n staat van a Rusland vervangt ambassadeur in Peking over rfvZaïre mislukt beschuldiging Raketproef in Zaïre mislukt er schoon genoeg van "'pOntvoerders Moro slui-l enenl ianto dden ima- land-1 het e op- I Nieuwe Bondsraad kan Schmidt mikken op emoties achtergrond Arrestatie in zaak-Empain Britse conservatieven 1 u „Zoon van Hitler” heeft Bezorgheid wapenleveranties aan Israeli’s extra regeerproblemen geven I BREUK KLAP Loret wil officiële documenten zien ZAND EROVER JITSLAG WESTDUITSE. VERKIEZINGEN 71 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 IN S D A G 6 JUNI door Nico Scheepmaker mm, FLNC igen ri worden om de Russische en Cu baanse penetratie te weerstaan. neer man Zaïre en andere Afrikaanse anden te helpen sterk genoeg te pers Woede sidie LONDEN. In de boezem van de Conservatieve Partij in Enge land wordt overwogen om in de verlanglijst voor de volgende verkiezingen de Britten de belofte voor te leggen een nationaal referendum te houden over de vraag of de doodstraf weer ingevoerd moet worden. H< j is bekend dat de leidster van de partij, Margaret Thatcher, daar een voorstandster van is in gevallen van moord. van iVestduitse diplomatieke verte- Ee* [enwoordigers zijn vanochtend P>ers vroeg overeengekomen als één iten zal] d del i hetPARIJS (API). Amerikaan- n ter Franse, Belgische, Britse en aJI] Vestduitse diplomatieke verte genwoordigers zijn vanochtend - Afrika-conferentie besluit tot hulp trijfël tegen penetratie Rusland en Cuba esten lens de politie was de drukkerij een van de -««Ja, meen m ge- KINSHASA (AFP). Onder het toe- De Rode Brigades zouden het geld heb- len verstrekt voor de huur van het pand. Gisteren heb ik u verteld hoe de Dordtse dichter en schrijver C. Buddingh’ zijn elf jarige nauwe vriendschap met de dichter en schrijver K. Schippers (pseudoniem van Gerard Stigter) verbrak, nadat in het tijdschrift Hollands Diep, waarvan Gerard een der redacteuren Was, een kwaadaardi ge, vernietigende en in vertrouwen gezegd, nergens op slaande kritiek op C. Bud- dingh’s bundel „Het houdt op met zachtjes regenen” was opgenomen van Boudewijn Buech. Buddingh’ beschouwde dat als ver raad van zijn vriend Gerard (met wie hij samen het boek „128 vel schrijfpapier” had gemaakt), schreef achterop diens foto, „En deze man hield ik elf jaar lang voor een van mijn beste vrienden”, scheurde de foto vervolgens in snippers en stuurde deze legpuzzel aan Gerard Stigter toe. Maar ik houd het been stijf. Als hij met uitgestoken hand op me af mocht komen zeg ik: Nee, Gerard, daar lijkt het me nog een beetje te vroeg voor”. En dan komt op 23 maart 1977 de grote verzoening tot stand: Buddingh’ noteert vervolgens dat hij na die laatste notitie meer dan anderhalf uur lang imaginaire gesprekken' met Gerard heeft zitten houden, en elf dagen later is het dan zover: Gerard belt hem op, ze maken een afspraak bij Arti, en op de dag daaraan voorafgaand schrijft Buddingh’: „Morgen het gesprek met Gerard. Als het in godsnaam maar weer in orde komt. actie en het mtinië jr een men. Verder is beraadslaagd over hulp die gegeven zou kunnen worden aan landen die hun soevereiniteit en ontwikkeling collectief of individueel willen behoe den. Verwacht wordt dat die westerse hulp zal bestaan uit transportmateriaal, voorra den en wellicht opleidingsmogelijkheden. De zaak van Europese commando’s blijft vaag. President Carter heeft een Ameri kaanse gevechtsrol in Afrika zonder meer van de hand gewezen. Frankrijk daarente gen heeft in Afrika 10.000 