Spanje had onvoldoende afweer tegen twee spitsen 8 rgentina '78 n Spanjaarden opstand ?gen Kubala ’t Is een filter. 't Blijft een Camel fi hl dl F" 15 19 7 8 JUNI A A N D A G 5 ;p 3 Zelfvertrouwen :p 4 Geluk S3 EO» Toe aan kleurentelevisie sportief Beauty Fouten grensrechter A 0 (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. „Dit zijn de vier beste verdedigers die ik kan opstellen. Ik weet het, ze hebben vandaag fouten ge maakt, maar dat is hoogst onge bruikelijk”, verzuchtte Ladislav Kubala, coach van een voetbal- natie die gespecialiseerd is in het handhaven van de nul. Die faam kon zaterdag tegen een met twee spitsen spelende Oostenrijkse ploeg niet waargemaakt worden. 2-1 werd het voor de formatie van technisch-directeur Helmut Senekowitsch. iruk uenos j.k tonale „No Van Hanegem” (Van onze speciale verslaggever) MAR DEL PLATA. Na West-Duitsland heeft ook een tweede ote favoriet voor de voetbalwereldtitel, Brazilië, in zijn eerste wed- ijd ernstig teleurgesteld. Niet alleen door het 1-1 gelijkspel tegen de ijd lastige Zweden, maar vooral door de wijze waarop gevoetbald ;rd. Verder dan een verkrampte demonstratie van onmacht kwamen Brazilianen niet. Dat na afloop de teleurstelling werd afgewenteld de Britse scheidsrechter Clive Thomas, was natuurlijk een logisch volg van het resultaat. Men moet toch érgens een zondebok hebben, lomas zelf was zeer nadrukkelijk in zijn commentaar over de ebeurtenissen in de laatste seconden van de wedstrijd: „Tijd is tijd. Ik oot al af, toen de bal uit die corner onderweg was naar het doelgebied, aska, at daarna gebeurde, interesseerde me niet”. MERKEL DOPING VOOR OOSTENRIJK 3 Bruno Pezzey, libero bij zijn club Wac- (AD VER TENTIE) - 1 1 •onde En in de bioscopen, gevuld tot de laatste plaats, wordt de hen in de huiskamer zwart-wit straalt. Niet alleen de wedstrijden van de eigen natie zijn in de Istrijd die in varen in het tan de en dat triomf impi- hllas, 'syth, mill), Jor- Cue- s 1-3. ïhter: erger, Hic- maral u) en Zico. aelbe- rsson, nnart Lars- öberg Tho- e van s het inlijk ig op illen- ikeld tele- er de laats Dal- elaar lalgo mid- issen caan 3-0 3-1 1-3 0-3 ÏÏJENOS AIRES. Een aantal spelers i de Spaanse selectie heeft na de neder- g van zaterdag tegen Oostenrijk (1-2) <i ongenoegen kenbaar gemaakt over iner Ladislao Kubala. Onder aanvoe- g van Juanito, de 23-jarige speler van al Madrid, verwijten de spelers -i- on- •wie ook de na rust in het veld gekomen ao van Atletico Madrid Kubala „fou- i in de opstelling’’. laarmee wordt de trainer als mede- luldige aangewezen voor de nederlaag Spanje’s eerste wedstrijd in groep drie. Igens de ontevreden spelers had bij- jrbeeld Santillana (Real Madrid) in de iisopstelling moeten staan in plaats van no (Atletico Madrid), die zaterdag niet poneerde. Achtergrond van de „mini-rebellie” is de ditionele machtsstrijd tussen de groot- Spaanse clubs. De spelers hebben in- ddels de voorzitter van de Spaanse voet- (bond, Pablo Porta, gevraagd als bemid- laar op te treden. Als dit het beste is dan kan de conclu sie niet anders luiden: het voetbal in Spanje maakt moeilijke tijden door. De door Real gewonnen Europa-Cups zijn inmiddels opgeslagen in het historisch museum van Madrid. Volgde een perio de waarin clubteams incidenteel succes boekten, daarbij moet echter niet verge ten worden dat steeds duur betaalde vedetten uit West-Duitsland, Argentinië en Nederland als gangmakers optraden. voor het duel een flinke dosis doping gebruikt. Het middel komt niet voor op de door de FIFA gepubliceerde verbo den lijst, ’t heette ,Max Merkel”. Hij leeft in onmin met Senekowitsch, heeft