Streekplan Amsterdam-Noorzeekanaalgebied bepleit: Londen en Bonn willen Brazilië uranium leveren Tankwagen ontploft het weer 32 f Oude Backershuys b Geheim Armeens vandaag: a IJmuidens strand leger pleegt aanslag in Madrid DE LEEUW SOETEMAN bv MAKELAARS verontreinigd door Hoogovensslakken IJmuider Courant En verder Onze „Konditorei” de huiskamer van Heemstede! het woord is aan... Hetzelfde weertype /paarbank DECORUM b.v. agenda pagina Hypnose Nieuwe strategie? Roel van Duyn Jane Fonda VAN DER VOOREN Strandverwachting I ZATERDAG 3 JUNI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 179 pagina's Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 Kriminaliteit E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Arabische zegswijze: Maar niet alleen voor sparen kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. De verstedelij- ing tussen Haarlem en Hoofd- orp zal in de jaren tachtig in odanige banen moeten worden ‘leid, dat ook de woningzoeken- »n van na 1990 van dit bouwge- ed kunnen profiteren. De Haar- lemse binnenstad moet worden gevrijwaard van verdere grote kantoorbouw en parkeergarages. Schiphol mag niet uitgroeien bo ven de capaciteit van het bestaan de vierbanenstelsel. Een aanpas sing van de kust bij de noorder- pier van IJmuiden mag niet on mogelijk worden gemaakt. Het westelijk havengebied van Am sterdam krijgt de Machineweg in de gemeente Haarlemmerliede als westgrens. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws.. 4,5,6,7,9 Kunst13 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie11 Sport25,27,29 R IJmuider Courant Ook na 1990 bouw tussen Hoofddorp Haarlem en sj (ADVERTENTIES) Zie pagina economie Ullllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het recente NAVO-overleg in Washing- >n heeft min of meer duidelijk gemaakt at de buitenlandse politieke visie van de erenigde Staten in een fase van kente- ng is gekomen, die misschien nog niet tot at definitief inslaan van nieuwe wegen aeft geleid maar toch president Carter al it een soort bezinning heeft gebracht ten inzien van hoofdzakelijke wereldproble em (Van onze redactie buitenland) MADRID. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op een auto van de Turkse ambassade in Madrid, waarbij drie perso nen werden gedood, is gisteren, een uur na de aanslag, opgeëist door het „geheime Armeense leger voor de bevrijding van Armenië”. Het contract moet gewoon worden uitge voerd, het uranium moet worden geleverd. West-Duitsland en Engeland zijn hooguit bereid Brazilië te vragen nog eens extra te verklaren dat ook dat land in de toekomst aan een wereldwijd garantiesysteem wil meewerken, aldus gisteravond de actuali teitenrubriek VARA-visie. Voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië door West-Duitsland, Enge land en Nederland werd in januari van dit jaar een contract gesloten. Het Nederland se parlement liet echter korte tijd later via een motie van het CDA-Kamerlid Van Houwelingen weten, dat er geen gram ura nium geleverd mag worden voordat er voldoende garanties zijn dat Brazilië met dat uranium op den duur niet de atoom bom gaat maken. Het kabinet beloofde te proberen ook de andere landen zover te krijgen. Tot nu toe werd de indruk gewekt dat Engeland en West-Duitsland tot een compromis bereid zouden zijn. Tot nu toe is aangenomen dat de Britten en de Duitsers vinden dat een garantiesys teem er uiterlijk in 1983 moet zijn. Maar in de brieven staat daar niets over. Er wordt geen enkel jaartal genoemd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Britse premier Cal laghan en bondskanselier Schmidt heb ben de Nederlandse regering in een brief laten weten dat er geen sprake kan zijn van nog meer voorwaarden vooraf voor de levering van verrijkt uranium aan Bra zilië. Het meningsverschil is een ge schenk van Allah. Zie pagina 3 Ook militairen moeten kunnen staken, vindt FACOM-voorzitter Cremers. Getuigen onder hypnose ondervra gen. Deze nieuwe verhoortechniek is in 1977 en 1978 zes keer toegepast. Tot nu toe is er op dit punt niets bij de wet geregeld. De toestemming van de offi cier van justitie is voldoende voor de politie. Hoe zit het nu met de rechten van getuigen, verdachten en eventuele derden? Taco Slagter heeft met voor- en tegenstanders gesproken over