Luchtvaartmaatschappij hervat dividend Winst van KLM fors gestegen met 60,3 mln tot 137,4 mln SHELL-PERSONEEL WENST HERVATTING CAO-GESPREK c tussen de bedrijven door I I Davignon tegen verplaatsing van chemie dreigende onrust’ „In kartonindustrie U had al bruin kunnen zijn met Bergasol Verzekeringen tegen gijzelingen blijken succes Kamervragen over rondvaartbedrijven tin Amsterdam Vermogen Robeco weer omhoog R FNV-BONDEN: PHILIPS Volgende week beraad over actie Bescheiden begin in Rotterdam met wereldhandelscentrum Engeland: meer geld voor onderzoek naar alternatieve energie Bi 19 ECONOMIE VRIJDAG 9 19 7 8 JUNI (Van onze redactie economie) Beursreactie '1 1 Gebruik'm goed. AMSTELVEEN. De KLM heeft over het op 31 maart afgesloten boekjaar 1977-1978 een winst behaald van 137,4 miljoen tegen ƒ77,1 miljoen in het voorgaande boekjaar. Brits disconto omhoog Citroen in DDR ABN in Saoedi-Arabië Etna op winst A Bosch en Keuning AMEV-emissie Campina j Pensioenverzekering Ziekteverzuim r UTRECHT (ANP). Als de regering niet snel het licht op groen zet voor de start van de herstructurering in de massiefkartonindustrie (de vroegere strokarton) dan dreigt er grote arbeidsonrust onder de 2400 werknemers in deze bedrijfstak, zo voorzien de vakbonden. 4' De jaarvergadering is op 27 juli. len, waarvan 3 procent in contanten en 5 procent in 12; Op 31 maart 1978 zijn voorts nog fiscale compensatie- (ADVERTENTIE) Xfaders nieuwste 5.' (Van onze redactie economie) 2829 ik in iden jnk- (ADVERTENTIES) Lide- ptt post iring aan- 460 I 178 117 365 Van de winst van 137,4 mln wordt 34 mln ingehou- den ter delging van het saldo verlies uit voorgaande 4» jaren. Voorgesteld wordt 5 procent dividend uit te keren op de prioriteits- en preferente aandelen. Voorts wordt De Britse centrale bank heeft gisteren de minimum beleningsrente (disbonto) ver hoogd van negen tot tien procent. De ver hoging van het disconto zal betekenen dat in Groot-Brittannië ook de hypotheekren te zal stijgen, vermoedelijk met 1 procent tot 10,5 procent. Aan interest betaalde de KLM per saldo 33,5 miljoen 55,2 miljoen). De winst op de verkoop van onder meer vliegend materieel bedroeg 6,2 miljoen tegen 4,8 mil joen. Het saldo overige baten en lasten was 0,6 miljoen negatief tegen ƒ1,5 miljoen positief over 1976-1977. De cijfers over 1976-1977 zijn hergroepeerd. Voor de bereke ning van de winst per gewoon aandeel is het resultaat verminderd met 15 miljoen, hetgeen het maximale be drag is dat aan de houders van preferente aandelen bij winstuitkering ten goede komt. In het afgesloten boekjaar steeg het vervoer met 10 procent tot 1.996 miljoen tonkilometers bij een toeneming van de produktie met 4 procent tot 3.432 miljoen tonkilo meters. Hierdoor steeg de beladingsgraad van 55,2 tot 58,2 procent. Op de Amsterdamse effectenbeurs is gisteren enigszins grillig op de cijfers gereageerd. Direct na het bekend worden van de winst schoot het fonds omhoog tot 198. Toen de cijfers beter waren doorgedrongen zakte de koers zelfs tot 177. Het officiële slot was 175,50 geweest. In de namiddag betaalde men 181. In het avondverkeer kwam tenslotte een koers van 183,50 gedaan en laten tot stand. mogelijkheden aanwezig tot een bedrag van ten minste 200 miljoen. raffinaderij en de chemische fabrieken van invloed op de arbeidsvoorwaarden voor het overige Shell-personeel, dat geen bedrijfs-CAO kent. Begin volgende week gaan de bij Shell Chemie en Shell Raffinaderij werkende leden van beide industriebonden zich be raden over de situatie, die is ontstaan nadat de onderhandelingen over een CAO waren vastgelopen. Dan zal de vraag aan de orde komen of men na een ultimatum bij de raffinaderij en de chemische