Spektakel in Carré gaat als nachtkaars uit Gevarieerd absurd vermaak met Kagel’s Muziektheater Claudio Abbado stelt Mahler-kenners teleur OF FOOLS 1978 ANTIEKBEURS KEUKENHOF 14 HOUANO FF ma houa ANDFESFIVM Christina Hoyos danst met natuurlijke gratie Louter reprises met Verloren zoon en Serenade HOUANDFEST IW TB HO HA ANDFESTIW FESTIVAL H HOUANDFEST HL 78 HOUA ANDFESTTVAL HOUANDFEST HL 78 HOUA ANDFESHW HOUANDFEST Hl 78 HOUA ANDFFSTWL HOUANDFEST HL 78 HOUA ANOFESTML k I Flamenco-avond met aandacht voor ritme Verbrokkelde aanpak in Derde Symfonie cht Subsidiëtenoverleg gaat praten met toneelgroepen I 11 KUNST 1978 JUNI 1 0 ZATERDAG F I AMSTERDAM. Toen Men gelberg in 1902 in Keulen Mahler’s Derde Symfonie hoorde, uitge voerd onder leiding van de com ponist, sloeg er een vonk op hem over die het begin betekende van het contact Mengelberg-Mahler. Een contact dat tot de hechte band uitgroeide die uiteindelijk de Mahler-traditie van het Con certgebouworkest tot gevolg had. AMSTERDAM. „We zijn toch al geneigd probleemloos en oppervlakkig te leven, in het thea ter moeten we daarom wel bijzon der oppassen om ons er gladjes vanaf te maken.” Deze kenmer kende uitspraak is van de in West- Duitsland woonachtige Mauricio Kagel, een Argentijnse componist die al jarenlang opzien baart door zijn conclusies te trekken uit bo- venstaande uitspraak. rl (Foto Jaap Pieper) Rifi- JOHN OOMKES JOHN OOMKES l l straattheater met Will ken. >1! JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) Het Nationale Ballet contrastrijk De bewuste harkerigheid van Kontra-Danse, een „compositie” van de Argentijn Mauricio Kagel, in beeld. ,Het o de and- Dis- Rotterdam. Schouwburg (20.15 uur): Het Balkon. De Doelen (20.15 uur): Rotterdams Philharmonisch Orkest I. De Doelen: Cristina Hoyos. gespecialiseerde handelaren in kunst en antiek 10 Lm. 18 juni dagelijks 2-10 uur (op maandag 18 juni tot 6 uur) De Melkweg Zaterdag 10 juni Theaterzaal 20.30 uur Tom Fool’s Theatre met,,The Gal la va nt". 23.00 uur Sardineta. Hoe de muzikale fusie tussen zigeuner- en moorse invloeden zich heeft voltrokken is onbekend, daar de flamenco in wijdere kring pas rond de eeuwwisseling bekend heid kreeg. Maar de stelling lijkt gerecht vaardigd dat de zang het meest nog ooster se elementen in zich draagt en het ritme vooral iets is wat de zigeuners hebben bijgedragen. Op basis van dat laatstge noemde element zijn ongelimiteerde varia- David Loring is een prachtige Verloren Zoon, waarbij zijn onervarenheid als solist in dit geval alleen maar als een voordeel uitpakt. Mea Venema is een fraaie Sirene, volkomen tegen de moeilijke eisen van De flamenco vindt zijn oorsprohg in Andalusië, de Zuidspaanse streek rond Sevilla, die eeuwenlang verschillende cul turele invloeden heeft .ondergaan, waar van die onder de Moorse overheersing nog altijd zwaar meetellen. Cordoba, een ande re stad in het zuiden, was tot in de late middeleeuwen de hoofdstad van de wes- ters-islamitische wereld. Maar niet alleen de oosterse invloeden spelen mee in de Andalusische folklore. Ook de zigeuner- stammen die zich er vestigden na de mos limoverheersing, hebben invloed uitgeoe fend. Vooral na de pauze bereikt Christina - Hoyos een grote mate van virtuositeit in een dans die ongebruikelijk begint. In een van haar prachtige gewaden zit zij als een grote bloem op een stoel. Het eerste teken van leven zijn de prachtig vloeiende bewe