COACH BOVERMAN Opst met toernooi af Honkbaltoernooi Geen titel voor Akridesjunioren Tijdens wedstrijden in Haarlem Publiek liet Drie fijne trekjes van Belinda Jan A-licentie voor Van Doorneveld Daarom het afweten op KZC-toernooi 25 voor 2^0 VZV sloot jubileum H' „TRAINING MOET NOG BETER” liever Belinda. I Belinda 9 9 NU F- E hl Ook in menthol I 20 197 8 D I N S DAG 6 JUNI IJC SPORT [HNS (Van onze sportredactie) VELSEN. Hans van Door- neveld, de onlangs benoemde hoofdtrainer van Telstar, heeft gisteren vernomen, dat hij ge slaagd is voor zijn A-diploma. Het ontbreken van deze licen tie, die noodzakelijk is om in het betaalde voetbal als oefen meester te kunnen werken, was een van de factoren, die de defi nitieve komst van Hans van Doorneveld naar de Velsense club nog had kunnen tegenhou den. Een ander probleem dat nog moet worden opgelost is de af koopsom van 15.000 gulden, die AZ heeft geëist van Telstar als vergoeding voor het vroegtijdig verbreken van de verbintenis van Van Doorneveld, die nog een contract had voor een jaar. Telstar is echter vooralsnog niet bereid dit bedrag te beta len. Het bestuur heeft Van Doorneveld verzocht een en an der zelf met de Alkmaarse ver eniging af te handelen. .- Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid. (Van onze waterpolo medewerkster) BEVERWIJK. Ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum heeft KZC een internationaal wa- terpolotoernooi in het Bever- wijkse Sportfondsenbad georga niseerd. Uitgenodigd was o.a. de Joegoslavische herenploeg Stu dent uit Belgrado; voorts waren in de herenpoule ingedeeld De Gouwe dat de overwinning be haalde, ’t IJ en KZC. Bij de da mes won Het Gooi, KZC werd tweede, gevolgd door De Zijl/LGB en GZC. nicotine-arm Opgaande lijn bij marathonlopers (Van onze sportredactie) (Van onze basketbalmedewerker) ■i JAN VAN DER NAT Snelle tijden DEM-jeugd teer- en nicotme-arm 1 lekker van smaak laag in prijs (2(io) De lange afstand verheugt zich in een groeiende belangstelling. Meer dan ooit zoeken al dan niet bij de Koninklijke Nederlandsche Atletiek Unie lopers hun heil in wedstrijden over een flink aantal kilometers. Die kwantiteit lijkt de basis te zijn voor de nu naar voren komende kwaliteit. Bob Boverman: „Er is inderdaad een duidelijke tendens naar de lange afstand. In Amerika is het zelfs een ware rage. Zaken waarbij vroeger niet werd stil gestaan. Het resultaat is ernaar. Drie man op de nominatie voor het EK. En eigenlijk hoort er nog een vierde in het rijtje thuis: Gerard Mentink. Hij echter is geblesseerd en zal zeker in Sneek niet lopen. Daarmee is de koek nog niet op. De toekomst ziet er voor de Nederlandse atletiek zonnig uit. Naast het genoemde viertal beschikt Bo verman namelijk ook nog over de - mo menteel eveneens geblesseerde - jeugdat- leet Martin Beck, die vorig jaar in zijn eerste echte marathon tweede van Neder land werd. Vooral van hem wordt in de komende jaren het een en ander ver wacht. streep in 2.17,5 sec. Bij de A-meisjes liep Josefien Niesten een opvallende goede wedstrijd op dit nummer. Ook zij knabbel de weer wat af van haar beste tijd tot dusver en in 2.19,3 sec. kwam zij in haar serie als tweede aan. Van de overige DEM- meisjes wist Lia Bleeker zich te plaatsen voor de finale 80 m horden meisjes B via een snelle 12,3 cec. in haar serie. Martha Folkerts kwam in haar serie als derde over de eindstreep en voor haar werd de even eens fraaie tijd van 12,4 sec. opgenomen. Bij het speerwerpen meisjes B ging de zege naar Karin de Martelaere, die met een worp van 35,30 m haar kandidatuur stelde voor een medaille op dit nummer bij de op 24 en 25 juni op deze baan te organiseren nationale jeugdkampioenschappen. Ve- ronique Barnhorn stelde met een worp van 25,50 m wat teleur. Lia Bleeker werd voorts nog zesde bij het verspringen met 5,03 m. In de finale 80 