MEXICANEN MOGEN ZICH GAAN VOORBEREIDEN OP SPANJE 1982 Argentina '78 Arbitrage in nadeel Frankrijk ARGENTINIË KREEG VOORDEEL TWIJFEL L Videoband Telefonades stelden René op z’n> gemak overgevlogen ■IM -1 19 7 8 O E NSDAG 7 JUNI ersch (Van onze speciale verslaggever) Iets beter 381 inno Kansen 1 53 in n aan aan voot 220 I 3 aar N an Steenhard CORDOBA. Met het punt dat de Westduitsers in de openingswed strijd in Buenos Aires van de Polen afsnoepten, plus de twee punten die de wereldkampioen van 1974 dinsdagavond in het Chateau Carre- ODieJas van Cordoba aan hun totaal konden toevoegen door tegen het p e litermate zwakke Mexico zes doelpunten te produceren, mag gevoeg lijk worden aangenomen dat de „Mannschaft” van de scheidende jondscoach Helmut Schön zich voor de tweede ronde van dit wereld kampioenschap voetbal heeft geplaatst. Onbegrijpelijk g* F ww»- l'T rf- René van der Kerkhof. (Van onze speciale verslaggever) 1 (Van onze speciale verslaggever) Tunesië had Polen bijna ontgoocheld Jt r Grote zege (6-0) West-Duitsland geen houvast voor volgende ronde Peda lerwi] achterwege. De vrij jeugdige ploeg van Roca, zelf een oud-international, die erva ren spelers als Guzman, Chaves en Jimi- nes na de kwalificatiewedstrijden op een zijspoor heeft gezet, mist duidelijk de kwa liteit om in dit wereldkampioenschap ook maar een verrassing te scoren. De Mexicanen zijn na de nederlaag te gen de Duitsers uitgeschakeld en kunnen zich nu in alle rust voorbereiden op het toernooi van 1982 in Spanje, waar spelers als Rangel en Sanchez zich misschien wel in de picture kunnen spelen. In Argentinië is hun rol uitgespeeld. Dit toernooi is voor deze nog erg onervaren ploeg duidelijk veel te vroeg gekomen. Het is voor de Middenamerikanen een erg leerzaam toer nooi, beslist niet meer. Het was dan ook volkomen onbegrijpe lijk dat de Westduitsers tevoren zo tegen dit duel hebben opgezien. Alleen in de eerste paar minuten konden de Mexica nen, dankzij de afwachtende houding van de Duitsers, nog enigszins redelijk tegen spel bieden. Na het vroege doelpunt van Dieter Muller was het echter finaal voor bij voor de Mexicanen, die steeds verder op eigen helft werden teruggedrongen en in het laatste kwartier van de eerste speelhelft niet minder dan drie doelpun ten om de oren kregen, omdat ze de Duitsers aan alle kanten ruimte gaven en vrijwel geen moment serieus tot echte mandekking overgingen. Dieter Muller scoorde in de 29e minuut zijn tweede treffer. Rummenigge profi teerde zeven minuten later van een erg amateuristisch genomen vrije trap van Lo- Kenmerkend voor de spannende strijd tussen Polen en Tunesië was dit kopduel tussen Khaled Gasmi (rechts) en de Pool Deyna die in een overwinning voor de Tunesiër eindigde. pez Zarza en soleerde vanuit diep op zijn eigen speelhelft naar het doel van José Pilar Reyes toe. Op slag van rust kreeg Mexico zijn vierde tegentreffer te incasse ren. De Mexicanen stonden nog uitvoerig met de Syrische scheidsrechter Bouzo te converseren toen Flohe de bal met een afstandsschot al lang en breed achter de voor Reyes ingevallen Pedro Soto had gemikt. Reyes was even tevoren bij het doelpunt van Rummenigge geblesseerd geraakt en moest per brancard van het veld worden gedragen. Hij liep een vrij ernstige knieblessure op en foto’s zullen moeten uitwijzen of hij de derde en laatste wedstrijd van de Mexicanen tegen Polen nog zal kunnen meespelen. Het einde van de eerste helft betekende in feite reeds het eindsignaal voor de Westduitsers, die zich na rust nauwelijks nog serieus hebben ingespannen. Wel werden nog