SCHAPEN- Hm. SCHEREN IN „ZORGVRIJ” Erepenning voor Pum Swier Kbit demonstratie FIkatige deelname aan protestmars 1 plein 1945 deze week int 5 Rotzooi /erk Verbaasd Afsluiting Kerkesingel wegens bouw tunneltje Vergiftiging Duo Andela/Van Munster handhaaft toppositie 4AANDAG 5 JUNI VZV vierde vijftigjarig bestaan FIIE UW 1 VELSEN-IJMUIDEN 1978 w® W» I 1 B «1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Naar schatting tweehonderd demonstranten hebben zondagmiddag in IJmuiden deelgenomen aan een protestmars, gericht tegen de lozing van radio-actief afval in zee. De manifestatie die een vreedzaam karakter droeg, werd gehouden naar aanleiding van de verscheping van het gevaarlijke materiaal, deze week in de haven van IJmuiden. De organisatie was in handen van de Stroomgroepen Stop Kernenergie Zuid-Kennemerland/IJmond en het Landelijk Energie Komité (LEK). Es A iiaaK. j rnmara d. a.- MÉ' L v kernafval verloopt ordelijk Het vrachtschip Maki rccki afVAL - i nd Het vrachtschip Makiri Smith, afgemeerd aan de kade van Hoogovens X) uur Duur prijze nbracl VELSEN. Belangstellenden kunnen tterdag 10 juni een bezoek brengen aan !e boerderij „Zorgvrij”, gelegen in het ïcreatiegebied Spaarnwoude, waar een bnderdtal schapen wordt geschoren. Dit ebeurt tussen elf uur ’s morgens en vier 'ur ’s middags. Bij mooi weer zal het Onder het „luiden van de doodsklok” waarvan de klanken werden voortge bracht door enkele luidsprekers, die be vestigd wferen op een bakfiets, zette de stoet zich omstreeks half drie ’s middags in beweging vanaf het Marktplein. Onder politie-escorte voerde de tocht via de Kennemerlaan naar de kop van de haven. zelfde tonnage als de Makiri. Bij navraag bleek dat de Margret Smith zaterdag avond voor de haven van IJmuiden voor anker is gegaan. Gisteravond was deze boot de haven nog steeds niet binnengelo pen. De protesterenden lieten zich door die verwarring niet uit het veld slaan. Integen deel, de actie werd gewoon voortgezet on der aanvoering van een onheilsprofeet die per megafoon het einde van de wereld aankondigde. Zijn assistenten, getooid in witte jassen en met veiligheidshelmen op het hoofd, heten een viertal olievaten, voorstellende het radio-actief afval, in het zeewater tuimelen. alleen hebben ze daar een andere bestem- 1 ming voor, namelijk hun eigen zak”, merk te Ruijter op. Pum Swier (rechts) ontvangt uit han den van de heerj. Timmermans de erepen ning van de Velser Sport Stichting. Hij meent dat de betonnen vaten die in zee worden neergelaten voldoende bestendig zijn tegen het zeewater. „Die vaten vallen niet zomaar uit elkaar, zeker niet de eerste vijftig jaar. We hebben uitgerekend wat er zou gebeuren als de deksels onverhoopt zouden losraken en de inhoud van de va ten in aanraking zou komen met het water. De uitkomst van onze berekeningen is, dat het afval niets toevoegt aan de natuurlijke radio-activiteit van de zee. Hij toont zich overigens verbaasd over de demonstraties. „Ieder jaar heeft er van uit IJmuiden een dergelijk transport plaats, dat nimmer op verzet heeft gestuit van actiegroepen”, aldus Baas die dum ping van radio-actieve stoffen in de oceaan de meest verantwoorde oplossing vindt. VELSEN. In verband met de bouw van een voetgangerstunneltje onder de Parkweg in Velsen-Zuid, zal de Kerkesin gel in de periode van 5 juni tot 15 juli voor alle verkeer van de Meervlietstraat naar de Parkweg zijn afgesloten. Vanaf 7 augustus wordt het verkeer op de Parkweg over één rijbaan geleid. Dit duurt tot medio december. In deze periode zal