Ook Eerste Kamer akkoord met nucleaire Lance Getuigenverhoor Lid harde kern over klimaat in Bijlmerbajes Onderzoek naar lichaamsdelen levert weinig op Stofluizen in Hoofd SA VAK Chinese minister weggestuurd van Buitenlandse Zaken op bezoek AC IJmuider Courant Chinezen in Den Uyl wil Negen verdachten duidelijkheid moord Aldo Moro over Urencó •v Arbeidsbureau Vietnam mogen worden opgehaald I I Damiate Pers Beroep op gewetensbezwaren Opheldering gevraagd over invloed devaluatie op Volvo VAN SCHOOL AF. WAT CrA OF L NU DfëN' RAF zou zijn gearresteerd Stofluizen in j {operatiekamer I WINTER IN ARGENTINIË 1 Kerk vraagt Chileense hongerstakers te stoppen Als je vroeg komt, kom je verder. F f Door Unie BLHP I ■III] üw Keurslager Slept trekt I I J (^Dijkzigtziekenhuis Rotterdam") I I Gevulde varkensfilet^ m m Hl 4 19 7 8 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 7 WOE i nu al 80 jaar tussen de wielen! ROME. (Reuter en DPA) In Rome zijn gisteren opnieuw drie mensen beschuldigd van mede plichtigheid aan de moord op Al do Moro. Dat brengt het totaal aantal verdachten op negen. van twe Een en 1 IJMU (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. Italië’s splinternieuwe abortuswet werd maandag 22 mei in de Gazzetta Ufficiale, de staatscourant, gepubliceerd en trad giste ren in werking. Begint nu ook ogenblikkelijk de „moordpartij van overheidswege”, zoals het Vaticaanse dagblad l’Osservatore Romano de gelegaliseerde zwangerschapsonderbreking omschreef? Het ziet ernaar uit dat er nog heel wat praktische obstakels overwonnen moeten worden, voordat de vrouw die tot abortus besloten heeft, ook inderdaad gratis in alle openbare ziekenhuizen geholpen kan worden. 111 100 gram - Hl Hl Hl Ht Hl (ADVERTENTIE) Abortus moeilijk in bi Italië ondanks wet (ADVERTENTIE) Bij de Deze toestand is volgens de klaag- (ADVERTENTIES) Bt 0,70 f 145,- I automobielbedrijven haarlem - bloemendaal - ijmuiden In de Italiaanse pers wordt intussen vrij algemeen getwijfeld aan de vraag of het Openbaar Ministerie wel voldoende bewij zen heeft om de negen veroordeeld te krijgen. Een van de advocaten van de verdachten noemde de aanklacht „bela chelijk en tragisch”. Een van de drie die gisteren in staat van beschuldiging werden gesteld, is Corrado Alunni, de vermoedelijke opvolger van de leider van de Rode Brigades, Renato Cur cio. Curcio staat in Turijn terecht. Het ovei Smits, w De sjah zou ontevreden zijn over hel waarop (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea, komt morgen voor een driedaags bezoek naar Nederland. Het is voor het eerst dat een Chinese minister ons land aandoet. Het bezoek van minister Hoeang Hoea, die op het ogenblik in Zaïre vertoeft, is een antwoord op een bezoek van de toen malige minister van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, in 1975. gen bewandelt. Pas over een jaar zal be kend zijn hoe de wet heeft gewerkt: de gewesten moeten jaarlijks een rapport aan de minister voorleggen en de minister dient daarvan verslag uit te brengen aan het parlement. Vorige week vrijdag ontdekte men in een van de operatiekamers stofluizen. Uit een onderzoek bleken ze afkomstig te zijn uit een kastje van spaanplaat. Met uitzondering van de steunpunten op de grond en tegen de muur zijn de kastjes in de operatiekamers geplastifi ceerd. Bij het schoonmaken is op deze Den Uyl vindt dat het kabinet geen enke le bindende beslissing mag nemen voordat de Tweede Kamer zich daarover heeft kunnen uitspreken. Bovendien wil hij van minister-president Van Agt weten wan neer de beslissing nu eindelijk zal vallen. Den Uyl herinnerde aan de toezegging van het kabinet van begin maart, dat een beslissing van het kabinet alleen een nade re standpuntbepaling mag zijn, waarover de Tweede Kamer het laatste woord heeft. De PvdA-leider wees er voorts op