Europees commissaris Davignon: Fabrikanten houden zich te weinig aan afspraken Koffie en thee NAAR goedkoper HUIS MILIEUGROEPEN WILLEN DeBoet MIN Voortbestaan Zeewegziekenhuis Velsen loopt nog steeds gevaar UITVAREN „ATOOMSCHIP” VANDAAG VERHINDEREN HI-ACEde betaalbare visie op transport... Barnhoorn TOYOTA het woord is aan... het\x/cer ZOMERMARKT KENNEMERLAAN IJmuider Courant Ontdek het andere sieraad naaruw eigen idee gekreëerd door Ikm Su>ken EiHiixMin agenda pagina 7 Poppenspelers Bedorven stemming Protest Ambtenarencentrales op een lijn tegenover bezuinigingsplannen c Koeler Strandverwachting Kunsthandel Jos de Graaff Rustieke meubelen Hongerstaking Nieuwe nummers Montessori- onderwijs CVZ STELT FORSE INKRIMPING VOOR DINSDAG 6 JUNI 1978 Sir James Barrie: 68ste jaargang no. 181 pagina's 2 X zaterdag 17 juni IJMUIDEN J 1 F (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Als de ruwstaal- produktie in de Europese staalin dustrie niet wordt teruggedraaid en als de Europese staalfabrikan ten zich niet beter houden aan prijsafspraken, wordt het plan van de Europese Gemeenschap om deze industroe te redden, een mislukking en zullen de gevolgen catastrofaal zijn. Zijlwe^ 9 - Haarlem k (023) 32 0921 A Relatiegeschenken Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,7,9 Kunst17 Radio en televisle/Strips.... 13 Economie15 Beurs14 Sport19,20,21 (ADVERTENTIE) Verse koffie on goed belegde broodjes. Telefoonbeantwoorders ra r i Umuider Courant Het Zeewegziekenhuis in Velsen. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Redding staalindustrie dreigt te mislukken Deze waarschuwing heeft Europees (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIES) (Zie plaatselijke pagina's) Warmoesstraat 2 Haarlem I 1 1 De stemming onder de ambtenaren is al enige tijd grondig bedorven, doordat de Onzekerheid over de regeringsplannen met betrekking tot de ambtenareninkomens steeds groter werd. Het begon met uitlatin gen van premier Van Agt, te vaag om enig houvast te geven maar wel duidelijk ge noeg om de ongerustheid in de ambtena rengelederen danig aan te wakkeren. Intussen zijn er tekenen genoeg aan de Bmbtelijke hemel verschenen om iedere twijfel weg te nemen aan de vraag, of de ambtenaren bij de komende bezuinigings operatie zullen worden aangepakt. „Gehei- ne stukken” die zijn uitgelekt tonen vol gens de Algemene Bond van Ambtenaren aan dat de ambtenaren ongeveer 2'11 mil- ard gulden zullen moeten inleveren, om- iat zij dat bedrag in vergelijking met het jarticuliere bedrijfsleven teveel hebben mtvangen. Dat rekensommetje lijkt ech- er al te simpel. De vraag of ambtenaren in het algemeen bevoordeeld zijn bij particuliere werkne mers, lijkt niet moeilijk te beantwoorden. Het grootste bezwaar van de ambtena ren ten aanzien van wat er op het ogenblik gebeurt is wel, dat er zo weinig openhartig overlegd wordt. De geruchten, voorzichti ge suggesties in verkiezingstoespraken, vage aanduidingen en uiteenlopende ver klaringen van regeringspersonen schep pen een sfeer van benauwenis en verden king, terwijl de deuren naar goede infor matie gesloten blijven. Het is best mogelijk dat de ambtenarenbonden bereid zijn een eventuele bezuinigingsoperatie op het ge bied van de niet meer zinnig te verdedigen voorrechten der ambtenaren onder ogen te zien, maar het vertrouwen op een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de nieuwe lasten binnen de ambtenarij is door de geheimzinnigdoenerij danig ge schokt. Vanaf donderdag wordt de koffie 25 cent per pakje van 250 gram goedkoper. De prijs van poederkoffie gaat omlaag met 15 cent per pot van 50 gram. Thee wordt per 8 juni 8 tot 10 cent per pakje van 100 gram goedkoper en 5 tot 10 cent per doosje van 20 theezakjes. Tevens zou het Zeewegziekenhuis moeten gaan samen werken met het Sint Joannes de Deo