gingen van haar rechterhand die in langza me kringen zijn weg omhoog zoekt, alsof een geknakte bloemensteel levenskracht herwint. Christina verheft zich als het rit me dat door de zangers met wandelstok ken op de vloer geslagen wordt, feller klinkt en versnelt. haar rol opgewassen en uiterst verleide lijk. Van Serenade wil ik alleen noemen Ma ria Aradi en Zoltan Peter, die de wals daarin zo schitterend licht dansen als ik nog nooit eerder heb gezien. Deze laatste twee dansers moeten trouwens ook met ere genoemd worden voor hun rollen in Pyrrhische Dansen van Toer van Schayk, waarmee de voorstelling wordt besloten. CONRAD VAN DE WEETERING Paradiso Zaterdag 10 juni Silent Fools - ceremoniemeester: Jango. Jango met zijn solo-show. Justin Case. Moving picture mime show met „The Crea tures from the Swamp and other Rubbish”. Trumbunich Mimes. Friends Band. Zondag 11 juni Waving Fools - ceremoniemeester: Mad ness. Friends Roadshow International met „Billy Spears”. «Talking Heads. Vondelpark Zaterdag 10 juni 14.00 uur Action Space - opblaasbare objec ten. 15.00 uur Onk Spoor. 21.00 uur L.O. Sloan’s Three black and three white refined jubilee minstrels. Zondag 11 juni 14.00 uur Footsbarn Theatre. 15.00 uur Sardineta. 16.00 uur Footsbarn big band. film ier”) and i en s uit film oxy, een ntje nge- van aar- con- r die iagd Die van •inig Elate Line *ate- een drijf ar ar :es Zaterdag 10 juni AMSTERDAM Stadsschouw burg (20.15 uur): Het Nationale Ballet. Theater Carré (20.15 uur): Kontra Danse, Recitativarie, Camera Obscu ra, Variété. Nieuwe de la Mar Theater (20.15 uur): Yves Joly. DEN HAAG. HOT (20.30 uur): La Marionettistica. eer de ran ge, en- de eel :>rd te >nd i in ze zol- >e- >e- ze ia- iè- ar ?e- ic- ir- tte Ier ?h. je en Dat ge- ijn, de ce de ijkt uc- sa- lat sn, er- □e- id. jke het 'en rig lar jke ze is. aard s. Al leen eten d en n is ipfi- eeft. Christina Hoyos, een erkende diva, is een lust voor het oog. Nimmer gaat de vaart en het tempo van haar soms duivels moeilijke passen ten koste van haar na tuurlijke gratie. Alle bewegingen zijn af. Het kleinste detail is verzorgd. Zo voert zij met de begeleiding van gitarist Curro Fer nandez en de enthousiaste, hartverscheu rende zang van Juan Jiménez er Manoio Rodriquez met groot gemak alle mogelijke variaties uit. En hoewel de bijdragen van de anderen alle lof verdienen, is zij het die de show steelt met een professionele inzet en grote persoonlijke uitstraling. ties mogelijk, waarvan de versieringen en versnellingen het meest tot de verbeelding spreken. geschreven werk Variété, terwijl een vijf tal artiesten uit deze bijna uitgestorven showwereld hun kunsten vertonen. Mu ziek en visualiteit vormen in dit gedeelte een grote eenheid, maar spreken door langdradigheid beide weinig aan. Op zich geestige en levendige muziek komt door de te grote lengte eentonig over. Derhalve gaat dit avondje gevarieerd absurd ver maak als een nachtkaars uit, ondanks het feit dat Kagel zich er niet gladjes vanaf had willen maken. Het verrassende van Kagel’s aanpak is dat het idee je bekruipt getuige te zijn van vier aparte voorstellingen, zozeer verschil len de programma’s onderling. Voor de pauze krijgen de bezoekers bijna zonder onderbreking drie op zichzelf staande „composities” te zien, te weten Kontra- Danse, Recitativarie en Camera Obscura. Het begin van Kontra-Danse, een titel die letterlijk moet worden opgevat, is veel belovend. Het toneelbeeld laat acht oude mannetjes zien, etalagepoppen naar het schijnt. Pas na verloop van tijd komen die in beweging. De gewrichten scharnieren stroef, de passen zijn bedaard, maar al lengs treedt er een zekere handeling op. Toneelattributen als gasmeters en red- dingsbanden worden heen en weer ge- Shaffytheater Zaterdag 10 juni concertzaal 20.30 uur Spiderwoman Theatre met „The Lysistrata Numbah”. 