WEINIG VERRASSINGEN Ontwikkelingsvarianten voor NORON-stad Van NORON-stad komt niet veel terecht I CONCEPT-ONTWERP MET uitgesloten Groei van Hoofddorp tot over de IJtocht niet WIEGELS DROOM nul w. ar IJMOND 19 7 8 3 JUNI A T E R D A G door Rien Polderman z s 1 f x g door Rien Polderman f HAARLEM. Van het oorspronkelijke idee van le NORON voor de verstedelijking van de ruimte tussen Haarlem en Hoofddorp is in het concept- streekplan voor het Amsterdam- M oordzeekanaalgebied weinig meer over. De gecon centreerde bebouwing is uiteengevallen in twee stukken: een schil bij Hoofddorp en een schil bij [Haarlem-Vijfhuizen. De vaststelling van de PPD in iverkenning III van de NORON, dat het karakter en !de structuur van Hoofddorp zich niet lenen voor I verdere uitbreiding over de IJ weg, heeft bij de luitwerking van de stedebouwkundige plannen ken nelijk weinig gewicht gekregen. De^in het concept- streekplan aangereikte keuzemogelijkheden zijn een grote uitbreiding van Hoofddorp of een giganti sche, waarbij na 1990 niet alleen de IJweg zou worden overschreden, maar zelfs de IJtocht, die nog een kilometer westelijker ligt. Rubriek over stedebouw, ruimtelijke ordening en provinciaal bestuur k- HAARLEM. Het ontwerp-streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, dat over ’n poosje zal worden gepubliceerd, zal weinig verrassingen bevatten. Dat blijkt uit het concept-ontwerp, waarmee momenteel links en rechtss wordt gewapperd. Dat er weinig nieuws zou zijn te melden ligt trouwens geheel in de lijn van de verwachtingen. Het streekplan is namelijk een optelsom van een aantal eerder vastgestelde nota’s en kleinere streekplannen. Politieke stand punten die in het kader van die nota’s en kleinere streekplannen werden gedaan, worden in het nieuwe grote streekplan herhaald. uc - c Streekplan onderstreept samenhang Amsterdam -N oordzeekanaalgebied WiHtAh HAARLEM HOOFDOORP VARIA), T te F SPOORLIJN AS OPENBAAR i op dreef Wiegel schrikt er wakker van. Hij is -s Behoud van het open karakter van het Groene Hart van de Randstad, waartoe ook het zuidelijk deel van de Haarlemmer meer behoort. Om die reden is in het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer slechts een zeer beperkte uitgroei van de woningvoorraad mogelijk. het nog niet in een streekplan opgenomen gebied van Amsterdam en buurgemeen ten. Bij de studie voor die streekplannen kwam de behoefte op aan een totaalbeeld, waarin de samenhangen tussen de ver schillende streekplangebieden zichtbaar zouden worden. De hoofdlijnen voor dit totaalbeeld werden reeds opgenomen in de eind 1977 door Provinciale Staten vastges telde Nota van Uitgangspunten voor het, Amsterdam-Noordzeekanaalgebied en la ter bevestigd in de Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland (NORON), die eind vorig jaar door de Staten werd vastgesteld. Zoals het hoort, begint de tekst van het streekplan met een gedegen schets van de historische ontwikkeling, die tot de huidi ge situatie heeft geleid. Met behulp van oude kaarten en plattegronden wordt aan getoond hoe het oude plassengebied van Haarlemmermeer en IJ en de vele ver spreid liggende steden en dorpen zjch inpoldering na inpoldering ontwikkelde tot een steeds meer samenklonterende ste delijke structuur. Hoe het gebied met grote afstanden tussen de steden langzaam ver anderde in een stedelijk gebied met grote afstanden tussen de stukjes groen. „Oh, eh, dank je Jansen, leg het daar maar neer, Ik zal het direct even doorne men”. En Wiegel aan ’t lezen, want die Jansen draait