’ositie was vrijwel onhoudbaar geworden I Spionageproces in Bondsrepubliek Zuidafrikaans hof gelast onderzoek politiemethoden Israel moet beslissen over Westoever Israel zou in Zuid-Libanon posten willen {Borgsom voor I TWT Th Mogelijk soort „IGGI”-plan voor hulp aan Zaïre Opnieuw bewaker doodgeschoten achtergrond I 'VN-Russen iniet verlaagd r Nederland misschien ook deelnemer THE MIRACLE ES VERDACHTEN PRACTICAL JOKER I I SCHILDPAD (VERVOLG) PRAKTISCH GEHEUGEN Vaagheid I 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 WOENSDAG 7 JUNI (Van onze redactie buitenland) eld •ces (Van onze redactie buitenland) - om JERUZALEM. De Israëlische regering zal maandag een besluit nemen over de toekomst van de westelijke Jordaanoever na een overgangsperiode van vijf jaar. Dat besluit zal van doorslaggevend belang zijn voor de toekomst van de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Het debat binnen het Israëlische kabinet hierover is deze week begonnen. teit ing a in g in van lier- Hin- der- iag zijn van eeft J üj- ver- oor- isen n de oes- gna- Tan- door Nico Scheepmaker BONN. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, prof, fórner Maihofer (FDP) is gistermiddag afgetreden wegens de fouten ie zijn gemaakt bij de opsporingsactie naar de ontvoerde en later ermoorde werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Dat staat enminste in de ontslagbrief, die Maihofer gisteren aan bondskanselier felmut Schmidt heeft overhandigd. ng een i de ilijk leert I aan- van ing zoek i 31- p 23 ode trijfel Westduitse minister Maihofer na reeks van igelo oom sven otte iver- >ffer men i hij r en iden Dit is echter niet de enige reden waar in de 59-jarige Maihofer uit het kabinet i gestapt. In feite was zijn positie al inge tijd vrijwel onhoudbaar geworden jzijn aftreden kwam dan ook niet over acht. Maihofer wordt opgevolgd door ierhard Baum, de huidige staatssecreta- s van Binnenlandse Zaken. aftreden geëist. Daarna rolde Maihofer van de ene affaire in de andere. Het schan daal van de zelfmoorden van Baader, Ennslin en Raspe in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim het zijn sporen in Bonn na. Enkele weken geleden werd bekend dat Maihofers grenspolitie reizigers had ge controleerd op linkse litteratuur en ge schriften, waarvan het lezen geenszins in strijd is met de Grondwet. Het deze week gepubliceerde rapport van de vroegere CSU-minister van Binnenlandse Zaken, Hocherl, over de fouten bij de zoekactie naar Schleyer, toonde aan dat ook hier Maihofer niet vrijuit ging. zaak zijn de 32-jarige Jürgen Wiegel, een klerk op het ministerie, zijn 34-jarige vrouw Ursula en het Oostduitse echtpaar Minister van Justitie James Kruger zal op last van het hof in elk geval uiterlijk 3 juli redenen moeten opgeven waarom niet zou moeten worden ingegaan op het ver zoek van de vader van de 26-jarige zwarte Ernest Sabelo Ngobese om een rechter tot zijn zoon toe te laten. De rechter zou de jongeman dan onder ede moeten horen. DURBAN (Reuter). Het Zuidafri- kaanse hooggerechtshof heeft gisteren een onderzoek gelast naar de methoden die de politie volgt bij het verhoor van zwarten, die op grond van de wet tegen het terrorisme zijn opgepakt. Het Israëlische autonomieplan zal voor een proeftermijn van vijf jaar van kracht blijven. Op grond van de ervarin gen opgedaan gedurende die proeftijd, zal dan verder beslis' moeten worden wat er met het gebied gaat gebeuren. Gedurende de overgangsperiode zal de vraag van de soevereiniteit over het gebied worden open gelaten. Frank en Christine Gerstner (alias Helene Ruchert), dat de leiding over het spionage- complot zou hebben gehad. De vader had ook verzocht Ngobese door een door de staat aan te wijzen arts gron dig medisch te laten onderzoeken, hetgeen de minister had afgewezen. De jongeman was krachtens „artikel zes” in december gevangen gezet. Op grond van dit wetsartikel kan hem voor onbepaalde tijd zonder enige vorm van proces elk contact met de buitenwereld worden ontzegd. Ngobese zou in een ziekenhuis in Dur ban in een hevig gevecht gewikkeld zijn geraakt, nadat hij daar zou zijn gebracht na te zijn aangevallen door leden van de