maatschappelijk beleid Therapie en vormen samen dagprogramma Rijnland LOODSENKOK NEEMT AFSCHEID Carillonklanken nt i ipi» I Promotiewedstrijd KIC Huizen Velsen-Noord College wil subsidie worden gerenoveerd VOS handhaven VVB houdt rommelmarkt voor gouden jubileum Zandvoort vraagt lendef steun voor motie oliebestrijding w Geen spreekuur s'* I I I BB 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 4 JUNI Z A T E R DAG 3 E to’s. Een groot, geelachtig ge bouw. A meer dan honderddertig jaar oud, leren de romeinse cijfers boven de dubbele deuren. Een ei genwijs klokje in een bescheiden torentje laat de weinige mensen die er rondlopen weten hoe laat het is. '*1 4 De Brederodelaan in Santpoort. Een mooie laan, dat zeker. Met fraaie huizen, een minigolfbaan, hockeyvelden. Wat detonerend rijst tussen de bomen een grote schoorsteen op. Een smeedijzeren hek, een portiershuisje als een boswachterswoning, met een rie ten dak. Een slagboom, stram en stijf omhoog gericht. Een lange oprijlaan, overal geparkeerde au- F 4| ‘fl I - - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmin De studeerkamer van Rijnland II. Een PIETER TAFFIJN d 0 uur uur ven d >or ee feervo istruc i geor vontu d me Scou denar In deze motie spreekt de raad als oordeel uit dat het rijk de bestrijding van ernstige olieverontreiniging op zich dient te nemen omdat de gemeenten zelf niet in staat zijn dergelijke verontreinigingen doeltreffend te bestrijden. Volgens Zandvoort moet de j provincie een noodplan opstellen. Ik ben bij het Provinciaal Ziekenhuis. Dat moet je wel weten, want te lezen is het nergens. Ik ga de dubbele deuren door en kom in een lange, verlaten gang. Een buitenlandse werknemer is de tegelvloer aan het dweilen, verder is er niemand te zien. Zestig stappen, holklinkende stap pen, brengen me op het punt waar ik linksaf moet slaan. Opnieuw zo’n grote hoge gang. Mijn hakken tikken op de tegels. Weer zestig stappen, langs de keu ken. Veel gesloten deuren, van enige acti viteit is niets te merken. Tijdens mijn korte wandeling schiet het me door het hoofd, dat de winterschilder hier goed werk had kunnen verrichten. VELSEN. De gemeente Zandvoort heeft de gemeenteraad van Velsen ter ken nisname een motie over bestrijding van olieverontreiniging toegestuurd. De motie was door alle partijen in de Zandvoortse raad ingediend op 25 april. Een afschrift van deze moties is onder meer verstuurd aan de betrokken ministe ries en kamercommissies, Provinciale Sta ten van de kustprovincies en aan alle kust- gemeenten. Als het de hele week zo moet gaan bedank ik halverwege voor de eer. Later, na een avondmaaltijd, praat ik er De sociotherapie is een bijeenkomst, waar in de problemen van het samenleven in de groep worden besproken. Voorlopig wordt er nog niets gesproken. In mijn onschuld probeer ik het gesprek op gang te brengen. Iemand vraagt me naar mijn mensbeeld. Koos van Rooyen kwam in dienst bij het loodswezen als „opstapper en matroos", dat hield in dat hij geen vaste arbeidsover eenkomst had. Het dienstverband kon per dag worden opgezegd. Sinds 1938 was hij bij de marine, als dienstplichtige. Door de oorlog liep zijn dienstverband door tot De tehrapeutische gemeenschap is geen nieuwigheid, ze stamt al uit de Tweede Werelcborlog. Zuinigheid heeft er mede aan ter grondslag gelegen. Op deze manier konder veel patiënten psychotherapeu tisch warden behandeld. Na de oorlog is er verder mee en aan gewerkt. Omdat de therapeutische gemeenschap ook had be wezen nog andere voordelen te hebben dan allien de mogelijheid veel mensen met relatief gezien weinig behandelaars