twee doelpunten gescoord (Rummenigge en Flohe), maar dat was De Franse coach Michel Hidalgo had in vergelijking met de wedstrijd tegen Italië vier wijzigingen doorgevoerd. Twee daar van in de defensie, waar Lopez en Battis- ton de plaatsen innamen van Janvion en Rio. Het mocht niet baten. Lopez moest de bal van de doellijn halen, Kempes raakt doelman Bertrand vanaf enkele meters en dezelfde speler knalde tegen de paal. De mannen uit het land van Marianne dach ten ongeschonden de rust te halen tot die dubieuze beslissing van het arbitrale duo de droom wreed verstoorde. Een klap voor de Fransen. Zeker. De uitwerking was anders. Plotseling bleek het de ploeg die in Parijs Brazilië zijn eerste nederlaag na 25 interlands bezorg de. Die opleving maakte de strijd interes sant en dit werd mogelijk gemaakt door de taktiek van Caesar Luis Menotti. De „Dun ne” deed het dun door de broek van angst. Kempes moest terugblijven op het mid denveld. Argentinië probeerde de bal in de ploeg te houden, de diepte verdween uit het spel en daarmee het gevaar Leopoldo Luque. Meer dan op Michel Platini, aangekon- digd als de nieuwe wereld vedette, zullen de Europese topclubs de jacht openen op deze Argentijn. Hij haalde zijn medespe lers, coach en zijn land uit de voetbalpro- blemen door met een geweldige knal num mer twee aan te tekenen. Argentinië met Italië in de tweede ronde, Frankrijk en Hongarije kunnen de koffers pakken. Voor beide landen is het jammer, zoals het ook spijtig is voor het wereldtoer- nooi dat de arbitrage een belangrijke rol gespeeld heeft. Meer dan de Portugees in de eerste wedstrijd gaf Jean Dubach (48) het voordeel van de twijfel aan het thuis land, dat opnieuw door 80.000 waanzinnig enthousiaste supporters gesteund werd. Leopoldo Luque passeert met een fraai afstandschot de Franse doelman Dominique Baratelli en brengt Argentinië op een 2-1 voorsprong, die niet meer prijsgegeven zou worden door de ploeg van trainer Menotti. MENDOZA. Drie artsen en een serie peperdure telefoongesprekken tussen Po- trerillos en Nederland (meer dan een tien tje per minuut) zijn eraan te pas gekomen om René van de Kerkhof gerust te stellen. Al die medici slaagden er tenslotte in de verontruste vleugelaanvaller er enigszins van te overtuigen dat hij tegen Peru best kan spelen ondanks een scheurtje in een van de handwortelbeentjes van zijn rech terhand. dens de wedstrijd behandeld. Daarvan heeft hij nog altijd last. Maar door de speciale massage die vooral verzorger Pierre van den Akker kan toepassen, wereld wel uitgewreven. De verwachting is dan ook dat Nederland vanavond op volle oorlogssterkte het voetbalfront kan betreden. Hes! rket tie. nden Al in de eerste helft was Polen niet bepaald supe rieur. Met name de Oosteu- ropese defensie sloot niet goed bij de snelle tegensto ten van de Tunesiërs. Polen was over het geheel geno men wel wat meer in de Wim Rijsbergen kreeg door een onver wachte beweging tijdens de wedstrijd te gen Iran, plotseling zeer pijnlijke nek- en keurd. De Tunesische doel man Naili ontpopte zich als een uitstekende vakman. Twee minuten vóór rust had hij echter geen ver weer tegen een inzet van de kalende Lato. De Pool kreeg overigens pas zijn schietkans na een afschu welijke misser van Jebali (1-0). ieel r van Johan Neeskens worstelt met een zeer pijnlijke rechterschouder, waarin een bundel „steenharde spieren” ligt, zoals Kessel het zei (vermoedelijk ontstaan door kou). „Bij zijn enorme sprongkracht (bij kopballen) en zijn snelle demarrages heeft Neeskens last van die blessure, maar door een speciale