dat de tijd begint te dringen, aangezien de Twee de Kamer voor het zomerreces nog maar drie weken vergadert, terwijl binnenkort ook nog langdurige debatten over de be zuinigingsplannen zullen volgen. DEN HAAG. Oppositieleider Den Uyl heeft gisteren in de Tweede Kamer de regering gevraagd duidelijkheid te ver schaffen in de kwestie rond de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Een woordvoerder van het bedrijf, dat onlangs overheidssteun kreeg ten bedrage van bijna 200 miljoen gulden, deelde mee dat van dit laatste zeker geen sprake zal zijn. „In het kader van de overheidssteun heeft Volvo gegarandeerd dat er buiten De devaluatie met 25 procent zou bij voorbeeld het invoeren van goedkopere onderdelen uit Zweden kunnen stimule ren, waardoor de vestigingen in Helmond en Bom het slachtoffer worden van oneer lijke concurrentie en toh ontslagen moeten overgaan. Ook wil de Unie wegen of de samenwer king tussen Volvo en Noorwegen kan bete kenen dat de ontwikkeling van een nieuw type middenklasse-auto of een kleinere auto ter vervanging van type 66, in Noor wegen zal plaatsvinden. of onvoldoende werken van het lucht- verversingssysteem. Er kan overigens geen raam in het gebouw open. Het gebrek aan frisse lucht heeft bij sommi ge personeelsleden al tot groot ziekte verzuim geleid. sters een gevolg van onzorgvuldig han delen van de staat. Het ministerie van Justitie wordt verweten te weigeren danwel na te laten adequate voorzie ningen tegen de problemen te treffen, ondanks gedane verzoeken en somma ties daartoe. Er is ondermeer gevraagd om een onderzoek door TNO in Delft. Nederland geen produkten gemaakt zullen worden die concurrerend zijn voor wat er nu of in de toekomst in Nederlandse vesti gingen wordt geproduceerd”, zo zei hij. Ook zullen er volgens de woordvoerder geen onderdelen uit Zweden worden inge voerd. „Alle onderdelen die nu in Neder land worden gemaakt vereisen een be paald specialisme en een eigen machine park. Dat is alleen in Nederland beschik- baar. Daarom zullen die onderdelen ook in de toekomst in Nederland gemaakt wor den.” (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In navolging van de Tweede Kamer is gisteren ook de Eerste Kamer akkoord gegaan met het voorne men van minister Scholten van Defensie om de Lance-raketten van de landmacht uit te rusten met atoomkoppen. genis gehaalde Till Meyer, de 24-jarige Per^t,'vi° Klaus Viehmann gearresteerd. Viehmann zou tot de harde kern beho ren van de terreur-organisatie Beweging van de 2de Juni”. functioneren van de dienst tijdens de afge politiebi lopen periode van zeven maanden, waarin ook niet het land werd geteisterd door hevige on lusten, gericht tegen het beleid van de sjah - landelijk Bij de van Hooi gen, wen nen opge bekeken Het gaa die zijn v DEN HAAG (ANP). De Haagse poli tie heeft nog geen enkele zekerheid over de identiteit van het slachtoffer, aan wie de lichaamsdelen hebben toebehoord die zondagmiddag in Den Haag werden aan getroffen. Het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam heeft tien van de zestien operatiekamers geslo ten, omdat in één daarvan stofluizen zijn aangetroffen. De operaties gaan normaal door, zo deelde een woord voerder van het academisch zieken huis gisteren mee. EINDHOVEN (ANP). De Unie BLHP heeft het ministerie van Economische Za ken schriftelijk om opheldering gevraagd over eventuele gevolgen die de devaluatie van de Zweedse kroon heeft voor de werk gelegenheid bij Volvo Car BV. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning BANGKOK (AP). Vanaf 20 juni mo gen Chinese schepen de Vietnamese ha vens binnenkomen om Chinese burgers te evacueren. De Vietnamese regering beeft daar gisteren toestemming voor gegeven. Wel heeft Hanoi benadrukt, dat de sche pen aan alle wettelijke voorschriften moe ten voldoen, aleer zij zullen worden bin nengelaten. De vorige maand liet Peking weten, dat men schepen zou sturen om Chinezen in Vietnam die daar zouden worden ver volgd, op te halen en naar China te bren gen. Op die uitspraak is van Vietnamese kant met veel kritiek gereageerd en werd tevens ontkend, dat er van enige discrimi natie of vervolging van Chinezen in Viet nam sprake zou zijn. „Maar”, zo schreef Nhandan, het blad van de Vietnamese communistische partij gisteren, „ondanks de weinig constructie ve houding van China, heeft de Vietname se regering besloten omwille van de vriendschap tussen twee nauw met elkaar verbonden landen, Chinese ingezetenen als ze dat willen te laten vertrekken en Chinese schepen toe te staan in Vietname se havens aan te leggen om hen terug te brengen naar China”. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden postbus 18, 1970 AA Ijmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd. 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post Het b en is nt De hongerstakers willen informatie van het Pinochet-bewind over verdwenen fa milieleden. Hun actie vindt in vele landen, ook in Nederland, navolging. De Chileense minister van Binnenlandse Zaken, Sergio Fernandez, zou in een on derhoud met kardinaal Henriquez hebben toegezegd, „zeer binnenkort te komen met informatie over de vermiste personen”. „De acties hebben daarom geen zin meer”, aldus het epicopaat na deze toezeg ging. waarom zou u 'l mei minder doen I UMUl bureau slaagd Delfzijl Amelan vast te BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 SANTIAGO (AFP). Het rooms katholieke Chileense episcopaat heeft gis teren de in de Chileense hoofdstad Santia go hongerstakende Chilenen gevraagd hun actie te beëindigen. Drie jongens vonden naast het water in de slootkant van de Lozerlaan twee onder benen van een mens. Later trof de politie nog een plastic zak aan, met daarin een hoofd en enkele organen. Bij een nader onderzoek vond de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust in de plastic zak twee voor werpen, die vermoedelijk aan het slachtof fer hebben toebehoord. De twee voorwerpen, een Indiase reli gieuze penning en een beeldje in de vorm van een kikker, waren met een touwtje en een veiligheidsspeld aan elkaar verbon den. Dr. Zeldenrust heeft aan de hand van een nader onderzoek het volgende voorlo pige signalement opgesteld: het slachtof fer was vermoedelijk een vrouw, zeker niet jonger dan 45 jaar, ongeveer 1.60 meter lang. Schoenmaat: 38 a 39. De senaat deed dat door het verwerpen van een motie van het PPR-Kamerlid Trip, waarin het besluit werd af gekeurd. Voor de mptie stemden 26 senatoren, tegen 36. Volgens het Eerste-Kamerlid Uijen (PvdA) is de minister met zijn besluit voor- VU„ K, UV „.xx.xovxx „,vv„ xx aCht uitgelopen op onderzoeken binnen de NA zÜn °P ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 :f 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal punten vocht in de kastjes gekomen, i VO naar de behoefte aan atoomwapens, hinder. Ook verweet hij Scholten gehandeld te hebben in strijd met toezeggingen door zijn voorganger in de Tweede Kamer ge- (jjnS(ja£ daan. De beslissing van minister Scholten is volgens de socialist in strijd met het streven de rol van de kernbewapening terug te dringen. De CDA’er Thijssen verklaarde dat zijn ten van b fractie tevreden is gesteld door de argu- de hinder menten van minister Scholten, dat uitstel inzake de van de beslissing niet langer verantwoord vatten h< was en dat het slechts gaat om het vemieu- alle eerdi wen van materieel dat al met atoomkop pen is uitgerust. Vóór de motie-Trip stem den PvdA, PPR, CPN'en PSP, tegen CDA schreven VVD, SGP, GPV en de heer Maris (onaf- bestuur i hankelijk). TEHERAN. (UPI) De directeur vaJl j\j de gevreesde Iraanse veiligheidspolitii w SAVAK, generaal