Charles Corver grensrechter Argentina '78 Rivelino wint van trainer Coutinho ZE MARIA OVERLEDEN voetbal stil I „René blijft en speelt" Nederlands I blijven staan" F ys PETROLEUM VAN DE KERKHOF WEER VOL GOEDE MOED 1M! 23 1978 SPORT [Van onze speciale verslaggever) Kruis Zelfmoordvoetbal Zes Lings Onvergelijkbaar ■■ft g o fc Steuntje F MENDOZA. Met duizeling wekkende snelheid is de flonke rende roem, waarin het Neder- ands elftal zich vier lange jaren leeft kunnen koesteren, in de ïuidamerikaanse landen ver- ileekt. En daar niet alleen. Eén week slechts was er nodig om het lureool van oogverblindende schoonheid, dat vooral in Argenti ne nog altijd aan het spel van Oranje werd toegeschreven, weg te vagen. "TRIJP AG 9 JUNI w (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Nunes nu sterke man bij Brazilië Dat het in Argentinië he- ORANJE VERBLEEKT JOHAN CRUIJFF: niemand die in zijn voetsporen kan treden op Is jken. L tamer ifonds Veel rumoer rond de Braziliaanse coach Claudio Coutinho die hier stormachtig door vertegenwoordigers van persmedia wordt ondervraagd over zijn nieuwe positie. MM >n aan jstbus rmatie ikbaar ig, zal aand is van nmis- atc. Twee ienst. De Argentijnse president Jorge Videla zal een van de toeschouwers zijn bij Ne- derland-Schotland zondag 11 juni. De wedstrijd wordt in Mendoza gespeeld. Goed, Frankrijk heeft een soort „zelf- moordvoetbal” gespeeld, door zich te vaak blind in de aanval te werpen en is nu al uitgeschakeld. En het verrassende, maar door dom geluk geplaagde Tunesië, kan het ook verder wel vergeten. Maar vooral Italië en Argentinië baanden zich «en weg naar de volgende ronde met ele menten uit het Nederlandse spel van vier jaar geleden: met een niet te breken con ditie storen in alle linies, voortdurend jagen op iedere tegenstander, vijandelijke spelers insluiten en bij tijd en wijle een massaal offensief met mankracht uit alle linies. Want vertelden én Arie Haan én Johan Neeskens niet hetzelfde verhaal: „In West- Duitsland kwamen we ook zeer moeizaam op gang. Eerst een zwaar bevochten zege op Uruguay en daarna een gelijkspel tegen de Zweden. Na twee wedstrijden stonden we daar dus net zover als hier. Pas na die twee eerste duels kwamen we destijds goed op gang en speelden we Bulgarije van het veld”. En toch is er ook nu nog de hoop Ogenschijnlijk is dat optimisme in het Nederlandse kamp zelfs onuitroeibaar. Een half jaar geleden al na de oefen wedstrijd van de Italianen in Luik tegen België sprak Jan Zwartkruis enigszins verbluft: „Wij hebben een Tscheu-la Ling, maar de Italianen hebben wel zes Lings, die veel gevaarlijker zijn. Ik voorspel nu al dat Italië op weg is naar veel aanval lender voetbal”. Die profetie is aardig uitgekomen. Want terwijl bij Nederland de nog te weke Ling uit de boot viel, kwam te midden van de gevestigde sterren bij Italië de aanstormende jeugd naar voren. Door de strakke strategie, die door de tactische maar weinig spraakzame groot meester Happel steeds weer aan de Oran- je-formatie wordt opgelegd, kan Neder land het nog ver brengen. Met of zonder verbleekte roem, maar de signalen van deze eerste ronde wijzen er wel op dat niet Nederland, niet West-Duitsland en zelfs niet de aanvankelijke favoriet-nummer- één Brazilië nu de grootste kanshebbers voor de finale lijken. Maar wel Italië en Nu wordt Nederland in de internationale pers af en toe getroffen door de blaam van uitspraken als „anti-voetbal” en „een boy cot van de schoonheid