m horden kwam zij als vierde aan de in de elektronisch opge nomen tijd van 12,65 sec. Petra v.d. Bogi aard haalde 1,50 m bij het hoogspringen. Martha Folkerts stootte de kogel 10,86 m hetgeen een zevende plaats betekende. De DEM-atletiekploegen, die deelnemen aan de landelijke competitie voor A- en B-junioren, kwamen in Krommenie in ac tie. Zowel bij de meisjes als bij de jongens eindigde DEM op de eerste plaats met een ruime voorsprong op de organiserende vereniging Lycurgus. De meisjes wonnen in de eerste klasse met 12.384 punten, voor Lycurgus met 11.402 punten. De jon gens zegevierden met 12.806 punten. Ook hier werd Lycurgus tweede met 11.985 punten. In Lisse kwam de jongensploeg van Suo mi nu tot 5453 punten als tweede achter AV Leiden, die op 5543 punten eindigde. Ook de Suomi-meisjesploeg bereikte in deze eerste competitiewedstrijd een twee de plaats met 5170 punten achter Holland uit Haarlem met 5296 punten. Bij de jongens behaalde Ben Hendriks met het discuswerpen een eerste plaats (Van onze waterpolomedewerkster) Met een volledig geslaagd, sportief en gezellig waterpolofestijn heeft de Velser Zwemvereniging haar jubileumaktivitei- ten afgesloten. Het accent in de diverse ontmoetingen in De Heerenduinen lag niet zozeer op prestaties, maar meer op recreatief gebied. Toch waren er vele mensen met klinkende namen uit de wa- terpolowereld van Nederland aanwezig. Daarnaast maakten vele oud-leden van VZV hun opwachting en speelden - na jaren - weer eens een wedstrijd. De Rotterdamse jeugd, die zaterdag Ymir uit Leeuwarden al met 78-43 ver sloeg, behaalde door de winst op Akrides ongeslagen de nationale titel. Akrides leg de na Falcon beslag op de derde plaats in de eindrangschikking. I Op ee ran de fi. Westduit Klein en hoeven regime 1 mer bek van de o kampioe in Argt slechts 1 zending de Argei junta 01 gedaan. Brazilit est inged len van ’homas Irazilië (1 10g steed ifkeuring loelpunt, ran een s ngekopt. n. hun s< iet gedra ijn gewe lij zou zi :er van ’eslagen )scar mi jen uitge Toch halve t< (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Onder ideale omstandigheden hebben enkele jeugdle den van de atletiekvereniging DEM bij de in Haarlem gehouden wedstrijden om de Coupe Nationale Nederlanden opnieuw de opwaartse lijn in hun prestaties in dit nog jonge atletiekseizoen kunnen handha ven. Marie José Dam en Karin de Marte laere wisten bij de B-meisjes zelfs een overwinning te behalen uit een sterk deel nemersveld, terwijl enkele anderen even eens tot knappe verrichtingen wisten te komen. ROTTERDAM. Voor de Akrides junioren heeft de laatste wedstrijd in de strijd om de Nederlandse basketbaltitel niet het gewenste resultaat opgeleverd. Mede door een tijdens de wedstrijd opge lopen knieblessure van Rob Meijer moest Akrides uiteindelijk met 73-63 de eer aan het thuisspelende Musette R/Z laten. Geziei Noren t drie int< tus Be] gaande ders zijl voordet de tech niet al Ruim 1 Be Oostei por de 2 enwoori albond en plezi evoren ing plus lens 10.0 slot aan dit waterplogebeuren kwam. Na afloop kwam van het OPI-team de sugges tie om deze waterpolo-ontmoeting in sep tember opnieuw te spelen. In het clubhuis van VZV kwamen alle deelnemers weer bijeen om onder een koud buffet de reünie (die op de feestavond ervoor al was begon nen) voort te zetten. Met slotwoorden van VZV-voorzitter Meindert Vellinga, een speech van ere-voorzitter Pum Swier en de heer Frans Kuyper werd het 50-jarig jubi leum van VZV officieel besloten. Maar ook de trainingsaanpak van de atleet zelf is duidelijk verbeterd. Vroeger was de training erg eenzijdig. Niet alleen hier, maar overal. In de Sowjet-Unie bijvoor beeld hebben de toppers hun .kilometrage per jaar teruggedraaid van 10.000 naar 7000 meter. De Nederlandse atleten zijn meer gaan nadenken over wat ze doen. Ze weten ook wat ze kunnen. Vroeger