Junta kwaad na kritisch commentaar De 3-0 overwinning is een beetje te Argentina 78 Dick Nanninga: geen voldoening Veel alcohol in\ urine Suurbier Ernst Happel: „Iran sterker dan verwacht” weinig f f ANTI-WK PROTEST it Hoger tempo Communicatie B. HU 13 z A T i 12 M AANDAG 5 JUNI 1978 Ife Verrassende start Peru x bes SPORTIEF de ko 9 9 ike ha 9 9 ORANJE TAKTISCH ZWAK I op M L te houden. eg 37, aterdijk ten ut mscha oei ha >tfertes otheel binne g afw hypo# (Van onze speciale verslaggever) MENDOZAKrimpend van pijn wor stelde René van de Kerkhof zich zaterdag door de laatste minuten van de eerste helft in de krachtmeting van Nederland tegen Iran. Met een wanhoopspoging had de Iranese voorstopper Abdollah hem vijf minuten voor rust de weg naar het vijan delijke doel afgesneden. De razendsnelle PSV’er hield er winst (een door Rensen- brink benutte penalty), maar ook verlies (een uiterst pijnlijke, verstuikte pols) aan over. Die blessure van René gaf Dick Nannin ga in de rust alle hoop dat hij in de tweede helft tegen Iran mocht opdraven. Nannin ga: „Ik zag dat Van de Kerhof pijn leed en ik dacht: nu laat Happel René eruit en kom ik erin”. Echter pas twintig minuten voor het einde mocht René het strijdtoneel ver laten en kwam de Roda-spits toch nog in het veld. Maar Nanninga hield geen voldoening aan zijn eerste optreden tijdens een WK- toemooi over: „In alle voorgaande wed strijden die ik voor het Nederlands elftal heb gespeeld, scoorde ik, maar nu kreeg ik geen kans”. voor het treffen met Iran toch op een minder duidelijke wijze deed dan mocht worden verwacht Rensenbrink moest op de linkervleugel van start gaan, maar mocht wel improviseren kan het niet anders dan dat het Nederlandse slangen mens aan het twijfelen is gebracht. Met als logisch gevolg, dat zijn inbreng ondanks zijn hattrick geringer was dan Happel had berekend. Zoals heel Oranje, met uitzondering van René van de Kerkhof, niet de verlangde optimale prestatie leverde. „Die 3-0 is in derdaad een beetje te weinig”, vond ook de bondscoach. „In de eerste helft speelden wij te weinig agressief (ter illustratie: Oranje maakte toen vijf overtredingen, tegen Iran achttien red.), maar na rust werd er in een hoger tempo gespeeld en werd er ook meer gejaagd op de tegenstan ders. Over het spel in het tweede part ben ik dan ook wel tevreden”. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Zwoegend krampachtig en zeker niet met het sprankelende circu- latievoetbal van vier jaar geleden in West-Duitsland, heeft Nederland zich za terdag in Mendoza over de eerste hinder nis van ’t WK-toerriooi in Argentinië ge worsteld. Die eerste hindernis scheen bij voorbaat zo probleemloos te zijn, want wat stelde dat amateuristische ploegje, dat Iran heet, nu eigenlijk wel voor? De harde realiteit was echter, dat Iran een onvermoed heftige weerstand bood en een moeizaam te slopen vesting bleek. Na tuurlijk: Nederland kreeg de Perzen ten slo5te wel op de knieën (3-0), maar als glorieuze, bejubelde helden stapten de Oranjespelers niet van de grasmat. In geen van zijn calculaties had de interim-bondscoach reke ning gehouden met de mogelijkheid dat de Perzen zo brutaal zouden durven zijn om zijn nog altijd gevreesde equipe met drie spitsen tegemoet te treden. En nu dat tot ieders verbazing wel gebeurde, beleefde het Nederlands elftal een uitermate moeilij ke start, die de gehele wedstrijd een niet te onderschatten nadelige invloed heeft gehad. De bondscoach blijkt dit gegeven nog steeds niet op de juiste waarde te schatten. Wilde hij zich aan de vooravond van de confrontatie met Iran al niet uitlaten over eerste plaats de verrassing, dat Iran het waagde om met drie spitsen uit de