IS Het verdomhoekje DODE BIJ FEEST IN ROME JOHNSTON ZWAAR BEWAAKT voor Argentinië 3|W.K. wordt grote financiële strop ien 1 iels 23 SPORT 19 7 8 WOENSDAG 7 JUNI I WK VARIA Misrekening WK PUNTIG Groep 2 RIJF WERELDSTOPPER I I I I I ereld 'raag e. ktie 511lj I I I I I Tegenvaller I 28 I Groep 1 Ji Speculaties I I I f voorspeld. Maandenlang rekenden I - I I ligt. Maar ik word er geen drie pesos 9 M I n 1 J TV-IMPRESSIES I I I opdagen. 11 w .Ml”- (Van onze speciale verslagggever) proberen een volle geldbuidel aan het WK over te houden. 56. HONGARIJE TELT NIET MEER MEE Fazekas (Andras Tóth) en Nagy (Halasz). 2 1 B-15565 Een Amerikaanse toerist omschreef de toestand als een „gekkenhuis”. BA het Nederlands elftal zijn gekomen. Stand in groep twee: 1. West-Duitsland 2. Polen 3. Tunesië 4. Mexico Na onze wedstrijd moest ik en invaller Weber. Ik had van onze ploeg de meeste kilometers afgelegd, vandaar dat ik werd uitgekozen. Weber werd genomen, omdat hij onmiddellijk na zijn intrede een forse overtreding beging. Nee, ik geloof niet in die loting”. Kreuz: „Een mannetje op de tribunes bepaalt volgens mij aan de hand van de wedstrijd wie gecontroleerd dient te wor den. Zo’n Willy Johnston bij de Schotten is elf keer uit het veld gestuurd. Een driftkik ker die ze best eens wilden onderzoeken. Gemakkelijk heeft Kreuz het niet gehad bij het urineren. Twee uur moest de spe lersbus wachten voor een beschonken Kreuz kwam opdagen. „Voor de wedstrijd en in de rust was ik geweest, ik had veel gelopen en gezweet. Het ging echt niet. Velen van de vijftien in Argentinië actieve collega’s van Ernst Happel heb ben één ding met de Oostenrijker gemeen: zij zijn na het wereldkampioenschap geen nationaal trainer meer. In tegenstelling tot Happel echter is er bij hen geen sprake van het aflopen van een contractuele ver bintenis. Eerder van een groeiende benau wenis. Zo heeft de Argentijnse trainer Luis Menotti (30) laten doorschemeren, zelfs in het geval zijn team de beker wint, af te zullen treden. Helmut Schön (62) en Hel mut Senekowitsch (45), de verantwoorde lijke mannen voor West-Duitsland en Oos tenrijk, stoppen aan het einde van de maand. De Tunesiër Abdahnajid Chetali (38) wil dat voorbeeld volgen om clubtrai- ner te worden in Saoedi Arabië. Michel Hidalgo (45) maakte van een interview voor de televisie gebruik om zijn afscheid als coach van het Franse elftal aan te kondigen en de dagen van Ladislao Kuba- la (51) als trainer van het Spaanse team schijnen geteld na de rebellie van enkele spelers tegen zijn beleid als gevolg van de nederlaag met 1-2 tegen Oostenrijk in Bue nos Aires. Misschien was het wel gelukt als ik het in mijn eentje had mogen doen. Maar de dokter ging mee en boog zich voorover om te kijken of alles eerlijk ging. Voor mij was het toen wel over. Ik heb twee liter bier gedronken voor er iets kwam. In de rust ga ik niet meer naar het toilet. Ik heb na afloop wel zin in die twee liter bier, maar dan wel in een andere omgeving”. De spelers bij West Bromwich krijgen wel eens een onschuldig vitamineprepa raat als ze zich lusteloos en kwakkelig voelen, zo zei het bestuur, maar het gaat hier om een middel dat tot voor kort zon der recept bij de drogist te krijgen was. Het wereldkampioenschap voetbal ver loopt voor de Oostenrijkse middenvelder Roland Hattenberger heel ongelukkig. De in Duitsland bij VFB