veiligheidspolitie. DEN HAAG (ANP). In Brussel zullen op 13 en 14 juni hoge ambtenaren van een aantal landen, die hulp verlenen aan Zaïre, bijeenkomen, ter bespreking van het zogenoemde plan-Zaïre voor economische steun aan dit land. Behalve België dat als gastheer optreedt, zullen onder meer ook deelnemen de EEG-landen, de VS, Canada, Japan en Saoedi-Arabië. Een vrouw, die in het ziekenhuis werkt, Grace Basi, verklaarde voor het hof Ngo bese te hebben zien vechten met twee gewapende blanken, terwijl een arts een naald in zijn handen hield „alsof hij de patiënt bloed zou willen afnemen”. Toen zij naderhand het vertrek was binnenge komen lag Ngobese met zijn gezicht op de grond en was er volgens haar verklaring „bloed op de grond bij zijn hoofd en ge zicht”. Ook de vader had het hof ten slotte nog nadere details gegeven over de toestand waarin hij zijn zoon nadien had aangetrof fen. duidelijk aan te geven, eist Israel een vetorecht op voor iedere wijziging in de status van het gebied. Volgens het Israëlische autonomieplan zal er een vertegenwoordigend lichaam komen waarin Israel, Jordanië en de Palestijnse Arabieren zitting hebben, een raad van elf leden. Ieder van de drie partijen heeft volgens het Israëlische plan een vetorecht ten aanzien van wijzi ging in het autonomieplan na de proef tijd. Het politieke kneepje van het Israëli sche antwoord zit in de vaagheid ten aanzien van dat vetorecht. Begin en Da- jan hebben in hun recente uitspraken dat vetorecht niet expliciet vermeld, hetgeen overigens ook niet betekent dat zij het hebben opgegeven. „Als na afloop van de periode van vijf jaar de tegenpar tij de soevereiniteit claimt, dan zullen ook wij die claim op tafel leggen”, aldus Dajan. En in onderhandelingen tussen Israel en Jordanië moet dan die vraag worden opgelost. meningen verdeeld waren. Zo werd er geen duidelijke uitspraak gedaan over de vorming van een Afrikaanse veiligheids- macht met westelijke bewapening en door het Westen opgeleid. Over de vorming van een Afrikaanse veiligheidsmacht stonden, naar verluidt, de Amerikanen tegenover de Fransen, die met klem pleitten voor een dergelijk leger. Volgens de VS zou een dergelijke strijd macht alleen in het kader van een interna tionale organisatie als de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid zinvol zijn, omdat de vorming van een leger van „gematigde” Afrikaanse staten zeker zou leiden tot de oprichting van een soortgelijke strijd macht van „radicale” Afrikaanse landen. De Fransen vonden met hun voorstel tot vorming van een hulpfonds voor Afrika van één miljard dollar (circa ƒ2,25 mil jard) eveneens de Amerikanen tegenover zich. Ook in dit geval is het Amerikaanse bezwaar dat moeilijk is vast te stellen, of een land „gematigd” is en daarom voor hulp in aanmerking komt. Bovendien is een belangrijke factor dat er in het Ameri kaanse Congres grote weerstanden be staan tegen een directe betrokkenheid van Amerika in Afrika. Uit een en ander mogen we vermoedelijk de volgende conclusie trekken. Roald Dahl, begenadigd schrijver van korte ver halen (zojuist verscheen in Nederlandse vertaling „Het wonderlijk verhaal van Hendrik Meier”), zag op het balkon van de benedenbuurvrouw van zijn dochter een schildpad in een doos zitten en herinnerde zich toen de bovenstaande verhalen, zon der zich te herinneren dat hij ze al kende. Een praktisch geheugen dus. n s om nge- >ffer i en der- uit- de and. s en ver- nen- zijn tien 1977 Toen ik het verhaal van Roald Dahl uittikte, voelde ik nog een vaag gevoel van schuld en onbehagen: kon ik dat wel ma ken, een andermans verhaal publiceren voordat het geschreven was? Maar ja, Kay Webb wist dat de zaal vol journalisten zat toen ze het vertelde en ze vertelde het niet „off the record”. Om aan mijn schuldge voelens tegemoet te komen, „herschreef” ik het verhaal zo, dat Roald Dahl het nog een ietsje kon verbeteren als hij zijn best deed en dat was dat. Maar toen kreeg ik een brief van mevrouw W. A. Rasker- Locher uit Oegstgeest, die schreef: „Het is een interessante fantasie van de heer Roald Dahl, maar even interessant schijnt mij te zijn dat het geen wereldpri meur is. Dezelfde