te kunnen helpen. Er kan hospitalisatie mee worden voorkomen. Iets wat nog veel Die contacten zijn nodig om spanningen te kunnen kwijtraken, maar al te vaak worden de spanningen echter opgepot. ür Koos van Rooyen pakt het cadeau van de loodsensociëteit, een met koper beslagen houten tabaksdoos, uit. Rechts naast hem kijkt zijn vrouw toe, links staan de voorzitter van de sociëteit A. J. Struylaart en zijn vrouw. VELSEN-NOORD. De voetbalvereni ging WB organiseert morgen om acht uur een rommelmarkt op de Breesaperhof in Velsen-Noord. De rommelmarkt is de eer ste in een rij van evenementen die wordt georganiseerd door een commissie van dè club die zich bezighoudt met de voorberei dingen voor het goudefa jubileum van WB, dat volgend jaar gevierd wordt. VELSEN-NOORD. Het eerste heren team van de handbalvereniging KIC speelt zondagmiddag om 14.10 uur, een promo tiewedstrijd in Aalsmeer tegen Achilles. Als KIC wint, promoveren zij naar de landelijke eerste klasse. Bovendien wor den zondag op het KIC-terrein de voorron den gehouden voor de juniorenkampioen schappen, aanvang 12.00 uur. dag daar doorbrengen in de passieve, af wachtende patiëntenrol. Verder blijkt de groep in te werken op de wil die ieder in zich heeft om te genezen. En mogelijk het belangrijkste is wel dat er communicatie tussen de groepsleden tot stand komt. En dat zijn mensen, die juist zijn vastgelopen op het leggen van contacten met mede mensen. ha- i in en no- uur en i de :ich iten net aar lan- 5a”, igo, 50”, en Ve- De reparaties hebben onder meer be trekking op de daken, schoorstenen, dou checellen, binnen- en buitenmuren, ramen en gevels. Het college van burgemeester en wethouders zal zich over de kosten in verbinding stellen met het ministerie van volkshuisvesting. Het wordt me niet gemakkelijk gema&kt. Rijnland III ontvangt me met nauwelijks verholen argwaan. De groep zit in een grote kring en is zwijgzaam. Iedereen weet van mijn komst, heeft er mee ingestemd. geschoven. Links en rechts slingeren nog wat spullen van vorige gebruikers. Een doosje sigaren. Boeken. Tijdschriften. Een pen. Een dagboek. Ik praat met een jonge vrouw. De stralende voorjaarszon vormt een schril contrast met het verhaal dat ik hoor. De ellende begint als ze op haar negende jaar wordt verkracht. Haar ou ders willen dat niet accepteren, er wordt gewoon niet over gesproken. Wel wordt ze beschermd, door de problemen af te dek ken. En niet zo beste start, dat blijkt als ze haar opleiding ziekenverzorgster achter de rug heeft. Ze heeft het „hoog in de bol”. Overal probeert ze de boel naar haar hand te zetten, zij weet hoe het moet. Dat levert steeds ontslag op. Ze is negentien als voor de eerste maal de veiligheidsklep van de ketel open springt. Ze krijgt een psychose, gedraagt zich als een kind, kruipt over de vloer, vraagt op een bijzonder elementaire ma nier om aandacht. Ze doet haar eerste zelfmoordpoging en wordt opgenomen in een inrichting. De onvermijdelijke zware reddingsboot „Neeltje Jacoba” naar de bemanning op het schip werd gebracht. Tot slot van het officiële gedeelte van de druk bezochte receptie overhandigde de vrouw van voorzitter Struylaart de ca deaus, een bos bloemen voor mevrouw Van Rooyen en een met koper beslagen houten tabaksdoos voor de jubilaris zelf. Na het uitpakken van het cadeau en het dankwoord van Koos van Rooyen, volgden alle aanwezigen het voorbeeld van de voorzitter en werd de kok bedolven onder de beste wensen en geschenken. I Zondagavond is er in de kantine van KIC op het sportpark Rooswijk in Velsen- Noord, nog een receptie ter gelegenheid van het