Solidariteit met de niet-werkenden GOEDE VERZORGING fleer dan tienduizend Tansen in Afrika Verschillend inzicht gebruik zonne-energie Boeing wil satellieten Vastgelopen in schoorsteen 4 )efecte computer Hulp gevraagd tegen sprinkhanen „dramatisch” ILITAIRE STEUN IN TAL VAN LANDEN I 4 RK 11 19 7 8 INS DAG 6 JUNI BINHEN- EN BUITENLAND t 1 (Van een medewerker) Rond de salarissen van de amb- naren is de laatste maanden >er heel wat te doen. Sinds mi ster-president Van Agt op een )A-bijeenkomst in Harderwijk >eft gezegd dat de ambtenaar bij komende bezuinigingen een anmerkelijke bijdrage” moet veren, zijn de protesten van de nbtenarenbonden los gekomen. Die protesten zijn soms fel. aar is alle gekrakeel op voor- nd (er staat immers nog niets ist omtrent bezuinigingen op lorzieningen voor ambtenaren) ik terecht? Voor wat betreft een entueel dreigend ingrijpen van overheid in de zuivere rechts- sitie van de ambtenaren wel. aar buiten de zaken die de chtspositie bepalen, geniet de nbtenaar allerlei financiële lordeeltjes, waarover gepraat oet kunnen worden in het kader n de ophanden zijnde bezuini- igsoperatie. In die financiële ordeeltjes moet de „aanmerke- ke bijdrage” namelijk te vinden n waar Van Agt op doelde. I K Ambtenaar zou best wat kunnen inleveren LONDEN (Reuter). Het overheid- apparaat is zo afhankelijk geworden an computers dat een technisch man- ement of een stakingsactie van com- uteroperators „dramatische risico’s” ou opleveren voor essentiële over heidsdiensten in Groot-Brittannië. Volgens het rapport moeten plannen '’orden opgesteld om aan een dergelij- !e noodsituatie het hoofd te bieden. Zo ijn dure regelingen voor reserveperso- 'eel nodig voor het geval van een sta ging van computerpersoneel, dat be- chikt over een machtspositie die in Sen enkele verhouding tot hun aantal teat. Van de 740.000 mensen in Britse •verheidsdienst buiten de industriële ector zijn er 14.032 ingeschakeld bij le bediening van computers. Dit staat in een officieel rapport dat an de Britse regering is uitgebracht. Ethiopië is tot nu toe het ergst getroffen land, maar Keniaanse functionarissen hebben onlangs meegedeeld dat de eerste zwermen in het noorden van het land zijn waargenomen. De sprinkhanen werden een maand gele den voor het eerst gesignaleerd in Ethiopië en in het naburige Somalië. De sprinkha nen brengen in het hele gebied ernstige schade toe aan de oogsten. NAIROBI (AP). Oostafrikaanse lan den hebben om internationale bijstand gevraagd voor het bestrijden van de erg ste sprinkhanenplaag sinds 10 jaar. De insecten komen uit het gebied bij de Rode Zee. ’arijs betreurt wat het ziet als „de onverschilligheid van de Verenigde Staten enover de gebeurtenissen in Afrika”. „Van Ethiopië in het oosten, via Tsjaad en Niger ir Mauretanië en Marokko in het westen van dit continent hebben de Verenigde ten de Sovjet-Unie praktisch carte blanche gegeven”, zo merkte een Franse functio- 'is op. 1 Djibouti staat een Frans militair contingent van 4600 man en in de Rode Zee en de lische Oceaan ligt een eskader Franse oorlogsschepen. 