1 I Hypnose van getuigen in ft 4 4 4*/^ TM4 <3 J1 *t*4 4 /ijci misarijven Moet wet worden aangepast? WTMBMI -WMWi ELLE VOOR- EN TEGENSTANDERS GEBRUIK HYPNOSE door Taco Slagter f Ethische kant Geheim Leugendetector ■■■techtsbescherming Hi lap pal J i Lj net 06- 143 337 In een bos-heidegebied, vlak bij de Duitse grens, trof de Tegelense olitie op 29 mei 1977, pinkster-zondag, het lijk aan van de 45-jarige rigadier van politie Hay Hovens. Hij was neergeschoten. Zoals het nderzoek er nu voorstaat is brigadier Hovens tijdens de surveillance 3 een drug-deal gestoten waarvan hij onvrijwillig getuige was. De aders ruimden deze ongewenste pottekijker uit de weg en lieten niets ihter wat ook maar op hun identiteit zou kunnen duiden. Het iderzoek liep vast. X, - :en ten c.k. - >r-, n2. ige ge. ka- liv. ijs: F; i lis Bijna een jaar later zijn zes rechercheurs nog dagelijks met deze oordzaak bezig. Begin dit jaar stuitten zij op enkele getuigen, onder Ber een echtpaar, dat zich nog vaag iets kon herinneren van een Ito die zich de dag van de moord verdacht ophield in het gebied waar ly Hovens werd doodgeschoten. pe Tegelense politie besloot deze getuigen onder hypnose te -fhoren. Ze was attent gemaakt op een soortgelijk geval in Wanroij oord-Brabant) waar vorig jaar de politie van Den Bosch, met jstemming van de officier van justitie Mr. A. J. J. Pfeill, door een ;||y hiater enkele getuigen een hypnoseverhoor liet afnemen, in een ^pordzaak op een zeventienjarig meisje. 1 enuwarts Kloos helpt L t sïïi J Knibbelaar zegt nog steeds niet te sloten.” Psychiater dr. H. H Kloos politie bij onderzoek voor familie tot in de derde graad) op dat moment toch een wassen neus? raat, dat middels op het lichaam aangebracht elektroden via een me- tertje aangeeft wanneer je liegt, niet worden gebruikt. Volgens dr. Knib belaar heeft het Gerechtshof in Arn hem 30 jaar geleden een verzoek van een verdachte om met behulp van de leugendetector zijn onschuld te be wijzen, afgewezen. De kans dat ver dachten in de toekomst hun on schuld onder hypnose willen aanto nen wat in Amerika al gebeurt wordt door Knibbelaar van de hand gewezen. „De rechter zal dit naar mijn mening nooit toestaan,” zegt hij. „Het gaat in de Nederlandse rechtspraak om keiharde bewijzen.” De jurist vindt dat de ethische kant van dit probleem niet vergeten mag worden. Rood: „Enerzijds zit je met de taak van de politie het oplossen van misdrijven maar aan de andere kant met de belangen van het individu,” De Amsterdamse advocaat stelt zich, ook ethisch ge zien, zeer terughoudend op ten aan zien van de hypnoseverhoren. Na enig aandringen vindt de De ken dat het inderdaad tijd wordt dat een en ander wettelijk wordt gere geld en dat de advocatuur zich met dit probleem gaat bezighouden. De Maastrichtse strafpleiter mr. M. Moszkowicz zei onlangs in een weekbladinterview dat „het hek van de dam is”. Moszkowicz meent dat de rechtszekerheid op de tocht is komen te staan. Het zou hem niet verbazen als de Nederlandse Orde van Advocaten tijdens de komende jaarvergadering in september de hypnose aan de orde zal stellen en haar afwijzende mening naar buiten zal brengen. Mr. Max G. Rood, Deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, zegt van niets te weten. Het onder werp staat niet op de agenda maar hij sluit het niet uit dat de hypnose tijdens de rondvraag toch ter sprake komt. „De poltie in Den Bosch heeft mij verzekerd dat wanneer