College Velsen geeft verzet tegen fluoridering niet op IHH Stembusstrijd houdt leerlingen in spanning Velsen wil regioverband niet tot drie gemeenten beperken K 1 DE ROOIJ Bijeenkomsten na verkiezing Circus Mikkenie twee dagen in IJmuiden BONT I ll TU1NPLSZIER! t NU TEGEN ZOMER- PRIJZEN VOORKEUR VOOR MARINE OF GENIESPERSONEEL REGIONAAL AMBULANCEVERVOER NOG KNELPUNT 5 4 VELSEN-IJMUIDEN 3 1 19 7 8 WOENSDAG M E I rtf wus DEELNAME BERAADSGROEP ONDER VOORBEHOUD w worden met de modernste apparatuur. is Theorie Risico’s DF KROON OP UW TUIN Hl automobielbedrijven haarlem - bloemendaal - ijmuiden nu al 80 jaar tussen de wielen! Laat uw bontmantel door ons bewaren repareren en/of moderniseren Bel ons vrijblijvend (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het bureau Wijsmuller leidt al sinds jaar en dag duikers op die ingezet worden bij bergingswerkzaamheden. Tot voor kort gebeurde dat op een paar opleidingsscheepjes en in een tank die ergens in een weilandje stonden. Sinds een half jaar heeft het bedrijf de beschikking over een nieuwe instructieruimte waar de leerling- duikers de meest elementaire bergingswerkzaamheden bijgebracht PLEIN 1945 - 3, Ijmuiden tel. 14074 eigen bontatelier ste- rijn Als idt, het e- a.s. Zaterdag BARBECUE tl DEMON- F STRATIE Kom gezellig - -langs. W-e; Jl (ADVERTENTIE) Wijsmuller leidt zelf duikers werken onder water Amsterdam, Singe! 508 n (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Chef-duiker Kees van der Mand en ïnstructeur-duiker Gerrit Hoogendijk helpen een (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Splintergroepjes die met hun eisen met beide benen stevig op de die moeilijk te plaatsen zijn in de verkiezingsklas waar de voor Roeland Smit, spreekbuis van „De Partij” in de verkiezingsuitslag aan de Bosbeekschool VELSEN. B. en W. van Velsen willen bij een regiosamenwerking in de gezond heidszorg de gemeenten Velsen, Bever wijk, Heemskerk maar ook Castricum en Uitgeest betrekken. Deze vijf gemeenten zouden met bij elkaar circa 163.000 inwo- sen aangetrokken. Zó zijn al diverse ma trozen van de vloot van Wijsmuller via de opleiding in het duikersvak terecht geko men. Ook Kees van der Mand heeft die weg afgelegd voor hij chef-duiker werd. Sinds kort krijgen de duikers niet meer hun hele opleiding bij Wijsmuller. De instructeurs zijn tevens actief duiker en moeten ook regelmatig op karwei. Het kwam dan wel eens voor dat er niemand was om de leerlingen te begeleiden. De eerste twee weken van de opleiding vin den nu bij Holland Diving in Amsterdam plaats, waar de leerlingen vooral theore tisch een goede ondergrond krijgen. Het practische en bergingstechnische deel van de opleiding blijft wel in Ijmuiden gebeuren. Als de leerlingen de opleiding in Amster dam achter de rug hebben gaan ze de tank in om de bergingsapparatuur te leren' han teren. Het lijkt makkelijker dan het is, de weerstand onder water is immers veel groter dan daar boven. Van der Mand „Ze leren hier van alles; lassen, branden, za gen, vijlen en ook het hanteren van ha mers, tangen en bijlen onder water. Die De hoofdlijnen van de Stichting Samen werkende Kennemer Ziekenhuizen, vast gelegd in een beleidsplan over de zieken- Duiken brengt een aantal risico’s met zich mee, de duikers zelf tillen daar niet zo zwaar aan. Gerrit Hoogendijk, duiker bij Wijsmuller met een jarenlange ervaring en tevens instructeur: „Als je eraan begint weet je welke risico’s je loopt. Tijdens je opleiding leer je een aantal dingen om die risico’s zoveel mogelijk te