HO HANDF Ballet Pina Bausch brutaal maar eerlijk Groepsgedrag van pinguins in Brussels Entree Meer financiële armslag... Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. ■CnniB’ Konstant Krediet I til Bread and Puppet Theatre voert emoties hoog op h iï»1 tfei Eeuwenoud heldenepos door Siciliaanse poppenspelers j HOUANDFEST WftHOUA ANDFFSÏMl HOUANDFEST fflUXHOIM ANDFFSMU te p W Overdaad aan lichamelijk geweld •NTROERENDE JEANNE D’ARC 8 JUNI WERELDPREMIÈRE IN r 17 NEDERLANDSE STEDEN Snel geld zodra u ’t nodig hebt. A Leopold Rudolf overleden 17 KUNST 19 7 8 DINSDAG 6 JUNI 5 Of welk doel dan ook. 1 RYAN O’NEAL BRUCE BERN ISABELLE ADJANI O- auto vi tumpei mger. t't sft 't .WEG IJK EKWEG EN lööc HAARLEM. Na afloop van het i||||| AUIIETCT ruim anderhalf uur durende stang- IIUIlJUlu I UI poppenspel van La Marionettistica MOHOUA maandagavond m het Haarlems Concertgebouw verdrongen de IINUilSlnHIll paar honderd bezoekers zich ach ter de coulissen van het door de gehele breedte van het toneel opgestelde poppentheater. Wat je dan ervaart is als een kijkje in de keuken van een eerste klas restaurant of toepasselijker nog, als een blik in het binnenste van een simpel, maar verbazingwek kend mechaniek. Xi Va i La Marionettistica brengt F JOHN OOMKES Ei*** CONRAD VAN DE WEETERING CEES STRAUS (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) Utrecht. Tejater Kikker (20.30 uur) Mini festival folk en volksmuziek I Ba. Stadsschouwburg (20.30 uur): Delime- lo. Het paard van Jeanne d’Arc wordt tot wederopstanding gewekt door een engel (Peter Schumann), een scène van het Bread and Puppet Theatre, (foto Bob van Dantzig). Die desinteresse wordt doorgevoerd in een merkwaardig volgehouden groepsge drag dat consequent in beweging wordt doorgevoerd. De groep heeft zich daartoe laten inspireren na een bezoek aan de Antwerpse dierentuin, waar de heren van Hauser gefascineerd werden door de ge dragingen van pinguins. Vandaar dat iede reen bij Hauser in Entree Brussels geheel in het wit gekleed was, vreemde vogels in boeiende bewegingscomposities. In dit geval is haar onderzoekgebied het verhaal van Hertog Blaubart, die al zeven bruiden vermoordde en nu zijn achtste, Judith ontmoet. Als leidraad gebruikt ze een bandopname van de opera, die Bela Bartók in 1911 op dit gegeven maakte. De acteur, Jean Mindo, speelt die band af in een grote witte kamer en doorleeft in ge dachten alle gevoelens van Blaubart. Kan hij, om welke reden dan ook, niet verder, dan spoelt hij eenvoudig de band even terug. Daardoor ontstaan er herhalingen. Hiltrud Blank is de figuur van Judith, maar ook voor haar zijn er herhalingen in de vorm van een groot aantal andere dan seressen, terwijl er als verdubbeling van Blaubart een groot aantal dansers mee doen. De muziek van Bartók blijkt vol mede dogen te zijn en Blaubart is geen held, geen bruut, maar een onbeholpen, onhan dige man, die steeds weer opnieuw pro beert een relatie met een vrouw aan te gaan, maar daarbij ook steeds weer zich- waarin een vrouw tot aan haar hoofd in het zand gespit zit. Mascini vraagt op een bepaald moment aan Alex een glas water. Dat wordt gebracht, maar tergend vlak bij dat hoofd neergezet. De dorstige kan er niet bij en blijft onmachtig smachten. Een typisch staaltje van navrante humor die bij Hauser Orkater werkt als een scherp commentaar op ongeïnteresseerdheid van mensen onderling. ■ü- Een van de fraai uitgedoste ridderpoppen, ongeveer veertig kilo zwaar en 1.20 m. hoog, uit het poppentheater van de gebroeders Napoli. (Foto Jaap Pieper) Een andere fascinerende voorstelling van de groep, Komm Tanz mit mir, zal op 20 juni in Het Nederlands Congresgebouw in Den Haag worden uitgevoerd en op 22 