MOSTERDZAADJE FLOREERDE IN KONING WILLEMSHUIS verontrust ’Stripdossier’van de ABN voor nieuwe spaarders. 1 <4 Centrum in Witte Tejater met „Een Bekentenis” Over IJmuiden gesproken „Nieuwbouw” over afbouwregeling IJmuiden-dag Schoolfoto Burgerlijke stand VELSEN ACTIE IN DE OPEN LUCHT N Voor maar f 15 Waarom is Strip dossier echt uniek? Welke spaarrekening? „Tour de Velsen-Noord” Niet zo best IJMOND WOENSDAG 3 1 M E I 19 7 8 r Stripdossier is een uniek naslag werk, speciaal gemaakt voor de ABN. Het telt in totaal 320 pagina’s, voor jong en oud van 8 tot 80 jaar: historie, bibliografie e.d. en tientallen verhalen van beroemde stripfiguren. Nog nooit verschenen er zoveel verschillende striphelden in één boek. Stripdossier kunt u voor f 15,- kopen, als u een spaar rekening opent bij de ABN. Uw eerste inleg moet dan wel ten minste f 50,- zijn. De ABN legt daar f 7,50 premie bij. Let welu hebt f 7,50 gekregen en u betaalt f 15,-. Het ABN-kantoor in uw buurt helpt u graag kiezen uit de vele spaarmogelijkheden, zoals Zilvervlootsparen, Spaarboekje of -rekening, Spaar-Extra- rekening, Girospaarrekening. Het aanbod om Strip dossier te bemachtigen voor f 15,-geldt voor elke spaarvorm van de ABN. Maar wacht u niet te lang, want de voor raad is beperkt. (ADVERTENTIE) ABN Bank IXtl’l Yl ©I97*K s DIS I RUU 111 - IV) Ol’l RA Ml \DI AND’AA'.IR'i l’RODl I lo\s over ven de vijftig. Dat moet allemaal toch kunnen?" ,;OOK BUITEN DE clubavonden stond het Koning Willemshuis voor iedereen open”, aldus de heer Kwak. „In de grote conversatiezaal met buffet en biljart was het altijd gezellig. Men kon er schaken, dammen en sjoelen en er waren nog vele andere mogelijkheden om de jeugd bezig te houden. Ik heb talrijke prettige herin- laat een Termeer zien die bezig is zijn relaas te formuleren en die, terugkijkend naar zijn leven, poogt te ontsluieren wat zich in zijn diepste wezen afspeelt. Peter Oosthoek regisseerde deze voorstelling, waarin Jaques Comandeur, Coby Stun- nenberg, Lou Steenbergen, Onno Molen kamp, Louise Robben, Ben Hulsman en Margreet Heemskerk. Coby Stunnenberg en Jacques Commandeur in „Een bekentenis”, het stuk dat komende zaterdagavond wordt gespeeld in het Witte Tejater. VELSEN-NOORD.Van dinsdag 4 tot en met vrijdag 7 juli wordt de „Tour de Velsen-Noord” gehouden. Aan deze fiets tocht kunnen jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar meedoen. De adressen waar de deelnemers zich op kunnen geven worden binnenkort bekend gemaakt. De tour wordt georganiseerd door Wim Olivier, die daarbij geholpen wordt door Toerclub Pieters en de stichting „Velsen- oordse Aktiviteiten Kommissie”. Het start schot zal gelost worden door wethouder J. W Meijer van sportzaken. Wijkagent Nies ten en de heer J. Pieters zullen fungeren Het Koning Willemshuis, een der mar kante gebouwen van het oude IJmuiden, aanvankelijk een zeemanshuis, later een drukbezocht centrum van het plaatselij ke verenigingsleven. als fietsencontroleurs terwijl verschillen de inwoners van Velsen-Noord zich al heb ben aangeboden als baancommissaris of jurylid. Aan het begin van elke fietsavond bezoe ken alle deelnemers een deel van Velsen- Noord voorafgegaan door de auto's van de winkels en bedrijven die de tour sponso ren. Dankzij deze sponsoring is deelname aan de tour gratis. De wedstrijd zal gehou den worden op het parcours Grote Hout- of Koningsweg ter hoogte van de voorma lige papiervakschool. Er zijn een aantal mooie prijzen beschikbaar waaronder fiet sen en radio’s. Inlichtingen zijn te krijgen bij W. Olivier. Wijkerstraatweg 207, Vel sen-Noord, telefoon 02510-25990. woonde. Toen volgde de laatste oorlogs winter en moesten we alles stilleggen. „NA DE BEVRIJDING hebben we het CJMV-werk weer opgenomen. Opnieuw kwam er een periode van grote bloei met goed werk voor de jongens. Ook de to neelvereniging Kleine Kracht keerde te rug. Maar na de jaren vijftig zakte het jeugdwerk in zijn oude vorm overal in het land ineen: de jongeren zochten naar andere vormen. Gedurende enige jaren kwamen de oudere leden nog