massage krijgen we dat probleem van hem onder de knie”, voorspelde Kessel. In de tweede helft leek Polen dan eindelijk Tune sië in een wurgende greep te krijgen. Maar aanvoer der Deyna faalde voor open doel en ook Lato ver- veel eerder het gevolg van de totale onkunde van de Mexicanen dan een verdienste van de Duitsers, die de bal beide malen alleen maar simpelweg achter de vreemd graaiende en uiterst onbetrouwbare Pedro Soto behoefden te werken. Imponeren kan West-Duitsland nog altijd niet, maar er valt toch een kleine opwaartse lijn te bespeuren. ROSARIO. Het nede rige Tunesische elftal heeft Polen, dat vier jaar geleden brons won, dins dagavond in Rosario aan de rand van de afgrond ge bracht. Met de grootste prutste een kans. In de slot fase kregen de Afrikanen weer moed. Onvervaard gingen zij in de aanval en wisten zowaar de Polen in de verdediging te drukken. De luide aanmoedigingen van het publiek, dat tevo ren door de Tunesiërs was onthaald op bloemen, zorg den voor extra inspiratie. Het geluk had echter de zijde van Polen gekozen. Tot groot verdriet van Tu nesië, dat de wanhoop na bij was toen aanvoerder Lahzami kort voor tijd bui ten bereik van Tomaszew ski tegen de onderkant van de lat schoot. Ook Gom- midh, Dhiab en Gasmi mis ten net dat beetje fortuin om de gelijkmaker te kun nen aantekenen. Zelden zorgde een eindsignaal voor zulke opgeluchte ge zichten als ditmaal bij de Polen. Voor het zover was, zagen de 80.000 een Frans kwartiertje uitstekend voetbal. Ge dirigeerd door Michel Platini en Henry Michel. De karige beloning: een doelpunt van het grote Franse talent Platini. Hij verzorgde de afwerking nadat Battiston de bal tegen de lat getikt had: 1-1. De grote Argentijnse stilte viel weer in, tien minuten later gevolgd door een twee de en een derde. Eerst nadat Dubach een overtreding tegen Six wenste te bestraf fen, daarna bij een doorbraak van de kleine buitenspeler. Hij kon alleen op doel man Fillol - onder druk.waarschijnlijk een zeer matige sluitpost - afgaan, maar tikte de bal millimeters naast het doel. Argentinië haalde verlicht adem en danste de tango toen Luque uithaalde. Wat schouderspieren en werd daarvoor al tij- een vreugde, wat een meelevende mensen. Het Argentijnse deel van de perstribune, dat doch ook objectief dient te zijn, feestte mee. Een journaliste viel zelfs flauw van louter opwinding. Het kan allemaal in het wordt ook dit probleem waarschijnlijk de voetbalmaffe Argentinië. Hoewel de wek kers weer vroeg afliepen, dacht niemand aan slapen. Argentinië was geplaatst, dat moest gevierd worden. aanval (getuige ook de hoekschoppenverhouding van zeven tegen twee), maar sprong slordig met de mogelijkheden om. Toen Szarmach een keer wél scoorde, werd het doelpunt moeite wisten de Polen wegens buitenspel afge- uiteindelijk met 1-0 te ze gevieren, waardoor de kansen op plaatsing voor de tweede ronde levend bleven. Vooral in de slotf - se drongen de Tunesiërs sterk aan. De Noordafrika- nen kregen enkele sco ringskansen en waren bij zonder dicht bij de gelijk maker. Achterin klopte het ditmaal bij de Duit- ers veel beter, al dient daar wel onmiddel- jk aan te worden toegevoegd, dat de fexicanen in hun confrontatie met de ëstduitsers nauwelijks enige aanvals- racht konden ontplooien. De sporadische ffensieve acties van Mexico werden even- el door de Duitse afweer bekwaam opge- angen. „Hoewel de Mexicanen verrassend met ■1 door de Tunesiërs waren verslagen, ebben wij dit duel toch bijzonder serieus enomen”, liet Helmut Schön na het half ozijn doelpunten weten. „Deze wedstrijd ras