een getuige iets zegt dat hem strafrechtelijk in diskrediet kan brengen zij hem dat niet zullen aanrekenen. Trouwens, getuigen zullen niets over zichzelf vertellen zolang ik hun daar niet naar vraag Kloos vindt dat alleen een deskun dige arts op dit gebied en nooit in dienst van de overheid de getuige mag verhoren. „Je moet als psychia ter onafhankelijk blijven en je dus niet verbinden aan het justitiële ap paraat,” zegt hij. De politie mist vaak sleutelgegevens om klaarheid in de zaak te kunnen brengen. Soms moesten rechercheurs het doen met slechts een enkele knoop die op de plaats van het misdrijf is achtergelaten, de zogenoemde stille getuigen. Maar ook de levende getuige is voor de politie van het grootste belang. Zij kunnen vaak belangrijke aanwijzingen geven die de politie op het goede spoor zetten. Die getuigen zijn lang niet altijd onmiddellijk na het misdrijf beschikbaar. Door publikaties in de media worden getuigen soms maanden later opmerkzaam gemaakt op een bepaald misdrijf en herinneren zich dan vaag dat ze op het moment van het misdrijf in de buurt waren. Soms melden dat soort getuigen zich bij de politie maar kunnen slechts een summiere verklaring afleggen. In het onderbewustzijn zal die belangrijke De Tegelense politie houdt angst vallig de namen van de getuigen en de psychiater die hen onder hypnose bracht geheim. De psychiater die de getuigen in Den Bosch onder hypno se bracht is echter wel bekend. Het is de zenuwarts en psychotherapeut H. H. Kloos uit Bussum. Dokter Kloos is voorzitter van de Neder landse Vereniging van Hypnothera pie. Deze vereniging pleitte onlangs op een symposium in Utrecht nog w W- Maar komt u niet in conflict met uw beroepsethiek en is het wel uit gesloten dat de politie uw specifie ke medische kennis zou kunnen misbruiken? Kloos: „Ik vind het vervelend dat u twijfelt aan de integriteit van de psychiater. Ik ben verantwoordelijk voor hetgeen er tijdens de hypnose gebeurt, en niet de politie. Misbruik van mijn kennis is onmogelijk. Ik hou mij strikt aan datgene waarvoor ik ben ingehuurd.” „En ethisch heb ik er geen be zwaar tegen dat de justitie gebruik maakt van de medische wetenschap. Zij doet dat immers toch ook bij het opstellen van een psychiatrisch rap port over een misdadiger die voor de rechter, moet verschijnen. Dan hoor je de heren advocaten niet. Ik zie geen verschil.” De zenuwarts zegt zich alleen be schikbaar te stellen voor zeer ernsti ge misdrijven. Hypnose kan volgens hem geen kwaad. De vrijwilligheid van de getuige is een eerste vereiste, zo meent dokter Kloos, anders lukt het niet. En over de politie: het einde is toch zoek als je de politie niet meer kunt vertrouwen. Maar hoe zit het nu met die re gels en de wetmatigheid van de hyp- nosemethode voor getuigen? De politieambtenaar en crimino loog dr. Knibbelaar wil eerst nog een tijdje doorgaan met het experi ment, alvorens zich over die regels te buigen. Dokter Kloos vindt dat er hele maal niets geregeld hoeft te worden. Hij noemt het opstellen van richtlij nen, laat staan een aanvulling op het Wetboek van Strafvordering, „een hersenloze bezigheid”. Mr. Rood staat zeer aarzelend te genover het hypnosegebruik in de justitiële sfeer. De toepassing ervan was hem en zijn collega’s van het advocatenkantoor niet bekend. Rood: „Ik zou mij eerst wel eens willen verdiepen in wat je met hyp nose kunt bereiken en in hoeverre de getuige dit ondergaat. In ons