weemaal rood in teihard Argentina '78 I Hup, Holland hup J lU gevecht laag Fransen verwaarloosden taken, Platini 1 Meespelen Jordan uiterst onzeker Verbod film „Dwerg” Tunesië zorgde voor een verrassing I „onzichtbaar" i 1 w* Geniepigheden Ervaring Scrimmage Gemist Vinniger gestelde verwachtingen. [gr,,. Heerlijk, helder Heineken. 19 7 8 SPORT JUNI 3 SATERDAG ;en jk- et zaamhe woning gezelli srktijder jrvanö „Spaa «O 11 f Rep in punt van aanval, Nanninga wisselspeler aats ROB RENSENBRINK n Over het passeren van Nanninga gaf ITALIË AANVALLENDER I je (ADVERTENTIE) verboden de film uit te zenden JSeiiieken] •JeinekfS .Heineke^ De Portugees greep twee minuten voor d in toen Toeroecsik natrapte. Hij zou igmaals de rode kaart tonen. Dat gebeur- in de slotminuut, nadat Nyilasi duide- jk Tarantini natrapte. Geel was voor de Argentijn Daniel Pas- irella die Sandor Pinter neerhaalde. Zes minuten voor tijd stond invaller Da- el Bertoni op de juiste plaats. De Argen- nse aanval scheen al tot mislukken te n gedoemd. Op de rechtervleugel pikte jrtoni, halverwege de tweede helft in de oeg gebracht als invaller voor Rene Hou- raan de bal op. Zijn diagonaal schot acht nog juist de zo begeerde 2-1 op het jrebord. Iet was een wedstrijd, die door weder- ise onvriendelijkheden werd beheerst. Hongaren camoufleerden daarbij hun niepigheden het slechtst. Onbegrijpe- k was dat de spelers zich in de slotfase lieten gaan, toen de nederlaag eigenlijk een feit was. Argentinië won dit keiharde voetbalge- echt, waarin de onvriendelijkheden naar in climax voerden, uiteindelijk met 2-1. e winnende treffer kwam tot stand toen tachtigduizend Argentijnse supporters :h bijna met een gelijkspel verzoend laden. CORDOBA. De Schot Joe Jordan en Hugo Sotil van Peru zullen vrijwel zeker vandaag niet kunnen meespelen in het duel tussen Schotland en Peru. Jordan heeft tijdens een van de laatste trainingen van het Schotse elftal in Alta Gracia een dijbeenblessure opgelopen en zal volgens bondscoach Allistair McLeod „zaterdagavond beslist niet in actie kun nen komen”. Niettemin, zal McLeod pas op het Aller laatste moment een definitieve beslissing over het al of niet meespelen van Jordan nemen. Sotil werd een kleine twee maan den geleden in Buenos Aires geopereerd en blijkt nog altijd niet helemaal fit te zijn. Het betreft een spierblessure in het dij been, waardoor Sotil een grote trainings- achterstand heeft opgelopen ROSARIO (ANP). Tunesië, dat op weg naar Argentinië nauwelijks tot een overwinning kon komen, is de eindronden begonnen met een verrassende zege van 3-1 op Mexico. „Voetbaldwerg” Tunesie kwam op slag van rust met 1-0 achter via een omstreden strafschop, maar werkte zich met veel enthousiasme over deze tegenslag heen. De wijze waarop Ali Kaabi (55ste minuut), Nejib Gommidh (80) en Moktar Dhouib (87) antwoordden op de strafschop van Arturo Vazquez was ronduit verbluffend. Tunesië met duizend tegen een, een totale outsider, heeft zich thans aan het hoofd geplaatst van groep 2 voor West-Duitsland en Polen, de num mers een en drie van het vorige wereld kampioenschap. De Magyaren hadden zelfs geheel tegen verhouding in halverwege de tweede /voning ift de leiding kunnen nemen. De goed komende Nartos trok de bal voor. Lasz- Nagy hoefde maar in te koppen uit vrije sitie. Hij richtte echter hopeloos mis. E s minuten voor tijd trok Argentinië snog de winst naar zich toe. >ng- net ure 5 te ren, jek Hen ini- BUENOS AIRES. Argentinië won, en voetbalsport verloor. Twee rode kaar- n en drie gele leverde de met zo veel anning tegemoet geziene wedstrijd tus- n Argentinië en Hongarije gisteravond het River Platestadion