Eritrees front Israel blij met zijn nieuwe president in Afrika Sadat bereid Restant Eleni opgeblazen. Weer ernstige voedseltekorten wil niet praten Onrust op Malagasie duurt voort achtergrond „Cuba was niet actief in Sjaba” Welkom voor tot oorlog om Nijl I Kandidaat van de gewone man Doden bij ontploffing Overspel geen misdaad meer in Spanje POLITICI 3 BINNEN* EN BUITENLAND WOENSDAG 31 19 7 8 M E I door Nico Scheepmaker >rd fes no (Van onze redacteur in Israel Jaap van Wesel) ok ek 1 w ep rie- re- •er- en. art :ijn het nd Zelf betalen ak I (Van onze redactie buitenland) WENEN/JERUZALEM/SAO PAULO. De Oostenrijkse rege ring heeft Brazilië gevraagd om uitlevering van een 66-jarige man die ervan wordt verdacht de oor logsmisdadiger Gustav Wagner voormalig plaatsvervangend commandant van het concentra tiekamp Treblinka en ex- commandant van het vemie- tingskamp Sobibor te zijn. JERUZALEM. Voor het eerst is er echt feest gevierd bij de installering van een president in Israel. In het centrum van Jeruza lem werd door Jeruzalemse taxichauffeurs gratis bier uitgedeeld ter ere van „hun” president Navon: geboren in Jeruzalem, van oriëntaal se afkomst. uitlevering nazi Tsjechoslowaakse gevangenen leven onder barre condities (Van onze redactie buitenland) De Franse acteurs Simone Signoret en Yves Montand samen met prof. Alfred Kastler op een persconferentie in Parijs in 1977, waar zij hun steun betuigden aan de Tegen Wagner lopen arrestatiebevelen in Oostenrijk, West-Duitsland en Polen. Hij is in Oostenrijk geboren. Sinds 1949 woont hij in Brazilië. De directeur van het joods Documenta- tiecuntrum in Wenen, Wiesenthal, herken de Wagner eind april op een foto in een Braziliaanse krant. De foto was gemaakt ROME (Reuter). Droogte, overstro mingen en strijd hebben in 17 Afrikaanse landen ernstige voedseltekorten veroor zaakt. In vijf van die landen zijn dringen- de maatregelen nodig. Dit heeft de VN- organisatie voor voedesl en landbouw, de FAO, in Rome gisteren meegedeeld. In een rapport van de FAO werd gezegd, dat de omstandigheden kritiek zijn in Ethi opië, Niger, Tsjaad, Mali en Ghana. Daar heeft men dringende problemen om vol doende voedsel te krijgen en dit naar ge bieden waar hongersnood heerst over te brengen. In Ethiopië was de recente graanoogst abnormaal klein en de vooruitzichten voor -i— - gevallen leidt tot geestelijke stoornissen, oog- en huidziekten, tuberculose, afwij kingen aan de ruggegraat en hoge bloed druk. de tweede oogst zijn ook slecht. De drie Sahel-landen hebben slechts een deel van de voedselhulp ontvangen die nodig was om de gevolgen van de droogte van vorig jaar op te vangen en de regen zou spoedig toekomstige leveranties kunnen belem meren. In Ghana is de voedselvoorziening door de droogte erg verminderd. Mozambique is getroffen door overstromingen en Ango la en Zaire hebben tekorten door de talrij ke vluchtelingen uit oorlogsgebieden, al dus de FAO. TEXAS-CITY (Reuter). Zeker drie mensen zijn omgekomen en zes zijn ern stig gewond toen een explosie een grote brand veroorzaakte in een olieraffinaderij in Texas-City. Vijftienhonderd mensen in de omgeving moesten uit voorzorg hun huizen verlaten. De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. LONDEN (AFP). De Britse Marine heeft gisteren het restant van de Griekse tanker Eleni V opgeblazen met 2,5 ton tnt. olm ;tad zen. val ken de de er, te Een journalist vroeg Sadat tijdens een persconferentie naar zijn reactie op be richten