GS VERLENEN STAALBEDRIJF REVISIEVERGUNNINGEN Krakers in Oud-IJmuiden Protestactie met steun negeren ontruimingsbevel wijkcomité VERSLAG RADIO CTIEF AFVAL Feest van Vrouwencafé uitgesteld rs DE ROOIJ burgerlijke stand BONT er n nt Nieuwe directeur van ’t Heuveltje in Aerdenhout Ji NU TEGEN ZOMER- PRIJZEN ELLEN VAN MAURIK: „DOE-FIGUUR” 4 5 1978 —WOENSDAG 7 JUNI Schoorstenen s Velsen „Levensgevaarlijk” Kostbaar Sleper van Wijsmuller trekt schip van strand VELSEN-IJMUIDEN W* i -• I Laat uw bontmantel door ons bewaren repareren en/of moderniseren Bel ons vrijblijvend PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier IJMUIDEN. Voor het pand Bloemstraat 84 rd in Oud- IJmuiden is door de gemeente Velsen ontruiming gelast. De IJ muidenaren Jaap Kloes en Lucia Kwaak, die dit pand op 7 mei kraakten, tekenen daartegen pro test aan en weten zich daarbij gesteund door het wijkcomité Oud-IJmuiden. IJMUIDEN. Hoogovens in IJmuiden zal, over een periode van acht jaar, een groot aantal voorzieningen moeten treffen die gericht zijn op beperking van de stofuitworp, de stankoverlast en de geluids hinder. Met de uitvoering van dit programma is een bedrag gemoeid van tweehonderd miljoen gulden, gerekend naar het prijspeil van 1977. Een en ander is als voorwaarde gesteld bij de revisievergunningen die dinsdag aan Hoogovens zijn verleend. Hoogovens moet 200 miljoen gulden besteden voor milieuvoorzieningen Bij de vaststelling van de nu voorge- (AD VER TENTIE) i uur uur vaarii ook niet nodig aangezien de vaten met beton beveiligd zijn. ige on le sjah -- - ir va politi siri, i ssirii kista raansf in Nas •eorga rolker >eiden iiging i heb iktion etwee mtooi teerdl beho- eging n de erste ome- ensie lacht Het gaat hierbij om twee vergunningen die zijn verstrekt door Gedeputeerde Sta- deze technisch uitvoerbaar en financieel economisch haalbaar zijn, voor een nor maal renderend bedrijf. De voorzieningen zijn gericht op verbetering van het milieu in de IJmond. Volgens Gedeputeerde Sta ten is de milieubelasting in deze regio echter niet zodanig dat direct nadeel voor de gezondheid valt te vrezen. Wel zou de combinatie van uitworp van fijn stof met andere luchtverontreinigende componen ten, zoals zwaveldioxide, reden tot onge rustheid kunnen geven, aldus GS. Van- Het bureau kreeg het bergingscontract cn is nog dezelfde dag begonnen met de Om de stankoverlast terug te dringen zullen de granulatieputten, waar de slak „geblust” wordt, worden uitgerust met schoorstenen. Bij wijze van proef is dit al gebeurd bij één put van Hoogoven 7. Alle schoorstenen moeten voor 1 juli 1986 zijn gebouwd. Aan het stankprobleem zal dan een eind zijn gekomen. Als doelstelling is in het meerjarenpro gramma opgenomen dat op den duur de geluidshinder drastisch wordt vermin derd. Voor een aantal meetpunten buiten het Hoogoventerrein in de woonbebou wing van IJmuiden, Beverwijk en Wijk aan Zee is de maximaal toelaatbare geluidssterkte aangegeven. Vanaf Hoog ovens mogen geen hoge tonen worden voortgebracht die buiten de fabriekspoort bij woningen of gebouwen duidelijk of hinderlijk hoorbaar zijn. Wanneer de Wet Geluidshinder van kracht wordt, zullen de gestelde geluidseisen nader worden be zien. De verlening van de revisievergunnin gen stelt Hoogovens in staat een bijdrage te vragen aan de rijksoverheid als tege moetkoming in de kosten van de te nemen maatregelen. Tegen de aanvraag van „Leegstand van afgeschreven wonin