start blokken te komen. De verbijsterde Nederlandse defensie liet zich daardoor in dat eerste kwartier zowaar tot paniek en chaos verleiden. Rijs- bergen: „Van de dekking klopte niets. Happel had mij en Wimpie Jansen aange wezen om mandekking toe te passen op de twee spitsen, maar toen ze direct met drie aanvallers gingen spelen, werden we ver rast. Suurbier trok te veel naar het mid denveld, waardoor er achter gaten vielen”. Die drie spitsen (Pour, Faraki en Fahani) kregen dan ook veel te veel speelruimte van de te overmoedige Nederlanders. Johan Neeskens analyseerde na afloop: „We verspeelden in feite twintig minuten. Te veel dachten we aan de aanval, maar de verdediging was onvoldoende georgani seerd. Pas toen ieder aanvaller van Iran beter afgeschermd werd, ging het beter lopen. Maar de grote fout die we de hele wedstrijd hebben gemaakt, is dat we te ver van de man speelden. We hadden ze met pressievoetbal veel meer moeten opjagen. Als we dat gedaan hadden zouden we ze veel meer ontregeld hebben. Nu bleven we te lang op 1-0 hangen”. Wim Rijsbergen wees ook met een be schuldigende vinger naar het middenveld (Neeskens, Haan, Jansen en Willy van de Kerkhof): „De taakverdeling op het mid denveld klopte niet. Bij balverlies moeten die middenvelders ook onmiddellijk con sequente mandekking toepassen, maar dat gebeurde niet. Daardoor kwamen Krol, Suurbier en ik in de achterste lijn voortdu- me kan hef Oranjeteam uit deze eerste triomf niet halen. -a seku' >cht so aken Haan: „We mogen verwachten dat Peru tegen ons de zaak dicht gooit. Tégen ons zal Peru op een gelijkspel aanstu ren. Dan is die Zuidamerikaanse ploeg vrijwel zeker van een plaats in de vol gende ronde, want Peru wint natuurlijk ook van Iran. Als wij tegen Peru maar één punt pakken, moeten we op z’n minst ook gelijkspelen tegen Schot land’ Nu al wordt er rekening mee gehou den dat Nederland, Schotland en Peru samen op de eerste plaats met ieder vier punten kunnen eindigen. Neder land zou die vier punten kunnen berei ken door te winnen van Peru en te verliezen van Schotland, Peru kan op vier punten komen door na een neder- BB* kend. Haan: „Met een beetje meer geluk hadden we toch met 5- of 6-0 gewonnen. Maar ik vond Iran veel sterker dan tijdens het toernooi in Parijs, drie weken gele den”. En Willy van de Kerkhof stelde vast: „Als we met PSV tegen deze ploeg hadden gespeeld en pressie hadden uitgeoefend, waren ze met zeker 7-0 het schip in ge gaan”. De verhoogde activiteit van Nederland na de hervatting, die ook bleek uit het aantal overtredingen (vier tegen zes), kon het totaalbeeld van Oranje’s prestaties toch niet positief maken. Happel had daar voor twee excuses: „De wijze waarop Iran speelde, die na die bewuste twintig minu ten toch zeer defensief was, maakte het moeilijk voor ons om openingen te maken. En verder hebben de spelers erg veel last van de grasmat gehad. Die was veel te zacht”. Het lag voor de hand dat de Oostenrijker met name door de buitenlandse sportver slaggevers zou worden geconfronteerd met de vergelijking tussen het nu vertoon de spel en het door de gehele wereld beju belde voetbal van vier jaar geleden in West-Duitsland. Uiteraard een pijnlijke kwestie voor de eerzuchtige Happel, die zich overigens op grootse wijze verweerde. Hij gaf namelijk geen krimp en liet niet merken dat zo’n vergelijking, nu Neder land zonder Cruijff moet opereren, unfair is. „De wedstrijd van vandaag tegen Iran kan niet als maatstaf worden genomen voor de kracht van ons elftal. We zullen ook ongetwijfeld nog groeien”. Veel tijd om die belofte waar te maken, krijgt Happel niet. Woensdag wacht im mers de onverwacht zeer belangrijk ge worden ontmoeting