dat Ethiopië van plan zou-zijn een dam te bouwen in het Tana-meer, een van de bronnen van de Nijl. „Zoals u weet zijn wij voor honderd procent van het water van de Nijl afhanke lijk. Als iemand denkt ons daarvan te kunnen beroven dan zullen we niet aarze len, want het is een zaak van leven of dood”, was het antwoord van de Egypti sche president. Hij antwoordde bevestigend toen hem werd gevraagd of hij in een dergelijk geval een oorlog zou beginnen. Sadat kreeg ook de vraag voorgelegd wat de houding van Egypte zou zijn in het geval dat Soedan zou worden bedreigd als gevolg van het Eritrese-Ethiopische con flict. Zijn antwoord was: „Dit is een zaak van leven of dood voor Egypte en als er iets gebeurt tegen Soedan zullen we ons op hetzelfde moment achter de Soedanezen scharen". Egypte en Soedan hebben een weder zijds defensieverdrag en een gezamenlijk ambitieus politiek en economisch integra tie program. Daarbij komt nog eens, dat de gedeti neerde de kosten van zijn gedwongen verblijf in de cel moet betalen, met als resultaat dat hij na zijn vrijlating vaak een grote schuld aan de staat heeft. Peter Uhl bijvoorbeeld, die in 1971 werd ver oordeeld, had na vier jaar in de gevange nis een schuld van 11.000 kronen aan de staat dat staat gelijk aan vijfmaal het gemiddelde maandsalaris in Tsjecho- Slowakije. Behalve dat hij voor zijn huis vesting in de gevangenis moet betalen, moet de gevangene ook zijn gezin onder houden. Het tweede deel van het rapport gaat over de omstandigheden in de gevange nissen en de werkkampen. Officieel zijn er in het land geen politieke gevangenen. Maar wanneer gekeken wordt naar het aantal personen dat is veroordeeld op grond van het eerste deel van het Wet boek van Strafrecht dat over „misdrij ven tegen de staat” gaat, blijkt dat er in 1968 111 van die veroordelingen plaats vonden. In 1970 waren het er 1576 en 1971 861. Deze veroordeelden zouden volgens de opstellers van het rapport de status van politieke gevangene moeten krijgen. Alle gevangenen zijn onderworpen aan dwangarbeid. Wanneer iemand dat werk 'ast rde De een an- net lijk yan on- liri- >ine vol zou ner te ire- ven t al 3ht- 'ien eca- dza- npi- zhts idat i de De na zul- eid de rd, •lid uw aar ar de erg af- lio- zij 'Ol- De de de ;ta- >ld. er- zit- het jer ran ;ers- af- n 74 iren euw me- s de idie- •let” lam me- Iks- de rer~ mi- ,De be- rde ïlij- na- can ROME (AFP/Reuter). Het Volksfront voor de Bevrijding van Eritrea heeft een uitnodiging van de Ethiopische regering de wapens neer te leggen en te gaan on derhandelen, van de hand gewezen. Een woordvoerder van het front zei gisteren in Rome: „Het programma waarover men met ons wil onderhandelen, spreekt ner gens over de onafhankelijkheid van Eri trea, waar wij al achttien jaar voor vech ten. We zetten onze strijd voort en zullen onze wapens niet neerleggen.” Eerder gisteren had de Ethiopische am bassade in Rome een verklaring uitgege ven waarin stond, dat Ethiopië „het zoge heten bevrijdingsfront uitnodigt de wa pens neer te leggen teneinde onderhande- lingen over een vreedzame regeling van het vraagstuk mogelijk te maken. Over de militaire situatie in de Ethiopi sche provincie Eritrea, zei de woordvoer der, dat berichten uit de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba waarin sprake is van successen van de regeringstroepen bij hun strijd tegen nationalisten, volslagen verzonnen zijn. van eeft ezit jlen snis ood ;ens :un- lere i de Oostenrijk vraagt dat comité