MEERDERHEID ZIET GEEN VOORDELEN Buurthuisstichting gegadigde voor school Bereikte resultaat is erg schamel Raadslid moet •S beschuldigingen waarmaken burgerlijke stand VELSEN „De Bijenkorf” Ml I VRAGEN IN RAAD wij it n en, Heupfractuur door val in betonnen put LvRIJDAG 9 JUNI 19 7 8 Bij pompstation Hoogovens Bevoorrecht Geladen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Schoorvoetend hebben de leden van de Industriebon den NVV/NKV donderdag ingestemd met het principe-akkoord dat de vakbondsleiding heeft bereikt met de directie van Hoogovens over de CAO voor 1978. Dit gebeurde tijdens een drietal slecht bezochte bijeenkomsten in het ontmoetingscentrum De Schouw in Velsen- Noord. Vooral de ochtendzitting verliep nogal tumultueus. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. B. en W. van Vel sen geven aan de buurthuisstich ting De Mei de voorkeur als toe komstige gebruiker van de kleu terschool De Bijenkorf aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord. Dit gebouw komt in augustus leeg. De kleuters trekken naar de Van Diepenstraat waar bij de Ir. L. P. Krijgerschool nieuwe lokali teiten voor hen in aanbouw zijn. Toevoeging Doelmatig Onding (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De gemeenteraad van Velsen wijst deelname in de Regionale Brandweer Kennemerland af. In de raadsvergadering van gisteravond, waar drie uren discussie aan dit onderwerp werd ge wijd, bleek burgemeester P. J. Molendijk niet in staat de bezwaren van de fracties van PvdA, CPN en Progressief Velsen weg te nemen. Vijftien van de achtentwinig raadsleden bleven bij de overtuiging dat deelname aan een regionale brandweer slechts een dure zaak is waarmee de veiligheid niet bijzonder is gediend. Veel heen en weer gepraat, veelal een herhaling van discussies die al eerder in de raadscommissies zijn gevoerd, kon niet voorkomen dat de stemming negatief uitviel voor dit voorstel van drie van de vijf collegeleden (de twee PvdA-wethouders stemden tegen). De stemming leverde vijftien tegenstemmen en dertien voorstemmen op. Dit omdat ir. F. G. Hoek van de VVD als enige uit het rechtse blok weliswaar na enige twijfel zich eveneens uitsprak tegen het voorstel. OPLOSSING VOOR BEJAARDENSOOS EN TIENERWERK Onaanvaardbaar I I VELSEN-IJMUIDEN I hg $-• Burgemeester P. J. Molendijk ut. 9 9 9 9 FNV-leden gaan schoorvoetend akkoord met CAO bij Hoogovens ages enhuis Raad Velsen wijst regionale brandweerorganisatie af jut tir iaar- n als ge- Veel leden toonden zich diep teleurge steld over het resultaat en weigerden hun goedkeuring te hechten aan het CAO- pakket. Slechts een krappe meerderheid bleek zich tenslotte, toen ook de avond vergadering achter de rug was, te kunnen verenigen met de afspraken die tussen Hoogovens en de vakbondsleiding zijn gemaakt. In het bijzonder gedurende ,de ochtend zitting was de sfeer geladen. De leden die deze bijeenkomst bijwoonden, stemden het CAO-pakket af. Dat de stemming uit- De CPN-er Th. Kruisman sprak even eens zijn onaanvaardbaar uit. Hij zag zelfs een vermindering van de veiligheid bij een regionaal verband en achtte de financiële consequenties veel te groot. De VVD-fractie maakte bij monde van mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn enige twijfel kenbaar. „Een uiterst moeilijke zaak”, zo sprak zij, doch voor deze fractie bleken de antwoorden van de burgemees ter op enkele vragen over de verschillende bepalingen in de concept-regeling afdoen de. Dit argument gebruikte ook burgemees ter Molendijk. Uitgebreid schetste deze de ontwikkeling van de brandweer naar de rampenbestrijding. Hij stelde dat een doel matige rampenbestrijding pas in een regi onale organisatie tot z’n recht zou komen. „Het betreft hiër een schoonheidsfoutje. Het gaat er toch om dat diegenen die het bedrijf verlaten, geen nadeel wordt berok kend”. Ook ’s avonds dreigde consternatie toen de zaal die mogelijkheid werd ontnomen stemverklaringen af te leggen? Dit was het gevolg van een motie van orde, die wel aan de vakbondsleiding