fantasie is namelijk ge schreven al in een opstel „The Miracle” door Michael Kent, in het Engelse maand blad GOOD HOUSEKEEPING van febru ari 1951, pagina’s 41 en 96-107. In dat verhaal kreeg een weduwe die in geldnood zat, een klein schildpadje cadeau van een gierige tante en haar commensaal bewerk te eerst het wonder van het groeien en later van het klein worden van het dier, zonder dat iemand het merkte. Het aardige van het verhaal is daar, dat het „wonder” indirect de weduwe en haar kinderen uit de geldnood hielp doordat de mensen van heinde en verre ernaar kwamen kijken”. erse euw van irige de pan- ritei- artet ■rval- roeg van par- ubli- UDINE (UPI, AP). Een bewaker van de gevangenis in het Italiaanse Udine is gisteren voor zijn woning doodgeschoten door een man en een vrouw. Kort na de schietpartij eisten verschil lende organisaties de verantwoordelijk heid op voor de aanslag. De politie houdt er rekening mee dat de aanslag verband houdt met moeilijkheden die zich vier maanden geleden in de gevan genis van Udine voordeden. Deze proble men ontstonden nadat beschuldigingen waren geuit dat enkele bewakers steek penningen aannamen om geld, drugs en sigaretten naar binnen te smokkelen en boodschappen naar buiten. Tijdens een gevecht met een gevangene had de nu doodgeschoten bewaker tijdens de moei lijkheden verwondingen opgelopen. Bij eerdere aanslagen dit jaar werden al twee gevangenisbewakers om het leven ge bracht. opgeven van de soevereiniteit is strijdig met zijn beginselen. Het is een antwoord dat dus zo te zien niets biedt wat al niet eerder gezegd is, en waar de Amerikaanse regering dan ook weinig mee kan doen om de vredesonder handelingen weer op gang te krijgen als tenminste deze formule inderdaad door de regering wordt aangenomen. Amerika steunt de Egyptische eis dat de Palestijnen in staat moeten worden ge steld over hun eigen toekomst mee te beslissen (de formule die president Car ter in januari in Asoean gebruikte). Dat zou moeten geschieden via een referen dum, na afloop van de proefperiode van vijf jaar. De Israeli’s zijn tegen iedere vorm van zelfbeschikking van de Pales tijnen, en daarom ook tegen een referen dum. Beperkte autonomie is het uiterste waartoe Israel wil gaan. En om die grens Ook kreeg ik twee briefkaarten, van de heer Pathuis uit Haarlem en van de heer Touw uit Bunnik, die mij beiden wezen op „The Compleat Practival Joker” van H. Allen Smith, uitgegeven in 1953. Ik had die pocket zelf, nota bene en citeer daar nu het volgende uit: „Waldo Peirce, kunstenaar, dichter en een legendarische figuur, woonde in een Parijs hotel, waar hij het hart stal van de conciërge, die hem op alle mogelijke ma nier bemoederde. Hij wilde iets terug doen voor haar vriendelijkheid, wist dat ze gek was op dieren en bracht daarom een schildpadje voor haar mee. Ze was in de wolken, vertroetelde het beest en maakte zich zorgen over zijn eetlust. Toen begon de fantasie van Waldo Peirce te werken. Een paar dagen nadat hij het schildpadje had meegebracht, verwisselde hij het voor een iets groter schildpadje. En de volgende dag leek het schildpadje opnieuw een paar centimeters gegroeid te zijn. Madame was verrukt. Haar huisdier bloeide op dank zij haar goede zorgen. Ze vertelde het aan iedereen die maar luisteren wilde. Iedere dag bleek de schildpad weer te zijn ge groeid, totdat madame in het bezit was van een enorm en moeilijk te hanteren beest. Haar Amerikaanse gast vond dat het nu te ver ging en begon nu dag na dag de om vang van de geweldige schildpad te ver kleinen. De conciërge maakte zich grote zorgen, bleef ’s nachts op zitten en verliet haar huisdier zo zelden, dat Waldo Peirce nauwelijks meer in de gelegenheid was het dier te verwisselen voor een kleiner exem plaar. Ze dreigde van verdriet haar ver stand te verliezen, en toen besloot Peirce dat hij de zaak te ver had doorgevoerd en vertelde hij haar de waarheid”. Dat zal ongeveer het antwoorf zijn dat de Israëlische regering aan Amerika zal geven op de vragen die de Amerikaanse regering heeft gesteld ovsr de toekomst van de westelijke Jordaanoever na een overgangsperiode van vijf jaar beperkte autonomie. Een