angstbeperkende maatregelen Van Kemenade Nederlandse politie in Chicago Minimumloon omhoog STIMULATOR HAARLEMS KUNSTLEVEN Pieter Leffelaar overleden KAMER GERESERVEERD OVER VOORSTEL 17 PROVINCIES artendor 32 pagina's Gevechten in Tsjaad R OPRECHTE VEILING HAAR LE M ll i Umuider Courant vraagt Hermes opheldering vandaag: het weer 1 SPECIAL het woord is aan... Oorlog en vrede Povere vertoning En verder Pi Bij aanslag in Madrid 3 doden Aanhoudend zonnig Aan het strand Brand Ter Horst weg Opening I agenda pagina M hensen haarlem bedrijfskleding HOUANDFEST MJIHDUA ANDFESnVM I Antiek restauratie „DE DAMIAATJES” ambachtelijk r. gemaakte massief mm eiken meubelen k WONKUNST^ (ADVERTENTIE) La Fontaine: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 178 2 ar- w KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 13 19 18 25,27,29 23 9 23 19 23 Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten Schrijvende lezers Filmpagina Eigenhandig 5,6,7,9 11 2,3,4 3 VRIJDAG 2 JUNI 1978 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer is van mening dat de regering serieus rekening dient te houden met de kritiek van de provincies, met name Noord-Holland en Noord-Brabant op Wiegels plannen voor de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Geen van de kamerfracties wilde gisteren na het overleg met de minister van binnenlandse zaken over diens voorstel echter al een standpunt innemen over de Noordhol landse situatie. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Kamerleden Hans de Boer (CDA) en Wim Keja ZVD) hebben zich het lot aangetrokken van de visgroothandel en de erwerkende industrie. Tijdens de openbare commissievergadering iet minister Van der Stee (22 juni) over de problemen in de visserij, uilen zij de moeilijkheden in deze sectoren aan de orde stellen. De kamerleden kwamen gisteren tot dat besluit nadat een delegatie uit andel en industrie leden van de vaste kamercommissie voor de isserij uitvoerig hadden uitgelegd waarom niet alleen de vissers, maar lok de overige sectoren uit de visserijwereld te lijden hebben onder de angstbeperkende maatregelen. bezorgklachten IJmuider Courant VVD en CDA in de bres voor visgroothandel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii iai (ADVERTENTIES) Na de Tweede Wereldoorlog nam Pieter 1 1111111111111111: (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii ‘MtH VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Misschien is het juist wat psychologen »eweren, dat generaals altijd willen vech- ën omdat zij vrede als periode van ge- iwongen nonactiviteit beschouwen. Zijn vakbondsleiders een soort generaals? Dat !ou betreurenswaardig zijn, want vak bondsleden zijn geen soldaten en het zijn luist de vakbonden die de laatste tijd voortdurend hameren op de mondigheid /an werknemers in de bedrijven en bepa- ing van het bedrijfsbeleid. Mondigheid in ie vakbonden moet dan toch zeker voorop staan, vooral als het gaat om de vraag of het inderdaad op „oorlog” moet uitlopen. Strijd om sociale zekerheden en rechten tegenover een onwillige regering of be houdzuchtige werkgevers behoeft nog geen oorlogsvoering te zijn. Overigens mag hierbij wel even worden aangetekend dat behoud en aanpassing van het minimumloon, waartegen het be drijfsleven voortdurend ageert, zo essenti eel bepalend is voor karaktervorming en sociale zin van de jongste generatie werk nemers, dat daarmee een groot stuk van de ■mentaliteit ener toekomstige samenleving pp het spel komt te staan. Als de vakbon den en hun leiders oog hebben voor die toekomst, zou een eventuele „oorlog” op dat punt een sterke rechtvaardiging vin den, omdat een toekomstige vrede daar van zou kunnen afhangen. Niets is waardeloos voor mensen met gezond verstand. steunmaatregelen alleen voor de vissers bedoeld zullen zijn. Verwerkende indu strie en handel hoeft nergens op te reke nen. Men heeft zich daar in die kringen bijzonder boos over gemaakt. Met het ge sprek van gisteren probeert men alsnog via de Kamer te voorkomen dat handel en industrie helemaal worden „vergeten”. Hans de Boer: „Ik vind het op zichzelf een sterk verhaal dat de delegatie heeft afgestoken. Het is vanzelfsprekend dat op 22 juni