soldaten, van wie er veel vechten in Tsjaad en Maureta- nië en, tot vorige week, in Zaïre. Terwijl de diplomaten delibereerden, brachten Amerikaanse transportvliegtui gen van type C-141 de eersten van 1.200 Marokkaanse soldaten naar Loeboembas- ji, hoofdstad van Sjaba, ter vervanging van de Franse en Belgische paracomman do’s die zijn of worden teruggetrokken. (Tweede Kamer) komen zonder enige wij ziging aangenomen. Doordat de oppositie nu echter de abso lute meerderheid heeft verworven zal dit anders kunnen worden. Oorzaak is namelijk dat de liberale coa litiepartner FDP van de SPD van Schmidt niet meer voor Nedersaksen en Hamburg in de Bondsraad zal zijn vertegenwoor digd, doordat de FDP niet over de kies drempel van vijf procent heen kwam die volgens het Westduitse kiesrecht nodig is om in een parlement vertegenwoordigd te kunnen zijn. De leider van de liberale FDP, Hans- Dietrich Genscher, minister van Buiten landse Zaken in het kabinet van Schmidt, sprak van een zeer ernstige nederlaag. De partij werd het slachtoffer van nieuwe partijen die opkomen voor het milieu en niet alleen veel stemmen zouden hebben weggezogen van de FDP, maar ook van andere gevestigde partijen. Het scheelde niet veel of deze milieupartijen zouden wel Over Zaïre staat in het Parijse commu niqué dat gesproken is over maatregelen die zijn genomen of genomen zullen wor den ter verzekering van de veiligheid in het land, nodig om weer te herstellen en economisch en sociaal vooruitgang te boeken. Deze passage wordt door waarnemers uitgelegd als bereidheid om althans een deel van Zaire’s enorme schuld aan hen, geschat op 2,6 miljard dollar, op te vangen. De bijeenkomst was de eerste die het westen over Afrika heeft gehouden sinds de dekojonisering van het werelddeel in de jaren zestig. Specifieke zaken moeten wachten tot nog meer van dergelijke bij eenkomsten zijn gehouden, zoals die welke voor komende week in Brussel is voorzien. In oktober 1970 overhandigde Tolstikov zijn geloofsbrieven. Hij kreeg daarmee de ondankbare taak te pogen de relatie tus sen de Sovjet-Unie en China te verbeteren. De betrekkingen tussen de twee landen zijn er intussen niet beter op geworden. Peking heeft hevige kritiek op de rol van de Sovjet-Unie in de wereld. Tolstikov wordt vervangen terwijl de grensonderhandelingen tussen China en de Sovjet-Unie in een nieuwe fase zijn gekomen. Dit zou er volgens diplomatieke kringen op kunnen wijzen dat Moskou een diplomaat die zeven jaar lang geen succes heeft geboekt, kwijt wil. De reden voor de vervanging zou echter ook gelegen kunnen zijn in de gezondheidstoestand van Tolsti kov. vendien is bij een debat in december 1977 in het parlement gebleken dat een meer derheid van 129 stemmen van de parle mentariërs tegen de herinvoering van de doodstraf was en het ziet er niet naar uit dat deze meerderheid bij .een volgende stemming veranderd zal zijn. Niettemin blijkt uit algemene opinie peilingen dat in Groot-Brittannië 60 nro- cent van de ondervraagden de doodstraf weer wilde invoeren voor gevallen van moord en dat dit percentage steeg tot 80 wanneer het moorden betrof gepleegd door terroristen. De Conservatieve Partij lijkt zich dan De scheenbenen van de onopvallende grijze man vertonen nog de littekens van de slagen die zijn grootvader hem heeft toegediend, uit woede dat zijn dochter zich met een Duitser had ingelaten. In een van de talrijke brieven die Loret ontvangt staat: „U heeft geen enkele reden zich voor uw vader te schamen. Hij had alleen