Okker in herendubbel uitgeschakeld RAOUL RAMIREZ MENTAAL ZWAK LUQUE MIST Schotland TWEE DUELS Krankl naar Barcelona Hoe ver kan je gaan? DAMIATE PERS B.V Bekerfinales f\Linemayer leidt Nederland- BUREAUREDACTEURfTRICE) T Komiek met boksneus" geliefd toto-lotto r H >rs |en <1 n, .tenl kerf 4É K t Jf- 1978 RIJDAG 9 JUNI (Van onze speciale verslaggever) i Mentaliteit Besmet door Jan Preenen Uitslagen Walk-over” Uitgeefster van: wil een jonge man of vrouw met goede algemene ontwikkeling en beschikkend over een theoretische journalistieke vooropleiding of enkele jaren universitaire ervaring de gelegenheid bieden in snel tempo te worden opgeleid tot Gegadigden dienen zich met zo uitvoerig mogelijke inlichtingen schriftelijk te wenden tot de hoofdredactie te Haarlem, Oudeweg 12-14. Haarlems Dagblad, Oprechte Haarlemsche Courant De Typhoon, Dagblad voor de Zaanstreek IJmuider Courant Beverwijkse Courant BUENOS AIRES. Terwijl de leden van de uitgeschakelde Franse jquipe tennis spelen en zich vermaken aan de bar van de Hindu-club, jereidt medebewoner Italië zich voor op de partij tegen Argentinië. >87|Een duel dat vooral van belang is voor de bewoners van de hoofdstad. Pav01 Winst op de Europeanen betekent namelijk dat het thuisland in poule 1 de eerste wordt en daarmee het recht verovert om nog drie keer in het River Plate-stadion van Buenos Aires te spelen, bij een gelijkspel het doelgemiddelde van, Italië is één goal beter of verlies moet de organiserende natie verhuizen naar Rosario. r in de kring van redacteuren die zich bezighoudt met de rubrieken Binnenland, Buitenland en Economie. Na een korte proefperiode vast dienstverband onder voorwaarden van de C. A.O. voor Dagbladjournalisten. Amsterdam ZaS TV-IMPRESSIES SPORT i MM - - De Italianen wensen niets aan het toeval over te laten. Hier zijn ze in actie tijdens een training. Van links naar rechts: Pecci, Bettega, Antognoni, Patricio en Maldera 107-& En Maruo Bellugi: ,,’t Maakt toch niet hebben ze hier niet kunnen imponeren, ik den. Brazilië en West-Duitsland zijn me tot (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I P7S- WERELDSTOPPER In het Italiaanse kamp heeft men gefilo sofeerd over de vraag wat beter is: eerste of tweede worden, en men is tot de slotsom gekomen dat het in de nacht van zaterdag op zondag, als het duel tegen de Argentij nen afgewerkt wordt, onmogelijk te zeg- drinkl Sen *s °f de ene dan wel de andere poule en 10 sterker bezet is. Franco Causio: „Na de eerste ronde zijn er geen zwakke landen meer, alle teams zijn even sterk, in de wedstrijden op de televisie heb ik geen land gezien dat ver boven de anderen BUENOS AIRES. De Oostenrijker Erich Linemayer is als scheidsrechter aangewezen bij de wedstrijd, die het Nederlands elftal zondag in Mendoza tegen Schotland speelt voor groep vier van het toernooi om het wereldkampi oenschap. De volgende scheidsrechters komen dit weekeinde in actie: Groep een: Zaterdag 10 juni: bij Frankrijk-Hongarije Arnaldo Coelho (Brazilië); bij Italië-Argentinië Abra ham Klein (Israel). Groep twee: Zaterdag 10 juni: bij Mexico-Polen Jafar Namdar (Iran); bij Tunesië-West-Duitsland Cesar Augusto Orosco (Peru). Groep drie: Zondag 11 juni: bij Zwe- den-Spanje Ferdinand Biwersi (Wdl); bij Brazilië-Oostenrijk Robert Wurtz (Fra). Groep vier: Zondag 11 juni: bij Peru- Iran Alojzy Jarguz (Pol); bij Nederlan- d-Schotland Erich Linemayr (Oos). Hoe ver kan je gaan? Jan Blokker, columnist van de Volkskrant, schreef gisteren: „Minder dan ooit kan ik het gevoel onderdrukken dat sport en fascisme op hetzelfde neerkomen”. hauptquartier” van maarschalk Hap- pel, en over „Winterhilfe” en „Kultur- kammer”; dat alles nog steeds in ver band met het voetbal en het Neder lands elftal. Hoe ver kan je gaan in het verwoor den van je minachting voormensen die niet behoren tot wat Jan Blokker in navolging van prinses Beatrix „my own people” zou kunnen noemen? („elf heren die ik in normale omstandighe den met geen tang zou willen aanpak ken” en „elf buitengewoon ordinaire dames”), is dat nu ook een vorm van fascisme, of alleen maar een vorm van satire? En wat verschrikkelijk onaar dig, en trouwens ook een beetje parve- nu-achtig is het, om de boerderij van Willem en Truus van Hanegem te be tichten van wansmaak, wagenwielen, verkeerde baksteen en schele verf, zon der er even bij te vertellen hoe de goede smaak, de kleurenlitho’s, de juis te plavuizen en de verantwoorde verf verwerkt dienen te worden om het soort huizen te krijgen waarin de anti fascisten en VPRÓ-leiders wonen. ons in de competitie wordt voornamelijk verdedigd. Sla de uitslagen er maar op na, je ziet vaak 0-0”. x Het breekpunt in de ontmoeting deed zich voor in de vierde game van de eerste set, toen het observatievermogen van een lijnrechter even haperde en een door Ra mirez bij de stand 3-0 en 15-15 op de lijn geslagen bal werd „uit” gegeven. Vanaf dat moment stond Borg in feite alleen op de baan, omdat de mentaal zwakke Rami rez zich niet over de tegenslag kon heenzet- ten. Terwijl Ramirez met zijn gedachte bij het vierde spel bleef, raasde Borg in niet meer dan één uur en 19 minuten door naar de overwinning, die met de cijfers 6-3, 6-3, 6-0 niets aan duidelijkheid te wensen over liet. En dat terwjl Ramirez in vier voorgaan de partijen evenals Borg geen set had behoeven prijs te geven: „Het zou ook niet zo gelopen zijn als die lijnrechter het niet had laten afweten. In het begin voelde ik me sterk en wist ik hoe ik Borg moest aanpakken. Vandaar ook die 3-0 voor sprong. Ik was honderd procent geconcen treerd. Als je dan zeker weet dat je een bal goed slaat en het punt wordt dan niet gehonoreerd, dan knapt er iets in je. Ach teraf zeg ik: was ik maar feller geweest, had ik maar nadrukkelijker geprotesteerd bij de scheidsrechter, dan was dat punt waarschijnlijk alsnog toegekend. Ik heb me gewoon te veel als heer gedragen. Ik probeerde afstand te nemen, maar dat is me bepaald niet gelukt”. Ramirez, die daarna niet veel meer wist te doen dan zijn racket op kinderlijke wijze enkele malen als een geweer op Borg te richten, kwam in het resterende gedeel te van de openingsset niet verder dan zegge en schrijven vijf punten, veerde in de tweede reeks bij een achterstand van 5-0 nog even op, maar werd daarna door een op volle toeren draaiende Borg wegge veegd. PARIJS. Door op een opvallende manier al snel het gevecht tegen zichzelf te verliezen, heeft Raoul Ramirez donderdag zijn tegenstander Björn Borg min of meer vrije doorgang verleend op weg naar de halve finale van de open Franse tenniskampi oenschappen. De Mexicaan toonde zich op de banen van Roland Garros drie games superieur, maar liet zich daarna gedwee van het gravel spelen, omdat hij een foutieve beslissing niet kon accepteren. Na deze partij, die een .topper had moe ten worden maar voor Borg onverwacht een „walk-over” werd, heeft de Wimble- don-kampioen na vijf partijen pas 26 ga mes afgestaan, zodat hij in staat moet worden geacht de titel in Parijs, waarop hij in 1974 en 1975 ook al beslag heeft gelegd, te heroveren. halve Ruzici favoriet nummer één. Italië staat tweede, terwijl Nederland en Brazilië de derde plaats delen. BUENOS AIRES. De Argentijnse spitsspeler Leopoldo Luque is voor de komende twee wedstrijden in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal uit geschakeld. De teamarts van Argentinië gaf Luque, een van de gevaarlijkste voor hoedespelers van het toernooi, acht dagen rust wegens een blessure aan een elleboog die hij opliep in de wedstrijd tegen Frank rijk. Luque mist de laatste wedstrijd in de eerste ronde tegen Italië en de eerste ont moeting in de tweede ronde op woensdag 14 juni. utsr- 3-2S WENEN. De clubbesturen van Rapid Wien en FC Barcelona zijn het eens gewor den over de transfer van de Oostenrijker Hans Krankl naar de Spaanse club. Barce lona heeft zich bereid verklaard het door Rapid verlangde bedrag van ruim ander half miljoen gulden op tafel te leggen. Krankl verklaarde in Buenos Aires er ze ker van te zijn dat hij ook met Barcelona rondkomt. 5 -nuidei nu toe zwaar tegengevallen”. En Antonio Carbine: „Je kan wel zeggen: probeer in de poule van Oostenrijk te komen. Maar is dat zo goed? Als ik die jongens in de tweede helft tegen Zweden zag spelen, dan heb ik mijn twijfels. Zij zijn in grote vorm”. Oostenrijk is de grote verrassing in de eerste ronde, maar ook het onverwachte succes van de Italianen was door weinigen voorspeld. In eigen land heerste vreugde na de uitschakeling van Engeland, maar na de povere resultaten in de daaropvol gende oefencampagne verdween het opti misme onder een grote donkere wolk. Vooral coach Enzo Bearzot moest het ont gelden. „Schop die komiek met die boks- neus weg”, schreven de Italiaanse kranten over hun eerlijke en beminnelijke coach, die het ook niet kan helpen dat hij in zijn actieve loopbaan als speler van AC Torino en Inter Milan door een omhaal van een tegenstander vol op de neus geraakt werd. -Italië leerde van Nederland le-wa lagmi i Ca V.W lenst: ROME. Internazionale uit Milaan heeft donderdagavond in Rome de finale wedstrijd van het voetbaltoernooi om de Italiaanse beker tegen AC Napoli met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-1. In Kopenhagen eindigde de finale van de strijd om de Deense beker tussen Frem Kopenhagen en Esbjerg na twee verlen gingen van elk vijftien minuten onbeslist: 1-1. DEN HAAG. Lotto 22 van 4 juni heeft twee winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Zij ontvangen elk een bedrag van 315.419,40. De cijfers van Lotto 22 zijn: Inleg: 3.116.148. Prijzenbedrag: 1.592.949,62. Eerste prijs: 2 win naars, die elk bruto 315.419,40 ontvangen. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 37.004,20 ontvangen. Derde prijs: 217 winnaars die elk bruto 1023,10 ontvangen. Vierde prijs: 8.717 winnaars die elk 33,90 ontvangen. Vijfde prijs: 10.785 winnaars die elk 27.40 ontvangen. In totaal vielen er in Lotto 22 19.725 prijzen. de offensieve tactiek van Bearzot hier in Argentinië een succes is, moeten toch meer clubs offensiever gaan spelen. „Ik betwijfel of het gebeurt. De meesten heb ben daar het materiaal niet voor. Boven dien is het een zaak van mentaliteit. De Italiaan is bang om te verliezen en graaft zich daarom, vooral in uitwedstrijden, in voor het eigen doel. Jammer eigenlijk”. De aanvallendejcwaliteiten zijn volgens Bellugi de sterkste kant van het huidige team. „Niemand had hier van ons een goede prestatie verwacht. Die Italianen met hun catenaccio, die maken niets klaar. Maar kijk eens, we hebben al vijf doelpun ten gemaakt, en daarnaast hebben we meerdere keren tegen de paal en de lat geschoten. We scoren gemakkelijk. Vroe ger was dat ons probleem, nu is het onze kracht”. Met dank aan Nederland, zo mag het Italiaanse succes gekenschets worden. Middenvelder Giancarlo Antognoni, in zijn ploeg Fiorentina afgezakt tot middel matig niveau, in de nationale ploeg weer opgebloeid tot het nog