fabrie ken zal overgaan tot acties. eisen van de industriebonden op het punt van het volcontinudienstsysteem (invoe ring van een vijfploegendienst) het werk gelegenheidsbeleid van het bedrijf in ge vaar zou kunnen brengen. De industriebonden hebben al laten we ten de reactie van Shell onvoldoende te vinden. Zij zullen dat hun leden volgende week nog eens laten weten. De voorsprong, die de Europese chemie nog op de concurrenten heeft, is te danken aan haar know-how, haar markten, haar infrastructuur en haar sterk doorgevoerde integratie op het gebied van chemische produkten, wat een aanzienlijk strategisch voordeel is. Daarom en ook om redenen van vernieuwing (om de technologische ontwikkeling op de voet te kunnen volgen) is het idee van een verplaatsing van de Europese chemie absurd, aldus Davignon. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Verzekeringen tegen gijzelingen om losgeld bij Lloyd’s, de collectieve wereldberoemde verzeke ringsmaatschappij in Londen, zijn in de afgelopen vier jaar ten minste verdubbeld. Vier jaar geleden werd in deze gespecialiseerde sector van het verzekeringsbedrijf 60 miljoen gulden aan premies geïnd. Nu wordt dat bedrag geschat op een totaal van tussen de 100 en 400 miljoen gulden per jaar. De Franse automobielfabriek Citroen heeft van de Oostduitse regering opdracht gekregen voor de bouw van een fabriek voor de produktie van aandrijfassen voor auto’s met voorwielaandrijving. De op dracht heeft een waarde van 1,6 miljard frank (ongeveer 776 miljoen gulden). Dit heeft een woordvoerder van Citroen mee gedeeld. Met de bouw van de fabriek in de Oostduitse plaats Zwickau zal meteen worden begonnen. De produktiecapaciteit is gesteld op 675.000 eenheden per jaar, waarmee in 1981 of in 1982 kan worden begonnen. De Albank Alsaudi Alhollandi, een affi liatie van de ABN met vestigingen in Jed dah, Damman en Alkhobar, heeft een bankkantoor geopend in Riad, de hoofd stad van Saoedi-Arabië. Het is de bedoe ling om binnenkort ook het hoofdkantoor van het SAMA, dat de functie van centrale bank vervult en nu in de havenstad Jed dah zetelt, naar Riad te verplaatsen. ABN heeft een 40 pet belang in de Albank. Men is van plan nog meer kantoren in Saoedi- Arabië te openen, aldus de ABN. Koninklijke Ijzergieterijen en Email- leerfabrieken De Etna BV (onderdeel van Internatio Muller) draait op het ogenblik uitstekend en de directie verwacht dat winst in 1979 „er dik in zit”. Na de sluiting van de gieterij in 1976, waardoor 250 men sen hun baan kwijtraakten, zijn veel mo derniseringen doorgevoerd. Etna produ ceert kookapparatuur (fornuizen) en appa ratuur voor inbouwkeukens, waaronder ook koelkasten. Het marktaandeel van Et na in elektronische kookapparaten is 50 procent. 171 31 ROTTERDAM (ANP). De Centrale Contactcommissie Shell-Nederland (CCC) van de Industriebonden NVV/NKV wil dat de Shell op de kortst mogelijke ter mijn de inmiddels vastgelopen CAO- onderhandelingen tussen de industrie bonden enerzijds en de Shell Raffinaderij en Shell Chemie anderzijds weer hervat. De CCC vindt dat de onderhandelaars van de bonden de afgelopen maanden vol doende openingen tijdens het overleg heb ben gemaakt, waarvan de Shell-directie onvoldoende gebruik heeft gemaakt met als resultaat dat de onderhandelingen zijn vastgelopen. De Shell-directie liet begin deze week de industriebonden weten nog steeds te me nen de werknemers een redelijk pakket CAO-voorstellen te hebben aangeboden. Zo is het bedrijf bereid protocollair vast te leggen dat er tot 1 april 1979 geen gedwon gen collectief ontslag zal worden gegeven. Voorts zegt het bedrijf in een brief aan de bonden dat het onjuist is dat er na die datum van een ander beleid sprake zou zijn Voorts stelt Shell onder meer dat de «lijke nijn, ig in 9- 10 >4 »0 ,$i 140 63 4- 37 54 sche sn sen. dit euvel tan. 57 3 71 162 75 82 194 65 60 129 56 28 154 72 97 58, 34, 150, 92. 