uw moeder moeten trouwen”. Naast dergelijke brieven krijgt hij ook dreigbrie ven. Wat de achtergronden zijn van de on enigheid tussen Loret en Maser is niet bekend. Volgens de Fransman gaat het hem niet om geld. Maar de contracten van Maser met allerlei tijdschriften zijn hem wel een doorn in het oog. Woedend wijst hij op hele series familie foto’s, waarvoor hij geen toestemming tot publicatie had gegeven en waarvoor hij ook niets ontvangt. Op nieuwe foto’s is hij getooid met een „Hitlersnorretje”. „Gistermiddag kwart over drie, ik had eerst een bespreking met een studente gehad maar die op tijd weg weten te lood sen, zat in mijn eentje aan een hoektafeltje bij Arti, kwam Gerard binnen. Hij zag me, kwam op me af, stak mij de hand toe en ik zei: Nee, Gerard, daar lijkt het me nog een beetje te vroeg voor. „O!” Of ik iets drin ken wilde. Nee, ik heb nog. Hij ging een biertje halen. Toen het gesprek. Buech had mijn bundel zelf weggehaald, hij was niet aan hem gegeven. Het was zo moeilijk nieuwe medewerkers te vinden. Ja, hij had het stuk gelezen, ze hadden het allemaal gelezen en eenstemmig besloten het toch op te nemen. Medewerkers moesten wor den vrijgelaten. Ik stelde mijn argumenta tie ertegenover: dat voor mij vriendschap belangrijker was dan medewerkers.Hij was zelf totaal onthutst geraakt toen mijn brief met zijn versnipperd portret kwam, had hem Erica open laten maken, er zelf niet eens naar willen kijken. „Maar dat is „voodoo”, dat is moord!”, zei hij wel drie keer. Zo had ik het weer niet gezien: ik wilde hem gewoon duidelijk maken dat het tussen ons afgelopen was. Uit alles bleek dat het hem niet minder hoog had gezeten dan mij. „We kunnen twee dingen doen”, zei hij. Maar natuurlijk konden we maar één ding doen. We gaven elkaar nu wel de hand, dronken een glas, praatten over waar we mee bezig waren. Inci dent gesloten. Zand erover. Hoera!”. i °P de Italiaanse oud-premier Aldo Moro. iwar- ij een rder- t zijn i. van voor- a, het it het idoks rkge- aodse sielen cwart en voon- llende zeker j- - >lotse- «end oog van de Zaïrese president Mo.- ROME (UPI, Reuter). Het Italiaanse ie ipenbaar ministerie heeft gisteren zes le- aan- len van de stadsquerrillabeweging Rode Jrigades in staat van beschuldiging ge- iteld wegens de ontvoering van en moord ie van kamp even- le van e ver- i van PARIJS (DPA). Jean Loret, die de zoon van Adolf Hitler zou zijn, heeft schoon genoeg van alle tumult rond zijn persoon. De 60-jarige Fransman, woonachtig in St. Quentin in Noord-Frankrijk, heeft moeilijkheden met zijn „ontdekker”, de Westduitse geschiedkundige Werner Maser. Hij verwijt hem „voor hem alleen maar een winstge vend zaakje te zijn”. - Het Nationaal Congolees Bevrijdings- front (FLNC), dat een vertegenwoordi ging heeft in Brussel, heeft gisteren ver klaard bij voorbaat elk besluit dat wordt genomen op de conferentie over Afrika in Parijs van de hand te wijzen. Het militair vanuit Angola opererende FNLC heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de inval in de Zaïrese provincie Sjaba. In een communiqué zegt het FLNC ver der dat „de enige oplossing die overeen zou komen met de diepgewortelde legitie me aspiraties van het Congolese volk zou zijn het aftreden van de huidige president Moboetoe. Wordt deze oplossing gene geerd, dan zal het volk van Congo en Kinsjasa blijven vechten tegen iedere mi litaire interventie die ten doel heeft het bewind van Moboetoe te ondersteunen”. Een andere vooraanstaande oppositie partij in Zaïre, de