Nematollah Nassiri, ii weggepromoveerd. De 71-jarige Nassiri i door de sjah tot ambassadeur in Pakistal benoemd. Volgens politieke kringen in de Iraans hoofdstad Teheran, is het ontslag van Nas siri het begin van een omvangrijke reorga nisatie van de SAVAK. AMSTERDAM (ANP). —Twee vrou welijke gedetineerden uit de Bijlmer bajes hebben bij de rechtbank te Am sterdam een voorlopig getuigenverhoor aangevraagd over het klimaat van die gevangenis. Het verhoor, dat maandag 12 juni om negen uur ’s morgens zal worden gehouden door rechter-com- missaris mr. W. D. H. Asser, vormt mogelijk een inleiding voor een kort geding tegen het ministerie van Justitie wegens onrechtmatige daad. De advocaten van de vrouwen, mr. H. A. Kater en mr. Th. F. A. M. Hoogen- boom uit Amsterdam, willen twee ex- gedetineerden uit de zogenaamde „vrouwentoren” en twee bewaarsters laten horen. De cliënte van mr. Kater schreef in april aan de commissie van toezicht op de vrouwengevangenis dat iedereen zowel gedetineerden als personeel voortdurend last heeft van zware hoofdpijn. Dat zou komen door het niet Op het programma van de Chinese mi nister staan besprekingen met minister Van der Klaauw, met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, bezoeken aan het Rijksmuseum in Amsterdam, aan Delft, Deltawerken en aan de Rotterdamse havenwerken. In Rotterdam zal Hoeang Hoea ook een gesprek hebben met burge meester Van der Louw, die onlangs nog in Peking is geweest, waar hij Hoeang Hoea heeft ontmoet Sinds de Chinese partijleider Hoea Koeo-feng aan de macht is, worden er meer bezoeken gebracht aan westerse landen. Zo zal de Chinese partijleider op een nog nader te bepalen datum een bezoek brengen aan Parijs. Hoea Koeo- feng is onlangs nog op bezoek geweest in Noord-Korea. Het was toen voor het eerst dat een Chinese partijleider sinds de dood van Mao buiten de Chinese grenzen ging. Het enige artikel dat overal ogenblikke lijk ten uitvoer wordt gebracht, is het negende, dat dokters en verpleegsters de mogelijkheid biedt op grond van gewe tensbezwaren hun medewerking aan de ingreep te weigeren. Zij moeten de provin ciale gezondheidsdienst daarvan binnen een maand op de hoogte stellen. Een voorlopige enquête van enkele grote Italiaanse dagbladen lijkt erop te wijzen dat een hoog percentage onder de medi sche en paramedische staf van openbare ziekenhuizen in alle delen van het land van artikel 9 gebruik gemaakt heeft of het van plan is te doen. Met name in de zeer vele openbare ziekenhuizen, die door katholie ke religieuzen worden geleid, is het gewe tensbezwaar praktisch verplicht. Voor de privé-klinieken die zich beschik baar stellen voor de kosteloze abortus, gaf kardinaal Ugo Poletti gisteren voor de Vaticaanse radio een eenvoudig recept: als het verplegend personeel bestaat uit reli gieuzen (en dat is bij de meeste klinieken het geval), dienen deze zich onverwijld terug te trekken. Maar ook als er, zeker in de grote steden, voldoende medici, verplegend personeel en ziekenhuisbedden ter beschikking staan, zijn de moeilijkheden nog niet opgelost. De gewestelijke gezondheidsdiensten, die volgens de wet moeten opkomen voor de financiële afwikkeling van de abobortusbehandeling, hebben tot nu toe nagelaten hiervoor concrete aanwijzingen te geven, zodat geen enkele ziekenhuisdirectie weet waar het geld uiteindelijk vandaan moet komen. De consultatiebureaus, waarvoor de wet 50 miljard lire uittrok, bestaan nog bijna nergens: in heel Milaan zijn er op het ogenblik vier). Kortom: een vrouw die op dit ogenblik in de eerste drie maanden van zwangerschap verkeert en besluit daar een eind aan te maken, zal over heel wat wilskracht moe ten beschikken en een lange weg vol moei lijkheden moeten afleggen, voor ze krijgt waar ze volgens de wet recht op heeft. En de kans is groot dat ze