eenmaal per jaar bijeen maar deze groep werd steeds kleiner. Helaas, het is alles verle den tijd geworden”, zo besluit de heer Kwak. „Maar ik kan wel zeggen dat het Koning Willemshuis en het Mosterdzaad je voor veel mensen uit het oude IJmui den tot zegen is geweest." t 44 ntrum GEBOREN: C. E. Looij-de Boer, z„ IJmuiden. H. P. de Jong-Dingelhoff, z„ IJmuiden, C. G. M. E. Wigchert-Alders, d„ Santpoort, J. S. P. Groeneveld-Giesberts, d., IJmuiden, K. S. N Tan-Tjioe, z„ Santpoort, P. E. J. M. Busman-van Keulen, d„ IJmuiden. OVERLEDEN: C. P. Neve, 54 jr„ weduwe van: H. J. W. Uijldert, IJmuiden, T. Klein, 80 jr„ Sant poort. VELSEN. In het Witte Tejater speelt toneelgroep Centrum zaterdag „Een Be kentenis”. Een toneelstuk dat werd ge maakt op basis van de roman „Een nage laten bekentenis” van Marcellus Emants uit 1894. 230 personeelsleden van de afdeling. In een begeleidend schrijven laten deze ver ontrusten weten dat zij zekerheid willen hebben. Zij willen geen verdere afbouw van hun afdeling en vinden verder dat „sociale plannen” niet onder dwang mo gen worden opgelegd. De brief was onder tekend door „Verontruste personeelsleden van nieuwbouw”. Eerder deze week werd een brief van dezelfde strekking opgesteld ondertekend door „Een groep verontruste FNV-leden binnen Nieuwbouw”. Niet alle FNV-leden leken met de actie in te stem men. Reden waarom de actie werd losge koppeld van de industriebond. De heer A. Douma te Haarlem: „Over de „goe de oude tijd” gesproken: Veel vrouwen gingen ais de trawler buiten de pie ren was direct een „voor schot” halen op het kan toor van de rederij. Veel vrouwen gingen als de trawler „binnen” was gesignaleerd als de blik sem naar de lommerd om pa's enige zondagse pak terug te halen". Dit boek vertelt in de vorm van een autobiografie het leven van de ongeveer Oud-IJmuidenaar: „Ik heb een idee waarover ik graag eens de mening van de lezers zou willen horen. Waarom houden we niet jaarlijks op 1 no vember (de stichtingsda tum) een soort Oud- IJmuidendag? Ik denk aan de Stadsschouwburg met een programma van muziek (er is werk van Sam Vlessing bewaard gebleven), taferelen uit de succesvolle jubileum- revue, een of andere film over IJmuiden van toen of nu, een expositie van ansichtkaarten kor tom een veelzijdige reü nie van IJmuidenaren van laten we zeggen bo- Kaarten voor de voorstelling kunnen op werkdagen worden gereserveerd bij het bureau van de Velser Gemeenschap (02550-15743 of 15789) en zaterdag vanaf twee uur in het Witte Tejater (2550-21972). dat we al in 1925 met een groep gingen kamperen, ergens bij Noordwijkerhout. Eigen materiaal hadden we niet, daarom huurden we legertenten. Op de zomera vonden was er veel sport en spel op het strand (o.a. zwemmen) en in de Breesaap. „DE WINTERAVONDEN werden be gonnen met het voornaamste, de bijbel- bespreking. Deze werd iedere week door een ander lid ingeleid waarna het onder werp in algemene bespreking werd geno men en dus iedereen zijn zegje kon doen; van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. In de tweede helft van de avond waren er werkzaamheden waar voor ieder lid een taak kreeg toegewezen, een taak waar je gewoon aan moest vol doen. Het werd belangrijk geacht voor de vuist weg te kunnen spreken. Daarom kwam iedereen aan de beurt om een improvisatie of memorisatie te houden. Bij een memorisatie kreeg men een week voor de voorbereiding, maar de improvi satie moest uiteraard zonder meer ge beuren: zo leerde men zijn gedachten onder woorden te brengen. Er werd ook veel aandacht aan declamatie gegeven. Bovendien werd er heel wat gezongen, vooral uit de bundel van het Jongeman- nenverbond; vrolijke en ernstige liede ren wisselden elkaar af. neringen aan die tijd. Vooral de vriend schap onder elkaar was van groot be lang. Nu, na zoveel jaren, de meeste jongeren van toen al met pensioen zijn is die vriendschap er nog steeds. Onze kring bestond uit leden van alle maat schappelijke milieus. De handwerks man, de onderwijzer en de student had den ieder een eigen inbreng wat de ge