'sjaad heeft ongeveer 1600 Franse soldaten en militaire adviseurs, alsmede enkele 'tellen straaljagers binnen zijn grenzen. Op het Franse steunpunt bij Dakar, in legal, zijn ongeveer 1100 Franse militairen gelegerd. In Libanon tenslotte maakt een 'tingent van 1300 Franse blauwhelmen deel uit van het VN-vredesleger in het zuiden 1 dat land. Lchter deze nieuwe politiek van Frankrijk zit volgens regeringsfunctionarissen de reiende bezorgdheid om de steeds groter wordende invloed van Moskou in Afrika, ar bijvoorbeeld Russische militaire adviseurs en Cubaanse militairen de regering van liopië assisteren bij haar strijd tegen afscheidingsbewegingen. De laatstgenoemde optie is onlangs naar voren gebracht in de Verenigde Staten. De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing leg de de regering daar een ontwerp voor voor de bouw van kolossale satellieten. Deze zijn in de plannen overdekt met zonnecel len die de zonne-energie in de vorm van microgolven naar de aarde zenden. Deze worden daar opgevangen door grote an tennes en vervolgens omgezet in elektrici teit. Boeing had uitgerekend dat een der gelijke satelliet, met een omvang van 29 bij 6,5 kilometer, een miljoen Amerikaanse woningen van stroom zou kunnen voor zien. Volgens het plan van de fabriek wor den de satellieten in de ruimte geconstru eerd in fabrieken die in een lage baan om de aarde cirkelen. In het bedrijf zouden 500 mensen werken. Het idee van Boeing werd enkele dagen later ondersteund door Peter Glaser, de vice-president van het technisch adviesbu reau Arthur D. Little inc. Glaser stelde voor dat de iternationale gemeenschap vanaf nu tot aan het jaar 2025 112 satellie ten bouwt voor de energievoorziening met behulp van de zon. Een dergelijke keten van ruimtevaartuigen zou kunnen voor zien in 35 percent van de aardse energiebe hoefte. De doorsnede van de antenne die op aarde de microgolven opvangt, schatte Glaser op 11 kilometer. Overigens zou zo’n antenne zodanig gebouwd worden dat het mogelijk is het land eronder alsweide voor vee te gebruiken. Zowel Boeing als Glaser stelde met klem dat het project econo misch haalbaar wordt geacht en zelfs na verloop van tijd goedkopere stroom zal leveren dan de conventionele centrales. Ook anderen zien veel in grootschalig gebruik van de zon. Zo dienden drie ge leerden van de universiteit van het Ameri- Wat zijn nu de financiële voordelen van de ambtenaren, die buiten de rechtspositie Iedere niet-ambtenaar die wordt getrof fen door werkloosheid en dat zijn er de laatste jaren steeds meer krijgt ingevol ge de Werkloosheidswet een half jaar 80 percent van zijn laatst genoten salaris (met als bepaling dat de uitkering is gebonden aan een maximum dagloon van ƒ215,21). Na dat half jaar krijgt de werkloze ander half jaar een uitkering van 70 percent in het kader van de Wet Werkloosheidsvoor ziening (WWV). Daarna rest hem de bij standsuitkering, die niet hoger is dan het minimumloon, waaraan deze uitkering ge koppeld is. In het wassenbeelden museum de Stars Hall of Fame in het Amerikaanse Orlando, wordt het hoofd van de acteur Yul Brunner regelmatig liefdevol afgestofd. Voor een kleinschalige aanpak in de geïndustrialiseerde landen is het zaak, veel meer dan bij de grote zienswijze, om er nu al rekening mee te houden, onder meer bij de nieuwbouw. Zo zal zodanig moeten worden gebouwd dat de daken van de woningen het meeste profijt trekken van het zonlicht. Een hoge flat die omliggende gebouwen een groot deel van de dag in de schaduw zet is uit den boze. Overigens is men al zo ver dat niet meer ontsierende zonne-collectoren op de daken hoeven te worden geplaatst maar dat de collectoren zijn vervat in dakpannen. Ook in de geïndustrialiseerde landen zijn al stemmen opgedaan om zonne- energie kleinschalig te gebruiken. Gedacht wordt daarbij aan blokken woningen die een eigen installatie hebben. Veelal willen de