SadatVr edesinitiatief 1 t De NMB denkt nffifit u mee. Gesprek over Urenco in Weer polio in Ermelo imd Damiate Pers Washington „RAF-Ieden in Zagreb voor top-overleg” krijgt nog twee maanden PSP-kritiek op uitspraken ambassadeur in Argentinië „hardliners” niet in de hand houden”. Diplomaat: IJmuider Courant Videla door en door fatsoenlijk mens" Positief R Prijs Pak de pen, neem de stap. Ongerustheid Omgebogen Militaire commandant van Kolwezi ter dood veroordeeld Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Beweging van de Tweede Juni Uitsluiting van gekozen advocaten geëist in Berlijn Miljoenenschade bij brand in Hannover 1% extra rente. BINNEN- EN BUITENLAND 4 WOENSDAG 3 1 M E I 19 7 8 W V( W U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitsluitend eigen bank-of girorekening. 1 du ko en de du wt Wilt u alle feiten nog eens duidelijk op een rijtje zien, vraag dan door middel van bijgaande coupon om meer informatie. Maar we kunnen ons goed voor stellen, dat u diezelfde coupon liever gebruikt om direkt met het NMB-girosparen te beginnen. r eer wa dui die act sch be? ins pat het de wa sta Pak de pen, neem de stap. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast.lot f.5000, lier maand dagelijks opvraagbaar I )e eerste inleg op de NMB-gii spaarrekening dient ten minste f 250,-te bedragen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM. De Egyptische president Sadat heeft giste ren gezegd dat hij nog twee maanden zal afwachten om te zien of zijn initiatief tot vrede met Israel een succes of een mislukking wordt. Als de toenaderingspoging tot Israel niet tot een vredesovereenkomst leidt, aldus Sadat, „dan is dat niet het einde van de wereld”. „Wij zullen het dan op een andere manier, met een ander systeem, proberen”. Gemak dient de mens. Logisch dus, dat JQMB-girosparen tot zo’n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-giro spaarrekening via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebtis een bank- »f postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. (Vervolg van voorpagina) (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Verschei dene NAVO-bondgenoten hebben president Carter steun toegezegd bij zijn pogingen om aan de Russi sch-Cubaanse interventies in Af rika een einde te maken. Dit zei de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance gis teren tijdens een persconferentie aan het einde van de eerste dag van de NAVO-top. Evenwel: an dere westelijke leiders hebben ge waarschuwd voor het ingewikkel de en diepgewortelde karakter van de vetes die de Afrikanen onder elkaar uitvechten. Die rei ken dieper dan de verschillen tus sen Oost en West. Niettemin heb ben de NAVO-regeringsleiders al gemeen geoordeeld dat het van belang is voor die vraagstukken een vreedzame oplossing te stimu leren. (Van onze redactie binnenland) in kan NAVO-bondgenoten achter (ADVERTENTIE) I HD-1 0,70 145,- NMB-girosparen Van huis uit gemakkelijk Naar aanleiding van dit vraaggesprek heeft Van der Spek een serie schriftelijke Maar, vreedzaam of niet, in de marge van de NAVO-vergadering werd hard ge werkt aan de totstandkoming van een „Pan-Afrikaanse” vredesmacht, die met westelijke logistieke steun een halt zou moeten toeroepen aan de expansionisti sche politiek van de Sovjet-Unie en Cuba. De VS hebben zich bereid verklaard deel vragen gesteld aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. In het Volkskrant-artikel op een van de sportpagina’s doet de Nederlandse am bassadeur onder andere de volgende uit spraak: „Vraag het de arbeider. De taxi chauffeur, de kelner. Deze mensen weten niet eens wat mensenrechten zijn. De ontwikkeling van Europa in de laatste tweehonderd jaar is aan Zuid-Amerika voorbij gaan. In deze landen hebben ze er nooit mee geleefd. Ze zijn er van oudsher aan gewend één of andere vent boven zich te hebben”. Volgende week wordt in Parijs door