schrijvende lezers puzzel van de week I CARAVANS1 Woonidee bij Pander. CSE Air-conditioning in auto wint steeds meer terrein Kbnica i k salkura weg en wiel O" CHRYSLER KOMT MET SUNBEAM E prijswinnaars Ford bestaat 75 jaar Nieuws in ’t kort OTTO HARINGA O re Omzetting w.a. in allrisk-dekking BOSCH Bonneterie Pander Bosch inloop keukenstudio 1 i Werkloze huisartsen Herdenkingszegel Ambtenaren Oversteekplaats 11 VARIA i 9 7 8 W O 100 JAAR DE EERSTE KNAUS EIFELLAND WOLF HAARLEM IR I J DAG 9 JUNI ROODENBERG BV IJMUIDEN ndustrie1-': 50 (hoek haringkade) tel 02550-14441 j in on an: 60 66 77 84 nummer 22 en 978 (ADVERTENTIES) i m Imp.: Kinotechniek 02968-6355 bei -- o Komt h eens Langs bij DE ii Amsterdam: Kaherstraat 185, Hokin 142 Den llaag - ^instenkH» - Lhrttei'dain - Eindhoven - Leiden - Groningen - Enschede i Q Oplossing puzzel nummer 22 1. ribbel; 2. marine; 3. wortel; 4. doende; isch. erlam zonder meer de aantrekkelijkste kollektie Hoe n ook aan tafel w ill. Pander heeft er de oplossing oor. Tussen de fraaie, fmiktioneleeethoek x an Lübke en de aparte, komfortabeleColonial Stxle zijn er nog tal van mogelijkheden. Kijk ook bij Pander als n zieh op het gebied x an eethoeken w ilt oriënteren. Kiene keukens”1^ voor iedere^ smaak, beurs en ruimte. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. VERKOOP EN SERVICE JANSWEG 26-28 25,-: M. J. A. van Geffen, Laan van Berlijn 114, Haarlem; K. Tijssen, Marconi straat 11, IJmuiden. ƒ15,-: W. Corsten- Schmüll, Tempeliersstraat 55-Z, Haarlem; K. J. Eits, Europaplein 262, Heemskerk. 10,-: G. Stoffer, Esdoornlaan 8, Heem stede; W. Hartenberg, Broekbergenlaan 37, Santpoort. inruil - financiering accessoires - alle reparaties verhuur Altijd-raak-kamera in de populaire klasse (met ingebouwde elektronenflitser). De beste resultaten met de beste colorfilm ter wereld Mercedes heeft zijn prijzen verhoogd met gemiddeld 4,5 percent. De goed koopste Mercedes, het type 220, kost thans 30.798. Dit najaar gaat Amsterdam een proef nemen met de trolleybus. Voor deze proefneming huurt het gemeentever voerbedrijf in Zwitserland twee gelede trolleybussen. Het proeftraject bevindt zich in Amsterdam-West. Men heeft in Amsterdam plannen om de trolleybus sen te gaan gebruiken in Amsterdam- Noord. Omdat daar echter nog onvol doende elektriciteitsvoorzieningen aan wezig zijn, heeft men voorlopig het wes ten van de stad uitgekozen voor de proefneming. Air-conditioning in de auto wordt in ons land nog gezien als een overbodige luxe. Niet helemaal ten onrechte. Tenslotte staat het Nederlandse zomerklimaat nu niet bekend om zijn brandende zonneschijn. Toch gaat het ernaar uitzien, dal air-conditioning ook hier terrein wint. Twee vrij warme zomers achter elkaar en de ruime toepassing van air-conditioning hebben waarschijnlijk hieraan bijgedra gen. wagen in de middenklasse moet reke nen op een totaal bedrag tussen de 2000 a 3000. Wisselt men van auto, dan kan in de meeste gevallen de instal latie wel worden overgezet in de nieuwe wagen. Dit brengt natuurlijk wel op nieuw kosten met zich mee. Autobezitters, die alleen maar een w.a.