ver klaard dat hij het veel beter zou doen. De spelers wilden het tegendeel bewijzen en liepen zich het vuur uit de sloffen om de met de organisatie belaste Merkel terecht te wijzen. Oostenrijk kreeg daarbij de steun van een snelle goal. Een beauty. In de defen sie onderschepte voorstopper Bruno Pezzey de bal en lanceerde de volkomen Brazilië mag van geluk spreken, dat het in die eerste helft nog gelijk kwam. Als het ware tijdens het aftikken van de laat ste seconden tikte Reinaldo de bal langs de verbaasde Hellström. Dat de Zweden deze diepe teleurstelling in dat ene kwar tiertje rust zo goed zouden verwerken, was ook voor Coutinho een grote verras sing. Hij had het aanvalsein gegeven en Revelino opereerde meteen na de pauze diep in de spits. Maar het verrassende element ontbrak. Er was nauwelijks een pass die de Zweedse defensie open splijt- te. Elke solo werd opgevangen. De Zwe den bleken helemaal niet aangeslagen. Dat de ontmoedigd rakende Brazilianen tot steeds meer fouten kwamen, tot meer halve mistrappen en tot een grovere speel wijze, kwam hen te staan op een scherpe veroordeling van de Argentijnse toeschou wers, die met hun „Argentina” vele malen de zwakke aanmoedigingen van het toch wel talrijke Braziliaanse legioen overtrof fen. De Zweden waren het dichtst bij de winnende treffer. Maar doelman Leao vrijgelaten Walter Schachner. Vanaf de middenlijn startte hij een rush in de richting van doelman Michel Angel, pas seerde op zijn weg de te oude Pirri (33) en knalde hoog in de touwen. Wat een koelbloedigheid en wat een binnenko mer voor Schachner. Hij speelde voor de geblesseerde Ronald Hattenberger en komt uit voor de tweede divisieclub Donauwitz. Lang duurt dat niet meer, want naast enkele topclubs uit eigen land heeft het Berlijnse Hertha BSC belangstelling. Onder de ploeggenoten van Schachner waren meer mannen die hun verkoopwaarde opschroefden. Een tweede uitblinker was Herbert Prohaska. U herinnert zich hem uit de Europa-Cupfinale tussen Austria Wien en Anderlecht. Daar kon hij zijn techni sche bekwaamheden niet demonstreren, tegen de Spanjaarden hield hij de Oos tenrijkse motor op bekwame wijze draai ende. De Spaanse coach Kubala was onder de indruk van zijn spel, zoals hij ook Feyenoorder Willy Kreuz roemde. En De grootste grap ontgaat de enthousiaste toeschouwers. Als Wim Rijsbergen een Iranees onderuit schopt verschijnt een recla me van een scheermes in beeld. Wel gewaardeerd wordt de actie van een Aziaat die de bal uit de handen van de scheidsrechter slaat. Het past precies in het beeld van de comedy-caper. begin nogal wat overtredingen zodat de mensen waar voor hun dure geld krijgen. Kreuz maar hopen dat de complimenten aan zijn adres in de Spaanse kranten afgedrukt worden. Nog éénmaal wil hij een grote slag maken. Bij Atletico was hij kandidaat, bij Real Zaragoza werd hij geflikt door Boskov die een Joegoslaaf aantrok. De revanche van Willy bestond uit een gave partij, hij zwoegde zoals hij dit jaar bij de Rotterdamse club nog geen enkele maal deed. Bijna had Kreuz ook ge scoord. Enkele minuten na de openings- goal maakte hij een combinatie met Schachner om van te watertanden. Het afsluitende schot werd door Michel An gel op prachtige wijze gestopt. Daarna kreeg Spanje drie mogelijkhe den. Ruiz Bazan Dani schoot raak na 38 minuten, aanvoerder Sara kopte de bal van Rexach van de doellijn en Ruiz Bazan miste een kans op zijn tweede treffer. Overigens twee keer na fouten van de Russische grensrechter Ivanov. Hij zag een buitenspelgeval en een bal die achter de lijn was over het hoofd. Te hopen valt dat de kleine