voorstanders van deze methode toe naar een volledige zelfstandigheid op ener giegebied, ook waar het de verwarming aangaat. Hierbij wordt dan ook gesproken over blokverwarming en dergelijke. Een argument dat de voorstanders hiervan aanvoeren is het onafhankelijk zijn van grote maatschappijen. Een tweede argu ment is dat op deze wijze het uitvallen van de stroomtoevoer niet meteen een hele stad in het duister zet, wat vorig jaar nog gebeurde in New York. nis ervoor in veel ontwikkelingslanden al ruimschoots voorhanden. Een groot voor deel is dat de meeste ontwikkelingslanden in een warmere streek liggen met jaarlijks veel zon. LOS ANGELES (Reuter). De Ame rikaanse mevrouw Dean Moordignian werd wakker van hulpkreten in het Spaans die uit haar schoorsteen kwa men. De politie en brandweer die zij alar meerde, troffen de 20-jarige Guillermo Lopez muurvast in de schoorsteenpijp aan. Zij goten eerst een glibberige sub stantie over de gemankeerde zwarte piet uit om te proberen hem los te trekken, maar tevergeefs. Lopez werd twee uur later bevrijd uit een met hamers gesloopte schoorsteen. Hij is meegenomen op verdenking van poging tot inbraak. Mevrouw Moordig nian mist niets, behalve dan haar schoorsteen. Op dezelfde conferentie werden ook ideeën naar voren gebracht die een ge bruik van de zon op veel kleinere schaal beogen. Het gebruik hiervan was veelal toegespitst op het platteland van de ont wikkelingslanden. De Indiase geleerde H. N. Sharan voorspelde dat binnen 10 jaar kleine elektriciteitseenheden, die tussen de van het salaris afstaan. En de rechten (uitkeringen) zijn alweer in het voordeel van de ambtenaar. Voor hem wordt de AOW- of AWW-uitkering namelijk inge bouwd in zijn welvaartsvaste pensioenuit kering. Twee percent voor ieder jaar dat hij in overheidsdienst heeft gewerkt. Bij een dienstverband van 40 jaar de meeste ambtenaren halen dat betekent dat 80 percent. De overige 20 percent aan pensi oenrechten krijgt de ambtenaar uit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, waarvoor hij premie betaalt. Heeft hij zo al 100 percent aan pensioen opgebouwd, dat bedrag wordt nog eens aangevuld met de resterende 20 percent van de AOW- of AWW-uitkering. Sinds een aantal jaren moet hij voor dat voordeel iets afstaan aan loonbelasting. De ambtenaar valt daarom onder een ander loonbelastingtarief dan alle andere werknemers. De premie die de ambtenaar betaalt voor zijn waarde- en welvaartsvaste pensi oen, is 11,7 percent van zijn maandsalaris. Dat wordt voor de premieberekening ech ter eerst verminderd met 1323. De zoge noemde franchise. De rest van de pensi oenpremie, te weten 10,3 percent, wordt door de overheid betaald. De meeste particuliere bedrijven hebben een pensioenvoorziening waarvoor 24 per cent aan premie moet worden opgebracht. Een last die in de meeste bedrijven gelijke lijk wordt verdeeld over werkgever en werknemer. Ieder dus 12 percent. Ook voor de werknemer geldt een bedrag aan franchise (vrijgesteld voor het betalen van pensioenpremie), dat ongeveer hetzelfde is als bij ambtenaren. De vakantie-uitkering bedraagt voor ambtenaren en bijna alle andere werken den in loondienst 8 percent van het jaar salaris. De ambtenaar krijgt daar bovenop nog eens voor elk kind, waarvoor aan spraak bestaat op kinderbijslag, een toela ge van 11,11 per maand. Ook een voor deel op ieder ander. Tot slot bestaat er voor de rijksambte- naar nog een interimregeling ziektekosten, volgens welke regeling jaarlijks een uitke