Stuttgart spelende middenvelder miste de eerste wedstrijd tegen Spanje door een blessure. Vandaag in het duel tegen Zweden had hij wel kunnen spelen, maar in de laatste minuut van een onderling trainingspartijtje kwam hij in botsing met de doelman en moet waarschijnlijk de rest van het toernooi vanaf de kant toekijken. De clubarts van West Bromwich Albi on heeft Willie Johnston geen stimuleren de middelen mee naar Argentinië gege ven. Dit verklaarde het bestuur van de Engelse club waarbij Johnston speelt, na een urenlange bespreking. Voor Willie Johnston weer terug is lilt Argentinië, waar hij wegens het gebruik van stimulantia werd weggestuurd, wil het bestuur geen verdere mededelingen doen. Johnston had beweerd voor de wedstrijd Schotland-Peru twee pillen ingenomen te hebben, die hij van zijn clubarts had mee gekregen. Naar zijn zeggen wordt dat soort pillen ook door andere Britse spelers gebruikt. 1 I prijzen van de hotelkamers zijn ten minste verdubbeld, en eten en drinken Die meneer met die trommel, kan die ook niet wegens dopinggebruik naar het oerwoud worden teruggestuurd? Je zal er naast zitten! En hij heeft natuurlijk ook meer zitplaats nodig, om lekker te kunnen trommelen. En die meneer met die fluit, kan die ook niet wegens laf gedrag naar Uruguay worden teruggestuurd? De Hongaren leken nog een officieuze, onzichtbare extra straf te hebben gekregen, naast de schorsing van hun twee weggezon den spelers. Ze moesten extra op de vingers worden getikt, dus niets van wat ze deden kon door de beugel, en alles wat de Italianen deden was wel gedaan, omdat het op zijn slechtst in het nadeel van de Hongaren was wat ze deden. Ik vond het een genante verto ning. Het was natuurlijk niet zo dat de Uruguees de Italianen aaide en de Hongaren sloeg, zo dik lag het er ook weer niet bovenop, maar bij elk twijfel geval, zelfs bij zoiets onschuldigs als een ingooi, werden de Italianen be- omdat zij met hun hoge prijzen de eigen klanten de deur uit hadden gejaagd en de toeristen niet komen den te gaan kijken. Welnu, het zijn er op dit moment precies 6985 en 2400 van de verwachte 7000 jouma- Amerikanen uit de Verenigde Sta ten overgevlogen. Om dit treurige beeld te vervolma ken: Buenos Aires telt bijna 15.000 hotelbedden, maar slechts 1797 zijn bezet door toeristen, journalisten of ring in zal komen, durft niemand meer te vóórspellen. Het zou kunnen zijn dat wanneer een van de Zuida- merikaanse landen in de finale komt naast Argentinië, er dan nog een groot aantal Brazilianen en Perua nen naar Buenos Aires komt. Maar meer dan 5000 durft niemand te verwachten. middelpunt van de wereldbelang- stelling is geplaatst, dat de hele wereld dan ook massaal zou komen Daarbij zijn de wildste speculaties gemaakt. Heel wat hotelhouders in den, omdat zij reserveringen hebben geweigerd in afwachting van de gro te aantallen Tunesiërs die werden allen in Rosario erop dat de Tune siërs (150 man sterk) met een ge charterd passagiersschip zouden i was een grap, door een reisagent verteld die ooit eens had gehoord van een expeditie van supporters van Rotterdam per boot naar Lissabon om daar Feye- om welke aantallen toeristen het gaat. „Je merkt er bijna niets van, af en toe stapt een enkele journalist in die naar het perscentrum wil. En een enkeling wil wel eens naar het River Plate-stadion worden gere den, omdat hij wil weten