de aansluiting van de Kerkesingel op de Parkweg in beide richtingen voor alle verkeer worden afgesloten. loeld al rkzaam ducatie gramm die eei jtint ’s a Hij benadrukte in zijn betoog dat er zonder kernenergie ook geen probleem is met radio-actief afval. „Splits die rotzooi in je eigen maag”, luidde zijn slogan. Pas tor Ruijter eiste dat het „atoomtransport” de haven van IJmuiden niet mag verlaten en dat de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne de verleende vergunning in trekt. Besloten werd een telegram te zen den aan deze minister waarin de actievoer ders hun verontrusting uitspreken over de gang van zaken. Bovendien wordt de be windsman dringend verzocht maatregelen te nemen om de lozing van het afval op deze wijze te beëindigen. zaam blijven. De actievoerders hebben reeds kenbaar gemaakt van zich te zullen laten horen gedurende de overslag van het afval in Buitenkade 2 op het terrein van Hoogovens. Dit zal gebeuren op dinsdag 6 juni en woensdag 7 juni. Dan wordt een deel van het haventerrein afgezet. „Het laden mag onder geen beding vertraging ondervinden van welke actie dan ook. De hele operatie moet ongestoord voortgang kunnen vinden”, zo stelt dr. J. L. Baas, hoofd van de sector straling van het Minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne. Vervolgens sprak Ton Brands namens de Stroomgroepen. Hij zei dat de vervui ling van de zee uiteindelijk leidt tot vergif tiging van het voedsel voor de mens. „Bij de strijd tegen lozing van dit soort afval in de oceanen, zal moeten worden gevochten tegen machtige regeringen en grote onder nemingen. Toch zullen doelbewuste acties op den duur effect hebben”, aldus Brands. Hij zei voorts dat ook geageerd moet wor den tegen de plannen om in Drente radio actief materiaal op te slaan in zoutkoepels, diep onder de grond. „Dat is een even verwerpelijke methode”, zo meende Brands die tenslotte opmerkte dat al het afval terug moet naar diegenen die het gemaakt hebben. Ook pastor Jan Ruijter van de Kritische Gemeente IJjnond (KGIJ) nam in zijn toe spraak stelling tegen het gebruik van ker nenergie. „Wij zijn hier bij elkaar om te eisen dat de atoommaniakken definitief verboden wordt brutaalweg hun radio actief afval in zee te storten. Dat is al te lang met medewerking van de verant woordelijke autoriteiten gebeurd. De zee is geen vuilnisvat. Wie er anders over denkt, mist verstand”, aldus pastor Ruijter. Hij wees erop dat de vaten, waarin het afval is verpakt, op de bodem van de zee openbar sten. Dit gebeurt volgens hem onder de enorme waterdruk en door de erosie. Hij achtte het misdadig dat men de vaten in zee gooit, terwijl men weet dat ze stuk gaan. „Er is al eens gezegd dat de vaten met puur goud zouden moeten worden bekleed om aanvreting te voorkomen. De atoomlobby is wel op zoek naar goud, caps. Voorts overhandigde hij de naar de Rijp vertrekkende Pum Swier, ex speler van het nationale team de erepenning van de Velser Sportstichting. Bij het op de receptie volgende jubileumfeest in de Schouw werden mevrouw de Wilde- Buding wegens haar inzet voor het ele mentair zwemonderricht en Meindert Vel- linga, de huidige voorzitter, tot erelid be noemd. De ereleden Cor Vis man, Wim Hamers en Pum Swier boden een nieuwe VZV zuil aan, waarin elk jaar de naam van het meest verdienstelijke lid wordt gegra veerd. Als eerste valt die eer te beurt aan Mariska Kammerstein, de samenstelster van het zeer fraaie VZV-jubileumboek. I ƒ■- Er werden spandoeken meegevoerd met teksten als „Atoomenergie, nee bedankt”; „Geen