uiteindelijk toch weer de oude vertrouwde clandestiene we- Buenos Aires, woensdag Voordat de WK 78 begon in winters Argentinië heeft Frank Bontmode zich gerealiseerd dat in de komende weken de Nederlandse vrouw behoorlijk verwaarloosd zal worden. De enige echte ondank bare taak voor haar zal zijn het aandragen van drank en snacks voor de door voetbal in beslag genomen huisvaders. Daarom huisvaders van Nederland, heeft Frank Bontmode een strategisch systeem in werking gesteld, dat vruchten af moet werpen. U nodigt uw vrouw uit, voor de wedstrijd, voor een bezoek aan een van de Frank Bontmode filialen in Amsterdam, Hilversum of Haarlem en geeft haar voor het komende winterseizoen een nieuwe bont mantel kado. U profiteert van de 10% zomerkor- ting en betaalt een bedragje aan. Dan haast u zich weer naar huis voor het verdere verloop van de WK 78. Frank Bontmode doet de rest van het werk voor u. De txntmantel gaat gratis in de kluis en wordt verzorgd voor de aflevering. Als de strijd om het wereldgoud is gestreden en de herfst dient zich aan, komt u vrouw haar nieuwe bontmantel halen en het resterende bedrag betalen. Dus heren u een plezierige zomer met de WK 78 en uw vrouw een fijne winter in haar nieuwe bontmantel van Frank Bontmode, Amsterdam van Baerlestraat 84, Hilversum winkelcentrum Hilvertshof en Haarlem Barteljorisstraat 5. Laat door het winters gebeuren in Argentinië uw vrouw niet in de kou staan. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. Op bijna elk arbeidsbureau is een vakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin je zelf naar een passende baan kunt zoeken. Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend. Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. Ze weten daar nu eenmaal meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. En ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs dan jij. Maar bedenk wel: hoe eerder je komt, hoe beter. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen. Direct doen dus, nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je toch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het deze tech economis maal ren< zijn geric in de IJrr ten is d< echter nii de gezon combinat andere h ten, zoals rustheid BERLIJN (DPA). De Westberlijnse daar dat politie heeft bij een zoekactie naar de aandacht onlangs door drie vrouwen uit de gevan- de stofhi Volgens de politie had de verdachte ver schillende op andere namen gestelde iden titeitsbewijzen bij zich alsmede een revol ver en 30 dum-dum-kogels. In Karlsruhe werden gisteren Volker Speitel en Hans-Joachim Dellwo, beiden 27 jaar oud, in staat van beschuldiging gesteld. Zij zouden koeriersdiensten heb ben verricht voor de Rote Armee Fraktion (RAF). Voor hun contacten zouden de tw« gebruik hebben gemaakt van het kantooi van de enige tijd geleden gearresteerd® advocaat Croissant. Johannes Thirnme is gisteren in Stutt-| gart door het hof van beroep veroordeel® tot 20 maanden gevangenisstraf, omdat hifi lid is geweest van de terroristische bewel ging Haag-Meyer. Hij zou explosieven hel® ben gemaakt maar verder geen belangrifs ke rol binnen die beweging hebben ge speeld. ROTTERDAM (ANP). Het Dijk- i Dit heeft ertoe geleid, dat er stofluizen kwamen. De operatiekamer werd daarop ge sloten. De kastjes zullen nu tegen de muur worden gehangen. De betrokken punten zullen van een speciale verf worden voorzien. Uit voorzorg heeft het ziekenhuis be- j sloten dit ook in de andere operatieka- mers, waar nog geen stofluis is ontdekt, te doen. Een mals lapje varkensfilet, gevuld met pittig kerry- gehakt. Een heerlijk vlees gerecht waarmee u aan tafel heel wat eer kunt behalen. Aan weerskanten bruin bakken en ca. 12 minuten zachtjes laten doorbraden. jongeren” mee. 9 a a 8» i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4