vak moet je altijd afwegen wat wel en niet kan. Vooropgesteld dat alles moet verlopen langs de wettelijke normen. Hypnose is voor mij ontoe laatbaar ik spreek nu als advo caat en niet als Deken als de privacy van de getuige niet is ge waarborgd.” aie ‘ar mijn opvatting niet onder hyp- De Deken vindt dat de' politie in gewetensconflict moet komen als een getuige onder hypnose strafbare feiten bekent die op hemzelf betrek king hebben. Rood: „Het is natuurlijk flauwe kul om te beweren dat de politie doet alsof ze niets gehoord heeft. Rechercheurs zijn getrainde men sen die dagelijks niets anders doen dan verhoren.” Mr. Rood vindt dat ook nu al op z’n minst een rechter bij zo’n hypno- se-verhoor aanwezig moet zijn. „Maar kan dat technisch,” vraagt hij zich af. voor het bestrijden van het oneigen lijk gebruik van hypnose, zoals op het toneel, kermissen en in de show- bussiness. De penningmeester van/ deze vereniging, de Apeldoornse tandarts D. J. Coster, stelt dat hyp nose alleen medisch mag worden toegqpast en wettelijk geregeld dient te worden. De zenuwarts Kloos heeft er on danks deze opstelling van zijn vere niging geen moeite mee zich in dienst van de politie te stellen. Kloos: „Ik ben als Nederlands staatsburger verplicht om de politie te helpen. Ik vind het niet immoreel, want het gaat alleen om opsporings materiaal en niet om bewijsmateri aal.” De arts en jurist dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven uit Naar den is volstrekt tegen de politionele hypnose-praktijken. Dr. Stekhoven noemt de hypnose een „vreemd be standdeel” in de rechtsbedeling. Volgens deze deskundige is hyp nose een „psychiatrische schemer toestand”. Een psychiater moet zich voor deze praktijken volgens dr. Stekhoven niet lenen. „Het dient Knibbelaar: „Ik vind dat zeer the oretisch. Maar als het gebeurt is dat erg vervelend. In principe zullen we, zodra de getuige iets vertelt dat hem of zijn familieleden verdacht maakt, hem onmiddellijk uit de hypnose laten ontwaken. Hij is dan namelijk niet meer tot antwoorden verplicht. Maar u kunt toch niemand wijs maken dat de politie dan net doet alsof ze niets heeft gehoord? Knibbelaar: „Maar u kunt de poli tie toch niet kwalijk nemen dat ze aan zulke opmerkingen aandacht besteedt.” Het zal volgens dr. Knibbelaar al lemaal niet zo’n vaart lopen. De psy chiater die de getuige onder hypno se brengt krijgt vooraf een lijst met vragen van de politie. Alleen die mogen aan de getuige worden ge steld. Dit gebeurt op de plaats van het misdrijf of in de kliniek van de betreffende psychiater. „Boven dien,” zegt de criminoloog, „zal een getuige onder hypnose nooit dingen zeggen die hij niet kwijt wil. Een „kritische beoordelaar”, menen sommige deskundigen, beschermt de gehypnotiseerde tegen al te dis crete onthullingen. Bij zo’n verhoor zijn politiemen sen aanwezig. „Dat moet wel,” zegt de Tegelense politiechef, „want de psychiater is geen beëdigd opspo ringsambtenaar. Trouwens, we moeten daar wel bij zijn om de rech ten van de getuige te kunnen waar borgen. Als de getuige geen bezwaar maakt wordt zijn verhaal op de band opgenomen. Die wordt later uitgetikt en de getuige mag dan zelf bepalen wat er in het proces-verbaal komt. De band gaat in het archief.” Voor het probleem van de „bur- ger-psychiater” heeft de crimino loog een oplossing. „Als we verder zijn met dit experiment en de resul taten zijn gunstig, dan zouden we misschien een