23.00 uur Riciotti. Zuilenzaal 21.00 uur People Show. 22.30 uur Living poem Theatre met „Adios, Adios”. 24.00 uur Michael Gimpel. Shaffyzaal 20.30 uur Zvika Fiszon. 22.00 uur Sharon Landau. 23.30 uur Termiek. Filmzaal „I Clowns”, regie: Federico Fellini (1970) - 92 minuten. Zondag 11 juni Concertzaal 20.30 uur Sam Angelico The Busby Ber kleys. 22.30 uur G. T. Moore. Zuilenzaal 21.00 uur Nola Rae met „Some Great Fools of History”. 23.00 uur Bamsisters. Shaffyzaal 20.30 uur Spiderwoman Theatre met „The Lysistrata Numbah”. 22.15 uur Living Poem Theatre met „Adios, Adios”. 24.00 uur Annie Stainer - „The Long Green Theatre Company”. Filmzaal „Lily, aime moi”, regie: Maurice Dugowson (1975) - 100 minuten. Dit jaar verzorgen de fameuze danse res Christina Hoyos y su con junto fla menco een reeks van drie voorstellin gen waarvan don derdagavond het eerste plaats had in Am sterdam. Niet zozeer de danskunst heeft ditmaal centraal gestaan, maar de strenge ritmische regels die de verschillende vor men var; de flamenco hanteert en waarop elke artiest - zij het danser, musicus of zanger - mag en kan worden geïmprovi seerd, zolang de twaalfmatenstructuur maar niet in het gedrang komt. Die traditie heeft speciaal dank zij Bernard Haitink een waardige voortzetting tot in het heden gekre gen. Het Amster damse publiek is daardoor op het gebied van Mahler-vertolkingen enorm verwend. En dat is er mede de reden van dat de Zondag 11 juni AMSTERDAM. Stadsschouw burg (20.15 uur): Het Nationale Ballet. Concertgebouw (20.15 uur)( Zigeu- nermuziek en folklore. Nieuwe de la Mar Theater (20.15 uur): Yves Joly. Tropenmuseum (15 uur): Baghdadi Maqam. Tropenmuseum (20.15 uur): Munir Bashir. Sonesta Koepelzaal (11 uur): Lunch concert Warsaw Music Workshop. Stedelijk Museum (14.30 uur): John Cage Workshop Sounday. 45-jarige Italiaanse dirigent Claudio Ab bado met zijn interpretatie van dezelfde Derde Symfonie die destijds in Mengel berg het heilig vuur deed ontbranden, de kenners van deze muziek gisteravond moest teleurstellen. Onder de toehoorders die op het betref fende Holland Festivalconcert in het uit verkochte Amsterdams Concertgebouw de hitte en het gebrek aan zuurstof ander half uur achtereen trotseerden, juichten ér na afloop velen van enthousiasme voor Abbado, maar Mengelberg zou zich in zijn graf hebben omgedraaid als hij van een dergelijk verbrokkelde aanpak had kun nen kennisnemen. Meteen al in het eerste deel „Der Sommer marchiert ein” ge naamd kon je je afvragen waarom de zon zich dan wel zo schuchter liet zien. Het is misschien alleen maar gelukkig dat Abbado’s visie minder pathetisch is dan die van Mengelberg, maar als daar mee in de praktijk het geëigende bizarre en excessieve karakter verloren gaat, wordt het kind met het badwater over boord gegooid. Misschien betrof het ovationele slotap plaus de solozang van de alt Christa Lud wig en dat zou ook terecht zijn. En mis schien was de publieke dankbaarheid ten aanzien van Abbado ook meer