105, 58, 187 38. 95. 108. 67. 70 51 46 260 2j 5( 11! 5' h. 38 6 13: 105 113 37 De gang van zaken in de afgelopen maanden van 1978 geeft de directie van Bosch en Keuning NV (uitgevers en druk kers) het vertrouwen, dat het hoge niveau van de activiteiten ook in 1978 gehand haafd kan blijven. Een stijging van de omzet met ruim 10 pet acht zij haalbaar, zo blijkt uit het jaarverslag. Vorig jaar steeg de omzet aan derden met 15 pet naar ruim 46,5 mln, waarmede sinds 1973 bijna een verdubbeling van het omzetbedrag werd bereikt. De nettowinst nam met 32 pet toe van 965.000 tot 1,28 mln. Eerder werd voorgesteld het dividend te verhogen van 18 naai- 20 pet in contanten. De voorzitter van de VNCI, ir. E. W. ter Horst, bepleitte op de jaarvergadering voor een Europees industriebeleid op het gebied van de chemie. Het merendeel van deze premies, ongeveer tweederde, wordt betaald door Amerikaanse multinationale be drijven, ter verzekering van hun ho gere employées die in het buitenland zijn gestationeerd. Italië, de grootste risicofactor voor Lloyd’s, vertegen woordigt 5 tot 10 procent van de gijze- lingspolissen. Voor Lloyd’s zijn deze polissen niets nieuws. De eerste werd al aangegaan in 1932, kort nadat de baby van de vlieger Charles Lindbergh was ont voerd (het kind werd dood terugge vonden). Maar tot de onlusten van 1968 bleven de gijzelingspolissen een kleine specialisatie van bepaalde ver zekeraars. De grote toename begon in het begin van de jaren ’70. Een aantal regeringen is niet onverdeeld geluk kig met deze gijzelingsverzekeringen. Met name de Italiaanse regering is van mening dat ze de terroristische gijzelingen alleen maar kunnen aan moedigen. ROTTERDAM (ANP). In de eerste vier maanden van 1978 is het vermogen van Robeco gestegen van ƒ4134.383.406 tot 4200.182.657. Het vermogen was per 1 mei als volgt gespreid: Nederland (inclu sief internationals) 20 pct, West-Dqjtsland 9 pet, VS 27 pet, Japan 13 pet, overige met 9,2 procent van 2,516,8 miljoen tot 2,749.4 miljoen en de bedrijfskosten (inclusief afschrijvingen) met 8,1 procent van ƒ2.390,8 miljoen tot ƒ2.584.1 miljoen waar door het saldo bedrijfsinkomsten minus bedrijfskosten uitkwam op 165,3 miljoen tegen 126,0 miljoen. Er wordt wel voor gepleit dat de Europe se chemie zich meer moet gaan toeleggen op de produkten met een grotere meer waarde en de petrochemie massaproduk- tie moet overlaten aan de landen, waar deze meer levensvatbaar is. Dat zou vol gens Davignon verkeerd zijn. Men zou dan het gevaar lopen aan de vergissingen van het verleden nieuwe vergissingen toe te voegen. Een dergelijke omschakeling zou immers niet in een handomdraai kunnen gebeuren, omdat er onder meer een lang durige research- en ontwikkelingsinspan ning voor nodig zou zijn. In de Centrale Contactcommissie zijn de bij de industriebonden NW en NKV geor ganiseerde leden vertegenwoordigd, die bij alle Shell-bedrijven in Nederland wer ken. Het gaat om ongeveer twintigduizend personeelsleden. Bij Shell Chemie en Shell Raffinaderij, de enige bedrijven van de multinational die een CAO kennen, werkt ongeveer zevenduizend man personeel. Volgens de Industriebond NVV zijn de uitkomsten van het COA-overleg bij de De eerder gemelde claimemissie van 549.588 gewone aandelén op naam en royeerbare certificaten aan toonder van gewone aandelen op naam in NV Amev van nominaal 10 zal geschieden tegen een prijs van 70 per gewoon aandeel of royeerbaar certificaat. De inschrijving is op 23 juni en staat uitsluitend