met Peru, dat zich door de sensationale zege (3-1) op Schot land duidelijk kandidaat heeft gesteld voor een plaats bij de laatste acht. „Ja, de wedstrijd tegen Peru is nu de belangrijkste van de eerste reeks gewor den”, meende ook Happel. „Ik moet uiter aard eerst het rapport van Arie de Vroet afwachten voordat ik het definitieve con cept kan maken. Eén van de uitgangspun ten daarbij is wel het systeem dat wij vandaag tegen Iran in de tweede helft hebben gespeeld”. Merkwaardig genoeg toonde Happel zich blij met de winst van Peru, die Oran je’s uitzicht op de tweede WK-finaleronde toch niet heeft verbeterd. Naast de al op voorhand gevreesde Schotten is nu im mers ook Peru een opponent met groot gewicht geworden. En in deze gecompli ceerde situatie kan het doelsaldo wel eens van doorslaggevende betekenis worden. Tegen die achtergrond geplaatst, dient Oranje zich na de te klein uitgevallen 3-0 score van zaterdag toch wel zorgen te maken. Niet de voor onmogelijk gehouden weer stand, die Iran bood, maar wel het unieke groene tapijt kreeg an de Nederlanders de schuld van de povere voorstelling die zij voor het Argentijnse publiek gaven. Rob bie Rensenbrink bijvoorbeeld zuchtte na afloop vermoeid: „Dat veld was onze grootste tegenstander. Op deze sponsach tige, mosachtige grasmat zakte je diep weg. Een razendsnelle combinatie was niet mogelijk. Demarreren kun je op dat veld niet. Eén mannetje passeren ging nog, maar daarna moest je de bal bliksemsnel afspelen, want snelheid maken was er niet bij”. Maar het Nederlands elftal vocht niet aleen tegen Iran en de miraculeus moeilij ke grasmat, maar ook tegen zichzelf. Er klopte aanvankelijk niets van de organisa tie in het Oranjeteam. Daar was in de Op het eerste gezicht een redenering waar weinig tegen in is te brengen. Maar een eenvoudig rekensommetje leert, dat aan het eind van de rit in de eerste ronde drie ploegen met vier punten kunnen finis hen, en dan is het te laat om je druk te maken over het doelsaldo. hij nu al het gemis van Cruijff hebben gevoeld. En dat terwijl hij zeer recent tot de verheugende conclusie was gekomen, dat zijn formatie zich langzaam maar ze ker van het „Cruijff-complex” ontdeed. In die gedachtengang paste min of meer ook Happels omstreden ommezwaai in zijn beoordeling van Rensenbrinks moge lijkheden. De Anderlecht-vedette kreeg op 7 het laatste ogenblik zonder voorafgaand i overleg de zware last van spelverdeler op zijn ranke schouders gelegd. Maar doordat de oefenmeester dat via zijn opstelling MM» komen, want een snelle solo of een snelle 1-2-combinatie was niet mogelijk. De beste mogelijkheid was nog om het spel zo breed mogelijk te houden en dan de bal voor het doel te smijten. Maar dat is mijn stijl niet. Ik wil zelf naar het centrum trekken”. Opmerkelijk was ook, dat Happel na drukkelijk aan de drie spitsen (Rensen brink, Rep en René van de Kerkhof) de opdracht had gegeven om niet mee te verdedigen. Rensenbrink: „Dat is toch wel normaal. Je hebt alle kracht nodig om in normaal. Je hebt alle kracht nodig om in Irans doelman Nasser Hejazi die Ne- de aanval zoveel mogelijk gevaar te stich- derland heel wat keren van scoren wist af ten. Tegen een ploeg als Iran moet je daarom zoveel mogelijk mensen voorin houden. Pas in de tweede helft ging het beter lopen, omdat we toen meer rust in het spel hadden. We begonnen aan die tweede helft immers met een voorsprong”. Pas in de tweede helft werd Rob Rensen brink inderdaad een moeilijk af te stoppen „zwerver”. En met een katachtige sprong realiseerde de hij in de 17e minuut na een voorzet van rechts door René van de Kerk hof met een schitterende kopbal het twee de doelpunt. Johnny Rep stond in de 