kampioenschap van het eerste herenteam. De receptie begint om 19.30 uur. Lang kan dat goed gaan, maar bij een aantal van ons klap't de ketel op een gege ven ogenblik uit elkaar. Dan ben je gek en je moet worden opgenomen. De psychia trische inrichting wacht. Met spuiten, me dicijnen, spanlakens en isoleercellen. Als je geluk hebt lijk je op een goed moment weer aangepast en word je ontslagen. Met een levensgrote kans na korte tijd weer terug te keren. Omdat er wel wat met je is gestoeid, maar de spanningen, de proble men, zijn nog levensgroot aanwezig. IHHimmiiiiiimHiiiuiiiiiiiiiiiim^ voorkomt bij mensen die in een ziekenhuis of andere inrichting zijn opgenomen en de klein kamertje, twee tafels tegen de muren VELSEN. Het college van Burgemees ter en Wethouders zal de raad adviseren de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) ook voor het tweede halfjaar van 1978 te subsidiëren. Aan de rommelmarkt is tevens een ver loting verbonden waarvoor de winkeliers aan de Breesaperhof een goed gevulde boodschappenmand als hoofdprijs heb ben aangeboden. met een aantal groepsleden over. Dan wordt me duidelijk gemaakt, dat ik die maandagmorgen een messcherpe bedrei ging vormde. Een stuk buitenwereld, bin nengedrongen in de veilige groep. En een stuk \an de buitenwereld, die velen juist met niöeite weer hadden verlaten na het weekénde. Iemand vertelt me het vrese lijk te vinden zondagavond weer door de lange gangen te moeten lopen om de eigen afdeliig op te zoeken. De „buitenwacht” blijkt ook vaak niet behulpzaam. Stelt vragei als: Waarom moet je nou nog te rug? .e bent toch niet gek meer? ilie- ige- ge- □te- ing on- we- Normaal gesproken zou deze subsidie door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) worden vergoed. Het gemeentebestuur heeft deze vergoeding ook aangevraagd, maar tot op heden is nog geen antwoord van CRM ontvangen. Daarom wil het college de sub sidie, vooruitlopend op de beslissing van CRM, voorlopig uit de gemeentelijke mid delen bekostigen. Met de subsidie is een bedrag van achtduizend gulden gemoeid. Onze verslaggever Pieter Taf fijn verbleef onlangs een week in de psychotherapeutische gemeen schap Rijnland, die deel uitmaakt van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. De uitnodiging hiertoe kwam tot stand na een aantal voorbereidende gesprekken met de maatschappelijk werkers van Rijnland. Zij werden (en worden) nogal eens geconfronteerd met problemen als het gaatom het vinden van werk en huisvesting voor de mensen die zijn opgeno- menin Rijnland. Er werd tenslotte overeengekomen een week mee te lopen in Rijnland. Om aan den lijve te ervaren om welke therapie het voor welke mensen gaat. In een vijftal verhalen zult u de weerslag vinden van de ervarin gen van, deze week. Om duidelijk te maken, dat het om een vrij unie ke therapie gaat die nog maar spo radisch wordt toegepast in ons land. En dat het om gewone men sen gaat, die in het straatbeeld niet opvallen. Maar worstelen met pro blemen, waar ze zelf niet meer kunnen uitkomen. Rijnland geeft ze de hulp die ze zoeken. Zodat ze, door zelf ontzettend hard te wer ken, uit de knoop kunnen komen. einde wordt door velen buiten het zieken huig doorgebracht. Daarover beslist men, na overleg met groepsleden en staf, zelf. 17 uur s” het deze i start Wij 1 dei hers’. »lf hel Grofweg vertaald in het dagprogramma: ’s morgens therapie, na de maaltijd tijd voor werk en studie, de avondmaaltijd d mei wordt weer gezamenlijk gebruikt, de zoalt| avond is naar vrije besteding. Het week- 5) vijkse systeem, waarin ze niet schijnen te passen, ■s_t ge- jn