Van de Kerkhof JOHNSTON somber over BEKENDE handblessure Argentina '78 Teofilo Cubillas optimistisch over kwalificatie Peru heeft aan punt genoeg Jan Poortvliet mogelijk vervanger Wim Jansen Spelers vrij Krol: chef d’equipe Tijdelijk zwaarverzilverde koffielepeltjes bij Douwe Egberts koffie! van doping” M 99 99 Schot moet naar huis Frits Kessel: J Toeschouwers steun de die ien» iets I I I I I I I I I I I I I T II I I I I I I I Onderschat Underdog Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. 19 1978 SPORT DINSDAG 6 JUNI 5 ipein f ?n I d )0üo f f f 1 W'* - Gl Tijdelijk zijn elk van deze drie schitterende koffie lepeltjes verkrijgbaar in een setje van 2 stuks voor slechts f7,25 plus 2 uitgeknipte D.E.-vrouwtjes uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie.U kunt dus ook verschillende sets bestellen. U kunt uw lepeltjes met een afhalen bij een van de D.E.-Geschenkencentra. Of u gebruikt de bon hieronder. (je weet dat 1 goed is) ijl IR 1 f w (Van onze speciale verslaggever) daar niet in. B Ernst Happel, Jan Zwartkruis en Ruud Krol voeren overleg over de te volgen taktiek. (ADVERTENTIE) JJ giro-overschrijvingskaart ingevuld en getekend, t.n.v. Douwe Egb -ts Naam: Adres:. Postcode:. Woonplaats: ’’Stiilappel”: de gedraaide steel stelt de windingen van een klimplant voor, het bolletje een kleine appel; twee typische natuurmotieven uit de Art Nouveau-periode. "Ihrelrand”: in de tijd van Lodewijk de Zestiende (1754-1793) was de voorname, ingetogen Fhrelrand een van de meest geliefde motieven. ’’Hanekam”: dit sierlijke model ”met de Hanekam” dateert uit de vroege 19e eeuw, de Laat- Biedermeierperiode. Ondanks alle geruststellende woorden van Kessel blijft René van de Kerkhof de zaak - somber inzien. „Dokter Kessel en ook Happel kunnen gemakkelijk praten. Zij voelen die vrese lijke pijn niet die ik nu moet verdragen”, bijt de in grote vorm stekende vleugelspits van zich af. „Ik heb vanmorgen nog wat looptraining gedaan, maar bij elke stap verging ik van de pijn. Ik wil mijn hand beslist niet laten verdoven, want dan loop ik het risico dat de blessure nog ernstiger wordt. En daar pas ik voor. PSV en de nieuwe competitie stel ik toch voorop”. ’koffielepeltjes’,’ gironummer 79900, Utrecht. Tevens stuur ik hierbij D.E.-vrouwtjes (aantal bestelde sets x 2). De als altijd weer weinig spraakzame Happel ging niet in op de suggestie dat de gevaarlijke Peruaanse middenvelder bij uitstek een geschikte kluif voor Jan Poort vliet zou zijn. Maar zijn vluchtige glimlach en de mededeling dat hij inderdaad denkt aan een verandering in de basisopstelling, zoals die tegen Iran het veld werd inge stuurd, vormen duidelijke aanwijzingen voor die veronderstelling. Voor de hand ligt dan ook dat Poortvliet de Feyenoorder Wim Jansen, de meest defensieve midden velder, uit Happels eerste keus zal verdrin gen. Over een mogelijke vervanging van Re né van de Kerkhof wil Happelniet praten. „Een kwestie van afwachten”, aldus doet hij dit punt in nauwelijks meer dan een seconde af. Hij blijkt ook totaal geen oog te hebben voor het kleine drama dat zich enkele meters van hem verwijderd in hotel Potrerillos, met de PSV’er in de hoofdrol, afspeelt. Het is natuurlijk onmogelijk de gedachten van de Oostenrijkse oefenmees ter te lezen, maar hij gaat er kennelijk van uit, dat Van de Kerkhof zijn door de bles sure veroorzaakte psychische problemen zelf moet oplossen. Het door hem na de strijd tegen Iran gemaakte compliment „René was onze beste speler” acht hij als steuntje in de rug meer dan voldoende. Zeker ook, omdat bondsarts Frits Kessel hem een optimistische prognose over de blessure heeft verstrekt. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. In het spelletje blufpo ker dat elke vier jaar aan de WK- •eindronden vooraf gaat, eiste Marcus Cal deron een opvallende rol voor zich op. De 45-jarige bondscoach van Peru voorspel de kort na de loting voor het grote voetbalavontuur, in januari in Buenos Aires, dat zijn ploeg samen met Neder land bij de sterkste acht van de wereld zou gaan spelen. Zijn prognose was toen: Nederland is voor ons onbereikbaar. Iran mag voor ons geen probleem opleveren en Schotland acht ik ongeveer even sterk als mijn team. Het feit dat er in Zuid- Amerika wordt gespeeld, is voor ons een voordeel, dat volgens mij van beslissende betekenis zal zijn”. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA.'De bedenkelijke Schotse primeur in het WK-toernooi, William Johnstone, werd als eerste op het gebruik van drogerende middelen betrapt heeft uiteraard ook in het Oranje-kamp voor enige beroering gezorgd. Ook al omdat er in Argentinië geruchten de ronde doen dat ook Wim Suurbier verdacht is, en wel omdat hij er meer dan vier uur over heeft gedaan om het plasje te produceren dat voor de dopingcontrole wordt gebruikt. Bondsarts Frits Kessel is furieus over Als de bondscoach eenmaal kwink heeft geslagen, moet je de oren spitsen. Dan murmelt hij altijd nog wel een goede grap weg. En ja hoor „De trainer van Iran heeft gezegd dat zijn ploeg tegen ons niet op zijn best heeft gespeeld. Ik hoop dat hij niet heeft gejokt; dat hij woensdag tegen Schotland en later tegen Peru inderdaad met nog betere prestaties uit de bus komt”. Aanvoerder Ruud Krol benadert de zaak heel wat serieuzer. Hij maakt zich Vooruitblikkend op het treffen van woensdag met Oranje, probeert Cubillas direct de zo geliefde positie van underdog te betrekken. „Nederland zal die fout niet maken. Zeker niet nu zij door onze presta tie tegen de Schotten zijn gewaarschuwd. duidelijk wel zorgen voor de confrontatie met Peru. „Ik heb altijd gezegd dat Peru werd onderschat. Ze werden in praktisch alle publikaties de „oudjes” genoemd, maar men vergat dan toch dat de gemid delde leeftijd van die ploeg lager is dan die van ons. Zij hebben ook nog het voordeel dat zij in de competitie gewend zijn op nog grotere hoogtes te spelen dan hier in Men doza. Nee, we hebben beslist nog niet ge wonnen van Peru”. Oranjes aanvoerder is overigens wel re alistisch genoeg om toe te geven dat Ne derland een eventuele voortijdige uitscha keling aan zich zelf zou hebben te wijten. „Met dit materiaal aan spelers moeten we de laatste acht bereiken. Lukt dat niet, dan moeten 'we de schuld alleen bij onszelf Het kan niet anders dan dat Calderon de visie van zijn gevierde middenvelder on derschrijft, maar hij geeft er begrijpe lijk de voorkeur aan in het openbaar te blijven bluffen. „Peru zal beslist niet op die insinuaties. „Belachelijk, die praatjes. Ik steek mijn hand in het vuur voor Suur bier. Hij is beslist clean. Ik ben er trou wens van overtuigd dat al onze spelers vrij van doping zijn. Achtenveertig uur voor de wedstrijd gaat er niets meer bij hen naar binnen dat ik niet heb gezien”. Wij willen aanvallen, altijd proberen het beste ervan te maken”. Net als Happel zegt Calderon nog niet te weten met welk spelconcept hij zijn spe lers woensdag het veld in zal sturen. „Eerst moet ik het rapport van mijn spionnen bij het duel van Nederland met Iran bestude ren. Ook zullen wij nog de film van die wedstrijd goed gaan bekijken. Ik weet dat Holland enkele elementen van zijn spel waarmee het vier jaar geleden in West- Duitsland zoveel succes oogstte, is kwijtge raakt. Het niet meespelen van Cruijff is voor de Nederlanders natuurlijk een groot nadeel, maar nog altijd is het een sterke ploeg, waar we respect voor moeten heb ben. Wij zullen zeker niet de fout maken ze te onderschatten”. Toch lijkt