34e minuut aan de basis van het derde en absoluut beslissende doelpunt. In een solo worstelde hij zich langs verschillende Ira nese verdedigers en werd ten slotte net binnen het strafschopgebied in de rug ge duwd door weer Abdollahi. Opnieuw wees het toch een belasting voor mij, dat ieder- l 'WÏr een in de pers mij de rol van Cruijff wil opdringen. Ik uit me niet zo gemakkelijk, maar het vreet toch aan mij. En juist op deze grasmat kon ik niet in mijn spel I MENDOZA. Het debuut als coach op ’s werelds belangrijk ste voetbalpodium is voor Ernst Happel op een bitere teleur stelling uitgedraaid. De 52-jarige Oostenrijkse oefenmeester, die zich vier jaar geleden al zeer happig toonde op het WK- avontuur maar toen tot zijn spijt de baan van Oranje’s supervi sor naar Rinus Michels zag gaan, moest na afloop van het zeer matige, slechts met 3-0 gewonnen duel met Iran toegeven dat hij een belangrijke taxatiefout had gemaakt. Jongbloed laconiek: „Na het eerste kwartier heb ik niets meer te doen gehad. Jammer dat het zonnetje toen achter de tribune wegzakte, want anders was ik in alle rust aardig bruin geworden”. Daar mee was Jongbloed een van de weinige Nederlanders die ten slotte opgewekt in de arbiter naar de stip en weer kogelde de spelersbus stapten, want véél optimis- Rensenbrink koelbloedig raak: 3-0. Nederland had duidelijk op meer gere- ■ir De schitterende kopbal waarmee Rob Rensenbrink Nederland een voorsprong van 2-0 tegen Iran bezorgde. De Iraanse verdediger Karbekandi doet nog een wanhopige poging om het gevaar af te wenden. Vergeefse moeite. de door hem gewenste marge van de winst, ook nu nog geeft hij de indruk zich niet al te druk te maken over dit aspect. „Ik zal niet zeggen dat het doelsaldo niet belang rijk is, maar veel belangrijker is dat we uit de eerste twee wedstrijden vier punten halen”. laag tegen Nederland te winnen van Iran. En Schotland is nog altijd niet kansloos als de Britten én Iran én Ne derland verslaan. Daarom werd het zaterdag in het Nederlandse kamp tenslotte ook als een blunder ervaren dat Jan Zwart kruis niet als spion aanwezig was bij het treffen tussen Schotland en Peru. Zwartkruis volgde bijvoorbeeld wel de openingswedstrijd tussen Polen en West-Duitsland, maar zat zaterdag in de dug-out naast Happel. Natuurlijk had Nederland wel een spion bij Schotland-Peru. Arie de Vroet was af gereisd naar Cordoba, maar bij nader inzien had Ernst Happel liever Zwart kruis naar de Peruanen laten kijken. „Zij verrasten ons inderdaad met die drie spitsen”, gaf Happel toe. „Weliswaar zijn ze later automatisch overgegaan op twee aanvallers, maar wij hebben twintig minuten nodig gehad om ons aan te pas- -1 sen. Dat is te lang geweest. Omdat er op het middenveld enkele spelers kwamen te zwemnïen, kregen wij niet de greep op het I spel, die wij hadden gedacht. Je kunt wel stellen dat we de eerste helft die twintig minuten hebben verloren”. U Zij die Happel een beetje kennen, weten 1 dat de Wener zich op de spelersbank mate- I loos heeft zitten te ergeren. Hij, de alom I erkende tactische grootmeester, moest I lijdzaam toezien dat zijn spelconcept, zijn I geesteskind, kopje onder dreigde te gaan. I „De FIFA-regels maken het onmogelijk I voor de coaches om vanaf de kant in te I grijpen”, verklaarde de bondscoach zijn I onvermogen om de zaak snel te corrigeren. l „Je bent afhankelijk van het aanpas- I singsvermogen van de spelers. In het veld I moet worden ingegrepen”. Tot een recht- I streeks kritische aantekening ten opzichte I van aanvoerder Ruud Krol, de aangewe- I zen man om binnen de lijnen tactische veranderingen aan te brengen, kwam Hap- pel uiteraard niet. Maar ongetwijfeld zal De redenering