de gelegenheid gaf een stemadvies uit te brengen. Een en ander leidde ertoe dat ir. Kurpershoek, die in een slotpleidooi had willen ageren tegen het CAO-pakket, geen spreektijd kreeg. Dit wekte weer de woede van een groepje aanwezigen die een scheldpartij begon aan het adres van Krul. Toen was men ook vanachter de bestuurstafel de emoties niet meer de baas en werden de obstinate leden uitgedaagd een motie van wantrouwen te gen de leiding in te dienen. Doch iemand die het hoofd nog koel had gehouden, liep naar de microfoon en merkte op dat een voorzitter toch beter-moet weten „want we hebben op dit ogenblik niet eens meer het recht om een dergelijke motie aan de orde te stellen”. En daarmee was de kous af en het rumoer verstomd. Het schoolgebouw aan de Geelvinck straat bevat drie lokalen. Bij de speur tocht naar een nieuwe gegadigde voor deze ruimten heeft een sociaal-culturele bestemming bij het college voorop ge staan. Maandag wordt tusen B. en W. en vertegenwoordigers van de buurthuis stichting overleg gevoerd over de verhuur waarmee de gemeente twee vliegen in één klap wil slaan. De buurthuisstichting zou naar de ge meente toe als huurder kunnen optreden. Als mogelijke gebruikers van het school gebouw worden bejaarden van Velsen- Noord en de tieners genoemd. Beide groe pen kampen in Velsen-Noord met ruimte problemen. De 65-plussers zijn aangewe zen op „De Schouw” aan de Bleyenhoef- laan en zouden voor kleiner bijeenkom sten van een of meer lokalen in De Bijen korf gebruik kunnen maken. De tieners (leeftijdsgroep 12-15 jaar) zijn voor De Mei een moeilijke groep. Hun activiteiten leve ren voor andere gebruikers van het buurt huis hinder op en moesten daarom gedeel telijk stopgezet worden. Bejaarden en tieners zijn als naaste buur geen ideale combinatie. „Zo’n combinatie wordt niemand opgelegd” stelt wethouder H. J. Scheeper van onderwijs en jeugdza ken gerust. „De Bijenkorf moet als toevoe ging van het buurthuis worden gezien. Er Voorzitter L. Bart van buurthuisstich ting De Mei ontvangt het nieuws over De Bijenkorf met enige reserve. De ruimte- winst kan hij moeilijk los zien van de personeelssituatie in De Mei aan de Geel vinckstraat. Er is een vaste staf van vier buurthuiswerkers. Verzoeken om een vijf de kracht - bij het ministerie van CRM - hebben tot nog toe niets opgeleverd. Met uitbreiding van de ruimte wordt de be hoefte daaraan nog nijpender, zegt hij. Hij zou uitbreiding van de staf als voorwaarde willen stellen voor een huurovereenkomst met de gemeente. Secretaris L. Weckseler van de buurthuisstichtihg heeft zijn hoop gesteld op de inzet van vrijwilligers als welkome aanvulling van de vaste staf. komt in zijn totaliteit meer zaalruimte be schikbaar waardoor dus meer geschoven kan worden. De bejaarden en tieners wil ik persé niet op één hoop vegen. Hun uitein delijke huisvesting is straks een zaak van de buurthuisstichting”. Een enthousiaste groep vrijwilligers is de afgelopen jaren steeds verder in aantal teruggelopen. „Door onregelmatige werk tijden van veel Velsennoorders” licht hij toe. De inrichting van een dépendance voor „De Mel” is met een pennestreek geregeld. Het functioneren daarvan hangt helemaal van de Velsennoorders af. Een dringend beroep op de burgerij lijkt hem erg zinnig nu CRM uitbreiding van de staf consequent van de hand wijst. Zeker nu mogelijkheden voor uitbreiding in het verschiet liggen. VELSEN. Het raadslid Roosendaal (CDA) heeft het college van Burgemeester en Wethouders schriftelijke vragen ge steld over de uitlatingen van het raadslid Kuijper (Progressief Velsen) in de com missievergadering van openbare werken en milieu op 13 april van dit jaar. Kuijper sprak toen van discriminiatie van IJmui- den omdat „in Driehuis en Santpoort plantsoenen en straten door de diensten beter worden onderhouden dan in een minder aantrekkelijke woonwijk als Vel- seroord”. Het CDA-raadslid vraagt het college nu of het het eens is met het standpunt van de heer Kuijper en, als dat niet het geval is, of het