in feite beslissend voor ons. Daarom ok heb ik een elftal op papier gezet, dat epaalde offensieve kwaliteiten had. We loesten persé winnen, al was het alleen laar om het zelfvertrouwen weer wat op e vijzelen na alle narigheden die we de latste dagen weer hebben meegemaakt”. Helmut Schön had overigens een meer anvallend Mexico verwacht en dat was in ijn ogen dan ook de reden dat West- hiitsland, afgezien van het snelle doel- unt van Dieter Müller, toch nog bijna een alf uur nodig heeft gehad om het spel lefinitief in handen te nemen. „We moes- en ons in die eerste periode instellen op iet versterkte middenveld van de Mexica an. Maar toen iedereen bij ons zijn juiste ositie in het veld had gevonden, waren er p dat punt geen moeilijkheden meer. Er rerd goed, gedisciplineerd gespeeld, zodat re eventuele problemen hadden kunnen pvangen”. Problemen zijn er echter voor de West- uitsers niet geweest. Daarvoor was tegen- tander Mexico veel te zwak. De met veel •ombarie aangekondigde offensieve peelwijze van de Mexicanen, die door ondscoach Roca op Europese leest zou ijn gestoeld, bleef ook ditmaal helemaal (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Het Nederlands elf tal heeft als voorbereiding op de vana vond te spelen ontmoeting tegen Peru, gekeken naar een videoband van het duel Peru-Schotland dat afgelopen za terdag met 3-1 door de Peruanen werd gewonnen. Het bekijken van de wed- strijdbeelden had nogal wat voeten in de aarde omdat de Nederlandse ploeg niet de beschikking over de beeldband had. Nadat officials van de KNVB aan de NOS verzocht hadden op zo' kort •nogelijke termijn de opnamen van Pe ru-Schotland op te sturen, liet de NOS een speciale band vervaardigen en naar Mendoza in Argentinië vliegen. Gisteren kwam de band aan en konden bondscoach Ernst Happel c.s. de beel den bekijken. Bondsarts Frits Kessel was aanvanke lijk machteloos in zijn pogingen om de over zijn toeren geraakte Van de Kerkhof gerust te stellen. Men weet het: René was een zenuwinstorting nabij en barstte zelfs uit in een wilde huilbui tijdens een persbij eenkomst. Maar dokter Frits Kessel vond tenslotte een even simpele als briljante oplossing om René weer te kalmeren en hem ervan te overtuigen dat hij wis en waarachtig met die geblesseerde hqfid (mits zeer deskundig ingepakt) best kon spelen. Kessel riep namelijk telefonisch de hulp in van de orthopedisch chirurg Van de Brekel uit het ziekenhuis van Geldrop bij Eindhoven, die in de afgelopen jaren vrij wel alle PSV-spelers al onder behandeling heeft gehad en die dan ook een medisch vertrouwensman is Van de Eindhovense voetballers. Chirurg Van de Brekel en dokter Veldboer (een huisarts) zijn dan ook de clubartsen van PSV. Na het eerste langdurige en peperdure overleg tussen Kessel en Van de Brekel, kwam de psychologische oorlogvoering om René van de Kerkhof weer het veld in te krijgen pas goed op gang. Want daarna mocht René zelf lange tijd telefonisch spreken met zijn medische vertrouwens man chirurg Van de Brekel. Deze specia list uit het Geldropse ziekenhuis liet René weten, dat er nauwelijks gevaar is dat zijn blessure nog ernstiger zal worden als hij toch gaat spelen. Ook Wim Jansen kon nog een steentje bijdragen aan het geruststellen en overtui gen van René van de Kerkhof. Kessel: „Wim Jansen heeft drie jaar geleden een zelfde blessure gehad en toen ook een interland gespeeld met zo’n speciale man chet om zijn hand”. Door de manchet over de hand en de pols wordt de hand volledig „geïmmobiliseerd”, zoals Frits Kessel het zei, met andere woorden: onbeweeglijk