’n Ei hoort erbij Nederland leed 20,2 _mln verlies Overplaatsing van bedrijf naar Brussel l dó' 5 Karnemelk hele liter tij delijk 87 tussen de bedrijven door Voedingsbond CNV wil enquête beleid BATCO r rondvaartrederijen kent geen grenzen „Sociale achterlijkheid bij Amsterdamse Baan van 180 man bij Rinco Sport op de tocht IpENSDAG 7 LU VERVOERSFEDERATIE NVV/NKV IN BLAD „ONDERWEG”: 19 ECONOMIE 19 7 8 JUNI Reacties i Invloeden Gebruik'm goed. EEG en Portugal NKF-Groep it. fco- CH S l cro f 5- Reiss en Co Bly denstein- Willink Beers (bedrijfswagens) DEN HAAG (ANP). Het is de vertegen woordigers van werknemers en werkgevers binnen de werkgroep minimumloon van de Sociaal-Economische Raad (SER) niet gelukt, eenstemmigheid te bereiken over een bijzon dere verhoging van het minimumloon. De vak beweging vindt dat er een verhoging moet komen omdat er een achterstand van 1,6 pro cent moet worden weggewerkt. De werkge vers achten een dergelijke stijging nu niet wenselijk. Winstprognose VRG Akzo-iening Grindwinning Noordzee RESULTATEN OVER 1977 Philips-Duphar (ADVERTENTIE) Geen eenstemmigheid in SER over verhoging minimumloon Fondse oteerd (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) i 9. uw gen s in t. Alleen voor Melkunie- of' Menken Landbouw produkten. ptt post intle. Per» „Wij willen via de rechter de uitspraak claim, ten. 7» 162.9 troep”. Het blad noemt de rederijen Kooij, Lovers, Noord-Zuid en d’Amstel. „De enige twee rederijen die een normale arbeidsovereenkomst met hun kapiteins W afsluiten zijn Holland International (het vroegere Bergman) en Rederij Plas”, al- 74,ij dus de vervoersfederatie. Volgens het blad zetten de malafide Dit staat in het blad „Onderweg” van de vervoersfederatie NW/NKV. De bon den noemen de situatie in de Amster- Dit blijkt uit een gisteren bekend gemaakt ontwerp advies van de werkgroep dat vrijdag 16 juni wordt behandeld in de voltallige SER-vergadering. In november 1977 heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken, drs. J. Boersma om een advies hierover gevraagd. In zijn adviesaanvraag noemde minister Boers ma het overigens zelf niet wenselijk, tot een verhoging over te gaan, omdat er al enige jaren sprake zou zijn van een sterkere stijging van het minimumloon ten opzichte van de overige lonen. OLDENZAAL (ANP). Bij Rinco Cam ping Sport in Oldenzaal dreigen 180 werknemers op straat te komen staan. Er zijn onderhandelingen gaande tussen het bedrijf en de vakbonden om binnen korte tijd het werknemersbestand te halveren. UTRECHT (ANP). De Voedingsbond CNV vindt dat er voldoende gronden zijn om een enquête in te r ellen naar het beleid van de directie van het sigaretten concern British American Tobacco Com pany (BATCO). De advocaat van de voe dingsbond zal zo spoedig mogelijk een enquête verzoek indienen bij de Onderne mingskamer van het gerechtshof in Am sterdam. De bond is tot deze maatregelen geko men omdat de BATCO-directie, „ondanks alle mooie woorden over constructief over leg en bespreekbaarheid v an alternatieven op het standpunt blijft staan dat de siga- rettenproduktie voor de Benelux in Brus sel moet worden geconcentreerd. Dit heeft tot gevolg dat de Amsterdamse produktie- vestiging met 250 werknemers zou dicht moeten”, aldus de bond. Beleidsmedewerker H. T. van der Kolk van de CNV-bond zei desgevraagd dat het uniek is dat een vakbond een enquêtepro- cedure aankaart tegen een goed renderend bedrijf. Al eerder heeft men van dat recht gebruik gemaakt, maar toen betrof het alleen bedrijven die met zware verliezen kampten. zijn afgevloeid zullen er nog maar 190 man werkzaam zijn. Het bedrijf procudeert tuin- en campingmeubelen en tenten. De directie wil volgens de bond na ette lijke onderhandelingen niets weten over het behoud van de vestiging