heeft onder meer Rudolf Bat- tek zitting. Hij was vroeger lid van de Tjechische Nationale Raad. Nu is hij glazenwasser. Andere leden zijn de schrijver Vaclav Havel en dr. Gertruda Sekaninova-Carterova, ex-lid van de fe derale assemblee. Deze maand heeft het comité medede lingen gedaan over processen tegen men sen die worden beschuldigd van activitei ten tegen de staat. Eén voorbeeld: Gustav Vlasaty, een werknemer in een chemi sche fabriek. Hij had zijn loonstrookje op het mededelingenbord van het bedrijf opgehangen naast een kranteknipsel over de daling van de levensstandaard in het land. Daarvoor kreeg hij 20 maanden gevangenisstraf. trijfël f- 1 eens een gezin met kinderen in komt wo nen. Toen wist Navon nog niet dat hij het eerste slachtoffer zou zijn. Resultaat is wel dat er flink aan het presidentiële paleis verbouwd moet wor den teneinde het geblèr van de kinderen via geluiddempende muren af te schermen voor de bezoekende hoogwaardigheids- bkleders, ofwel een wat leefbaardere klei ne woning in de omgeving te zoeken voor de onofficiële presidentiële uren. Navon was vijf jaar geleden al bijna president geworden. Toen was het de toen malige premier Golda Meir die er een stokje voor stak. Navon behoorde tot de club van Peres en Dayan in de Arbeiders partij - al is hij politiek een duif - en dat was te veel voor Golda. De ironie van het lot wil dat de keuze op Navon is gevallen juist tijdens het bewind van Begin, de man die Navon vorig jaar nog bestreed toen hij deverkiezingscampagne van de Arbeiders partij leidde. De Likoed kreeg intern ruzie over een eigen Likoed-kandidaat - de kan didaat van Begin was voor de liberale fractie onaanvaardbaar - en Begin lustte de liberale kandidaat niet. Zo werd Navon, vijf jaar tevoren verguisd, ditmaal de la chende derde, tot grote vreugde van velen, want Navon is een van de weinige politici in Israel die echt populair is. De tanker was drie weken geleden op een Franse vrachtboot gebotst, waarbij het schip in twee stukken brak. Het achterste is naar Rotterdam gesleept, het voorste stuk strandde voor de Britse kust. In dit stuk zat nog veel olie, die de afgelopen weken niet kon worden wegge pompt. Daarom was besloten het Wrak op te blazen, waarna de verspreide olie ge makkelijk zou kunnen worden bestreden. MADRID (UPI). Iedereen in Spanje, man of vrouw, mag sinds gisteren over spel plegen zonder bang te zijn daarvoor de‘gevangenis in te draaien. De nu afgeschafte overspelwet is een van de eerste die door het nieuwe Spaanse parlement is herzien. Met name de Spaan se vrouwenbewegingen hadden veel be zwaren tegen de oude wet, omdat krach tens die wet een vrouw veel eerder voor het plegen van overspel in de gevangenis belandde dan een man. De vier voorgangers van Navon waren allen geleerden die het presidentsbaantje als een soort erepensioen aangeboden kre gen. Het presidentschap in Israel werd zo het nationale symbool van wijsheid en wetenschap. Een symbool dat de gewone man bijzonder weinig zei, en dat wel zijn dieptepunt bereikte met de nu afgetreden president Katzir, die zijn toehoorders tel kens weer verveelde met stereotiepe slaap verwekkende redevoeringen over wijsheid en moraal. Jitzchak Navon, eindelijk eens een presi dent die geen gezwollen taal spreekt, en ook voor de minder ontwikkelde man be grijpelijk is. Hoog zijn dan ook de ver wachtingen gespannen dat hij nu eens de sociale kloof tussen rijkere westerse joden en de armere oriëntaalse joden zal aan