-verzekering voor hun voertuig hebben afgesloten, kunnen deze verze kering gedurende korte tijd bijvoor beeld tijdens de vakantie omzetteri in een allrisk-verzekering. De polisvoor waarden en de premie verschillen dan natuurlijk wel van die van een normale allrisk-dekking. De premie wordt per dag berekend, naar rato van de huidige catalogus waarde van de auto. Gemid deld komt dat neer op vier gulden per dag voor wagens onder de tien mille. De verzekeringsduur is minimaal tien dagen. dal hristt en ss, Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, 1970 AA IJMUI DEN. dienstjaren op 65-jarige leeftijd met pensi oen gaat geniet via de zogenoemde in- bouwregeling boven zijn ambtelijk pensi oen 20 percent van de aow/aww-uitkering. Gerechtvaardigd zou zijn als hij hiervoor 20 percent van de premie aow/aww ofwel 2,4 percent van zijn salaris had betaald. Hij betaalde in feite echter 6,9 percent van zijn salaris, dus 4,5 percent te veel, waarte genover geen uitkering staat. Uitgaande van het genoemde gemiddelde salaris van 28.000 bruto per jaar betekent dit 1260 per jaar of 105 per maand. Dit is meer dan de helft van het door de schrijver veronderstelde gemiddelde voordeel van 200 per maand. Ik heb slechts willen betogen dat met het noemen van enige cijfers en het op grond daarvan trekken van conclusies en hiermede, wellicht onbe wust, inspelen op het helaas bij velen nog bestaande vooroordeel tegen „de ambte naar” geen objectieve voorlichting aan de lezers van uw krant werd verschaft. B. J. H. VAN EIJKELENBORG, IJmuiden. jkhot tm va i vlakbij het station Tel 023-322234 *=- p -■ weinig ongeschoolden en dus weinig mini mumloners kunnen voorkomen, gezien de diensten die zij te verlenen hebben. Uiter aard ligt het gemiddelde salaris van de ambtenaren daardoor hoger dan buiten de ambtelijke sector. Hieruit de conclusie te trekken „dat dus de ambtenaren meer dan gelijkberechtigd zijn aan de werkenden in het particuliere bedrijfsleven”, zoals de schrijver deed, is misleidend. Dat de amb tenaren een aantal sociale premies niet betalen valt niet te ontkennen, evenmin dat de ambtenaren gunstig zitten ten aan zien van de vakantie-uitkering ook voor kinderen en de belastingvrijdom van de interimregeling ziektekosten. De vraag of hier sprake is van bevoordeling kan alleen dan bevestigend worden beantwoord als vastgesteld zou kunnen worden dat de salariëring van ambtenaren en niet- ambtenaren voor gelijkwaardige arbeid op gelijk niveau ligt, hetgeen nog nimmer is gebeurd. Een niet opvallende onjuist heid in het artikel: de premie aow/aww bedraagt 12 percent van het loon. De over heid en niet de ambtenaar betaalt deze premie. Het voordeel van 12 percent lijkt maar zo. Toen destijds de aow en korte tijd later de aww werden ingevoerd, bedroeg de premie 6,9 percent. Bij algemene maat regel werd toen aan een ieder, ambtenaren en niet-ambtenaren een looncompensatie van 6,9 percent gegeven. Toen besloten werd dat de overheid de premie ging beta len, werd de compensatie van 6,9 percent voor de ambtenaren ongedaan gemaakt. In feite droeg de ambtenaar dus voor 6,9 percent in de premie bij en dat is nog zo. Gaan we naar het voorbeeld van uw mede werker: de ambtenaar die met 40 of meer 5. ladder; 6. sirene; 7. pellen; 8. Bilbao; 9. Amstel; 10. stroom; 11. bodega; 12. galmen; 13. remise; 14. teller; 15. absent; 16. setter; 17. molest; 18. kolbak; 19. knevel; 20. versie; 21. streek; 22. binnen; 23. rennen; 24. ransel; 25. lokaal; 26. finale; 27. eiloof; 28. kennel; 29. Gibbon; 30. benard; 31. armada; 32. omlaag; 33. ingaan; 34. oosten; 35. seniel; 36. noemer; 37. gedrag; 38. Canada; 39. cognac; 40. ageren; 41. etappe; 42. azalea; 43. manege; 44. bagger; 45. senaat; 46. vacant; 47. nering; 48. hippen; 49. gezant. Naar aanleiding van het artikel „Huis arts met kleine praktijk zit in de rode cijfers” in uw krant van zaterdag 3 juni, wil ik het volgende opmerken. Praktijk of bedrijf, het verschil zit hem slechts in het woord; een zakenman is óók de huisarts. De een is