Actiebeweging voor de Wederopstanding van de Congo, gaf te kennen dat de conferentie in Parijs op dit moment niet opportuun was. Het grootste probleem waarmee Zaïre heeft te kampen is niet de economische crisis- maar, het „virus” Moboetoe, aldus de beweging. boven de kiesdrempel zijn gekomen en zetels in hef parlement hebben gekregen. Als andere factor voor de nederlaag van de liberalen werd genoemd de taktiek van de FDP in Bonn en een aantal deelstaten met de SPD te regeren, doch in andere staten samen met de CDU. In Nedersaksen had de FDP samengewerkt met de CDU, maar in het aangrenzende Hamburg, waar SPD de meerderheid verwierf, met de SPD. was de contactman tussen de .drukkerijgroep” en de leiding van de lode Brigades. Oud-premier Moro werd op 16 maart itter mtvoerd, waarbij zijn vijf lijfwachten om- amen. Op 9 mei werd het lijk van de itisch loliticus gevonden. Loret eist van Maser dat hij de originele bewijzen dat hij (Loret) van Hitler afstamt openbaar maakt. Loret wil ze dan in Frankrijk voor het gerecht op waarheid laten toetsen. In 1976 had „De zoon van Hitler” met de historicus een verdrag ge sloten waarin hij hem alle rechten op pu blicaties over hem had gegeven. Dit ver drag schijnt Loret nu in strijd met de goede zeden te zijn. In november 1977 heeft Maser zijn „ont dekking” voorgesteld. Met een hele reeks getuigenissen en rapporten van deskundi gen probeerde hij te bewijzen dat de in 1918 geboren Loret het enige kind van Hitler is. Voor Loret, die invalide is, telt alleen hetgeen zijn moeder hem gezegd heeft. Deze zou hem, kort voor haar dood in 1948, verteld hebben dat zijn vader een Duitser was die in de Eerste Wereldoorlog als soldaat in Frans Vlaanderen gelegerd was. En die soldaat heette Adolf Hitler. „Waarom zou ik mijn moeder op haar sterfbed niet geloven” meent Loret. Aan al het nieuwe bewijs van Maser twijfelt Loret, vooral omdat de historicus weigert de originele stukken aan hem of Van de beschuldigden zitten er vijf in voorarrest, de zesde wordt al sinds 1972 loor de politie gezocht. Een van de beschuldigden is de 25-jarige lij op tarico Triaca, die tot zijn arrestatie op 17 weg- nei een kleine drukkerij in Rome leidde, itten- n de drukkerij werden naast Triaca ook Ie vier andere in voorarrest zittende ver lachten opgepakt. In dé zaak vond de poltitie onder meer PEKING (AFP). Vassili Tolstikov, ambassadeur van de Sovjet-Unie in Chi na, zal op 10 juni zijn post na zeven jaar definitief verlaten. In die tijd is hij er niet in geslaagd zijn doel, normalisering van de betrekkingen tussen China en de Sovjet-Unie te verwezenlijken. opnieuw over te geven aan een steeds bedenkelijker wordende strategie voor de volgende verkiezingen. Deze strategie bestaat uit het oprakelen van welbeken de, maar bedenkelijke sentimenten on der de bevolking aan beide zijden van de welstandsgrens. Voor de minderbedeel den heeft Margaret Thatcher al de wel luidende gong geslagen van het rassen ressentiment. Met de laatste klaroenstoot over een oude en dode koe in de sloot als de doodstraf willen de conservatieven blijk baar iedereen, ongeacht aard of rijkdom, zijn advocaat te overhandigen om ze ge rechtelijk te laten onderzoeken. Voor Loret betekent zijn twijfelachtige beroemdheid de zoveelste moeilijke fase in zijn leven als „Boche”, de Franse scheldnaam voor Duitser. Onderminister David D. Newson van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, arriveert bij hotel Majestic in Parijs waar deze dagen de Afrika-conferentie