pakken. Een ijdele verwachting, zoals Na von al heeft gewaarschuwd, omdat zijn functie louter symbolisch en representa tief is. Met dat al is er een nieuw symbool in het presidentiële paleis in Jeruzalem gaan wo nen, een gewone man met kleine kinderen en een gewoon gezin. De man die over dat voor oude heren gebouwde presidentiële paleis enige jaren geleden opmerkte tot woede van de architect dat het een gevangenis is en geen enkele rekening houdt met de mogelijkheid dat er ooit nog Charta-groep. weigert te doen, kan dat een strafver- meerdering van maanden opleveren. Wanneer een gevangene bij het verrich ten van dat werk niet aan de hoge nor men voor de produktie voldoet, leidt dat tot vermindering van het rantsoen en het uitblijven van luchten. Het aantal bezoeken dat een gevangene mag ontvangen varieert van eens in de drie maanden tot eens per jaar, afhanke lijk van de categorie van de gevangen schap. In de conclusie van het rapport komen de leden van Charta tot voorstellen voor wetswijzigingen. Ze wijzen op het pas opgerichte comitee voor de verdediging van ten onrechte vervolgde personen. In PRAAG. Mensen die in de gevange nis in Tsjecho-Slowakije zitten, moeten leven onder condities die een flagrante schending zijn van de Tsjechoslowaakse wetten en van de internationale verdra gen over de mensenrechten, die in 1976 deel zijn gaan uitmaken van de Tsjechos lowaakse wetgeving. Dat staat in een rapport van de zgn. Chartagroep, dat gisteren in het gezaghebbende Engelse dagblad The Times werd gepubliceerd. De groep heeft een uitgebreide analyse gemaakt van de toestanden in de gevan genissen van Tsjecho-Slowakije en van de (niet)-toepassing van de strafwetten van dat land. Er is onder meer een onderzoek ge daan naar de hechtenis vóór het proces. Er zijn veel gevallen bekend waarin men sen gemiddeld drie maanden of poli tieke gevangenen zelfs een jaar op hun proces moesten wachten. En terwijl de Tsjechoslowaakse wet er van uitgaat dat iemand onschuldig is tot het tegendeel is bewezen, zijn de omstandigheden voor iemand in voorarrest veel slechter dan die in de werkkampen en in de gevange nissen voor gestraften. De gevangenen moeten in afgesloten cellen blijven. Zo’n viermaal in de week mogen ze een half uur luchten op een afgesloten binnenplaats. Bezoek is niet automatisch toegestaan en het briefver keer is beperkt. Vaak worden brieven achtergehouden door de censors. Volgens het rapport komt het veelvul dig voor, dat de bewakers de gevangenen mishandelen met knuppels en met traan gas. Maar volgens de opstellers van het rapport is het veel erger dat de isolatie- folter die tot zes maanden kan duren, gecombineerd met slechte voeding, slechte hygiënische omstandigheden en gebrek aan lichaamsbeweging in veel NEW YORK. (UPI) De Cubaanse vice- president Carlos Rodriguez heeft gisteren verklaard dat Cuba nooit heeft deelgeno men aan de gebeurtenissen in de Zaïrese Sjaba. Beschuldigingen van het Ameri kaanse president Carter zijn volgens Ro driguez „opzettelijke leugens”. De Cubaanse vice-president sprak op de speciale ontwapeningsbijeenkomst van de VN-assemblee in New York. Rodriguez erkende dat Cubaanse militairen aan ope raties in bepaalde andere landen hadden deelgenomen, maar „altijd op verzoek van die landen.” In zijn toespraak gaf de Cubaanse vice- president te kennen dat Cuba niet het verdrag tot het maken van Latijns- Amerika tot een kernwapenvrije zone zou ondertekenen zolang de Verenigde Staten