ziekenhuis in Haarlem. DEN HAAG. De vijf ambtenarencentra- les zitten nu weer op één lijn voor wat betreft hun optreden tegenover de komende bezuinigingsplannen van het kabinet. Dit bleek vanmorgen na een gezamenlijke ver gadering van de besturen. De regeringen in Rome en Bonn zouden echter weinig voelen voor een hard optre den van de commissie tegen de staalfabri kanten. Vorige week nog werd een Frans en vier Italiaanse staalbedrijven beboet omdat zij zich niet aan de minima hadden gehouden. van de vaten met radioactief afval via de Wenckebachstraat plaatsvindt en wel op open vrachtwagens. Bovendien wordt het afval in de buurt van zijn huis opgeslagen. Gezien de risico’s die hieraan verbonden zijn acht Schoenbergen zich rechtstreeks in zijn belang (gezondheid en veiligheid) getroffen. Hij vraagt daarom om onmid dellijke schorsing. Voor een kind lijkt een volwasse-: ne een dissonant in de melodie des levens. AMSTERDAM (ANP). Voor de vier de keer dit jaar gaan de prijzen van koffie en thee omlaag. UTRECHT/HAARLEM/VELSEN. Het comité „Het Zeewegziekenhuis moet blijven” heeft gisteren alarm geslagen naar aanleiding van een nieuwe discussienota van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CVZ) in Utrecht over de ziekenhuissituatie in de regio Kenne- merland. In een eerder rapport van het CVZ werd sluiting van het Zeewegziekenhuis voorgesteld. Nu geeft het college een forse inkrimping in overweging, die echter volgens het comité zo drastisch is, dat het Zee wegziekenhuis zou moeten sluiten. Het Zeewegzieken huis zou 120 van de 300 bedden moeten „inleveren”. van 10.00 tot 18.00 uur MEER DAN 150 KRAMEN MET O.A.: VERDER: div sportverenigingen, muziekkorpsen, majo rettes, een boerenkapel, een kinderkennis enz. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 terwijl ze volgens de plannen van de Euro pese Commissie met een miljoen ton had moeten dalen. En ook het prijsbeleid is ernstig doorkruist door het feit, dat de prijzen op de EG-markten tien tot twaalf procent lagen onder de vastgestelde mini ma. Het systeem van de minimum-prijzen, zo heeft de Europese Commissie vastgesteld wordt verder uitgehold door onder meer de invoer van goedkoop staal uit bijvoor beeld Spanje en de Oostbloklanden. Maar ook het feit, dat exporteurs en importeurs in de gemeenschap, dochterbedrijven op richten die volkomen legaal zaken doen Het vermoeden dat de regering de sala rissen boven de 50.000 ongemoeid wil laten en haar besnoeiingsplannen voorna melijk wil richten op de middengroep en de gepensioneerden, is zeer geschikt om heftige reacties uit te lokken. Een duidelij ke verklaring van de beginselen die de regering als grondslag voor een bezuini ging heeft aanvaard zou al heel wat mati ging in die reacties kunnen bewerkstelli gen. Het blijft jammer dat de regering niet vooraf de bonden betrokken heeft in de voorbereiding van haar plan. Illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilltllllllllll Dat is een feit, waar ook de ambtenaren «elf moeilijk om heen kunnen. Een andere maag echter, namelijk of de regering ge- echtigd is die voordelen in een tijd van lezuinigingsnoodzaak om te rekenen in geld en vervolgens eenvoudig te schrap pen, ligt moeilijker. In de eerste plaats is de sociale positie van de ambtenaar niet iets dat zonder aanwijsbare reden of opzet is ontstaan. De regering heeft wel degelijk nut gezien in een stelstelmatige opbouw ;van deze bevoorrechte positie, toen de Arbeidsmarkt onder spanning stond en het moeilijk was goed personeel te krijgen. De manier waarop een regering als werkgeef ster omspringt met haar personeel mag niet gebaseerd zijn op de overweging, dat het enorme ambtenarenbestand een han dig instrument voor manipulatie is als de begrotingen moeilijk in evenwicht te bren gen zijn. commissaris Etienne Davignon, belast