beperken. Als je dan in een crisissituatie komt is het zaak niet in paniek te raken, rustig en kalm te technieken moeten ze ook goed beheersen omdat we veel aan het werk zijn bij con- structiewerkzaamheden onder water en daar komt wel het een en ander bij kijken.” blijven nadenken eh alle dingen die je geleerd hebt in de gaten te blijven houden. Dan valt het allemaal reuze mee.” De opleiding wordt afgesloten met een tocht naar zee waar een wrak wordt uitge zócht. Daar kunnen de leerlingen dan er varing opdoen in donker, bijna ondoor- zichtbaar water. Vervolgens gaan de leer lingen op kwarwei en worden ingezet als hulpduiker bij de bergingswerkzaamhe den waar het bedrijf op dat moment mee bezig is. Deze keer zit een expeditie naar een wrak op de Noordzee-bodem er echter niet in; er is geen boot van de Wijsmuller vloot beschikbaar. „Maar dat is niet zo’n probleem”, aldus Kees van der Mand, „we gaan gewoon het Noordzeekanaal op om daar wat te duiken. Dat is ook lekker smerig, modderig water.” VELSEN. De gemeente Velsen acht bestudering van mogelijkheden ter be strijding van tandbederf vooral voor zo genoemde kansarme groepen nuttig en wil alleen om die reden zitting houden in het intergemeentelijk beraad inzake de drinkwaterfluoridering. Pogingen tot een nieuw wetsontwerp voor fluoridering van drinkwater te komen hebben weinig zin en liggen bovendien niet op de weg van een intergemeentelijke beraadsgroep, aldus een brief van B. en W. aan de voor zitter van de beraadsgroep die op initia tief van de gemeente Amsterdam in het leven werd geroepen. Broeikassen/ Fonteinen/Öazonvenorging/Tuin- V gereedschap/ Maaimachines/Meststoffen/ Tuinmeu- B. en W. baseren zich met dit standpunt op een duidelijke uitspraak van de Velsen- se raad die drinkwaterfluroidering in het verleden nadrukkelijk van de hand wees. De commissie voor de volksgezondheid kon zich dinsdagavond volledig met het collegestandpunt verenigen. De commu nistische afgevaardigde in de commissie nam de kans waar een eerder geuit stand punt voor fluoridering te herhalen. De CPN-vertegenwoordiger noemde drink waterfluoridering een volksbelang „Wie deze, weliswaar rigoreuze, oplossing in de weg staat speelt het kapitalisme in de kaart. In dit geval de tandpasta-industrie. Tussen de CPN-woordvoerder en het libe rale blok in de commissie bracht dit harde standpunt een felle discussie op gang. Voorzitter Witte kapte snel af met de kwa lificatie „onverkwikkelijk en niet ter zake doend” voor dit zijspooortje in de voor het overige bondige discussies. VELSEN. Progressief Velsen viert vanavond verkiezingsfeest in sociëteit As terix in de Lariksstraat in Ijmuiden. Be langstellenden zijn hier welkom, zoals be langstellende kiezers ook vanavond te recht kunnen in het stadhuis om de uitsla gen van de verkiezingen te volgen. e 93. zes- als- belen/Tnin ver lichting Zaden/ Zonnewijzers een Het was der- i bij nelo dat ft, is Pge- 'aal ber is sldt em- ter ens esi- teb- stel en 967 leli- ieel lur, ko- eigt aan des van llen van om stel van ken zijn start ictie tage at in tage anig :e 9 Rijk en provincie hanteren de bereik baarheid binnen dertig minuten als criteri um voor intergemeentelijke samenwer king in de sector gezondheidszorg. Het Velsense college acht dit binnen het gebied Kennemerland geen haalbare kaart. Voor een samenwerking tussen eerdergenoem de vijf gemeenten wordt het inwonertal van 240.000 (ook een criterium van rijk en provincie) wél bruikbaar genoemd, want groei van de vijf gemeenten ligt in de lijn der verwachtingen