deze zeer ingrijpende vorm van onderzoek. I Jane Fonda is een strijdbare Ameri kaanse filmster. Ze was één van de grootste bestrijders van de Vietnampoli- tiek van haar land. Ze heeft nu een film gemaakt rond de problemen van de teruggekeerde VS-soldaten. Pieter van Lierop ontmoette Jane Fonda in Can nes. Zie pagina 2 Minister Van der Klaauw heeft op de ontwapeningsconferentie van de Ver enigde Naties gepleit voor een ontwa- peningsorganisatie. De. Industriebond NVV komt met ne gen beleidspunten Puin- en vuilafvoer per container Geld sparen Natuurlijk staat de Oost-West verhou- ng daarbij op de eerste plaats, maar ook s toestand in Afrika en het Midden- osten en de strategie ten opzichte van uid-Amerika maken deel uit van de in- mtarisatie. De NAVO-bondgenoten heb- m weinig kans gekregen hun eigen visie n opzichte van deze problemen te ont- ■uwen. Inspraak is bij de NAVO een Ibrekkig verschijnsel, deels ook tenge- ilge van het gebrek aan ambitie van die indgenoten zelf. ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Zonnig, maar tegen de avond kans op een lokale onweersbui. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperaturen omstreeks 25 graden, maar in de kuststrook koeler. Wat het Midden-Oosten betreft, zou Was- ington overwegen een militair bondge- iootschap met Israel te sluiten en zelfs de reg tot deelneming in de NAVO voor Brael te openen, in ruil voor Israëlische pncessies aan Sadat, om op die manier de aarkt van het Midden-Oosten voor de Amerikaanse economie te heropenen. Het zijn geruchten, vage aanduidingen, lëronderstellingen van diverse kant, [eenszins bevestigd maar wel tamelijk ®nsluidend en interessant genoeg om een lieuwe, zij het nog zwakke hoop te voeden >p een uiteindelijke overschakeling van de iitzichtloze wapenwedloop op een heel *at ongevaarlijker economische rivaliteit lissen de grote machten, waarvan vele tleine volken zouden kunnen profiteren. Roel van Duyn bevalt het goed in het boerenland. De oud-wethouder van Amsterdam had in het begin wat last van enige preutsheid bij het benaderen en betasten van de koeie-uiers ter zake het melken. Maar het verblijf in de noordelijke agrarische sfeer doet Van Duyn en diens vrouw meer goed dan het wethouderlijke werk in de hoofdstad. PARKLAAN 14ü HAARLEM TEL 023 317950 Deze beweging heeft in Beiroet laten weten, dat „Ecevit (premier van Turkije), Carter en de NAVO moeten begrijpen, dat wij doorgaan met de strijd tot we hebben overwonnen en ons land is bevrijd”. De aanslag in Madrid is de vierde sinds oktober 1975, waarbij Turkse diplomaten in Europa omkwamen. Op 22 oktober van dat jaar werd de Turkse ambassadeur in Wenen doodgeschoten. Twee dagen later werden de Turkse ambassadeur in Parijs en zijn chauffeur gedood en op 7 juni van het vorige jaar werd de Turkse ambassa deur bij het Vaticaan vermoord. Al deze aanslagen werden uitgevoerd door het geheime Armeense leger. Twee woonhuizen en een benzinetankwagen zijn gisteren geheel vernield toen bij een benzinestation in Akersloot, de tankwagen ontplofte. De wagen stond geparkeerd tussen twee woonhuizen, waarvan er een hoorde bij het benzinestation. Met de brand ging ook 11.000 liter benzine verloren. De totale schade bedraagt enkele tonnen. Over de oorzaak is nog niets bekend. De brand werd ontdekt door de pompstationhouder toen deze een klant aan het helpen was. In drie kwartier tijd was de brandweer de brand meester. Bij de bestrijding van het vuur werd de Akerslootse brandweer geassisteerd door twee korpsen uit Alkmaar, een uit Limmen en een korps uit Uitgeest. VELSEN. Door verstopping van een kooksfilter bij Hoogovens raakten don derdagmiddag gedeelten van het IJmui- dense strand verontreinigd door grofkor relig slakzand dat bij de staalproduktie vrijkomt. De afdeling Milieuregistratie van Hoogovens werd rond het middaguur voor de zee- en kustverontreiniging op de hoogte gesteld door strandbezoekers. Op het eind van de middag was het mankement aan de kooksfilter verholpen. De Verenigde Staten hebben zowel ten izichte van Latijns Amerika, als frika en ;t Midden-Oosten nieuwe denkbeelden in .