juni in de Rotterdamse Schouwburg. Voor mensen die van brutaal maar eerlijk thea ter houden, iets om niet te missen. zelf tegenkomt met zijn besluiteloosheid, zijn knulligheid, zijn verlangen naar een innig contact en zijn angst om zich bloot te geven. Van anderen zien we altijd hun, op het oog, zelfverzekerde houding, maar van onszelf kennen we alle mislukkingen. Wat Pina Busch probeert, is tot wanhopig wor den toe, iedere mislukking in eindeloze herhaling bloot te leggen. Hauser Orkater heeft de voorstellingen reeks in Shaffy inmiddels achter de rug en pikte nog enkele dagen de enorme toeloop Pina Bausch heeft haar dansgroep in een paar jaar tijd ontwikkeld tot één van de drie belangrijkste balletten in West- Duitsland. Hoewel Blaubart uiterst indrin gend en interessant is, is het' niet haar beste voorstelling. Haar Frühlingsopfer is veel sterker en zal dit najaar ook in Nijme gen worden uitgevoerd. Het Bread and Puppet Theatre, een van de vier poppentheaters die het Holland Festival dit jaar onder zijn vleugels heeft genomen, heeft dat heel goed begrepen. In een poging om toch nog wat bezoekers te trekken posteert het haar muzikale man nen en een enkele vrouw op de stoep voor de zaal waar de voorstelling die avond zal worden gehouden, op deze manier uiter aard een klein volksopstootje riskerend waar onder zich altijd wel een paar thea- tergekken zullen bevinden. Afgelopen zondagavond lukte dat maar zeer gedeeltelijk, want hoe enthousiast er ook op het trottoir van de Marnixstraat werd gemusiceerd, het Nieuwe de la Mar theater moest toezien op een stuitend aan tal lege plaatsen. Jammer voor dit door de Duitser Peter Schumann opgerichte, maar verder geheel Amerikaanse gezelschap dat met een ontroerende produktie de ro zigheid na een all-out strandbezoekje ge heel wist weg te spelen. Het Bread and Puppet Theatre ver werkt, naar goede traditie overigens, het begrip poppenvoorfetelling op een zeer ei- Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Enma Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. tó- Hauser Orkater als pinguin-achtige mensen bijeen, een scène uit „Entree Brussels", die speciaal voor een voorstel lingenreeks in Shaffy gemaakt werd, (foto Hans Meerman) NIJMEGEN. De eerste en eni ge voorstelling van Blaubart door de dansgroep van Wup- pertaler Bühnen in dit Holland Festi val had zondagavond in de Stadsschouw burg plaats voor slechts 250 toeschou wers. Hiervan liepen er tijdens de voor stelling' ook nog een aantal gechoqueerd weg, voornamelijk jonge mensen. Pina Bausch, de leidster van deze dansgroep, maakt het haar publiek dan ook niet ge makkelijk; ze is doorgaans op zoek naar pure eerlijkheid en die blijkt steeds ge paard te gaan met een grote brutaalheid. WENEN (DPA) Leopold Rudolf, een van de geliefdste toneelspelers van Oos- tenrijk, is zondag op ’67-jarige leeftijd na hevig lijden in een ziekenhuis in Wenen ^^■overleden Rudolfs laatste optreden was geweest op 10 mei, in de rol van de vader in Luigi Pirandello's. Sei personnaggi in cerca ,1 d’autore” (zes personages op zoek naar een schrijver). De voorstelling duurt bijna twee uur, maar na drie kwartier ben je al murw geslagen door haar overdaad aan beelden, mensen die in paniek, lijfelijk tegen de muur rennen, mensen-die tot tien keer toe een ander aanhalen en dan afweren, men sen, die het liefste in snikken zouden uit barsten, maar in de plaats daarvan iemand gaan slaan. Je kunt op den duur de situatie niet meer overzien en voelt alleen maar medelijden en een ongelooflijke be wondering voor die dansers, die al dit lichamelijke geweld toch maar opbrengen. Dinsdag 6 juni Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): Don