BRIEF GESTUURD NAAR COLLEGE EN GEMEENTERAAD Chilenen solidair met hongerstaking Woonwagenbewoner eist standplaats ergens in de stad Seizoenbesluit Oplossing moge lijk woonerf De enige echte Thea de Roos Damiate Pers Bi acyer'N'j'^e veilingen beverwijk Ca ggf 2* IJmuider Courant 4 O a»!l» I ww IIIF Voorlichting over woon wagencentrum A. Tuyn niet in CDA-fractie FEEST IN HET PADVINDERSDUIN Zan< Schoorsteenvegers zijn weer actief Groenten IPT'. 4 Z A I BEVERWIJK-HEEMSKERK ZATERDAG 3 JUNI 19 7 8 Z.-AMERIKAANSE VLUCHTELINGEN IN WIJK AAN ZEE Doelstellingen l 17 In Stadskantoor Beverwijk Geei h' A De Bi Een mi fraaie 1 hockey rijst tu schoors hek, et boswac ten dal stijf or oprijla; to’s. E bouw. jaar ou boven i gen wijl torentj< die er het is. ~,-A. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De project groep verkeersveiligheid „Mee restein” en de huurdersbelangen- vereniging „Voor Allen” hebben de gemeente Beverwijk de sug gestie aan de hand gedaan de ventweg langs de Laan der Neder landen, van de Fokkerlaan tot het kruispunt met de Plesmanweg, tot woonerf te bestemmen. De bewo ners van de flats van Bouwstich- ting Pro Omnibus aan de Laan der Nederlanden zouden dan in een klap van alle ergernis over verkeerd geparkeerd staande voertuigen in de ventweg af zijn. ia; v* zr iiiiiiiiiiiiiiiiii Flatbewoners verlangen rust op ventweg Laan der Nederlanden s, 1 Or Het hete en zomerse warme weer heeft I 0,70 f 145,- 1 van Beleg, afschaffing van de dictatuur en instelling van een Democratische- en 1 De bewoners hebben zich in een brief d.d. 24 april tot het college en de raad gericht, waarin uitvoerig wordt verhaald over chaotische parkeersituatie in de ven tweg voor de flat. De flatbewoners zochten steun bij „Voor Allen” en „Meerestein”. Die steun heeft uiteindelijk geresulteerd in de suggestie van het woonerf, dat echter als allerlaatste alternatief wordt gezien indien andere maatregelen niet helpen, zoals: het invoeren van „kops” parkeren (zou daartoe de parkeerstrook langs de ventweg moeten uitdiepen); als er voldoen de parkeerruimte is gemaakt een parkeer verbod aan de flatzijde invoeren; de vent- BE VERWIJK. Erg grote verwachtin gen hebben de bloemenkwekers door gaans niet over de prijsvorming als de temperaturen boven de 25 C komen. Veel voordeel in de kassen heeft men er niet van, omdat de verwarmingen weliswaar op een heel laag pitje draaien, maar de verkoop meestal ook traag verloopt. haar stempel stevig op de groentenafzet gedrukt. Voor bepaalde produkten toonde men weinig belangstelling, andere waren daarentegen zeer in trek en liepen snel in prijs op. weg zodanig afsluiten dat het in- en uitrij den op het punt bij de verkeerslichten Plesmanweg/Laan der Nederlanden niet meer mogelijk is; als „kops” parkeren mo gelijk is hoeven de auto’s ook niet meer te keren. Tenslotte moet de ventweg worden voorzien van een verkeersdrempel. Dat waren dan vooral sla en rabarber; de sla ging bij de grote aanvoer (zp tegen de tweehonderdduizend krop per dag) naar de halve gulden per stuk. Ook voor rabarber betaalde men prijzen per bos die naar een gulden toegingen. Bospeen, snel in opmars, bracht goede prijzen op omdat er veel vraag van de Belgische markt is. Er werd tot 170 cent per bos betaald. Radijs, ook een groot produkt, noteerde van 33 tot 60 cent per bosje. Bloemkool noteerde bij een iets rui mere aanvoer van 110 tot 190 cent per stuk. Wat primeur artikelen zo als peulen, asper ge en snijbonen gingen tegen hoge prijzen van de hand. Het initiatief tot deze voorlichtingsac- tie is genomen door het gemeentebes tuur, dat na de bekendmaking van zijn plannen tot het inrichten van een klein woonwagenkamp op de ijsbaan aan de Parallelweg uit allerlei mededelingen en gesprekken opmaakte, dat er ook wat het woonwafeenwerk in zijn alge meenheid betreft, velerlei misvattingen onder de burgerij bestaan. De