kernafval in zee” en „Kapitalisme, Kernafval, Kanker”. Onderweg werden ook liederen gezongen en leuzen ge schreeuwd waarmee de afkeer van kern energie tot uitdrukking werd gebracht. Tot de uitrusting van de demonstranten behoorden tevens enige rode vlaggen en de' partijvlag van de PPR. Bij het standbeeld van de Man met de Lamp, op het havenhoofd, wierp de menig te een blik op het vrachtschip Makiri Smith, dat lag afgemeerd in de haven van Hoogovens, aan de overzijde van het Noordzeekanaal. Volgens de demonstran ten wordt dit schip gebruikt voor de dum ping van het afval in de Atlantische Oce aan. Officiële instanties hebben echter la ten weten dat het transport van het radio actieve materiaal zal plaatshebben met de Margret Smith, een vrachtschip van een- werken. Hij haalde herinneringen op aan het eerste zevental, dat in de hoogste wa- terpoloafdeling triomfen vierde, maar wees ook op de belangrijke functie van de vereniging in het zwemonderricht in een zo waterrijke omgeving. Ook wethouder J. W. Meijer onderstreepte het recreatieve en educatieve element van de club. Hij bood namens het gemeentebestuur twee chro nometers aan. Uit handen van de heer Peperkoorn ontving het VZV-bestuur als geschenk van de kring Noordholland een enveloppe met inhoud en de heer Ketelaar bood de jubilerende club namens de Ne derlandse Zwembond de gouden medaille van de bond aan. Van de uit VZV voortge komen autoclub de Rijmonders, kreeg VZV in de persoon van oud-VZV- bestuurslid Wolthuizen, een gift onder cou vert. De heer Timmermans verblijdde het bestuur als vertegenwoordiger van de Vel ser Sport Stichting met een set waterpolo- Dr. Baas beklemtoont dat het vervoer van het afval en de storting in zee strikt volgens de bepalingen van de zogenoemde Conventie van Londen wordt uitgevoerd. Aan deze Conventie hebben zich alle lan den gebonden die lid zijn van de Organisa tie van Europese Samenwerking en Ont wikkeling (OESO). De voorschriften geven onder andere aan op welke diepte van de zee er mag worden gestort en welke af stand dient te worden bewaard tot de kusten van de continenten. agenten geposteerd. Ook waren er opmer kelijk veel politie-mensen in burger op de bij de kop van de haven. Sommige recher- voorwerpen in de vaten gedrukt. In totaal cheurs droegen hun dienstpistool zelfs op zichtbare wijze. Er behoefde echter op geen enkel moment te worden ingegrepen omdat de protestactie een rustig en orde lijk verloop had. De politie zal de komende dagen waak- landen samen, wordt geschat op 3000 ton. Onder toezicht van stralingsdeskundi gen van het ECN wordt de lading aan boord van het schip gehesen waarna de gewone bemanning meevaart naar, de dumpplaats. Uit voorzorg worden de be manningsleden wel voorzien van een me- tertje zodat na afloop kan worden vastges teld of zij aan straling hebben blootges- taan. De protestmars van het Marktplein naar de kop van de haven had een zeer rustig verloop (Van een medewerker) VELSEN. De Velser Zwem Vereni ging (VZV) hield zaterdag in het Braam bos een receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. Eregasten bij deze feestelijke gebeurte nis waren de oprichters van vijftig jaar geleden Jan Beukman, Frans Wijnekes en Herman van Gameren. Zij boden het VZV bestuur een wisselbeker aan, die door VZV-voorzitter Meindert Vellinga on middellijk tot „oprichterstrofee” gedoopt werd. Verder werd het bestuur gefêteerd door een rij van sprekers. Het spits werd afgebeten door Pum Swier, die buiten zijn talloze activiteiten op sportief gebied