niet alleen de vissers, maar de hele problematiek aan de orde zal komen. Na gegaan’ zal moeten worden wat er gedaan kan worden. Er zijn twee problemen: aller eerst natuurlijk het geld. En in de tweede plaats de vraag waar je aan begint. Con trole van handel en industrie is veel moei- lijker dan van de schepen die de vis aan voeren. Bovendien moet je maar afwach ten wie er hierna weer komt, misschien staat de volgende keer de detailhandel op de stoep.” Wim Keja is er van overtuigd dat handel en industrie in hoge nood verkeren. „Ik ben wel onder de indruk geraakt van het verhaal dat men heeft afgestoken. Dit zijn mensen die lange tijd hun mond hebben gehouden. (Van onze kunstredactie) LAREN (NH). Gisteren is in zijn woonplaats Laren (NH) op 73-jarige leef tijd de heer Pieter Leffelaar overleden. De begrafenis zal morgenmiddag om 16 uur plaatshebben op de algemene be graafplaats in Laren. Voor het kunstleven, zowel in Laren als in Haarlem heeft Pieter Leffelaar zeer veel betekend. In Laren was hij van 1956 tot zijn pensionering in 1969 directeur van het befaamde Singer-museum annex concert- MADRID (AP.AFP). De echtgenote van de Turkse ambassadeur in Madrid, Zeki Kuneralp, een zwager van de ambas sadeur en de ambassade-chauffeur zijn vanmorgen in Madrid om het leven geko men toen de auto waarin zij zaten door drie jongelieden werd beschoten. Deze aanslag wordt toegeschreven aan leden van een Armeense verzetsbeweging. Premier Suarez brak direct na het bekend worden van de aanslag het overleg in het kabinet af. Dt ECHT! iBAKKER Enkele leden van de groep van ruim 200 Nederlandse politiemensen die momenteel in de Verenigde Staten op oriëntatiereis zijn, bekijken hier hoe een wachtcommandant in de meldkamer van de politie in Chicago zijn werk doet. De groep zal na Chicago ook New York bezoeken. Daarna voert de reis nog naar het opleidingscentrum van de FBi in Washington. zaal. Hij beheerde daar met name de be roemde kunstcollectie die is nagelaten door de Amerikaanse kunstverzamelaar William Singer. Pieter Leffelaar begon zijn loopbaan in een lijstenmakerij in Amsterdam. Toen het bedrijf in 1930 een filiaal aan de Wa genweg in Haarlem vestigde, werd Leffe laar zaakwaarnemer. Hij begon er met het tonen van kunst. Zijn eerste expositie be trof het werk van de Amsterdamse Jof fers, de groep van sterk academisch schil derende vrouwen voor wie Leffelaar een groot zwak had. Er zouden spoedig meer tentoonstellin gen volgen: Pieter Leffelaar had zijn ambi tie gevonden in het stimuleren van het kunstleven. De zaken liepen goed: in de oorlogsjaren kon een nevenbedrijf worden geopend dat werd ondergebracht op de hoek van de Grote Markt en de Grote Houtstraat in Haarlem waar het tot 1953 werd voortgezet. Hier, in het hart van de stad, nam Leffelaar een belangrijk initia tief dat hij de naam „Kennemer Venster” gaf: jonge kunstenaars uit deze omgeving konden er een tweewekelijkse tentoonstel ling krijgen. Daar onder bevonden zich vaak debutanten. In theorie moet een aanpas sing altijd mogelijk blijven”, aldus kamer lid Evenhuis, partijgenoot van Wiegel, na afloop van de bijeenkomst. Wiegel heeft beloofd dat de provinciale besturen in spraak zullen krijgen. Zo ook was zijn instelling ten opzichte van het expositiebeleid in het na-oorlogse Haarlem. In een tijd waarin door de wederopbouw nog weinig geld was voor de cultuur, bracht hij in de Vleeshal op de Grote Markt de Rembrandt-expositie tot stand (1952), een speelkaartententoonstel ling in 1953) en een expositie rond Hilde brand in 1954. Twee jaar later nam hij definitief af scheid van Haarlem. Er volgde een benoe ming tot directeur van het Singer museum. Bij zijn vertrek in 1969 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Daarvoor was hem al de Belgische onder scheiding toegekend van ridder in de Orde van Leopold de Tweede. Volgens Evenhuis heeft de minister in zijn voorstel voor 17 provincies al rekening gehouden met o.a. de reacties van de pro vincie Noord-Holland op het vorige wets- twerp van De Gaay Fortman. Daarin werd nog uitgegaan van een vierendeling van de provincie. Wij hebben de kritiek van Gedeputeerde Staten gehoord, maar we weten nog niet of er