Het Gesprek van Mickery Workshop schenkt intense toneelvreugde j Nederlands Kamerorkest en APhO mogen voorlopig blijven I Opvoeding kind heeft wisselwerking nodig wij ontvingen De Amro Bank is er vooralle spaarders Bjr Rosemary’s baby blijft beste Lot jF^j Professor Wijdeveld en Charlotte Kohier als reconstructie Pleidooi van ontwikkelingspsycholoog !O Kwaliteit kunstzinnige vorming ter discussie Unieke Amro spaarvorm om zo snel mogelijk aan i geld voor een eigen huis te komen. Geeft momenteel een hoge rente van 6’/2 °/o, zonder vastzetten. Stok achter de deur: bij opname voor ’n andere gelegenheid dan de koop van ’n eigen huis betaalt men 2°/o opnamekosten. Dat geldt ook voor I; 1 alle opnamen binnen 1 jaar na opening van de ^-'''rekening. Extra voordeel: Eigen Huis Spaarplan-spaarders betalen een ]/2 minder afsluitprovisie, wanneer een Amro Woninghypotheek wordt afgesloten (maximaal gelijk aan het g g totaal van de bijge- S H schreven rente). 13 VARIA 19 7 8 JUNI J 1W0ENSDAG 7 -- i aan. Egmoiï omge- e heelt zoek ik dewer- kok die belanc hiktheic noemde DEN HAAG (ANP). De regering moet bevorderen dat er op korte termijn een wet komt voor registratie van belangrijke kunstschatten en voor het verbod van uitvoer van kunstvoorwerpen die karakteris tiek zijn voor de artistieke en maatschappelijke ontwikkeling van ons land. Met de stemmen van enige VVD-ers en de fractie van de PSP tegen heeft de Tweede Kamer deze opvatting dinsdag uitgesproken. ireidinc pl. za tatie er betrok i werkt 4 f 1 i mH w C' bibliotheek Kamer wil uitvoerverbod kunst bed alijke 78-23 KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) P.A.W. 2 adigd chten érso- arlem één- n het Wat Voskamp en Lambregts via de Mic kery Workshop hebben gedaan is het ma ken van een dramatische documentaire over het gesprek met Wijdeveld en de details daar omheen. Dat gebeurt niet door slechts de door Wijdeveld gesproken tekst te laten horen, doch door een acteur te gebruiken die een kopie van deze ruim negentigjarige architekt opvoert. Geen in terpretatie van een regisseur of acteur, maar een werkelijke kopie en dat gebeurt in de persoon van Jan Banting op een verbluffende wijze tot in de fijnste details. Zij deed dat in een motie die het kamer- i lid Wolff van de CPN vorig jaar februari had ingediend toen de commissie voor CRM-zaken zich bezig hield met de nota kunst en kunstbeleid. Het was een van de dertig moties, waarover de volksvertegen woordigers zich nu bogen. Ze waren inge diend niet alleen bij de behandeling van „kunst en kunstbeleid” maar ook bij die van de nota over het orkestenbestel en de nota voor een nieuw museumbeleid. De regering werd ook gevraagd de om- De beide interviewers hadden in Wijde veld een mens getroffen die op een uiterst handige manier zelf het vraaggesprek re gelde. Dat wil zeggen dat Voskamp en Lambregts nauwelijk aan vragen toekwa men; architekt Wijdeveld dosserde zijn levensopbloei („het groeide, en groeide”) als bouw-elementen die door het bijeen brengen zijn leven tot een architektonisch wonder verheffen. De gespreksleiders zijn onopvallend aanwezig, maar blijven op hun hoede en voeren een geraffineerde tegen-manipulatie uit welke de geïnter viewde ontgaat. Althans zo komt dat in de voorstelling over. Er zijn verschillende aspecten waardoor de voorstelling in Mickery ongewoon boei end is. Zo boeiend, dat je van begin tot eind met golven van genot kijkt en toe- AMSTERDAM. Twee jaar geleden, in 1976, hadden Geert Voskamp en Lamber- tus Lambregts „van het Instituut Hout appel uit Enschede” een zogenaamde levensschool een interview met de Am sterdamse architekt prof. Hendrik Wijde veld. Dat gebeurde in diens woning, ter wijl op de achtergrond Wijdevelds vrouw, de beroemde actrice Charlotte Kohier, stil aanwezig was. Het gebeurde korte tijd nadat professor Wijdevelds persoon als een soort Dit-is-uw-leven-interpretatie op de televisie te zien was geweest. Het resul taat van het bezoek van Voskamp en Lam- ibregts werd door Jasper Holthuis „gecon serveerd” op dia’s en geluidsband. Micke- \ry Workshop heeft een haarzuivere to- \n.eel-„reconstructie” gemaakt, die onder de titel „Het Gesprek” vanaf dinsdag avond (gisteren) tm. 11 juni in het Mickery theater gespeeld wordt. hoort. Eén van de aspecten die tot luiste ren activeren is de pose van de geïnter viewde, die wellicht van oorsprong opzet telijk, in de loop der jaren tot diens natuur lijke voorkomen is ontwikkeld: de leergie rige, naar kunst dorstende mens, die door ijver en schranderheid in staat was te worden wat hij is: „een beroemd man die eenvoudig gebleven is”. Ander aspect is de bijna-gelijkenis tussen de acteur en de echte Wijdeveld, zo ook de actrice (Elsy Banting) en de inmiddels overleden Char lotte Kohier. Deze beide toveren in combi natie met het prachtig in wit uitgevoerde huiskamerdecor, ook weer een getrouwe reproduktie van de sfeer van Wijdevelds interieur (wat bijvoorbeeld te zien was op foto’s op de expositie over Charlotte Koh ler in de Stadsschouwburg). Een sfeer van afstandelijkheid ten aanzien van het aard- ir Scène uit Het Gesprek, een. „reconstructie” van een interview met professor Wijdeveld. Middenachter Jan Banting als Charlotte Kohier. De wenselijkheid opleiding en uitvoe ringspraktijk in de balletwereld meer op elkaar te doen aansluiten, leidde tot de uitspraak, dat balletvakonderwijs moet worden geconcentreerd. Mede aan de hand van het advies dat de Raad voor de Kunst heeft gegeven, moet dit gebeuren. De musea worden niet op korte termijn gratis toegankelijk. Er wordt een proef genomen met vrij entree op de woensdag. De oppositie vond dat extra middelen moesten worden toegewezen voor meer kunstbeleving en kunstbeoefening. Ze wil de, dat de achterstand die sedert 1970 is ontstaan, wordt ingehaald en dat de rijks- uitgaven voor kunsten tenminste gelijke tred houden met de totale omvang van de rijksuitgaven. Daar was evenwel geen ka mermeerderheid voor te vinden. se, het alledaagse, vermengd met de reali teit van het materieel zorgeloze bestaan. En dat vind ik eigenlijk nog het allerknap ste in de voorstelling. Dat de aanwezige spelers daaraan hun deel leveren (vooral Jan Banting en Elsy Banting, die nu een maal die twee merkwaardige kunstenaars en kunstminnenden moeten uitbeelden) is onlosmakelijk van het behaalde resultaat. Zelfs een roodharige poes leverde een su bliem aandeel in de voorstelling. Katten zijn en blijven intrigerende schepselen. „Het Gesprek” heb ik gevolgd met inten se toneelvreugde en zoiets kan lang niet bij elke produktie worden gezegd. Minister Gardeniers van CRM werd voorts verzocht de beslissing over moge lijk stopzetten van de subsidie aan het Nederlands Kamerorkest op te schorten. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest kan nog blijven functioneren zolang zijn functie niet op andere wijze wordt ver vuld. Het idee van een landelijk muziekcen trum sprak de meerderheid wel aan. Dit instituut gaat de samenwerkingsverban den in het nieuwe orkestenbestel lande lijk begeleiden. De stichting overleg muziekonderwijsin- stellingen, de vereniging voor creativiteits- ontwikkeling, de bond van onderwijzend personeel en de Kunstenaarsorganisaties NW zeggen dit in een verklaring die zij maandag hebben uitgegeven. De minister van CRM stelt zich volgens hen te vrijblijvend op ten aanzien van de kwaliteit van de kunstzinnige vorming. Dat leiden de organisaties af uit de tekst van de voorgestelde rijksbijdragenrege- ling sociaal-cultureel werk waarin de mu ziekschool en de creativiteitscentra zijn ondergebracht. De vier organisaties voelen niet zoveel voor het onderbrengen van de kunstzinni ge vorming bij het sociaal-culturele werk, omdat het om verschillende welzijnsactivi- teiten gaat. Het ministerie heeft zeggen ze ook niet duidelijk gemaakt waarom dat nodig zou zijn. Ze zijn des te meer verbaasd over het vrijblijvende standpunt dat de minister nu volgens hen heeft inge nomen, omdat de afgelopen jaren juist vanuit CRM, richtlijnen voor de kwaliteit van de