Coloradokever wordt probleem Debat in Tweede Kamer PvdA-Kamerleden willen inspraakorgaan op school Isra Zuii post en dan dit nog Parlementariërs praten met collega’s Antillen J M ’osii onafhankelijkheidsdatum niet genoemd 4 4 B o h Juni ook hooimaand BESTRIJDING OP GROTE SCHAAL NOODZAKELIJK Vermoedelijk geval kinderverlamming I Regering bezorgd over duizenden I vermiste Chilenen I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI WOENSDAG 7 VOE I I Weinig waardering Rompslomp I Gevormd door ouders, leerlingen en personeel f Leerplan In IJsselmuiden Steun o I I DEN HAAG. Socialisten en christen-democraten willen de da tum van de jaarlijkse huurverho ging definitief verschoven zien van 1 april naar 1 juli. Narigheid Herdenking Sprinkhanenplaag Verkeersdode Waterkwaliteit Inzameling F* Bekneld Proces Schoolboeken BONN /erner i ie zijn ermoor enminsi lelmut Vermeende mishandeling Reuzenvreemdeling Vallende boom if™" ga •i (Van onze redactie binnenland) verschuiven naar 1 juli Buitenlandse Zaken gezegd. Minister Van der Klaauw van Buiten- 1 de (Van onze Haagse redactie) het weer Kans op een droge periode van WEERRAPPORTEN o Vooruitzichten voor vrijdag: Koel weer met tijdelijk regen. Later ook opkla ringen. Aantal uren zon 2 tot 12. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden. Maximum temperatuur, omstreeks 17 graden. DEN HAAG. Aan elke school voor voortgezet onderwijs moet een door ou ders, leerlingen en personeel gekozen school- of academieraad worden inge steld die het bevoegd gezag adviseert over aanstelling en ontslag van personeel en meer iets hoort. De Nederlandse ambassade in de Chileens hoofdstad oefent via de haar der, ook opgaat voor een land als Indo nesië. 24 26 26 29 26 22 24 27 21 28 19 23 29 20 24 30 26 31 26 27 23 23 24 21 27 27 22 24 25 Ongeveer in het midden van deze maand, aldus de dienst, moet voor al in het zuidoosten, oosten en mid den des lands een bestrijding op grote schaal beginnen. Gebeurt dat u o 0.2 o 0.5 0.5 0 2 1 0 0 Staatssecretaris Brokx deelde de Twee de Kamer enige tijd geleden mee pas over deze verschuiving te kunnen oordelen in het kader van de bezuinigingsoperatie die op komst is, maar CDA-woordvoerder Cornelissen wachtte hier niet op en diende alvast een amendement in. In de opvatting van de PvdA-fractie zal het door het kabinet voorgestelde percen tage van zeven voor de huurverhoging verlaagd moeten worden naar vijf. Het CDA gaat voorlopig met zeven pro cent akkoord en wacht af hoe de voorstel len van de regering, dit najaar, er zullen uit zien. Dan kan aan de hand van concrete gegevens worden beslist over de huurver hoging voor 1979, waarbij die zeven pro cent beslist geen heilig getal zal zijn, zo liet Cornelissen weten. niet, dan raakt de boer zijn aardap pelloof kwijt en kan hij van zijn aardappeloof niet veel goeds meer verwachten. Bovendien krijgt de kever dan kans zich in komende jaren nog meer te vermenigvuldigen dan hij de afgelopen jaren, geholpen door voor hem gunstig weer, al doen kon. De insecten kunnen onze export ook in gevaar brengen. Via zoge- Grote bezwaren zei hij te hebben tegen de extra rompslomp in de gebieden die op dit ogenblijk nog geliberaliseerd zijn en tegen het systeem van huurharmonisatie dat geen harmonisatie blijkt te zijn. Libe ralisatie en harmonisatie gaan in dit voor stel de mist in. Het is een fictie te geloven dat het vrij staat aan partijen om een huurverdrag overeen te komen. In schaarstegebieden VVD-woordvoerder De-Beer had eigen lijk alleen maar waardering voor het stre ven naar