tenslotte langer mee, dan hij; die zal wel weten wat goed is voor het land. Lezen, herlezen, zweten, zuchten. Vest uit doen, bode schellen om 'n biertje, om tenslotte met ’n vage glimlach in te dut ten. Daar gaat de deur open. De professor treedt binnen. Het is Van Agt in vol ornaat. En achter hem, ook al in toga, komt w'aarempel Den Uyl ook. Beiden zijn heel groot. De kamer blijkt onge merkt veranderd in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Den Uyl beklimt het spreekgestoelte; is groot, heel groot en boos. Wiegel frunnikt zenuwachtig en bezweet aan de zomen van zijn korte broek. Den Uyl buigt voorover, op zijn karakteristieke manier. Nu moet hij het weten, nu komt het er op aan, hij mag niet falen, overal is televisie. Hij moet de Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de problemen (woningnood, forensis me, ruimteverspilling, geluidshinder, ver vuiling, selectieve migratie (dat is het weg trekken van bijvoorbeeld de jonge gezin nen met kinderen en het overblijven van ouden van dagen), die in het gebied zijn waar te nemen. Het streekplan eindigd met een hoofdstuk waarin GS hun beleids voornemens tegenover de gesignaleerde problematiek op een rij zetten. Dat alles is op ’n plankaart ingetekend. De voornaamste doelstellingen van het streekplan zijn: verantwoord gebruik van de schaarse ruimte, bevordering van een veilig en gezond milieu, bouwen van vol doende woningen van goede kwaliteit, kri tische benadering van de economische groei, zuinig omgaan met energie en be perking van de woon-werk-afst.anden. Geen voorhaven bij de zuidpier van IJmuiden, maar een kustaanpassing aan de noordzijde (ten behoeve van erts- en kolenoverslag) mag met het oog op de werkgelegenheid niet onmogelijk worden gemaakt. geschiedenis in als de opvolger van de grote hervormer Thorbecke, hebben oom Harm en tante Haya gezegd. Hoe staat het met de reorganisatie van het binnenlands bestuur, buldert Den Uyl hem toe. Stadsvernieuwing (die vooral in Am sterdam slechts met de grootste moeite van de grond zal kunnen komen) op basis van een structuurplan, waarop bestem mingsplannen kunnen worden geënt. Als westgrens .voor het Westelijk Ha vengebied moet de Machineweg in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de worden aangehouden. Ook voor be paalde niet-havengebonden, zeer ruite- extensieve, activiteiten zou in het oostelijk deel van de Houtrakpolder (Westelijk Ha vengebied) een plaats kunnen worden ge vonden. niet in de Tweede Kamer. Gelukkig maar. Hij is gewoon in zijn werkkamer. Een vette bromvlieg zoemt tegen het glas. En daar is de goede ambtenaar Jansen, die zich een grapje heeft gepermitteerd. Hoe staat het met die reorganisatie? her haalt Jansen ironisch, en legt al weer een stapeltje stukken op zijn bureau. Want laten we wel wezen, wat voor argumenten zijn er eigenlijk aan te voe ren om Noord-Holland in tweeën te kap pen op de manier die Wiegel heeft voor gesteld. Dat de kust in één provincie komt te liggen? Wat is daar het voordeel van? En als de minister daar zo’n belang aan hecht, waarom heeft hij dan niet ook de Zuid-Hollandse kust erbij genomen, Voorzichtigheid met verdere ontwik keling van kantoren en parkeergarages in de Haarlemse binnenstad. Behoud van de regionale taak van de Haarlemse binnen stad door de publieksaantrekkende func ties. De onbebouwde ruimten tussen de bebouwing in Zuid-Kennemerland en de duinen moeten behouden blijven; met na me de landgoederen mogen niet verder worden aangetast (GS vinden de duinen op veel plaatsen