uit te voeren. De „Federatie van Verenigingen van Ne derlandse Officieren” heeft gisteren be kendgemaakt, blij te zijn met de aange- kondigde verhoging van de defensie- uitgaven, maar het nog niet genoeg te vinden. De Federatie wijst erop dat, te neinde de opgedragen NAVO-taken te kunnen uitvoeren, er zeker een extra- behoefte van twee miljard bestaat voor de periode 1978-1981. De CDA-fractie deed in haar schriftelijk verslag over het gewijzigd wetsontwerp enkele suggesties, zoals bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind, min der bijslag voor babies, eenzelfde toeslag voor alle kinderen. Maar al deze suggesties wees de regering van de hand. De regering blijft er bij, dat de integratie van kinderbijslag en kinderaftrek een noodzakelijk onderdeel moet zijn van de komende operatie van de ombuiging van de groei van de overheidsuitgaven. De besparing van 300 miljoen gulden in 1981 zal ten goede komen aan de schatkist. Er wordt niet gedacht aan verlaging van de premie. DEN HAAG(ANP). De periode van zaterdag 15 juli tot zondag 6 augustus zal deze zomer voor de grootste toeristische bedrijvigheid gaan zorgen. Dan zijn alle Nederlandse scholen, de Nederlandse bouwvak en nevenbedrijven, alsmede de scholen in Nordrhein-Westfalen met va kantie. Vooruitzichten voor vrijdag Overwegend zonnig en droog. Nog iets warmer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon. 5 tot 16. Minimum temperatuur: omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 25 graden: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent Weer in binnen- en buitenland In het antwoord wordt uitvoerig inge gaan op vele schriftelijke vragen over en suggesties voor wijzigingen van het wets ontwerp. Het oorspronkelijke wetsont werp dateert uit de tijd van het kabinet- Den Uyl en maakte onderdeel uit van de een-procentsoperatie. Het kabinet-Van Agt kwam twee maanden geleden met een gewijzigd wetsontwerp, waarbij het uit gangspunt bewaard bleef. DEN HAAG (ANP). In het kader van het contactplan „NederlandNederlandse Antillen” brengt volgende maand een Ne derlandse parlementaire delegatie een be zoek aan de Antillen. Eén groep brengt een bezoek aan de eilandgebieden Aruba en de Bovenwindse Eilanden en een tweede groep bezoekt de eilandgebieden Bonaire en Curacao. De delegatie omvat de kamerleden: Groep Aruba: Van Zeil, Molleman, Van Krimpen, Van Hulst, De Kwaadsteniet, mevrouw van Someren-Downer, mevrouw Verkerk-Terpstra, Terlouw, De Gaay Fortman. Groep Bonaire: Elfferich, mevrouw De Boois-Vellenga, Aarts, Gualthérie van Weezel, Waalkens, Vogt, Van Rossum. Het programma vermeldt ondermeer bespre kingen met de Staten van de Antillen. De secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. A. Mulder, (rechts) is gisteren op zijn afscheidsbijeenkomst in Den Haag benoemd tot Commandeur in de Orde Nassu. Op de foto speldt mi nister J. de Ruiter van Justitie de onderscheiding bij de heer Mulder op. DEN HAAG (ANP). De „Vereniging van Nederlandse Gemeenten” (VNG) vindt dat er meer pleit vóór de afschaf fing van het kroonberoep de mogelijk heid om bij de Kroon in beroep te gaan tegen bestemmingsplannen dan daar tegen. Minister Beelaerts van Blokland (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) is voornemens die mogelijkheid uit de wet op de ruimtelijke ordening te schrappen. Het regeringsvoorstel daartoe was al door mi nister Gruijters ingediend. De VNG wijst er in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op dat met name de gemeenten worden getroffen door de nadelige gevolgen van het Kroonberoep. De gemiddelde tijds duur die met het Kroonberoep gemoeid is, is inmiddels opgelopen tot 42 maanden. Als gevolg daarvan komt, aldus de VNG, elke gemeentelijke planning in de lucht te hangen. De uitvoering van bestemmings plannen wordt langdurig opgehouden of soms onmogelijk gemaakt door de snelle stijging van grond- en bouwkosten, waar door de exploitatie-opzet wordt achter haald. In haar commentaar op het regerings voorstel wijst de VNG erop dat afschaf fing van het Kroonberoep bovendien beter past in het kader van het streven naar decentralisatie. De wijziging van de wet doet volgens de VNG ook recht aan een in deze tijd passend vertrouwen in lokale en provinciale overheid. 'cz 0 0 o o o o o o o 0.1 o 3 0 o o o o o o o 9 0 Ei pers rich dan de l „2 pro< lijk, kun len, doo sch< H wer een S; wat gev gev flicl van iets het sch E zijd aml tie DONDERDAG 1 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.26 uur onder 21.49 uur Maan op 3 38 uur onder 17 08 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 0.02 uur en 12.35 uur Hoogwater 8.00 uur en 20 44 uur 26 26 27 27 26 20 26 25 25 25 20 24 21 26 26 26 26 23 23 20 18 21

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2