Giovanni. Concertgebouw (20.15 uur): Amster dams Philharmonisch Orkest. Nieuwe de la Mar Theater (20.15 uur): La Marionettistica. Centrum Bellevue (20.30 uur): Delime- lo. Den Haag. HOT (20.30 uur): Bread and Puppet Theatre. Sche vingen. Circustheater (20.15 uur): Dan Wagoner and Dancers. Rotterdam. De Lantaren (20.30 uur): Teatrul Tandarica. Utrecht. Tejater Kikker (20.30 uur): Mini festival folk en volksmuziek I Ba. Woensdag 7 juni Amsterdam. Concertgebouw (12.30 uur): Mini festival folk en volksmuziek IV (lunchconcert). Concertgebouw(20.15 uur): Omroep Orkest. Nieuwe de la Mar Theater (20.15 uur): La Marionettistica. Frascati (20.15 uur): Pierrot Lunaire, Der Kaiser van Atlantis. Den Haag. HOT (20.30 uur): Bread and Puppet Theater. Gemeente Museum (20.15 uur): Mini festival folk en volksmuziek IV. Openluchttheater Zuiderpark (20.30 uur): Mini festival folk en volksmuziek I Bb. Scheveningen. Circustheater (20.15 uur): Dan Wagoner and Dancers. Rotterdam. De Doelen (20.15 geunermuziek en folklore. De Lantaren (20.30 uur): Yves Joly. levend brok theaterhistorie AMSTERDAM. Een van de bevol kingsgroepen die zich tijdens de heer sende hittegolf be paald achteruitges teld mag achten, is die van de theaterdirecties. Het is immers, ook tijdens avondlijke uren, veel aangena mer de tijd door te brengen met een fris ogende pils op een lommerrijk terras dan je te begeven naar een van die broeikassen waar zich bijvoorbeeld het Holland Festi val pleegt af te spelen. Het zal dan ook waarschijnlijk niet de baas van het KNMI in De Bilt zijn geweest die op het onzalige idee is gekomen om het Festival te laten beginnen in de eerste week van de juni maand, uitgerekend de droogste week van het verder zo natte jaar waarin het kos tuum van de firma Adam en Eva beter past dan de bontstola van de Bonneterie. Met als gevolgd dat de stranden en straten een onevenredig grote belangstelling heb ben die ten koste moet gaan van de zaalbe zettingen. genzinnige wijze. Er is weliswaar sprake van poppen maar in feite zijn het de ac teurs die zich als zodanig verkleden. Ze dragen volstrekt neutrale kleding en heb ben het gezipht achter doeken of maskers verborgen zodat de mimiek achterwege blijft. De bewegingen zijn uiterst gesty- leerd en hebben iets schablone-achtigs zo dat de gebruikelijke houterigheid die ei gen is aan de ouderwetse poppenkast toch nog kan overkomen. Maar gaat het bij die poppenkast vaak om een soort twee dimensionaal karakter dat de voorstelling heeft, het Bread and Puppet Theatre geeft zoveel emotionele verdieping aan het spel dat hier veel meer sprake is van een dra matisch theatereffect. Het inhoudelijke gegeven van de voor stelling is tweeledig: voor de pauze wordt het leven van Jeanne d’ Arch (Joan of Are) middels een achttal korte scènes uitge beeld, na de pauze wordt een wonderlijk verhaal gebracht dat handelt over hoe het het witte paard van de maagd van Orleans verging. Voor de pauze worden de scènes met muziek - van middeleeuwse klanken tot op Kurt Weill geïnspireerde muziek - aan elkaar geregen. Het doek gaat daarbij dicht om een nieuw decor te kunnen aan brengen. Hoewel de muziek (voortge bracht door veel percussie en een elektri sche viool als ook een indrukwekkende alpenhoorn) soms zeer intrigerende mo menten kent, komt dit gedeelte nogal brok kelig over. De snelle scènewisselingen, de onrust op het toneel en de fragmentarische aanpak van het verhaal komen de drama tische handeling niet ten goede. Na de pauze volgt een veel vloeiender geheel waarin het identificatieproces ook een grotere rol gaat spelen. Vooral het begin waarin een ijdel en geniepig burger mannetje leiding geeft aan een groepje zeer komisch rollebollende kerkvadertjes