op. De dundoeken met het Argentina Cam- son Mundial werden vol trots getoond, ch was de ontmoeting allerminst gun- g voor Argentinië begonnen. In de tien- minuut nam Hongarije in een stadion, larin de stilte voelbaar bleek onver- ichts de leiding. Doelman Filiol raakt na n voorzet van Zomvori wel de bal, doch eeg hem niet in bedwang. Scapo schoot rd in. Het slot van de ontmoeting was een Mstrijd voor het wereldkampioenschap Ikomen onwaardig. (Van onze speciale verslaggever) MAR DEL PLATA. Na het teleurstel lende openingsduel tussen West-Duitsland en Polen hebben Frankrijk en Italië gister avond in Mar del Plata voor een heel wat pittiger wedstrijd gezorgd. De ontmoeting werd met 2-1 gewonnen door de Italianen, die daarmee de Fransen de rekening pre senteerden voor hun gebrek aan arvaring op dit niveau. De Franse trainer Hidalgo, die na de Franse triomf op Brazilië zijn Franse sup porters gewaarschuwd had toch in he melsnaam niet te veel te verwachten van zijn selectie tijdens dit wereldkampioen schap, had het toen al goed gezien. Zijn ploeg - zo jong nog - zo speels, zo .vol karakter, maar toch ook zo kwetsbaar omdat er te weinig gedacht werd aan de opgelegde taken, die ploeg leek op een grote verrassing af te gaan, toen Lacombe in de eerste minuut de bal achter Zoff kopte. Maar de Italianen bewezen onder leiding van trainer Bearzot anders te wil len gaan voetballen. Niet alleen maar aan defensief voetbal te denken, maar de aan val zeker niet te schuwen. Italianen maar een ogenblik gedacht zou den kunnen hebben aan defensief voetbal, dan konden ze dit meteen wel uit hun hoofd zetten. Ze moesten attaqueren en deden dat ook prompt met drie spitsen: Causio, Rossie en Bettega, terwijl op het middenveld Antognoni de teugels in han den nam en die niet meer wegschonk aan de voor de Fransen zeer teleurstellend spelende Platini. De Italiaanse attaques zetten de Franse defensie voor grote problemen. In het cen trum mocht aanvoerder Tresor nog wel heel wat aankunnen, op links vielen grote gaten. Janvion liep helemaal alleen te knokken tegen opkomende Italianen, die door Dalger hadden moeten worden mee verdedigd, een taak die Dalger permanent verzaakte. Omdat ook Guillou op het mid denveld zijn werk maar zelden naar beho ren verrichtte, stond Janvion tegen een overmacht. Steeds liepen Italianen, die het lek goed gezien hadden, vrij en steeds Centraal bij de op de bondschoach afgevuurde vragen stond de nieuws gierigheid naar de rol van Rensen- brink. Happel, die nog steeds last had van het door perspublikaties veroor zaakte slechte humeur, wenste daaro ver geen opening van zaken te geven. „Het tactisch concept is geheim. Waar om? Omdat ik de tegenstander niet via de pers van tevoren over mijn plannen wil inlichten”. Tresor kon hoog opspringend net niet bij een lobje naar links. Bettega trok de bal voor, er volgde een enorme carambo- lage, waarbij Causio de bal tegen de krui sing van lat en paal kopte. Hierna volgde even een felle doelworsteling, waarbij diezelfde Causio het beslissende tikje kon geven, ook al omdat de Fransen als ver steend de afloop van deze enorme scrim mage stonden af te wachten: 1-1. De Azzurri bleven attaqueren. Ze voel den de kansen op meer, ze hadden met een permanente mandekking van Platini door Tardelli, die geen kind aan hem had en van Six door Gentile, die zijn fout van de eerste minuut meer dan goed maakte, de angels voor het grootste deel uit de Franse aanval getrokken. Tot de rust echter hielden de Franse verdedigers- de poort gesloten, waardoor ze met hoop in het hart toch nog naar de kleedkamers konden vertrekken. kwam de bal van links gevaarlijk voor