open voor de houders van claims van de thans uitstaan de gewone aandelen en royeerbare certifi caten. Daarbij zijn inbegrepen de gewone aandelen en royeerbare certificaten voort komende uit de op 2 juni 1978 betaalbaar gestelde uitkering van 0,50 in gewone aandelen, en wel in de verhouding van nominaal ƒ10 nieuw kapitaal op nominaal 100 bestaand kapitaal. De claimhandel begint op 19 juni. Als dat overheidsgeld er niet komt dan staat er bij de massiefkartonindustrie geen „zachte” maar een „keiharde” sane ring voor de deur waarbij vermoedelijk zeker duizend gedwongen ontslagen zou den moeten vallen. De herstructureringsplannen die in feite al sinds februari klaarliggen voor zien in vermindering van de capaciteit van „de massiefkarton” met éénderde. De meeste bedrijven komen onder de vleugels van de papierconcerns KNP en Bühr- mann-Tetterode. Alleen De Dollard blijft als zelfstandig bedrijf voortbestaan. In plaats van de 850 arbeidsplaatsen die er bij een „zachte sanering” zouden ver dwijnen zouden KNP en Bührmann- Tetterode via nieuwe activiteiten eventu eel 200 nieuwe banen kunnen creëren zo dat er „netto” 650 arbeidsplaatsen overbo dig zouden worden. De commissie voor wetenschap en tech nologie van het Britse Lagerhuis had de regering al in september vorig jaar verwe ten „te timide” te staan tegenover bijvoor beeld getijdenenergie. De minister van Energiezaken Tony Benn gaf gisteren toe dat er meer werk moet worden gemaakt van de energie bronnen. Naar zijn mening wordteen snel lere vooruitgang bij de invoering van deze energiebronnen niet in de weg gestaan door beperkte onderzoeksfondsen, maar door de „aard van de daarbij betrokken technologieën”. De coöperatieve zuivelvereniging Cam pina (ijs en melkprodukten) met 3200 me dewerkers in Eindhoven wil de produktie met haar dochteronderneming DMV (melkprodukten) met 1800 medewerkers in Veghel gaan bundelen. Daarvoor zal een overkoepelende bv met drie directieleden worden opgericht. Dit hebben de voe dingsbonden FNV en de Industiebond NKV gisteren bekendgemaakt. De bonden zijn niet zo gelukkig met de ongelijke juri dische vorm van de twee bedrijven. Cam pina is een coöperatie terwijl DMV een bv is. landen 17 pet, liquide middelen 11 pet, overige activa 3 pet, zo blijkt uit een tus sentijds bericht. Robeco handhaafde in de eerste vier maanden van 1978 grotendeels de koers van eind 1977. De Nederlandse, Duitse en Franse beleggingsportefeuilles werden iets uitgebreid. Het Amerikaanse belang werd grotendeels gehandhaafd. Gezien de nog steeds bestaande onzekerheden is het dollar-risico voor iets minder dan de helft afgedekt. Het vermogen van het bij wet van 13 december 1972 gestichte Fonds Voorhef fing Pensioenverzekering bedraagt 1,3 miljard gulden; Dit staat in het jaarverslag 1977 van het fonds. Het fonds is ontstaan uit de middelen die in de periode 1972 t/m 1975 zijn vrijgekomen door de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Het fonds moet worden aangewend voor een nog tot stand te brengen verplichte aanvullende pensioenverzekering voor werknemers. De middelen moeten worden belegd in projecten voor de woningbouw. ROTTERDAM (ANP). Burggraaf Etienne Davignon, lid van de Europese Commissie, belast met industriële zaken, heeft zich gisteren in de jaarvergadering van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie uitgesproken tegen een verplaatsing van de Europese petro chemie naar elders. Over de winst van het boekjaar 1977-1978 is geen vennootschapsbelasting verschuldigd wegens fiscaal compensabele verliezen. KLM bekendgemaakt. Voor het laatst werd dividend op de gewone aandelen uitgekeerd over 1970-’71 (7 procent). De winst per gewoon aandeel van 