•dachten, die slechts gebrekkig tot uiting ijn gekomen maar op indirecte manier joch aandacht hebben gekregen. De bijzonder slechte resultaten van dic- itoriale regimes in diverse delen van de •ereld hebben de laatste jaren vooral de ïonomische machten in Amerika bezorgd smaakt. Een snelle verpaupering van be- alkingen in Latijnsamerikaanse en Afri- aanse staten hebben Amerika beroofd an een groot aantal afzetmarkten, die oor de economische structuur van de 'erenigde Staten nü eenmaal onmisbare 'elvaarts bronnen zijn. Vandaar dat de Conomen blijkbaar de politici hebben eïnvloed tot een groeiende antipathie te en tirannieke maar volkomen ongetalen- serde machthebbers, die wel met pracht n praal (en meestal met moord, gevangen- eming en ontrechting) op hun troon ble- fen, maar in economisch opzicht hun land Èaar de afgrond hielpen. De voorbeelden Ijn legio, zowel in Latijns Amerika als in tfrika. De neiging om deze goudhaantjes het behulp van wapenleveranties en di- pcte militaire steun bij te staan lijkt in Washington te tanen. De bevordering van (en zekere mate van democratisering door hilitaire junta’s onder druk te zetten en neer burgerregeringen aan de macht te lelpen, zou de nieuwe strategie van Washi ngton worden, voornamelijk uit het oog- >unt van economie. De strandverwachting voor het week einde: Zon met een kleine kans op een bui. Zwakke zeewind in de middag. De temperatuur zal variëren tussen de 22 en 25 graden, die van het zeewater bedraagt 15 graden. De vooruitzichten: ook na- zondag overwegend goed strandweer. Dit zijn de voornaamste punten van het nieuwe streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, dat naar alle waarschijnlijkheid over een paar maan den zal worden gepubliceerd. Een concept ontwerp van dit streekplan ciruleert mo menteel in ambtelijke en politieke kring. Het streekplan zal het gebied bestrijken, waar nu de kleinere streekplannen voor Zuid-Kennemerland, IJmond-Noord, ■Mkuue/t nedarlandMMM een bank i/an deze tijd aan de prioriteitenlijst voor aan te leggen wegen en spoorlijnen. Als zaak van eerste prioriteit wordt in het streekplan eveneens genoemd de omlegging van de spoorlijn Amsterdam-Haarlem bij Sloterdijk. Er zou dan een nieuw station Sloterdijk kun nen komen met aansluitingen voor de Schiphollijn, naar Haarlem en naar Zaan stad via de Hemtunnellijn. Ontwikkelin gen, die de aanleg van een Hemauto-tunnel zouden kunnen belemmeren, moeten vol gens GS worden tegengegaan. Door aan leg van de Hemtunnelweg zou namelijk het gedeelte van de A 7 tussen Purmerend en Het Schouw wellicht niet hoven te wor den aangelegd. GS sluiten niet uit, dat bij Hoofddorp, naast de juist geopende rondweg om de noord, nog een weg om de zuid nodig zal zijn, met een eigen aansluiting op de auto weg Amsterdam-Den Haag. Ten behoeve van Haarlem-Noord, het recreatiegebied Spaarnwoude en de woningbouw in de Velserbroekpolder zal de Vondelweg te Haarlem worden verlengd en een aanslui ting krijgen op de A 9. (zie verder de plaatselijke pagina’s) BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Zaanstreek, Noorzeekanaalgebied en Meerlanden van toepassing zijn en boven dien het grondgebied van Amsterdam en buurgemeenten, voorzover nog niet opge nomen in een streekplan. In het nieuwe streekplan voor het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied zijn eerder gekozen uit gangspunten en doelstellingen verwerkt, die waren opgenomen in de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied en de Nota Ruim telijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON). Uitspraken, die bij de behande ling van beide nota’s door de Staten van Noord-Holland werden gedaan, zijn even eens in het streekplan verwerkt. Dat betekent onder meer, dat ook de mogelijkheid om de Velserbroekpolder (waartoe de Staten per motie besloten) in het streekplan is opgenomen. GS spreken verder hun voorkeur uit voor bebouwing van Assendelft-Noord in plaats van wo ningbouw in het Guisveld, bij Zaanstad. GS hechten namelijk aan het behoud van het Guisveld als weidevogelgebied. De aanleg van de Ringspoorlijn om Am sterdam prijkt als grootste prioriteit boven Voor OEVELREINIQING naar de nieuwste methode moet u zijn bij: Gaelstr. 66, Haarlem, tel. 023-317489 Tevens hebben wij het complete pakket schilderwerken, isolerende beglazing en wandbekleding voor uw huis of bedrijf. r.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1