al aangetast. Zij stellen dat de hoge bebouwing van Zandvoort en het autocircuit grove inbreuken vormen in het duinlandschap). Zo zal het wel ongeveer gegaan zijn, denk ik. Misschien dat de praktijk in details wat afwijkt, maar in grote lijnen, Ja. „Nu weet ik het weer, hoe het zat met Kennemerland” denkt Wiegel. „Het is eigenlijk heel eevoudig. Als ik nu de grens gewoon tussen Haarlem en Am sterdam teken, waar die landtong het smalst is. Dan heb ik een provincie aan de kant van de duinen, met Haarlem. En een provincie met Amsterdam. Maar we moeten minder provincies hebben, dan in het ontwerp van De Gaay. Of Kenne merland zelfstandig moest blijven, daar was discussie over. We moeten minder provincies hebben. Ns kijken, ik hak gewoon de knoop door. Voeg Kennemer land bij dat stuk rondom Alkmaar. Dan heb ik mooi één grote provincie met de duinen er in. Juist ja, klaar is Kees”. zodat een kustprovincie zou ontstaan van Hoek van Holland tot Den Helder? Mis schien dat zo’n provincie het voordeel zou hebben, dat er gemakkelijk één ram penplan voor het tegemoettreden van olierampen kan worden gemaakt. O ja, en verder was nog een argument, dat de arbeids- en woningmarkt van de IJmond zich uitstrekt tot bij Hoorn. Zou het wer kelijk? en zo ja, moet dat argument dan zo zwaar wegen. En zou’t zelfde dan niet kunnen worden gezegd van Amsterdam? Weegt dat nou op tegen het belang van één bestuurlijke overkoepeling van het gebied dat zo sterke innerlijke samen hangen vertoont als het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied? Moet daarvoor de haven van Groot-Amsterdam onder twee provinciale besturen worden ge bracht? Moet daarvoor een samenge groeide stedelijke stuctuur in tweeën worden gekapt? Moet daarvoor een ge bied, waar een bedrijf als Schiphol zijn werknemers haalt en huisvest in twee stukken worden geknipt? Als Wiegel even de moeite had geno men om het concept-streekplan verder door te bladeren dan pagina 12, dan had hij zijn onzinnige voorstel misschien niet gedaan. Dan had hij kunnen zien, dat het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied sinds 1840 aaneen is gegroeid tot één samenhangend en ondeelbaar gebied. Student Wiegel is duidelijk nog niet rijp voor het tentamen. Misschien dat hij eens zou kunnen overwegen maar me teen een andere studierichting te nemen. Mocht hij evenwel toch op willen, dan zouden GS er goed aan doen om de examinatoren in de Tweede Kamer het nodige examen-materiaal toe te zenden. Het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied is daar bij uitstek geschikt voor. De totstanskoming van de Ringspoor- baan is één van de voornaamste infra structurele werken in het streekplange- bied. De spoedige aanleg van deze Ringlijn is hoogst noodzakelijk. De aanleg van een Hem-autotunnel mag niet onmogelijk worden gemaakt. CENTRALE VERVOER Dié Wiegel! Met zijn splitsing van Noord-Holland. Hoe komt zo’n man daar nou bij, vraag je je af. Misschien heeft-ie ook wel een exem plaar van het concept-streekplan voor óns deel van de randstad ontvangen. Een of andere ambtenaar kwam er op een kwade dag mee aandragen: „Als ’t U belieft, excellentie” (want dat moeten ze natuurlijk weer zeggen sinds Van Agt aan de macht is) „Als ’t U belieft, misschien komt dit van pas bij de reorganisatie van het binnenlands be stuur”. Hij is helemaal alleen in de kamer van de professor. Moet tentamen doen. Een dikke zwarte bromvlieg zoemt mono toon) tegen het venster. Buiten gaat een tram voorbij. De professor is er nog niet. Als hij nog lang wacht, is hij alles verge ten. De reorganisatie van het binnen lands bestuur. 