een militaire basis in Guantanamo (Cuba) zouden handhaven. tijdens een herdenking van Hitlers geboor tedag. Na Wiesenthals ontdekking vroeg de Westduitse regering Brazilië de man aan te houden. Deze zou zich echter na de publikaties over zijn ontdekking al bij de politie van Sao Paulo gemeld hebben uit vrees voor represailles van joodse zijde. Op een persconferentie vertelde de man dat hij wel bij de Oostenrijkse Gestapo had gediend. Hij had echter nooit in Tre blinka gediend en in Sobibor zou hij als sergeant werkzaam zijn geweest bij de bouw van barakken. Journalisten die de persconferentie bezochten, zeiden, zo meldt het persbureau Reuter, dat Wagner geen gelijkenis vertoonde met foto’s van de gezochte onder-kampleider. Wagner bleef in zijn antwoorden vaag over wat hij tussen 1940 en 1943 en na 1944 had gedaan. Volgens Wiesenthal is de gezochte Wag ner mede-verantwoordelijk voor het do den van 250.000 joden. Hij zou daar daad werkelijk aan hebben deelgenomen. Het mooie van gemeenteraadsverkiezin gen is het volgende. Ik loop in het dorp mijner inwoning langs een muur met ver- kiezingspamfletten, mijn blik valt op de foto van de goed ogende lijstaanvoerster van het CA, en op hetzelfde ogenblijk fietst zij tussen mij en haar portret door, haar hand opstekend om mij te groeten, zoals ook ik mijn hand opsteek om haar te groeten. Ik zal niet zeggen dat een dergelijke samenkomst van plakkaat en kandidaat in de landelijke politiek onmogelijk is, je ziet Den Uyl vaak genoeg een menigte toespre ken terwijl hij in de rug gedekt wordt door een vijfvoudig vergroot portret van hem zelf, maar zo op straat, op de fiets, waarbij de lijstaanvoerder je nog groet ook, is zo’n confrontatie tussen portret en geprotret- teerde in de landelijke politiek toch vrij zeldzaam. Wel kom je ze op straat wel eens tegen, de ministers en Tweede- Kamerleden, of op een verjaarspartijtje van een partijganger, zoals uit de volgende voorbeelden moge blijken: 1. Mijn vrouw en ik hadden de auto in de buurt van het Binnenhof in Den Haag geparkeerd en stonden op de stoeprand te wachten tot het voetgangerslicht op groen zou springen. Recht tegenover ons stond een heer van wie ik in de eerste secone dacht: „Die ken ik, maar waarvan ook alweer?” en die ik in de tweede seconde al herkende: „Dr. Kruisinga,,’ toen nog net geen omstreden minister. Het voetgan gerslicht bleef heel lang op rood staan, hij stond er vlak onder, ik keek hem daardoor minutenlang recht in het gezicht, en hij in het mijne (want ik stond weer vlak on zijn voetgangerslicht), en allebei deden we als of ik niet wist wie hij was en hij niet wist wie ik was, waarbij ik weer niet wist of hij moeite moest doen om te veinzen of hij niet wist wie ik was of het werkelijk niet wist, en waarbij hij wel degelijk wist dat ik wist wie hij was maar begreep dat ik hem niet in zijn privacy van oversteker wilde storen door hem, over de middenweg heen, aller lei glimlachjes, knikjes en andere tekenen van herkenning te sturen die hij dan be leefdheidshalve zou moeten retourneren. Het moeilijkste moment kwam, toen onze lichten op groen sprongen en wij elkaar op lichaamsgeur-afstand moesten passeren. Maar ik gaf geen krimp en hij ook niet. 2. Jaren geleden liep mijn vrouw door de P. C. Hooftstraat in Amsterdam, toen een al bejaard heertje met een snor en een bril haar tegemoet kwam. Ze wist dat ze hem moest kennen al wist ze niet zo gauw waarvan, en daarom knikte ze hem vrien delijk toe toen ze hem passeerde. Hij ken de haar kennelijk ook, want hij groette haar even vriendelijk terug. Tien passen verder besefte ze pas dat ze dr. Willem Drees sr. gedag had gezegd. 