Kerk en amenleving GROOTSE INTOCHT AVONDVIERDAAGSE CHILENEN SCHORTEN HONGERSTAKING OP Prijsuitreiking Toer de Heems bestuurlijke ondergrond Regionale brandweer zit aad Beverwijk niet lekker NOG NIETS BEKEND OVER UITBREIDING VAN ACCOMMODATIE R Actie in Wijk aan Duin wordt vanavond beëindigd Manifestatie Pluim van B. en W. voor actie-groepen Weggelopen jongen aangehouden Stroomstoot bij autowassen Gevallen bij ramen lappen Afzwemmers in Sportfondsenbad Voorwaarden erkeerschaos lij wegomlegging subsidie voor groep Blijf van mijn lijf” Jeugddienst in „De Opgang” Handtekeningen I 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK H R I J D A G 9 HINT I 9 7 8 ve Van een onzer verslaggeefsters) EVERWIJK. 'Met een mani- sstatie in buurthuis Wijk aan •uin wordt de hongerstakingsac- e van de Chileense ballingen anavond voorlopig beëindigd, te groep, die bijna een week heeft evast, keert terug naar het Wijk an Zeeër pension „Mare Sanat”, raar de Chileense vluchtelingen adert oktober vorig jaar verblij- en 10 »n 2. fh< Kennemer Oudheidkamer werkt aan viering gouden jubileum I HD 2 BEVERWIJK. De actiegroep „Blijf n mijn lijf” in de IJmond heeft van de meente Beverwijk een klein subsidiebe- ag ontvangen. De leden van de groep n momenteel bezig met het zoeken naar ti geschikt pand waar de activiteiten centraliseerd kunnen worden. Dit ant- lordde wethouder A. Hoogeboom don- rdagavond tijdens de raadsvergadering een vraag van het PvdA-raadslid me- ouw Albrecht. De actiegroep staat er bij andere IJmondgemeenten ook goed op, ius de wethouder, die hoopte dat de oep niet tot het kraken van een pand zou ergaan, zoals in Amsterdam en andere iden is gebeurd toen bleek dat er geen nd kon worden gehuurd of gekocht. BEVERWIJK. Tijdens de bijeenkomst n de ontmoetingsgroep „Kerk en samen- 'ing” op zondag 11 juni van tien uur af in Zwanennest” aan de Dommelsingel de m „De ommekeer” vertoond over de vrijdingsstrijd van de boeren in Latijns nerika en met name in Columbia. [Alle fracties waren donderdagavond fij ns de raadsvergadering wel overtuigd n de noodzaak een omvangrijke en goed nctionerende regionale brandweer in >t leven te roepen, maar de bestuurlijke dergrond van zo’n organisatie riep bij (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ook de gemeenteraad n Beverwijk heeft evenals de raden van ■emskerk en Velsen bezwaren tegen de stuurlijke kant van de gemeenschappe- In hechte samenwerking met de PvdA had het CDA een voorwaarde in elkaar getimmerd die alsnog aan de raadsvoor dracht werd toegevoegd. De gehele raad onderschreef de mening van het college om de gemeenschappelijke regeling aan te gaan, de vinger aan de financiële pols te houden en plakte daar de opdracht aan vast de vertegenwoordiging van Bever wijk in het algemeen bestuur de bezwaren en vragen in het bestuur aan de orde laten te stellen, zodra de agenda van het be stuur daartoe de mogelijkheden biedt. die door de vastende familieleden van ver dwenen politieke gevangenen en hun over de hele wereld verspreide medestanders op de regering is uitgeoefend, twijfelen zij toch aan de waarde van de overeenkomst. Tot dusverre heeft het dictatoriale regiem van generaal Pinochet alle met de honger stakers of met internationale organisaties aangegane overeenkomsten geschonden, en niemand kan met zekerheid stellen dat men zich ditmaal wel aan de afspraken zal houden (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Kennemer Oud heidkamer maakt zich op om over twee jaar het 50-jarig bestaan te herdenken. In de zomer van 1980 wil de Oudheid kamer een speciale tentoonstelling orga niseren over regionaal-historisch onder werp. Met de voorbereidingen is men al geruime tijd bezig en een aantal instel lingen en particulieren hebben in princi pe hun medewerking toegezegd. HEEMSKERK. Bijna 