in Amster dam. Dit ondanks het feit dat de verwach tingen voor 1978 goed zijn en men op een redelijke winst rekent. De voedingsbond CNV zegt dat een gerechtelijk onderzoek naar het gevoerde directiebeleid via die enquête nog het enige middel is om de werkgelegenheid te behouden. en zijn volledig afhankelijk van de goed geefsheid van de toeristen om aan de onzekerheid van hun schamele inkomen het hoofd te bieden”, zo staat in het blad. Bij Rederij d’Amstel zouden toeristen zowat geprest worden om fooien te ge ven. „Bijlen heet dat in vakjargon, ofte wel uitmelken”. Volgens de bonden weigeren de kapi teins bij Holland International (door de vervoersbond als een bonafide rederij gekwalificeerd) fooien aan te nemen om dat deze ervan uitgaan dat hun CAO- inkomen goed genoeg moet zijn om fooi en te kunnen afslaan. Volgens een berekening van de toenmalige minister was het reëel beschikbare inkomen van de minimumloners in de jaren 1973 tot en met 1977 gestegen met 17,8 procent tegen dat van de modale werknemer met 10,3 procent. Ook vreesde hij dat zo’n stijging de positie van de laagst betaalden op de arbeidsmarkt nadelig zou beïnvloeden. Binnen de werkgroep is men het ook niet eens kunnen worden over de wenselijkheid, bij de aanpassing van het minimumloon rekening te houden met specifieke loons verbeteringen die voortvloeien uit een herziening van de beloningsstructuur in een bedrijfstak. Werkgevers vinden dat die loonontwikkelingen niet moeten meetellen, de werknemers vinden van wel. In het ontwerp-advies staan ook de invloeden aangege ven van een verhoging van het minimumloon op de werkgelegenheid. Volgens de werkgroep zijn de negatief- ste effecten te verwachten bij bedrijven die veel mini mumloners in dienst hebben en een slechte rendement- spositie kennen. boven water krijgen dat de BATCO- directie zich schuldig heeft gemaakt aan wanbeleid en dat men vooral op sociaal gebied heeft gefaald. Wij hebben bewijzen in handen dat de directie bijvoorbeeld de ondernemingsraad heeft voorgespiegeld dat er niks aan het handje was, terwijl men tegelijkertijd al voorbereidingen trof om de boel naar Brussel te verhuizen”, aldus Van der Kolk. De Voedingsbond CNV wist destijds via een kort geding te verijdelen dat BATCO het produktiebedrijf in Amsterdam over hevelde naar Brussel. Maar ook bij het overleg dat daarna volgde hield de BAT CO-directie wat betreft de verhuisplannen voet bij stuk. De Voedingsbond CNV hoopt de actie samen met de betrokken FNV-bonden op touw te kunnen zetten. Ook valt niet statistisch aan te tonen dat het minimum jeugdloon effect heeft gehad op de jeugdwerkloosheid. Wèl blijkt het aandeel van de jongeren in de totale personeelsbezetting sterk te zijn gedaald. Voor een deel valt dit te verklaren uit een aantal onderwijshervormin gen, zoals de partiële leerplicht en de verhoging van de leerplichtige leeftijd (ongeveer 30.000 plaatsen). Maar de totale daling bestond tussen november 1974-’76 uit 170.000 plaatsen. Met name onder vrouwen t/m 22 jaar trad een scherpe stijging van de werkloosheid op. Overigens stelt het rapport dat het moeilijk is na te gaan of een terugval in de werkgelegenheid in bepaalde secto ren verklaard kan worden uit de ontwikkeling van het minimumloon. Daarbij spelen aspecten mee als de techno logische vernieuwingen, verschuivingen in de vraag naar produkten. Zonder het bestaan van een wettelijk mini mumloon zouden vrijwel zeker de laagste lonen ook zijn opgetrokken. Dat effect geldt ook voor bedrijfstakken die weinig mogelijkheden hebben om kostenstijgingen in de prijzen door te berekenen, en die veel uitstraling ondervinden van een verhoging van het minimumloon op de „nabijgelegen” loonschalen of sociale verzekeringsuitkeringen. Er heerst volgens Heslenfeld