Pastoor Schoonderwoerd veertig jaar priester I; Hongerstaking in Wijk aan Duin voortgezet Frans Koster nieuwe leider van VVD marswedstrijden Regionalisatie brandweer kost Beverwijk 84 mille burgerlijke 5tand “RAADSBESLUIT DOOR KAMER NIETIG VERKLAARD I veilingen beverwijk „Arion” presenteert buur t h ui s - w ij k aa n du i n" r '•'V. I INWONERTAL BEVERWIJK BLUFT DALEN Binnen Umond ZONDAGMIDDAG OP JULIANAPLEIN I k Subsidie voor dienstencentrum voor bejaarden Vijftig mille voor herstel beschoeiing vijver Warande en DP I 9 1978 DINSDAG 6 JUNI BEVERWIJK-HEEMSKERK c VIERING IN HEEMSKERKSE MARIAKERK ?n. ÏEEMSKERK sluit in beroep en is nu in het gelijk gesteld. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Stichting Beverwijkse Montessori Kleuterschool wacht drukke maanden. V De Kamer uit Gedeputeer de Staten van de provin cie, belast met de behande- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De honger staking van de Chileense ballin gen in buurthuis Wijk aan Duin is gisteren z’n derde dag ingegaan. Elf Chilenen - tien mannen en een vrouw - weigeren sinds zaterdag voedsel tot zich te nemen. De twaalfde hongerstaker, een Hol landse vrouw, heeft zich na vier entwintig uur door een landgeno te laten vervangen. Ook deze ver vangster beperkte haar deelname aan de actie tot één dag om de rest van de week normaal te kun nen werken. Of hierna nog ande re Hollanders uit solidariteitso- verwegingen vierentwintig uur mee gaan vasten, is onbekend. De Chilenen zetten hun actie intus sen voor onbepaalde termijn voort. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Heemskerk heeft de bevolkings boekhouding vorig jaar voor het eerst sedert 1976 weer met een positief saldo kunnen afsluiten. In de gemeente werden 345 kinderen geboren. Omdat 141 inwoners overleden, is er een geboorte-overschot van 204 personen. Er vestigden zich 1737 nieuwe inwoners, terwijl 1521 mensen de gemeente verlieten, waardoor er een zogenoemd positief migratiesaldo van 216 personen ontstond. Na een administra tieve correctie op het geautomatiseerde bevolkingsbestand betekent dit een bevolkingstoename met 418 tot in totaal 32.120 zielen. lling o.m. van beroepschrif- Jjten ingevolge de lager- onder wijs wet 1920, heeft ^namelijk niets heel gelaten vlvan het besluit van de Be- Wverwijkse gemeenteraad ld.d. 10 februari 1977, waarbij de gevraagde me- Yldewerking voor de stich- Jting van een Montessori- Ibasisschool in de omge ving van de Laan van Blois, werd geweigerd. De Stichting Beverwijkse Montessori Kleuterschool ging 17 maart bij de Ka mer van G.S. tegen het be- |M Groen licht van G.S. voor Montessori-basisschool woerd van 11 tot 12.15 uur wederom in De Jansheeren. CHILENEN HOUDEN VOL De actie van de Chilenen blijft niet onopgemerkt. Bevolking Heemskerk AN- vorig jaar gegroeid VIE- EN. uren De mars wedstrijden be- CUM 1 neesj esig- terie aart- elke heer ffet, 18e ;len. GEBOREN: Arjan Talens, Hendrikus Johannes van Duijvenbode, Vincent Anthony Hendrikus Jacobus Beentjes, Jeroen Zonneveld, Ron nie Tichelaar, René Adrianus Cornells Ad miraal, Martin Groenewold, Machteld van Staalduinen, Bianca Rijskamp, Esther Ma ria Knaap, Remco Petrus Adrianus van der Gracht. OVERLEDEN: Zwaantje Tuinema, geb. Huisman, 74 jaar. Maria Johanna Theodora Meijer, geb. Boumans, 80 jaar. ONDERTROUWD: A. G. van Wilgenburg en S. de Jong, J. N. M. Molenaar en G. E. M. Lexmond, P. T. N. altus en N. A. F. Janse, N. P. de Groot en J. D. Stengs. In de openbare vergadering van de raadscommissie voor on derwijs en culturele zaken ver klaarde wethouder ir. J. Carnf- ferman, maandagmiddag dat het college afziet van een eventueel hoger beroep bij de Kroon en de zaak laat rusten. De beslissing van de Kamer laat echter onvol