elkaar steekt. En ook: wat denkt de maatschappij over mij en vooral: hoe denk ik over de maatschappij. Die benadering is het bijzondere van Rijnland. Niet alleeen werken aan je „ziektebeeld”, geïsoleerd van het verdere leven. Maar een integratie van therapie en maatschappelijk beleid. VELSEN. De Velsense stadhuisbei aardier, Hein de Ligt, bespeelt zaterdag middag, tussen vier en vijf uur, het stad huiscarillon te IJmuiden. Het programma luidt: 1. Suite 1 (F. Timmermans), 2. Volks dansen. Boerenplof, Boerenschots, Jan Pierewiet,- Lekkerbekkie (bewerking H. de Ligt), 3. Variaties over een oud-Nederlands liefdeslied (Cor Kee), 4. Liefdesliedjes. Adelijn, bruin maagdelijn, Het meisje en de schipper (bewerking H. de Ligt), 5. J Kinderliederen. Altijd is Kortjakje ziek, Drie schuintamboers, Epoupé-poudenée (bewerking H. de Logt), 6. De drie ruitert jes (bewerking H. de Ligt), Ballade voor- beiaard (Willem Créman), 7. Oud- Hollandse boerendansen (W. F. Siep, be werking L. ’t Hart). VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk en wethouder Th. C. Witte van sociale zaken, houden op maandag, 5 juni, geen spreekuur. Ook de spreekuren van de wet houders H. van der Werff van financiën en •I- W. Meijer van openbare werken op maandag komen te vervallen. Het secretariaat van Rijnland is in het gebouw al even onherkenbaar als het zie kenhuis van buitenaf is. Binnen is een aantal stafleden aan de koffie, nauwelijks binnen sta ik al met een beker dampende zwarte koffie in de hand. Vluchtige hand drukken, mijn week op de psyehothera- peutische gemeenschap Rijnland is begon nen. Enkele minuten later wandel ik met een therapeut een troosteloze trap op. Het bijwonen van een sociotherapie op Rijn land III is het officiële begin van mijn programma. Rijnland is een psychoterapeutische ge meenschap, die deel uitmaakt van het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort. Er ver- blijven mannen en vrouwen van twintig -- tot veertig jaar, dag en nacht. Zij vormen een leefgemeenschap en werken in groeps verband aan hun behandeling. Klinische psychoterapie heet dat met een duur woord. De mensen die zijn opgenomen zijn op zoek naar antwoorden op hun vragen, die vaak ver weg zijn gestopt. Ze worstelen met zichzelf om erachter te komen wat er wezenlijk aan de hand is. Hoe het normen- Ik, tracht dat uit te leggen, na vijf zinnen Word ik in de rede gevallen. „Wat zit je toch veel te ouwehoeren”. Beduusd zwijg ik. Mijn horloge tikt de minuten weg, ik voel m’n handen steeds vochtiger worden. medicijnen. Na drieëneenhalve maand wordt ze als genezen ontslagen. Ze kan zichzelf weer redden, maar in 1977 voelt ze dat ze weer een psychose zal gaan krijgen. Ze is behoorlijk in de war, stapt bijvoor beeld bij de bakker naar binnen om siga retten te kopen. Ze gaat naar de psychiater en wordt weer opgenomen. Ditmaal voor een maand. Ze wordt ontslagen, maar ziet het niet meer zitten. Dat resulteert in de tweede zelfmoordpoging. De psychiater is toeval lig op de hoogte dat Rijnland bestaat en raadt haar aan een brief te schrijven of ze kan worden opgenomen. Hij doet hetzelf de. Zo komt ze in Rijnland I terecht, met een uitgebreide medicatie. Als vlucht voor haar eigen problemen is ze voortdurend bezig anderen te helpen. Ze weet dat te veranderen, ze leert dat je best over je spanningen mag praten en dat je ook door het leven kan zonder een grote pot pillen. Dan maakt ze de overstap naar Rijnland II. Weer probeert ze zich als een zichzelf wegcijferende Florence Nightingale op te stellen. Maar het wordt haar al snel duide lijk gemaakt dat men daar niet