een moor dende concurrentie tussen de reders die malafide praktijken in de hand werkt. „De rondvaart was vroeger een aardig bedrijf, maar het is nu zo ongezond ge worden als de pest”, zei hij. Ook de door de bonden als malafide omschreven re derij Lovers spreekt de beschuldigingen tegen. Op immaterieel gebied vormt de werk gelegenheidsparagraaf het grootste strui kelblok. De vakbonden willen dat er geen gedwongen ontslagen vallen en dat vaca tures worden aangevuld. Met die eisen willen de vakbonden voorkomen dat de produktie van Amsterdam naar Brussel overgaat. De Europese Gemeenschap gaat zo spoe dig mogelijk met Portugal onderhandelen over het lidmaatschap van dat land met de EEG. Dat is gisteren in Luxemburg be paald door de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EEG-landen. Hoewel niet officieel, is bekend dat men mikt op oktober om de onderhandelingen met Por, tugal te openen. De tot het Philips-concern behorende NKF-Groep (kabels, kunststoffen) heeft vorig jaar bij een van 1342 mln tot 1371 mln gestegen omzet bijzonder teleurstel lende resultaten geboekt. Het bedrijfsre sultaat daalde van 64,3 tot 50,6 mln en de nettowinst daalde met 56 pet van 35,4 tot 15,7 mln. Voorgesteld wordt het divi dend te verlagen van 16 tot 14 pet, waarvan reeds 6 pet als interimdividend is uitge keerd. De vooruitzichten voor 1978 wor den beter beoordeeld vooral door enkele belangrijke exportopdrachten, zo blijkt uit het jaarverslag. nde ning et u en? nte- 71,0 143,1 460 0 De eigenaren van twee rondvaartrede- rijen ontkenden gisteren desgevraagd de beschuldigingen. i0 o 5 1, 399, De nettowinst van Handelsvereniging v.h. Reiss en Co es vorig jaar gedaald van 1,75 mln naar 1,58 mln of per aandeel van 25 nominaal van 17,13 tot 12,22. Hierbij moet bedacht worden, dat mede in het licht van het 75-jarig bestaan van Reiss een bonus van 7,5 pet in aandelen werd uitgekeerd. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 6. Over de toekomst is het bedrijf niet pessimistisch, aldus het jaarverslag. Blydenstein-Willink heeft in de eerste 15 weken van 1978 een ten opzichte van dezelfde periode van 1977 met ongeveer 5 pet hogere omzet geboekt. De directie ziet in de hogere omzet de bevestiging, dat de afnemers hun vertrouwen blijven schen ken, ondanks de moeilijke periode welke Blydenstein doormaakt. Het bedrijf zag vorig jaar de omzet dalen van 93,9 mln tot 84,7 mln. Het exportaandeel van de omzet zakte van 49 tot 45 pet. Het verlies nam toe van 598.000 tot 2,4 mln. Reder H. C. M. Heslenfeld van „Noord- Zuid” zei dat hij juist alles zo netjes mogelijk doet. „Ik heb voor al mijn per soneel een schriftelijke arbeidsovereen komst afgesloten en weiger iemand zwdrt uit te betalen”, zei hij. Naar zijn mening bestaan er in de Amsterdamse rondvaartwereld wel veel misstanden. Zo zijn er naar zijn zeggen collega’s die zich inderdaad bedienen van de door de bonden genoemde praktijken. Het geld dat ze daardoor uitsparen wordt volgens hem gebruikt om buschauffeurs, die toe risten brengen, forse premies uit te beta len. De vakbonden hebben gisteren zonder resultaat met de directie van BATCO verder gepraat over een nieuwe CAO. Volgens districtsbestuurder W. P. van de Stokker van de Industriebond NVV neemt de directie zowel wat betreft de materiële als de immateriële punten een erg halsstarrige houding aan en wil de directie niets weten van verhoging van de minima in de prijscompensatie en de va kantietoeslag of van een extra vakantie dag. De resultaten bij Beers’ Zonen (bedrijfs wagens) hebben zich in het eerste kwartaal van dit jaar op hetzelfde hoge niveau be wogen als die van 1977, maar de directie verwacht enige daling van de totale vrachtwagenmarkt in Nederland, aldus het jaarverslag. De nettowinst van Beers