antwoord dat vaag wordt gehouden, omdat premier Begin er niets voor voelt zich op de toekomst vast te leggen ten aanzien van de soeve reiniteit van het gebied. Het bij voorbaat U herinnert zich waarschijnlijk het ver haal over de steeds grotere schildpadden die Roald Dahl in de doos op het balkon van de bejaarde benedenbuurvrouw van zijn dochter wilde overhevelen, waardoor de oude dame zou denken dat haar schild pad steeds groter werd, in een beangsti gend tempo, waarna Roald Dahl de schild pad in omgekeerde volgorde steeds weer door een kleinere wilde vervangen, totdat hij na een week weer zijn vroegere, gewo ne grootte had teruggekregen. Vervolgens zou hij de oude dame gelukkig maken met het idee dat zij over een magische schild pad beschikte. Goed, u herinnert zich dan dat Kay Webb, uitgeefster van Dahls kinderboe ken, die Dahl verving op het Literair Diner omdat de schrijver zelf in het ziekenhuis moest worden opgenomen, de aanwezigen dit verhaal, dat Dahl nog niet geschreven had, als wereldprimeur vertelde, en ook als een door hemzelf aan haar gesugge reerd voorbeeld hoe zijn „verhaal- hersens” beginnen te werken als hij door zijn dochter attent wordt gemaakt op een schildpad in een doos op het balkon van haar benedenbuurvrouw. het /aar z*ï zullen worden berecht op be- i ge- oest ord- zeer Op grond van de uitslag van dit overleg zal Nederland besluiten of het zal deelne men aan een consortium voor economi sche hulp aan Zaïre, naar analogie van de IGGI, de intergouvernementele groep voor Indonesië. Aan de orde komen ondermeer de problemen die ontstaan als in Zaïre door het aanhouden van de onveiligheid de Europeanen niet meer bereid zouden zijn in Sjaba of de rest van Zaïre te wer ken. Naar aanleiding van deze conferentie heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat de Nederlandse delegatie in zijn opstelling mede de informatie zal betrekken die de regering zal krijgen over de Afrika- conferentie die maandag en gisteren in Parijs is gehouden. De vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, Frankrijk, België, West- Duitsland en Engeland zijn het er gisteren op de Afrika-conferentie over eens gewor den dat president Moboetoe van Zaïre moet worden geholpen in het zadel te blijven op voorwaarde dat hij ingrijpende politieke hervormingen invoert. De bijeen komst leverde overigens alleen „aanbeve lingen” op voor de betrokken regeringen. Uit het communiqué dat in de loop van de dag werd gepubliceerd, bleek dat de Sric I die lam I n is iste zen. nks aed, Zele weg sten Iers i de iste- op- naal i de De aren van )len, ?ken 1 de d bij mee i hij Premier Begin gelooft dat de ontwik kelingen in het gebied de toekomstige status zullen bepalen, waarbij hij niet zozeer denkt aan het succesvolle opere ren van de Palestijnse autonome raad, maar aan de joodse nederzettingen die in die tijd zullen verrijzen en Israels claim op het gebied via voldongen feiten ver sterken. Daarom schrijft het autonomie plan uitdrukkelijk vrijheid van joodse nederzettingen op de westelijke Jordaan oever voor. De regering droomt over honderdduizenden nieuwe Israëlische bewoners voor het gebied; minister van Landbouw Sharon spreekt zelfs over één miljoen. Maar voorzichtige en meer rea listische benaderingen achten zelfs 100.000 aan de hoge kant, gezien het gebrek aan potentiële inwoners voor de nieuwe steden die daar gesticht zouden moeten worden. Zo weinig is het animo bij de Israeli’s om werkelijk in het gebied te gaan wonen, dat in Kiriat Arba, ds joodse wijk van Hebron, honderden apartementen leeg staan. chuldiging van verraad. De openbare aanklager beschuldigt de oormalige secretaresse op het ministerie lenate Lutze en haar man Lothar van erraad, vervalsing, omkoperij en het oorgeven van naar schatting 1000 gehei- le documenten over de NAVO en de festduitse militaire strijdkrachten aan )ost-Duitsland. De twee defensie-ambtenaren werden in uli ’76 gearresteerd, maar de omvang van iet spionageschandaal werd pas duidelijk a publikaties in het Westduitse dagblad ing t dit ader 3t 18 de ging :n in 1.000 ctes, lani- I de- DUSSELDORP (AP). Zes West- uitsers, waaronder drie voormalige