meenschappelijke ontwikkeling bevor derde. IJMUIDEN. Een poging van een delegatie van de afdeling Nieuwbouw van Hoogovens om vanochtend tijdens een vergadering van de Ondernemingsraad het resultaat van een bliksem-handtekeningenactie te overhandigen kon geen genade vinden in de ogen van bedrijfsdirecteur G. Wilnink. „Het is protocolair onjuist delegaties in de OR te ontvangen” merkte hij op. Zij collega ir. F. E. Mathijsen Gerst dacht er net zo over. Daarom werd de actie voor de aanvang van de vergadering buiten in het zomerse zonnetje afgehandeld. Voordat de heer M. van Overveld de lijst met 230 handtekeningen overhandigde merkte hij op dat de actie was voortgeko men uit een gevoel van onbehagen bij veel personeelsleden van de afdeling Nieuw bouw over de afbouwplannen van de di rectie. „Uw afbouwprocedure wordt als onrechtvaardig ervaren en wekt wrevel op. Door de Raad van Overleg is uw ex pansief personeelsbeleid dat u jarenlang heeft gevoerd regelmatig afgekeurd. Het was telkens tevergeefs. Met uw huidige beleidsvisie kan dan ook niet worden inge stemd.” De heer Overveld zei te spreken namens HET OUDE IJMUIDEN had een van zijn markantste gebouwen, het Koning Willemshuis, in feite te danken aan zee lieden uit de Amsterdamse Jordaan. Wanneer hun zeilschepen met uitvaren moesten wachten op een gunstige win drichting liepen ze doelloos rond in de jonge plaats waar geen straat zonder kroeg was maar waar een gastvrij tehuis zoals ze dat in Amsterdam kenden ont brak. Terug van een lange reis praatten ze er over met de dominee Carel Steven Adama van Scheltema, hervormd predi kant in de Jordaan, een man die er een groot pionierswerk op maatschappelijk gebied verrichtte. Hij nam op zijn beurt contact op met een van de mensen die zijn werk voortdurend steunde, de freule Van der Goes. Het is opmerkelijk tot welke resultaten particulier initiatief in die jaren kon leiden, op zeer korte ter mijn zelfs. IJmuiden kreeg een kleine zeven jaar voor de eeuwwisseling inder daad een tehuis voor de Amsterdamse (en natuurlijk ook andere) zeelieden, op de hoek van de Kanaalstraat en de Am- stelstraat. een gebouw dat aan de mo dernste eisen voldeed. HET GEVEN VAN een naam was geen probleem. De zeebeden van de Jordaan die de dominee op de situatie in IJmui den attent hadden gemaakt kenden van jongsaf het Koning Willemshuis in hun woonwijk. Het was in 1862 door Adama van Scheltema in de Egelantierstraat ge sticht nadat hij al een aantal jaren het (Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmui den wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601.) „TOEN DE vereniging 't Mosterdzaad je het Koning Willemshuis in de crisisja ren om financiële redenen moest verko pen zocht en vond de CJMV een onderko men in een oud winkelpand van Vhn Praag aan de Prins Hendrikstraat”, me moreert lezer Kwak. „In de evacuatietijd moesten we ook daar weg. We verlegden ons werk naar IJmuiden Oost, waar we het zaaltje van Porck in de Kalverstraat ter beschikking kregen. Steeds meer le den werden echter gedwongen naar el ders te vertrekken. Het laatst kwamen we nog bijeen bij een lid dat in Santpoort De hele klas had zich in de beste kleren gestoken toen de fotograaf kwam. Bovendien was op het schoolbord met fraaie letters genoteerd: „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid”. „ONZE VERENIGING kende vele acti viteiten en had daarom verscheidene af delingen, zoals een toneelvereniging (Hunsche), een zapgkoor (Sliggers), een muziekgroepje (S. Doevendans) met een bezetting van fluit, viool, piano en orgel, een mondaccordeonclub e.d. Ook wer dén er takken van sport beoefend, waar onder natuurlijk voetbal, onder leiding van Vos en Doevendans; deze afdeling werd later de Voetbalvereniging IJmui den (WIJ). Ik herinner me bovendien De heer P. van Hesse- lingen te IJmuiden toon de ons een foto naar aan leiding van het verhaal over de familie Reehorst waarop enige kinderen van dit gezin voorkomen in hun Beverwijkse schoolperiode, ongeveer zeventig jaar geleden. 