waar het wijzer van. In ieder geval heb ik de grijze overhemden en blauwe strop dassen, die ik heb moeten kopen op last van de WK-organisatie er nog lang niet uit en het is een vraag of dat mij ooit wel zal lukken”. De man ging weer verder met zijn vreemde ambacht, dat hier voorna melijk bestaat uit het maken van zoveel mogelijk verkeersovertredin gen over zo kort mogelijke afstand en in zo weinig mogelijk tijd, zonder dat deze bestraft worden. Taxi chauffeurs rijden hier zodanig dat zij in elk ander land allang geen rijbewijs meer zouden hebben en het hen voor het leven zou zijn ver boden achter het stuur van een auto te kruipen. Nu het allemaal wat tegenvalt wat er buiten de voetbalarena’s om te halen is, begint de middenstand zich opnieuw af te vragen of het allemaal wel zin heeft gehad. Ze- venhonderdmiljoen dollar uitgege ven, waarvan er nu in ieder geval niet meer dan tien miljoen gaat terugkomen. Totdat hij, ongeveer vijf minuten voor tijd, toen Italië al met 3-0 voor stond en het geen kwaad meer kon, opeens een strafschc t aan de Honga ren gaf, zoals je met één pennestreek alle voorafgaande misstappen kan goedmaken. Dino Zoff vervoegde zich nog even bij de arbiter op de penalty stip, met een gewoontegebaar met zijn linkerhand op zijn rechterarm wij zend, waar blijkbaar doorgaans zijn aanvoerdersband zit. Maar die zat dit keer om zijn linkerarm, vermoedelijk een FIFA-richtlijn. Het hielp natuurlijk niets, het werd 3-1, meteen daarop vervaardigden de tot dan toe machteloze Hongaren een gevaarlijk ogende aanval, te midden voordeeld boven de Hongaren. Hoe grif en graag gaf hij die twee gele kaarten niet aan de Hongaren, en met hoeveel gemak hield hij ze in soortgelijke ge vallen bij de Italianen niet op zak! De in het wit spelende Hongaren wilden de slechte indruk van de wedstrijd tegen de Argentijnen, toen in de slotfase Tóróc- zik en Nyilasi uit het veld werden ge stuurd, niet alleen wegnemen, maar ook de laatste kans op verder leven in dit toernooi benutten. In de eerste 20 minuten deden de Hongaren het voor de ruim 30.000 toe schouwers zeker niet slecht. De aanvalsac- ties van de Italianen werden op tijd afge broken, zodat doelman Meszaros van Va- sas Boedapest aanvankelijk vrijwel wer keloos bleef. Bovendien waren de Hon gaarse aanvallen niet zonder gevaar. De beste kans kreeg Nagy in de 14e minuut. Zes minuten later trof Csapo het zijnet. Verder lieten de Italianen, constant be geleid door drummers op de tribunes, het niet komen. Zij hadden de waarschuwing begrepen. Ineens namen zij het initiatief. Hij omspeelde vier Italianen, maar schoot juist over het door Zoff verdedigde doel. De communistische landen hebben in de aanloopperiode zo verschrikkelijk hun best gedaan om geen woord van kritiek op het dictatoriale bewind van Videla te uiten, dat lieten ze maar al te graag aan de Nederlanders, de Zweden en de Fransen over. En wie is nu de alom gebeten hond? Hongarije! Door een te lakse scheidsrechter het verderf ingedreven tegen... Argentinië. Tóróc- zik en Nyilasi als een wat verlaten Bram en Freek van Hongarije... Dat we dat nog hebben mogen meemaken! In de 21e minuut schoot Begetta tegen de onderkant van de lat. Dit zou hij later in de wedstrijd nog twee keer herhalen. Van dat moment sloop de onzekerheid in de Hon- van vier Italianen sprong een uit ba lans geraakte Hongaar omhoog, en