mbtenaren van het Westduitse ministe- ie van Defensie, zijn gisteren voor de echtbank in Dusseldorp verschenen BEIROET (ANP, AP). Israel wil voor bepaalde tijd een klein aantal eenheden Volgens de kranten is handhaving van minstens vier observatieposten één van de voorwaarden die Israel heeft gesteld voor de terugtrekking van de Israëlische bezet tingstroepen, die volgens schema de vol gende week dinsdag voltooid moet zijn. In militaire kringen in Israel zijn deze berichten tegengesproken, maar van di plomatieke zijde in Beiroet is meegedeeld dat men dergelijke voorwaarden „wel ver wacht” had. e Frankfurter Allgemeine in december 'an het vorig jaar. Als gevolg van dit chandaal zag de toenmalige minister van lefensie Georg Leber zich gedwongen qm ijn ontslag in te dienen. Bondskanselier Helmut Schmidt pro- leerde de zaak nog te sussen, toen hij in ipril een parlementaire onderzoekscom missie vertelde dat de gestolen NAVO- eheimen de Russen alleen maar bevesti- |en wat zij toch al zouden moeten weten iver de westerse defensie, „Namelijk dat ie NAVO niet in staat is zich op conventio- leel gebied voor meerdere maanden ach- ereen te verdedigen”. De overige verdachten in deze spionage- i- de 'n Zuid-Libanon handhaven om er zeker van te zijn dat er in dat gebied geen Palestijnse guerrilla-activiteit meer wordt ondernomen. Dit hebben Libanese kanten gisteren gemeld Lothar Lutze (r) en zijn vrouw Renate (l) worden het gerechtsgebouw in Dusseldorf binnengehaald. Beiden worden beschuldigd ionage voor de DDR te hebben bedreven. De liberale hoogleraar in de rechten, die >ns het linkse paradepaard van zijn partij as en als trekpaard gold van de sociaal- berale regeringscoalitie, kwam vorig jaar laart heftig in opspraak toen de atoomge- erde Klaus Traube illegaal bleek te zijn 'geluisterd. Toen al werd door velen zijn zaken afgetreden beide verkiezingen, zoals bekend is, niet de kiesdrempel van 5 percent. Dat betekent dat zij niet meer in de deelstaatparlemen ten zijn vertegenwoordigd. Oppositieleider Helmut Kohl (CDA) zei dat het aftreden van Maihofer een verder teken is voor het afbrokkelingsproces van de huidige Bondsregering. CSU-chef Franz-Josef Strauss liet zich in gelijke bewoordingen uit. Volgens Strauss moe ten ook Bondskanselier Helmut Schmidt en de chef van de federale recherche, Horst Herold, consequenties trekken uit de fouten bij de Schleyer-zaak. Verschillende politici van SPD en FDP hebben Werner Maihofer bedankt voor zijn werk in het verleden. De staatsrechts geleerde Maihofer heeft een belangrijke rol gespeeld bij de heroriëntering van zijn partij, die in 1969 in een zeei’ diepe crisis was gekomen. Ook heeft hij grote verdien sten gehad op het terrein van de medezeg genschap. Maihofer werd in 1974 minister van Bin nenlandse Zaken in het eerste kabinet- Schmidt. Daarvoor was hij minister met speciale opgaven in de regering-Brandt. ■fr De Westduitse minister van Binnen landse Zaken Maihofer. Verder is Maihofer door een deel van zijn partijgenoten zondebok gemaakt voor de desastreuze nederlaag van de FDP bij de deelstaatverkiezingen in Hamburg en Nedersaksen. De liberalen bereikten bij NEWARK (UPI). Een Amerikaan- se federale rechter heeft geweigerd de borgsom van 2 miljoen dollar per per- soon te verlagen voor twee Russische J functionarissen van de Verenigde Na-1 ties. Het tweetal moet op verdenking i I van spionage op 12 september terecht J staan. De twee Russen, Wladik Aleksandro- witsj Enger en Rudolf Peterowitsj Tsjernjajev werden op 20 mei, samen met Wladimir Petrowitsj Zinjdkin, de derde secretaris van de Russische mis- I sie bij de VN, aangehouden nadat zij geheime documenten betreffende de J onderzeebootbestrijding hadden opge- haald. Deze papieren waren verschaft door een Amerikaanse marine-officier die de Russen in acht maanden ruim 20.000 dollar zouden hebben betaald. Deze of- ficier werkte voor de Amerikaanse Fe- J derale Recherche, de FBI. Zinjdkin moest door zijn diplomatie- I ke onschendbaarheid worden vrijgela- I ten en heeft inmiddels op verzoek van I de Amerikaanse autoriteiten het land verlaten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3