2800 deelnemers haalden donderdag avond de eindstreep van de Avondvierdaagse. Op de voorgaande avonden vielen er slechts twee uitvallers wegens kleine ongeluk jes - een verstuikte enkel en een handverwonding - te noteren. Het aantal deelnemers was iets kleiner dan vorig jaar. Dat werd door de organisatoren op rekening geschreven van de Toer de Heems, de hitte en de voetbal. De intocht was als vanouds weer glorieus met niet minder dan De manifestatie gaat vanavond van start met een solidariteitsmars, die om 19 uur vertrekt vanaf het plein van de Plan tage MAVO. Via de Boeweg, Romerkerk- weg, Baanstraat, Grote Houtweg, Hilber- splein, Kuenenplein, Oostertuinen, Ber- gerslaan en Rijvordtlaan wordt de Wil- genhoflaan en daarmee buurthuis Wijk «aan Duin bereikt. Daar wordt de bijeenkomst omstreeks 20 uur voortgezet met toespraken van wet houder C. Bodewes, die spreekt namens de gezamenlijke politieke partijen; Dinant de Ridder namens de gezamenlijke vakbewe ging; Leo IJkel namens de gezamenlijke kerken en een Chileense hongerstaakster namens de vluchtelingen. Tijdens de mani festatie zullen solidariteitstelegrammen Kritische Gemeente IJmond, de Gerefor meerde Kerken Beverwijk/Heemskerk, de Nederlandse Vrouwenbeweging Bever wijk/Heemskerk, de Raad van Kerken en het vrijwilligersteam ten behoeve van de vluchtelingen uit Latijns Amerika. zeven muziekkorpsen en veel bloemen. Muzikale medewerking verleenden de Hoogoven Harmonie, St. Caecilia, een korps uit Egmond-Binnen, de Uitgeester Harmonie, Die Wijckers, De Be vers en de drumband uit Velsen-Noord. Door de warmte op de eerste dagen hadden de EHBO-ers van het Rode Kruis druk werk. Dank zijn de organisatoren ook verschuldigd aan de politie en voor de medewerking van de talrijke deelnemende scholen hebben zij niets dan lof. De leden van het Genootschap kunnen al deze zaken uitvoerig bespreken op de ledenvergadering, die donderdagavond 22 juni in de grote zaal van ScheybeeCk wordt gehouden. Aanvang 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Beverwijkse col lege van B. en W. heeft in een gesprek met de actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee, Co mité Anti-Voorhaven en Milieudefensie Kerngroep IJmond op 2 juni j.l. duidelijk gemaakt, dat men contacten met de groe pen over de voorhavenplannen op prijs stelt. Het interkerkelijk jeugdkoor Indepen dent uit Castricum zal tijdens de dienst enkele liederen zingen. Voor jonge kinderen wordt een crèche ingericht en voor de kinderen van vijf tot en met tien jaar is er een nevendienst. BEVERWIJK. In „De Opgang” wordt zondag 11 juni een gecombineerde her- vormd-gereformeerde jeugddienst gehou den. Voorganger is ds. E. Sneller uit Haar lem en het thema van de dienst luidt: „Betekent de kerk wat voor jou en wat beteken jij voor de kerk?” (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse politie heeft in de nacht van donderdag op vrij dag een 13-jarige scholier aangehouden, die bleek te zijn weggelopen uit een Vel- sens kindertehuis. Hij is daar weer naar toe gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bij een slagersbedrijf aan de Lijnenweg kreeg een 34-jarige man uit Castricum donderdagmiddag bij het autowassen een stroomstoot van een „clea ner” onder hoge druk. De man moest naar het ziekenhuis worden gebracht, maar kon later naar huis. BEVERWIJK. Deze week zijn in het Sportfondsenbad de kleuterbrevetten ver worven door Dennis van Bugnum, Astrid Dol, Jacinta Lieuwes, Ellen Muntjewerg, Anne Marie Pels, Judith Putter, Natasja Tabak, Jerre Ursem en Arianne Zandber gen. Het A-diploma is behaald door Stepha nie van Aken, Ester van Putten, Edward de Boer, Arthur Balsters, Johan Benning, Ronny Boscher, Hans Beliën, Henry Dol, Chantal van Embden, Richard van Eg- mond, Eric Groeneveld, Ilse