rijkspsychiater in dienst kunnen nemen. De man zou dan bij het gerechtelijk laboratc i- um ondergebracht kunnen wor den.” Op de afdeling hersenspoeling? Knibbelaar: „Hypnose heeft niets met brain-washing te maken. Bij de hersenspoeltechnieken ben je een willig werktuig in handen van je ondervragers. Dan ga je dingen zeg gen die soms niet waar zijn.” De Tegelense politiechef zegt on verbiddelijk „nee” tegen het gebruik van hypnose bij verdachten. Dan komt volgens hem artikel 29 van het Wetboek van Strafvordering in het geding. Hij is ook tegen de leugende tector. In Nederland mag het appa- In Nederland wordt 32 percent van alle misdrijven door de politie opgelost. Enkele jaren geleden lag dit percentage nog rond de 55 percent. Rechercheurs staan vaak voor onoplosbare vraagstukken omtrent de toedracht van het misdrijf en de daders daarvan. Bekend is dat nogal wat moordzaken nooit worden opgehelderd en de moordenaars dus vrij rondlopen. Tegenstanders van de hypnose beweren dat als je met getuigen begint, je dan met verdachten ein digt. Rood: „Ik vind dat geen overtui gend argument. De deur staat altijd op een kier. Alleen moetje je blijven afvragen: waar zit die kier en waar mag hij komen. Verdachten onder weten waarom de politie in zeer ern- hypnose brengen is natuurlijk uitge- stige gevallen geen hypnose mag toepassen. „In Amerika heeft de po litie in moord-, kaping- en gijzelings zaken veel profijt van hypnose ge had. Het gaat om een stuk welzijn voor de burgers. Ernstige misdrij ven tasten het welzijn aan. Om dat te voorkomen is er politie. In die taken ga je zo ver mogelijk. Maar niet: het doel heiligt de middelen. Het is een kwestie van beroepsethiek. De rech ter controleert ons werk.” De wettigheid van hypnose is vol gens sommige juristen een hypothe se. Nog nooit heeft een Nederlandse rechter zich kunnen uitspreken over de toepassing van hypnose door het politieapparaat. In nog geen enkel proces is de rechterlijke macht er mee geconfronteerd geweest. En daarmee staat volgens tegenstan ders van de hypnose de deur op een kier voor verdere experimenten. sche schemertoestand”, een opgewekte bewustzijnsvernau wing, waarin de gehypnotiseerde buitengewoon ontvankelijk is voor suggesties, d.w.z.: de hypnotiseur kan buiten de gewone zintuigelijke kanalen om gedachten bij de gehypnotiseerde overbrengen. Hij kan de wil beïnvloeden door het opdringen van bepaalde voorstellingen, gedachten en voornemens. Dit leidt in de kermisexploitatie van hypnose of de show-business vaak tot buitensporige optredens van het slachtoffer dat zich belachelijk maakt. Maar dat is ook de bedoeling van de „ar tiest”. De kwalijke gevolgen van dit soort vermaak zijn legio. Hypnose is een serieuze zaak. Ze verkeert nog in een experi menteel stadium. De wetenschap heeft zich er nauwelijks mee bemoeid. Ook bij de medische toepassing van hypnose schuilen latent gevaren. Het psychisch evenwicht van de patiënt kan volgens deskundigen worden verstoord. Het is niet uitgesloten dat de gehypnotiseerde na het ontwaken uit zijn hypnose met zoge noemde post-hypnotische suggesties blijft rondlopen. De gehyp notiseerde kan dan nog opdrachten uitvoeren die tijdens de hypnose door de hypnotiseur aan hem zijn opgedragen. Ondanks de gecompliceerdheid van de hypnose schroomt de Nederlandse politie niet om dit middel, weliswaar op basis van vrijwilligheid, op getuigen uit te proberen. Verslaggever Taco Slagter sprak