van het spel”. Maar het toernooi is nog lang. De vlam van inspiratie, die nu nog altijd lijkt gedoofd, kan in een plotselinge opflikkering ont branden. En de verbleekte roem neemt ook niet weg, dat Nederland in dit WK- toernooi toch nog lang niet is afgeschre ven. Want, zo is de algemene mening, het Oranjeteam speelt verdedigend wel zó sterk, dat het zeer moeilijk is te verslaan. Braziliaanse deskundigen dan ook met de conclusie voor de dag: „Door die strikte tactische opdrachten lijkt iedere sponta niteit uit het Nederlandse spel verdwenen te zijn”. Waarschijnlijk is dat een schot in de roos. Want de individuele vindingrijkheid wordt door prestatietrainer Happel onder geschikt gemaakt aan de collectieve „vei ligheid” op de groene grasmat. De eerste en belangrijkste opdracht is de vijandelij ke spitsen onschadelijk te maken (en dat is tot nu toe aardig gelukt). Een opmerkelijke conclusie is dan ook, dat de formaties als Argentinië en Italië (die juist de naam hadden uiterst verdedigend te spelen) veel meer aanvalsgeweld laten zien in dit WK- toernooi dan Nederland. Strateeg Happel ziet zijn mogelijkheden kennelijk zo be perkt, dat hij het niet waagt verdedigers veel offensieve risico’s te laten nemen. Dat - en natuurlijk de afwezigheid van een werkelijk geniaal talent - hebben de roem van Oranje doen verbleken. Maar winnen van de grote favorieten is een andere zaak. is» WILLEM VAN HANEGEM: geen vervanging voor zijn magi strale overwicht van weleer nu toch vertrouwen gekregen in de speciale manchet, die zijn hand be schermt. Wel was hij voornemens later op de dag nog eens contact op te nemen met de orthopedisch chirurg Van de Brekel uit Geldrop, een van de clubart- sen van de Nederlandse landskampi oen. Maar een voor de Nederlandse selectie alarmerende afloop van dat gesprek verwachtte Van der Kerkhof niet. Dokter Frits Kessel trouwens ook niet. Zo wist Kessel te melden: „Samen met Ernst Happel en enkele spelers, onder andere Ruud Krol, hebben we nog eens gesproken met René en we kunnen nu wel concluderen dat alle twijfels bij hem zijn weggenomen. Hij blijft en hij speelt”. Argentinië. Maar deze WK heeft al zoveel onverwachte uitslagen beleefd, dat op de Argentijnse velden de wonderen de wereld nog niet uit zijn. BUENOS AIRES. De Nederlandse arbiter Charles Corver heeft, geheel vol gens de verwachting, het komende week einde geen wedstrijd toegewezen gekre gen. Wel is hij grensrechter bij Mexico- Polen. De wedstrijd Schotland-Nederland staat onder leiding van de Oostenrijker Erich Linemeyr. Grensrechters bij die par tij zijn de Hongaar Palotai en de Tunesiër Hedi Seoudi. eronder de woorden: „Hij eet slechts, hij werkt niet”. Daarna trok deze meute naar het casino, waar te- (Van onze speciale verslaggever) met Coutinho. Deze bood zijn ontslag aan, maar dat werd geweigerd. Na uren beraad werd ten slotte vlak den in deze machtsstrijd. Reeds eerder stond Cou tinho op het punt ontsla gen te worden. Dat was na de wedstrijd tegen Frank- liet hij zich nu omrollen om op elleboog of schouder te „landen”. Woensdagavond al sprak bondsarts dokter Kessel hem bemoedigend toe. René: „En dank zij eeh slaappil heb ik uitstekend geslapen, en ik werd voor het eerst na het oplopen van de blessu re wakker zonder pijn in mijn hand”. Alleen de spelers die woensdagavond niet in actie kwamen tijdens de wed strijd, moesten zich donderdagmorgen onderwerpen aan een pittige training. De spelers die wel de Peruanen