Hergaarden, Reina Hilgenga, Cynthia Halma, Ingrid Jagt, Dick Kuyl, Jorum Leemeijer, Vin cent Liefting, Arthur Numan, Sandra Nie- boer, Erik' Reemst, Richard Sweep, Yael Sluis, Nancy Stam, Renate Sprengeling, Bianca Terpsma, Ingrid van Tunen en Jacqueline Tuyn. Daarom zetten de hongerstakers in Wijk aan Duin hun actie tot vrijdagavond voort. Mocht blijken, dat de regering de overeen komst opnieuw schendt, dan zijn de Chi leense ballingen van plan hun actie met onmiddellijke ingang te hervatten. De voorwaarden waaronder de actie wordt opgeschort, zullen tijdens de manifestatie van vanavond nog eens duidelijk op een rijtje worden gezet. Geëist wordt, dat de Chileense regering Wethouder ir. J. Camfferman hield de gemeenteraad donderdagavond voor, dat de groepen sneller over officiële gegevens blijken te beschikken dan de instanties in de IJmond. Wethouder ir. J. Camfferman was het wel eens met de actie-groepen die hadden gesteld dat de beslissing inzake de grootse plannen in het IJmondgebied op rijksniveau zal worden genomen. „En in dat geval zijn we met de acties en de inspraak wel op het achtertouw komen te zitten. Geheel gerust op een goeie afloop zijn we niet”, aldus de wethouder tot een verontruste gemeenteraad. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 70-jarige man is donderdagmorgen in de Dr. Schuijtstraat gevallen bij het ramen lappen. Hij had een trapje op de luifel van de voordeur gezet. De man is met een schedel- en een neus- fraktuur opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. (Van een medewerker) HEEMSKERK. Met enige spannende ritten is de vierdaagse Toer de Heems donderdagavond besloten en ook nu weer volgden zeer velen de wielerwedstrijd van de jeugd op de Maerelaan. naar de hongerstakers in Chili worden gestuurd, terwijl tevens getracht zal wor den een telefonische verbinding met hen tot stand te brengen. Het programma wordt muzikaal ondersteund door de Chi leense zanggroep Neltume en leden van het koor van de KGIJ, die liederen van Pablo Neruda ten gehore zullen brengen. Na de vier wedstrijdavonden werden de puntentotalen opgeteld en toen kwamen de volgende winnaars naar voren. Meisjes: 1 Ineke Warmerdam; 2 Marion Beentjes; 3 Anja van Gersel; 4 Linda van Baar; 5 Jacqueline Aardenburg; 6 Dikkie Kor- horn. Jongens A: 1 Ralph Kloek; 2 Marco Broerse; 3 Arthur Peggeman; 4 Roel Vis ser; 5 Frans Jonker; 6 Freek Beentjes. Groep B; 1 Kees van Lente; 2 Marcel Groen; 3 Johny Spanjaard; 4 Marcel de Boer; 5 Raymond de Groot; 6 Jeroen van Eerde. Aan prijzen was er voor een bedrag van zo’n twaalfhonderd gulden aan prijzen bij een gebracht, met als hoofdprijzen rubber boten en fototoestellen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Wegens de wegomleg- ng ontstaat een verkeers- en parkeer- laos in de omgeving van de Prins Bern- irdlaan en de Prinsessenlaan. De politie ïkeurde donderdag 48 automobilisten e in de tijdelijk verboden rijrichting re in en er werden 34 parkeerbonnen uitge lid. De manifestatie in buurthuis Wijk aan Duin wordt georganiseerd door de Werk groep Chili-IJmond in samenwerking met de PvdA, de PPR, CPN, Socialistische Partij, PSP, de NKV-centrale IJmond- noord, de bedrijfsledengroepen van de in dustriebonden NW en NKV, het ANJV, de groepering Kerk en Samenleving, de De ballingen hopen ook de komende weken op de solidariteit van de IJmond- bevolking te mogen blijven rekenen, want erg overtuigd van de waarde van de met de Chileense regering gesloten overeen komst zijn de vluchtelingen niet. Toen de minister van binnenlandse zaken van Chi li woensdagavond het akkoord bekend maakte, werden tegelijkertijd driehon derd studenten opgepakt, die deelnamen aan een massale solidariteitsbetoging met de hongerstakers. Het heeft er dus alle schijn van, dat de strijd in Chili nog lange