gen” werkt verder verkrotting in de hand en maakt de wijk er niet leefbaarder op. Met hét leegkomen van al of niet bewoon bare panden wordt voor de jeugd in de De illegale bewoners achtten verbeterin gen aan het interieur verantwoord omdat de gemeente, die de woning in eigendom heeft, ook na herhaald verzoek vaag bleef over de toelaatbaarheid van bewoning. Jaap Kloes en Lucia Kwaak pleiten voor bewoning van dit en andere slooppanden in Oud-IJmuiden zolang het nog kan. Zon der daarbij echter op blijvende bewoning recht te doen gelden. De heer Blom is leraar Duits en is zeven jaar aan de school verbonden. Hij is 34 jaar. Het afgelopen schooljaar nam hij de directie waar voor de heer Den Toom. De (boven)woning ligt in de zone die op de nu geldende plankaarten voor Oud- IJmuiden als sloopgebied staat aange duid. De illegale bewoners maakten op eigen kosten de nutsleidingen (gas-, wa terleiding en elektrisch net) in orde en betaalden verder een nieuw behangetje en schilderwerk uit eigen zak. Na vele weken van onzekerheid is het laatste een van hun argumenten tegen de ontruiming die door de gemeente wordt gelast. Hoogovens voor de revisievergunningen zijn destijds negen bezwaren ingediend. GS hebben hierin geen aanleiding gevon den afwijzend te beschikken op de aan vraag. Wel waren de bezwaren voor GS reden om aan de vergunningen strenge voorschriften en voorwaarden te verbin den. Overigens bestaat de mogelijkheid tegen de beide verleende vergunningen beroep aan te tekenen bij de Kroon. De Bloemstraat, een weinig florissant ge deelte van Oud-IJmuiden. Tussen de be woonde panden gapen talloze dichtgespij kerde ramen. door de gemeente zo lang in het onzekere zijn gelaten. „Daags na de kraakaktie had door de gemeente duidelijkheid verschaft moeten worden. Zeker nadat de krakers bij de gemeente op een uitspraak aange drongen hadden. De betrokken wethouder kende de situatie en kon dus niet het hoofd in het zand steken”, aldus Mettes. Het wijkcomité bereikte in het verleden met de gemeente overeenstemming over de gedragslijn bij kraakakties. Illegale bewoning zou in de wijk voor elke prijs voorkomen moeten worden. Toen de ge meente een kraakaktie aan de Kanaal straat op zijn beloop liet, kwam de oude afspraak voor beide partijen op losse schroeven te staan. Besloten is nu om in plaats van een eind- feest nu een openingsfeest in september te houden. De datum is vastgesteld op 22 september. Dan zal de vrouwelijke rock- bluesband Germania optreden. VELSEN. Het door het Vrouwencafé op vrijdag 9 juni geplande eindfeest gaat niet door. Practische problemen - het niet kunnen vinden van een geschikte vrou wenband - worden als reden aangevoerd. „Ik ben een doe-figuur. Aan getheo retiseer heb ik een grondige hekel”. Ellen van Maurik studeerde na haar middelbare opleiding in Velsen (Visse ring College) aan de Sociale Academie in Den Bosch. Met als specialisatie groepswerk studeerde zij daar vorig jaar af. Haar aanstelling bij de ge meente Velsen (uit zeven sollicitanten) is voor haar dus een terugkeer. In haar middelbare schooltijd was ze heel di rect betrokken bij de verbouwing van het voormalige PEN-gebouw aan de IJmuidense Kanaalstraat tot wat nu Witte Tejater heet. Het Cultureel Cen trum aan het IJmuidense Moerberg- plantsoen is haar werkadres. Stutt rdeele dat hi bewe nhen ingrij an ge (Van onze stadsredactie) AERDENHOUT. De heer R. P. Blom is per 1 juni benoemd als directeur van