kunstzinnige vorming zijn ontwik keld. Eventueel zou er een specifieke centrale regeling voor de kunstzinnige vorming moeten komen, maar vooralsnog gaan de vier organisaties er van uit, dat de door hen gewenste centrale verantwoordelijk heid toch nog tot uitdrukking zal worden gebracht in de rijksbijdragenregeling soci aal-cultureel werk. boek onder meer de verschillen opvoedingssferen. Dat is ook gebeurd met „Het zaad van de duivel” van Gene Thompson, een lang niet onverdienstelijk boek, ook wel spannend, maar zeer voorspelbaar en nauwlijks origineel meer. Thompsons boek, intelligent geschre ven, werd uitstekend vertaald door Pon Ruiter, verscheen als paperback bij El sevier en kost 16,90. righeid en wisselwerking in de relatie tussen kind en opvoeders. W. H. O. Smith, De ontwik keling van het kindin het perspectief van cultuur en opvoeding (AMBO). UTRECHT (ANP). De landelijke overheid moet verantwoordelijk blijven voor de kwaliteit van de kunstzinnige vorming zoals die onder meer wordt ver zorgd door muziekscholen en creativi teitscentra. Dit is tegelijk ingegaan met de verhoging van de tarieven. Gratis openstelling zou derving van meer dan vier miljoen gulden betekenen. Ook een gratis openstelling buiten het toeristisch hoogseizoen van de musea die van educatief belang zijn en juist in gezinsverband-plegen te worden bezocht, kon geen meerderheid in de Tweede Kamer vinden. Alleen de opposi tie stemde voor zo’n proef. De VVD- en CDA-fracties waren met die van D’66 en DS’70 voldoende om de motie van tafel te werken, waarin de rijksover heid een actief verzamelmuseumbeleid op het gebied van moderne beeldende kunst was toebedacht. Ook was er geen meerderheid voor de motie om een regio aan te wijzen voor experimenten met een muziekcentrum voor een geïntegreerd aanbod van allerlei vormen van muziekbeoefening. Wel zal er worden nagegaan hoe in de muziek grote re groepen van de bevolking kunnen wor den bereikt. Veel te ondoordacht werd de motie ge acht om de basissalarissen van alle musici gelijk te maken. Wel was een meerderheid van de Tweede Kamer er voor te vinden aan subsidiëring een voorwaarde te ver binden tot democratisering van de muziek instelling. SINDS DAVID Levine Rosemary’s baby schreef, zijn er verscheidene po gingen ondernomen om zijn succes te evenaren en ook de filmindustrie heeft dankbaar geprofiteerd van de renais sance van het verschijnsel „occulte thriller”. Rosemary’s baby blijft echter onovertroffen. Dat ligt niet alleen aan Levine’s vakmanschap, maar waar schijnlijk ook aan de beperktheid van het onderwerp. De reïncarnatie van de duivel, de (vooral ook seksuele) aspecten van zijn verhouding tot de mens, het smakelijke griezelen dat nu eenmaal aan dergelij ke verhalen verbonden is, het zijn alle maal zaken die eigenlijk maar éénmaal echt goed op papier of celluloid vastge legd behoeven te worden om alle navol gingen bij voorbaat tot mislukking te doemen. ir De ontwikkelingspsycholoog W. H. O. Smith belicht in het hierbij beschreven die zich kunnen voordoen in uiteenlopende Smith belicht de ont wikkeling van het kind in een brede, menselijk, cul turele en opvoedkundige samenhang. Verschillen de ontwikkelingstheori eën passeren de revue, benadrukt wordt de be langrijke rol van de taal en het leren denken en spreken. Naast het effect van onderwijs en de rela tie met sociaal milieu, schetst Smith verschillen in Westerse en niet- Westerse opvoedingssfe ren. Veel nieuwe inzichten zijn er in dit van een uit gebreide literatuurlijst voorziene boek, niet te vinden. Wel stelt Smith een aantal originele vra gen die hij aan de hand van treffende voorbeel den uit vrij recent onder zoek, boeiend illustreert. F.L. Aansluitend bij de op vatting van zijn Neder landse collega prof. M. J. Langeveld, ziet Smith het kind als „animale edu- candum” een wezen, dat niet alleen opgevoed kan, maar ook opgevoed moet worden, wil het zich ten minste ten volle tot mens kunnen ontplooien. Het accent moet liggen op de voortdurende wederke- „De