bestre den hadden, moesten zich soèpel hou den met een lichte looptraining. René: „Ook tijdens die looptraining onder vond ik geen last meer van mijn hand”. De snelle vleugelaanvaller heeft dus co o Maar de werkelijkheid is toch, dat het Oranje van 1974 en het Nederlands elftal van 1978 onvergelijkbare grootheden zijn. De explosie van creativiteit en ver nieuwing, waarmee de Michels-equipe toen de wereld verbaasde; lijkt onder het bewind van Happel nauwelijks te ver wachten. Veel meer nog dan Michels stuurt Happel zijn manschappen met dui delijk afgebakende opdrachten het veld in. Jan Mak kwam na een discussie met Zoals we reeds eerder schreven, was de verhou ding tussen Coutinho en zoals de Brazilianen hem noemden de laatste indi vidualist in de selectie, aan voerder Rivelino, bijzonder slecht geworden. Rivelino, die een lichte enkelblessure had, heeft deze blessure te baat genomen om tegen Spanje niet opgesteld te worden. Hij was het hele maal oneens met de te voe ren tactiek en had dat ook in niet mis te verstane be woordingen aan Coutinho medegedeeld. De Braziliaanse selectie was door deze twist in twee delen uiteengevallen. Een .^aantal spelers het me rendeel steunde Coutin ho, anderen namen het op voor Rivelino, die zeer po pulair is in zijn vaderland. Dit was natuurlijk een to taal onhoudbare situatie. Toen daarop Brazilië niet eens van Spanje kon win nen, maar integendeel op het nippertje aan een ne derlaag ontsnapte, barstte de bom. SAO PAULO. Donderdag is in Sao Paulo op 21-jarige leeftijd overleden José Maria Donizetti Baroni, een Braziliaanse voetballer, die behoorde tot de eerste se lectie van 24 spelers, die trainer Claudio Coutinho samenstelde voor de strijd om de wereldtitel in Argentinië. Ze Mario, zoals hij bekend stond, leed aan leukemie. Hij speelde in de voorhoede van Botafogo. Het gevolg werd gisteren in Mar del Plata duidelijk. Coutinho blijft aan, op dringend verzoek van de Braziliaanse voetbalbond, maar krijgt als steuntje in de rug de machtige presi dent van deze bond, Hele- no Nunes, die als politicus (en binnenkort zijn er ver kiezingen in Brazilië) en als voetbaldeskundige zijn Overwinnaar lan(^ uitgeschakeld zag MAR DEL PLATA. Vanaf gistermiddag is de president van de Brazili aanse voetbalbond Heleno Nunes de sterke man bij de Braziliaanse voetbalselec tie. Trainer Claudio Cou tinho, die zijn ontslag aan bod als trainer niet geac cepteerd zag, blijft tot na het wereldkampioenschap de technische leiding van de ploeg behouden. Het ziet er naar uit dat door het ingrijpen van Nunes de tweespalt in de ploeg tot het verleden zal behoren. I MENDOZA. Na een verkwikken de en langdurige nachtrust, na de ze nuwslopende confrontatie met Peru, zag René van de Kerkhof zijn WK- toekomst gisterochtend plotseling weer met alle vertrouwen tegemoet. Alle teleurstelling, alle neerslachtig heid bleken ineens verdwenen en opge wekt nam Van de Kerkhof zelf het besluit om toch maar in Gran Hotel Potrerillos te blijven. En alsof er nu ook niets meer aan de hand was, liet hij ook weten dat hij zo Ernst Hap pel dat wil zondag zal aantreden tegen de Schotten. De zo langzamerhand in Argentinië meest besproken en beschreven helft van de Eindhovense tweeling zag het na de krachtmeting met de Peruanen eerst helemaal niet meer zitten. Tot twee maal toe was hij op de kwetsbare rech terhand (pijnlijk door een scheurtje in een handwortelbeentje) gevallen, waar door het leed René weer naar de