gericht op hetgeen hij in deze „Sommernachtstraum” (zoals Mahler haar zelf eens genoemd heeft) aan lyriek had geboden en waarbij bepaalde passages soms ook prachtig wer den uitgezongen Overigens, ondanks de ongekend ex pressieve en gave posthoornsolo, was het spel van het Concertgebouworkest in het algemeen niet op het topniveau dat we van Haitinks Mahler-uitvoeringen gewend zijn. En de medewerkende koren de dames van Collegium Musicum Amstelo- damense en de jongens van de Haarlemse St. Bavokoorschool onderstreepten in hun betrekkelijk ondankbare bijdragen Abbado’s vaak zo krachteloze manier van musiceren. Den Haag. HOT (20.30 uur): La Marionettistica. Tent Malieveld (12 uur): Mini festival folk en volksmuziek III. Dezer dagen speelt zich een waar spektakel onder de- naam Kagel’s Mu ziektheater en met medewerking van de Keulse Onera af in het Theater Carré en in het kader van het Holland Festival. Vrijdagavond was de première van een uit vier zeer uiteenlopen de programmadelen bestaande voorstel ling; zaterdagavond kan men het absurdis tische gebeuren nog met eigen ogen aan schouwen. Instrumentaal theater is de naam die Mauricio Kagel aan zijn werkstukken geeft. Het zijn allesbehalve wat we met reguliere muziekcomposities aanduiden. De Argentijn doet er alles aan om cliché matige situaties te voorkomen, eentonig heid te bestrijden en zijn publiek te prikke len. Dus combineert hij muziek met talrij ke visuele aspecten zoals lichtregie, bewe ging, tal van rekwisieten, choreografieën, de aankleding van het speelvlak en dans. Je zou Kagel dan ook het best kunnen omschrijven als een „total designer”. Hij wil niets aan het toeval qverlaten, behalve een gedeeltelijke improvisatie vrijheid van zijn spelers. dat de zoon aan het slot terug komt bij zijn vader en liefderijk in diens huis wordt opgenomen. Diaghilev daarentegen stierf kort na de première van dit stuk (1929), de componist van de muziek bij dit ballet, Serge Prokofiev ging inderdaad terug naar Rusland (De Sovjët Unie) en de cho reograaf, George Balanchine ging naar Amerika. In Amerika wilde Balanchine nu niet meer met Russische maar met Amerikaan se dansers werken. Hij stichtte er de School of American Ballet en voor de leerlingen van deze school maakte hij als eerste ballet Serenade als studiemateriaal. Het is opvallend hoe fantastisch hij daarin allerlei danselementen uiterst geraffi neerd uitbuit. Als hij bij het begin van het ballet zeventien danseressen allemaal te gelijkertijd hun voeten laat „uitdraaien”, is het of er een wereld opengaat. Er zijn stukjes uitsluitend gebouwd op armbewe gingen, op hoofdbewegingen of op groeps structuren. Alle gebruikte passen zijn ei genlijk betrekkelijk simpel, Balanchine beschikte ook nog niet over virtuoze dan seressen, maar wat hij met deze eenvoudi ge middelen aan figuren tevoorschijn to vert is ongelooflijk. De uitvoering van beide werken door het Nationale Ballet is uitstekend. De dansers Vooral dit laatste verschil is belang rijk. Diaghilev wilde altijd belangrijke schilders bij zijn balletten betrekken. In het geval van De Verloren Zoon werd dat George Rouault, die met zijn typische schilderstijl met ster ke contouren, een zwaar accent op dit ballet heeft gelegd. In Serenade komt geen dekor voor en de kostuums zijn uiterst simpel, het enige wat aandacht vraagt is het bewegingsspel van de danseressen in relatie tot de muziek van