vereenvoudiging. De voorzitter van de Nederlandse parlementaire delegatie, CDA-Eerste Kamerlid Elfferich, zei na afloop hier en daar symptomen te hebben bespeurd die op een bereidheid wijzen elkaar te willen overtuigen. Hij stelde voor over de toekomstige staatkundige vorm van de Nederlandse Antillen pas verder te praten als de Nederlandse Kamerleden alle eilandgebieden heb ben bezocht. Uit de bespreking bleek dat de Antillen op het standpunt blijven staan dat de onafhankelijkheid van hun land terdege moet worden voorbereid. Het statenlid George van de regeringspartij NVP-U waarschuwde zijn Nederlandse collega’s dat bij een te snelle onafhankelijkheid inmenging van vreemde mogendheden zoals Cuba niet uitgesloten is. Een datum waarop het eilandenge- bied onafhankelijk moet worden is niet genoemd. De leider van de Arubaanse oppositiepartij in de Staten, de MEP, Betico Croes, liet de Nederlanders weten dat zij niet moeten proberen het aparte onafhankelijksstreven van zijn eiland te ontmoedigen. Hij verklaarde nog eens dat Aruba onafhankelijk wil worden met alleen volkenrechterlijke banden met de andere eilanden. Hij sloot niet uit dat die banden later weer hechter zouden kunnen worden. Elk voorstel om Aruba te forceren in een WILLEMSTAD (ANP). Nederlandse en Antilliaanse parle mentariërs hebben in Willemstad tijdens een eerste ronde van besprekingen van gedachten gewisseld over de staatsrechtelijke problemen rond de toekomstige onafhankelijkheid van de Ne derlandse Antillen. Dat heeft vorig jaar nogal wat narigheid gegeven, toen men in En geland helemaal niet gediend bleek van Nederlands graan met colora dokevers. Als gevolg van de nogal zachte winter zijn er ook nu weer veel van die opslagpercelen. naamde aardappelopslag aard appelplanten die opschieten op land waar inmiddels een ander gewas is gezaaid kunnen ze ook terechtkomen in andere produk- ten, zoals graan. Bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer deed hij daarom het voorstel het systeem van huurprijsbereke ning geheel te wijzigen. Uitgangspunt is dat de huur van woningen hoger moet zijn naarmate het inkomen hoger is. Bij een zelfde inkomen behoort verder meer be taald te worden voor een betere woning. Alle Antilliaanse sprekers, op Croes na, waren het erover eens dat een federatieve staatvorm voor onafhankelijke Antillen het beste is. PPR-Eerste Kamerlid De Gaay Fortman en fractieleider Ter- louw van D’66 in de Tweede Kamer wezen op de verantwoording die de grote eilanden (Curasao en Aruba) hebben voor de kleine re. De Gaay Fortman vroeg zich af wat men wil bereiken met de aparte onafhankelijkheid van Aruba. Terlouw zei dat de Neder landse regering moet zoeken naar de mogelijkheid de staatsrech telijke banden tussen de zes Antillianse eilanden te bewaren. De socialist Van Krimpen wilde weten of er op de Antillen wel een klimaat bestaat om tot zaken te komen. Hij betwijfelde of de samenstelling van de Antiliaanse regering voldoende garanties geeft om tot reële gesprekken over onafhankelijkheid te komen. De grootste partij van Aruba, de MEP, is niet vertegenwoordigd in de regering Rozendal. Om dat te bereiken stelt Van der Spek voor een puntensysteem te creëren dat de gemiddelde huuropbrengst per woning be paalt. Het zo gevonden bedrag moet als basis dienen voor een belastinghuur welke iedereen bij zijn of haar inkomen moet optellen. De loon-en inkomstenbelasting worden zo met een bepaald bedrag verhoogd waardoor, zo voorspelt Van der Spek, het resultaat wordt dat inkomen en huur op elkaar afgestemd worden en dat wie