lippen steeg. Enkele malen ook viel hij tijdens de wedstrijd met verkrampte bewegin gen. Terwijl hij zijn val normaal met zijn handen zou hebben opgevangen, worden. Het is echter dui delijk dat er hoe dan ook aan het trainersleven van Coutinho een zeer snel ein de zal komen, zodra de we reldkampioenschappen achter de rug zijn. Brazilië schijnt nog niet rijp te zijn voor moderne Europese voetbalopvattin- gen. Wat dat betreft heeft Coutinho een vergeefse strijd gestreden. Hij raakt daarmee het hart van elke Braziliaanse voetbalen- thousiast en dat is in dat voetbalgekke land dode lijk. ferentie, besloten hiervan nog niets naar buiten te la ten uitlekken en pas later met een zorgvuldig voorbe- voetbalsupporters, die reide verklaring te komen. Daardoor kon het gebeu ren dat Coutinho op deze persconferentie alle ge ruchten over zijn aftreden tegensprak en slechts sprak van interne moeilijk heden die al waren opge lost. De officiële verklaring van de Braziliaanse voet balbond kwam gisteren la ter op de dag, waarmee het bericht van een correspon dent voor een groot deel werd bevestigd. Het aanblijven van Cou tinho is gebaseerd op tech nische gronden. Het gaat natuurlijk niet op, dat de president van de Brazili aanse voetbalbond de trai ning zou gaan leiden. Voor dit argument en op aan drang van de selectie is Coutinho gezwicht en aan gebleven als technische eerste man. Maar bij de tactiekbespreking zullen Nunes en ook aanvoerder Rivelino een grote rol spe len. Ook zal Roberto in de ploeg verschijnen. worden van een stervende in dit evene ment”. En het opvallende toeval wil, dat juist de twee finalisten van München 1974 zijn getroffen door vervlakking. West- Duitsland ogenschijnlijk meer nog dan het Oranjeteam, want kwalitatief even sterke gen het ochtendgloren de pop werd verbrand. Enkele lemaal geen koek en ei was honderden Braziliaanse in de selectie, was van supporters dansten daarna stond af aan duidelijk. Ri- in de as van de pop die velino had het vrijwel per- Coutinho moest voorstel len. Nederland en ook West-Duitsland zijn (nog?) niet in staat die explosieve kracht ook in hun spel te leggen. Maar een ver slaggever van het Westduitse persbureau OPA bleef zowel voor Nederland als voor zijn eigen natie optimistisch, weliswaar niet een macabere ondertoon: „Oranje en West-Duitsland zijn onberekenbare toer- nooivechters. Die landen „steigeren sich noch”. Maar het kan ook een opflikkering zwakkere naties als Tunesië en Frankrijk, hebben de les van Nederland uitstekend geleerd”. De harde realiteit is, dat Nederland tot iu toe moeizaam en vooral met veel man recht in de verdediging, de broodnodige junten bijeen moest sprokkelen. Van nau welijks te stuiten aanvalsgolven, waarin ie linies in razende stormlopen over el- taar heen rolden, was uiterst sporadisch iprake, zoals dat vier jaar geleden in West- iuitsland bij herhaling was te signaleren. De simpele cijfers van de WK- 'anglijsten zouden weliswaar kunnen ioen vermoeden dat voorspoed en succes (net als in de Westduitse arena’s een van zelfsprekende prooi zijn voor het Oranje team. Want staat Nederland in groep vier van ’s werelds belangrijkste voetbaltoer nooi niet trots op de eerste plaats? Maar de 'commentatoren, die uit alle windstreken van deze planeet naar Argentinië zijn ge vlogen, weten nu wel beter. En trouwens ook vrijwel iedere „man in de straat”. 