van ge diend is. Nu is ze zover dat ze over haar problemen kan praten, ze is volop met zichzelf bezig. De spanning glijdt wat van haar af, al heeft ze het er zo af en toe nog drommels moeilijk mee. Het groepsgebeu ren trekt haar erg aan, maar dat gaat niet altijd goed. Vierentwintig uur met elkaar optrekken valt niet altijd mee. Ze wil leren haar problemen te uiten, ze wil echt zelf standig zijn. Ze denkt erover van baan te veranderen. Misschien werken in een weeshuis, omdat ze aan den lijve heeft ondervonden wat kindern kunnen meema ken. Het lukt niet altijd, er zijn nachten dat ze wakker ligt en nog met haar therapie bezig is. Op zulke momenten ervaar je het ge brek aan privacy. Nog steeds probeert haar familie te doen alsof er niets aan de hand is, ze willen niet accepteren dat ze nu in Santpoort is opgenomen. Ze wil er zo snel mogelijk weer uit, maar dan wel gees telijk gezond. Nu uitstappen heeft geen zin, ze vreest dan weer in haar oude ge dragspatroon te vervallen. Een stuk van de drukte die haar vroeger kenmerkte is ze in ieder geval al kwijt, ze voelt en uit zich al veel rustiger. De eigen verantwoordelijkheid neemt een zeer grote plaats in op Rijnland. Van daar dat er een circuit-achtige opbouw is. Rijnland I wordt bevolkt door mensen die nog onder grote spanning leven. -De deur zit er op slot, er is een indringende begelei ding en bescherming van sociotherapeu- ten. Rijnland II doet een groter beroep op de eigen verantwoordelijkheid. De begelei ding is een stuk minder, het is een open afdeling. Rijnland III tenslotte is een vrij wel zelfstandige leefgemeenschap zonder voortdurende begeleiding en is bedoeld voor mensen die al een eind met de behan deling zijn gevorderd. Overigens: het is geen school waar per se in de eerste klas moet worden begonnen. Voordat iemand wordt opgenomen vinden er tal van ge sprekken plaats en daarin wordt bepaald in welke afdeling de patiënt het best tot zijn recht komt. t (Van een onzer erslaggevers) IJMUIDEN. „Je bent nu wel voor goed uit de kombuis verdwenen, maar we hopen dat je deze sociëteit regelmatig zult blijven bezoeken. Koos, tot ziens”. Met deze woorden nam voorzitter A. J. Struy laart van de loodsensociëteit „Recht door zee” afscheid van de heer J. C. van Rooy en, sinds 1947 bij het loodswezen IJmui den in dienst. Aanvankelijk als matroos, vanaf 1961 als kok. 1947, tot hrt moment dat bij bij het loods wezen in denst kwam. Voorzitter Struylaart prees vooral het goede hurmur van Koos van Rooyen, ook onder de rroeilijkste omstandigheden had hij altijd vel tijd voor eenkwinkslag. Bovendien had hij door al die jaren bij de marine zo aeel ervaring op zee, dat vooral in het begh iedereen bij hem kwam om raad. „Koos, hoe zit dat” was een gevleu gelde kreetaan boord van de loodsboten. Ook were nog eens aangehaald hoe soci- aal-voelenddeze kok altijd is geweest. Als voorbeeld taarvan haalde een ex-collega het verhaal over het Engelse schip „Yew- corft” aan, dat in 1963 op de noordpier vast kwam te ztten. Voor de vijf opvarenden die aan board waren gebleven had Koos van Rooyei toen een grote pan soep ge maakt en een ketel koffie, die met de VELSEN-NOORD. Honderdachten- I veertig woningen van de Rooms- Katholieke Woningbouwvereniging in Vel sen-Noord worden gerenoveerd. De ge meentelijke dienst volkshuisvesting heeft bij diverse aannemers prijzen opgevraagd. Na prijsopgave is gebleken dat de totale kosten ongeveer 1,2 miljoen gulden zullen bedragen. Deze prijs ligt boven de oor spronkelijke raming, die bedroeg 1,08 miljoen. 'i 'W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5