met industriezaken, gegeven. Davignon zal vandaag de Europese Commissie in Luxemburg vragen om versterking van de controle op naleving van de prijzen die in Luxemburg worden vastgesteld. De com missaris wil eveneens een verhoging van de minimumprijzen van ruwstaal met vijf procent, met ingang van de volgende maand. Een verhoging waarover Hoog- ovens-topman drs. Hooglandt onlangs nog zei, dat zijn bedrijf daarmee dit jaar moge lijk op een positief resultaat zal uitkomen. De ruwstaalproduktie is in het tweede kwartaal met twee miljoen ton gestegen met het moederbedrijf dat zich wel houdt aan de geldende prijzen bij het passeren van de EG-grenzen, maar de dochters de produkten vervolgens tegen veel lagere prijzen laat aanbieden, ondermijnt het Eu ropese reddingsplan, aldus de commissie. De vastende Chileense vluchtelingen in buurthuis Wijk aan Duin zetten hun actie voort. De hongerstakers worden moreel ondersteund door kerkelijke groeperingen, politieke partijen en vak bonden. Zonnige perioden, maar eerst nog plaatselijk een regen- of onweersbui. Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maximumtemperaturen rond 20 graden. Eerst weinig wind, later meest matige wind uit westelijke richtingen. Zwak front met enkele onweersbuien passeert in de avond. Morgen wellicht droog met geleidelijk meer opklaringen. Matige zuidwesten-wind. Iets koeler. 18 19 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: matig strandweer met zeewind en zonnige perioden. Poppenspel neemt een voorname plaats in het Holland Festival in. Van daag recensies van de verrichtingen van het Bread and Puppet Theatre en La Marionettistica van de Slciliaanse gebroeders Napoli. Laatstgenoemde groep bracht een enerverende voorstel ling in het Haarlems Concertgebouw. Zie de kunstpagina. De Schotse voetballer Willie Johnston die na de eerste wedstrijd (tegen Peru) in het wereldkampioenschap beschuldigd werd van dopinggebruik heeft bekend dat hij stimulantia gebruikte. Daarmee werd de contra-expertise overbodig. Blijft de vraag of het Schotse team van verdere deelname wordt uitgesloten of niet. Reglementair is het mogelijk dat de hele ploeg koffers moet pakken. Johnston (op de foto met een goede kennis die hem opving tijdens een persbijeenkomst) gaat in elk geval, op bevel van zijn bond, dezer dagen naar huis. (Zie verder onze eerste sportpagina). 25 oud-Hollandse ambachten zoals spinnen, koperbewerken, tegelbeschllderen, kleder drachtpoppen maken, speculaasplank snijden, smid, sneltekenaar, mandemaker, pottenbak ker, kaarsenmaker, bijenkorfvtechter, emaille ren, calligraaf. Koop vanaf ƒ575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 k. Haarlem Heemstede j (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De milieugroepen die willen voorkomen dat de Markiri Smith of de Margareth Smith de Umuider haven verlaten om hun lading radioactief afval in de Atlantische Oceaan te dumpen, heb ben de hulp van de Raad van State inge roepen. De Stroomgroep IJmond- Kennemerland en het Landelijk Energie- comité dienden vanmorgen bij de afdeling rechtspraak van de Raad een verzoek in om de beschikkking waarin minister Gin jaar van Volksgezondheid toestemming geeft voor het omstreden transport, te schorsen. De milieugroepen verwachten dat één van de twee genoemde schepen vandaag nog naar zee wil. Om dat te voorkomen, is het noodzake lijk dat de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State vandaag nog een uitspraak doet vóórdat een van de twee schepen uit kan varen. Is de voorzit ter van mening dat de beschikking ge schorst moet worden, dan geldt dit als een voolopige uitspraak. De schepen zullen dan met uitvaren moeten wachten totdat er een definitief oordeel door de Raad van State is geveld en dat kan maanden duren. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wat de voorzitter van de afdeling rechtspraak heeft besloten. Om in beroep te kunnen gaan is het noodzakelijk dat dit door iemand wordt gedaan wiens belang direct getroffen wordt. Daarom heeft Sietze Schoonbergen van de Stroomgroep het verzoek onderte kend. Hij woont in de Wenckebachstraat in Velsen. In zijn verzoekschrift stelt hij met schrik geconstateerd te hebben dat de aanvoer Volgens het comité heeft een ziekenhuis met 180 bedden geen bestaansmogelijkheden meer. Het comité, dat vorig jaar 24.000 handtekeningen ophaalde van tegenstanders van slui ting, ageert dan ook tegen de gesuggereerde inkrimping. In het rapport van het CVZ worden nog meer suggesties gedaan ten aanzien van de ziekenhuissituatie in de IJmond. Het college is afgestapt van het idee, dat ook het Rode Kruiszieken huis in Beverwijk zou moeten sluiten. Het stelt nu voor, dat het Rode Kruisziekenhuis nauw gaat samenwerken met het nieuwe Sint Jozef ziekenhuis in Heemskerk. In totaal blijft het aantal bedden evenwel te groot, mits men uitgaat van de norm 4 bedden per duizend inwoners en dat doet het college nog steeds. Geopperd wordt de inkrimping in Beverwijk door te voeren. Gevolg daarvan zou echter kunnen zijn dat het Rode Kruisziekenhuis zo klein wordt, dat het toch moet sluiten. Zie verder plaatselijke pagina. J Gisteren was er enige wrijving ontstaan nadat een der centrales, de ACOP (waarin I I onder andere de ABVA zit) onthullingen over bezuinigingen van 2,5 miljard gulden had gedaan. De centrales verwachten nog deze S week met minister Wiegel (Binnenlandse Za- ken) de kabinetsvoornemens te kunnen be- spreken. In een verklaring na afloop van de bijeen- J komst van vandaag wordt gesteld dat de vijf centrales hebben besloten „gezamenlijk en eensgezind tot acties over te gaan indien het I kabinet de minister van Binnenlandse Zaken de mogelijkheid ontneemt tot het voeren van open en reëel overleg omtrent de bezuini- I gingsmaatregelen met de centrales van over- heidspersoneel”. De vijf centrales hebben ook laten weten J dat zij zich beraden over de aard van te voeren acties, die nodig zouden zijn als de i daden van het kabinet hen niet zinnen. De- J tails over deze acties konden nt>g niet worden gegeven, maar al eerder is hier en daar J gesteld dat er zeker bepaalde vormen van stakingen zouden kunnen komen (zie verder de pagina economie). Bewoners van de De Lumeystraat in IJmuiden hebben een erg rustig week einde achter de rug. Zaterdag braken zij de straat open uit protest tegen de verkeersoverlast. Ook protesteerden zijn hiermee tegen de gemeente, die zij laksheid verwijten. Pas maandag bracht de gemeentelijke dienst de bestrating weer in orde, tijdens het weekeinde werd de straat voor het verkeer geslo ten. Zodat de De Lumeystraat één groot terras werd waar de bewoners, met tuintafeltjes midden op straat, van de zon konden genieten. De PTT nam maandag aan de Vlie- lantweg in Santpoort een elektronische telefooncentrale in gebruik waardoor ruimte ontstond voor 1024 nieuwe aan- I sluitingen. In de nieuwe centrale wordt het tele- I foonverkeer met behulp van computers geregeld vanuit het PTT-hoofdkantoor in Haarlem. De apparatuur is berekend op aansluiting van het conventionele kiesschijftoestel en druktoetstoestellen. De voorstanders van het Montessori- onderwijs hebben in Beverwijk uiteinde- lijk toch aan het langste eind getrokken. S Sedert jaar en dag poogt het bestuur van de Montessori-kleuterschool toe stemming voor de oprichting van een op dezelfde leest geschoeide basisschool te krijgen. De gemeente hield de boot echter af. Gedeputeerde Staten hebben nu besloten, dat Beverwijk alsnog me dewerking aan de stichting van de Mon- tessori-basisschool moet verlenen. Gen Cronjéstraat 31 Tel. 25363Q HAARLEM 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1