de Peruaanse bondscoach niet meer zoveel ontzag voor Oranje te hebben, voor zijn tweede opponent. Als hem ge vraagd wordt wie hij als de grote favorie ten voor de wereldtitel ziet, tipt hij Argen tinië en Brazilië als de sterkste Zuidameri- kaanse vertegenwoordigers, en noteert hij van Europa West-Duitsland en Polen met een stip op zijn hitlijst. En Nederland dan? Ernie Brandts: „En toen we eindelijk die plaatsen hadden ontdekt, bleek dat we in de nok van het stadion zaten, veel te ver aan ons lot over. Ja, de officials zaten weer veel beter dan wij”. Omdat er geen officië le chef d’equipe of begeleider is, klaagden deze spelers hun nood bij aanvoerder Ruud Krol, die er in hotel Potrerillos werk van maakte bij de officials als Jacques Hogewoning en Jan Huijbregts. Het zal niet meer gebeuren, was de boodschap die Krol tenslotte kreeg. JPAAfc loftho >or kin Na 7 ■V I- e- ar Het zal dan ook ongetwijfeld erg moeilijk voor ons worden. Naar mijn mening doen we er verstandig aan morgen tegen Hol land op één punt te gaan spelen. Lukt het ons inderdaad om gelijk te spelen, dan kan ons, met alleen nog de wedstrijd tegen Iran voor de boeg, niets meer gebeuren. Dan halen we inderdaad, zoals onze trainer steeds heeft gezegd, de laatste acht”. De opmerking van René van de Kerk hof: „Eigenlijk had mijn hand nu al in het gips moeten zitten, maar dan mag ik vol gens de FIFA-regels niet meer meedoen”, weerlegt Kessel met de opmerking: „Er zit nu nog bloed in die hand, dat pijnlijke druk veroorzaakt. Als morgen die zwelling en dus ook de pijn verdwenen zijn, krijgt hij een spalk, zeg maar een manchet, van een speciaal soort kneedbaar verband dat speciaal uit Nederland wordt overgevlo gen. En daar kan hij zonder risico mee spelen”. „Met zo’n hand, ook al is die goed inge pakt, voel je je toch geremd, durf je een duel met een tegenstander niet aan. Ik geloof ook dat Happel er beter aan doet een honderd procent fitte speler op te stellen. Geeft hij toch aan mij de voorkeur, maar gaat het woensdag gewoon niet, dan vertrek ik donderdag naar huis”. dag gehad. Vandaag wordt er weer nor maal getraind en hebben we ook een nabe spreking over de wedstrijd van zaterdag tegen Iran. Of het een vrolijke bespreking wordt? Natuurlijk wordt het dat, je kent me toch”. De persconferentie ervaart Happel op nieuw als een crime, een verplicht num mer ook, dat een storing in de nieuwe werkdag veroorzaakt. Er staat immers nog heel wat op het programma voor die maandag. „Gisteren hebben we een rust- zoeken. Maar begrijp me niet verkeerd. Ik geef ze nog niet gewonnen. Integendeel, mijn sterrenbeeld is ram en dat houdt in dat ik doordram tot het bittere einde”. De Ajacied, die na de eerste serie wed strijden terug is gekomen op zijn prognose dat Brazilië de grote favoriet is en nu Argentinië tipt („de Argentijnen hebben de meeste indruk op mij gemaakt”), blijkt bij het thuisfront bijzonder populair te zijn. Vele van de liefst 4500 brieven die als eerste zending vanuit Nederland in hotel Potrerillos zijn gearriveerd, zijn aan Neer- lands vrije verdediger gericht. „Die brie ven lees ik allemaal door. Ik kan wel zeggen dat het mij goed doet dat er zoveel belangstelling voor ons doen en laten be staat in Nederland”. BUENOS AIRES. De Schotse interna tional Willie Johnston heeft maandag toe gegeven, dat hij voor de wedstrijd tegen Peru een verboden stimulerend middel heeft ingenomen. Johnston is onmiddel lijk naar huis gestuurd en zal nooit meer voor het Schotse nationale elftal mogen uitkomen. Een en ander werd in Cordoba bekend gemaakt door de Schotse Voetbalbond. Enkele minuten eerder had FIFA- secretaris-generaal Helmut Keyser in Bu enos Aires verklaard dat Schotland moge lijk uitgesloten zou worden van verdere deelname aan het toernooi als bewezen werd dat Johnston doping had gebruikt. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Eerder dan hij had ver wacht, moet Ernst Happel zijn zo moei zaam tijdens de ontoereikende voorberei ding tot stand gekomen tactische concept gaan aanpassen. Weliswaar heeft de inte- rimbondscoach het rapport van zijn spion Arie de Vroet over het duel Peru- Schotland nog niet ontvangen, maar aan de hand van de vele mondelinge informa ties heeft hij al wel geconcludeerd dat hij speciale maatregelen moet nemen. Met name ten opzichte van de Peruaan Cubil las, die tegen Schotland de sterren van de hemel speelde, twee treffers scoorde en ook de grondlegger was van Peru’s eerste door Cueto gemaakte doelpunt. Happel: taktiek wijzigen Totaalbedrag Bijgaand stuur ik mijn girobetaalkaart bank- of Eurocheque Stuur mij a f 7,25 per set van 2 lepeltjes: set(s) ’’Hanekam” set(s) ’’Parelrand” set(s) ’’Stijlappel” Teofilo Cubillas (Peru): „Schotten hebben ons spel niet goed bestudeerd’’ Niemand buiten Peru nam de woorden van de gezette Calderon serieus. Zeker niet nadat de reeks oefenwedstrijden tij dens de aanloop naar Argentinië een dui delijk negatief beeld toonde. De oudjes van Peru werden door alle insiders kans loos geacht. Ook door de Schotse oefen meester Ally McLeod, die zijn bijnaam Mohammed Ali eer trachtte aan te doen door bij voorbaat de wereldtitel voor zijn keurkorps op te eisen. Zaterdag kreeg heel voetbal-minded Schotland de gepeperde rekening voor die grootspraak gepresen teerd. Peru zorgde met zijn 3-1-zege voor een van de grootste verrassingen tijdens de start van het wereldtiteltoemooi. In hotel San Francisco, in een van de vele voorsteden van Mendoza, legde de 28-jarige Teofilo Cubillas een dag na de triomf onbarmhartig zijn vinger op de Schotse wond. De vorig jaar voor veel geld uit Portugal teruggehaalde middenvelder, die zaterdag twee keer scoorde, analyseer de het falen van de hoogmoedige Schotten feilloos: „Ze hebben ons spel niet goed bestudeerd. Aan alles was te merken dat wij door hen schromelijk werden onder schat. Zo’n fout kun je tegen ons niet maken. Die wordt onherroepelijk afge straft”. In de urine van Johnston waren sporen aangetroffen van het stimulerend middel fencafamina. De Schotse aanvaller was samen met een ploeggenoot na de wed strijd tegen Peru aangewezen voor een doping-controle. Johnston, de 30-jarige linksbuiten van Schotland, zal met het eerste het beste vliegtuig uit Argentinië naar Schotland terugkeren. De doping-affaire heeft de stemming in het Schotse kamp, die toch al niet geweldig was na de nederlaag tegen Peru, op een dieptepunt gebracht. De zaak ligt vrij eenvoudig. Zondag, na het eerste onderzoek van het urinestaal van Johnston, die 20 keer voor Schotland speelde, werd bekend gemaakt dat in zijn monster sporen waren aangetroffen van een preparaat, dat voorkomt op de lijst van verboden middelen van de FIFA. De Schotse ploegleiding vroeg Johnston, na dat teamarts dr. John Fitzsimmons de mededeling over doping had ontvangen, of hij iets zou kunnen hebben gebruikt. John ston maakte er geen geheim van. „In Enge land neem ik altijd een paar pillen voor wedstrijden, een medicament dat bij ons niet verboden is. Ik voel mij daardoor beter en ik heb er nooit bij stil gestaan dat wat in Engeland geoorloofd is, door de FIFA kon zijn verboden”. Na deze bekentenis nam de Schotse voetbalbond harde maatregelen tegen de speler, die met Kenny Dalglish door het lot was aangewezen om te verschijnen bij de test op het gebruik van verboden stimule rende middelen na de wedstrijd van zater dag tegen Peru. Maandagmiddag vertelde de secretaris van de Schotse Voetbalbond, Emie Wal ker, in het Schotse verblijf in