college dan bereid is de heer Kuijper in een raadsvergadering in de gelegenheid te stellen de door hem geuite beschuldigin gen met bewijzen te staven en hem uit te nodigen de voor een goede discussie beno digde stukken aan de raad te overleggen. De heer Roosendaal heeft tot het stellen van de vragen besloten na de overweging dat de beschuldiging van discriminatie van minder aantrekkelijke woonwijken een ernstige zaak is en dat het hier niet gaat om een verspreking maar om een weloverwogen uitspraak. Dat bleek onder meer uit het feit dat de heer Kuijper op de commissievergadering van 25 mei weiger de deze opmerkingen terug te nemen. IJMUIDEN. Een 22-jarige inwoner van Heemskerk is donderdagavond met een drievoudige bekkenbreuk in het Be- verwi jkse Rode Kruis Ziekenhuis opgeno men na een ongeval bij het zoutwater- pompstation van Hoogovens. Bij verplaatsing van een stalen putdek sel viel hij ruggelings in een vier meter diepe kleppenput. De man raakte na zijn -val enige tijd buiten bewustzijn en wist zich later met uiterste krachtsinspanning tot op de putrand te werken waar collega’s hem tenslotte opmerkten. Zijn toestand is ernstig zonder dat echter van direct le vensgevaar sprake is. otste Iheid neer- d Al- s toe- echts ver eent. elek- n het ■oken 1 Ne- com- teren >r het 6 aux- zoek lijke dat nde- licht «ter- vra- Van van van de jver ge- ster- leze 1 op mi- ■ntie VA- ik in „een erie. it”. een Ook een motie waarin stelling wordt genomen tegen de toepassing van de rege ling voor vervroegde pensionering, haalde de eindstreep niet. Met die regeling zou het kantoorpersoneel bevoorrecht worden bo ven de arbeiders in de fabrieken. Ter ver duidelijking legde Krul uit dat die maatre gel geldt voor diegenen die met ontslag worden bedreigd. „En dat zijn niet alleen Die reglementswijziging zou plaatsheb ben na raadpleging van de leden, hetgeen echter niet was gebeurd. De Onderne mingsraad had de zaak afgewikkeld met de directie, zonder enig overleg met de achterban. Een spreker noemde die proce dure onverkwikkelijk. Het OR-lid A. C. Dekker verdedigde zich door te zeggen dat hij zich de gemaakte afspraken niet meer zo goed kon herinneren. Krul moest eraan te pas komen om de gemoederen te sussen. pensioenen van ae Hoogovens- werknemers. Dit is van belang voor diege nen die het staalbedrijf verlaten en elders een baan zoeken. Om nu te voorkomen dat deze categorie haar pensioenrechten ver speelt, moet het reglement worden aange past. De dominerende positie van Haarlem, de gelegenheid voor Haarlem om goedkoop aan een meldtafel te komen, zoals Th. van Veelen het uitdrukte, vormde voor het CDA ook de bezwaren tegen het voorstel. Toch stemde deze fractie unaniem voor. De reden hiervoor, zo bleek uit de verkla ring van Van Veelen, lag in de visie dat een regionale aanpak bij rampenbestrijding nodig is. „Want een ramp”, zo sprak Van Veelen, „beperkt zich niet tot het grondge bied van één gemeente, maar heeft directe gevolgen voor de hele regio, waardoor we tot een gezamenlijke aanpak van deze pro blematiek moeten komen”. Geboren: E. van Oosten-van den Berge, d., IJmuiden; P. M. den Heijer-Groot, d., IJmuiden. Gehuwd: G. H. Wessel-J. E. Goedhart, IJmuiden; D. L. Veltman-W. Y. Bel, IJmui den; C. A. M. Gielis-A. C. van den Berghe, Haarlem. Overleden: J. Oldenburg, 80 jr., echtge noot van A. Tuyn, IJmuiden; H. Klein, 86 jr., weduwnaar van G. Schreuder, IJmui den; H. van Dijk, 74 jr., Santpoort; A. Ras, 79 jr., echtgenoot van E. Riedijk, IJmui den; N. P. ZWager, 72 jr., echtgenoot van C. van Vrede, Santpoort; P. Gelens, 74 jr., echtgenoot van W. I. Grant, IJmuiden. Ondertrouwden: F. Marinus en M. Struylaart, beiden te IJmuiden; K. R. J. Wagner, Haarlem en G. Visser, IJmuiden; J. F. Koks en H. J. C. Oosterveer, beiden te IJmuiden; H. A. Bruil, Delft en C. W. Koster, IJmuiden; E. B. M. Borthwick en J. M. de Lange, beiden te IJmuiden. Reichenfeld zag niet dat de brandweer van Velsen na het aangaan van het regio nale verband beter zou gaan functioneren. Zijn