bedroeg vorig jaar 7,6 mln tegen 6,3 mln in 1976. Voorgesteld wordt een con tant dividend van 7 per aandeel van 20 (v.j. 6,60) alsmede een stockdividend van 5 pet ten laste van de dividendreserve. DEN HAAG (ANP). Esso neder- land BV heeft in 1977 na verrekening van belasting een verlies geleden van ƒ20,2 mln of 21 cent per liter. In 1976 werd per liter nog 6 cent verdiend en bedroeg de totale winst 7 mln. De verwachtingen waren al niethoog ge spannen, maar het uiteindelijke be drijfsresultaat is nog slechter uitgeko- men dan verwacht, zo blijkt uit het jaaroverzicht. rederijen overwegend AOW’ers en 65- plussers achter het roer omdat deze krachten goedkoop zijn. „Het loon dat Kooij betaalt is een grijpstuiver: 240 gul den per week en Lovers scheept zijn AOW-kapiteins na een zevendaagse wer kweek af met 300 gulden”, zo staat in „Onderweg”. Met de afdracht van sociale premies aan de bedrijfsverenigingen is het vol gens de bonden ook niet zo best gesteld. „Een kapitein die na twaalf jaar trouwe dienst invalide werd, ondervond tot zijn schrik dat zijn uitkering van het GAK slechts tachtig gulden per week groot was. Bij nader onderzoek bleek dat de werkgever tienduizenden guldens aan sociale lasten niet had afgedragen”. Ook zouden rederijen hun kapiteins sommen geld „zwart” in de hand drukken als deze beloofden niet mee te werken aan de totstandkoming van een CAO. Een woordvoerder van Rederij Kooij noemde deze beschuldigingen in een eer ste reactie „uit de lucht gegrepen”. „De kapiteins van de malafide rederij- NV Gemeenschappelijk Bezit VRG (han- delsonderneming, etiketten en papier) handhaaft de eerder uitgesproken progno se dat de winst over 1978 niet zal achter blijven bij die over 1977. Er is een aanwij zing dat eerder een iets hoger resultaat mag worden verwacht. De orderporte feuilles van de drie divisies zijn zeer goed gevuld, zo is gisteren in de jaarvergade ring meegèdeeld. Akzo zal haar 6,75 pet obligatielening per 1985 van 60 mln Zwitserse franken vervroegd aflossen tegen 101 pet op 15 september, aldus een mededeling van de effectenbeurs in Zurich. Akzo maakte eer der de vervroegde aflossing bekend van de 5,5 pet obligatielening per 1982 van 50 mln Zwitserse franken tegen pari op 31 juli. 115,11 581 116,1 13 172,(1 36.1 7,1 95,1 281 58,1 118,(1 52,1 BO.J 53,1 70,achterlijkheid 41, S* 63,S 133,i 105,1 112J 363 Er zit geen grind in het Nederlandse deel van de Noordzee. Winbare grindvoorko- mens zijn beperkt tot het Britse continen tale plat. Deze mededeling heeft de Vereni ging van Grind- en Zandproducenten ont vangen van de Rijksgeologische Dienst. De RGD heeft de producenten nogmaals laten weten dat de winning op het Britse continentale plat door milieukwesties steeds moeilijker wordt, terwijl ook het Britse eigen gebruik remmend zou kunnen werken op export naar Nederland. Vol gens de vereniging betekent dit dat voor de beton- en asfaltfabricage de bouw in Ne derland derhalve voor het merendeel af hankelijk blijft van de in midden-Limburg geconcentreerde grindwinning. Een onge stoorde aanvoer zal echter gevaar lopen door het terughoudende provinciale beleid bij het verlenen van ontgrondingsvergun- ningen. 81,S 195,i 65.1 61.1 - 130,0 56,5 28,9 151,1 75,1 97,1 59,5 34,! 