beter woont ook meer betaalt. Gebeurt de bestrijding, die op aardappelpercelen en op percelen met aardappelopslag verplicht is, niet goed, dan moet volgens de plantenziektekundige dienst ge vreesd worden dat de komende we ken grote, tegen het popstadium aanzittende larven op de aardap pelen worden aangetroffen en dat in juli en augustus grote aantallen kevers uit de grond komen. De Hindoestanen die uit Suriname in ons land zijn gekomen zullen zaterdag in het Haagse Congresgebouw een „Dag van de Eenheid” houden. Ze herdenken hier mee dat 105 jaar geleden de eerste Hin doestanen als contractarbeiders in Neder landse dienst in Suriname kwamen. In Ethiopië, Somalië en Djibouti zijn vliegtuigen ingezet voor de bestrijding van de sprinkhanenplaag die deze landen heeft getroffen. Ethiopië heeft het meest te lij den van deze insekten die de oogsten ver nielen en daardoor voedselgebrek veroor zaken. Naar schatting 1,2 miljoen mensen dreigen te verhongeren ten gevolge van de droogte en de sprinkhanenplaag. De woes- tijnsprinkhanen zouden ook zijn gesigna leerd in Soedan, Oeganda, Kenia en Tan zania. In het Drentse Zuidwolde is gisteren de 53-jarige Hendrik Kuiper uit die plaats om het leven gekomen bij een verkeersonge val. De politie vermoedt dat het slachtoffer achter het stuur onwel is geworden en daarna tegen een boom is gereden. De provincie Zeeland heeft voor het der de achtereenvolgende jaar een folder uit gegeven met daarin informatie over de kwaliteit van het zwemwater in Zeeland. De folder is bestemd voor inwoners en toeristen en wordt op grote schaal ver spreid. De waterkwaliteitskaart is samen gesteld op grond van analyses die zijn gemaakt van watermonsters welke tien keer van half mei tot begin september 1977 op 44 punten zijn genomen. instellen naar de aanklacht van een 31- jarige Rotterdammer die beweert op 23 mei door de politie van Capelle aan de IJssel te zijn mishandeld. De man werd bij een verkeerscontrole aangehouden en mee naar het politiebureau genomen toen hij weigerde zich te laten fouilleren. Op het bureau .zou hij dusdanig geslagen en ge trapt zijn dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een politiewoord voerder verklaarde dat de aanklacht zeer serieus wordt genomen. Het Medisch Comité Angola houdt dit najaar een inzamelingsactie die onder meer de botiw van een ziekenhuis met 18 bedden mogelijk moet maken voor de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC. Het ziekenhuis dat moet verrijzen in het Tanzaniaanse Morogoro kost 300.000 gulden. De actie zal bestaan uit collectes, een kunstveiling en een afsluitende mani festatie in de Amsterdamse Rai op 8 de cember. De liben ?ns het lii as en als berale re laart hef1 erde Kla fgeluistei Lothar ionage c w nw wnw nw wnw w wnw wzw w zw ZZW windst. zo o wnw zzw windst. zw o windst. zzo o w wzw windst. windst. nnw z w ono zzw zzw zzo windst. no n w 0 0.4 7 2 12 2 0.6 10 0.2 2 3 0 0 7 10 1 0 larven en kevers dagelijks met de hand wegvangen, of hun tuintje bespuiten met het zeer weinig gifti ge bestrijdingsmiddel undeen. BEIRO bepaalde in Zuid-1 van te t Palestijn wordt on kranten Volgen Minstens voorwaai de terugt üngstroe Bende w< In mili Gerichter Plomatie dat men wacht” 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv DUSSE uitsers, mbtenai ie van 1 echtbani raar zij chuldigi De ope oormali; ienate L erraad, oorgeve: ie docu festduits lost-Duil De twe< uli ’76 ge iet spion: ia publil le Franl 'an het ehandaa Jefensie ijn ontsl Bondsk leerde d< ipril een nissie ve ieheimen |en wat iver de m deNAVC