me teen herkende ik m’n scheidsrechtertje weer! Hij gaf gehaast een vrije schop tegen de Hongaren! Het feit dat Honga rije in het verdomhoekje is komen te zitten in Argentinië heeft iets tragisch en komisch tegelijk. gaarse defensie, die trainer Lajos Baroti vergeleken met de wedstrijd tegen Argen tinië op twee plaatsen had gewijzigd. Inde 34e minuut moest Meszaros zwichten. Hij kon een schot van Tardelli slechts afwe ren. Rossi liet zich die kans niet ontgaan (1-0). Binnen twee minuten was de score verdubbeld. Bettega slalomde door de Hongaarse verdediging en had ditmaal geen pech (2-0). Deze klap kwamen de Hongaren niet meer te boven. BUENOS AIRES. Begeleid door twee officials van de Schotse voetbalbond is Willie Johnston dinsdagavond op weg naar huis gegaan. Tot het moment dat de op doping betrapte vleugelspeler op het vliegtuig naar Schotland stapte, weken de officials, die zelfs assistentie van Argentijnse politie kregen, geen moment van zijn zijde. Zij waakten er voor dat Johnston niet met journalisten zou spreken. ROME. De overwinning van Italië in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap op Hongarije en daarmee de zekerheid van verdere deelname werd dinsdagavond in Rome uitbundig gevierd, maar had ook een drama tot gevolg. Een auto, volgeladen met jeugdige voetbalfans, sloeg plotseling om. Daarbij vielen drie ernstig gewonden en een dode. De oude binnenstad was één grote opeenhoping van duizenden voetbalenthousiaste- iingen met vlaggen en veel kabaalmateriaal. Er deden zich daar meer ongelukken voor. .2 2 2 0 0 0 2 2 0 0 6-0 1-0 Oostenrijks international Willy Kreuz gelooft niet dat de voor doping-controle opgeroepen spelers via het lot worden aangewezen. Officieel gebeurt dat een kwartier voor tijd, twee per ploeg en via loting. VMANS m INDE y -287S rdam m za lar: F 1-17 i DMOi trarw colle In de tweede helft was Italië heer en meester. De Hongaren geloofden er niet meer in en vonden bovendien geen ant woord op de koele, professionele speelwij ze van de Italianen. Een kwartier na de pauze maakte Benetti, die doorgaans ge roemd wordt om zijn defensieve kwalitei ten, met een enorm schot van buiten het strafschopgebied er 3-0 van. Vijf minuten later schoot Bettega weer eens op de lat, hetgeen hij in de 55e minuut overigens ook had gedaan. Rossi kopte de terugspringen de bal rakelings over. Met nog negen minu ten te spelen kon Hongarije de eer redden toen Osapo binnen het strafschopgebied ten val was gebracht. De in de rust ingeval len Andras Toth gaf Zoff het nakijken (3-1). refta verk straat 2 Clive Thomas, de scheidsrechter uit Wa les, heeft in Buenos Aires verklaard dat het Braziliaanse protest tegen zijn leiding bij de wedstrijd Zweden-Brazilië (1-1) „vol komen ongegrond” is. „Ik kon het tweede doelpunt van de Brazilianen niet toeken nen, want ik floot onmiddellijk na het nemen van de hoekschop. De reglementai re speeltijd was voorbij. Ik wilde alleen de hoekschop nog laten nemen”, aldus Tho mas. Van zijn kant verklaarde de Zweedse doelman Ronnie Hellström de kopbal van Nelinho opzettelijk te hebben doorgelaten, omdat de scheidsrechter tegen hem gezegd zou hebben onmiddellijk na het nemen van de vrije schop voor het einde te zullen fluiten. BUENOS AIRES. „Ze pakken wat ze krijgen kunnen”. Met deze kop in een van de populaire Argentijnse dagbladen is een campagne begonnen tegen hoteliers, restaurateurs en middenstanders die tijdens het wereldkampioen schap voetbal hun prijzen schrikbarend hoog proberen op te drijven. De Italië-Hongarije 3-1. 