stand wordt dinsdagavond 6 juni om 19.30 uur geopend. Daarna kan ie dereen die dat wenst met betuursleden van het Woonwagencentrum IJmond en met de bewoners zelf over de proble matiek van gedachten wisselen. In de voorlichtingsstand zal de overige dagen steeds iemand aanwezig zijn voor nade re toelichting en het beantwoorden van vragen. De flatbewoners hebben in de brief aan het college en de gemeenteraad een reeks van klachten opgesomd. Er is een* tekort aan parkeerruimte in de omgeving en om de auto’s toch ergens kwijt te raken, zet de automobilist het voertuig maar op het trot toir of voor een van de vele garagedeuren ter plekke. Voor de kinderen is het geen al te veilige situatie, zo menen de bewoners, die zelf ook hinder ondervinden van de auto’s bij het verlaten of het betreden van het portaal. Naast de suggesties van „Voor Het spoedeisend karakter van de zaak noopte mr. graaf Schimmelpenninck er toe te vragen of een plaatsje op het tijde lijke kamp langs de Parallelweg niet tot de mogelijkheden zou behoren. Mr. Siep- man, die samen met mr. Obermann de gemeente Beverwijk vertegenwoordigde. stelde, dat B. en W. er alles aan doen om dit kamp zo snel als mogelijk is te laten aanleggen en dat de gemeente zeker mee wil werken om de man in kwestie op het tijdelijk kamp te krijgen. Maar mr. Van Veen betoogde, dat de woonwagenbewo ner geen enkele affiniteit bezit met de groep die zich voor het tijdelijk kamp heeft aangemeld en dat de toestand dan weer van vooraf aan zou gaan beginnen. Overigens zijn B. en W. van plan de reali sering van het kamp buiten de bezwaar schriftenprocedure te houden. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De tweeëntwintig Chileense vluchtelingen die sinds okto ber vorig jaar in Wijk aan Zee verblij ven, hebben zich solidair verklaard met de hongerstakingsactie, waarmee land genoten in Chili zelf en Chileense banne lingen in andere werelddelen protest aantekenen tegen de spoorloze verdwij ning van zo’n 2500 politieke gevangenen. Maandag 22 mei, toen de termijn waar binnen opheldering over hun verblijf plaats zou worden gegeven een week was overschreden, gingen ruim zeventig fa milieleden van verdwenen politieke ge vangenen voor onbepaalde tijd in hon gerstaking. Ze verblijven in Santiago in een gebouw van Unicef en in een drietal kerken. Bij deze actie sloten zich vrijwel direct lotgenoten in onder meer de ste den Conception en Talca aan, Waardoor nu in totaal zo’n tweehonderd familiele den van het regiem onwelgevallige Chile nen van wie na hun arrestatie taal noch teken meer is vernomen, in Chileense kerken in hongerstaking zijn. De actie heeft inmiddels een wereld- hoe en waarom van de hongerstaking uit te dragen. Actieve deelname aan de hon gerstaking wordt in de toekomst echter niet uitgesloten. van wie sedertdien niets meer is verno men. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Een meer v ries en ten var gemeei HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ik ben Dat mot het nergi en kom buitenla aan het zien. Ze pen, brt linksaf 1 hoge ga tegels. V ken. Vet viteit is korte w hoofd, werk ha I BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 VEL aardie midda huisca luidt: l danser Pierev Ligt), liefdes Adelij: de scl Kinde: Drie ,- (bewei jes (bt beiaar Hollar werkli BEVERWIJK. De Beverwijkse Platte landsvrouwen sluiten het seizoen donder dag af met een feestavond, die vanaf 19.30 uur wordt gehouden in ’t Odd Fellowhuis aan de Prinsesselaan. Met die feestavond wordt vooruitgelopen op de viering van het dertigjarig verenigingsbestaan, dat op 6 oktober gestalte krijgt met een daverend programma in De Nieuwe Slof. VEI dijk e: zaken spreel houde J. W. maam (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In Beverwijk zijn weer malafide schoorsteenvegers op stap. Her en der in de gemeente bellen zij aan met de vraag