Tsjaikovsky. Diaghilev wilde ook steeds een sterk Rus sisch accent op zijn groep bewaren. De Dansers moesten bij voorkeur Russen zijn of anders toch minstens een Russische naam aannemen en daarbij wilde Diaghi lev graag zelf de thema’s voor de balletten aandragen. Het verhaal van de Verloren Zoon komt natuurlijk uit de bijbel,.maar het is tevens het verhaal van Diaghilev, die zijn vader land verliet om zijn succes in de wereld te beproeven, die de meest afschuwelijke dingen deed om maar in de publiciteit te komen, die voortdurend op de rand van een bankroet leefde en vermoedelijk snak te naar zijn vaderland. In het ballet zien we sleept. Het vrijwel volledig witte decor wordt omgetoverd in een zwart-witte ach terwand en te langen leste wordt duidelijk wat Kagel wil bereiken. De oude mannetjes, wier gezichten uit drukkingsloos zijn door het gebruik van maskers, voeren complete en zeer ver moeiende choreografieën uit, zonder over de benodigde lichaamsbeheersing te be schikken van geoefende, professionele balletdansers. Dat levert onthutsend lach wekkende situaties op, omdat haast elk mannetje ook nog een lichaamsgebrek heeft, dat hem hindert in zijn bewegingen. Het wél willen, maar niet kunnen dansen schijnt Kagel met Kontra-Danse te hebben willen aanstippen. Een kritisch geluid. De Argentijn beoogt niet ten onrechte duide lijk te maken dat bepaalde kunstvormen hoge, te hoge eisen stellen aan de uitvoe renden, zodat er op de duur het gevaar in zit dat de vorm en niet de inhoud van een voorstelling overheersend is. Maar ook de persiflage loopt dat 'risico. In Recitativarie worden de gehoororga nen vervolgens op de proef gesteld door de volledig in het rood verpakte Duitser Peter Schumann, die verkleed als travestiet en zichzelf begeleidend op klavecimbel een mallotig toongedicht voordraagt. Leuk, maar het duurt te lang voordat de strek king ervan helemaal duidelijk wordt: een persiflage op de liturgische muziek van Bach. Camera Obscura, een compositie uit 1965, tenslotte, biedt het beste van Kagel. Voortdurend zit je op het puntje van je stoel om te bekijken, welke vreemde rij dende voorwerpen het podium opkomen. Haast surrealistisch doet in dit stuk de belichting aan, die voor een deel door de constructies zelf wordt geprojecteerd op de witte achtergrond en de andere objec ten. Muziek, opgebouwd uit verkeersgelui den, en een film over een drukke verkeers situatie leggen de link met wat er op het podium gebeurt. Geheel of gedeeltelijk verminkte voertuigen als fietsen, invalide- wagentjes of andere onzinnige, maar met veel gevoel voor creativiteit vervaardigde voorwerpen klagen 'woordloos de destruc tieve werking van het toenemende autoge bruik aan. Heel knap. Na de pauze speelt het Ensemble Musi- que Vivante uit Parijs nog het vorig jaar en danseressen bewegen zich weliswaar niet allemaal mechanisch precies gelijk, maar handelen wel allemaal vanuit een zelfde gevoel, wat een veel grotere eenheid oplevert dan een militair gedrild geheel. Vervolgens zet zij haar passen neer op een manier die ritmisch dezelfde accenten aangeeft als wat door de wandelstokken geslagen wordt. Vervolgens komen dan de variaties en de versnellingen. Het einde komt als het begin, maar dan uiteraard in omgekeerde volgorde. De geestdrift en de dank van het talrijke publiek voor zoveel schoonheid is terecht groot. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Subsidiëntenoverleg Toneel wil met de afzonderlijke toneelge zelschappen gaan praten over de moei lijkheden rond de werktijden van de thea- ter-technici. In de vergadering van 6 juni heeft het Subsidiëntenoverleg dat beslo ten. De gesprekken met de gezelschappen zullen in verband met de vakanties ge voerd worden in de eerste week van augus tus. Als streefdatum voor het bereiken van I een accoord is 1 september genoemd, voor aanvang dus van het nieuwe toneelseizoen. Dit besluit is medegedeeld aan de VNT, de Vereniging van Nederlandse Toneelge zelschappen. Tegelijk is toestemming ver leend met ingang van 1 september de CAO voor theatertechnici te ondertekenen. LAREN. Singer Concertzaal (14.30 uur): Munir Bashir. AMSTERDAM. Hoewel Het Nationale Ballet donderdagavond in de Stadsschouw burg uitsluitend met reprises kwam, leverde die voorstelling toch een enorme verade ming op na de meeste andere danspresentaties in dit Holland Festival. Daarbij komt dat De Verloren zoon en Serenade, beide van George Balanchine, hier toch al vrij lang niet meer vertoond zijn. Deze twee werken vormen trouwens een opvallend contrast met elkaar. Het eerste is een gedanst verhaal, het tweede is puur dans. In het eerste komen hoofdzakelijk mannen voor, in het tweede voornamelijk vrouwen. Het eerste werd gemaakt voor Les Ballets Russes van Serge Diaghilev, het tweede voor de groep die later het New York City Ballet zou worden. ■F Mea Venema als sirene en David Loring als de Verloren zoon bij het Nationale Ballet. (Foto Jorge Fatauros). AMSTERDAM. Zachtjes ruisend vertalen de kanten ruches aan de zomen van haar sleep de soepele bewegingen van het onderlichaam. Dan wordt plotseling de sleep opgeschopt en vastgegrepen en haar schoenen slaan een vurig ritme uit de kunststoffen vloer van Centrum Bellevue. In het kader van de huidige editie van het Holland Festival wordt ook enige aandacht gegund aan de flamenco als een zuiver folkloristi sche kunstuiting. Vorig jaar toen de menselijke stem het motto van het festival was, schoot er een indringend optreden over van het ensemble van Paco Pena, zodat meerdere facetten van de Cante Jondo, de flamenco-zang aan bod kwamen. HAARLEM. Concertgebouw (20.15 uur): Zigeunermuziek en folklo re. ROTTERDAM. Schouwburg (20.15 uur): Het Balkon. De Lantaren (20.30 uur): ensemble. Straat Zaterdag 10 juni Parade i.s.m. aktie „Straat moet vrij” met L.O. Sloan’s Three black and three refined jubilee Minstrels. 14.00 uur Noordermarkt: Tom Fool’s Thea tre. 14.00 uur Nieuwmarkt: Loose .Ends. 14.00 uur Spui: Joost Belifante. 14.00 uur Leidseplein: Impuls Tejater. Zondag 11 juni 14.00 uur Historisch Museum: Friends Roadshow. Fonteinzaal 20.30 uur Impuls Tejater. 22.00 uur Katie Duck. 24.00 uur Mime-improvisatie met Friends Roadshow. Cinema 20.00 uur Sex. 22.00 uur Drugs. 24.00 uur Rock’nRoll the Sexpistols live (8 minuten). Zondag 11 juni Theaterzaal 20.30 uur L.O. Sloan’s Three black and three white refined jubilee minstrels. 22.30 uur Sharon Landau. 23.30 uur Sail-Joia. Fonteinzaal 20.30 uur Moving picture mime show met „The Creatures from the swamp and other Rubbish”. 22.30 uur People show. 24.00 uur Mime-improvisatie met Katie Duck. Cinema 20.00 uur Sex. 22.00 uur Drugs. 24.00 uur Rock’n Roll: The Sexpistols live (8 minuten). Overal in het gebouw foto-expositie van Loeki Molnar over vorige foolsfestivals.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11