weeskinderen van oma Betto” door Brigitte Hermans, uitgave Leo pold 13.90). „Maria en opa” door Hans-Eric Hell- berg, uitgave Leopold 13.90). „De kat in de gordijnen” door Dolf Verroen, uitgave Leopold 15.90). „De uitvindingen van Leonardo da Vinei” door Charles Gibbs-Smith met een voorwoord van Rudy Kous broek, uitgave De Haan 19.50; prijs na 1 augustus ƒ27.50). „Onderwijs in beweging”, voor ver nieuwing en democratisering, sa mengesteld door Onno Bosma, Ma- risca Milikowski en Sylvia Schreu ders, uitgave Pegasus 8.00). „Gezellig winkelen in Amsterdam”, door André Leenes en Camilla Ze- guers, uitgave Elsevier (f 14.90). verschillende ontwikke lingsstadia, baby, peuter, kleuter enz. met bijbeho rende lichamelijke ken merken en het emotione le wel en wee, komt het „verschijnsel” opvoeding er bij de ontwikkelingsp- sychologen bekaaid af. Grote vooruitgang is ge boekt bij de institutiona lisering en bewerktui ging van de opvoeding, maar geen enkele voor uitgang is er te bespeu ren op het gebied van de opvoeding zelf, is de som bere constatering van de in Canada docerende ontwikkelingspsycho loog prof. W. H. O. Schmidt in zijn boek „De ontwikkeling van het kind”. vang na te gaan van de handel in kunst voorwerpen uit zogenaamde Derde wereldlanden. Onverantwoorde import moet worden tegengegaan. Voor de kunst en het kunstbeleid werd voorts een schema verlangd voor het door voeren van de decentralisatie en de daar mee verband houdende inspraak en finan ciële verhoudingen. Waar bij decentralisa tie werkgelegenheid in het geding is moet met werknemers en werkgevers worden overlegd, vond een kamermeerderheid. „TERUG NAAR DE NATUUR”, roept in de achttiende eeuw Jean Jacques Rousseau zijn tijdgenoten toe en in zijn „Emile” propageert hij de natuurlijke opvoe ding en ontwikkeling van het kind ver weg van de verwoestende in vloed van de corrupte, onnatuurlijke maat schappij. Slechts dan, als de natuurlijke ont plooiing onbelemmerd doorgang vindt, zullen de scheppers van een nieuwe, frisse wereld kunnen opstaan. n U Th. „De dag dat de paus ontvoerd werd” roman door Michael Shepherd, uit gave L. J. Veen 22.50). „Dood van een dictator” roman door Patrick Alexander, uitgave L. J. Veen 19.50). „Regiment des doods” door Sven Hassel, uitgave De Boekerij 24.50). „Dubbelspel om Dunja” roman door Heinz Konzalik, uitgave De Boekerij 28.50, prijs na 1 september 33.90). „Een dal van liefde”, roman door Catherine Marchant, uitgave De Boekerij 24.90). „Franse toestanden”, een verzame ling korte verhalen van Robert Franquinet die in de jaren zestig al in Vrij Nederland, De Groene Am sterdammer en Het Parool werd ge publiceerd. Uitgave Corrie Zelen, prijs 14.90. „De’brave revolutie”, Cubaanse ont moetingen door Herman Vuijsje, uitgave Het Wereldvenster 22.50). Van de schrijfster Utta Danella ver schenen bij de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij twee ro mans onder de titel „Een meisje van stand” en „Vakantie in Venetië”; prijs 14.50 per boek. „De grote wereld en de kleine Eliza beth” door Adriaan Hoekmeijer, uit gave De Boer Maritiem (herdruk ƒ15). „Bomen en struiken van Europa”, herkenningsgids met meer dan 100 illustraties in kleur, door Oleg Polu nin, uitgave Zomer Keuning 29.50). „Edelstenen in kleur” door Ove Dragsted en B. Krijger, uitgave Moussault 37.50). „Planeet Aarde in kleur” door Peter Lancaster Brown, uitgave Mous sault 34.50). „Leven tussen huizen” door de Deen se architekt professor Jan Gehl (ver taling Jan van Beusekom), uitgave De Walburg Pers 36). O/2 Tb Wat nu ontwikke lingspsychologie heet, heeft na Rousseau’s cul- tuur-utopistische ideeën nog vele gedaanteverwis selingen ondergaan. De overeenkomsten en ver schillen tussen het leren en de ontwikkeling van dieren en mensen zijn via experimenten veelvuldig nagegaan en opgete kend; wisselend is de in vloed van de omgeving benadrukt. Maar ondanks de zui vere afbakening van de Het Amro Eigen Huis Spaarplan. Ik

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13