'T MOSTERDZAADJE hoe was de sfeer bij deze vereniging? Oud IJmuide- naar A. Kwak die nu in Santpoort-Zuid woont: „Het jonge IJmuiden was zijn tijd ver vooruit met het bloeiende stuk jeugd werk van deze christelijke jongemannen vereniging en daarnaast de knapenvere niging Thimotius, aangesloten bij het Ne derlands Jongelings Verbond, 't Mos terdzaadje werd opgericht op 24 februari 1892 met als doel de geestelijke en maat schappelijke ontwikkeling. Daar de vere niging niet bij een kerk was aangesloten kon iedereen die zich christen noemde lid worden. Het kwam ook voor dat nlet- christenen zich bij ons aansloten, alleen al vanwege de gezellige vriendenkring. U ziet: toen reeds de oecumenische gedach te in IJmuiden. Ik ben in 1924 lid van de knapenvereniging geworden. Van de op richters herinner ik me de namen van L. P. Tismeer, T. J. Doevendans, A. Mulder, Joh. Rietdijk en F. Beenhakker. evangelie had verkondigd in de buurt die werd geteisterd door grote armoede en onvermijdelijke consequentie in die tijd alle kwade gevolgen van drankmis bruik. Wat de wijk nodig had en dankzij Adama van Scheltema kreeg was een centrum waar de bewoners van de krot ten hun ellende konden ontvluchten, een gebouw waar geen alcohol werd ge schonken maar wel vele ontspannings mogelijkheden waren en bovendien gele genheid bestond om zich enigermate te ontwikkelen, al was het maar door deel te nemen aan een lees- en gespreksgroep dan wel een zang- en muziekclub of door lid te worden van een brei- en hand- werkkring. Er werd vooral veel gedaan om de jonge generatie een beter houvast in het leven te bezorgen. OOK IN IJMUIDEN dus nu een Ko ning Willemshuis. Freule Van der Goes legde de eerste steen in 1893. Al spoedig konden de deuren wijd worden geopend van een gebouw dat aan de Kanaalstraat de aanduiding Koning Willemshuis en aan de Amstelstraat de aankondiging Tehuis voor Zfeelieden kreeg. Huisvader werd H. Nielsen („de man met de baard”). Het pand bleek aan zo’n behoef te te voldoen dat er weldra een uitbrei ding tot stand kwam met beneden een flinke zaal en boven nog wat extra lo geerkamers. Maar daarna veranderde de tijd snel: stoom ging radicaal de zeil- kracht vervangen zodat op den duur nie mand meer in IJmuiden op een goede windrichting behoefde te wachten. Van de logeerkamers werd praktisch geen gebruik meer gemaakt door de mannen en jongens uit de Jordaan. INTUSSEN was het verenigingsleven van IJmuiden de zalen van het Koning Willemshuis intensief gaan gebruiken, vooral de in 1892 opgerichte christelijke jongemannenvereniging 't Mosterdzaad je, IJmuidens eerste en vele jaren de energiekste jeugdorganisatie. Ook ker kelijke groeperingen die nog niet aan een eigen gebouw toe waren, geheelonthou dersclub, zangkoren en toneelgroepjes kwamen er graag bijeen. Hoewel het steeds meer een verenigingscentrum werd bleef het gebouw echter beschik baar voor logies. Daarbij bewees het goede diensten aan schipbreukelingen. Er stond trouwens voortdurend een gro te kist met kleding voor noodgevallen gereed. Na de Eerste Wereldoorlog zoch ten de beheerders een koper die bereid en ook in staat was het huis verder te exploiteren met inachtneming van de be ginselen die er steeds waren hooggehou den. Eigenares werd, zoals was te ver wachten, de vereniging 't Mosterdzaadje. Van 1920 tot eind 1936 zorgde ze voor een uitstekend beheer. Toen maakte de eco nomische crisis het onmogelijk de lasten langer te dragen en moest ’t Mosterd zaadje proberen het gebouw van de hand te doen. Het Koning Willemshuis stond geruime tijd leeg. In de Tweede Werel doorlog werd het op last van de Duitse bezetter gesloopt. I vijfendertigjarige Willem Termeer. Willem Termeer heeft zijn vrouw vermoord en uit een soort psychische onrust voelt hij de drang op te schrijven wat hem tot deze daad aanzette. Hij wil zichzelf begrijpen omdat hij niet langer het isolement en de eenzaamheid verdraagt. Ton Vorstenbosch gaat in zijn toneelbe werking uit van een ander perspectief. Hij IJmuiden^ wat vertel je me nou?

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7