34. Rossi 1-0, 36. Bettega 2- 0, 60. Benetti 3-0, 81. Andras Tóth (strafschop) 3- 1. Scheidsrechter: Ramon Barreto (Uru). Toe schouwers: 30.000. Gele kaarten: Zombori (Hon) en Martos (Hon.). Italië: Zoff, Scirea, Gentile, Bellugi, Cabrini (Cuccureddu), Benetti, Tardelli, Antognoni, Cau- sio, Rossi en Bettega (Graziani). Frankrijk: Bertrand-Demanes (Baratelli), Bat- tiston, Lopez, Tresor, Bossis, Michel, Bathenay, Platini, Rocheteau, Lacombe en Six. West-Duitsland - Mexico 6-0 (4-0). 14. Dieter Muller 1-0, 29. Hans Müller 2-0, 38. Rummenige 3-0, 44. Flohe 4-0, 71. Rummenige 5-0, 89. Flohe 6-0. Scheidsrechter: Ferouk Bouzo (Syrië). Toe schouwers: 47.000. Voor het eerst moeten de Argen tijnen toegeven dat er grote span ningen dreigen op de arbeidsmarkt. Tot nu toe heeft niemand daar aan dacht voor. Wie wil werken in Ar gentinië, vindt altijd wel wat, wordt er al tientallen jaren gezegd. Wie lui is, verdient niet beter dan de bedelstaf. De volledige werkge legenheid, waar de generaals altijd mee schermen, is dan ook duidelijk in gevaar wanneer de WK voorbij is en er een einde is gekomen aan een periode van kunstmatige werkgele genheid. MAR DEL PLATA. De droom van Hongarije is voorbij. Na de tweede nederlaag voor groep één in Mar del Plata tegen Italië (1-3), moeten de Hongaren zich schikken in een ondergeschikte rol. De Oosteuropeanen hebben zich niet voor hun blamerende optreden in het eerste duel, dat vrijdag met 1-2 van Argentinië werd verloren, kunnen revancheren. Voor Italië betekende de zege een bevestiging van de goede vorm, die eerder tegen Frankrijk (2-1) werd getoond en een forse stap voorwaarts in de richting van kwalificatie voor de tweede ronde. Eenmaal juichend teruggekeerd van zijn openingstreffer wordt Rossi uitbun dig gefêteerd door Romeo Benetti en Franco Causio. 0 3 o 3 2 3-2 1-9 Die discussie is al eerder gevoerd tussen de minister van Economische Zaken Juan Alemann en de presi dent van het organisatiecomité, ge neraal Luis Merlo. De minister vond het geldverkwisting. Er zou nooit een batig saldo tussen uitgaven en inkomsten kunnen ontstaan en daardoor was elke cent die in de WK was gestoken, volgens hem, een ab solute verkwisting. Het had allemaal best in de bestaande stadions geor ganiseerd kunnen worden, die dan alleen maar een beetje opgeknapt hadden behoeven te worden. Maar de generaal bleef volhouden dat dankzij de organisatie van de Mundial een hoeveelheid werk zaamheden in Argentinië is aange pakt, die anders nog jaren lang zou zijn blijven liggen. Al dat werk was nodig ter verbetering van de infra structuur van het land. De toegangs wegen tot de steden moesten wor den verbeterd, de vliegvelden waren hopeloos verouderd en met de ge weldige belangstelling voor de voet balsport mochten er volgens hem wel wat nieuwe stadions komen. En omdat Argentinië het heel goed kan gebruiken zichzelf desnoods voor veel geld aan de wereld te presente ren, wilde de generaal dus helemaal niet van verloren geld spreken. Een polemiek die na de Spelen ongetwijfeld in alle hevigheid zal worden voortgezet. Alle tekenen wijzen erop dat de Argentijnse eco nomie in het komende half jaar nog zwaardere tijden gaat doormaken dan tot nu toe al het geval is. Een recent onderzoek wees uit dat 43 procent van alle bedrijven er zeer slecht voorstaat. Tweeënvijftig pro cent maakt moeilijke tijden door, maar kan het höofd boven water houden. Slechts 5 procent van de bedrijven gaat het zonder meer goed. Polen: Tomaszewski, Szymanowski, Zmuda, Gorgon, Maculewicz, Nawalka, Deyna, Kasperc- zak, Lato, Lubanski (Boniek), Szarmach (Iwan). 