van Oranje’s technische leider wordt nog onbegrijpelijker, als men weet dat hij min of meer op de overwin ning van Peru op Schotland had gerekend. „Het was inderdaad geen verrassing voor mij. Arie de Vroet had mij aan de hand van zijn ervaringen al verteld dat hij 80 procent op Peru zette. Hij heeft dus gelijk gekregen. Waarmee ook het bewijs is gele verd dat Peru een gevaarlijke tegenstan der zal worden voor ons. Ook al omdat het publiek hier in Mendoza ongetwijfeld ach ter Peru zal gaan staan. Het is tenslotte ook een Zuidamerikaans land”. Al deze gegevens leiden tot de conclusie dat Happel tussen nu en woensdag heel wat werk zal moeten verzetten om met kans op succes Peru te kunnen bestrijden. Met name de communicatie tussen hem en zijn selectie, waaraan toch vrij veel spelers grote waarde blijken te hechten, dient te worden verbeterd. Er zijn enkele aanwij zingen, dat de bondscoach daar nu zelf ook achter is en dat hij tegen zijn gewoonte in zelf naar zijn spelers toestapt om enige uitleg van zijn doen en laten en van zijn wensen te geven. Naar voor Oranje mag worden gehoopt, heeft de bondscoach het nut van een nor maal menselijk contact ingezien. Men mag uiteraard niet van hem verwachten dat hij nu al direct volledig aan alle wensen op dit terrein zal voldoen. Maar het zou een stap in de goede richting zijn als hij zijn spelers wat meer dan in het verleden als volwas sen en volwaardige gesprekspartners gaat zien. Het kan mede het Nederlands elftal over de streep naar de laatste acht tillen. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA, Als een bom is de overwinning van Peru op Schotland (3-1) in het Nederlandse kamp in Ar gentinië ingeslagen. Pijlsnel realiseer den én het trainersduo Happel- Zwartkruis én de spelers zich dat door die onverwachte Schotse nederlaag voor Nederland de weg naar de volgen de ronde veel moeilijker geworden. Het leek allemaal zo simpel. De voor spelling was immers dat Nederland en Schotland makkelijk over het kansloze Iran en het bijna net zo kansloze Peru zouden walsen. Maar nu Schotland ver loren heeft, wordt het voor Nederland plotseling zeer moeilijk. Zo voorspelde AMSTERDAM (ANP). Duizenden mensen (naar schatting van de politie 2500) hebben zaterdag ondanks het warme weer in de Edenhal te Amster dam een manifestatie bijgewoond te gen de wereldkampioenschappen voet bal in Argentinië en de deelname daar aan van het Nederlands elftal. De ma nifestatie was georganiseerd door PvdA, D’66, PPR, PSP en de Actie /Argentinië van het cabaretduo Bram en Freek. De manifestatie eindigde za terdagavond één uur voordat het Ne derlands elftal in Argentinië zijn eer ste wedstrijd in het toernooi speelde tegen Iran. 'fen i zach ende lusievt u zelf ;e of /lakkei rijkvrij 'Wl MENDQZA, (ANP). Wim Suurbier heeft na de wedstrijd Iran-Nederland het wereldrecord van de Rus Onitsjen- ko met een kwartier verbeterd. De rechtervleugeiverdediger van Oranje had namelijk vier uur en een kwartier nodig om een plas ie produceren voor de dopingcontrole. Wim Jansen, die zich als tweede Nederlander voor de controle moest melden, deed er] .ajechts” anderhalf uur over. Voor Suurbier werd het plassen een] drama met een feestelijk tintje. Hij I kreeg namelijk enorme hoeveelheden te drinken. Eerst water, maar later bier I en whisky. Suurbier dronk tot hem de drank bijna de oren uitkwam, maar na -S5 minuten (bijna drie voetbalwed- I strijden) produceerde hij eindelijk een hoeveelheid je urine langs de normale, weg. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. De Argentijnen zijn uitzonderlijk gevoelig voor de wij ze waarop het wereldkampioenschap voetballen in de buitenlandse pers wordt verslagen. Alle ambassades rap porteren dagelijks aan de voorlich tingsdienst die is gehuisvest in het presidentiële paleis in Buenos Aires. In een rapport uit West-Duitslanci heeft de ambassadeur zijn grote verf ontwaardiging overgebracht over dé wijze waarop de commentatoren Fritz Klein en Thomas Reiner de openin gsce- remonie in het stadion van River Plate hebben begeleid. Volgens berichten in de Argentijnse dagbladen zou overwof gen worden beide commentatoren het land uit te zetten. De Duitsers hebben in hun commenf taar herhaaldelijk aandacht gevraagd voor de kwestie van de mensenrechten. Zij maakten melding van het bestaan van concentratiekampen, van martelin gen en onmenselijke toestanden in ge vangenissen, terwijl de paar duizenden, gymnasiasten hun sierlijke toeren op de grasmat uitvoerden. Formeel is de Westduitse ambassa deur in Argentinië op de hoogte ge bracht van de verontwaardiging van de) regering van generaal Videla. De leden van de militaire junta zijn in de dagen waarop gevoetbald wordt zo ongeveer alom tegenwoordig. Zaterdag was luchtmachtgeneraal Agosti in Mendoza bij dé wedstrijd tussen Nederland en Iran, landmachtgeneraal Videla was in Cordoba bij Peru-Schotland, en mari- nebaas Massera woonde in Mar del Plata de strijd tussen Zweden en Brazi lië bij. In de Edenhal werd o.a. het woord gevoerd door oud-minister Pronk (PvdA), mevrouw Beckers (Kamerlid PPR), de heer Glastra van Loon (D’66) en Lambert Meertens (PSP). Deze vier politicie hekelden het militaire bewind- van de Argentijnse president Videla en de omstandigheid, dat in Argentinië duizenden mensen gevangen zitten en nog eens duizenden Argentijnen spoor loos zijn verdwenen. Opvallend was ook hun kritiek aan het adres van de Nederlandse ambassa deur in Argentinië Van den Brandeler, die naar hun mening zich te veel en te positief heeft uitgelaten over de situatie in Argentinië. De manifestatie in de Edenhal, waaraan ook groepen uit Ar gentinië zelf deelnamen, werd besloten met het programma „Bloed aan de paal” van Freek de Jonge en Bram I Vermeulen. - DICKNANNINGA: laat debuut in WK. rend in moeilijkheden in die eerste perio de. Dat het in de tweede helft beter ging lopen, stelt natuurlijk niets voor. Iran was toen volledig uitgeput op dat zware veld en dan is het niet moeilijk zo’n tegenstander op te sluiten. Tegen Peru en Schotland zal dat niet lukken”. René van de Kerkhof en Rob Rensen brink braken pas in de 40e minuut het verzet van de Perzen. Een jagende Van de Kerkhof onderschepte op dat moment een pass van een Iranese speler en sprintte op rechts het vijandelijke strafschopgebied binnen. Voorstopper Abhollahi ondernam een wanhoopspoging om de PSV’er af te stoppen, maar liep hem tegen de grond. Onmiddellijk wees de 43-jarige Mexicaan se scheidsrechter Archundia naar de stip, en een koelbloedige Rensenbrink plaatste zich achter de bal en joeg het leer aan de rechterkant van de uitmuntende doe^nan Hejazi van Iran in de touwen: 1-0. Rensenbrink werd in feite de held van de wedstrijd: hij scoorde alle Nederlandse treffers. „Drie doelpunten in een interland heb ik eerder nog maar één keer gemaakt. Dat was op 30 april 1976, toen het Nederlands elftal met 5-0 van België won”, wist hij precies. Toch straalde ook bij Rensen brink de voldoening niet van het gezicht: „Al langer dan een jaar wordt nu gezeurd, dat ik de opvolger van Johan Cruijff moet zijn. Ernst Happel heeft voor deze wed strijd nog tegen me gezegd, dat ik daar niet aan moet denken. Ik moet, zei Happel, gewoon mijn eigen spel spelen. Starten op links erwian zwerven door de hele aanval”. Toch gaf Rensenbrink toe: „Geestelijk is

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13