bezit tal van ontroerende momenten die bijzonder goed getimed zijn. En wanneer het witte paard ten tonele komt, gaat het Bread and Puppet Theatre pas goed met zijn effecten uitpakken. Boze mannen heb ben het beest afgemaakt in een aangrij pende scène als een engelfiguur opkomt. Dat wordt de meest spectaculaire scène van de voorstelling: Peter Schumann in eigen persoon - maar uiteraard onherken baar - danst in een vervaarlijk ritme op meters hoge stelten over het plankier om vervolgens het wederopgestane dier te gaan berijden. De gevoelens die hier in al hun eenvoud worden opgewekt zijn zo puur dat de tra nen al spoedig van achter de ogen vandaan komen. Zo mag theater vaker zijn, inha kend op pure emoties. De middelen daar toe kunnen kennelijk zo eenvoudig moge lijk zijn. De Siciliaanse broers Napoli, die de drieduizend kilometer naar Nederland in twee gepensioneerde wagens aflegden om hun familie-erfenis hier in het kader van het Holland Festival te tonen, is geen moeite teveel. Telkens opnieuw laten zij zien hoe de zware poppen, die even tevoren hun rollen speelden in een middeleeuws ridderepos, lopen, bewegen en tot complete zwaardgevechten in staat zijn. En de Napoli’s, die tot de laatste representanten behoren van de traditionele poppenspelers in Europa, glunderen van trots als het complimenten regent. Toch was het enerverende gebeuren bijna niet doorgegaan. De opvang van de groep, die overigens veelvuldig in het buitenland zijn sinds generaties van vader op zoon overgeleverde kunsten vertoont, liet bij het eerste optreden in Utrecht nog al wat te wensen over. Het zijn voorvalletjes die haarscherp aantonen dat de organisatie van het overigens interessante Holland Festival met veel kunst en vliegwerk in elkaar steekt; wat geen wonder is als je weet met welke bescheiden middelen de staf toch een cultureel gebeuren van enige importantie uit de grond moet stampen. Een vrij ernstige tekortkoming die zich aan het begin van de voorstelling het sterkst laat voelen, is het ontbreken van een synopsis. Een kort overzichtje dat even per scène de belangrijkste verwikkelingen vermeldt, zou voldoende zijn geweest en de mensen in staat hebben gesteld nog meer bij het zo Siciliaanse gn Italiaans gesproken gebeuren betrokken te zijn. Nu zal niet iedereen het spelverloop even duidelijk zijn geweest. Laten we dat dan op deze plek eventjes herhalen. „Orlando’s uitdaging van Agricane en de dood van laatstge noemde” is een uit de late Middeleeuwen overgeleverd en aange- ’t Vermoeden zal ook nog te zien zijn in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Een contact dat Hauser Orkater tot stand bracht tussen de leiding van het Shaffy theater en Stadsschouwburgdirecteur Be* rend Boudewijn leidde tot dat resultaat Het is niet uitgesloten dat in de toekomst via het Shaffy theater ook andere activi teiten in d.e Amsterdamse Stadsschouw burg te zien zijn. van het Festival of Fools mee. Dat bete kende voor de groep soms drie voorstellin gen op één avond vanwege de enorme belangstelling voor de voorstelling in Shaffy’s Zuilenzaal. Na de Amsterdamse serie trekt Hauser Orkater weer het land door met ’t Vermoe den. Het is de bedoeling dat die produktie onderbroken door vakantie tot de cember wordt doorgespeeld. Daarna wordt een geheel nieuw programma ge maakt dat in mei 1979 het publiek zal bereiken. Oööc dikt heldenepos. Het toont de strijd van goed en kwaad op een even avontuurlijke wijze als in onze tijd in een western of i Star Wars gebeurt. Alleen waar in het traditionele poppenspel elders in Europa de figuur van Karei de Grote de hoofdrol krijgt toebedeeld, is het in de Italiaanse versie een van diens ridders, Orlando, die de held