ring wordt betaald als tegemoetkoming in de premie die is verschuldigd voor de vrijwillige verzekering tegen risico’s van ziektekosten. Tegenover al deze voordelen voor de ambtenaar staat slechts een uitkering in het particuliere bedrijfsleven die de amb tenaar niet kent. Dat is de winstuitkering, of 13e maand of gratificatie, die in veel bedrijven (maar zeker niet alle) bestaat. Bovendien is dat extraatje niet overal even hoog. Het varieert sterk. DEN HAAG. (ANP) Op welke wijze gaat de wereld in de toekomst gebruik maken van het vrijwel onuitputtelijke potentieel aan energie dat de zon ons kan leveren? Deze vraag is de laatste maan den interessant geworden nu op diverse plaatsen theorieën in omloop zijn ge bracht over de toekomstige energievoor ziening. Sommigen spreken zich uit voor kleinschalig gebruik, waarbij de burger of een kleine groep burgers zelf het beheer heeft over de energievoorziening. Ande ren daarentegen zien meer in grootschalig gebruik, waarbij gigantische „zonne- energiefabrieken” de nodige elektriciteit leveren. Dan de Algemene Ouderdomswet (AOW), en de Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW). Daarvoor betaalt de amb tenaar zelf geen premie. De overheid doet dat voor hem. Alle andere werknemers moeten voor deze voorziening 12 percent particuliere bedrijfsleven,- mag de vraag best gesteld worden of de overheidsdiena ren van die voordeeltjes niet wat kunnen inleveren. Voor een goed begrip is het nodig, duide lijk onderscheid te blijven maken tussen zaken die de rechtspositie van de ambte naar bepalen en de financiële voordeeltjes die hij geniet op de werker in het particu liere bedrijfsleven. De franje, waarin nog al wat wildgroei is ontstaan. In het begin van de jaren ’60 is de finan ciële rechtspositie van de ambtenaar pas goed gevestigd. Daarvoor liep de over heidsdienaar in salaris veel achter bij de beloningen in het bedrijfsleven. De minis ter voor ambtenarenzaken in het kabinet- De Quay (1959-1963), mr. Edzo Toxopeus, maakte daaraan in het begin van de jaren ’60 voorgoed een einde. Hij zorgde niet alleen voor een forse optrekking (tot het niveau van de salarissen buiten de ambte lijke sector) van de amtenarensalarissen over de gehele lijn, ook voerde hij het „trendbeleid” in. Dat geeft de ambtenaar de waarborg dat zijn salaris bij voortdu ring elke salarisverhoging in het particu liere bedrijfsleven nauwkeurig volgt. Maar Toxopeus deed meer voor de rechtspositie van de ambtenaar. Hij regel de ook nog even een voorziening die de ambtenaar een waarde- en welvaartsvast pensioen garandeert. Met de pensioen voorziening lopen de overheidsdienaren sinds vele jaren voorop. Nog maar heel weinig ondernemingen in de particuliere sector hebben een dergelijke voorziening voor hun personeel. Gezegd kan dus worden dat de ambte naar meer dan gelijkberechtigd is aan de werkenden in het particuliere bedrijfsle ven. Te meer daar zijn gemiddelde salaris (zo rond de 28.000 bruto per jaar) hoger is dan het gemiddelde dat wordt verdiend buiten de ambtelijke sector. Minimumlo ners vind je bij de overheid in verhouding tot de andere salarisgroepen maar weinig. Van alle ambtenaren (en dat zijn er bijna 700.000) heeft slechts 1,4 percent het mini mumloon. In het particuliere bedrijfsleven zit daarentegen 15,8 percent van alle wer kenden op het minimumloon. Tot zover de rechtspositie van de ambte naren, die zonder meer goed is te noemen. Met de ambtenarenbonden ben ik van me ning dat die positie