doende recht wedervaren aan de door de gemeente aangevoerde argumentatie, aldus B. en W. aan de raad. „Anderzijds moeten B. en W. erkennen, dat de beslissing van de Kamer van G.S. in over eenstemming is met de huidige jurisprudentie”. De groep, die een aangeslagen maar bepaald niet verzwakte indruk maakt, weet zich sinds het begin van hun actie gesteund door grote groepen uit de Bever- wijkse bevolking. Solidair met de honger staking verklaarden zich tot nu toe alle progressieve partijen met uitzondering van de CPN, verschillende kerkgenoot schappen, de afdeling Umond van Amnes- Zowel in Heemskerk als in Beverwijk blijft het aantal nieuw _,eborenen stelsel matig zakken. In Heemskerk werden vorig jaar 168 jongens en 177 meisjes geboren, waarmee de gemeente voor het eerst sinds jaren met meer vrouwelijke dan mannelij ke zuigelingen werd verblijd. De meeste kinderen worden geboren wanneer de moeders tussen de twintig en dertig jaar oud zijn, met een klein piekje in het derde tot vijfde huwelijksjaar. De Kamer uit Gedeputeerde Staten is nu tot de conclusie ge komen dat vijf kinderen niet mo- Wat de migratie betreft, blijkt het me rendeel van diegenen die rich het afgelo pen jaar in Beverwijk of Heemskerk ves tigden óf deze gemeenten juist verlieten, tussen de twintig en dertig jaar oud te rijn geweest. Opvallend is, dat het leeuwedeel van de migranten zich binnen de IJmond- grenzen beweegt. In Beverwijk vestigden zich bovendien 310 buitenlanders, tegen 255 in Heemskerk. hoopt men een vollediger overzicht te kun nen samenstellen. Uit de overzichten van het verloop van de bevolking van Heemskerk en Bever wijk kan voorts worden opgemaakt, dat in elke gemeente afzonderlijk ook druk wordt verhuisd. Naar een andere wijk verhuisden in Heemskerk 1337 personen. In Beverwijk werd de „binnenverhuizing” van 1789 personen, zowel in gezinsver band als afzonderlijk, geregistreerd. Naar een andere woning binnen de eigen wijk vertrokken vorig jaar 629 Heemsker kers, tegen 985 Beverwijkers. Tenslotte werden in Heemskerk vorig jaar 300 huwe lijken gesloten. In het Beverwijkse Stads kantoor werd 375 paartjes in de echt ver bonden. Onder leerplichtig moet name lijk verstaan worden kinderen, die volgens artikel 11 tot de school kunnen worden toegela ten en ten aanrien van wie voor de ouders, voogden of verzorgers de verplichting, bedoeld in arti kel 3 der Leerplichtwet, nog niet is geëindigd. Met andere woor den: toegelaten mogen worden kinderen die vóór 1 apriL hetzij vóór 1 oktober van het kalender jaar, waarin de toelating ge schiedt, de leeftijd van zes jaar bereiken of hebben bereikt al naar gelang de klasse, waarin rij worden geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalen derjaar aanvangt. Onder deze be- De Kamer komt dan tot de conclusie dat de door het school bestuur overlegde verklaring het vereiste aantal leerlingen be vat en dat de gevraagde mede werking tot schoolstichting ten onrechte niet is verleend. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren maandag: andijvie 25-45; bloemkool 50-140; bospeen 145-225; selde rij 25-40; kroten 52-96; peulen 940-1300; postelein 30-50; prei 20-35; raapstelen 29- 31; rabarber 45-76; radijs 65-81; snijbonen 500-600; spinazie 30-64; spitskool 61; uien per bos 29-43; waspeen 180-205. Aanvoer: spinazie 45.000 kilo; andijvie 38.000 kilo; rabarber 15.000 bos; bospeen 9.000 bos; radijs 2500 bos; sla 200.000 stuks; postelein 3.000 kilo. Bloemen: anjers 7-33; lathyrus 40-90; vi olieren 8-16; freesia 4-14; duizendschoon 55-90; pyrethrum 40-100; margrieten 50- 100; irissen 6-24; pioenen 28-65; lelies 7-26. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Pastoor C. J. A. Schoonderwoerd van de Heemskerkse Mariaparo- chie viert komend weekeinde zijn veertigjarig priesterjubileum. Zaterdag wordt in de Mariakerk om 18.30 uur een mis opgedragen met medewerking van het Dekonaal Gregoriaans Koor. Daarna brengt de fanfare St Caecilia de jubilerende priester een serenda, die vervolgens van 20 tot 21 uur receptie houdt in De Jansheeren. Zondag wordt om 9.45 uur een hoogmis opgedragen, waaraan bet dames- kerkkoor muzikale medewerking verleent. Aansluitend receptieert pastoor Schoonder- Pastoor Schoonderwoerd ontving op 11 juni 1938 rijn priesterwijding. In augustus een verzetsgroep, van tweeëntwintig per sonen die twee maanden daarvoor werd opgerold. Van die groep worden acht le den vermist. De Chileen zelf is in het concentratiekamp Puchuncavi gezeten, en werd nadat er door verschillende organi saties druk op de regering was uitgeoe fend, vrijgelaten. ir De hongerstakers in buurthuis Wijk aan Duin: aangeslagen, maar niet ver zwakt en vast van plan, hun actie vol te houden. BEVERWIJK. De regionalisatie van de brandweer in Kennemerland gaat de gemeente Beverwijk het eerste jaar ƒ84.070,- kosten. De onderlinge samen werking van de korpsen in dit gebied zal zich in eerste instantie toeleggen op de verbindingsproblematiek. van datzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaar te Warmenhuizen. Tot 1961 was hij achtereenvolgens kapelaan te Lange- raar, Amsterdam en Haarlem, waarna hij opdracht kreeg in Heemskerk een nieuwe kerk en een parochie op te bouwen. In februari ’62 volgde zijn benoeming tot pas toor van de H. Maagd Maria-parochie. Pastoor Schoonderwoerd, die op 30 ok tober de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken, neemt per 1 oktober afscheid van de Mariaparochie. De kosten van de regionale brandweer kunnen nog niet nauwkeurig worden be cijferd, maar wel kan worden voorspeld, dat deze voor 75 80 procent zullen be staan uit de kosten van melding en alarme ring en de daartoe noodzakelijke verbin- dingsapparatuur en bediening. Volgens B. en W. zal van tevoren moeten worden vastgelegd dat de uitgaven van de regiona lisatie, waarmee aanzienlijke bedragen zijn gemoeid, het eerste jaar in ieder geval beperkt blijven tot die 84 mille. Het colle ge hikt nog wel tegen de vergaande en dominerende positie van de gemeente Haarlem in de regionalisatie, maar riet op dit moment geen mogelijkheden hier wijzi gingen in aan te brengen. EHUWD: J. W. F. Vermeij en M. E. Steffens, I. N. M. Smal en A. Th. M. Veraart, H. E. Hout koop en F. Notmeijer, J. J. Meiland en E. Th. M. van Crasbeek, D. H. Briskens en C. B. S. Regeling, J. C. van Straten en J. Draaisma, S. C. van Lieshout en Y. B. P. P. van Beek, G. P. L. Scheerman en M. L. Duineveld, M. H. P. N. van Tol en Fr. Hooijenga, A. F. Los en M. S. Gerolt. (HE BO TH T Mr.J (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK B. en W. rijn bereid de Stichting Samenwerkingsorgaan voor be jaarden werk Beverwijk een extra subsidie te verstrekken van 1220,- voor uitbrei ding van het aantal werkuren van de admi nistratieve kracht bij de stichting. De Stichting ontvangt jaarlijks een sub sidie op grond van de Rijksbijdragerege- ling dienstencentra voor bejaarden, die betrekking heeft op personeelskosten, huisvestingskosten, organisatiekosten en kosten van aktiviteiten. Over de jaren 1976 en 1977 zijn exploitatietekorten ontstaan, die niet door de rijkssubsidie worden ge dekt, tot een totaal van 5244,-. Aangerien de Stichting geen reserves mag vormen, heeft het bestuur verzocht, een aanvullend subsidie van de gemeente te mogen ont vangen. Ook tegen dit verzoek om subsidie hebben B. en W. geen bezwaar. ty International, het NW, diverse studen tengroeperingen enzo’n vijfhonderd parti culieren die dit via handtekeningenlijsten aan de Chilenen