voor zijn cliënten, de ander voor zijn patiënten. Het woord patiënt is emotioneel beladen; daar wil de jonge arts toch geen misbruik van maken? De Heem steedse huisarts P. Lens hoeft zich niet bezorgd te maken. Denk maar eens aan de >1) In juni dit jaar bestaat Ford 75 jaar. Tevens is het 75 jaar geleden, dat in Europa de eerste Ford-automobiel werd verkocht. Dit was een model A. met dubbele cilinder. Het voertuig werd verscheept naar Engeland. Nau welijks vijf jaar later gingen al enige honderden modellen van de T-Ford richting Engeland, waar in 1909 al meer dan vierhonderd wagens van dit type werden verkocht. In Manchester verrees in 1911 het eerste assemblagebedrijf van Ford, om de snel groeiende vraag naar de T- Ford-wagens te kunnen bij houden. Dit was tevens het eerste assemblagebe drijf van Ford binnen Europa. Bor- dteaux was de volgende Europese plaats waar Ford een assemblagebe drijf vestigde. In de jaren twintig wa ren in de meest Europese landen Ford fabrieken gevestigd. Nederland kwam aan de beurt in 1924, met een Ford assemblagebedrijf in Rotterdam. In 1932 verhuisde het bedrijf naar Am sterdam, waar het nu is bestemd voor de produktie van bestelwagens en zwa re trucks. Tijdens de jaren dertig ontstond de behoefte aan een Europees Ford- model, inplaats van de importwagens uit Amerika. Het resultaat was het mo del Y, dat in 1932 werd gelanceerd. Een jaar later waren in de fabriek in Dagen ham al 33.000 exemplaren van dit mo del vervaardigd. Ford bezit nu in Europa een volledig geïntegreerde produkten-serie. In acht verschillende Europese landen zijn in totaal 23 fabricage-eenheden gevestigd. Het totaalbezit van Ford in Europa bedraagt rond de 2,5 miljard dollar. Engelse titel (afk.); 56. rivier (Spaans); 59. enkelspel; 60. koningszoon; 61. wedinrich- ting; 63. voorzetsel; 65. herkauwer; 67: Amerikaanse echtscheidingsplaats; 69. groot bouwwerk; 74. bijbelse naam; 76. familielid; 78. bolgewas; 80. persoonlijk voornaamwoord; 81. voorzetsel; 83. jon gensnaam. 1 ji ter wereld ’wj:,,. fa 1 Vertikaal: 1. inwoner van Suriname; 2. zrouwelijke titel (afk.); 4. reeds; 5. meisjes- laam; 6. karakter; 7. jonge koe; 8. meis- esnaam; 9. begrip; 11. voorvoegsel; 12. leilig voorwerp; 14. voordeel; 17. weers- m (esteldheid; 20. samenhangende vocht- ieeltjes; 23. gelooide huid; 25. vogelpro- iukt; 27. kaartenboek; 29. deel van een schip; 32. toiletgerei; 34. oude vochtmaat; 36. afstandsmaat (afk.); 39. ambachtsman; 42. onder andere (afk.); 43. doorzichtig weefsel; 44. kledingstuk; 45. stofmaat; 46. met wolken bedekt; 48. kindergroet; 49. soort bond; 51. herkauwer; 52. grap, streek; 53. een en ander (afk.); 54. gezet; 55. De werking van een air-conditioning systeem in een auto kan men vergelij ken met de werking van een koelkast. Alleen hoeft in een auto de tempera tuur niet te worden gebracht op 4 a 5 graden Celsius. Het is al een prettige gewaarwording als de temperatuur in een auto enkele graden lager is, dan de buitentemperatuur en de lucht in het interieur minder vocht bevat. Om het zover te krijgen zal de warmte in het binnenste van de auto op een of andere manier opgenomen moeten worden. Dit kan gemakkelijk door deze warmte te gebruiken om vloeistof te laten ver dampen. In een air-conditioning sys teem hanteert men dit principe om de warmte af te voeren. De hoofdonderdelen van een air conditioning systeem bestaan onder meer uit een verdamper met ventilator (gewoonlijk onder het dashboard aan gebracht), een compressor en een con densator. De compressor bevindt zich in het motorruim en wordt ook