steeds veelbeloven de talent, zegt: „De invloed van Nederland is in de tactiek van Bearzot duidelijk. Ik geloof dat ook de manier waarop wij door de pers in Italië zijn aangepakt, aan de basis van dit succes ligt. We zijn ontzettend bekritiseerd, en dat heeft ons sterk ge maakt. Bovendien zijn de velden in ons voordeel. Terreinen als hier hebben we in Italië ook wekelijks. Een ploeg als Neder land moet daar volgens mij veel hinder van ondervinden”. X Voorspellingen over het duel tegen Ar gentinië hoef je van de Italianen niet te verwachten. „De balans is in evenwicht”, denkt de assistent van Bearzot, Vicini. Hij zag de twee duels van Argentinië: „Ieder een roept uit dat de defensie van Argenti nië zwak is. Ik moet dat nog zien. Ze hebben steeds aangevallen, en dan gaan er in de verdediging inderdaad zaken mis, maar als de ploeg verdedigen moet, dan pas kun je echt zien of de Argentijnen kwetsbaar zijn”. Hoe ver kan je gaan? Die vergelij king tussen\fascisme en voetbal maak te Jan Blokker al eerder, namelijk in de Volkskrant van 25 mei toen hij het over „het Oranienburg van Ernst Hap- pel” had (Oranienburg was een concen tratiekamp in de Tweede Wereldoor log). En eigenlijk deed hij het in de Volkskrant van 3 juni opnieuw, echter zonder in de Stichwörter van het Deutschtum te vervallen. Hij schreef toen over het TROS-programma met de „Oranjevrouwen”: „Elf buitengewoon ordinaire dames, bijeen in een uit wansmaak, wagenwie len, verkeerde baksteen en schele verf opgetrokken parvenuboerderij, en daar op amusementswieken bediend door het creatieve vee van de richel”. Hij preciseert dat tot „wedstrijd sport”, wat.bij mijn weten overigens de meest voorkomende sport is. Het we reldkampioenschap voetbal vindt hij een goed voorbeeld. Hij heeft het over „de meest onbeheersbare sentimenten van nationale kleur, volkslied en staat- seer”, en over „elf heren die ik in normale omstandigheden met geen tang zou willen aanpakken”. Dat zijn dus Krol c.s. De mensen die er aardig heid in hebben tot diep in de nacht naar het voetbal („deze ziekelijke waan”) te kijken, vergelijkt hij vervol gens met de mensen die „toentertijd bij machte bleken Mussolini een gezonde bolleboos en Goebbels een geniale cau seur te vinden”. Verder heeft hij het over „Blockaltester Hogewoning” en „Kriegsberichter Jansma” en over de „Sondermeldung aus dem Führer- rtering uitstak”. pakket kaa i, bord uit. Nederland heb ik liever niet. Ook al jvend - - ZQ2 blijf het een uitstekend voetballand vin- „De komiek met de boksneus” wordt inmiddels op handen gedragen; zo gaat dat in het voetbal: de ene dag vertrapt, de andere de held. Bearzot laat het Italiaan se elftal meer lopen, de bal gaat sneller van man naar man, een duidelijke suppor ter van het Nederlandse totaalvoetbal. Hij heeft die voorliefde nooit verborgen gehouden. Ook zijn spelers zijn besmet. Mauro Bellugi, verdediger van AC Bo logna: „Ik ben een vriend van Arie Haan, ik ken zijn vrouw Titia en de kinderen. Ik heb met Arie veel gepraat over het Neder landse voetbal, iedere vakantie kom ik hem tegen. Ik ben blij dat het Italiaanse elftal aanvallender is gaan spelen. Jullie Nederlanders hebben ons de ogen ge opend”. Mauro Bellugi bekleedt met Giancarlo Antognoni en Pauli Rossi een uitzonderlij ke positie; het drietal komt namelijk niet van de Italiaanse kampioensploeg Juven tus. De overige acht basisspelers komen uit de Turijnse sterrenploeg. Een situatie die doet denken aan het Belgische elftal van negen jaar geleden, dat in een inter land uit tien spelers van Anderlecht be stond en zelfs na rust toen Trappeniers de plaats in het doel innam uit elf. Een ongeëvenaard