100 over 1977-78 kwam uit op ƒ39,41 tegen 19,99 in 1976-’77. De bedrijfsinkomsten stegen in het boekjaar 1977-1978 LONDEN (Reuter). Onder druk van het parlement heeft de Britse regering giste ren bekendgemaakt nog eens zes miljoen pond sterling (bijna 25 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor onderzoek naar alternatieve energiebronnen zoals zonne-energie en golfslagenergie. „Men karakteriseert het huidige ziekte verzuim als een welvaartsverschijnsel, maar ik vrees dat het een uitvaartsymp- toom wordt”. De voorzitter van de Neder landse Export Combinatie, de heer L. Fok- kema, zei dit gisteren in Soest op een bijeenkomst waarop honderd leden van de NEC zich beraadden over het probleem van het ziekteverzuim. Als dit verzuim niet grondig wordt aangenakt zal het pynnrto- rende bedrijfsleven het volgens hem nog moeilijker krijgen. De heer Fokkema zei, dat de hoge lasten van het ziekteverzuim er mede de oorzaak van zijn dat Nederland zich in het buitenland uit de markt prijst. k V 62.= 57 73 voorgesteld 8 procent uit te keren op de gewone aande- 54 gewone aandelen a pari uit de agioreserve, zo heeft de 141 31 ?laim ten. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Van der Doef en Van Thijn (beiden PvdA) hebben minister Albeda van Sociale Za- ken vragen gesteld over de publikatie van het blad van de vervoersfederatie NVV/NKV, waarin gezegd wordt dat de sociale achterlijkheid bij de Amsterdam se rondvaartrederijen geen grenzen kent. Volgens de publikatie, waarover wij de ze week hebben bericht, zou het personeel van de rederijen worden aangezet tot zwart werken, zou er gesjoemeld worden met de vermakelijkheidsbelasting, zouden het minimumloon en de sociale lasten wor den ontdoken en zouden ontevreden kapi teins worden geïntimideerd. Ook zouden er onbehoorlijk lange werktijden bestaan. De Kamerleden hebben de minister ge vraagd naar de gesignaleerde misstanden een onderzoek in te stellen. ROTTERDAM (ANP). Na dertien jaar overleg zal deze zomer, zij het in bescheiden mate, een begin worden ge maakt met de activiteiten van een we reldhandelscentrum in Rotterdam. Op 30 augustus zal het centrum, waar slechts vijf mensen komen te werken, in het beursgebouw aan de Coolsingel officieel worden geopend. De kosten bedragen 1,7 miljoen. moeten verdwijnen. Dat zal dankzij een overheidssteun van ruim 130 miljoen kunnen gebeuren zonder gedwongen ont slagen. „Maar de zaak wordt al erg lang opge houden doordat de goekeuring uit Den Haag uitblijft”, aldus districtsbestuurder A. van der Veen van de Industriebond NVV. „Daardoor hangt ook die overheids steun van 130 miljoen nog steeds in de lucht. Als de mensen nog langer in onze kerheid blijven voorzie ik grote onrust”. Volgens Van der Veen lieten de departe menten van Economische Zaken en Socia le Zaken al begin mei weten dat de zaak nagenoeg beklonken was. Maar ondanks herhaald aandringen van de vakbonden bleef de definitieve bekrachtiging uit. Vol gens Van der Veen ziet het er naar uit dat de ambtenaren „rond” zijn met die her structurering, maar dat de zaak vast zit op de betrokken ministers en met name op minister Andriessen van Financiën, die in laatste instantie zijn fiat moet geven voor het vrijmaken van de 130 miljoen over heidssteun. De kaderleden van de FNV-bonden heb- OndS U X 1 J ben gisteren een telegram gestuurd aan de ministerraad waarin ze binnen een week bekrachtiging eisen van de herstructure- 1 ringsplannen waarover werkgevers en 390 werknemers het inmiddels zijn eens ge worden. Die plannen voorzien in een oteer „zachte sanering” van de bedrijfstak waarbij 850 van de 2400 arbeidsplaatsen 3 lit

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19