niet aangetast mag worden. De ambtelijke salarissen mogen nimmer sluitpost worden van de begro ting. Dat zou de ambtenaar in financieel opzicht maken tot speelbal van de over heid. In het trendbeleid zijn de laatste jaren echter wat onzuiverheden geslopen, die eruit gesneden dienden te worden. Zo is het bijvoorbeeld onjuist, dat alle ambte naren (ook de hogere en hoogst-betaalden) profiteren van salarisverhogingen in het bedrijfsleven die vooral in het voordeel zijn geweest van de laagstbetaalden. Een voordeel waarvoor de hogere inkomens in de particuliere sector iets hebben moeten inleveren. Bovendien hebben de ambtena ren vele jaren een compensatie gekregen voor gestegen sociale premies, terwijl ze die premies nooit hebben betaald. ARIJS. (Reuter) Er zijn naar schatting momenteel meer dan tienduizend Franse itairen in Afrika en het Midden-Oosten, ondanks het feit dat de laatste kolonie van nkrijk op dat continent, Djibouti, bijna een jaar geleden zelfstandig werd. (verleg moet mogelijk zijn, ook al uit idariteit met de niet-werkenden. Im- rs, hoe meer aan loonmatiging kan wor- i gedaan, hoe minder de regering ge- jdzaakt zal zijn te korten op overheids- gaven die voor een belangrijk deel be- md zijn voor de voorzieningen die de msen met een sociale uitkering genieten. dat stukje solidariteit met de niet- ieven moet ook de ambtenaar kunnen Mengen, ook al wordt met een beroep jrop mogelijk iets meer van hem ge- lagd dan van de andere loontrekken- i. )e ambtenaar heeft in dit land een stevi- en uitstekende rechtspositie. De voor ntjes die hij daarnaast geniet, dateren ter uit de periode dat de ambtenaar chter af was dan de andere werkne- rs. Sinds de ambtenaar op de zaken die i rechtspositie bepalen volkomen ge- :berechtigd is aan de werknemers in het Komen we vervolgens bij de arbeidson geschiktheidsverzekering. Alweer: de ambtenaar betaalt daarvoor geen premie. Ieder ander moet voor die voorziening liefst 4,8 percent van zijn inkomen op tafel leggen. De uitkeringen bij arbeidson geschiktheid zijn in het particuliere be drijfsleven daarentegen slechter dan die aan de ambtenaar. De overheidsdienaar ontleent zijn uitkering bij arbeidsonge schiktheid namelijk aan de voorzieningen die voortvloeien uit de Pensioenwet, ter wijl alle andere werknemers het .moeten doen met een uitkering volgens de Wet Arbeidsongeschiktheid (WAO). Ook die uitkering is gebonden aan een maximum dagloon van ƒ215,21. staan? Voor allerlei sociale voorzieningen betalen ze zelf geen premie, terwijl ze wel van die uitkeringen profiteren. De over heid neemt die premiebetaling geheel voor zijn rekening. Gemiddeld kan dat voordeel becijferd worden op 200 per ambtenaar per maand. Zouden kabinet en parlement besluiten aan die ongelijkheid tussen de ambtenaar en de niet-ambtenaar een einde te maken, door de ambtenaar zelf allerlei premies te laten betalen, dan kan de over heid per maand 700.000 maal 200, dat is 140 miljoen gulden besparen. Een fors bedrag, dat bijvoorbeeld zou kunnen wor den besteed aan uitbreiding van de werk gelegenheid in de dienstensector. Om aan te tonen waar de financiële voordelen voor de ambtenaar in het niet- betalen van de sociale premies precies zitten, is het goed al die voorzieningen even na te lopen. Allereerst dan de Ziekte wet. De ambtenaar betaalt geen premie, ieder ander betaalt 1 percent van zijn inkomen. De uitkeringsrechten zijn voor beide categorieën werknemers ongeveer gelijk. Vervolgens de Werkloosheidswet (WW). De ambtenaar betaalt geen premie, alle andere werknemers 1 percent van hun inkomen. Daarentegen geniet de ambte naar wel betere rechten dan ieder ander. De ambtenaar die werkloos wordt (bij voorbeeld bij ontslag wegens reorganisa tie) krijgt wachtgeld. Dat betekent de eer ste drie maanden het volledige salaris, dan negen maanden 90 percent, vervolgens vier jaar 80 percent en daarna, zolang de wachtgeldperiode duurt (en dat is soms tot aan zijn pensionering) 70 percent van het laatst genoten salaris. 