of de schoorsteen nog moet worden geveegd, en als de bewoner daar op ingaat, wordt hem na nauwelijks enkel ragwerk een peperdure rekening gepre senteerd. De politie adviseert mensen, die hun schoorsteen willen laten vegen, zich bij voorkeur te wenden tot te goeder naam en faam bekend staande bedrijven. Wil men toch op het aanbod van onbekende firma ingaan, dan doet men er goed aan de prijs tevoren schriftelijk en in tweevoud vast te leggen. HEEMSKERK. In de portrettengalerij van nieuwe Heemskerkse raadsleden, is door een misverstand de heer A. Tuyn geplaatst. De heer Tuyn, elfde op de CDA- kandidatenlijst, is niet in de raad gekozen. De CDA-fractie in Heemskerk telt straks 10 leden. In de persoonlijke gegevens over de kandidaten komen 11 CDA’ers aan bod. Onze excuses aan de heer Tuyn, die blij moedig kwam vertellen bloemstukken te hebben ontvangen als reactie op zijn „ver kiezing”. HEEMSKERK. Ondanks alle goede zorgen, is er toch een foutje geslopen in de donderdag gepubliceerde portrettengale rij van de nieuwkomers in de Heemskerk se gemeentepolitiek. De foto van het kers verse PvdA-raadslid Thea de Roos - van Rooden werd abusievelijk verwisseld met die van de als achtste geplaatste en dus niet verkozen Ria Rodenburg. Met onze excuses aan mevrouw Rodenburg hopen we met bovenstaande foto van Thea de Roos-van Rooden de zaak te hebben recht gezet. belangstellendel steui het open huis blijven di olie! (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vier jaar lang vecht een bewoner van het regionale woonwagen centrum Heemskerk voor een standplaats voor zijn woonwagen in Beverwijk. Hij kan niet aarden in het kamp, zijn vrouw wordt zieker en zieker en langzaam maar zeker stijgt de nood. B. en W. van Beverwijk weigeren hem een ontheffing te geven, waarmee hem een plaatsje kan worden toegewezen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vernietigen deze beslissing om de ontheffing te weigeren, maar gaan ook niet verder door wèl een plaatsje voor de woonwagen aan te wijzen. Het se gebouw kenhuis aantal s binnen i zwarte 1 drukker peutiscl nen. En een thei bijwone land II. progran Rijnla meenscl vinciaal blijven tot veer een leef verbant psychot woord, op zoek die vaal met ziel wezenli systeem ging met de oprichting van „De Wij kers”. Een kwart eeuw later werd de» groep gefuseerd met „Die Duinjaghers'. zodat „Die Wijcker Duinjaghers” zelf hel Grofwe zilveren bestaansjubileum vieren. ’s morg voor w Het open huis wordt opgeluisterd mei wordt allerhande padvindersactiviteiten, zoali| avond i lllllllllllll ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal De gemeente Beverwijk, zo stelde Ober mann, ziet niet in waarom juist Beverwijk deze man aan een standplaats moet hel pen. Er is geen economische binding met de gemeente, er is geen plaats voor een woonwagen en'bovendien wordt het wel erg ingewikkeld als de woonwagenbewo ner tussen het beroep van de gemeente tegen de beslissing van G.S. probeert te komen. Mr. Van Veen was het daar vol strekt niet mee eens. „Het gezin winkelt in Beverwijk, de man heeft een plaats op de Beverwijkse weekmarkt en het opheffen van de psychische spanningen moet in Beverwijk gebeuren. Daar wonen kennis sen en vrienden van de vrouw, die vele jaren lang op het kleine, nu gesloopte Beverwijkse kamp heeft gewoond”. Mr. Siepman verduidelijkte dat ae markt plaats op de markt aan de 62-jarige moe der van de man is uitgegeven en dat hij niets met die standplaats van doen heeft. Mr. Van Veen had de president een teke ning van de stad overlegd, waarop drie mogelijke plaatsen voor de woonwagen waren getekend. Maar of dat allemaal zo gemakkelijk gaat moet worden betwijfeld, want de gemeente heeft ook rekening te houden met bestemmingsplannetjes, aldus mr. Obermann. Mr. Van Veen keek anders tegen deze zaak aan en merkte op dat er momenteel stemmen opgaan om een