bezwaren betroffen vele punten. Het algemeen bestuur van de regionale brand weer zou te groot (34 man) en niet demo cratisch worden, de kostenverdeling noemde hij een onding, hij miste Castri- cum en Uitgeest bij de tien deelnemers, kapittelde het feit dat amendering van de concept-regeling onmogelijk was gebleken en dat er onvoldoende overleg was ge weest met het personeel. Voorts achtte hij de hoge kosten van deelname die niet zijn opgenomen in het Meerjarenplan te hoog. Hierbij uitte hij zijn ongenoegen over de consequentie dat de hele regio een iteits sprak hij, „werkt uitstekend, zonder inge- surde wikkeld en duur bestuursapparaat en zo in de heeft Velsen ook met Rijkswaterstaat en leifde betrokken gemeenten afspraken betref fende het bestrijden van branden en ram pen op het Noordzeekanaal". De kleuterschool aan de Geelvinckstraat die binnenkort leegkomt. De ligging nabij het- buurthuis is een voordeel voor Stichting „De Mei” die als eerste gegadigde wordt genoemd nieuwe meldtafel voor de Haarlemse brandweer moest gaan betalen en daarbij de salariskosten van de vijf man bedie nend personeel, die nu op de salarislijst van de Haarlemse brandweer staan. Dat Haarlem binnen het regionale ge heel een overheersende positie zou krij gen, door een voorzitter voor het bestuur te leveren en de voorzitter van de advies commissie, werd door Reichenfeld zowel als D. H. Kuijper van Progressief Velsen- als nadeel gezien. Kuijper maakte bezwaar tegen de wijze waarop de concept-regeling tot stand is gekomen en vond daarin overigens gesteund door vrijwel alle frac ties dat de commissie algemene zaken te weinig -was gehoord. Ook stelde Kuijper dat de regeling niet democratisch is en ondoorzichtig. De voorwaarden voor toe treding, zo stelde hij, zijn zeer ongunstig. Fractievoorzitter van de PvdA F. F. J. Reichenfeld stelde in zijn verklaring dat hij tevergeefs had gezocht naar argumen ten die hem konden overtuigen van de noodzaak de stap naar de regionale brand weer te doen. Hij constateerde dat de sa menwerking tussen de omliggende ge meenten en Velsen zeer goed is geregeld. „De gemeenschappelijke regeling”, zo „De offers zijn groot, dat is duidelijk”, stelde hij. „en de brandweer hier blijft toch wel goed, maar het wordt beter als rampenorganisatie. We moeten”, zo ver volgde hij, „in Haarlem geen supercom- mandant hebben, maar we moeten praten over een coördinator”. Hij stelde begrip te hebben voor de gevoeligheid voor Haar lemse overheersing. Hij onderschreef de bewering van Reichenfeld dat het geheel een bestuurlijk onding zou zijn,/maar ver klaarde ook dat dat hem onontkoombaar leek. „We kunnen nu wel op eigen krach ten een tijd doorgaan”, zo concludeerde Molendijk tenslotte, „maar dan ontstaat er wel een achterstand die moeilijk is in te halen”. Maar ook hiermee leverde de bur gemeester te weinig concrete feiten om de tegenstanders te overtuigen. Ondanks de door de CDA-er Van Veelen ingediende motie, waarin werd gesteld dat bij aan vaarding de begroting het eerste jaar bin nen de grenzen moest blijven en dat de rijksbijdrage in de kosten van kracht moest worden op het moment dat de ge meenschappelijke regeling Regionale Brandweer Kennemerland in werking zou treden, bleven de meningen onveranderd. Door de langdurige discussie over dit onderwerp is donderdag aan het eind van de avond besloten de vergadering te schorsen tot komende maandagavond 19.00 uur. Dan zullen de andere agenda punten, waaronder het concept-Meer- jarenplan 1978-1982 en het beleidsplan van de Stichting Samenwerkende Zieken huizen Kennemerland, aan de orde ko men. Als toegevoegd agendapunt, zo werd gisteravond nog besloten, zal raadslid Kuijper van Progressief Velsen vragen mogen stellen over de zaak die Velsen de afgelopen week heeft beziggehouden: het transport, lossen en laden en dumpen van radio-actief afval en over de verantwoor delijkheid van de gemeente bij de hand having van de openbare orde. Kuijper zinspeelt hiermee op de wijze waarop de politie zich afgelopen