wordt gehouden. Newson leidt een vijf man sterke delegatie. srdam subsi- d van n een Raad ïr het gebied te hebben „verkocht” aan een bui- sleden bloed- izame kb aar Zo staat het in „Willem Kloos, zijn jeugd, zijn leven” van Hubert Michaël. Hoe liep het nu af met Cees Buddingh’ en Gerard Stigter? Ook daarover verleent „Een mooie tijd om later te worden”, de zojuist verschenen dagboeknotities van Bud dingh’, opheldering. Op 10 maart 1977 no teert hij: V”*, PARIJS (AFP). Er is een nieuwe ar restatie verricht in de zaak van de ontvoe ring van baron Empain. De Franse recher che hield in het centraal station van Lyon de 29-jarige, in Marseille geboren, Robert Matheron aan, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoe ring van de baron die tegen eind maart na ruim twee maanden in Parijs werd losgela ten. Eerder kon een van de twee gangsters, Alain Caillol, die het losgeld kwamen in nen, worden gepakt, doordat hij in een vuurgevecht met de politie gewond raakte. De ander werd daarbij gedood. In verband met de ontvoering Van Em pain worden thans door de Franse politie nog vier personen gezocht. -- Het voorstel werd formeel bij het par tijbestuur ingediend door Edward Tay lor die in het conservatieve schaduwka binet de secretaris is voor Schotse zaken. Het enige dat William Whitelaw, minister van binnenlandse zaken in het schaduw kabinet, erover wilde zeggen was dat het officiële standpunt van de partij was om er „in de volgende kabinetszitting een debat aan te wijden” Het voordeel van een referendum is dat het de partij tot niets verplicht en dat de bevolking het gevoel wordt gegeven dat de conservatieven zieh veel aan de publieke opinie gelegen laten liggen. Bo- el van boetoe is gisteren de derde proefraket van oorge- iet Westduitse Otrag kort na de lancering >urger leergestort. Otrag probeert draagraketten voor het anceren van satellieten en dergelijke te in het kwikkelen die goedkoper zijn dan <je bestaande. De activiteit van het bedrijf is imstreden. Sommigen beschuldigen Jtrag de raketten voor militaire heleinden te ontwikkelen en een lanceer basis te hebben ingericht op het Afrikaan se continent vanwaar raketten met kern koppen kunnen worden gelanceerd. Anderen verwijten de Zarese regering ïrvan 100.009 vierkante kilometer grond- NEW YORK (AP). In totaal 25 derde wereldlanden hebben zich gisteren achter een voorstel geschaard om de algemene raad van de Verenigde Naties de Veilig heidsraad te vragen een wapenembargo tegen Israel in te stellen. ling locumenten van de Rode Brigades. Vol ta- en ddag teunpunten van de organisatie in Rome, g van Kam- vloog )e nog voortvluchtige verdachte, Mario rand. ioretti, ist en h op. In het voorstel, dat neergelegd is in een resolutie, wordt „ernstige bezorgdheid” uitgesproken over het feit dat de Verenig de Staten „Israël blijven voorzien van gro te hoeveelheden geavanceerde wapens en dat land zodoende aanmoedigen zijn be leid van expansie en militaire bezetting te continueren”. Volgens een waarnemer zal de resolutie Wel de algemene raad passeren maar zou den de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk jhun veto uitspreken als het voorstel in de [Veiligheidsraad wordt behandeld. „Vanochtend, voor de Poetry- vergadering, zei Martin dat hij onlangs Gerard had gesproken, dat die erg inzat over wat er tussen hem en mij was voorge vallen, zich er erg ongelukkig door voelde en er graag eens met me over zou willen praten. Het daar voor kennisgeving aange nomen, (Martin (Mooy) nu