'Hoe zat het ook weer? Zeeland en Friesland bleven hetzelfde, dat was gemakkelijk. Maar hoe was het ook weer met Noord-Holland? Dat was het Gooi, en dan kreeg je iets met Amstel veen. Maar dan. Was er nog niet zoiets als Kennemerland in het dictaat van De Gaay? Met Haarlem als hoofdstad, of was het Alkmaar? Zo’n gek klein provin- cietje in elk geval. Wistxhij hét nu maar precies. >0*: het gemeentebestuur van Haarlemmermeer van die noodzaak te overtuigen. Een noodzaak inderdaad, want het gaat om het openlaten of het afsnijden van bouwmogelijkheden voor de jaren na 1990. Met andere woorden, de toekomstige woonmoge- lijkheden van de jeugd van Kennemerland en de Meerlanden staat op het spel. Die toekomst hangt onder meer af van de bereidheid van de gemeente Haarlemmermeer om op te houden met de bouw van veel te ruim opgezette nieuwbouwwijkjes. Die toekomst hangt af van de principiële keuze voor hogere bouw- dichtheden, en een meer stedelijke wijk-structuur. In het concept-streekplan kan men dan ook lezen, dat vereist is, dat bij de stedebouwkundige opzet van de aangegeven bebou wing, rekening wordt gehouden met de verschillende doorgroei mogelijkheden. Na verwezenlijking van met name de wijk Born holm kunnen binnen deze gebieden (de NORON-bouwterreinen dus) tot 1990 zo’n 9.000 a 12.000 woningen worden gebouwd (bij een bebouwingsdichtheid van 25 woningen per hectare/de dicht heid van sommige Amsterdamse wijken ligt boven de 100 per hectare). Voor de periode 1980-1990 moet een direkte busverbinding tussen de bebouwing bij Vijfhuizen en Haarlem tot stand worden gebracht, aldus het streekplan-concept. Bij een eventuele verde re uitbouw na 1990 kan deze verbinding een onderdeel gaan vormen van een door de hele NORON-wijk lopende centrale openbaar-vervoersas. Met het oog op de mogelijkheden voor het openbare vervoer, moeten wpningdichtheden met behoud van een zo groot mogelijke variatie in woningen en een aantrekkelijk woonmilieu, zoveel mogelijk worden opgevoerd. De buurten met de hoogste dichtheden zouden daarbij rond de openbaar- vervoersas moeten worden geconcentreerd, aldus het concept- streekplan. Natuurlijk gelden dezelfde principes voor de bebouwing van de Velserbroekpolder. Ook daar moet een centrale as voor openbaar vervoer komen naar Haarlem en IJmuiden. De nieuwe woonwijk zou, waar hij grenst aan Santpoort, op een verant woorde manier bij de bestaande bebouwing moeten worden aangesloten. In tegenstelling tot minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot de conclusie gekomen, dat het Amsterdam-Noordzee kanaalgebied moet worden geschouwd als één samenhangend gebied, dat moeilijk in afzonderlijke delen kan worden overzien. GS kijken dan ook al heel wat langer tegen de samenhangen van deze Noordelijke Randstad aan, dan de heer Wiegel, met zijn korte bestuurlijke ervaring. Het college staat ook veel dichter bij de problematiek, dan de kersverse bewindsman in Den Haag. Aan de conclusie, dat het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied in een groot, ondeelbaar, streekplan moest wor- den geanalyseerd, begrepen en bestuurd, zijn vele jaren studie en streekplanwerk voorafgegaan. Die jaren zou Wiegel eerst moeten inhalen en dat kan natuurlijk niet. Deze doelstellingen worden geconcreti seerd in de volgende beleidsstandpunten: De groei van Schiphol mag niet uit stijgen boven een capaciteit van 18 a 20 miljoen passagierbewegingen of 180000 vliegtuigbewegingen per