EHOUD VAN KLEINSCHALIGHEID VOOROP Anderhalf miljoen mensen in noordelijk deel Randstad (Knog tot na eeuwwisseling ruimte IS I 1 IN HET WESTELIJK HAVENGEBIED F Saterdag ANZKG IN CIJFERS -beperking Schiphol blijft gehandhaafd w 9 IJMOND 19 7 8 JUNI 3 E IW )S se >P e- w Beverwijk Castricum Heemskerk Bakkum Wijk aan Zee Velsen-Noord HAARLEM. De Haarlemse binnenstad moet een gezellige jntmoetingsplaats blijven. Zomin /uer*nogelijk grote kantoren en par- ha^eergarages, die het monumenta le en kleinschalige stadsbeeld zou- Jen kunnen verstoren. Het be- ioud van de kleinschaligheid en e verscheidenheid aan activitei- an die in de stad plaats vinden loet voorop staan. Dat kan ook etekenen, dat de binnenstad nog eschikter moet worden gemaakt m er in te wonen. Dus woning- ouw in de binnenstad. Verder is e Haarlemse binnenstad geknipt aal. Is vestigingsplaats voor niet al te rote publiek-aantrekkende za- en. Daar komt de beleidsvisie an Gedeputeerde Staten in ge- roon Nederlands op neer. Ook ie visie zal men kunnen terugvin- en in het ontwerp-streekplan ■foor het Amsterdam- Joordzeekanaalgebied, waarvan momenteel in ambtelijke kring iet concept circuleert. Uitgeest 1 sdrijf Geen kantoren, maar woningbouw Zulk soort bouw moet Haarlem voortaan bespaard worden. I i/s i jr ig 3n GS geven van die niet al te grote publiek- gfk.iant rekkende zaken („niet te grootschali- en Als werken van tweede prioriteit wor den genoemd: „centrum-gebied van beperkt kaliber”. Dit terrein heeft op het ogenblik de bestem ming spoorwegdoeleinden, maar een in tensieve bebouwing en de aanleg van de spoorweghalte zouden zeker mogelijk en wenselijk zijn, zo staat in het streekplan. aanleg van het gedeelte A.6 tussen de A.2 (Amsterdam-Utrecht) en de A l (Am- sterdam-Amersfoort). Dit is de onderbre kende' schakel in de autoweg van Velsen naar de IJsselmeerpolders via Amstelveen en Weesp. GS hebben eerder verklaard dat deze weg het riviertje 't Gein met een tunnel zou moeten kruisen. Van belang is nog, dat GS ontwikkelin- Noch Schalkwijk, noch de Waarderpol- der leveren voor het woonwerkverkeer zulke grote problemen op, zo wordt in het Derde prioriteit hebben: de omlegging van de Rijksweg 5 bij Halfweg R.K. kerk H. Agatha, Breestraat, zater dag 19 u.; zondag 8.30, 10, 11.30 en 18 uur; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg zaterdag 18.30 u.; zondag 9, 10.30 en 18.00 u.; Regina Caeli, Hilbersplein, zaterdag 19 u.; zondag 10, 11.45 en 19.30 u.; Apostel kerk, Van Riemsdijklaan, zaterdag 19 u.; zondag 8, 9.15 en 11 uur, H. Joseph, Laan der Nederlanden, zat. 19 u.; zondag 9.30 en 11 uur. verkeer de fiets te kunnen gebruiken. Volgens GS is er in Zuid-Kennemerland ruimte genoeg om in de regionale behoefte aan bedrijfsterreinen te kunnen voorzien. De beschikbare ruimte moet dan wel selec tief worden uitgegeven aan bedrijven uit de eigen regio, zo wordt gesteld. En boven dien is er voor de Kennemer bedrijven de mogelijkheid om uit te wijken naar de groeikernen. R.K. Kerk. St. Pancratius, Dorpsstraat,' zaterdag 18 uur, zondag 7.30, 9.30, 11.30 en 18 uur; Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 en 19 uur; zondag 9.30 en 11 uur. Doopsgezinde Gemeente. Kapel Gees- terhage, zondag 11.15 uur ds. H. Luikinga. Leger des Heils. Geijsendorfferlaan, zondag 10 uur openbare lezing, 11 uur, Wachttorenstudie; dinsdag 19 uur theocra tische school, 20 uur dienstvergadering. Oud-katholieke Gemeente, kapel Pius X-college, Büllerlaan. Zondag geen dienst. R.K. Kerk. Mariakerk, Spoellaan, zater dag 18.30 uur; zondag 9.45, 11 en 12.15 uur; H. Laurentius, A. Verherentstraat, zaterdag 19 uur; zondag 8.30, 9.45, 11.30 en 18 uur. Ned. Herv. Kerk. Kerkplein, zondag 10 uur