6EUB. apka« s, lino g.st. Polen-Tunesië 1-0 (1-0). 43. Lato. Scheidsrech ter Angel Franco Martinez (Spanje). Toeschou wers 15.000. Argentinië - Frankrijk 2-1 (1-0). 45. Passarella (strafschop) 1-0, 61. Platini 1-1, 72. Lucque 2-1. Scheidsrechter Dubach (Zwi). Toeschouwers: 80.000. Gele kaart voor Six (Fra.). Mexico: Reyes (Moreno), Martinez, Tena, Ra mos, Vazquez Ayala, Lopez (Gomes), De la Tor re, Mendizabal, Cuellar, Rangel en Sanchez. Gele kaarten voor Bonhof (WD1) en Vazquez Ayala. Hongarije: Meszaros, Kereki, Martos, Kocsis, Jozsef, Tóth, Csapo, Pinter, Zombori, Pusztai, Argentinië: Fillol, Olquin, Galvan, Passarella, Tarantini, Ardiles, Valencia (Alonso, Ortiz), Gal lego, Houseman, Lucque en Kempes. Stand in groep één: 1. Italië 1. Argentinië 3. Frankrijk 4. Hongarije Met groot optimisme, waaraan een dosis Argentijnse zelfover schatting niet vreemd zal zijn, heeft - men verwacht dat, nu eigenlijk dit land, dat zich altijd aan de zelfkant van de wereld heeft gewaand, in het I opzetten. Rosario hebben een grote strop gele- I I komen opdagen. Het J noord te gaan toejuichen. t Taxichauffeurs blijven een rede- lijke graadmeter voor wie wil weten Het meest trieste beeld geeft Mar del Plata. Van de 27.000 bedden zijn er 2521 bezet. Of daar, naarmate het toernooi vordert, nog veel verande- Paolo Rossi is tegen Hongarije in vrije schietpositie gekomen. Hij laat zich deze kans niet ontnemen om er voor Italië 1-0 van te maken. Doelman Meszaros is kansloos, nadat hij in eerste instantie een inzet van Tardelli op het nippertje had weten te keren. 0 4 5-2 0 4 4-2 2-4 2-5 Tunesië: Naili, Dhouib, Jebali, Jendoubi, Kaabi, Gasmi, Gommidh, Agrebi, Dhiab, Lahza- mi en Ali Akid. West-Duitsland: Maier, Vogts, Rüssmann, Kaltz, Dietz, Bonhof, Flohe, Hans Müller, Rum menige, Dieter Müller en Fischer. 1 1 1 1 1 0 2 0 0 2 0 Volgens officiële cijfers van het organisatiecomité blijft er van de hooggestemde verwachtingen die men koesterde over de stroom van supporters geen zier over. Er is al tijd op gerekend dat er toch wel zo’n 50.000 mensen uit het buitenland zouden komen om naar de wedstrij- I listen. Er zijn 2000 toeristen uit Bra lt zilië afkomstig, 150 uit Schotland, 700 uit Spanje, 501 uit Frankrijk, 450 I uit Italië, 500 uit Mexico en slechts 80 uit Nederland. Er zijn wel 500 autoriteiten. In Mendoza, waar Ne derland speelt, zijn 4783 bedden beschikbaar, waarvan er 1406 wor den beslapen door mensen die voor 2 2 2 2 2 0 0 0 Oon buiten de deur kost een maandsalaris als je zuinig bent. Argentinië wil B Of dat zal lukken, is een grote vraag. De eerste die ongenadig we gens zijn hoge prijzen werd aange- pakt, was de restaurateur van het I perscentrum in de Argentijnse hoofdstad zelf. Bedreigd met een drink- en eetstaking van de aanwezi- ge journalisten moest hij zijn fabe- i lachtige prijzen tot normale propor- ties terugbrengen. En velen volgden, I o*t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23