zondag tijdens de in IJmuiden gehouden protestdemonstratie tegen de kwestie van het radio-actief af val, heeft gemanifesteerd. Molendijk heeft al gezegd zich te willen beperken tot een verantwoording over het gevoerde beleid, „in belang van de openbare orde en veiligheid”. n be- e uit- n Ne- SEP- leleid ening tl een waar >rden jeleid oduk m de n>u in Districtsbestuurder H. Krul van de In dustriebond NW erkende dat er van de oorspronkelijke voorstellen nog niet veel is gerealiseerd. Hij weet dit met name aan de geringe strijdvaardigheid onder het personeel van Hoogovens. „Onze plannen voor een betere verdeling van de arbeid, zoals invoering van de vijfploegendienst, slaan niet aan. Daarom zijn harde acties, om onze eisen kracht bij te zetten, onuit voerbaar gebleken. We zijn er niet in ge slaagd ons programma over te brengen op de massa van de werknemers", zo stelde hij vast. Het bereikte akkoord beschouwde Krul als een eerste aanzet tot de verwezenlij king van de ideeën van de Industriebon den. Hij verwees in dit verband naar de studie, die wordt verricht naar een herver deling van de arbeid bij Hoogovens. De vakbondsleider waarschuwde de aanwezi ge leden voör de gevolgen als zij het ak koord zouden verwerpen. „Het zou een zeer onverstandig besluit zijn. Want dan wordt er dit jaar geen CAO bij Hoogovens afgesloten. En dan kunnen we niets meer voor jullie doen”, zo hield Krul zijn leden voor. Voor ir. P. B. Kurpershoek, lid van de onderhandelingsdelegatie van de NW/NKV-bonden, was de uitkomst van het CAO-overleg echter onverteerbaar. Hij pleitte ervoor met Hoogovens geen collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan. „Het resultaat is in alle opzichten onvoldoende. Onze eisen zijn in geen enkel opzicht ingewilligd”, zo constateerde hij. Andere sprekers hielden betogen van een zelfde strekking. eindelijk in het voordeel uitviel van de ontwerp-CAO, was te danken aan diege nen die ’s middags en ’s avonds kwamen opdagen. Zij namen de woorden van Krul ter harte en steunden in meerderheid het principe-akkoord. Een motie van de kadergroepen van Walserij West waarin de CAO wordt afge keurd vanwege het systeem van ploegen- toeslagen, werd verworpen. De indieners meenden dat er onrechtvaardige verhou dingen bestaan in het systeem dat nu ge hanteerd wordt. Zo geldt voor de twee- ploegendienst in Walserij West, de Staaf- en Draadwalserij en Mekog een toeslag van vijftien percent, terwijl voor de drie- ploegendienst een percentage van kracht is van zestien. In een toelichting stelden de indieners van de motie dat dit verschil te klein is. Zij eisten optrekking van het percentage voor de drieploegendienst en bovendien een verhoging van de beloning voor werk in de weekeinden. Krul merkte op dat de ploegentoeslag onderwerp vormt van een studie. Hij kondigde aan dat er wijzigingsvoorstellen in voorbereiding zijn. In een andere mptie werd de vakbonds leiding ervan beschuldigd ondemocratisch te hebben gehandeld bij het vaststellen van de CAO. Daarbij werd herinnerd aan een uitspraak van de ledenvergadering van 4 april dat er niet mag worden getornd aan de plannen voor arbeidstijdverkor ting. En dat er nog dit jaar een begin wordt gemaakt met een experiment met de vijf ploegendienst. Krul ontkende pertinent dat de eisen zoals die bij het begin van de onderhandelingen zijn geformuleerd, zo maar van tafel zijn geveegd. „We nemen niets terug van onze ideeën, alleen zal de uitvoering ervan wat langer duren”, aldus Krul, die de aanneming van de motie ont raadde. Zijn advies werd opgevolgd door de meeste leden. de dure jongens van kantoor”, aldus Krul die wederom een negatief stemadvies gaf. Enige verwarring ontstond ’s ochtends over de zogenoemde affinanciering van de Slechts een handjevol leden be zocht donderdag de vergadering waarop een besluit moest vallen over de CAO voor 1978. Van de circa 8500 werknemers bij Hoog ovens die zijn aangesloten bij de FNV-bonden, kwamen er 290 op dagen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5