aange dreven door de motor. Omdat hiervoor extra vermogen nodig is, konden enige jaren geleden alleen motoren met grote cilinderinhoud (bij voorkeur motoren van Amerikaanse auto’s) zonder pro blemen de compressor aandrijven. In middels hebben bepaalde systemen zich verder ontwikkeld; één zo’n ont wikkeling zorgt voor een uitschakeling van de compressor als vol motorvermo gen nodig is voor de aandrijving van de wagen. Wie air-conditioning in de wagen laat aanbrengen, ziet in het interieur van de wagen alleen de verdamper. Via regelk- noppen kan men de temperatuur in de wagen vaststellen. Is de verdamper in werking dan daalt de vochtigheid van de lucht in het auto-interieur. Hierdoor verdwijnt tevens de vaak benauwde sfeer in de auto. Ook ’s winters kan men daarom gebruikmaken van air conditioning voor droge lucht. Voor deel is, dat de ruiten niet meer beslaan. In de zomer houdt men als de air- conditioning werkt, de ruiten gesloten, zodat men bevrijdt is van hinderlijke tocht en windgeruis. De installatie van een air conditioning systeem is het werk van specialisten. Er zijn importeurs die ver spreid door het land een netwerk van inbouwstations hebben gerealiseerd. De prijs van een installatie is afhanke lijk van het merk en het type auto: men komt al gauw aan 1700, exclusief de inbouw. Dit betekent, dat men bij een Ter herdenking van het feit dat de korf balsport in Nederland 75 jaar in georgani seerd verband wordt beoefend, gaf de PTT op 1 juni een bijzondere postzegel uit. Maar wat is er nu voor bijzonders aan een zegel waar alleen maar op een hoekje staat: Korfbal Nederland 45 cent, en ver der een open vlak? Dat vlak had gevuld kunnen worden met de afbeelding van een spelmoment, bij voorbeeld een speler „doelende” op de korf. Deze postzegel, die meteen propaganda had kunnen maken voor deze mooie en ook in onze gemeen te druk beoefende sport gaat nu als een misdruk de geschiedenis in. De tegelijker tijd uitgegeven zegel van 40 cent, gewijd aan het schaken, geeft ons wel een mooi beeld van deze sport. Een groot verschil dus in appreciatie van de zijde van de PTT. j. p. ERIKS, Driehuis. Eind mei kwam in Nederland de Chrysler Sunbeam op de markt: een driedeurs wagen met de conventionele indeling; motor voorin, aandrijving op de achterwie len. De nieuwe kleine Chrysler kan worden geleverd met een 1,3 liter motor, een 1,6 liter motor of een 1,0 liter krachtbron. De prijzen variëren van bijna elf mille tot ruim dertien mille. Toen de Chrysler combination een financiële overeenkomst aanging met de Britse regering, ging zij tevens de verplichting aan om op zo kort mogelijke termijn een nieuwe wagen te ontwerpen. Dat is de Chrysler Sunbeam geworden, die thans in Schotland wordt geprodu ceerd, in een „oplage” van 1.055 auto’s per week. De auto zal naar de fabriek hoopt vooral in de smaak vallen bij kopers die een zuinige auto willen. De Sunbeam is niet alleen zuinig, maar levert daarbij ook nog goede prestaties op de snelweg. De wagen is door zijn geringe buitenafmetin gen goed handelbaar in het stadsverkeer. Het ruime interieur en het goede uitzicht zijn opvallende kenmerken van de nieuwe auto. Op de foto de nieuwe Chrysler Sunbeam. Als gepensioneerd ambtenaar heb ik net belangstelling in uw blad van 6 juni iet artikel „Ambtenaar zou best wat kun- len inleveren” gelezen. Graag wil ik hier- lij enige kanttekeningen maken. Ik sta liet op het standpunt dat er aan de positie 'an de ambtenaren niet gesleuteld zou ;unnen en mogen worden. Wel vind ik dat >ij de benadering van dit vraagstuk de gehanteerde