misschien andere organisaties zijn, zoals de gewestbesturen, die een heel andere mening zijn toege daan”, aldus Faber. (Zie verder plaatselijke pagina’s) Nawalka van Polen (links) in duel om de bal met Duitslands middenvelder Rai ner Bonhof. Met ingang van 3 juni gaan de benzi neprijzen weer omhoog en wel met twee cent per liter. Belangrijkste oorzaak van de prijsstijging is de recente stijging van de dollarkoers. Zie pagina economie Lafheid en angst waren troef in de openingswedstrijd van het wereldkam pioenschap voetbal tussen titelhouder West-Duitsland en Polen, die gisteren in het River Plate stadion in Buenos Aires werd gespeeld. Het resultaat was een zeer povere vertoning, die niet meer opleverde dan een teleurstellende 0-0 score. Zie de sportpagina's Dé verhoging is de gebruikelijke en wet telijk voorgeschreven halfjaarlijkse aan passing aan de ontwikkeling van de rege lingslonen over de periode van eind okto ber 1977 tot en met eind april 1978. De minimumlonen voor jongeren onder 23 jaar zijn: 1593,30 (22 jaar), 1464,10 (21 jaar), ƒ1334,90 (20 jaar), ƒ1205,80 (19 jaar), 1076,60 (18 jaar), 947,40 (17 jaar), ƒ818,20 (16 jaar). Een vakantiewerker van 15 jaar heeft recht op een minimum loon 689 gulden per maand. Voor een 16-jarige is het minumumloon bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen ƒ490,92 per maand geworden. (Zie ook de economie-pagina) Zonnig met een kleine kans op een onweersbui. Maximum temperatuur in de kuststrook ongeveer 22 graden, in het binnenland ongeweer 27 graden. Minimum temperatuur omstreeks 13 graden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Hoge druk blijft actief met ook morgen overwegend zonnig en zomers strand weer; in de middag iets koelere zee wind. Maximumtemperaturen 23 tot 25 graden, zeewater 15 graden. Vooruit zichten: Ook zondag overwegend zo mers en een iets lagere temperatuur. BILDERDIJKSTRAAT 1a, Tel. 023-316486 Dir. F. G. de Weers KIJKDAGEN heden zondag en maandag van 10.00-16.00 uur VEILINGDAGEN van 6 t/m 9 juni vanaf 10.00 uur Het brandweerkorps van Velsen heeft gistermiddag met een veerpont over het Noordzeekanaal gevaren. Bij de Krui- thaven en nabij het Sluiseiland werden een paar kunstmatige rampen in de kiem gesmoord. De renovatie van Oud-IJmuiden blijft een zorgenkind. Coördinator Ummels en wijkcomité-voorzitter Mettes hebben het moegestreden hoofd in de schoot gelegd. Ummels trekt de consequentie uit zijn beslissing en ruilt zijn baan op het Stadhuis in Velsen in voor een nieuwe werkkring in Waalwijk. VVV-voorzitter Harry ter Horst, die in september zijn première als CDA- raadslid meemaakt, legt in september zijn functie neer. De WV zal deze noeste organisator missen. (Zie plaatselijke pagina's) PARIJS (Reuter). Tsjadische troe pen, gesteund door militairen van het Franse Vreemdelingenlegioen, hebben in een bloedige strijd in het gebied van Ati ten noordoosten van de hoofdstad N’Dja mena 200 door Libië gesteunde rebellen gedood. Dit hebben welingelichte kringen vanmorgen meegedeeld. DEN HAAG. Het minimumloon voor werknemers vanaf 23 jaar wordt per 1 juli met 2,9 procent verhoogd en komt daar mee op ƒ1722,50 per maand. Aldus het ministerie van Sociale Zaken. Faber (CDA) was ervan over tuigd dat Wiegel zeer positief staat tegeno ver de CDA-gedachte om in sterken waar men een nieuwe provincie wil door een werkgroep met vertegenwoordigers van gemeenten, Rijk en provincie de noodzaak daarvan te laten onderzoeken. „Over de Noordhollandse situatie kan ik nu noe niets zeggen. Handel en industrie kregen vorige week an minister Van der Stee te horen dat zij S In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. De kop is er af. De 31e editie van het Holland Festi val, dat de volksmu ziek zo hoog in het vaandel heeft geschreven, werd gister avond geopend met een overigens zou teloos concert in het Haagse Congres gebouw. Slechts de verschijning van Jasperina de Jong verleende enige allu re aan het tegenvallende avondje lichte muziek. Zie de kunstpagina. Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem. Tel. 321730. lllllltlIllilUllllllllllllllllllilllllllHllllllllllllllllllllllilHIti Er ontstaat op deze manier twijfel aan i goede werking van de democratische 'eginselen in de vakbonden. „Oorlog” of Vrede” tussen vakbonden en regering lag niet afhangen van enkele voorman en die congressen moeten toespreken en aarvoor applaus-toespraken nodig heb- en, maar moet een uitgekristalliseerde vertuiging van de georganiseerde werk- emers tot grondslag hebben. Want, afge ien van de vraag of oorlog danwel vrede it sociaal-politieke overwegingen onver- lijdelijk is, moeten ook vakbondsleiders eseffen dat bij een oorlog aanzienlijke ffers van werknemers worden geëist in e vorm van verlies van arbeidsvreugde, rustrerende spanningen van persoonlijke ard en verstoorde gezinssfeer. In de hitte van de verkiezingsdag is de irlogsverklaring van vakbondsleider ok en ondercommandant Groenevelt aan regering misschien niet zo nadrukkelijk zergekomen als zij bedoeld was. Het con- ■es van de Industriebond NW viel sa- en met de gemeenteraadsverkiezingen 1 de bom van Wim Kok ontplofte pas toen kiezers in den lande al een duidelijke eunbetuiging aan het kabinet in de stem- issen hadden gedeponeerd. Wat een beetje vreemd aandeed was de ededeling van de vakbondsleider, dat de luding van de vakbonden tegenover het •leid van de zittende regering van wan- ouwen was overgeslagen in fundamen- el verzet. Zo’n mededeling maakt de in- •uk dat de leden van FNV en Industrie- >nd dat nog niet wisten. En toen de embussen geleegd waren bleek, dat een •oot deel van de beroepsbevolking in ederland zich bij het stemmen vergist id, door de regering Van Agt een steuntje i de rug te geven. Leffelaar mede het initiatief tot de oprich ting van Teisterbant, de roemruchte socië teit die een band wilde leggen tussen pu bliek en kunstenaars. Leffelaar was voorts lid van het algemeen bestuur van Haar lems Bloei, secretaris van de voormalige vereniging Vrienden van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest, lid van de commissie Sociale Kunstopdrachten Haarlem en lid van de commissie Beelden de Kunsten. In al die hoedanigheden toon de hij zich keer op keer een groot stimula tor van het Haarlemse kunstleven. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland noemden het voornemen van Wie gel om de provincie in tweeën te delen absurd. Het provinciaal bestuur heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat Noord- Holland te zeer een eenheid vormt om die te kunnen splitsen. „Of er verandering in de plannen komt, zal afhangen van de kracht van de argumenten die de provin cie aanvoert. •namdag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur UWuitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 DEN HAAG. Oud-minister van onderwijs Van Kemenade wil van staatssecretaris Hermes weten of het waar is dat hij op een verkiezingsbij eenkomst in Haarlem heeft gezegd dat gemeenten op grond van de wet en de grondwet geen eigen onderwijsbeleid mogen voeren. Volgens Hermes zou den de gemeentelijke overheden zich slechts tot de uitvoerende onderwijs taken moeten beperken. Deze uitspra ken hebben verontwaardiging gewekt bij de gemeentebesturen. Twaalf PvdA-wethouders van grote steden te kenden per telegram protest aan tegen de mededelingen van de staatssecreta ris. Van Kemenade, die samen met zijn partijgenoot Van Ooyen in schriftelijke vragen om opheldering vraagt, wil we ten op welke wetsartikelen de staatsse cretaris zijn opvatting baseert. Hij ver zoekt Hermes tevens mee te delen of hij het beleid van vele gémeenten in ons land op het terrein van bijvoorbeeld de integratie kleuter-lager onderwijs, de onderwijsstimulering, schoolbegelei ding en de inzet van extra onderwijs krachten, als ongrondwettig be schouwt. Van Kemenade wil van Hermes we ten of hij van plan is de gemeenten te verbieden om extra uitgaven te doen voor het onderwijs boven de door het rijk verstrekte vergoedingen. Dat zou volgens de oud-minister het gevolg moeten zijn van Hermes’ opvatting. Tenslotte verzoekt Van Kemenade de staatssecretaris uit de doeken te doen hoe zijn standpunt te rijmen valt met het streven van het kabinet-Van Agt naar decentralisatie en herverdeling van overheidstaken, zoals dat in de regeringsverklaring staat vermeld.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1