hierover met voor- en tegenstanders. d< boek, titel III. Alleen het eerste artikel van dit wetboek zou de lading kunnen dekken, namelijk: Alles wat tijdens de straf- vordering wordt aangewend moet door de wet zijn voorzien. I Maar. de wet voorziet niet in het toepassen van hypnose bij getuigen. Toch voelt niemand van het Openbaar Ministerie zich geremd om voor deze omstreden methode haar toestemming te gevet».. Hypnose is immers niet het onschuldige kermisvermaak; het is een middel dat bepaalde dictatoriaal geregeerde landen i gebruikep om hun tegenstanders tijdens verhoren door de sommige artsen en nlet-medische therapeuten een methode om psychosomatische klachten bij patiënten te genezen of te ver lichten. Om iemand ónder hypnose te brengen behoeft de hypnotiseur geen arts of een magiër mei een tulband rond het hoofd te zijn. Velen gelovènnog in de mystieke kracht van de hypnotiseur, terwijl deskundigen beweren dat. een ieder de techniek van de hypnose zich zélf kan aanleren. Het is zelfs mogelijk om je zelf onder hypnose te brengen. Hypnose berust op het principe om door middel van de geluidsprikkel van de stem de andere zintuigelijke waarnemin gen, niet ingericht voor het horen, uit te schakelen. De kenmer- kpn van het bewustzijn van de gehypnotiseerde verdwijnen, hij komt in een soort slaap terecht, waarbij alleen nog het onderbe wuste wakker is. Dé hypnotiseur is nu in staat om lang vergeten feiten los te wrikken, zelfs dingen die de gehypnotiseerde verdrongen heeft, omdat zijn bewustzijn die wetenschap niet kon verdragen. Hypnose is volgens sommige deskundigen een „psyehiatri- -1" 1- »se worden gebracht. Als er ook aar één procent kans bestaat dat h getuige eventueel ook verdachte ou kunnen zijn moet je er niet aan éginnen.” EO Maar stelt u zich nu eens voor at een getuige onder hypnose, aarbij hij alle natuurlijke rem- ingen heeft losgelaten, iets ont- xlt over een misdrijf dat hij zelf ieft gepleegd, of iets vertelt over n familielid dat bij de zaak die u iderzoekt betrokken is, dan is die Settelijke bescherming volgens ar- \tTel 217 van het Wetboek van Straf - ordering (het verschoningsrecht W: geen therapeutisch doel en valt der halve buiten zijn beroep,” aldus de arts-jurist. Volgens hem zou uitsluitend een politie-arts hypnose op getuigen mo. gen toepassen omdat hij dan als beëdigd opsporingsambtenaar kan worden beschouwd. Maar dan nog, vindt dr. Stekhoven, moet de politie- psychiater als medicus in conflict komen met zijn geheimhoudings plicht en verschoningsrecht, die hem in staat stellen het door de patiënt in hem gestelde vertrouwen te waarborgen. „Bovendien,” zegt Stekhoven, „zijn de gevolgen van deze methode onvoorzienbaar om ze gewettigd te achten ermee te experimenten.” „Waar komen we terecht,” vraagt deze deskundige zich af. „Wanneer je onder hypnose verdrongen com plexen boven water haalt dan moet de patiënt ze goed kunnen verwer ken, zo niet/ dan is hij er nog slechter aan toe.” Volgens dr. Stekhoven zijn de grenzen van het toelaatbare over schreden. Hij heeft dan ook maar één advies voor getuigen: begin er niet aan. die daarvoor hun toestemming geven, toe te voegen. In 1977 O Mi O - - -3 - -3 3 S t XZ t 4^ 1.U-VW «•'«Z - ---.V.V. verhoord terwijl ze onder hypnose waren:, Over deze methode van vehoren zijn de meningert uiterst verdeeld. Uit publikaties in Amerika ert West-Duitsland is vastij: komen te staan dat de politie er voordeel