België, Frankrijk, de VS, West-Duitsland en Groot-Brittannië verder gewerkt aan de plannen, waarin de Belgische premier Tin- demans een rol van betekenis speelt. Cy rus Vance beklemtoonde dat die conferen tie zich in eerste aanleg zal richten op het verlenen van economische steun aan Zaïre op langere termijn en in verband met de schade die de invasie van Katangese rebel len aan de koperwinning in de provincie Sjaba heeft toegebracht. Even later wederom een citaat van de ambassadeur: „De zeven- tot negendui zend verdwijningen, die Amnesty Inter national noemt, willen er bij mij niet in, zo lang het niet bewezen is”. Deze mededelingen bleven verre achter bij verzekeringen uit andere bron, dat in middels vier Franssprekende Afrikaanse landen (Senegal, Marokko, Ivoorkust en Gabon) positief hebben gereageerd op westelijke peilingen naar hun bereidheid om voor de pan-Afrikaanse vredesmacht troepen beschikbaar te stellen. Om rede nen van politiek evenwicht is ook het En gelstalige Nigeria (een voormalige Britse Jonkheer Dorone van den Brandeler zegt in het artikel de Argentijnse presi dent Videla persoonlijk te kennen. „Vide- la is een man van goede wil, een door en door fatsoenlijk mens, zeer christelijk en geschokt door het feit, dat hij een paar PSP-Kamerlid Van der Spek vindt dat er in Buenos Aires een ambassadeur moet komen die beter in staat moet wor den geacht de in Nederland levende gro te ongerustheid over de situatie met be trekking tot de mensenrechten en de standpunten van de Nederlandse rege ring te verwoorden. Zodoende is er in deze dagen te Washing ton in zekere zin historie gemaakt: een aarzelend beleid werd binnen een tijdsbes tek van enkele dagen omgebogen tot krachtdadigheid. Weliswaar hebben de Fransen en de Belgen daartoe het initiatief genomen (er komt na Parijs ook nog een conferentie te Brussel), maar de Amerika nen hebben er geen twijfel aan gelaten dat zij de détente als ondeelbaar willen be schouwen. Ontspanning in Europa valt kolonie) gevraagd, maar de Nigerianen zullen zich vermoedelijk niet in dit avon tuur willen begeven. In elk geval is duide lijk dat de Afrikaanse strijdmacht uitslui tend met behulp van westelijke aanvoer van materieel militaire geloofwaardigheid kan worden verschaft. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van der Spek wil van minister Van der Klaauw horen of de regering het, in het kader van het mensenrechtenbeleid, tot de taken van een ambassadeur vindt behoren over Videla „de hoofdverant woordelijke voor een mensenrechten- schendend regime” de genoemde oorde len publiek te maken. Volgens het PSP-Kamerlid is de uit voering van een mensenrechtenbeleid waaraan de regering hoge prioriteit toe kent zoals bij herhaling is gesteld, „mede afhankelijk van de mate waarin Neder landse diplomatieke vertegenwoordigers Sadat liet doorschemeren dat, mocht het vredesstreven geen resultaat opleveren, hij wellicht niet zal instemmen met een verlenging van het troepenscheidingsak- koord met Israel in de Sinaï. In oktober loopt het in 1975 gesloten akkoord af. Binnen de Israëlische regering gaan nu Bij alle noodzaak de Russisch-Cubaanse onderneming in Afrika zoveel mogelijk in te perken, hebben binnen het NAVO- beraad ook waarschuwingen geklonken: als het Westen zich er actief gaat bemoei en, als westelijke troepen (van Frankrijk en België) bij de strijd betrokken zouden raken, slaat men een weg in, waarvan het einde niet in zicht is. niet te rijmen met het oproepen van nieu we confrontaties in Afrika. in staat zijn het standpunt van de rege ring weer te geven. In het bijzopder als ze gestationeerd zijn in landen waar de mensenrechten op grote schaal geschon den worden”. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei vanmorgen dat minister Van der Klaauw wellicht binnen twee weken vragensteller Van der Spek zal antwoor den. „Het is geen gebruik dat er, nadat er Kamervragen zijn ingediend, van onze kant een reactie aan de pers wordt gege ven zolang deze vragen nog niet zijn beantwoord”. DEN HAAG. Het PSP-Kamerlid Van der Spek vindt dat de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, jhr. Dorone van den Brandeler, moet worden ver vangen als de Nederlandse regering het niet eens is met uitspraken van de am bassadeur in een Volkskrant-interview van gisteren naar aaleiding van de we- relkdkampioenschappen voetbal. te nemen aan het in stand houden van een Afrikaanse „vredesmacht”, die m eerste aanleg een nieuwe invasie van Zaire’s pro vincie Sjaba moet voorkomen, maar die mogelijk ook bij andere gelegenheden in Afrika een rol zou kunnen spelen. Presi dent Carter verklaarde na afloop van de bijeenkomst echter nadrukkelijk dat een „NAVO-ondememing in Afrika de gren zen van het NAVO-handvest zou over schrijden”. I i i l I DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post lev eei wa ge] ko I mt bij bi. he wi Ui zo dui Ma die bei de set dal tijc BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Cht stemmen op om het Israëlische vredes voorstel in te trekken en ten aanzien van de Sinaï grenswijzigingen voor te stellen die Israel in het bezit zouden laten van Sjarm el Sjeik. Deze suggestie zou afkom stig zijn van premier Begin, die dit voorstel al eerder had gedaan. Minister Dajan van Buitenlandse Zaken is tegen het intrekken van het vredesvoorstel. Volgens het Israëlische vredesvoorstel erkent Israel de grens tussen Egypte en Israel zoals die voor de oorlog van 1967 bestond, met dien verstande dat de Israëli sche nederzettingen in het noordelijk deel van de Sinaï onder Israëlisch bestuur, maar onder Egyptische souvereiniteit ko men. Die erkenning van de grens dreigt Israel nu in te trekken bij „gebrek aan respons van Egyptische kant”. LOEBOEMBASJI (AFP). Generaal Tsjikeva, de Zaïrese militaire bevelhebber van Kolwezi ten tijde van de aanval, is zaterdag ter dood veroordeeld. Dit meldt vandaag het blad Mjoembe in Loeboem- basji. Volgens het blad is de generaal ter dood veroordeeld wegens „lafheid tijdens de inval in Kolwezi”. Tsjikeva zou presi dent Moboetoe Sese Seko om gratis heb ben gevraagd. Stuur mij meer informatie over het NMB-girosparen. J Open voor mij een NMB-girospaarrekening. Vance vestigde de indruk dat de Sovjet- Unie en Cuba op sluwe wijze pogen te profiteren van stamconflicten, die in het verleden en vandaag de dag tot de afslach ting van honderdduizenden mensen heb ben geleid. De VS sluiten het zenden van gevechtstroepen uit, zo verklaarde een woordvoerder van buitenlandse zaken. (Van onze redactie binnenland) ERMELO. In Ermelo is gisteren een tweede geval van polio geconstateerd. Het betreft een meisje van elf jaar. Eerder was polio vastgesteld bij een jongen van der tien jaar uit de buurtschap Staverden bij Ermelo. Dit is gistermiddag in Ermelo bekendgemaakt. Het elfjarige meisje, dat lichte verlammingsverschijnselen heeft, is in een ziekenhuis in Harderwijk opge nomen. In Ermelo is het inentingspercentage 93. Nog niet ingeënte mensen van nul tot zes entwintig jaar wordt aangeraden zich als nog deze week te laten inenten. In enkele gemeenten in Zeeland zijn acties voor inenting tegen polio van start gegaan. De gemeenten hebben tot actie besloten omdat het inentingspercentage daar beneden de 80 ligt. Gebleken is dat in gemeenschappen waar dat percentage rond de tachtig ligt, het poliovirus weinig kans heeft om zich heen te grijpen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 :f 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal WASHINGTON (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Washington en marge van de NAVO-topconferentie, een paar maal met zijn Engelse en Westduitse col lega’s David Owen en Hans-Dietrich Gen scher de levering van verrijkt uranium door Urenco aan Brazilië besproken. Premier Van Agt zei „tot dusverre” over deze kwestie