woonwagen ook werkelijk als een woon bestemming te zien en dan past een woon wagen op een braakliggend stuk grond in de stad, bijv, het Raamveld, heel goed. Mr. graaf Schimmelpenninck bleef het een problematische zaak vinden. Advo caat mr. Van Veen pleitte voor een snelle beslissing. De president zag het spoed eisende karakter en doet vrijdagmorgen 9 juni om 10 uur uitspraak. Dan ook weet de woonwagenbewoner of de president mr. Van Veen volgt („Binnen een week na het vonnis de gemeente Beverwijk verplichten schriftelijk een standplaats toe te wijzen”) of dat mr. Obermann („Niet ontvankelijk verklaren”) in het gelijk wordt gesteld. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-1Ü519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Om de Beverwijkse bevolking meer inzicht te verschaffen in wat een woonwagenkamp precies behelst en wat mensen beweegt in zo’n centrum te gaan wonen, wordt door het Woonwagencentrum IJmond van 6 tot en met 9 juni een informatiestand in het Stadskantoor ingericht. i Beverwijk is inmiddels tegen de beslis sing van de provincie Noord-Holland bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in beroep gegaan. De woonwagenbe woner intussen zit tussen twee vuren: aan de ene kant Beverwijk en aan de andere kant de provincie. De man is door G.S. in gelijk gesteld, maar zal op*de uitspraak van de Raad van State moeten wachten. Inmiddels stapelen de familiale proble men zich op en middels een kort geding wil hij de gemeente Beverwijk er toe dwingen hem een standplaats in de stad te geven. Het kort geding diende vrijdagmorgen voor de president van de Haarlemse recht bank, mr. graaf L. H. Schirhmelpenninck, die zich in een uiterst moeilijke positie bevond, zo merkte hij, tijdens de langduri ge zitting op. De gemeente Beverwijk meent het gelijk aan haar zijde te hebben ën gaat bij de Raad van State tegen de beslissing van G.S. in beroep. De woonwagenbewoner is op dat moment geen direct belanghebben de meer. De man probeert echter via de civiele rechter de gemeente Beverwijk te dwingen hem toch een standplaats ergens in de stad aan te bieden. Een volstrekt unieke situatie, zo noemde de advocaat van de woonwagenbewoner, mr. Van Veen het en daar was de president van de Haar lemse rechtbank het volledig mee eens. De man wil graag een snelle beslissing. De gezondheid van zowel de man als de vrouw wordt sferk negatief be3nvloed door het niet kunnen aarden op het regionale kamp én het juridische gevecht om een stand plaats, aldus de medici. Over een van de artsen die zich met de zaak bezighoudt, de zogenoemde vertrouwensarts te Velsen, maakte mr. Van Veen zich ontzettend boos. „Deze arts stelt zich politiek op en deelde, toen de vrouw van mijn cliënt bij hem kwam om zich te laten onderzoeken, luchthartig mee, dat hij*tegen het verlenen van een ontheffing was. Daar kwam de vrouw niet voor. Hij moest adviseren om trent haar wöonsituatie-. De arts is ver gaand buiten zijn boekje gegaan en ik ben van plan een klacht tegen deze arts in te dienen. Het medisch genootschap te Utrecht is met de situatie rond de vertrou wensarts ook niet zo gelukkig”. Allen” en „Meerestein” voegen de bewo ners er nog een aan toe: het maken van een parkeerhaven in het plantsoen tegenover de flats. „Er zullen van uw kant nog wel meer suggesties komen en die zullen wij, de bewoners van de Laan der Nederlan den in dankbaarheid aannemen. Het is voor de maatschappelijke sfeer erg be langrijk dat er rust, orde en netheid in de buurt komt”, zo schrijven de bewoners, die als contactadres Laan der Nederlanden 311 (de heer N. van Gerven) noteerden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het Beverwijkse padvindersduin wordt vandaag feest ge- elka vierd. Met een open huis van 13 tot 17 uur maatsci herdenken „Die Wijcker Duinjaghers” het over feit, dat het scoutinggebeuren in deze het regio precies