ds. D. Verhoef, 19 uur welkomstdienst met ds. H. W. Wierda in de Morgenster- kerk. Baptistengemeente Heemskerk. Maer- ten van Heemskerckstraat, zondag 10 uur ds. Sikkema, 10 uur zondagsschool, 20.30 uur jeugdbijeenkomst. Gereformeerde Kerk. Morgensterkerk, Vrijburglaan, zondag 9.30 uur ds. A. van Lefeuwen (kindernevendienst), 19 uur ds. H. W. Wierda uit Zaandam. Er zal dus aanvullende ruimte moeten worden gezocht. Die is, zoals bekend, ge vonden tussen Haarlem en Hoofddorp (NORON), Velserbroekpolder, het Noor- derveld tussen Heemskerk en Uitgeest en in Assendelft-Noord of het Guisveld bij Zaanstad (waarbij GS het Guisveld zou den willen vrijwaren van bebouwing, om dat het een belangrijk weidevogelgebied is). Tussen Haarlem en Hoofddorp is plaats voor 9000 a 12.000 woningen in een eerste bouwfase, die ook als afgeronde eindfase of als tussenfase kan worden beschouwd. De Velserbroekpolder kan ruimte bieden voor de bouw van 4000 tot 5000 woningen. Het Noorderveld heeft een capaciteit van 3000 tot 4000 huizen. In zowel Assendelft-Noord als Guisveld is ruimte voor 6000 woningen. In de behoefteraming is men ervan uit gegaan dat ook de Zuiderpolder in Haar lem zal worden bebouwd. Voor de regio’s Groot Amsterdam en de Zaanstreek zijn de problemen groter. Er is een behoefte aan 81.500 woningen. Bij dit aantal is inbegrepen de extra woningbe hoefte als gevolg van het stadsvernieu wingsproces. Omdat men bij de stadsver nieuwing in minder grote dichtheden wil bouwen dan voorheen in de oude stadsge bieden, zal men voor 24.000 woningen ruimte buiten de stad moeten zien te vin den. Tegenover de totale woningbehoefte van Groot-Amsterdam en de Zaanstreek van 81.500 staat slechts een woningaan bod van 50.500. Er zijn aan de oostkant van het streekplangebied dus nog 31.000 wo ningen te kort, na voltooiing van de be staande en in voorbereiding zijnde plan nen (waarbij zijn inbegrepen de woningen die de groeikernen Hoorn, Purmerend, Alkmaar, Lelystad en Almere kunnen aan bieden). Voor dat tekort moet nog ruimte worden gevonden. Studie naar de moge lijkheden daartoe is nog gaande. Gedacht wordt aan de woningbouwmogelijkheden onder meer ten noordoosten van de spoor lijn Amsterdam-Diemen (Diemerpolder). R.K. Kerk. O.L.V. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 uur, zondag 9 en 11 uur. 7. 7S R.K. Kerk. St. Odulphus, Odulfstraat, zaterdag 19.15 uur; zondag 9.30 en 11.30 uur; Heliomare, zondag 9.30 uur. Ned. Herv. Kerk. Voorstraat, zondag 10 uur pater J. den Ouden. HAARLEM. De Ringspoorbaan om Amsterdam heeft in het conceptstreek- jlan van GS de hoogste prioriteit gekre- jen. De Ringspoorlijn, waarop zowel de ichiphollijn, als de Hemspoorlijn, als de llmerespoorlijn aansluiting kunnen krij ten, staat bovenaan de lijst van eerste Prioriteiten. De grote mate van verstedelijking in het Amsterdam-N oordzeekanaalgebied bete kent dat er steeds minder terrein overblijft om nog te bouwen. En hoe meer men bouwt, des te zorgvuldiger moet men om gaan met het (nog) open gebied. In het streekplangebied kunnen in de periode 1980-1990 ongeveer 18.000 woningen wor den gebouwd in bestaande en in voorberei ding zijnde plannen. De overloopkernen Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Lelystad en Almere kunnen voor de behoefte van het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied onge veer 42.000 woningen opleveren. Opgeteld is dat 60.000 huizen. Daar staat echter een woningbehoefte van 105.000 tegenover in het streekplangebied (berekend op basis van de natuurlijke bevolkingsgroei). Voor heel Noord-Holland is dat cijfer 157.000. concept-streekplan gesteld (al wordt over de bereikbaarheid van de Waarderpolder met het openbaar vervoer, momenteel, op gemerkt, dat deze te wensen over laat). Het merendeel van de werknemers bij de be drijven in Zuid-Kennemerland komt na melijk uit dit gebied zelf (in 1971 was dit 88 percent). De af standentot de Waar derpolder en Schalkwijk-Centrum zijn vaak niet te groot om voor het woonwerk- R.K. kerk. H. Joseph, Wijkerstraatweg, zaterdag 19 u.; zondag 10.30 en 12 uur. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingplantsoen, zondag 10 u. ds. W. A. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Koningsweg, zondag 9.30 u. kand. H. van Dam (kindernevendienst), 17 uur ds. C. Meijer. HAARLEM. In het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied woont elf percent van de vaderlandse bevolking: anderhalf miljoen mensen. Dat is tweederde van de Noordhol- landse bevolking. Er werken ruim 630.000 mensen, die samen driekwart van de Noordhollandse werkgelegenheid voor hun rekening nemen. Metde agglomeratie Den Haag en het Rijnmondgebied vormt het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied een van de meest verstedelijkte delen van ons land. Bijna veertig percent van de 850 vierkante kilometer die het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied groot is, wordt bedekt met woningen, industrie, handelsterrein, wegen, sportvelden en dergelijke. Voor heel Nederland is de bebouwde oppervlak twaalf percent. gen’willen voorkomen die de aanleg van een Hemautotunnel zouden kunnen be lemmeren. Over deze autoweg wordt dus toch nog serieus gedacht. De weg is ook op de plankaart gestippeld. In het westelijk havengebied maakt hij een knik in de richting van Halfweg-Z wanenburg. De stippellijn gaat oostelijk langs dit dorp en sluit vervolgens aan op rijksweg 6 (A.6 Velsertunnel-Amstelveen). Wanneer nu te vens de weg en de spoorlijn bij Halfweg regionale publieksfunctie”) geen voor telden. Maar men zou er bij kunnen ■nken aan de gerechtsgebouwen, grote larenhuizen, mits niet te hoog en aange past aan het historische beeld van de ge- ’elwanden, en zo meer. Al te grote kanto en zouden in de Haarlemse binnenstad tigenlijk geen plaats moeten krijgen, zo "^^inden Gedeputeerde Staten in hun con- ept-streekplan. Voor de binnenstad te [root wordende kantoren zullen vooral in „■Jchalkwijk-centrum een plaats kunnen inden. Vestiging aldaar zal voor de be- Irijven onder meer aantrekkelijk zijn, |oor de nabijheid van een winkelcentrum an enige omvang. I De ruimte die in de binnenstad vrijkomt oor het wegtrekken van bedrijven, kan rnieu-ol8ens GS een werkfunctie behouden, of n kQ.zorden benut voor andere doeleinden, zo- .ïiip-ls wonen of parkeren. lellen, yoor vestiging van grote kantoren 'ordt in het streekplan-concept uiteraard bk nog de Waarderpolder genoemd, in de uurt van het geplande NS-station Haar- 7498 >m-Oost. GS zien daar de plaats voor een Voor directe bediening (H. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord op zondag en werkdagen bellen 29044 (te lefoonnummer St. Jozefrustoord). Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerk straat, zondag 10 u., ds. H. Kwakkelstein (H.A.); Opgang Florastraat, zondag 10 uur ds. L. Doorn uit Ermelo; Prinsesselaan, zondag 10 uur ds. W. M. van Reijendam uit Forssel; Kerk en Samenleving, zondag geen dienst. Geref. Kerk. Middelaarkerk, Moens- plein, zondag 9.30 uur ds. C. Meijer (kin dernevendienst), 17 uur kand. H. van Dam; Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, zondag 9.30 uur (kindernevendienst) dhr. M. van Veelen, 17 uur ds. A. van Leeuwen. Geref. Kerk. (Vrijgemaakt). Immanuel- kerk, Olieslagerslaan, zondag 9 en 16.45 uur ds. K. Folkersma. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10 en 17 uur ds. P. J. Mietes uit Zeist. Chr. Geref. Kerk, Meerstraat, zondag 8.30 uur ds. H. D. Brandsma, 14.30 uur ds. D. H. Biesma. Pinkstergemeente Beverwijk- Heemskerk. Lingestraat, zondag 10 uur hr. Knoefs en hr. J. Reerds. Doopsgezinde Gemeente. Meerstraat, zondag 10 uur ds. H. Luikinga. IJmuiden Petruskerk, Venusstraat 1, zaterdag 19 uur H. Mis, zondag 10.30 uur Koormis. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, zondag 10.00 en 19.00 uur Ds. D. Heikoop. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat, zondag 10.30 en 17.00 u. Ds. D. H. Biesma. Oud-Katholieke Kerk, Kon. Wilhelmina- kade. Zondag 10 u. Hoogmis. Leger des Heils, Edisonstraat zondag 10 u. Heiligingssamenkomst, 17.00 Gezins- dienst met luitenant en mevrouw H. G. Bolhoeve. Petrakerk, zondag 9.30 u. Ds. J. P. Don dorp, 19.00 uur Ds. A. van Leeuwen, Be verwijk. Aula Zeewegziekenhuis, zondag 9.30 u. Pater Mars en Ds. Minnema. Baptistengemeente, J. P. Coenstraat, zondag 10 uur Ds. A. H. Agtereek (doop- dienst), 19.00 uur Ds. A. H. Agtereek (H. Avondmaal). Jehova’s Getuigen, Koninkrijkszaal, Oranjestraat 92, zondag 10.00-12.00 u. ver gadering. Vergadering der Gelovigen, Abelen straat 1, 10 u. eredienst. Pinkstergemeente IJmuiden, zondag 10 uur D. P. Hartendorp (H. Avondmaal), 19.30 uur W. Knoeff, Kampen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat Zondag 10 u dienst ,,’t Braambos”. Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), zondag 9.30 en 17.00 uur Ds. L. J Joosse. Bethlehemkerk, Gijzenveltplantsoen. Zondag 9.30 uur Ds. R. G. J. Timmers. Goede Herderkerk, Velserduinweg 52. Zondag 10 u. Ds. Joh. Brezet. Ichthuskerk, Fahrenheitstraat, zondag 9.30 u. T. Wielsma, Zaandam, 17.00 uur Ds. P. Dondorp. IJMUIDEN-OOST Gereformeerde Kerk, Bethelkerk, zon dag 9.30 uur Ds. H. Vollenhoven, Amster dam, 17.00 uur T. Wielsma, Zaandam. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 265, Braambos, zondag 10.00 uur Da. M. C. Stubbe.. R. K. Laurentius, Willemsbeekweg H. Missen zaterdag 17.30 u., zondag 9 u. (koor mis) 12 u. 15 u. aangepaste gezinsdienst, L. G. Brezet-Brouwer, Pastor A. Loos. Oud-Katholieke Adelbertuskerk, Spar- renstraat, zondag 10.00 u. Hoogmis. DRIEHUIS Verpleegtehuis Velserduin.Zondag 10.45 u. ds. Minnema en pater Mars. R.K. Engelmunduskerk, zaterdag 19.00 uur Latijnse Hoogmis, zondag 9.30 uur H. Mis, 11.00 uur Viering met „De Kerkklok jes van Driehuis”, 18.00 uur H. Mis. VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente Engelmundus kerk, zondag 9.00 u. H. Keuter, 10.00 uur Ds. P. Bons, Oegstgeest. SANTPOORT R. K. Parochie, Frans Netscherlaan, zondag 9.30 en 11 u. Hoogmis. Gereformeerde Kerk, Burgemeester En- schedélaan, zondag 9.30 uur Ds. J. Tiers- ma, 19.00 uur Ds. P. van Hall, Zandvoort. Adventskerk, (Provinciaal Ziekenhuis), zondag 19 u. Ds. J. F.van Woerden. Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan, zon dag 10 u. Ds. J. F. van Woerden. Dorpskerk, Burg. Enschedélaan, zondag 10 u. Dr. R.- J. Mooy, Den Haag. Volle Evangelie Gemeente, Gebouw Be- réa, zondag 10 u. J. J. Bronsveld (H. Avondmaal), 19.30 uur L. Oly. Een hoogwaardige openbaar ver- voersverbinding voor de relatie Amster- dam-Centrum-Amstelveen de A.8 of een verbinding welke vorm dan ook, die de noordelijke IJmond op een goede manier met de Zaanstreek kan ver binden De A.21 (rijksweg 16) in de Haarlem mermeer in samenhang met de secondaire weg 20 (Alphen aan den Rijn-Nieuw- Vennep) en de weg bezuiden Bennebroek. Noord-Holland als geheel heeft werk voor 840.000 mensen. Van dat aantal ar beidsplaatsen bevinden zich er zoals ge zegd 630.000 in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Daaruit blijkt wel hoe zeer het zwaartepunt van de werkgele genheid in dit gebied ligt. Driekwart van alle