ook vijfentwintig jaar bij VZV een beleidsbepalende figuur is geweest. Als erevoorzitter memoreerde hij hoe ook zijn eigen leven door de vereni ging was gevormd en hij adviseerde vooral daarom als club in de breedte te blijven Demonstratie tegen dumping (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. In de vierde ladderwed- strijd van de bridgeclub De Kennemers had het duo Andela-Van Munster weinig moeite zich aan de top van de ranglijst te handhaven. Zij scoorden 63.43 percent en brachten daarmede hun totaal op 240.88. De combinatie De Hoog-Van der Vlugt (234.30) behaalde de hoogste dagscore (66.67) en dat betekende een sprong van de1 zevende naar de tweede plaats, een voor treffelijke prestatie. Het paar Van Thiel- Edeling (220.83) had een offday (44.44) en kon zijn runner-uppositie niet handhaven maar bleef Andela-Fortgens (214.81) dat vierde staat toch nog ruim voor. Uitslagen vierde ronde (in matchpun- ten). Groep een: De Hoog/Van der Vlugt 144-Andela/Van Munster 137, Kleve/Bode 177-Van Sprang/De Vries 111, Jongkind/ Poecke 107-Andela/Fortgens 105, Ware- man/Andela 104-Van Thiel/Edeling 96, Brouwers/Flentrop 87-familie Horbeek 72. Groep twee: Gordijn/Handgraag 131- Kroone/Berkhout 125, Anten/Wijers 120- Fetzer/Heere 116, familie Vreeswijk 109- Edeling/Tobias 107, Van der Kuyl/Kuhnan 104-familie Beeksma 94, Van Koeten/ Woertman 91-Vonk/Beelen 83. Stand na vier ronden (in percenten): Andela/Van Munster 240.88, De Hoog/ Van der Vlugt 234.30, Van Thiel/Edeling 220.83, Andela/Fortgens 214.81, Soom- ers/Bode 212.78, Familie Kleve 212.13, Gordijn/Handgraaf 210.38, Wereman/Wij- ers 209.27, Van Spreng/De Vries 208.23, Weiman/Peil 206.80, Need/Muller 205.64, Kroone/Berkhout 205.55, Barzilay/Wijers 206.32, Jongkind/Poecke 204.28, Persyn/ De Vries 203.28, Vonk/Smakman 200.96, familie Vreeswijk 200.83, Beelen/Kroon 197.09, familie Tobias 196.96, familie An ten 196.49, Wajon/Van Gameren 194.40, Brouwers/Flentrop 193.62, familie Van der Vlugt 192.42, Van Amerongen/Moorselaar 192.19, Arpad/Kesting 191.30, familie Hor beek 191.06, Kauffman/Heere 190.86, Ko- ningstein/Segboer 189.30. Van der Kuyl/ Kuhnan 189.08, familie Fetzer 188.78, familie Edeling 188.52, Barzilay/Wouds- ma 184.05, Huyg/Knippen 183.98, familie Beeksma 181.67, Muller/Andela 177.78, Wijers/Woertman 175.56, Porck/Bonder 175.32, Van Koo ten/Janssen 167.88. -- DE GEMEENTERAAD van Velsen donderdagavond 8 juni om half ■™macht in vergadering bijeen. Belangrijkste punt van bespreking vormt het meerjaren plan 1978-1982. Het college van B. en W. stelt de raad voor het plan definitief vast te stellen door een keuze te doen uit drie jepresenteerde alternatieven. Verder somt onder meer aan de orde het beleids plan van de Stichting Samenwerkende tennemer Ziekenhuizen (SSKZ). De raad moet zich ook uitspreken over de beschik baarstelling van een krediet voor de aan leg van een speelterrein in Velsen-Noord en voor het vergroten van de speehnoge- lijkheid in Oud-IJmuiden. B. en W. vragen de raad om toestemming om ruim 45 mille te besteden voor den betere beveiliging van het stadhuis. Het gaat hierbij om het afsluiten van kantoorgedeelten tijdens de raadsvergaderingen en activiteiten in de Burgerzaal. Gedurende de avonduren worden in de Burgerzaal vaak tentoonstel lingen gehouden en concerten gegeven, terwijl men dan onbelemmerd de kantoor ruimten van het stadhuis kan betreden. B. en W. achten dit „een minder gewenste situatie.” Met het treffen van enige voor zieningen, zoals afsluitbare deuren, heb ben de