leel gebi lereen te De ovei De 60-jarige A. M. van Zanten uit Vianen is gisteren om het leven gekomen toen hij bekneld raakte tussen een bulldozer en een vrachtwagen. Twee collega’s konden op tijd wegspringen. WAGENINGEN. (ANP). De coloradokever paart bij het leven en uit de vele eitjes die daaruit voortkomen zijn reeds de eerste larven verschenen. Die doen zich nu tegoed aan het zich ontwikke lende aardappellof. Dit vertelde gisteren de planten- ziektenkundige dienst uit Wagenin- gen. Vorige week waarschuwde de dienst ook al voor de kevers, die met miljoenen in onze bodem had den overwinterd en door het war me weer in die week zeer werden aangemoedigd tot paren en vlie gen. Croes kreeg steun van de andere oppositiepartij in de Antilli aanse Staten, de arbeiderspartij Frente Orbrero. Frente- woordvoerder Don Martina zei dat zijn fractie niet zal toelaten dat een eiland wordt gedwongen deel te nemen aan een bepaalde staatsvorm. Het langdurigste proces in de Ierse rechtsgeschiedenis zal geheel opnieuw moeten worden gevoerd doordat een van de drie rechters is overleden. De 60-jarige rechter John O’Connor overleed op de 65ste dag van het proces dat is aangespan nen tegen vier van terroristische activitei ten verdachte personen. Het kwartet wordt ervan beschuldigd een treinoverval te hebben uitgevoerd. De buit bedroeg 360.000 dollar. De verdachten zijn lid van de Ierse Republikeinse socialistische par tij, een afsplitsing van het Ierse Republi keinse leger, de IRA. De woordvoerders van deze partijen brachten dit verlangen gisteren aan de regering over tijdens het debat over de huurprijzenwet woonruimte. Vooral in maispercelen met over geschoten aardappelplanten kun nen de kevers erg veel last veroor zaken. Het aardappelloof op zulke percelen grondig wegschoffelen nu de mais nog laag staat, raadt de dienst de boeren aan, of anders bespuiten met chloorfenvinfos. Komt de aardappelopslag met ke vers in andere graanvelden voor, dan wordt bespuiten met fosfami- don aangeraden. In het Noordholland- se Oudendijk is deze boer nu al met hooien begonnen. Het warme weer van de afgelopen dagen heeft dit mogelijk gemaakt. PvdA en CDA: huurverhoging moet geh. bew. regen regen regen mist zw. bew. regen regen zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. 1. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. onbew. regenbui onbew. regenbui geh. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. -n minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 00 procent. wilde De Beer deliberalisatie aanvaarden, maar elders is dit volstrekt overbodig. Ten aanzien van beide onderwerpen diende De Beer amendementen in. Als ingangsdatum zal 1 april gehand haafd moeten blijven, zo vond dit liberale Kamerlid. Allereerst vanwege de ombui- gings operatie en tevens vanwege het feit dat 1 juli in de vakantietijd valt. Termijnen voor bezwaarprocedures vallen namelijk geheel in vakantietijd. De Beer meende te weten dat de grote woningbouwverenigin gen met 1 juli niet zo gelukkig zullen zijn. Weer in binnen- en buitenland Elf Utrechtse boekhandelaren gaan de leveranties van schoolboeken gezamenlijk I verzorgen. Elke boekhandel specialiseert zich op bestellijsten van een beperkt aan tal scholen en verwijst bestellingen van andere scholen door naar collega’s. De I samenwerking van de boekhandelaren heeft betrekking op de bestellijsten van j ongeveer 20.000 leerlingen van 60 scholen, die in totaal ruim een half miljoen boeken nodig hebben. i Wat de dienst toen voorspelde is nu uitgekomen: de kevers, die eerst net als vorig jaar vooral in het Zuidoosten, oosten en midden van het land waren te vinden, hebben zich nu ook naar het noorden en het westen verspreid. Op het strand bij Noordwijk zijn er het afgelopen weekeinde een paar dui zend gevonden. 