vijftig jaar geleden van star/ werken van het van th< De bewoners van de flats aan de Laan der Nederlanden, dichtbij het kruispunt met de Plesmanweg, ergeren zich dagelijks aan de parkeerchaos voor hun flat. Minder goed verging het de spinazie en andijvie. Beide produkten noteerden van 23 tot 52 cent per kilo, maar dan moest de kwaliteit heel goed zijn anders draaide er nog wel eens een kistje door. Prei met veel schieters is ook uit de gratie bij de handel. pionieren, kaartlezen en kompasinstruc tie. Verder worden er kinderspelen geor ganiseerd, staat er een Rad van Avontu ren, wordt een dia-serie vertoond me daaraan gekoppeld informatie over Scou ting Kennemerland en is er een handenar beid-stand, waaraan 1 naar hartelust kunnen knutselen. Na afloop van 1 groepsleden nog enige tijd bijeen voor eei gezamenlijke maaltijd en een sfeervo kampvuur. Maar de warmte heeft nog niet zo heel erg haar stempel op de prijzen gedrukt. Ongetwijfeld ging alles wat makkelijker weg dan vorige week, maar vooral voor de ,,bij”-bloemen waren de prijzen heel goed. Tot deze groep behoren onder andere dui zendschoon, violieren, margrieten, pyretr- hums en de eerstfe pioenen. Zelfs de irissen die het lang hebben laten afweten kwamen wat in de prijzenlift. Zo zag men Ideaal van buiten getrokken tot rond de 16 cent per stuk gaan. Anjers en rozen hebben evenals de fresia een klein stukje terrein moeten prijs geven, maar dat zat er wel in. Bij de potplanten een wat rustiger aan bod met een redelijke vraag, waarbij de cyclamen -nèt van het markttoneel ver dwenen - weer terug zijn. Dagelijks een grote aanvoer van perkplanten waarbij salvia, petunia en dergelijke een heel grote rol spelen. Met tuingoed gaat vrij vlot weg al wordt de zwaardere kwaliteit beter be taald dan het lichtere spul. In de uit dat oliever omdat dergeli te best provin VEL! heeft d nisnam oliever was dc raad ir Wilt u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro of bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgirokaart welke U wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw beta ling sneller verwerken. Gran Avenida 8340, Santiago, Chili en naar Iglesia Jesüa Obrero”, General Ve lasquez 1090, Santiago, Chili. Overigens lijken de vastende familie- ling van alle politieke gevangenen, alge- leden van vermiste politieke gevange- ivoorwaardelijke te- nen hun eerste resultaat te hebben ge boekt. Generaal Pinochet heeft recente- van de democratie, berechting van alle lijk aan een VN-delegatie toestemming handlangers van de dictatuur, ontbin- verleend, gedurende twee weken een on ding van de Binnenlandse veiligheids- derzoek naar de kwestie van de verdwe- dienst de CNI, opheffing van de Staat nen gevangenen in te stellen. ö- Dit is de Chileen Ismael Dario Cha vez Lobos, die bijna vier jaar geleden in wijde respons gekregen. Chileens banne- Santiago gevangen werd genomen en lingen betuigen overal ter wereld hun daadwerkelijke steun aan de strijd tegen de dictatuur. Alleen in Nederland wordt al op negen plaatsen gevast. De groep in Wijk aan Zee verblijvende Chilenen heeft zich er tot dusverre toe beperkt het revolutionaire volksregering. Ter ondersteuning van de strijd van de hongerstakers wordt iedereen die zich bij hun doelstellingen kan aansluiten verzocht, telegrammen en brieven met solidariteitsverklaringen te sturen naar de Unicef, Isidora Goyenechea 3322, San tiago, Chili; naar Iglesia „La Estampa”, Met de actie hopen de hongerstakers te Avda. Independencia 6333, Santiago, bereiken dat door het regiem-Pinochet Chili; naar Iglesia „San Juan Bosco”, informatie wordt verstrekt over wat er met de vermiste politieke gevangenen is gebeurd en waar zij verblijven. Voorts eist men de onmiddellijke invrijheidstel- eke mene amnestie en ott rugkeer voor alle bannelingen, herstel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4