raadscommissies voor openbare werken en voor financiën inmiddels inge stemd. DE RAADSCOMMISSIE VOOR cul turele EN JEUGDZAKEN buigt zich in baar vergadering van woensdag 7 juni over het bibliotheekplan Velsen 1980- 1982. Op de agenda staat tevens het bouw plan voor het filiaal van de openbare bibli otheek in Santpoort. De bouwkosten zijn hoger uitgevallen dan in het meerjaren plan 1978-1982 was voorzien. Er is nu een bedrag nodig van 1,9 miljoen gulden; dat is ƒ200.000,- meer dan aanvankelijk was ge raamd. De commissie wordt gevraagd hiermee in te stemmen. Tenslotte zullen de commissieleden zich uitspreken over het verlenen van subsidie ten behoeve van de zogenoemde V.O.S.-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). De vergadering begint woensdag om half acht s avonds. ist zon iren dil Berlioz verooJ genpaJ gelatenvenement buiten plaats hebben. Als het de geeiegent zullen de schapen in de schuur van thoveqe boerderij worden geschoren. sgenool i de 53- De honderd schapen zijn afkomstig van tie ihgee kudde van 230 heideschapen, die rond- ipen op de dierenweide in Buitenhuizen ti Oosterbroek. Het scheren van de scha len zal ten behoeve van het publiek zowel lektrisch als in handkracht gebeuren. De rol zal zoveel mogelijk ter plaatse tegen edelijke prijzen aan het publiek worden 'erkocht. Speciaal voor de kinderen zijn meentejr ook enkele lammeren te bewonderen, tags- ei enen ko J is bijeei w Ellei s educa e die i ter Zon op aa iterdai ieopd ïrkeer rwijkejr Jan Ruijter, pastor van de Kritische politie Gemeente IJmond Dit zijn lammeren die door de moeder zijn verstoten en met de fles zijn grootge bracht. Hierdoor zijn ze minder schuw dan de andere lammeren en kunnen door de kinderen makkelijker worden aange haald. Met de heideschapen in het recreatiege bied wordt een kruisingsproef uitgevoerd. Wat de bedoeling is van dit experiment wordt in een kleine tentoonstellingsruimte van de schuur duidelijk gemaakt. Tevens bestaat de mogelijkheid wat meer te weten te komen over het project Spaarnwoude en de Stichting Zeldzame huisdierrassen. Deze Stichting zal in de toekomst kunnen helpen de dierenweide met verschillende beesten te bevolken als de schapenproef is afgelopen. rpru-lL- Daarna namen de demonstranten de- Het afval dat deze week in IJmuiden zelfde weg terug en werd de mars op het wordt verscheept, is afkomstig uit Neder- Marktplein ontbonden. Tijdens de mani- land, België en Zwitserland. Het Neder- festatie verkeerde de Velsense politie in landse aandeel bestaat uitsluitend uit licht verhoogde staat van paraatheid. Alle ver- radio-actief materiaal. Het is de afgelopen loven waren ingetrokken omdat de korps- twaalf maanden verzameld en verwerkt leiding rekening hield met mogelijke onge- door het Energie Centrum Nederland regeldheden. Op het hoofdbureau werden (ECN) in Petten. Daaronder bevindt zich eenheden politie-agenten achter de hand geen spul uit de kerncentrales. Het gaat gehouden. Langs de route waren veel vooral om voorwerpen uit ziekenhuizen en agenten geposteerd. Ook waren er opmer- van het leger die besmet zijn geraakt, kelijk veel politie-mensen in burger op de been. Zij bevonden zich onder het publiek Afgeschermd met beton en ijzer zijn deze -j-x- worden vanuit Petten ruim 2800 vaten met vrachtauto’s van een Alkmaars expe ditiebedrijf naar IJmuiden overgebracht. De radio-actieve restanten uit België en Zwitserland worden per trein aangevoerd. Het gewicht van het afval uit de drie XJ:U. s,_

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5