15 16 16 15 16 14 14 17 14 17 11 17 19 15 15 18 15 11 14 13 17 26 16 11 16 12 12 17 15 14 14 14 15 15 15 16 17 15 De D’66-woordvoerder Nypels wilde meer duidelijkheid hebben over de jaar lijkse huurverhogingen. Hij pleitte ervoor in de wet vast te leggen welke factoren beslissend zijn voor de berekening van het percentage van de huurverhoging. Hij diende een amendement in waarbij voor de berekening van de huuraanpas- sing een periode in acht wordt genomen van vijf jaar, welke telkens de ontwikke ling meeneemt van de bouwkosten, inko mens en exploitatielasten van de laatste drie jaar en een prognose bevat voor de komende twee jaar. Nypels verbaasde zich erover dat de regering de ingangsdatum van de jaarlijk se huurverhoging wil onderbrengen bij de bezuinigingsoperatie. Volgens hem be staat er nauwelijks verband tussen bezui nigingen en de wenselijke datum van in gang van huurverhogingen. De raad wordt betrokken bij de vast stelling van het leerplan en bij fusiege- sprekken met andere scholen. Het bevoegd gezag van de school kan geen besluiten nemen over diverse ar beidsvoorwaarden van het personeel (waaronder afvloeiingsregelingen) zoncjer dat een personeelsdelegatie uit de raad daarmee instemt. Tenslotte stelt het ontwerp voor ook voor het voortgezet onderwijs te bepalen dat de statuten van een bijzondere school voorschrijven dat ten minste één lid en ten hoogste een derde van de leden kan wor den gekozen door het personeel. Dat geldt ook voor de ouders. Dit is e< m de 59-j gestapt inge tijd n zijn aft acht. Mi Erhard I s van Bi Voor particulieren, volkstuin- ders en dergelijke heeft de dienst ook twee bestrijdingsmethoden: DEN HAAG. De Nederlandse re staatsrechtelijke band te blijven met de andere eilanden is volgens hem onaanvaardbaar. De rijksrecherche gaat een onderzoek Het Amsterdamse PSP-raadslid Eric Meijer vindt dat de 15 meter hoge reus die in het kader van de actie „Amsterdam reuzestad” op de hoofdstedelijke Dam is neergezet onmiddellijk als „ongewenste vreemdeling” moet worden uitgewezen. Meijer is van oordeel dat de reus, ondanks het wapen van Amsterdam op zijn hoed, van Westduitse herkomst moet zijn. „Vele Amsterdammers vinden dat de reus weg moet”, aldus het raadslid. Meijer wil weten welke steun ongeruste Amsterdammers van B. en W. mogen verwachten „in de strijd tegen de Duitse reus die het weste lijk deel van de Dam bezet houdt en op treedt als tegenhanger van het nationaal monument op het oostelijk deel van de Dam. De 27-jarige C. M. Willemse uit Hengelo is gisteren bij het omzagen van een boom in het Haagse Marlotpark om het leven gekomen. De boom bleek van binnen rot te zijn zodat het gevaarte geheel onver wachts op de man viel. Het slachtoffer overleed ter plaatse. directie, nieuw- en verbouw van school, de begroting en het financieel ver slag. Dat stellen de Tweede-Kamerleden Van Kemenade, Poppe en Worrell (allen PvdA) voor in een initiatief-wetsontwerp dat zij gisteren bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Volgens hen is een wettelijke regeling voor medezeggenschap in het openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs noodzake lijk. Binnen scholen zijn tal ven dergelijke, spontaan opgekomen, ontwikkelingen aan de gang. Bovendien, zo menen de opstellers van het wetsontwerp, geeft de regering-Van