gemaakt. BUENOS AIRES. De slotseconden van de eerste helft. Mario Kempes en Leopoldo Luque stormen het strafschopgebied binnen. De Franse aanvoerder Marius Trésor ziet dat Kempes het leer naar zijn ploeggenoot schuift, werpt zich voor de voeten van de Argentijnse spits en beroert daarbij ongelukkigerwijs de bal met de hand. Slechts zwakke protesten voor hands, maar toch besluit scheidsrechter Jean Dubach raad te vragen bij zijn grensrechter Winsemann. De Zwitser heeft niets gezien, zijn hulpje, vele tientallen meters van het gebeuren, moet de oplossing brengen. Hij adviseert penalty, strafbaar hands dus. Zijn het zijn ogen die dit waargenomen hebben of zijn het de tienduizenden mon den achter hem die het toeschreeuwen. Winsemann, die in het verdere verloop twee keer voor buitenspel vlagde na een terugspeelbal en die dus niet zo attent de les volgde, bezorgt Argentinië vlak voor de pauze een geweldige opsteker. Daniel Pas- sarella schiet raak - het thuisland staat met één been in de volgende ronde. Voor de in de eerste helft teleurstellende Fransen voldoende aanleiding, om na de pauze ijzersterk terug te komen. Platini wil niet ongemerkt van het wereldtoernooi wegsluipen en hij maakt de gelijkmaker. Didier Six mist een unieke kans op de voorsprong en dan is het toch die levensge vaarlijke Leopoldo Luque, die nogmaals bewijst dat hij de bal best op de schoen wil nemen: 2-1. Eind deze week spelen de Westduitsers tel. _Opnieuw in Cordoba hun laatste pou- ewedstrijd tegen de Tunesiërs, die welis- raar nog een theoretische kans op de Weede plaats maken wanneer er gewon- POSl ien wordt van West-Duitsland, maar tegen Ie meer geroutineerde tegenstander toch rel het onderspit zullen moeten delven, ■■i faarmee dan meteen de ploegen bekend ijn die het wereldtoernooi in de tweede onde gaan vervolgen: West-Duitsland en ’olen. De vraag is evenwel of de West-Duitsers iok die volgende ronde heelhuids zullen loorkomen om zich uiteindelijk bij de aatste vier te plaatsen. Een klassering die te Duitsers aan hun stand weliswaar ver dicht zijn, maar die zij in het meer Latijn- e dan Amerikaanse Argentinië nog altijd liet hebben kunnen waarmaken. Tegen de ’olen in Buenos Aires niet en ook tegen de fexicanen dinsdagavond in Cordoba niet. Helmut Schön had na de teleursteHende redstrijd in de Argentijnse hoofdstad zijn iloeg op drie plaatsen gewijzigd: Zimmer- nan had in de verdediging plaats moeten naken voor Dietz. Beer had op het mid- lenveld zijn plaats moeten afstaan aan de neer aanvallend ingestelde Rummenigge, erwijl Dieter Müller van FC Köln in ilaats van Rudiger Abramczik, die de laat- te weken totaal uit vorm is, nu met Hansi -- feller en Klaus Fischer de Westduitse anvalslinie vormde. Erg veel inventiviteit ging er evenwel iet uit van de Duitse aanvallers, die ovendien weinig goed aangespeelde bal en ontvingen. Heinz Flohe, regisseur van inds- en bekerkampioen FC Köln, speel- e weliswaar iets beter dan in de ope- ingswedstrijd tegen de Polen, maar nog Itijd kan Flohe het spel in het Duitse ationale team niet naar zijn hand zetten. 'lohe wordt wel vaak aangespeeld, maar ooralsnog mist de Kölner voetballer het ermogen om zijn passes daar te laten eerkomen waar hij ze graag zou willen lebben. Het moment waarop Karl-Heinz Rummenigge de bal langs doelman José-Pilar Reynes Requeues tikt waarmee West-Duitsland de stand op 3-0 brengt. Tijdens deze actie is duidelijk zichtbaar dat de Mexicaanse keeper wordt geraakt. Hij zal even later per brancard van het veld worden gedragen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21