lieten weten. Regelmatig worden bloemstukjes en telegrammen bij het buurthuis afgeleverd. Deze uitingen van morele steun rijn voor de Chileense vluchtelingen een stimulans, hun actie vol te houden. Met de actie beogen de Chilenen in na volging van de actie die half mei door familieleden van verdwenen politieke ge vangenen in Santiago werd gestart, het dictatoriale regiem van generaal Pinochet te dwingen opheldering over de verblijf plaats van de circa 2500 vermisten te ver schaffen. Met (nieuwe) beloften van regeringswe ge nemen de Chilenen geen genoegen: zo lang geen concreet uitsluitsel wordt gege ven over wat er van de verdwenen gevan genen geworden is, wordt de inmiddels wereldomvattende actie voortgezet. Om duidelijkheid over het lot van de vermisten te krijgen, wensen de Chilenen directe ginnen zondag om 13 uur. De wisselbeker van David son Kleding werd vorig jaar gewonnen door de Hoogovens Harmonie, dat gen worden meegeteld, maar dat er geen aanleiding bestaat de leerlingen buiten aanmerking te laten, die in de tijd, gelegen tus sen de indiening van het verzoek (9 november 1976) om medewer king tot het stichten van een schoolgebouw en de vermoede lijke datum van het gereed ko men van pet gebouw (1 augustus 1977) leerplichtig worden. paling vallen twaalf kinderen, al dus de Kamer. De opvatting van het gemeente bestuur als zou de schriftelijke verklaring van een aantal niet met name genoemde ouders niet betrouwbaar zijn en daaraan consequenties moeten worden verbonden, vindt geen steun in de wet, zo gaat de Kamer verder. Zes ouders hebben achteraf verklaard vijf opgegeven kinde ren niet naar de school te zenden, maar dat evenwel nu niet is ge bleken, dat het schoolbestuur ten tijde van de indiening van de aanvrage redelijkerwijze had moeten aannemen, dat de bedoel de kinderen de school niet zou den gaan bezoeken, er geen aan leiding kan rijn op die grond de bedoelde kinderen buiten aan merking te laten. Van Beverwijk ontbreken deze cijfers doordat bij de uitdraai van de mutaties in het geautomatiseerde bevolkingsbestand gebruik moest worden gemaakt van min of meer experimentele programmatuur. Wanneer volgend jaar gebruik kan wor den gemaakt van een tabellenpakket, BEVERWIJK. De vier leden van de nieuwe gemeenteraadsfractie van de VVD hebben Frans Koster (32 jaar) tot fractie-voorzitter gekozen. Hij neepit het leiderschap van de fractie over van drs. A. Eiff. De fractie sprak zich in de maan dagavond gehouden vergadering tevens uit voor een afspiegelingscollege waarin PvdA, CDA en VVD vertegenwoordigd zijn. riing 832, J pia), BEVERWIJK. Dinsdagavond is „Bluestrain” in de jazzhoek van Hoeve Adrichem. Deze rythme- en bluesgroep trad al eerder in de Hoeve op. Op piano en goed voor veel vocaal werk nog steeds Willem Ligthart, de motor van de groep. Op sologitaar Bert v. d. Werfhorst. Guus Reinaarts is nieuwkomer en bespeelt de basgitaar terwijl Leon Klaasse achter het slagwerk rit. Rini Oudhuis is de zangeres van Bluestrain die om 21.30 uur met het optreden begint. behaalde van het gehele concours. Tevens wordt er door „Arion” een wisselbe ker voor de jeugd en 3e divisie beschikbaar ge steld. Het programma voor zondag luidt als volgt: 13 uur jeugddivisie:. tamboer- korps „Kunst en Vriend- WUK AAN ZEE. Za terdag 10 juni luiden mu ziekvereniging „Soli” uit Driehuis-V eisen, de jeugd- drumbandfanfare „Die Wijckers” uit Beverwijk - het hoogste aantal punten en muziekvereniging „Ari on” uit Wijk aan Zee de mars- en showwedstrijden in, die „Arion” voor de achtste maal in successie op het Julianaplein orga niseert. Wethouder ir. Camfferman kon de dames en heren van de raadscommisie niet meedelen in welk schoolgebouw de Montesso ri-basisschool van start zou kun nen