Rus woensdag als hij grensrechter is bij Nederland tegen Peru beter uitgeslapen is. zo onverdiend zou de Braziliaanse over winning zijn geweest, als scheidsrechter Clive Thomas uit Wales de goal „na af loop” toch had goedgekeurd. Maar hij wees terecht alle Braziliaanse protesten af. i, Pir- si en “xach niqué bal te taring riddel dat in naars ik 1-0 Ren- wers: dex). Krol ns en Kerk- c. ollah, ebag- r, Sa- >r 1-0, >rech- 1.000. mge- heeft algo, igen. sterk zijn r ge hele n zal den, worstelde Brazilië met dat probleem. Het moest modern Europees voetballen van trainer Coutinho, maar het wilde zo graag anders. Soleren zit deze mensen nu eenmaal in het bloed. Brazilië had het al vóór de wedstrijd op [zenuwen gekregen. Trainer Coutinho: theb gepraat als Brugman, maar vooral velino zag als een berg tegen deze wed- •ijd op. Ik heb verschillende malen extra leenkomsten moeten beleggen om mijn innen uit hun apathie ten aanzien van t duel te halen”. Als dit karwei eerst maar achter de rug is, was de redenatie van Brazilië, dan komt de rest vanzelf. Grote talenten uit eigen keuken bleven achterwege. Na de kwalificatie voor de WK-toernooi moest de jeugd de plaatsen van de routiniers gaan innemen. Gedeel telijk is dat gebeurd, het talent is onvol doende gebleken om bijvoorbeeld een niet veel betekenend voetballand als Oostenrijk terug te wijzen. „We hebben gedomineerd, twee kansen hebben ze gehad, twee keer een doelpunt. Alles hebben we geprobeerd maar de Oostenrijkers hadden te veel mankracht achter”, klaagde Kubala zijn nood. De kleine coach kan niet best tellen. Oosten rijk kreeg meerdere mogelijkheden op een doelpunt. Zijn bewering dat zijn ploeg meer aan de bal geweest is klopt wel, maar het resultaat van al dat ijveri ge gedribbel moet hem toch pessimis tisch stemmen. Maar nee, Kubala vond dat het geluk zijn jongens in de steek gelaten had. De Oostenrijkers hadden de dagen »ië 25 juni de finale wint. Tachtigduizend mensen in het stadion, de rest voor de buis of Omdat ook Hasse Borg zich op de vleu gel een waardevolle bewaker van de Brazi liaanse hoop Zico toonde, was er voor de Brazilianen nauwelijks een doorkomen aan. Rivelino liep al spoedig te mopperen en te gebaren en moest constateren dat ook zonder een speciale dekking de Zwe den hem slechts weinig aan de bal lieten. Brazilië draaide niet. De vraag rijst wan neer het in dit WK-toernooi eigenlijk wèl gaat draaien. Tegen Zweden waren er een duidelijk gebrek aan zelfvertrouwen, de angst om te mislukken en de onmacht onder de druk uit te komen van het favo riet zijn. Coutinho: „Er werd te weinig over de vleugels gespeeld. Steeds maar weer ging de pass naar Reinaldo, die wel de gevaar lijkste aanvaller was, maar daarom ook extra aandacht kreeg. Bovendien dekten de Zweden erg kort en was het veld zeer zwaar te bespelen, waardoor het spel on gunstig beïnvloed werd”. Zweden speelde tactisch voortreffelijk. Dat had Coutinho eigenlijk moeten zeg gen. Brazilië werd aan banden gelegd door de behoedzaamheid waarmee de Zweden speelden. Niets werd uit het oog verloren. Wanneer men ten aanval trok, ging de bal in korte combinaties snel van voet tot voet. En steeds liep er dan wel iemand vrij om het gevaar te continueren. Sjöberg en vooral Benny Wendt waren, als de Zweden partij is de Broadway-Ciné voor driekwart vol. Mensen die Hanegem”. Na iedere fraaie actie klinkt in de donkere zaal waarderend applaus. De techniek krijgt een ovatie als tijdens het duel overgeschakeld wordt naar Cordoba en een doelpunt van Schot land in beeld gebracht wordt. Later in de film zorgen de drie goals van Peru voor nog meer opwinding en vreugde, want tenslotte ligt Brazilianen. .'