dacht men dat alleen maar kilometers maken de juiste voorbereiding was. 160 tot 180 kilo meter per week is natuurlijk wel haalbaar, maar als je daarnaast een volledige dag taak hebt kan het niet. Dan kom je niet aan voldoende rust toe. Er zijn atleten die 300 km per week maken, maar die hebben dan wel voldoende tijd om tot rust te komen”. Ook de (medische) wetenschap heeft in middels haar intrede gedaan tn het wereld je van de marathonlopers. Boverman: „Erg belangrijk is bijvoorbeeld het zuur- stofópnamevermogen. Daarin wordt door onze atleten hoog gescoord. Daarnaast is het erg belangrijk welk tempo je kunt handhaven, zonder een terugval te krij gen”. In de tweede helft vlotte het bij vlagen aan IJmuidense zijde aanzienlijk beter. Wel liet Marcel van der Pal het afweten, maar de uitblinkende Fred Meijer zorgde er met steun van Volkert Hoeven voor, dat Akrides in het zich van de finish nog tot 67-59 kon terugkomen. De krachtsinspan ning bleek echter te veel van de Akrides- jeugd gevergd te hebben om in de slotmi nuten de spanning geheel terug te brengen en de kansen nog te doen keren. OSLO aanbrei Unie. H hebben kunnen Het a (2.27 m Vandaa ontbree Drie hebben bereid man (di den zei dentenl man, d dat er voor de pen we den, m nam hi Bij de jongens waren Jos Appelman en Sim van der Linde het meest succesvol. Jos Appelman slaagde er in onder de 50 sec. te komen op de 400 m. Hij won gemak kelijk zijn serie. In de finale ontmoette hij in Hugo Pont, winnaar van de Coupe Na tionale Nederlanden, die in 47,7 sec. won, en in Marcel Klarenbeek (48,1 sec) te sterke tegenstanders. Met zijn 49,7 sec. en zijn derde plaats behoort hij nu tot de beste jeugdatleten op dit nummer. Sim van der Linde bereikte bij het polsstok hoogspringen met 3,80 m en een vierde plaats een fraai resultaat. Fred van der Pal kwam hier tot 3,10 m. Ton v.d. Boogaard kwam na 11,8 sec. in zijn serie toch niet verder dan de halve finale op de 100 m. Beter deed Ruud Langbroek het. Deze Suomi-sprinter, kwam na tweemaal 11,7 sec. in serie en halve finale tenslotte in de finale. Hierin bezette hij de vijfde plaats in 11,6 sec. Op de 3000 m leverde Rob Jansen van DEM goed tijd, welke resulteerde in 9.30.2 sec. Gerard Hurkmans bereikte bij de B-jongens een hoogte van 1.70 m op hoogspringen. met een worp van 33,68 m. Hans Roozen boekte op de 300 m met 10.24.8 sec. een nieuw persoonlijk record. Bij de meisjes kwam Annemarie van Gils op twee num mers goed voor de dag. Zij sprong 1.50 m hoog en bij het verspringen werd 4.89 m opgemeten. Het grote succes voor DEM was de 800 m voor B-meisjes, waarin Marie José Dam, Simone Herlaar en Marleen Niesten de toon aangaven. Door Simone Herlaar werd een hoog tempo ingezet en na een snelle eerste ronde wist Marie José Dam zich naar voren te werken met in haar spoof Marleen Niesten. Marie José Dam werd op sterke wijze eerste in de goede tijd van 2.14,8 sec., haar beste tijd van dit seizoen. Marleen Niesten weet zich elke wedstrijd te verbeteren en dit eerste jaars B-meisje kwam in Haarlem als tweede over de eindstreep in de tijd van 2.15.5 sec. Simone Herlaar, die zich meer gaat richten op de 400 m, kwam als vijfde over de Ko van der Weijden, Roelof Veld en Cor Vriend hebben allen tijden achter hun naam staan die uitzending naar de Tsje chische hoofdstad rechtvaardigen. Van der Weijden is tot nu toe de snelste van het trio. Hij noteerde tijdens de midwinterma rathon in Apeldoorn een tijd van 2 uur en 16 minuten. Maar ook Veld (2.17,03) en Vriend kunnen in het Europese veld mee komen. Aanstaande zaterdag zal vooral dit drie tal moeten bewijzen rijp te zijn voor Praag. Dan namelijk staat het Nederlands kampioenschap in Sneek op het program ma. Bob Boverman, sinds een jaar trainer van de nationale kilometervreters, ver wacht dat daar opnieuw goede tijden uit de bus