aldus de brief aan Ge deputeerde Staten die dinsdagavond in de commissie voor de volksgezondheid als hamerstuk werd af gehandeld. ben de volledige instemming van het Vel sense college. De capaciteit 4 bedden per duizend inwoners wordt hierin niet als uitgangspunt maar als streefnorm ge noemd met versterking van de zogenoem de eerstelijnsgezondheidszorg als eerste voorwaarde. Voor de acht ziekenhuizen binnen het SSKZ-verband moet een on derverdeling centrum- en basisziekenhuis van kracht worden. Met als uitgangspunt de gerichtheid van de bevolking op bepaal de ziekenhuizen moeten subregio’s inge steld worden. Allemaal punten die dinsdagavond de volle steun kregen van de commissie volksgezondheid. Commis sievoorzitter Th. C. Witte noemde aanwij zing van gemeentelijke afgevaardigden in het SSKZ-bestuur nadrukkelijk een voor waarde voor Velsen om tussen de acht ziekenhuizen tot een bestuurlijke samen werking te komen. Een excursie naar een echt stemlokaal in het hervormde wijkge- bouw pal tegenover de school was vandaag het sluitstuk van het leerproject. Binnen het onderwijsprogramma heeft het onder werp „verkiezingen” raakpunten met de vakken „handvaardig heid” (vervaardiging propagandamateriaal), geschiedenis (ont staan en werking van de democratie), Nederlandse taal en als klassegebeuren wordt ook het sociale aspect van belang genoemd. IJMUIDEN. Na een tweedaags ver blijf in Beverwijk heeft Circus Mikkenie voor eenzelfde periode zijn tenten opge slagen in Ijmuiden. Tot en met donderdagavond is het hooggeëerd pu bliek van harte welkom aan de Planeten weg op de hoek van de Bellatrixstraat. Het programma vermeldt onder meer adembenemende acts aan de trapeze en temperamentvolle jongleurs. Natuurlijk zou het gebeuren niet compleet zijn zonder een paar uitbundige clowns. Hoofdschotel van dit Nederlandse circus vormen de dieren. Paarden, apen olifanten en een koppel tijgers en leeuwen. Woensdag- en donderdagavond begint de voorstelling om 8 uur. Donderdagmiddag kwart over huis voorzieningen in Kennemerland, heb- 4. De achterblijvers in de bank spelen voor kiezersvolk als Roe- met een gang naar de stembus die in het klaslokaal is opgebouwd, land Smit als topfiguur van „De Partij” het woord neemt. „Schooltaken mogen niet ten koste gaan van de vrije tijd. Minder huiswerk dus”. Invoering van een tropenrooster (van ’s morgens half acht tot half twee school) is programmapunt twee waarmee hij zijn gehoor zonder voorbehoud mee krijgt. Verklaarbaar in een klaslokaal waar het met de'zon op de ramen bloedheet is. Ook met zijn streven naar biologieonderwijs in de vrije natuur (min der boekenwijsheid dus) gooit Roel hoge ogen bij zijn klasgenoten die allen als kandidaat genoteerd staan voor een van de zes Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk Hilversum, Hilvertshof, parterre Groestzijde Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage De opvallendste attributen in de hal zijn een grote recompressietank en een met water gevulde tank waar de leerling- duikers kunnen oefenen. In de wand van die tank zit een soort patrijspoort waar achter een werkbank met een bank schroef. Als de leerling aan de werkbank bezig is staat de chef-duiker tevens instructeur Kees van der Mand door de patrijspoort op zijn vingers te kijken of hij het goed doet. Naast de patrijspoort hangt de verbindingsapparatuur, een kastje waarmee Van der Mand in radio-contact staat met de leerling-duiker. Op dit moment zijn er drie leerling- duikers in opleiding. Volgens Van der Mand is het