...'.'j' - fioelpunt kwam nét te laat, van links naar rechtsd Oscar, Rivelino, Batista en Edinho. 2-1 B LI |t 1-1 1-2 I Soleren was er tegen de Zweden niet bij. Daar stond veteraan Nordqvist in het centrum met een surplus aan zelfvertrou wen te spelen. Daar was doelverdediger Ronni Hellström, die na afloop zei: „Ik heb in de Bundesliga wel voor hetere vuren gestaan. Alleen die Reinaldo, die nummer 9, kwam enkele malen gevaarlijk door. Die Brazilianen hebben weinig kan sen gekregen. En dat ongelukkige doel punt op slag van rust. Hoe is het mogelijk geweest. Eén ogenblik van verslappen van de activiteit, van de waakzaamheid, en die bal ligt in het doel”. latende s lover- na de De tweede helft was duidelijk minder aantrekkelijk dan de eerste. De oorzaak lag bij het Oostenrijkse middenveld dat zich voor de rust te veel inzette om de twee aanvallers te steunen en dat tijd nodig had om zich te herstellen. Dat kwam halverwege de tweede helft. Kurt Jara en Willy Kreuz slaagden er toen in Europees topscorer Johan Krankl in stel ling te brengen. Hij faalde twee keer, de derde maal was de buit binnen. Met de Oostenrijkse goalgetter is een volgende man genoemd die begeerd wordt door het buitenland. Via het inzetten van een extra-invaller poogde Kubala de zaken nog recht te trekken. Het mocht niet baten. Pezzey, Sara, Obermayer en de voortreffelijke doelman Friedl Koncillia gaven geen kans meer weg aan de sys teemloos aanvallende Spanjaarden. Commentaar van een dolblije trainer Helmuth Senekowitsch: „Nu weet ik het zeker, we komen een ronde verder”. aDie aantallen toeschouwers maken duidelijk dat Argentinië toe mkele uren stil en vervolgens worden de blauwwitte vlaggen is aan kleurentelevisie. De politieagent, in de avonduren uw Weer buiten gehangen. Bij de terugkeer van president Peron taxichaffeur, wil nog wel een baantje nemen om die droom te tot aanvallen kwamen, een voortdurend gevaar voor de Braziliaanse defensie, die onder druk gezet meerdere malen in pa niek raakte. Dit Zweden had in de 38e minuut de verrassing in petto, waarop de duizenden Argentijnen op de tribunes en de kleine Zweedse kolonie hadden gewacht. Wendt gaf de voorzet en Sjöbrend tikte de bal keihard in de touwen (1-0). Op dat ogenblik had Zweden op weg kunnen zijn naar een onverwachte triomf. „Ik had tegen mijn spelers gezegd, dat we proberen moesten een gelijkspel te beha len. Dat die mogelijkheid erin zat. Ik had die Brazilianen niet zo geweldig zien voet ballen op hun Europese tournee en ik zag dat wel zitten”, aldus trainer Ericson. „Ik wilde overigens met Edström geen enkel risico nemen. Ik zag de plaatsing in de volgende ronde vooral liggen in de wed strijden tegen Spanje en Oostenrijk. Daar om zette ik hem pas de laaste minuten in, omdat ik toen het idee kreeg dat we die vermoeide en steeds moedelozer worden de Brazilianen nog zouden kunnen klop pen”. Opvallend is verder dat de commentator bij de eerste goal van Nederland meer enthousiasme kan opbrengen dan de maker Rob Rensenbrink en dat een pass van Ruud Krol over veertig meter niet opgemerkt wordt. De Argentijnen houden meer van een „hakkie”. Ze klimmen op de stoelen als een wazige Nederlander een Aziaat de bal door de benen schuift. Eigenlijk is het verdomd meter te wachten voor de loketten en dat voor een herhaling in jammer dat de bioscoopbezoekers Willem van Hanegem moeten wedstrijd in kleur opeen groot scherm uitgezonden. De rest kijkt kleur van Italië-Frankrijk. Zelfs ’s middags als Nederland tegen missen. Argentinië is duidelijk zijn land en ze kennen hem dan