zullen komen. Bob Boverman (33): „De wedstrijd in Sneek is de eigenlijke kwalificatie. Het is niet de bedoeling dat de toppers daar alleen maar om een plaats gaan lopen. Ze zullen zich zodanig moeten presenteren, zodat de opgaande lijn herkenbaar is. Het parcours in Friesland leent zich niet voor supertijden. Het is vrij open en staat dus bloot aan de weersomstandigheden. Warmte, regen en wind kunnen een nadeli ge uitwerking hebben op de tijden. Het deelnemersveld kan echter een stimulans zijn. Er komen een paar goede Engelsen en de Noorse ploeg is zelfs compleet. Het wordt daarom een officieuze interland te gen de Noren. We zullen niet alleen naar de tijd kijken. Ook bij een 2.19 kan beslist worden om de atleet toch uit te zenden”. Hoewel de eerste successen al zijn ge boekt, is de training van de lange- afstandslopers nog verre van ideaal. In de winter zag Bob Boverman zijn 18 mannen en één vrouw (Claire Spauwen, die tot de wereldtop behoort) slechts eenmaal per maand. „Dat is veel te ^weinig. Nu er wat wegwedstrijden zijn zie ik ze wat vaker, maar eigenlijk zou ik twee keer per week met ze aan het werk moeten kunnen. Door de opzet van het totale trainingsplan is een juiste begeleiding nog niet mogelijk. De bedoeling is dat een groot aantal trainers wordt opgeleid, die de atleten bijna indivi dueel kunnen begeleiden. Nu vindt het contact nog te vaak per telefoon plaats”. HAARLEM. Schoten speelt van avond om kwart over zeven op het Van der Aartsportpark de vierde wedstrijd van het nederlaagtoernooi, dat de naam kreeg van de bekende Schoten-man en oud-honkbalarbiter Co Hetem. AMSTERDAM. Jarenlang werd de Nederlandse atletiekwereld tijdens Europese kampioenschappen op de marathon vertegenwoordigd door slechts één loper. Aad Steylen of Geert Jansen zorgde voor het Oranjetintje in het veld van de superlange- afstandlopers. De kans is groot, dat, over drie maanden, wanneer in Praag de Europese titel op het spel staat, Nederland aan de start zal verschijnen met drie man, het maximumaantal dat per land is toegestaan. Bij de heren werd het al na enkele wed strijden duidelijk dat De Gouwe, in de competitie aan de kop van de le klasse spelend, de winnaar zou worden. Deze ploeg versloeg de Joegoslaven met 13-9, won met 7-6 van de naar de hoofdklasse gepromoveerde heren van ’t IJ en versloeg met dezelfde cijfers KZC (2e klasse), ’t IJ en Student speelden gelijk, waaruit mag blijken dat het team uit Belgrado op hoofdklasseniveau speelt. Het verschil met de Nederlandse teams was echter dat de buitenlandse gasten duidelijk meer op taal techniek dan op zwemsnelheid waren ge traind. KZC had het als 2e klasser moeilijk tegen deze teams. Vermeld moet worden dat de Kennemer heren niet compleet wa ren (keeper De Bier ontbrak, zij het dat hij uitstekend werd vervangen door Anton v. d. Mast; Sjoerd Rijpma was geblesseerd en Wim Mooij was alleen de eerste dag van de partij); zodoende speelde KZC beneden zijn normale niveau. De dames van KZC (hoofdklasse) bereikten een fraaie tweede plaats, ondanks dat diverse adspirant- speelsters in dit team meedraaiden. Het Gooi, eveneens een hoofdklasseploeg, won alle wedstrijden en behaalde de eerste plaats. Annemieke v. d. Mast (KZC) fun geerde voor deze gelegenheid als keepster bij het Gooi. KZC werd tweede, gevolgd door De Zijl/LGB (net naar de hoofdklasse gepromoveerd) en GZC (dat speelt in de kop van de le klasse). Het publiek bleef echter vanwege het mooie weer weg uit het overdekte bad. Musette R/Z-Arides 73-63 (rust 39-28). Topscorers Akrides: Rob Meijer (8-0), Er ic Griekspoor (2-18) en Marcel van der Pal (4-5). Akrides, dat ook in de Maasstad niet de vorm van de voorbije competitie kon bereiken, speelde in de beslissende wedstrijd andermaal een ongelukkig duel. De kans op winst, die er ongetwijfeld in had gezeten, werd al in de vijftiende