geen contact te hebben gehad met bondskanselier Helmuth Schmidt en de Engelse premier James Callaghan. „Het staat nog niet vast of ik zelf mijn vinger er tussen moet steken”, aldus de premier, volgens wie met de Urenco „alles sal reg kom”, maar niet verder aanduidde wat hij hiermee bedoelde. Over het ver loop van de gesprekken wilde men zich niet uitlaten. Zoals bekend hebben de Engelse en de Westduitse regeringen hun standpunt over de samenwerking binnen de Urenco en de levering van verrijkt uranium aan Brazilië uiteengezet in brieven aan de Nederlandse regering. De inhoud ervan is nooit officieel bekend gemaakt, maar naar verluidt zou den zij de regering vrijwel geen mogelijk heid bieden om tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer, dat tegen 1981, wanneer de eerste leveranties van verrijkt uranium aan Brazilië moeten plaatsvinden, garanties zijn verkregen dat Brazilië het vrijkomend plutonium niet zal gebruiken voor de produktie van kernwa pens. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. Tijdens het proces tegen zes leden van de Beweging van de Tweede Juni in Berlijn heeft het openbaar ministe rie de rechtbank gisteren verzocht de ge kozen verdedigers van de verdachten ver der van het proces uit te sluiten. Dit was de reactie van het openbaar ministerie op de ontsnapping van één van de verdachten van de moord op rechter Von Drenkmann, de ontvoering van de politicus Lorenz en enkele bankovervallen, Till Meyer. Meyer werd zaterdag door vijf vrouwen bevrijd uit de Moabitgevangenis. De vertrouwens- advocaten van de verdachten worden be schuldigd van medewerking aan de ont snapping. Drie vertrouwensadvocaten van de ver dachten waren na de ontsnapping aange houden voor ondervraging. Twee van hen werden maandag vrijgelaten en de derde mevrouw Lohstoeter werd gisteren, een dag na haar aanhouding, weer op vrije voeten gesteld. Alle drie hebben ze ont kend iets met de vrijlating te maken te. hebben gehad. (Van onze redactie buitenland) BONN/BELGRADO. De vier in een hotel in Zagreb in Joegoslavië gearres teerde Westduitse RAF-lefen waren in dat land voor een „top-bijeenkomst" van de Rote Armee Fraktion. Dit is gisteren mee gedeeld door iemand uit de omgeving van de Westduitse procureur-generaal in Karlsruhe. De topbijeenkomst zou zijn belegd voor het bespreken van nieuwe acties in de Bondsrepubliek. Het viertal werd, aldus de zegsman, in Joegoslavië geschaduwd door leden van een anti-terreur-eenheid van de Westduit se politie. De politie was hen op het spoor gekomen door papieren die waren aange troffen bij de begin deze maand in Parijs aangehouden Stefan Wisniewski en Ma rion Folkerts. Wisniewski werd in Parijs gearresteerd toen hij op het punt stond aan boord te gaan van een vliegtuig naar Zagreb. De Nederlandse justitie acht het niet uitgesloten dat Nederland bij Joegoslavië een verzoek tot uitlevering van Brigitte Monhaupt zal indienen. Zij zou een aan deel hebben gehad in twee schietpartijen in Nederland, waarbij één dode en twee zwaargewonden vielen. HANNOVER (DPA). Een grote brand in een gebouwencomplex van de Westduit se PTT in Hannover heeft vannacht voor ongeveer tien miljoen mark schade aange richt. Talrijke magazijnen met technische apparatuur en materialen zijn vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak van de brand is met bekend Maar, er staan vele wegen open om toch Amerikaans oorlogsmaterieel te verschaf fen aan staten die eventueel door de Rus sen of de Cubaanse huurlingen onder de voet zouden kunnen worden gelopen. Carters Afrika-politiek Zo ja. bij het NMB-kantoor te J Dhr mevr, mej I Adres Woonplaats I Datum I Handtekening I (Bij minderjarigen moet <>uder <>f voogd mede iia I ondertekenen.) Aailkruiseil Wat gewenst IS. 1 Deze coupon in ongefrankeerde enveloppe zenden aan: J NMB Antwoordnummer 131. Amsterdam.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4