met buren en familie toe bij een 35 centimeter breed zwart-wit- Iran voetbalt in het hele gebeuren toch een onbetekenende ook, de Kromme. Dat blijkt bij de opstelling. Gefluister: „No Van ker Innsbruck, voorstopper in het natio nale elftal, bijnaam „de Beckenbauwer van Tirol”. En niet ten onrechte. Hij heeft stijl, inzicht, overwicht. Alles echter nog lang niet in de mate van „kaiser Franz”. A rgentinië voetbalmaf „Tijd is tijd” zegt de Engelse scheidsrechter Clive Thomas tegen protesterende En om duidelijk te maken wat hij bedoelt wijst hij op zijn stopwatch het Het was aan het spel van Brazilië duide lijk merkbaar, dat die Zweden-angst aan wezig was. Het tempo lag laag en de ver rassende passes ontbraken. Reeds tegen Frankrijk in Parijs enkele maanden gele- •h De Oostenrijkers kunnen hun vreugde niet op. Ze bedelven hun teamgenoot, de debuterende Walter Schachner onder hun gelukwensen vanwege het heugelijke feit dat deze zojuist het openingsdoelpunt tegen Spanje heeft gemaakt. Brazilianen op van de zenuwen weerde met een schitterende sprong de inzet van Wendt uit de bovenhoek. Dat in de slotfase de Braziliaan Oscar na drie overtredingen eindelijk het „geel” kreeg toebedeeld was dik verdiend. Even (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. De Avenido de Corrientes is één van de ■kste straten van Buenos Aires. Het verkeer zoekt twaalf rijen een doortocht, meestal gaat het goed, wat blikschade waar i niet wakker van ligt, maar nooit ernstige ongelukken omdat snelheid door het aanbod niet hoog is. Vrijdagavond kwart bver zeven ligt de Avenido stil en verlaten, geen auto te bekennen, He trottoirs zijn leeg, het nationale voetbalteam speelt. Als de Monteneros van plan zijn een staatsgreep op generaal kidela te plegen dan hebben ze de meeste kans op succes tijdens ■en voetbalwedstrijd. De Argentijn is zo gek van die sport dat hij 'erst de voetbalkogels aanschouwt en pas dan gaat kijken wat het ‘chieten buiten betekent. Die aanbidding van koning voetbal blijkt drie uur later als toestelletje, tezelfde Avenido de Corrientes gevuld is met honderdduizenden pensen, zwaaiend met blauwwitte vlaggen hangend uit auto’s, lansend in een kofferbak van een auto. Argentinië is geen wereldkampioen. Nee, het heeft pas de eerste stap gezet. Tot zes Uur in de ochtend duurt het grote toeterfeest, daarna wordt het voor 240 gulden een abonnement gekocht hebben of voor 23 gulden een enkel ticket. Hoge prijzen zelfs volgens Nederlandse begrippen. Voor het eerste bedrag moet een Argentijn een maand werken, voor het tweede een dag of drie. De voetbalmaffe Argen tijn heeft het er graag voor over. Gran tv color, de reclamezuilen schreeuwen het uit, maar best is dat land ook op hun werelddeel. - -het niet. Het beeld is wazig, de kleur slecht, de kijkers zitten Werden 32 mensen uit louter enthousiasme verpletterd door de beleven. De WK-voetbal heeft de mensen laten proeven. Ze weten ^^g Bij Argentinië-Hongarije was dat anders, dezelfde heksen- nassa, waarschijnlijk wordt dat aantal overtroffen als Argenti- dat de hele wereld hun land gekleurd ziet terwijl de televisie bij ketel als in het River piate-stadion. Holland-Iran zien ze meer als een comedy-caper. Iran het mannetje dat de klappen krijgt en dat iiiKusKn oiu.vk.mx. u.c mo-mum-o -oov-o--j - ondersteuning knjgt als het iets terugdoet. Verder zi]n de tikken ^et doek. In het sportpaleis 25.000 mensen, in het lunapark 12.000. bioscopen in trek. Nee, gisteren stond er zeker een rij van honderd die uitgedeeld worden het vermaak. De Iranezen maken in het

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15