3. Dit is me verteld. Een verjaarspartij bij Ed van Thijn thuis. Onder de aanwezigen Joop den Uyl (toen nog minister-president, als ik het goed heb) en Sylvia de Leur. Eigenlijk wou Sylvia de hele avond al iets tegen Den Uyl zeggen, als bewonderaar ster, maar dat vond ze blijkbaar toch een beetje eng, en om de een of andere reden kwam ze de hele avond ook net niet in zijn buurt om terloops een gesprek aan te knopen. Pas heel laat in de avond, toen enig drankgebruik haar vrijmoedigheid vergroot had, liep ze van de ene kamer naar de andere en passeerde toen plotse ling de premier, waarna zij een licht knikje maakte en in haar zenuwen zei: „Dag Hoogheid!” 3. Zo’n kleine twintig jaar geleden woonde ik in de Jan Luijkenstraat in Amsterdam, waar ook dr. Jelle Zijlstra woonde, toen nog een eenvoudige minister van Econo mische Zaken. Maar toch! Hij bestuurde meestal de kinderwagen, als hij met vrouw en kind boodschappen in de buurt deed. In de winkel deed iedereen (personeel, klan ten) of hij een volstrekt willekeurige buurt genoot was, in plaats van een vriendelijke maar wat lelijk uitgevallen minister. Ik herinner me dat ik, als ik achter hem was, mij moest bedwingen om niet precies het zelfde te kopen als hij, zodat ik thuis kon komen met een „regeringsmaaltijd”. Aan de andere kant besloot ik dat het goed voor de ontwikkeling van mijn persoonlijkheid was, dat als hij of zijn vrouw even tevoren twee ons Waldorfsalade had besteld die ik ook op mijn lijstje had staan, ik op mijn beurt rücksichtlos om twee ons Waldorfsa lade vroeg, wat de omstanders daar ook van mochten denken! Waarschijnlijk dacht Zijlstra hetzelfde als ik het eerst aan de beurs was, ik zou althans niet weten waaraan ik anders de onmiskenbare ont wikkeling van zijn persoonlijkheid zou moeten toeschrijven. TANANARIVE (Reuter). De onrust op het eiland Malagasie, het vroegere Ma dagascar, duurt voort. Gisteren vielen er drie doden, onder wie de secretaresse van de Franse ambassade. De andere slachtof fers zijn een burger en een politieman. Er zouden 150 arrestaties zijn verricht. Ook gisteren werden gebouwen in brand ge stoken en winkels geplunderd. Volgens radio Tananarive worden de onlusten veroorzaakt door „werkloze jon geren die de verworvenheden van de revo lutie willen aantasten.” Malagasie is een republiek die wordt geregeerd door een coalitie van linkse par tijen die echter een grote interne verdeeld heid vertoont. President is de 42-jarige Didier Ratsiraka die drie jaar geleden de macht aan zich trok. In het verleden raak te Ratsiraka regelmatig in conflict met grote mogendheden. Zo heeft hij een tijd lang de haven Diego Suarez gesloten ge houden voor alle oorlogsschepen. CAIRO (Reuter). President Sadat heeft gisteren gezegd, dat Egypte bereid is oorlog te voeren als enig land zou probe ren het te beroven van het water van de Nijl of Soedan zou aanvallen. De Tsjechoslowaakse president en partijleider Husak verwelkomt zijn ambtge noot Breznjev uit de Sovjet-Unie op het vliegveld van Praag. Breznjev brengt aan het hoofd van een delegatie uit de Sovjet-Unie een bezoek aan Tsjecho-Slowakije, bijna tien jaar na de Russische inval in dat land. Bij die inval werd een eind gemaakt aan het bewind van de liberale Dubcek.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3