Agt geen uitvoering aan een toezegging van het vorige kabinet, dat voor maart ’79 het onderwijs de beschikking zou hebben over een eigen wettelijke regeling voor de medezeggenschap. De nieuwe huurprijzenwet, ingediend door het kabinet-Den Uyl en overgenomen door het kabinet-Van Agt, heeft tot doel de regeling van de huurprijzen aan te passen aan de maatschappelijke ontwikkelingen en de gehele huurwetgeving te modernise ren. Er komt een algemeen geldend huurre- giem voor het hele land. De huurprijs van woonruimte moet in overeenstemming zijn met de kwaliteit daarvan. De rechten en plichten van huurders en verhuurders moeten in evenwicht zijn, het trendmatige huurverhogingspercentage wordt in de wet vastgelegd en voor het beslechten van huurprijsgeschillen zal er een duidelijke en doelmatige procedure komen. UTRECHT. Een 14-jarig meisje uit de buurtschap Grafhorst (gemeente IJssel muiden, bij Kampen) lijdt vermoedelijk aan polio. De voorlopige diagnose moet nog door onderzoek worden bevestigd. Het meisje vertoont géén verlammings verschijnselen. Het totaal aantal poliogevallen blijft ove rigens staan op 22 (waarvan twee vermoe delijk), omdat een 22-jarige vrouw uit Vrie- zenveen, bij wie ook polio werd vermoed, niet aan deze ziekte blijkt te lijden. Het meisje uit Grafthorst is evenmin als de andere patiënten ingeënt. De vaccina- tiegraad in Grafhorst is 60 procent. Hoe wel dat percentage voor de gehele gemeen te IJsselmuiden op 92 ligt, is toch besloten morgen aan niet ingeënte inwoners onder de 27 jaar Sabin-vaccin beschikbaar te stellen. Het ministerie van Volksgezond heid adviseert niet-gevaccineerde inwo ners van IJsselmuiden, deze week niet deel I te nemen aan de avondvierdaagse. DONDERDAG 8 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.22 uur onder 21.57 uur Maan op 7.57 uur onder 23.35 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 2.01 uur en 14.17 uur Hoogwater 6.12 uur en 18.34 uur Minister Van der Klaauw van Buiten- landse Zaken heeft de Chileense zaak- I I gelastigde bij zich ontboden en hem om i een lijst van namen van de duizenden J Chilenen gevraagd die na de bloedige I staatsgreep door de junta werden opge- pakt en van wie men niet of nauwelijks meer iets hoort. De Nederlandse ambassade in de J Chileens hoofdstad oefent via de haar I geëigende kanalen en contacten druk i uit op de junta voor het eerbiedigen van j de mensenrechten. Met de ambassade I in Chili wordt dagelijks contact gehou- den in deze zaak, aldus de woordvoer- der, die eraan toevoegt dat „de acties J tegen het schenden van mensenrechten I door actiecomités en politieke partijen een goede onderbouw betekenen voor I de principiële stellingname van diplo- J I matieke vertegenwoordigingen; een stellingname die, aldus de woordvoer- i gering heeft de Chileense junta van j haar bezorgdheid doen blijken over I het lot van de duizenden vermiste Chi- I lenen, waarvoor in Santiago de Chili I en ook hier in Nederland een honger- I I stakingsactie wordt gehouden; een ac- tie die zich langzamerhand uitbreidt, j zo is gisteren door het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. De PSP-er Van der Spek kon maar wei nig waardering opbrengen voor de huur prijzenwet woonruimte. Voor velen, zo concludeerde de PSP- afgevaardigde, zullen woningen nauwe lijks betaalbaar blijven, terwijl anderen duidelijk te weinig betalen voor hun wo ning. Deze hoogst onbevredigende situa tie zal blijven bestaan in het nieuwe sys teem, aldus Van der Spek. c

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2