het doel. Het mocht dan eigenlijk ook een wonder heten dat het tot de 29ste minuut duurde eer de verdiende gelijkmaker op het scorebord verscheen. Krol lichtte later nog wel 'een tipje van Happels sluier op. Howeel de tacti sche bespreking pas kort voor het tref fen met Iran is gepland, is Oranjes aanvoerder als enige van de spelers al op de hoogte van Happels plannen. „Happel heeft gesteld dat we beginnen met de oude basis. Inderdaad, met Ren de Oostenrijker nog wel een zakelijke medeling. „Ik heb alleen Nanninga ge waarschuwd dat hij niet in de basis zou staan, maar dat hij er wel rekening mee moest houden dat hij later kan worden ingezet Ik wil eerst de ontwikkelingen in de eerste 45 minuten bekijken”. Vol gens de duidelijk nukkige oefenmees ter, die er ook nog de pest over in had dat hij door een storing twintig minu ten van de openingswedstrijd had ge mist, was de reactie van de Roda-reus op het teleurstellende nieuws zoals die van een prof mag worden verwacht. Hij zag tenminste geen aanleiding om de spits, die hij wil gebruiken om de even tueel stokkende scoringsmachine van Oranje na rust een nieuwe impuls te geven, naar de tribune te verbannen. Na de pauze bleek bij de Italianen An tognoni vervangen door Zaccarelli. Veel gaf dat niet, want Benetti nam de taak van Antognoni op het middenveld goed over en was veel meer voor te vinden. Zeven minuten duurde de Franse hoop op een weerstaan van de completere Italiaanse Als op dat ogenblik de Italianen hadden doorgedrukt, waren de Fransen door de knieën gegaan. Ze waren in al hun onerva renheid rijp voor de slacht. Toen kwam het Italiaanse verdedigings- instinct toch weer boven. Ze vertraagden het tempo, legden een cordon van spelers voor het heiligdom van Zoff en hoopten op de counter voor verdere uitbouw van de voorsprong. De Fransen voelden de hun geboden kans. Ze besprongen de Italiaanse stellin gen. De sterke linkerverdediger Bossis groeide uit tot de uitblinker van de tweede helft en hij vooral verontrustte de Italia nen, die dit zeker niet meer verwacht had den van de Fransen. Trainer Hidalgo zette twee nieuwe aanvallers in: Rouyer en Ber- doll in plaats van Six en Lacombe. De strijd werd vinniger. De Italiaan Tardelli, die Platini neerlegde, de Frans man Michel, die op zijn beurt Gentile vloerde en de Fransman Platini zelf, die op onheuse wijze bij de scheidsrechter een strafschop claimde, kregen het geel voorgetoverd van de Roemeense scheids rechter Ranea. senbrink als linkerspits. Maar improvi saties zijn toegestaan”, aldus Krol, die in het voetspoor van zijn trainer ook al minder spraakzaam was dan normaal. „Wat er allemaal over ons is geschre ven, is gewoon pure nonsens. Er zijn hier te veel persconferenties. Voor mij hoeft dat allemaal niet. Het enige wat op dit moment echt belangrijk is, is dat wij morgen een prestatie neerzetten”. Slechts als er een hoge score tegen Iran wordt bereikt een marge die kleiner is dan vijf treffers moet als onvoldoende worden gezien kan men in het Nederlandse kamp tevreden zijn. Met welke improfisaties Krol en de zijnen ook voor de dag zullen komen, het is duidelijk dat er van Rensenbrink een grote inbreng wordt verwacht. De Belgische Nederlander is zich daar ter dege van bewust, al laat hij tussen de regels door wel merken het vreemd te vinden dat Happel over zijn rol in de afgelopen dagen meer met de journalis ten heeft gediscussieerd dan met hem zelf. Hij leeft overigens op een zeer ontspannen wijze naar de WK-start toe. „Ik heb eigenlijk nog helemaal geen last van de WK-koorts. Nu is dat voor mij niet zo vreemd. Ik lig nooit nach ten voor een belangrijk duel wakker. Ik heb