gegevens juist en volledig noeten zijn. Een deel van het publiek heeft -log altijd een verkeerde voorstelling van ie ambtenaar, ook omdat men wellicht ens een onaangename ervaring met hem if haar heeft opgedaan. Het ambtenaren- :orps bestaat voor zeker 70 percent uit kannen en vrouwen die op laag en middel baar niveau ons dagelijks, zonder dat we ins dat altijd realiseren, onmisbare dien ten bewijzen. De schrijver van het artikel Hulp telt dat het percentage ambtenaren dat aal i let minimumloon geniet slechts 1,4 be haagt, tegenover 15,8 in het particuliere ledrijfsleven. Zij die van het minimum- doti moeten zien rond te komen zijn voor iet merendeel ongeschoolden. Het is van- elfsprekend dat er onder de ambtenaren Nu het mooie weer is gekomen en ik ledenk hoeveel kinderen er dagelijks de lerenduinweg in Velsen moeten overste- sen om het zwembad te bereiken, houd ik nijn hart vast als ik zie hoe het snelver keer de aldaar gelegen oversteekplaats iadert. Kan het nou echt niet wat rustiger? Kroeg of laat vallen er slachtoffers en wij lopen toch allemaal dat dit niet gebeurt. Iet snelle naderen van of eventueel door- ijden bij een oversteekplaats is een be- tend probleem. Niettemin wil ik het nog- naals onder de aandacht brengen in de loop dat de automobilisten nog eens extra lan onze kinderen en zeer bezorgde moe- lers willen denken. G. VEERMAN, IJmuiden. vergrijzing straks in ons land, want over ongeveer 20 jaar hebben we slechts „krik- kemakkers”, nee, patiënten. Ja, academici kunnen zich beter verwoorden dan de ar beider en zo zie je maar weer: Kennis is macht. Manipulaties van ene heer Kok behoeven zij niet, doch zij moeten niet proberen zelf de goegemeente te manipu leren. Een besteedbaar inkomen van 23.000 is de negatiefste fantasie die je maar kunt bedenken. Ik ken echt wel jonge artsen die uit eigen inkomen zich een tweede huis of riante villa kunnen veroorloven; dat is prima, want ze werken er voor. Hoe durft iemand van 30 jaar die zich een huis veroorlooft van 450.000 nog te klagen? Ik vind zo iets niet eens preten tieus, m‘aar in hoge mate a-sociaal. De hen voorgeschoten renteloze gelden van de gemeenschap nota bene dienen voor niet veel meer dan de helft te worden terugbetaald over een tijdbestek van tien jaar. Probeer eens met een pas begonnen bedrijf uitstel van betaling, dat kost dan wel 10 percent rent. J. F. M. ZEGWAART-ROOIJERS, Haarlem. Ii Puzzel nummer 23 Horizontaal: 1. sociaal democraat (afk.); I. soort stoet; 10. bedorven; 13. vaas; 15. ilingerplant; 16. of dergelijke (afk.; 18. Engelse ontkenning; 19. ongekookt; 21. vo gel; 22. grap; 24. gesloten; 26. spoedig; 28. erv. ifgematte; 30. vervoerbedrijf (afk.); 31. lierenliefkozing; 33. bevel; 35. hetzelfde; J6. kosten koper (afk.); 37. verbrandings rest; 38. verbinding; 40. maanstand (afk.); 11 masker; 43. tot en met (afk.); 44’. betreu- ■enswaardig; 47. en anderen (afk.); 48. Suits persoonlijk voornaamwoord; 49. ijle ;tof; 50. Frans persoonlijk voornaam woord; 51. zangnoot; 52. vorstenwoning; i4. de dato <afk.); 55. sportterm; 56. ambts- lalve (Lat. afk.); 57. drank; 58. onmeet baar getal; 59. tooi; 60. jongensnaam; 62. bekende voetbalvereniging; 64. groep zan- 66- draaiend deel; 68. geheel van Mgyfcouwlanden; 70. suo loco (afk.); 71. per soonlijk voornaamwoord; 72. ent; 73. duin vallei; 75. voorzetsel; 77. bijwoord; 79. "^""Frans onbepaald voornaamwoord; 80. ge reedschap; 82. leeftijd (Frans); 84. hen- -gelgerei, 85. de andere zijde; 86. voeg woord. !^10 I 7d

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11