mi nuut de bodem in geslagen toen bij een 21-24 voorsprong Rob Meijer een ernstige knieblessure opliep. Een in die fase van de wedstrijd aangeslagen Akrides bleek toen juist de mentale instelling te missen, die nodig was om deze klap op te vangen. Een traag en zonder zelfvertrouwen opereren de Eric Griekspoor, die bovendien zélden goed werd aangespeeld, was er in de slot fase van de eerste helft mede oorzaak van dat de voorspong als sneeuw voor de zon verdween. De derde wedstrijd ging tussen de vete ranen van VZV en een team dat was sa mengesteld uit old internationals van en kele tientallen jaren geleden. Leider was de ex-bondscoach Frans Kuyper, coach was J. Elsinga. Andere cracks waren Kee- telaar, Stam, Van Overhagen, Sam Mole naar, Maier en als gast oud-VZV-lid Piet Duikker. Tevens was aanwezig Ruud van Feggelen, sekretaris van de OPI (Old Polo Internationals). In het Veteranenzevental van VZV speelden o.a. Cor Visman, Frans Kwak, John Stellingwerf en wat minder „oude” leden van het huidige team. De oud-internationals versloegen met slechts één punt verschil de veteranen van VZV: (5-5). Het sluitstuk van de avond was het duel van het eerste herenteam van VZV tegen het jonge OPI-team, waarin o.a. coach (ex-bondscoach) Harry Vriend, Wim Vriend, Van Berkel, Auke Sikma, Storm, Wim Hermsen en Ton Stam speelden. Dit duel viel bij de stand van 2-2 echter letter lijk in het water: een licht gedonder: en gebliksem, gepaard met een enorme hoos bui maakte een abrupt einde aan de wed strijd. Spelers en enkele trouwe suppor ters moesten het al eerder gevluchte pu bliek volgen, waarmee een (merk)waardig Als eerste kwam dames 1 van VZV uit tegen het eerste damesteam van De Futen. Het ongelijke klasseverschil (De Futen uit Amstelveen speelt in de competitie enkele klassen hoger dan VZV) kwam in dit duel niet onmiddellijk tot uiting: na het eerste gedeelte van de wedstrijd was de stand nog 2-2. De Futen, gebruik makend van hun snelheid, liep vervolgens echter uit en versloegen VZV met 5-2. Daarna was het de beurt aan twee teams bestaandeuit oud-VZV-dames. Diverse dames waren al eerder op trainingsavonden van VZV ge signaleerd om wat zwem- en baltechniek op te halen. Dat er soms negen blauwe caps en zes witte in het veld werden gesig naleerd deed niets aan de wedstrijd toe of af. Diverse dames demonstreerden dat ze het waterpolo nog lang niet verleerd wa ren. Het team met de blauwe caps met als helpster Jopie de Mayer-Waalberg won met 3-1. - Het nieuwe zwembad in IJmuiden zal een maand eerder gereed zijn dan aanvankelijk was verwacht. Een en ander houdt in dat het bad omstreeks begin december van dit jaar voor het publiek zal worden opgengesteld. Dit heeft de wethouder van sportzaken, J. W. Meijer bekend gemaakt tijdens de receptie van de Velser Zwemvereniging, die zaterdag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan werd gehouden. In aansluiting op deze mededeling heeft de heer H. Keetelaar, die als voorzitter van de vereniging De Robben zitting heeft in het be stuur van de KNZB, voorgesteld bij de opening van het nieuwe zwembad een wedstrijd te laten spelen tussen de beide hoofdklasseteams HZC/De Robben en AZC/Alphen. BUENOS e volgen peeld: in l talië-Hong lexico, Po )e Opstell Franrijk: Bertrand. ,opez (6), 1 II), Bathei eau (18), L Argentin Fillol (5), ella (19) e ,arrosa (11 [ouseman Italië: Zoff (1), ea (8) en 14) en An 21) en Bet Hongarij Mészaros is (3) en Ti lombori far'ady (11 West-Du Maier (1) 5) en Diet lansi Mül er Muller Mexico: Reyes (1) I) en Vas< luellar (1' II) , Rodri Polen: Tomasze a (9), Go ralka (5), loniek (II izarmach Tunesië: Naili (22 ui (4) en I I) of Khe ikid üiza (11). ï)- Ko van der Weijden: snelste marathonloper van Nederland MÜL. Bélin&S w FILTER KINGS BEA120.3k.185

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 20