Alta Gracia: „Wij zijn ervan overtuigd, dat een van onze spelers de regels heeft overtreden, daarom zullen wij niet aandringen op een contra- expertise. Johnston zal zo spoedig mogelijk naar huis worden gestuurd en wij overwegen strafmaatregelen tegen hem te nemen. On afhankelijk van de uitspraak van de FIFA hebben wij besloten Johnston uit de ploeg te verwijderen en daarnaast is reeds nu vastgesteld dat hij voor het leven zal wor den uitgesloten voor ons nationale elftal. Eventueel verdere strafmaatregelen, een boete bijvoorbeeld zullen later ter discus sie staan”. Willie Johnston is overigens nog steeds welkom bij zijn club, het Engelse West Bromwich Albion. Dit heeft Ron Atkin son, de manager van West Bromwich Al bion maandag verklaard. „Voor ons maakt deze dopingaffaire geen enkel ver schil”, zei Atkinson, „hij is een uitsteken de voetbalprof en wij willen dat hij voor ons blijft spelen. De hele zaak zal hem persoonlijk meer raken dan ons.” MENDOZA. In een korte maar zeer heftige huilbui stortte René van de Kerk hof zijn opgekropte leed uit. „De WK is voor mij al geëindigd voordat die echt goed begonnen is”, snikte de grote uitblin ker van Oranje na de openingswedstrijd tegen Iran uit. De aanvankelijk als zeer licht gekwalificeerde blessure aan zijn rechterhand, een souvenir van de Iranees Eskandariaan, die zijn grove charge met een strafschop zag gehonoreerd, bleek achteraf een scheur in het handwortel- beentje te zijn. Volgens de deskundigen, bondsarts Frits Kessel en de telefonisch geraadpleegde Hilversumse chirurg Ger mans, zal de PSV’er woensdag tegen Peru kunnen spelen, maar René zelf gelooft h- Willie Johnston luisterde met gebogen hoofd naar de verklaringen die tijdens een persconferentie over zijn overtreding werden afgelegd. (Van onze speciale verslaggever) MENDOZA. Ruud Krol heeft in Argentinië nu ook de taak op zich genomen die eigenlijk was weggelegd voor de door de KNVB geweigerde chef d’equipe. Want voor de wedstrijd Nederland-Iran liepen de Oranjespelers, die niet in het veld kwamen of die niet op de reservebank zaten, lange tijd verloren rond in het stadion van Mendoza. Pim Doesburg, Adrie van Kraay, Piet Wildschut, Ernie Brandts en Harry Lubse konden in de doolhof van de vele ruimten in het stadion nauwelijks hun plaatsen op de tribune vinden. „Ja, natuurlijk. Holland behoort volgens mijn zeker ook bij de kanshebbers”, aldus herstelt hij zijn foutje, die Peru’s strategie vanuit de reeds aangehaalde positie van underdog zou kunnen doorkruisen. Calderon, een vlotte prater, die net als vele van zijn collega’s erg veel woorden gebruikt om weinig te zeggen, rekent woensdag in Mendoza op dezelfde steun van het publiek als zaterdag in Cordoba. Een juiste berekening, en niet alleen om- van het veld. Bovendien liet iedereen ons dat het gaat tussen een Zuidamerikaanse en een Europese ploeg. Oranje heeft in zijn eerste treffen met Iran verzuimd met at tractief voetbal de gunst van het publiek te winnen. Het Peruaanse spel, dat door de Nederlandse FIFA-waamemer Rinus Mi chels wordt gekarakteriseerd als „een ver edeld soort straatvoetbal”, zal in Mendoza ongetwijfeld aanslaan. In het geval dat er toch een Nederlandse speler tijdens de analyse van de urine door de mand valt, zal Kessel voor de zgn. contra-expertise een expert uit Nederland laten overkomen om daarbij aanwezig te zijn. een gelijkspel gaan spelen tegen Neder land”, zo probeert hij via de pers tegenspe ler Ernst Happel zand in de ogen te strooi en. Zo’n speelwijze is tegen onze natuur. Stuur deze bon, samen met het betaalmiddel en de D.E.-vrouwtjes, in één envelop naar: Douwe Egberts ’’koffielepeltjes’,’ Postbus 2076, 3500 GB Utrecht.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19