speelt. Goed is in dit geval dan ook Orlando en het christendom dat hij vertegenwoordigt, slecht zijn zijn tegenstrevers, die vaak als heidense Saracenen worden voorge steld. In vroeger tijden, toen de tv nog geen grote concurrent was, besloeg zo’n heldenepos niet één enkele avond, maar groeide uit tot een serie voorstellingen zodat het hele verhaal soms wel een jaar in beslag kon nemen. Een antiek soort Peytpn Place dus, met talrijke verwikkelingen rond bijfiguren, die niets hadden uit te staan met het eigenlijke verloop van het verhaal. Het verwarren de van de voorstelling die het publiek gisteren voorgezet kreeg, is dan ook dat ook het avondvullende verhaal scènes bevat die niet strict met Orlando te maken hebben. De handeling verloopt voor de pauze grofweg als volgt. In de eerste scène nemen Karei de Grote en diens paladijnen afscheid van Orlando, die op zoek gaat naar zijn geliefde Angelica. Voordat ons verteld wordt dat deze schone vrouw zich in een belegerde vesting in India bevindt en daar belaagd wordt door de verliefde Tartarenhoofdman Agricane, krijgen we echter tal van tussendoortjes voorgeschoteld. Zo zien we hoe Angelica in het bos wordt bedreigd door een opdringerige Spanjaard die door Orlan do op zijn plaats gewezen wordt. En hoe Rinaldo, een neef van Orlando, een soort Jan Klassen, Famiglio genaamd, tegen het lijf loopt. Vlak voor de pauze weet Orlando zich door de troepen van Agricane heen te vechten. De stangpoppen die hij te lijf gaat, leggen overtuigend het loodje. Na de pauze volgt een langdurig tweegevecht tussen Orlando en Agricane dat onderbroken wordt door een scène waarin een van Orlando’s vrienden een heuse, vuurspuwende draak doodt. Kostelijk vermaak, zelfs tot op het moment dat Agricane aan het slot dodelijk getroffen ter aarde stort en in zielenood zich tot christen laat dopen. De stangpoppen waarmee het epos gespeeld wordt wegen zo’n veertig kilo. Het is dus alsof de spelers die de poppen laten leven en bewegen gedurende de voorstelling voortdurend een gewicht ter zwaarte van een vol biervat aan hun armen hebben hangen. De houding waarin gespeeld wordt gebogen staande op een loopbrug boven het decor oogst na afloop achter de coulissen nog de meeste bewondering. Het is ook vanuit zo’n netelige positie dat de ridders, gehuld in prachtige kurassen, op elkaar af worden gedirigeerd. Ze gaan elkaar met ware doodsverachting te lijf op een manier die suggereert alsof ze werkelijk tot leven komen door de handen van de Napoli’s. We moeten ons gelukkig prijzen dat we dit waardevolle brokje theaterhistorie, zo eerlijk en levend, hebben kunnen zien. Vreemde vogels bij Hauser Orkater AMSTERDAM. Na een succesvolle serie voorstellingen in het Londense thea ter Roundhouse is de groep Hauser Orka ter weer met een reeks voorstellingen te zien geweest in het Shaffy theater. Hau ser wilde daar niet opnieuw terugkeren met de grote produktie ,,’t Vermoeden”en, maakte daarom uitsluitend voor 'shaffy een nieuwe produktie die „Entree Brus sels” is gaan heten. De veertienmans mu- ziektheaterformatie toont daarin weer het ironisch gevoel voor humor binnen een volkomen integratie van toneelmatige en cabareteske aspecten en muziek. i De integratie van toneel en muziek krijgt bij Hauser vooral gestalte in een schijn baar pretentieloze combinatie van deze twee elementen. In Entree Brussels zit acteur Peer Mascini vrijwel de gehele voorstelling van ongeveer een uur in een piramidevormige kist. Aan de bovenkant daarvan steekt alleen zijn hoofd buiten het houtwerk. Zo wekt dat voor mij althans associaties met Samuel Beckett’s absur distisch toneelspel Gelukkige Dagen, r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17