ivo-mavo ’t Heuveltje in Aerdenhout. Hij volgt de heer G. F. den Toom op, die de school per zelfde datum verlaten heeft. ‘rpen Trip, Voor n 36. [Jijen voor- NA- pens dd te door sr ge- iolten •t het ening GEBOREN: A. Hoekstra-Swiers, d., Van Wassenaer- straat 39, IJmuiden. P. W. de Lijzer-Loos, d., Bloemstraat 35, IJmuiden. C. E. Glaser- Richardson, z., Luxemburglaan 101, Be verwijk. Y. de Raad-Tilstra, d., Elzenstraat 14, IJmuiden. C. G. Noordhuis-Dijkstra, d., Havenkade 39, IJmuiden. N. Bregonje-Bal, d., Schiplaan 462, IJmuiden. M. T. A. van Helden-Barten, z., Vinkebaan 48, Sant poort. N. Y. Heijnemeijer-Molenkamp, d„ De weerdstraat 2, IJmuiden. G. Been- Goedhart, z., Nobelstraat 13, IJmuiden. G. J. C. Schaafsma-Hermans,z., Trompstraat 58, IJmuiden. OVERLEDEN: G. P. Knapen, 86 jr., echtgenoot van M. C. Raspoort, lepenstraat 8, IJmuiden. S. van den Outenaar, 61 jr., echtgenoot van K. M. Dekens, Tuindersstraat 93, IJmui den. J. Kneppers, 87 jr., echtgenoot van J. C. Bos, De Noostraat 77, IJmuiden. A. Bakker, 72 jr., echtgenoot van C. A. C. Gomes, Zeewijkplein 414, IJmuiden. J. H. Gorter, 75 jr., echtgenoot van M. Kraan, Velserduinweg 178, IJmuiden. ,e ver- iden- revol- voorbereidingen. Graafmateriaal en bul- dozers werden gehuurd waarmee een bas sin rond het schip werd gegraven, waarna het bij hoog water telkens iets verder naar zee getrokken kon worden. Het schip was geladen met 240 ton kar ton en meel en met landbouwwerktuigen. Aanvankelijk was de sleper „Titan” bezig met het bergingswerk later werd de „Cy cloop” gestuurd ter aflossing. Het schip kon na de berging op eigen kracht naar Delfzijl varen, geëscorteerd door de „Cy cloop”. k. yt In een eerste reactie omschrijft de direc tie van Hoogovens het voorgeschreven mi lieuprogramma als omvangrijk en kost baar. De directie onderschrijft de nood zaak van aanvullende maatregelen, maar heeft bezwaar tegen de aanpak van het provinciaal bestuur. „Een tijdschema van acht jaar, waarin alles moet worden gerea liseerd, achten wij niet de juiste metho diek”, aldus de directie in haar commen taar. Hoogovens geeft de voorkeur aan enkele opeenvolgende, kortere termijn- wijk levensgevaarlijke speelgelegenheid geschapen waarbij het risico van brand en verregaande vernieling niet denkbeeldig is”, aldus Jaap Kloes die zijn protestaktie tegen het gemeentelijke ontruimingsbevel met een handtekeningenaktie kracht wil bijzetten. Wethouder H. van der Werff krijgt donderdag als waarnemer voor zijn collega Th. C. Witte van woonruimteverde ling een petitie aangeboden met vijftig handtekeningen van Bloemstraatbewo- ners en nog een vijftiental IJmuidenaren die buiten het renovatiegebied Oud- IJmuiden tekende als privé-persoon. Zijn standpunt als bewoner van de Bloem straat stemt volledig overeen met de visie van het wijkcomité. In een brief die deze week over dé kraakaktie naar het gemeentebestuur gaat worden de juridi sche aspecten van de kraakaktie terzijde gelaten. „Oud-IJmuiden” tekent echter protest aan tegen het feit dat de krakers Een duidelijke uitspraak dinsdaga vond van Ellen van Maurik, sinds 1 mei educatief medewerkster in de gemeen te Velsen. Zij volgt Peter Zonneveld in die functie op na diens vertrek begin 1977 naar Purmerend. De gemeentelij ke werkgroep vormings- en ontwikke lingswerk voor volwassenen maakte dinsdagavond kennis met de nieuwe kracht die naast begeleiding een belangrijke inbreng krijgt bij de activi teiten van