20 en 500 kilowatt leveren, economisch rendabel kunnen worden ingezet in deze streken. De kleinschalige aanpak is voor de ontwikkelingslanden op dit moment veruit te verkiezen boven een grootschali ge. Uit een rapport van het bekende World- watch Institute dat eind vorig jaar werd uitgebracht, blijkt waarom. Een eerste punt is dat de ontwikkelingslanden nog lang niet beschikken over de technische kennis voor de uitgebreide aanpak. Daar naast missen zij ervoor het geld. Daarom ook zijn deze landen er tot nu toe niet in geslaagd op grote schaal zeer kostbare elektriciteitsnetten aan te leggen. Dit laatste staat ook het gebruik in de weg van „satelliet-energie”, omdat men domweg de aangeboden stroom niet bij de afnemers kan krijgen. De kleinschalige aanpak heeft deze nadelen niet. Elk dorp wordt uigerust met een eigen zonnecentra- le, die de broodnodige stroom levert. In vergelijking met een groot elektriciteits net, is dit heel goedkoop te verwezenlijken. Daarnaast vereist deze zonne-apparatuur weinig onderhoud en is de technische ken- ie militairen zitten daar niet om duimen te draaien. Enige tijd geleden werden zij in re ingezet om de blanken te bevrijden uit de door opstandelingen bezette stad Iwezi. Eerder deze maand kwamen Franse vliegtuigen in actie om de woestijnrepu- ek Mauretanië te helpen bij het verjagen van guerrillastrijders van het front voor de ifhankelijkheid van de westelijke Sahara. 'sjaad kreeg steun van Franse troepen en vliegtuigen om het te beschermen hangende doeltreffend bestand in de oorlog tussen regeringstroepen en door Libië gesteunde tandelingen. Vergeleken met twee maanden gëleden is de Franse militaire aanwezig- i in Afrika met ongeveer tweeduizend man vergroot. Sinds het eind van de Algerijnse flog in 1962 was deze troepenmacht niet zo omvangrijk geweest. let nieuwe strategische belang van de rotsige eilandjes rond Malagasie (Madagascar) jft ook een uitbreiding van de Franse garnizoenen tot gevolg. „Deze eilanden zijn ins en we zijn niet van plan ze weg te geven aan wie dan ook”, zei een Franse eringsfunctionaris. Hij doelde op stipjes op de kaart als Juan de Nova, Europa, imelin en Glorieuses. Parijs trekt zich daarbij niets aan van protesten van Malagasie, Seychellen en de Comoren en van de oppositiepartijen op Mauritius en Reunion. kaanse Californië onlangs een rapport in over het gebruik van enorme ondergrond se waterreservoirs voor het opslaan van zonnewarmte. Het drietal had het rapport opgesteld voor de conferentie over zonne- energie die in januari in het Indiase New Delhi werd gehouden. Volgens de geleer den zijn deze waterbekkens vooral te vin den in Noord-Afrika, Arabië en het,India se sub-continent. Zij menen dat in deze bekkens gedurende een lange periode het water op een hoge temperatuur kan wor den gehouden. De aldus opgeslagen warm te kan dagelijks of per seizoen gébruikt worden voor verwarming en air conditioning.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11