geschreven dat ik niet afwijzend sta tegenover een ge sprek, maar dat ik wel vind dat het initia tief daartoe van Gerard uit moet gaan en of hij hem dat wil zeggen als hij hem weer eens ziet of aan de telefoon heeft”. aan zijn trekken doen komen zonder er de werkelijke consequenties uit te behoe ven trekken. Het dagblad The Times, dat in principe niet tegen de doodstraf is, stelde echter in een hoofdartikel dat het houden van re ferendums niet hetzelfde is als regeren. Integendeel, het is daar het tegenover gestelde van: niet de gekozen regering neemt een moeilijke beslissing, maar laat de keuze, echter vrijblijvend, over aan het volk. Dat, zegt The Times, kan ook gebeuren met zulke omstreden onderwerpen als immigratie van kléurlingen, het afschaf fen van de befaamde Britse privé- scholen of de abortus-kwestië. „Een par lementair regeringssysteem kan niet naar willekeur kleine populistische expe dities maken zonder respect te verlie zen”, aldus het dagblad. inlands bedrijf. De grond ligt in de ru moerige provincie Sjaba. De Amerikaanse staatssecretaris David Newson en zijn collega’s uit West- Europa, hebben besloten hun regeringen de aanbeveling te doen Afrikaanse landen te helpen zichzelf individueel of collectief te helpen verdedigen in het kader van een voorgestelde pan-Afrikaanse vredes macht. Terwijl de diplomaten dit besloten mar cheerden door Parijs duizenden Franse communisten met borden waarop werd geprotesteerd tegen de „koloniale samen zwering”. In hun gemeenschappelijke communi qué na veertien uur vergaderen waarbij middernacht van gisteren op vandaag werd overschreden zeggen de congres deelnemers, dat zij het hebben gehad over de „huidige problemen van Zaïre, verer gerd door gebeurtenissen in Sjaba, in het bredere kader van bezorgdheid der vijf landen omtrent de onafhankelijkheid, eco nomische ontwikkeling, soevereiniteit en veiligheid van Afrikaanse staten”. lOSiS, HAMBURG (DPA). De sociaal- m ge iberale coalitieregering van bondskanse- m Ta-I*er Helmut Schmidt staat sinds zondag etrof- oor extra regeerproblemen, inzoverre de lilver- hristen-democratische oppositie in de t door uitse „Eerste Kamer”, de Bondsraad an het Westduitse parlement nu wetten an tegenhouden. De oppositie heeft in deze bondsraad oor de verrassend verlopen verkiezingen 1 de deelstaat Nedersaksen van de stad- skruis taat Hamburg, waarover bericht, de abso- id ge- jte meerderheid verworven. In de Bonds- rectie aa(j Zyn je negen Westduitse deelstaten n West-Berlijn vertegenwoordigd. De aad fungeert als Eerste Kamer en ge- roonlijk wordt ruim negentig procent van le wetsontwerpen die van de Bondsdag Dit speelde zich af op 23 oktober 1976, een datum die neerlandici zich later nog zullen heugen, zoals wij nog altijd weten dat „Pom” Nijhoff op de stoep van Ameri- cain Eddy du Perron een klap heeft toege diend (of was het toch andersom, Du Per ron zwijgt erover in zijn vier delen brieven met Menno ter Braak, hoe nuttig dus dat Cees Buddingh’ wel over zijn breuk met K. Schippers schrijft in zijn dagboeknotities), en zoals we ook nog steeds dienen te weten dat Jacques Perk in april 1881 zijn hech te vriendschap met Willem Kloos verbrak: „Niet opzettelijk moet Jacques Willem het letsel hebben toegebracht, dat voor deze bloeder dodelijk was. Van alle slagen die het lot hem had toegediend en nog zou toebrengen, was dit de hardste, want de enige mens die hij oprecht had liefgehad, deed het hem aan”. JyU:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3