van kanjfö&ben. Ook Nederlandse politiekorpsen van diverse gemeentel, vinden de? resultaten van hypnoseverhoren niet ongunstig. Maar hoe zit het met de rechten van getuigen, verdachten en eventuele derden. Of die gewaarborgd zijn is nog maar de vraag. Tot nu toe is er omtrent dit fenomeen niets wettélijk geregeld- De politie kan naar eigen inzicht haar gang gasin. De toestem ming van de officier/ van Justitie van ï»ét arrondissement waarin zo’n hypnoseverhoor plaatsvindt is voor de toepassing ervan voldoende, Artikel 29 van het Wetboek van Strafvordering waarborgt exact de vrijheid Waarin een verdachte Zijn verklaring moét afleggen. Hij is zelfs niet tot antwoorden Verplicht. In tegensteb ling tot de getuige die wel moet antwoorden, die niet de hulp van een raadsman kan inroepen en voor wie de vrijheid waarin hij zijn verklaring zou moeten afleggen niet expliciet is gérév <»Ald in ha* Wetboek van Strafvordering, vierde afdeling, twee- J Vindt u niet dat de privacy en chtsbescherming van allen die bij misdaad zijn betrokken op een ^toelaatbare manier worden aan tast. Knibbelaar: „Ik vind van niet, aar je moet natuurlijk wel restric ts aan zo’n verhoor verbinden, die getuige moeten beschermen te- n ontoelaatbaar handelen van de |de van de politie.” Hoe stelt u zich dat voor? Knibbelaar: „De getuige moet zich ijwillig beschikbaar stellen. De iychiater die het verhoor afneemt oet van uitmuntende kwaliteit zijn zich wetenschappelijk in de hyp- >se hebben verdiept. Er mag geen •litiearts aan te pas komen. Te nge en te oude getuigen mogen jln Den Bosch moet de politie weer P het idee zijn gebracht door publi- ities uit Amerika, waar het een •odnormale zaak is dat politie en stitie zich bedienen van hypnose. >k de korpschef van de Tegelense litie, de criminoloog dr. J. M. H. libbelaar, heeft er geen moeite ;e dat in de zaak-Hovens getuigen der hypnose worden verhoord. Knibbelaar: „De drie jaar die mij g van het pensioen scheiden zul- 1 optimaal benut worden om de lordenaars van Hovens voor de chter te brengen. De daders zullen j vinden. Moord heeft bij mij de ogste prioriteit. We moeten voor men dat een tweede agent wordt ergeknald.” ,Ik ben het met u eens dat ik extra motiveerd ben omdat het een poll man uit ons korps betreft. Maar u ig daar niet aan verbinden dat we e middelen aanwenden om de da- rs te pakken te krijgen. Enerzijds it de democratische rechtsorde t we alles doen om de zaak tot een lossing te brengen en aan de an- re kant mag je van de politie ver- ichten dat ze fair play speelt. Als tuigen zich vrijwillig beschikbaar mallen om onder hypnose een ver jaring af te leggen dan noem ik dat -prlijk spel.” informatie voor de politie nog wel aanwezig zijn maar getuigen kunnen het, gezien de tijd die na het misdrijf is verstreken, niet meer reproduceren. De toepassing van hypnose is bij uitstek het middel om bij mensen die daar ontvankelijk voor zijn toegang te krijgen tot de schatkamer van hun geheugen: het onderbewuste. De Nederlandse politie kwam onlangs op het idee dit middel als een extra ditnensie aan de verhoortechnieken, voor getuigen die daarvoor hun toestemming geven, toe te voegen. In 1977 en - - --- 1978 heeft de Nederlandse politie in zes gevaljen getuigen veiligheidspolitie op de knieën te krijgen. Wel is hypnose V*m M warn MAM 4-aam psychosomatische klachten bij patiënten te genezen of te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17