record, dat door de Italia nen op dit WK niet gebroken kan worden. Acht spelers in de basis, terwijl Aldo Mal dera en Antonello Cuccureddu bankzitters zijn, de elfde Juventus-man is niet geselec teerd. Hoe is het als vreemde kip in een Turijn se ren? Bellugi, met zijn 28 jaar geen oudje in de vrij jonge formatie (een gemid delde van nog geen 27; ter vergelijking: het Nederlandse gemiddelde zit een fractie van de 30), aan het woord: ,,’t Geeft geen problemen. In het Italiaanse elftal heb ik al heel wat keren met die jongens samen gespeeld. Het is terecht dat Bearzot zoveel mensen uit Juventus kiest; het is de beste ploeg”. En vervolgens: „Het is ook de enige ploeg die aanvallend kan voetballen. Bij „Belangrijk is dat ik op dit moment goed uitgerust ben”, aldus Borg, die het aan blessures in Rotterdam en Monte Carlo te danken heeft dat hij bepaald niet over werkt aan zijn jacht op de drie grote Europese titels (Rome, Parijs, Wimbledon) is begonnen. De hoofdprijs in Rome is inmiddels bin nen, Parijs lijkt met de verrassend ten koste van Dibbs tot de halve finale doorge drongen Corrado Barazzutti (de Italiaan won met 6-2, 7-6, 6-1) en vervolgens de winnaar van het duel Stockton-Vilas als tegenstander geen al te groot probleem, waarna Borg zijn opzienbarende trilogie kan voltooien op Wimbledon, waar ziin grote rivaal Connors zich dit jaar niet zal laten zien. „Voor Wimbledon zal ik meniet speciaal op gras gaan voorbereiden. Bir mingham en Queens Club laat ik schieten, omdat ik het DaMis-Cupduel van Zweden volgende week tegen Joegoslavië belang- rijker vind”. Dat de overgang van de ene baansoort op de andere voor Borg geen probleem behoeft te zijn, bewees hij vorig jaar, toen hij pas na zijn optreden in de Amerikaanse stedencompetitie naar Londen vloog om daar de Wimbledontitel op te eisen. Tom Okker en de Pool Wojtek Fibak werden in de halve finales herendubbel spel uitgeschakeld door de Spanjaarden José. Higueras en Manuel Orantes. De cij fers waren 2-6 4-6. In de finale ontmoeten de Spaanse spelers de Amerikanen Pfister en Mayer. Damesdubbel, halve finales: Mima Jausovec/Virginia Ruzici (Joe/Roe)-Daniel Marzano/Paula Smith (Ita./V.S.) 6-4 6-3, Lesley Bowrey/Gail Lovera (Aus.ZFra.)-Helena Anliot/Regina Marsikova (Zwe./Tsj.) 7-6 6-7 6-3. Herenenkelspel, kwartfinales: Björn Borg (Zwe.)-Raul Ramirez (Mex.) 6-3 6-3 6-0. In de halve finales zal Borg uitkomen tegen de Italiaan Corrado Barazutti. Deze bereikte de laatste vier door een zege over de Amerikaan Eddie Dibbs: 6-2 7-6 6-1. V Na de eerste zestien wedstrijden om het wereldkampioenschap voetbal beschou- De Nederlandse waterpoloploeg brouwt er niets van in het zeslandentoemooi in Florence. Een nederlaag van 2-6 tegen Hongarije werd gevolgd door een negatief resultaat tegen Rusland: 6-10. Na vijf wed strijden sluit Nederland de rij met 0 pun ten. De 29-jarige Nieuwzeelandse Naomi Ja mes is met haar 53-voets sloep na een solorace om de wereld in Dartmouth (En geland) aangekomen. Ze deed 272 dagen over de tocht en verbeterde daarmee het record van sir Francis Chichester met twee dagen. Ad Gevers is donderdag als tweede geëindigd in de eerste etappe van de wie lerronde van Luxemburg. De 25-jarige Zwitserse international Rü- di Elsener zal het komende seizoen uitko men voor Eintracht Frankfurt. De man van Grasshoppers kwam vijfentwintig keer voor het Zwitserse elftal uit. De renner Willy Maessen heeft gisteren de 105 km lange etappe gewonnen in de Ronde van Engeland (Scarborough- Darlington). In het algemeen klassement is Boom op de achtste plaats de beste Neder lander.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25