inderdaad gisteren een slaappil van dokter Kessel gehad, maar mijn slapeloosheid had niets met spannin gen voor de wedstrijd te maken. Het lag meer aan de vreemde omgeving. Ik ben wel blij dat het morgen eindelijk gaat beginnen. Zo’n week wachten is maar niets”. Na rust moesten de Mexicanen tol beta len voor het hoge tempo. De opportunis tisch voetballende Tunesische amateurs kregen meer vrijheid en profiteerden. Ali Kaabi was de eerste, die recht voor doel de ruimte kreeg voor een schot. Hij knalde de bal in de linkerhoek, vervolgens profiteer de Nejib Gommidh van het feit dat hij op de linkervleugel niet werd geschaduwd en de dol gespeelde Mexicanen kregen de genadeslag, toen Moktar Dhouib van ach teren opkwam en via de rechtervleugel op het doel afging. Trainer Mejed Chetali’s stunt om doelman Sadak Sassi (176 inter lands) te laten vallen ten gerieve van Mok tar Naili, die in Rosario pas aan zijn twee de interlandwedstrijd toe was, was een volledig succes geworden. schopgebied met de hand raakte en de Schotse scheidsrechter John Davidson daar opzet in zag. Vanaf de elfmeterstip zette Arturo Vasquez de Tunesische doel man Moktar Naili op het verkeerde been om vervolgens met een slap schot te sco ren. Bij de Mexicanen konden Sanchez en Rangel, die zich tijdens de kwalificatieron- den als schutters par excellence hadden gepresenteerd, niet voldoen aan de hoog- Toen Hongarije al in een verloren posi- e was werden achtereenvolgens Andres jeroecsik en Tibor Myilasi, die beiden al rder het geel van arbiter Antonio Garri- o hadden gekregen, van het veld gezon- en. Schrijvers, Poortvliet, Nanninga, Bos kamp en Lubse leverde wel een klei ne surprise op. PSV’s vrije verdediger Van Kraay was namelijk met Does burg, Brandts, Wildschut en Schoena ker naar de tribune verwezen, hetgeen inhoudt dat Happel, geen vervanger voor aanvoerder Krol op de bank heeft zitten. Ongetwijfeld zal de bondscoach in geval van nood (blessure van de Ajacied) voor die belangrijke positie in de afweer een beroep doen op midden velder Arie Haan, die vier jaar geleden onder Michels op die stek triomfen vierde. De Italianen tenslotte hielden met veel moeite stand. Bossis was het dichtst bij een doelpunt, toen hij na een fraaie solo de bal keihard en laag voorlangs het doel joeg. Eerin minuut te vroeg floot scheids rechter Ranea af. Precies op het moment, dat de Fransen vlak bij het strafschopge bied een vrije schop zouden nemen. Daar na van Mar del Plata beeinnen PÜ end Dit Italiaanse team bergt bovendien zoveel ervaring in zich, dat het zich niet angstig maakte over de snelle achter stand. Ze drongen de Fransen koelbloedig terug. Ze vonden feilloos de zwakke plek ken en schakelden door een consequente mandekking enkele gevaarlijke Franse troeven afdoende af. Zo kon Platini geen moment imponeren. Bovendien werd het snelle opkomen van de Italiaanse vleugelverdedigers een le vensgevaarlijk wapen, omdat de Fransen in hun speelsheid de voorkeur gaven aan chaotisch, kort spel. Zij bleven liever de eigen kansen afwachten dan mee te verde digen. Het werd dan ook een logische 2-1-zege voor Italië, dat gewoon de wat betere ploeg had en zich door deze over winning een goede uitgangspositie heeft geschapen voor een plaats in de tweede ronde. Al heten de volgende tegenstanders in deze poule dan ook Argentinië en Hon garije. De Italianen zullen geen moment ge dacht hebben aan het vroege doelpunt, waarop de speelse Franse ploeg hen in de eerste minuut van de wedstrijd trakteerde. De actieve Six kwam op links doodgewoon op snelheid langs zijn naaste bewaker Gentile. Zij voorzet bereikte precies op maat de inkomende Lacombe, die met een goed gerichte kopbal de Italiaanse doel man Zoiff kansloos passeerde. Dit vroege Franse succes bepaalde natuurlijk in grote mate het verloop van de eerste helft’ Zo de 4 isen, eren. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Er woedt een koude oorlog in Argentinië. Onder aanvoe ring van interim-bondscoach Ernst Happel heeft Oranje zich in slagorde opgesteld tegenover de Nederlandse sportjournalisten. Nadat mr. Jacques Hogewoning, de voorzitter van het WK-bestuur van de KNVB, in zo vrien delijk mogelijke termen de oorlogsver klaring had voorgelezen, gaf Happel het startsein voor het offensief. Slechts de hoogstnoodzakelijke feite lijke informatie werd door de Oos tenrijkse oefenmeester verstrekt. Op de vragen naar de achtergronden van de door hem vrijgegeven opstelling voor het duel vanavond tegen Iran wilde hij echter niet ingaan. De namenlijst van de elf basispelers bevatte geen enkele verrassing. Slechts de volgorde in de aanval week af van de vermoedelijke opstelling, die wij eerder al publiceerden. Niet Rensenbrink, maar Rep start als centrumspits, waar door de Anderlecht-vedette op zijn ver trouwde linkerpositie terechtkwam en René van de Kerkhof de hem op het lijf geschreven rol van rechterspits kreeg toebedeeld. Met Jongbloed in het doel, Suurbier, Rijsbergen en Krol in de defensie, Neeskens, Haan, Jansen en Willy van de Kerkhof op het middenveld en René van de Kerkhof, Rep en Rensenbrink in de eerste lijn hield Happel dus vast aan zijn eerste keus, zoals hij die woensdag in de laatste testmatch tegen Club Ar gentina uit Mendoza presenteerde. De keuze van de wisselspelers In vergelijking met West-Duitsland - Po len was het optreden van Tunesië en Mexi co een verademing. Aanvallend spel, in hoog tempo gespeeld, vol speelse invallen en een dozijn kansen aan weerskanten. Het benutten hiervan ging Mexico minder goed af. De midden-Amerikanen kwamen in de blessuretijd van de eerste helft met 1-0 ploeg. Zeven minuten, waarin de Italianen voor, toen Amar Jebali de bal in het straf- steeds feller aanvielen en loon na hard werken kregen, toen in die zevende minuut na de pauze Gentile op rechts ongehinderd kon oprukken, omdat Six niet meeverde digde. Gentile vond Zaccarelli op links in vrije positie. Zijn onverwachte lage schui ver verdween tussen de benen van een Franse verdediger, waardoor doelman Bertrand-Desmanes volkomen werd ver rast. BUENOS AIRES. De Argentijnse po litie heeft verhinderd, dat een filmreporta ge van een Franse tv-ploeg overgezonden werd. De film gaat over de vrouwen, die iedere week een stille protesttocht in Bue nos Aires houden om aandacht te vestigen op de verdwijning van hun mannen en kinderen. De politiemannen kwamen tij dens het monteren van de film binnen. Nadat hen was gezegd, dat er toestemming was gegeven voor de film, verdwenen zij. Enkele ogenblikken later echter kwamen kon het Italiaanse feest op de tribunes politiemensen in burger, die de Fransen ep BV ;ie van I enigde Uit ben BV. De vreugde was van zeer korte duur, jf minuten later had Argentinië succes, i een vrije trap van Daniel Valencia liet elman Sandor Gujdar de bal los en dat od de attente Luque een niet te missen ns. De veelvuldig van positie wisselende luseman, Kempes en Luques brachten Hongaarse defensie in grote moeilijkhe- n. Steeds duidelijker kwam Hongarije et de rug tegen de muur te staan, maar ploeg hield vooralsnog stand. Doelman Bertrand-Desmanes van Frankrijk hangt nog in de lucht als de bal van de lat terugspringt in het veld waar Paolo Rossi klaar staat om te scoren. De gelijkmaker is een feit.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25