erg moeilijk mensen te vinden die een opleiding willen volgen. „Wij heb ben het liefst mensen van de marine of van de genie, omdat die al een zekere techni sche vaardigheid hebben. Daar komt bij dat die mensen eraan gewend zijn langere tijd van huis te zijn en zoals op een schip in een kleine gemeenschap te leven. Het leven aan boord van een schip is nou eenmaal anders dan de maatschappij aan wal. Wij hebben het ook met sportduikers geprobeerd maar dat ging gewoon niet, zij konden niet aarden”, aldus Van der Mand Niet alle duikers komen van genie of marine. Het aanbod uit die kringen is niet bijster groot dus worden ook andere men- leerling-duiker bij het afleggen van zijn uitrusting, nadat hij onder de waterlijn wat onderhoud heeft verricht aan de scheepshuid van de sleper „Groningen”. W ijs heeft alles om tuinproblemen in een handomdraai’ op te lossen. Loop eens binnen bij een van onze 5 tuinspeciaalzaken voor een seizoen met méér Zj tuinplezier! Barbecue/Bloembakken/Tuinboeken V klassepartijen. Er is een „Partij voor Alles”, een „Flip Léonpar- tij”, De Bosbeek Partij, De Drie Gebroeders en een groepering „Rood Wit Blauw 1978”. ners in een sub-regio Midden- Kennemerland moeten samenwerken. Een subregio Zuid-Kennemerland wordt als tegenhanger genoemd in een schrifte lijke reactie van het Velsense college op een aantal beleidsnotities waarop Gede puteerde Staten van Noord-Holland de regionalisatie van de gezondheidszorg willen baseren. Hierin wordt gesproken van een gewest Kennemerland met inbegrip van het ge bied IJmond waaronder kennelijk de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk worden verstaan. Bij de lopende contacten in de sector gezondheidszorg tussen de regiogemeenten zijn echter ook Castricum en Uitgeest betrokken. B. en W. willen aan die situatie niet voorbijgaan bij verdere plannen voor regionalisatie. De instelling van een regio IJmond voor het ambulance vervoer (door de provincie) en de gericht heid van de vijf gemeenten op de medische voorzieningen in de IJmond worden als verklaring genoemd voor de gegroeide si tuatie waaraan in de notities van het pro vinciebestuur en eerdere richtlijnen voor regionalisatie van het rijk volkomen vooi - bij wordt gegaan. Chef-duiker Kees van der Mand praat met de leerling-duiker terwijl die bezig is in de instructietank. 1 SANTPOORT. In de openbare Bosbeekschool in Santpoort woedt deze week een verkiezingsslag die in felheid weinig onderdoet voor de schermutselingen buiten de schoolmuren. r Lijstaanvoerders van zes (a-politieke) groeperingen bestreden grond blijven. Wat heet progressief, wat behoudend? Begrippen elkaar dinsdagmiddag in een propagandaslag die in klas 5 van f’ deze basisschool onderdeel is van een leerproject „gemeente- verlanglijstjes elkaar op veel punten overlappen. Meer speelplaat raadsverkiezingen”. Klasse-onderwijzer W. Jongsma heeft de sen dichtbij huis (en aparte groenzones voor honden) staat bij alle leiding en luistert aandachtig toe als vijf lijsttrekkers elkaar woordvoerders bovenaan in het verkiezingsprogramma, waarin vanachter de microfoon de loef afsteken met programmapunten van echte politieke scheidslijnen natuurlijk geen sprake is. „Een die alle op de thema’s onderwijs, verkeer, recreatie en natuurbe- a-politiek gebeuren waarin uitsluitend praktische zaken aandacht houd betrekking hebben. krijgen”, zegt onderwijzer W. Jongsma over het project dat woensdag parallel met het echte verkiezingsdraaiboek eindigt Si

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5