gaan. Vooralsnog denkt het college de school onder te bren gen bij de „moeder-mavo” in het schoolgebouw aan het Raamveld. Dit blijkt uit het statistisch overzicht van de loop van de Heemskerkse bevol king over 1977, samengesteld door het Sociografisch Bureau Beverwijk/Heems- kerk. Vrijwel gelijktijdig publiceerde dit bu reau de op het Beverwijkse bevolkingsver- loop betrekking hebben cijfers. Het inwo nertal van Beverwijk, zo kan aan dit over zicht worden ontleend, zette vorig jaar de dalende tendens voort. Weliswaar kende ook deze gemeente een positief geboorten overschot van 111 personen (393 levend geborenen tegen 282 overledenen), maar na aftrek van het nadelige migratiesaldo BEVERWIJK. De beschoeiingen van de vijvers en singels verkeren in dermate slechte toestand dat herstellen c.q. ver nieuwen noodzakelijk is, zo delen B. en W. aan de gemeenteraad mee. De defecten komen het meest voor bij de betonbe- schoeiing die geplaatst zijn langs en nabij de vijftien jaar geleden aangelegde water partijen aan de Laan van Blois, de vijvers aan de Warande, de vijver bij het herten kamp aan de Velserweg, de Dommelsingel en bij het eiland in de Stationsvijver. De gemeente gaat eerst de vijverbeschoeiing aan de Warande aanpakken en wil daar voor een bedrag van 52.000,- uittrekken. interventie van de Verenigde Naties. Voorts dringen de Nederlandse hongersta kers aan op een bezoek van de Hollandse ambassadeur in Chili aan de in hongersta king gegane familieleden van verdwenen politieke gevangenen. Tot de eisen ingewilligd worden zouden Chileense produkten geboycot moeten worden, en zouden zoveel mogelijk men sen morele en daadwerkelijke steun aan de hongerstakers moeten verlenen. Infor matie hierover is bij de actievoerders in buurthuis Wijk aan Duin te verkrijgen. Tot die Beverwijkse actievoerders be hoort overigens ook een familielid van een verdwenen politieke gevangene. Eén Chi leense vluchteling heeft sedert maart 1975 taal noch teken meer van rijn vrouw ver nomen. Het echtpaar maakte deel uit van De hongerstakers in Wijk aan Duin brengen de dagen door met schaken, dam men, lezen en praten. Ook wordt er nog wel eens een potje gebiljart. Bij de actie rijn ook kinderen betrokken, al nemen uiteraard alleen hun ouders daadwerke lijk aan de actie deel. De groep slaapt in het buurthuisatelier op schuimrubber ma trassen. Men is erg te'spreken over de medewerking van de buurthuisleiding. Deze gedachte moet nog worden uitgewerkt, natuurlijk in overleg met de Stichting Beverwijkse Montessori Kleuterschool. Niemand verwacht, dat de Stichting en de gemeente de schoolzaken vóór 1 augustus a.s. helemaal rond hebben. Het leek de commissie verstandig de hele materie rustig te bekijken en pas volgend jaar met de school te beginnen, temeer omdat men het niet fair zou vinden als de school tegen het einde van dit jaar zou gaan starten en leerlingen van de scholen uit de omgeving zou weg zuigen. De raad en B. en W. meenden vorig jaar dat medewerking moest worden geweigerd omdat van de 91 handtekeningen van ouders die verklaarden hun kind op de Montessori-school te plaat sen er slechts 72 geldig waren, waarmee niet was voldaan aan het wettelijk vereiste minimum van 75. schap” uit Harmelen; 13.15 uur drumbandfanfare „Die Wijckers” uit Beverwijk; 13.30 uur tamboerkorps „De Woudklappers” uit Hoogwoud; 13.45 uur: drumband en lyrakorps „Akersloot”; 14.00 uur tam boerkorps „Die Wijckers uit Beverwijk. Derde divi sie: 14.15 uur: muziekvere niging Vredestein uit Loos- duinen; 14.30 uur drum band „De Reef’ uit We van 845 personen en de nodige admini stratieve correcties blijkt de bevolking in 77 met 712 personen te zijn afgenomen tot 36.230 zielen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9