Noordhollanders werkt in het Amster dam-Noordzeekanaalgebied. Maar er woont maar 64 percent van de bevolking Van Noord-Holland in de noordelijke Randstad. Dat geeft aan hoeveel mensen van elders (dagelijks) heen en weer reizen naar dit gebied voor hun werk. De anderhalf miljoen mensen van dit noordelijke Randstaddeel bewonen 525.300 huizen. Dat is tweederde van de totale woningvoorraad in Noord-Holland. In Amsterdam alleen al staat achtendertig percent van het woningbestand van de provincie. Eerste prioriteit hebben verder: de omlegging van de spoorlijn Am- rterdam-Haarlem bij Sloterdijk; Si verbetering ten behoeve van het bus- in tramverkeer; <1verbetering van de ontsluiting van Imond-Noord; - Wijkertunnel met aansluitende weg- akken; voltooiing van de A IO (Rondweg om Amsterdam) met inbegrip van een nieuwe eververbinding bij Schellingwoude, om- igging van de Al. (Amsterdam- Amersfoort) bij Diemen, en het gedeelte A 10-Het Schouw van de A.7 (Purmerend- Kmsterdam); i omlegging van de Secondaireweg 21 bij Uithoorn (de provinciale weg van Heemstede naar Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn en verder). Wanneer men uitgaat van de natuurlijke bevolkingsaanwas aan de westkant van het streekplangebied (Zuid- Kennemerland, IJmond, Meerlanden) is daar voor de periode 1980-1990 nog be hoefte aan 24.000 woningen. Daarnaast is er nog de woningbehoefte van Hoogovens en het steeds meer personeel wervende Schiphol, totaal ongeveer 9500 woningen. Opgeteld geeft dat een woningbehoefte van 33.500 in de periode 1980-1990, aan de westkant van het streekplangebied. De be staande woningbouwplannen in de weste lijke regio’s voorzien in de bouw van 10.500 huizen. Alkmaar kan voor die periode nog 3000 woningen leveren voor Zuid- Kennemerland en de IJmond. Er zijn dan nog 20.000 woningen tekort. De bouw plaatsen (NORON, Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland) tussen Haarlem en Hoofddorp en de Velserbroek polder samen voorzien in de bouw van 13.000 tot 17.000 woningen. GS vinden het niet nodig dat er nog een derde bouw plaats komt voor de westkant van het streekplangebied. Want er is ook binnen de bebouwde kommen nog ruimte om te bouwen. Maar de woningbouw pa 1990 moet voor het Noorderveld tussen Heems kerk en Uitgeest niet onmogelijk worden gemaakt, gèzien de gunstige ligging van deze bouwplaats. R.K. Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, Lan- gebuurt, zaterdag 19 uur, zondag 8, 9.30, 11.30 en 18 uur; aula Vrijburgschool, za terdag 19.30 uur; zondag 9.30 uur. Hervormd-Gereformeerde Federatie. Dorpskerk, Kerkbuurt, Uitgeest, zondag 10 uur; Hervormde Kerk, Dielofslaantje, Akersloot, zondag 10 uur. I I Het werk is geconcentreerd in twee re gio’s: de agglomeratie Zaanstreek- Amsterdam-Amstelveen-Schiphol met 457.000 arbeidsplaatsen en de regio Haar- lem-IJmond met 127.000 arbeidsplaatsen. De grootste werkgevers zijn de gemeente Amsterdam (met 28.000 mensen in dienst), Hoogovens, en Schiphol (elk 24.000 arbeidsplaatsen). De werkloosheidsper centages lopen uiteen van 1 percent in het rayon Hoofddorp tot 5 percent in Amster dam. In deze stad is de werkloosheid voor al zo groot door het grote aantal mensen dat moeilijk in een werkkring is in te passen. worden verlegd en het eveneens in het streekplan opgenomen Kanaal om de West wordt gegraven (Ringvaart- Amerikahaven) ontstaat vlak ten oosten van Halfweg een geweldige kluwen van wegen, spoorwegen en vaarwegen. Zo zal het spoorwegnet bij Amsterdam er uit zien na voltooiing van de Schiphol- lijn, de Ringspoorlijn, de Hemtunnellijn en de verlegging van de spoorlijn naar Haar lem. in binnenstad van Haarlem

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9