tijd zal moeten worden voortge zet. -te regeling die een aantal gemeenten in innemerland aangaat om bepaalde andweertaken aan een regionale brand eer op te dragen. Beekelaar, hoofd van de r.k. jongens school; Hendrikus Beukelaar, fabrikant te Beverwijk; Johannes Bernardus Do- minicus Coppens, lood- en zinkwerker te Beverwijk; Michiel Lamme, bankdirec teur te Wijk aan Zee en Duin; Johannes Maria Lucassen, deken en pastoor te Beverwijk; David Mozes Mello, koopman te Beverwijk; mr. Anthonus Moens, nota ris te Beverwijk; die tevens als lastheb ber optrad voor jonkheer Gerard Salo mon Boreel uit Wijk aan Zee en Duin en voor Cornelis Maters, koopman; Karei Lodewijk Moens, ingenieur; Gerard Wil lem Pieter Stoutenbeek, koopman en Frederik Hendrik Wynveldt, tabaksfa brikant te Wijk aan Zee en Duin. De oprichting geschiedde ten kantore van notaris M. Donker, maar aangezien dit kantoor vacant was, verschenen de he ren voor mr. P. Donker, Candidaat- notaris die als plaatsvervanger het kan toor waarnam. De comparanten ver- menigeen de nodige vragen en irritatie op. De regionale brandweer, die in eerste instantie de verbindingsproblematiek gaat aanpakken, kost Beverwijk jaarlijks 85.000,-. Een fors bedrag, maar daar maakten de fracties zich niet zo bijzonder druk over. Wel over het feit dat het alge meen bestuur van de gemeenschappelijke regeling wordt voorgezeten door de burge meester van de grootste gemeente in de regio, Haarlem en dat de adviescommissie van brandweercommandanten onder lei ding staat van de Haarlemse brandweer commandant. Voorts maakte een verte genwoordiger van het gewest Kennemer- land de vergadering mee van de werk groep, bestaande uit de burgemeester van de elf deelnemende gemeenten, die de hele zaak had voorbereid. Burgemeester A. Hu bers verklaarde naar aanleiding van op merkingen van mr. P. Schipperus (CDA), K. Vermeulen (PvdA) en drs. A. Eiff (WD), dat de IJmondgemeenten bij her haling in het vooroverleg op die onterechte meerderheidspositie van Haarlem hebben gewezen. Mr. Schipperus meende, dat de voorzitter van de regeling door de afge vaardigden van de gemeenten in het alge meen bestuur gekozen dient te worden. „Hier is geen sprake van kiezen maar van een opleggen. Dit is een kwalijke zaak. Het is een wezensvreemd element in de ge meenschappelijke regeling”. Volgens de CDA-fractie-voorzitter staat Beverwijk op het punt een regeling in het leven te roepen die geografisch gezien het gebied omvat van het door de vorige Minister van Bin nenlandse Zaken gedachte gewest Kenne- merland. Een gewest zoals dat door een aantal onzer niet wordt gewenst. Een ge west dat kennelijk langs een achterdeur moet worden gerealiseerd”. De Oudheidkamer werd op 3 novem ber 1930 ter ere van het veertigjarig ambtsjubileum van Johan Willem Adri- aan Cornelis van Loenen als secretaris van de gemeente Beverwijk opgericht. Bij de oprichting van de Stichting waren aanwezig jonkheer Jan Carel Wendel Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk; Cornelis Anthonius Zwa ger en Klaas Steijn, beiden wethouders van de gemeenten Martinus Hubertus kamer krijgt ten behoeve van meer werk en opslagruimte voor de archeologische werkgroep de beschikking over de ka mertjes naast de entree (ongeveer 15 m2). Met instemming van de gemeente is er een studie gemaakt van een verbouwing van de kelderruimte (90m2). De kosten bedragen ongeveer 100.000,-. Het Ge nootschap krijgt de indruk dat de ge meente Beverwijk niet overloopt van geestdrift om het plan uit te laten voeren! Toch blijft het Genootschap het een aan trekkelijke zaak vinden de nuttige opper vlakte van Scheybeeck voor museum doeleinden te vergroten zonder dat het gebouw door allerlei verbouwingen wordt aangetast. via interventie van de Verenigde Naties wordt gedwongen zich aan de