'Nederland is tot nu toe geen schaduw meer van de briljante, ongrijpbare forma- ;ie, die eens het internationale topvoetbal net vernieuwende impulsen injecteerde. De meest ontgoochelende verandering is wel dat het Oranjeteam nu zijn spel gaat afstemmen op de strategie van de tegen standers, terwijl Nederland in West- Duitsland iedere opponent kon dwingen een (meestal kansloze) afweer te bedenken tegen het nauwelijks ,te stuiten totaalvoet bal. Beroemde voetbalsterren van weleer, die nu als gastcommentatoren optreden voor tv-stations (Dennis Law bijvoorbeeld voor de Schotse tv en de BBC, Raymond Kopa voor de Franse kijkers, Pele voor de Braziliaanse televisie) hadden het al snel ontdekt. De vernietigende conclusie van die meeste commentatoren was: het Neder landse spel heeft in de afgelopen vier jaar een stilstand beleefd en is zelfs op vele punten achteruit gegaan. Volendam- trainer Jan Mak, die in een nog niet zo ver -verleden een avontuurlijk leven leidde in Brazilië, die nu ook in Argentinië ter plek ke is om dit WK-toernooi te volgen en die nu derhalve veel met Zuidamerikaanse deskundigen discussieert over het Neder landse voetbal, kan vaststellen: „Vooral landen als Argentinië en Italië, maar zelfs alternatieven hebben onze oosterburen niet voor de de „verdwenen” sterren Beckenbauer, Gerd Müller, Breitner, Overath en Hoeness. En dat bij Nederland niemand in de voetsporen kan treden van de onvervangbare, onvergetelijke Cruijff, weet zelfs iedere juffrouw van de kleuterschool. Zoals er ook geen vervanging is voor het magistrale overzicht van een Willem van Hanegem in zijn toptijd. Het toeval wil ook, dat én Nederland én West-Duitsland het zich vier jaar geleden konden permitteren om sterren als Piet Keizer en Günter Netzer op de bank te laten zitten. Dat duidde op een surplus aan kwaliteit die er nu niet meer is. Rivelino, het idool van Terwijl woedende Brazi- Brazilië, is dus feitelijk de lianen in de late woensdag- grote overwinnaar gewor- nacht demonstreerden voor hotel Provincial, waar de Braziliaanse voet- balbonddelegatie verbleef, speelden zich in Vila Ma- rista dolle tonelen af. Voor rijk, die in Parijs met 1-0 hotel Provincial zagen de verloren ging. De overwin- Braziliaanse officials een pop in de vorm van Contin uing van Brazilië op we reldkampioen West- ho op een kruis gelegd, met Duitsland in Hamburg en de vleiende kritieken van de Braziliaanse verslagge vers hielden Coutinho daarna in het zadel. manent aan de stok met Coutinho, die koste wat kost de moderne Europese De onstelde Braziliaanse voetbalstijl wilde invoeren officals spoedden zich ver- bij het Braziliaanse team, volgens naar Vila Marista, Alleen daarmee zag hij een waar ze in beraad gingen wereldtitel gloren voor zijn land. Daartegen rees veel te genstand. Openlijk werd Coutinho in diverse bladen voor de dagelijkse perscon- beschuldigd van het ver moorden van diverse grote talenten, zoals Gil, Zico en Rivelino. Dat namen de nu eenmaal meer houden van het grillige, solistische spel van hun helden, de journa listen in dank af. De anti-stemming tegen over Coutinho, regelmatig gevoed door de Braziliaan se dagbladen, groeide in hevigheid toen de eerste wedstrijd tegen Zweden niet in de verwachte over winning eindigde. Het gelij ke spel tegen Spanje, het slechte spel, het meedogen loze „kruisigt hem” dat van de tribunes in Mar del Pla ta opklonk, bracht de ge beurtenissen rond Coutin ho in een stroomversnel ling. RENÉ VAN DE KERKHOF: over de pressie heen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23