jaar. Om eventu ele groei boven deze grenzen op te vangen, moet evenwel terdege rekening worden gehouden met aanvullende luchthavenca paciteit in de nabijheid van Amsterdam (GS bedoelen de Markerwaard, maar zeg gen het niet). Wiegels blik valt op het streekplan voor het Amster-Noordzeekanaalgebied, dat voor hem open ligt op bladzijde 12. Nog wat slaperig staart hij naar het kaartje op deze pagina: Het geeft de situatie weer van het Hollandse plassengebied anno 1840. Haarlemmermeer en IJ zijn nog grote meren. Vanuit Haarlem kan men naar Amsterdam over een smalle land tong tussen Haarlemmermeer en IJmeer. HOpFDDORf’ Er moet een keus worden gemaakt tussen de bestemming woningbouw of een definitieve agrarische bestemming voor het gebied van de Waterakkers ten westen van Beverwijk/Heemskerk. Aan de onze kerheid voor de tuinders moet zo een einde komen. Woningbouw tussen Haarlem en Hoofddorp, de Velserbroekpolder, eventu eel in het Noorderveld tussen Heemskerk en Uitgeest, in Assendelft-Noord in plaats van het Guisveld bij Zaanstad. Geen wo ningbouw in de Bovenkerkerpolder tussen Amstelveen en Uithoorn. GS stemmen in met het voorstel van het rijk, om een randstedelijke groenstruc tuur te ontwikkelen, waarin plaats is voor natuurgebieden, waardevolle landschap pen en recreatiegebieden. Hierin passen onder meer het Amsterdamse Bos, het recreatiegebied Spaarnwoude en het groengebied Amstelland. Het plangebied van het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied bestrijkt ruwweg ie bestaande streekplangebieden IJmond- Noord, Zuid-Kennemerland, Zaanstreek, Noordzeekanaalgebied, Meerlanden en Volgens het concept biedt de oppervlakte van de NORON- bouwplaats (de driehoek Haarlem-Hoofddorp-Zwaanshoek) in principe ruimte voor ongeveer 25.000 woningen. Op dit moment valt echter nog in het geheel niet te overzien, of een volledige benutting van deze potentiële capaciteit op de lange duur verant woord en noodzakelijk is. En dan komt er een heel belangrijk zinnetje: „In verband daarmee is het van belang dat in de jaren tachtig in het gebied een dusdanige ontwikkeling plaatsvindt, dat na 1990 zowel een verantwoorde afronding als een kleinere of mmmb grotere uitbreiding van het woongebied mogelijk is”. Het plei dooi van gedeputeerde Van der Knoop om in het NORON-gebied (de fliogelijkheid open te houden voor de bouw van 20.000 woningen in plaats van de 10.000 a 15.000, die aanvankelijk waren voorgesteld, is dus op deze zinsnede in het streekplan terug te voeren. Naar zich laat aanzien zal het nog veel moeite kosten om ook De drie uitgroei mogelijkheden, die in het concept- streekplan zijn af- gedrukt. Een keus voor variant A geeft de minste mogelijkheden voor de toekomst. Deze variant is ook het meest in strijd met verken ning III van de NORON: de uit breiding van Hoofddorp is er het grootste in, doordat rijksweg 16 - de dikke lijn, die tussen de beide NORON-helften doorloopt - hier het dichtst naar de Haarlemse agglo meratie is toege bogen. Hoofddorp wordt zo zelfs uit gebreid tot over de IJtocht. De vari anten B en C laten de meeste moge lijkheden vrij voor de toekomst. In va riant B is het zelfs nog mogelijk om de autosnelweg met een centrum- bebouwing overkluizen. HAARLEM :...W j «T HOLLANDSE PLASSENGEBIED ANNO M4C variant HAARLEM VERKLARING BESTAANDE BEBOUWING GEPROJEKTEERD CENTRUM HOOFDWEGEN MOGELIJKE BEBOUWING NA '90 TOEKOMSTIGE BEBOUWING PERIODE ’80 - ’SO BEBOUWING VOLGENS STREEKPLAN MEERLANDEN HOOFDDORP

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7