de werkgroep die na het vertrek van vormingswerker Zonne- veld op een laag pitje kwamen te staan. (Van een onzer verslaggevers) ïl- Hoogovens zal de komende jaren vele miljoenen guldens moeten aanwenden om de vervuiling van het IJmond-gebied te gen te gaan. rt zijn ten van Noord-Holland, één op grond van argu- de hinderwet en één op grond van de wet iitstel inzake de luchtverontreiniging. Deze om moord vatten het gehele bedrijf en vervangen "nieu- alle eerder verleende vergunningen, nkop- stern- CDA, schreven maatregelen is het provinciaal (onaf- bestuur uitgegaan van het principe dat landelijk beleidsplan. Bij de indertijd ingediende aanvraag van Hoogovens voor de nieuwe vergunnin gen, werden meer dan honderd stof bron nen opgegeven. Deze zijn alle afzonderlijk bekeken door ambtenaren van de provin- i programma’s. „Hierdoor is het beter mo gelijk om op grond van de nieuwste inzich ten en ervaringen telkens op een meer gerichte wijze de kwaliteit van de leefom geving te verbeteren. De ervaring heeft namelijk geleerd dat het met de jonge en daardoor beperkte milieuwetenschap moeilijk is om het verband tussen milieu maatregelen en de effecten te voorstellen.. Dit vereist veel studie en metingen, met name geldt dit voor stofconcentraties”, zo wordt gesteld. Hoogovens maakt daarbij nog de kantte kening dat de huidige economische situa tie een effectieve besteding van de finan ciële middelen vereist. Het investeren van grote bedragen in kostbare voorzieningen waarvan het resultaat onvoldoende is be studeerd, acht het bedrijf dan ook niet verantwoord. cie. Overal moet ontstoffingsapparatuur worden aangebracht. De reeds geïnstal leerde apparatuur is getoetst aan strenge eisen. Als daar niet aan wordt voldaan, is 1 vervanging noodzakelijk. De Oxystaalfa- briek I en de ovenhuizen van de hoogovens moeten worden voorzien van een stofaf zuiging. Dit is nu alleen het geval bij Hoog oven 6. Het aanbrengen zal kunnen gebeu ren tijdens het buiten gebruik zijn van de hoogovens voor onderhoudsbeurten. Ook de sinterfabriek krijgt een betere installa tie voor de stofreiniging. Aangezien er wordt geloosd op 150 meter hoogte, is de bijdrage van deze fabriek aan de vervui ling van de IJmond gering. Daarom zal deze voorziening pas in 1986 behoeven te worden aangebracht. Na voltooiing van het programma is een totale vermindering van de stofuitworp bereikt van meer dan vierduizend ton per jaar. Dit betekent dat de door de provincie gehanteerde Amerikaanse norm, niet lan ger wordt overschreden. Momenteel is wel sprake van overschrijding van de grens, de stofhinder, terwijl zwaveldioxide be- met name in Wijk aan Zee. r - - - - - i UMUIDEN. De sleper „Cycloop” van bureau Wijsmuller is er dinsdag in ge slaagd het 369 ton metende „Ahoy” uit Delfzijl los te trekken van het strand van Ameland. Het schip kwam daar op 23 mei vast te zitten vlak voor hoog tij. Het overladen van de vaten radio-actief afval in de haven van IJmuiden in de Makiri Smits, waarvan nog juist de voorplecht te zien is. Links een van de open vrachtwagens er he waarop de vaten vanuit Petten zijn aangevoerd. Het transport geschiedde zonder eafge politiebegeleiding. Volgens een deskundige was dat ingevolge de wettelijke bepalingen lijnse daar dat in het saneringsprogramma extra ar de aandacht is besteed aan de bestrijding van eva» jarige perkt wordt in het kader van een komend,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5