148,d 89,1 99,1 57,5 189,0 38,5 97,1 108,1 68,0 71,S 49,5 45,8 260.0 178,5 116,0 355,0 sche ÏH sen. dit euvel llEsso nog toe”, aldus de vervoersfederatie. De woordvoerder van Rederij Kooij daaren tegen zei dat er wekelijks controle plaats vindt. De vervoersfederatie heeft er bij de gemeente Amsterdam op aangedrongen alle rederijen te verplichten de CAO toe te passen en een vergunningenstelsel in te voeren. Potentiële rondvaarders kun nen dan pas een vergunning krijgen als zij een schriftelijke arbeidsovereen komst per werknemer kunnen overleg gen. In Rotterdam wordt dit systeem volgens het blad al gehanteerd. De eige naar van Rederij ’d Amstel vraagt zich af of, als de plannen van de bonden door gaan, de rederijen het hoofd wel boven water kunnen houden. In 1977 werden bij het bedrijf al 110 werknemers ontslagen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de grote voorraad en de concurrentie van Zuideu- ropese landen de oorzaak van de sterke afbouw van het personeelsbestand. Medio 1977 waren nog meer dan 500 man werkzaam bij het bedrijf. Als de 180 man ‘•i Ook menen de bonden dat malafide rederijen stevig de hand lichten met de vermakelijkheidsbelasting. Verenigin gen die een rondvaart willen maken bij voorbeeld, betalen volgens het blad het verschuldigde bedrag met een blanco kwitantie zonder in ruil daarvoor kaart jes te ontvangen. „Een eenvoudig en slimme wijze om de vermakelijkheidsbe lasting te ontduiken, controle ontbrak tot De voornaamste oorzaak van het ne gatieve resultaat is dat de verkoopprij zen op binnenlandse en exportmarkt in nog mindere mate dan in 1976 een dek king van de integrale kosten mogelijk maakten. De grote raffinage- overcapaciteit in West-Europa voor olie-industrie in zijn totaliteit staat een verbetering van de dekking van de kos ten in de weg. Naast deze alom van toepassing zijnde verklaring gold voor Esso Nederland dat door daling van het verkoopvolume bunkers en exporten de dekking van met name de vaste kosten achter bleef. In het Esso-circuit is de Esso Raffina derij Rotterdam één van de zwaarst getroffen bedrijven. De ombouw van inefficiënte, buiten bedrijf pijnde distil- latie-eenheden tot conversie- installaties vormt een belangrijke maatregel ter oplossing van het pro bleem van de overcapaciteit. Hoofdelementen die het negatieve re sultaat in 1977 grotendeels hebben be paald waren: de óok in 1977 met 10 pet gestegen prijzen van de ruwe aardolie; de bij de stijgende grondstoffen aan zienlijk achtergebleven produktop- brengsten; een daling van bunkerver- kopen en export, waardoor het effect van een relatief gunstige ontwikkeling van het binnenlands verkoopvolume te niet werd gedaan. Verder de onderbe zetting van de raffinaderij waardoor de vaste kosten zwaar drukken op de ex ploitatierekening. Een puur extern ne gatief element is de ook nog in 1977 voortdurende inflatie van 7 pet, die haar invloed heeft doen gelden op de bedrijfskosten. Die zouden overigens ook zonder deze inflatoire invloed on voldoende door opbrengsten gedekt zijn geweest. Er zijn wel tekenen die er op wijzen dat een verbetering van de resultaten bij Esso Nederland tot de mogelijkhe den behoort. 63,1 49,5 38,5 55,0 58J 40, ! 41, ! 620,1 56,i 73, 56,8 damse rondvaartwereld „een asociale 44,t 52,1 139,1 38,1 50,1 126,1 63,! 58,i AMSTERDAM (ANP) „De sociale in het Amsterdamse rondvaartwereldje kent geen grenzen. Vier van de zes rondvaartrederijen ma ken zich in min of meer ernstige mate schuldig aan het aanmoedigen van 123,ij zwartwerken, gesjoemel met vermake lijkheidsbelasting, ontduiken van mini mumloon en sociale lasten, intimidatie van ontevreden kapiteins, onbehoorlijk lange arbeidstijden en grove concurren tie”. Philips-Duphar verwacht, dat besprekingen die zijn gevoerd met de Amerikaanse Mallinckrodt en de Westduitse Byk-Gulden Lomberg Chemische Fabrik GmbH in Konstanz zullen leiden tot de overneming van Duphars activiteiten op het gebied van radio-actieve isotopen door de twee buitenlandse bedrijven. De activiteiten zijn geconcentreerd in het cyclotron- en isotopenlaboratorium in het Noordhollandse Petten, waar ruim 90 mensen werken. De overrfbming zal geen nadelige gevolgen hebben voor het personeel in Petten, aldus Philips.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19