overeen komst te houden, dat de boycot van Chi leense produkten wordt voortgezet en dat er financiële hulp aan de familieleden van de vermiste politieke gevangenen en hun mede-hongerstakers wordt verleend. Voorts willen de in Nederland verblijven de Chilenen, dat de Hollandse ambassa deur in Chili de actievoerders daar be zoekt, om zo de solidariteit van de Neder landse regering met hun streven naar op heldering van de verblijfplaatsen van de vermisten uit te drukken. Hoewel de Chileense ballingen in Wijk lan Duin het akkoord zien als een direct 91 verheugend resultaat van de pressie, )eze film is onlangs door Jan Kees de oy gemaakt in opdracht van onder meer Novib. In deze film wordt een beeld ;even van priesters die zich het lot van arihsten hebben aangetrokken. De soli- ire priesters baseren zich bij dat werk de theologie van de bevrijding: het ;ken naar de oorspronkelijke, de revolu- naire waarde van het evangelie, met als ,'olg een keuze voor het socialisme. Aanleiding tot het beëindigen van de die vormt het akkoord, dat dankzij be- liddeling van de bisschoppenconferentie woensdag tussen de in Chili in hongersta- iT’nT' ’n8 Begane familieleden van vermiste ditieke gevangenen en de Chileense re ling is bereikt. In de overeenkomst is epaald, dat de regering binnen drie we- en een complete lijst moet overleggen >«t de namen en de verblijfplaatsen van circa 2500 verdwenen politieke gevan gen in Chili. Gedurende die periode fordt de hongerstakingsactie opgeschort, zullen de actievoerders de kerken en ‘d ünicef-gebouw waarin zij nu al een Wand aan het vasten zijn, niet verlaten. Komt het regiem Pinochet z’n belofte '■ct na of wordt in de tussentijd actie ^en de hongerstakers ondernomen, dan *1 vanuit deze gebouwen de actie onmid- tellijk worden hervat. Begin volgende week zullen enkele Chi leense ballingen, die familieleden onder de vermiste politieke gevangenen hebben, de tijdens de hongerstakingsacties in Neder land verzamelde handtekeningenlijsten overhandigen aan Tweede Kamerleden. De Chileense hongerstakers in Wijk aan Duin en hun Hollandse medestanders dan ken intussen al diegenen, die zich solidair met de actie hebben verklaard, voor hun j steun en bijstand en staf en bestuur van j buurthuis Wijk aan Duin voor de verleen- J de gastvrijheid. klaarden reeds lang een commissie te hebben gevormd om een oudheidkamer te kunnen oprichten. Zij hadden bij inge zetenen van Beverwijk en omgeving, ou- d- ingezetenen en vrienden van jubilaris Van Loenen geld ingezameld. De ge meente Beverwijk had bij het aldus ge vormde fonds een bedrag van 500,- ge voegd. In totaal kwam men op een be drag van 2500,50. Met dit kapitaal is de Stichting van start gegaan. In het jongste ledenbullentin van het Historisch Genootschap Midden- Kennemerland wordt niet alleen uitvoe rig over deze oprichting verhaald, ook de collectievorming en de gesprekken met de gemeente over een dringend gewenste uitbreiding van de accommodatie komen aan de orde. De gesprekken over de verdeling van de vrijgekomen ruimte in Scheybeeck, zijn nog niet afgerond. Het overleg met de gemeente en de BSOR leidde wel tot het volgende: de Oudheid- Ia de film geeft de Solidaridad- ■dewerker Paul van der Harst een nade- toelichting over de situatie in Latijns lerika. Hij maakte onlangs in opdracht 1 de KRO een reis naar Argentinië. )e ontmoetingsgroep „Kerk en samenle- ig” stuurde één dezer dagen een solida- ïitstelegram naar de vrouwen van Chili, !in hongerstaking zijn omdat ze in onze- rheid worden gehouden over de verblijf- lats van hun gevangen genomen familie- en. Opbrengst van de zondag tijdens de eenkomst te houden collecte wordt be- md voor de Chilenen die in het buur- ds Wijk aan Duin in hongerstaking zijn jaan.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9